Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 07:53

Zeiss Conquest/Bushnell 6500/Buris Euro Diamond/Leupold vx7

Sectiune dedicata dipozitivelor de ochire - lunete de panda, lunete de goana , red dot, docter, aimpoint, dar si binocul de vanatoare, toate dispozitivele optice care ajuta vanatorul sa apropie si sa observe mai bine trofeul mult visat, sau sa plaseze un foc sigur si etic.

Moderator: liviur

Zeiss Conquest/Bushnell 6500/Buris Euro Diamond/Leupold vx7

Mesajde tudor81 pe 05 Mar 2016, 13:44

Salut!

Sunt vanator relativ incepator, tocmai mi-am luat prima carabina - Sako 85 hunter, 9,3x62 - pe care intentionez s-o folosesc, ce putin deocamdata, "universal" (stiu ca arma si calibru universal nu exista).
Asa ca intentionez sa-mi cumpar o luneta de asemenea "universala" (stiu ca universala nu exista dar cel putin relativ universala).
Am un buget de maximum 1000 euro dar nu tin musai sa ating limita lui maxima.
Oscilez intre Zeiss Conquest 3-12x50, Bushnell Elite 6500 2,5-16x50, Buris Euro Diamond 3-12x50 si Leupold vx-7 3,5-14x50 sau 2,5-10x45.
Mi-ar fi de mare ajutor sugestiile voastre, informatii, avantaje vs dezavantaje.
Sunt deschis si altor sugestii decat variantele luate de mine in calcul.

Mentionez ca as vrea sa folosesc monturi optilock.

Va multumesc anticipat!
tudor81
Membru activ
 
Mesaje: 71
Membru din: 03 Feb 2016, 10:00

Re: Zeiss Conquest/Bushnell 6500/Buris Euro Diamond/Leupold vx7

Mesajde Andrei0794 pe 05 Mar 2016, 16:49

Uitete si la meopta r2 1,7-10x42.Are o magnificatie care te ajuta si la goana si la panda.
Blaser R8 30-06,9.3x62
Merkel Suhl 12/70
Andrei0794
Membru important
 
Mesaje: 154
Membru din: 14 Feb 2014, 21:41

Re: Zeiss Conquest/Bushnell 6500/Buris Euro Diamond/Leupold vx7

Mesajde dinuromeo pe 06 Mar 2016, 10:41

Cu siguranta Bushnell elite 6500 o sa te satisfaca din plin ,este din gama profi iar raportul calitate/pret este foarte bun.Am asa ceva de 2 ani pe un Steyr mannlicher luxus si sunt foarte multumit. Cu stima Dinu H.
Avatar utilizator
dinuromeo
Nou membru
 
Mesaje: 37
Membru din: 29 Dec 2008, 16:02

Re: Zeiss Conquest/Bushnell 6500/Buris Euro Diamond/Leupold vx7

Mesajde tudor81 pe 06 Mar 2016, 18:31

Acum realizez ca Leupold e ceva mai scump decat bugetul meu. Deci probabil ca iese din discutie...
tudor81
Membru activ
 
Mesaje: 71
Membru din: 03 Feb 2016, 10:00

Re: Zeiss Conquest/Bushnell 6500/Buris Euro Diamond/Leupold vx7

Mesajde violiv pe 06 Mar 2016, 18:50

Si nici nu se mai fabrica seria 7 ...

IOR 2,5-10x56 ... bate oricare din alea de mai sus la "sticla", mecanica, etc. si ramane in pret.

Cred ca ideea ta de universalitate e un pic eronata. Cu 3x la debut si 12-15 la maxim numa universala nu e. Universalul presupune sa te poata ajuta si in situatiile in care trebe sa tragi iute si la distante mici ori asta inseamna sa incerci sa nu treci peste 2 unde valorile de camp de vedere sunt cat de cat acceptabile.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Zeiss Conquest/Bushnell 6500/Buris Euro Diamond/Leupold vx7

Mesajde tudor81 pe 07 Mar 2016, 10:42

Multumesc pentru sugestii.
Nu stiu daca se poate vorbi despre vanzari in topicul asta, dar macar in linii mari, de unde as putea si de unde ar fi cel mai bine sa cumpar IOR? Se gasesc in RO, UE?
tudor81
Membru activ
 
Mesaje: 71
Membru din: 03 Feb 2016, 10:00

Re: Zeiss Conquest/Bushnell 6500/Buris Euro Diamond/Leupold vx7

Mesajde cata.pete pe 07 Mar 2016, 11:56

IOR gasesti la Constanta la magazinul Elite Hunting,cel de linga sediul asociatiei.Da o cautare pe net si vezi ce au in stoc,da un telefon si o sa primest detalii suficiente.Sau daca esti din Constanta,viziteaza magazinul cu incredere.
cata.pete
Membru activ
 
Mesaje: 98
Membru din: 06 Aug 2009, 21:58

Re: Zeiss Conquest/Bushnell 6500/Buris Euro Diamond/Leupold vx7

Mesajde tudor81 pe 07 Mar 2016, 13:11

Sunt din Bucuresti dar o sa incerc sa-i reperez pe net.
Mersi!
tudor81
Membru activ
 
Mesaje: 71
Membru din: 03 Feb 2016, 10:00

Re: Zeiss Conquest/Bushnell 6500/Buris Euro Diamond/Leupold vx7

Mesajde tudor81 pe 08 Mar 2016, 14:42

Revin cu o intrebare/rugaminte:
IOR 2,5-10x56, recomandata de violiv, rezista pe 9,3x62?
Iau serios in calcul acesta luneta insa, cu toate astea, nu mi-ar strica nici alte recomandari in bugetul mentionat care sa reziste pe acest calibru.

Va multumesc!
tudor81
Membru activ
 
Mesaje: 71
Membru din: 03 Feb 2016, 10:00

Re: Zeiss Conquest/Bushnell 6500/Buris Euro Diamond/Leupold vx7

Mesajde AXP pe 08 Mar 2016, 14:55

Rezista, fara nici o problema.
22LR; 9x19; 308Win; 9,3x62; 6,5x55; 12;
AXP
Veteran
 
Mesaje: 694
Membru din: 03 Iul 2014, 11:25
Locaţie: Cluj

Re: Zeiss Conquest/Bushnell 6500/Buris Euro Diamond/Leupold vx7

Mesajde tudor81 pe 09 Mar 2016, 12:41

violiv scrie:Si nici nu se mai fabrica seria 7 ...

IOR 2,5-10x56 ... bate oricare din alea de mai sus la "sticla", mecanica, etc. si ramane in pret.

Cred ca ideea ta de universalitate e un pic eronata. Cu 3x la debut si 12-15 la maxim numa universala nu e. Universalul presupune sa te poata ajuta si in situatiile in care trebe sa tragi iute si la distante mici ori asta inseamna sa incerci sa nu treci peste 2 unde valorile de camp de vedere sunt cat de cat acceptabile.


Dar dintre IOR 2,5-10x56 si IOR 1.5-8x30, care ar fi mai „universala”?
Cu cea de-a doua sau cu ceva in parametri similari as putea sa merg si la panda, cu compromisuri rezonabile?

Cu toate ca topicul a inceput de la un anumit buget si anumite lunete (nu cred ca am fost foarte inspirat in denumirea topicului si in modul in care l-am inceput), credeti ca lunetele din seria Delta Titanium (1,5-9x45 sau 2,5-10x56) ar fi o alternativa buna, cu care as face o economie justificata la buget, sau ar fi un copromis in privinta calitatii fata de alte variante care se incadreaza in bugetul propus? Ideea e ca nu tin musai sa epuizez tot bugetul, cu atat mai putin in mod nejustificat, dar nici vreun compromis nu as face doar ca sa iau ceva mai ieftin...

Multumesc anticipat!
tudor81
Membru activ
 
Mesaje: 71
Membru din: 03 Feb 2016, 10:00

Re: Zeiss Conquest/Bushnell 6500/Buris Euro Diamond/Leupold vx7

Mesajde paungeorgica pe 09 Mar 2016, 13:42

Doar o parere, nu sfat, nu altceva, ca iar sar....
Nu faceti compromis la optica, cu atat mai putin sa va orientati spre Delta.
Si ceva mai suptil si aici:
violiv scrie:Discutia de mai sus e de ceva ani.
Intre timp Delta nu mai ofera date atat de exacte dar se jura ca rezista la orice recul.
Poate-ti raspund posesori mai noi.
Merkel KR1; Beretta Perennia lll; Baikal IZH 18
paungeorgica
Veteran
 
Mesaje: 635
Membru din: 04 Aug 2009, 16:51
Locaţie: Focsani

Re: Zeiss Conquest/Bushnell 6500/Buris Euro Diamond/Leupold vx7

Mesajde AXP pe 09 Mar 2016, 14:31

Nu mai blamati atat Delta,…, nu toata lumea isi permite “Mercedes”, …, mai circula lumea si cu “Logan”, … Eu personal, folosesc o Delta 1,5-9X45 de peste doi ani, fara nici un repros la adresa ei si sunt in acelasi timp si utilizator de Zeiss, …, am mai scris pe udeva pe forum, opinia mea, ca da, este o diferenta de la cer la pamant intre ele, …, si la capitolul claritate , si mai ales luminozitate, dar sa nu uitam ca si la pret este o diferenta enorma, …, iar omul isi cumpara ceea ce isi permite. Exista si optiunea de a cumpara o luneta din clasa premium, “second hand”, dar unii colegi au rezerve cu “sh-ul”, …
22LR; 9x19; 308Win; 9,3x62; 6,5x55; 12;
AXP
Veteran
 
Mesaje: 694
Membru din: 03 Iul 2014, 11:25
Locaţie: Cluj

Re: Zeiss Conquest/Bushnell 6500/Buris Euro Diamond/Leupold vx7

Mesajde violiv pe 09 Mar 2016, 18:06

tudor81 scrie:Dar dintre IOR 2,5-10x56 si IOR 1.5-8x30, care ar fi mai „universala”?
Cu cea de-a doua sau cu ceva in parametri similari as putea sa merg si la panda, cu compromisuri rezonabile?

Multumesc anticipat!


Intai ca universal nu exista. De asta m-am convins.
1,5-8x30 nu-i o luneta de panda. Chiar daca reticulul luminos are iluminare "de noapte", obiectivul mic o cam penalizeaza in conditii de lumina slaba. Eu o vad (si mi-o doresc) ca pe o buna alternativa la Docter pe arma mea de goana atunci cand vanez in zone mai deschise. La "inghesuiala" cel mai bine ma descurc cu Docter, pe probate indelung. O luneta de goana nu-mi ofera mie personal, in terenul in care vanez, aceeasi rapiditate la achizitia tintei. In schimb, de cateva ori pe sezon ajung in zone mai deschise unde Docter e cam limitativ si cam simt nevoia unei lunete.
M-am gandit si la varianta 2,5-10x56 pe care s-o folosesc si la panda cu aceeasi arma si la goanele mai deschise de care vorbeam .... insa si acolo unde dau de teren deschis sunt goane cam inghesuite si 2,5x mi se pare mult prea mare si prea ingusta in camp pentru goana. Ca luneta de panda e super...
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Zeiss Conquest/Bushnell 6500/Buris Euro Diamond/Leupold vx7

Mesajde EliteHunting pe 10 Mar 2016, 07:57

tudor81 scrie:Revin cu o intrebare/rugaminte:
IOR 2,5-10x56, recomandata de violiv, rezista pe 9,3x62?
Iau serios in calcul acesta luneta insa, cu toate astea, nu mi-ar strica nici alte recomandari in bugetul mentionat care sa reziste pe acest calibru.

Va multumesc!


IOR rezista la orice recul inclusiv 50BMG, iar obiectivul de 56 este intradevar foarte luminos. De la Leupold exista si varianta VXR care este chiar mai ieftina decat IOR si are in plus o greutate mai redusa si iluminare de zi cu senzor de miscare.
EliteHunting
Membru activ
 
Mesaje: 114
Membru din: 28 Noi 2014, 11:59

Re: Zeiss Conquest/Bushnell 6500/Buris Euro Diamond/Leupold vx7

Mesajde Tranan pe 10 Mar 2016, 09:20

Da, dar IOR-ul spulbera Leupoldul la calitatea optica.
I DON'T NEED SEX! The state screws me everyday
Avatar utilizator
Tranan
Veteran
 
Mesaje: 1657
Membru din: 01 Feb 2009, 21:13
Locaţie: SUEDIA

Re: Zeiss Conquest/Bushnell 6500/Buris Euro Diamond/Leupold vx7

Mesajde violiv pe 10 Mar 2016, 12:05

N-as putea spune ca "spulbera". Ne-am uitat prin ele de ne-au iesit ochii. Trebe un ochi experimentat si conditii vitrege de tot ca sa vezi diferenta. VXR chiar face parte dintr-o serie matura si reusita.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Zeiss Conquest/Bushnell 6500/Buris Euro Diamond/Leupold vx7

Mesajde tudor81 pe 10 Mar 2016, 17:38

Grea misiune pt mine! :lol:
Daca in priivinta alegerii armei forumul m-a ajutat in mod consistent sa iau relativ repede o decizie ferma, in privinta opticii va marturisesc, cu multumiri din suflet pt informatile si sugestiile voastre, ca sunt intr-o ceata totala :-\
Constat, nu numai din acest topic ci si din multe altele, ca fiecare are o opinie proprie in privinta opticii :) (poate ca mi se pare mie, neavand cunostinte suficiente).
In privinta parametrilor unei lunete adecvati la anumite tipuri de vanatoare am inteles semnificatia acestora implicatiile si cam cum sa ma orientez, deci sa zic ca as putea gasi un numitor comun/o cale de mijloc intre opiniile exprimate pe forum.
Insa legat de producatori/modele/calitate/minimum necesar/raport calitate-pret/ce e sigur vs ce e de evitat, marturisesc ca sunt intr-o ceata cat se poate de densa si ca nu imi imaginez cum voi putea decide altfel decat dand cu banul @-)
tudor81
Membru activ
 
Mesaje: 71
Membru din: 03 Feb 2016, 10:00

Re: Zeiss Conquest/Bushnell 6500/Buris Euro Diamond/Leupold vx7

Mesajde the_mav pe 10 Mar 2016, 17:48

tudor81 scrie:Insa legat de producatori/modele/calitate/minimum necesar/raport calitate-pret/ce e sigur vs ce e de evitat, marturisesc ca sunt intr-o ceata cat se poate de densa si ca nu imi imaginez cum voi putea decide altfel decat dand cu banul @-)

exact: dai cu banul si cumperi 4-5 modele comparabile de la cei de top, le probezi si pui la treaba pe toate personal si apoi opresti una singura si vinzi restul.
iesi in pierdere 10-40%, dar acumulezi experienta PROPRIE!
:!: :idea: :!:

PRICELESS :D :mrgreen:
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: Zeiss Conquest/Bushnell 6500/Buris Euro Diamond/Leupold vx7

Mesajde AXP pe 10 Mar 2016, 19:06

the_mav scrie:
tudor81 scrie:Insa legat de producatori/modele/calitate/minimum necesar/raport calitate-pret/ce e sigur vs ce e de evitat, marturisesc ca sunt intr-o ceata cat se poate de densa si ca nu imi imaginez cum voi putea decide altfel decat dand cu banul @-)

exact: dai cu banul si cumperi 4-5 modele comparabile de la cei de top, le probezi si pui la treaba pe toate personal si apoi opresti una singura si vinzi restul.
iesi in pierdere 10-40%, dar acumulezi experienta PROPRIE!
:!: :idea: :!:

PRICELESS :D :mrgreen:


Exceptionala ideea! Subscriu! :D
Pot sa si ajut cu recomandari: Schmidt & Bender; Zeiss; Hensoldt; Swarovski; Leica; Kahles; March; Docter; IOR;
Si promit ca ajut si la revanzarea celor care nu iti raman pe plac, ...,daca se face un 40% reducere, ... Cel putin una poate chiar doua, cumpar eu. :D :))
22LR; 9x19; 308Win; 9,3x62; 6,5x55; 12;
AXP
Veteran
 
Mesaje: 694
Membru din: 03 Iul 2014, 11:25
Locaţie: Cluj

Re: Zeiss Conquest/Bushnell 6500/Buris Euro Diamond/Leupold vx7

Mesajde cata.pete pe 10 Mar 2016, 21:41

Asa cum ai mai citit aici,universala nu exista.
O luneta buna "de goana" incepe cu magnificatie 1x ,ceea ce iti permite sa ochesti cu ambii ochi deschisi
deci cimp vizual cit vezi cu ochii!! Ideal ar fi sa privesti prin una sa vezi cum e!!!Pe Sako al tau una din astea ar
fi beton,calibru mare bun pentru goana,unde ai ceva mai mult spatiu pui pe magnificatie mai mare si gata....nu se pupa cu pinda!!!
O luneta buna "de pinda" incepe de pe la 2,5x in sus.... nu prea se pupa cu goana!
Asa ca ori cumperi doua lunete "Mercedes"cu prinderi rapide adevarate,pe care le poti schimba fara reglaj ulterior,dar triplezi bugetul in cel mai fericit caz,ori cumperi doua lunete "Logan" dar tot cu prinderi rapide adevarate ca sa nu faci vizite dese in poligon si te mentii "aproape" de buget,dar ai Logan....sau cumperi una universala care sa "mearga" si la goana si la pinda,gen Delta,stai in buget,dar ai tot "Logan".Acum tu stii cit de mare iti e plapuma.
Parerea mea,mergi pe varianta "Mercedes" dar le cumperi pe rind,si daca iti poti permite in timp! Oricum,pot sa pun pariu ca peste citiva ani o sa mai cumperi si inca o arma,"de pinda",ca oricum doar ce ai inceput! Si atunci ai deja luneta pentru ea!
Universala nu exista!
P.S. Eu am mers pe varianta cu doua "Loganuri"....si pot spune ca nu regret!
cata.pete
Membru activ
 
Mesaje: 98
Membru din: 06 Aug 2009, 21:58

Re: Zeiss Conquest/Bushnell 6500/Buris Euro Diamond/Leupold vx7

Mesajde tudor81 pe 11 Mar 2016, 09:27

Repet, in privinta configuratiei/parametrilor, am cam inteles cum sta treaba, urmeaza doar sa decid daca optez pentr una dedicata, urmata probabil de o alta, sau daca fac un compromis cu una asa zisa universala.
Referitor la producatori/modele, mi-e de asemenea destul de clar care sunt Mercedesurile, dar constat ca bugetul nu-mi e suficient.
In schimb, mi-e foarte greu sa stabilesc care sunt Loganurile, care sunt Volkswagenurile si care sunt trompetele (ca sa nu mai vobesc de modele) si apoi sa aleg dintre ele.
Spre exemplu, in privinta Delta e o controversa destul de radicalizata pe forum, in sensul ca unii le considera trompete altii le considera Volkswagen.
tudor81
Membru activ
 
Mesaje: 71
Membru din: 03 Feb 2016, 10:00

Re: Zeiss Conquest/Bushnell 6500/Buris Euro Diamond/Leupold vx7

Mesajde AXP pe 11 Mar 2016, 10:33

Eu ca utilizator (de peste doi ani) de Delta, o consider un “Logan” cinstit, rog deschis ca si alti posesori sau fosti posesori de Delta sa spuna daca o considera “trompeta”, povestile unora care au “auzit”, sau “stiu” ei, nu pot sa le consider decat simple “picanterii”, …., cunosc si faptul ca in Delta pierzi la revanzare si 50% din pretul de achizitie, …, asa, si cei cu asta? 50% la o Delta 1.5-9x45, inseamna cam 325€, iar la una premium la revanzare (ca sa ai reusita in timp rezonabil, nu un an doi) lasi din pretul de raft minim 20%, ceea ce insemna cam 400€-500€, pierdere. Am mai spus, sunt fost si totodata actual posesor de Zeiss, si curand poate atentez si la un Swarovski, dar nu blamez si nici nu am sa blamez Delta, … o consider o luneta cinstita, corecta, la banii ei, care face cat poate (luminozitate, claritate, …) la banii respectivi (adica minim 3 ori mai putin decat premiantele), …, un lucru este cert, mie nu mi s-a dereglat niciodata (nici dupa ce mi-a cazut arma din dulap). Eu o folosesc pe un calibru mic (223Rem), si am utilizato o scurta perioada pe unul mediu (270Win) fara nici cea mai mica problema, insa sunt si utilizatori care o folosesc pe 300WM, tot fara probleme. Exceptii, cu intamplari neplacute, nu contest, posibil ca exista, dar nu este un fenomen general, …, asa au fos experinte neplacute si cu Zeiss nou si cu Swaro nou, cazuri izolate, remediate in garantie, ceea ce nu inseamna ca sunt “trompete”. Ai si optiunea sa cumperi o luneta din gama premium “second-hand”, de generatie mai veche, …, care este putin peste o Delta noua ca si pret, dar si calitativ este tot peste ea. Nu trebuie sa traiesti cu impresia ca tot ceea ce se vinde sh are o ‘buba” ascunsa si ca tot vanzatorul este un “smenar”.
Toate cele bune.
22LR; 9x19; 308Win; 9,3x62; 6,5x55; 12;
AXP
Veteran
 
Mesaje: 694
Membru din: 03 Iul 2014, 11:25
Locaţie: Cluj

Re: Zeiss Conquest/Bushnell 6500/Buris Euro Diamond/Leupold vx7

Mesajde adileafu pe 11 Mar 2016, 12:19

Folosesc o Delta 1,5-9x45 (aproape) de cand a aparut. Nu am avut nici o problema cu ea, ratarile au fost exclusiv din cauza mea sau a unei cazaturi care a rupt un inel :mrgreen: , deci comparatia cu Volkswagen e potrivita....nu e Mercedes dar nu te lasa la greu.
PS Cei mai aprigi inamici al lunetelelor Delta sunt destul de aproximativi in ceea ce priveste optica asa ca asculta sfaturile ''greilor'' si ignora extremistii :ymdevil:
Cu cat cunosc mai bine oamenii,cu atat imi iubesc mai mult cainii!
Avatar utilizator
adileafu
Membru important
 
Mesaje: 178
Membru din: 29 Ian 2010, 12:15
Locaţie: Targoviste

Re: Zeiss Conquest/Bushnell 6500/Buris Euro Diamond/Leupold vx7

Mesajde paungeorgica pe 11 Mar 2016, 12:20

Eu sunt unul dintre cei care au mai comentat la adresa lunetelor delta. Problema acestor lunete a fost din cauza celor care le-a promovat, ca au ajuns si la tupeul sa zica ca delta se bate de la egal la egal cu Victori sau Z6, ceea ce este o ineptie. Delta este un logan si atat (nu un logan cinstit) cine vrea "logan" e ok dar sa nu cada in plasa...... si sa creada ca iau o luneta de top.
Daca aveti 1000 euro este pacat sa va luati Delta. Eu as merge pe varianta Sh si as lua un zeiss sau zenith 2,5-10 sau 1.5-6.
Nou: ior, meopta.
Merkel KR1; Beretta Perennia lll; Baikal IZH 18
paungeorgica
Veteran
 
Mesaje: 635
Membru din: 04 Aug 2009, 16:51
Locaţie: Focsani

Re: Zeiss Conquest/Bushnell 6500/Buris Euro Diamond/Leupold vx7

Mesajde tudor81 pe 11 Mar 2016, 18:36

SH nu mi-as lua in ruptul capului, din motive subiective, nu c-ar fi teapa.
Nici nu imi trecea prin cap sa consider Delta un Mercedes. Era doar un exemplu de controversa si vroiam sa stiu pe unde se situeaza, dar parile sunt, cum spuneam, impartite :D Nu ca nu mi-ar fi utile si controversele, vizavi de care multumesc oricum pentru opiniile si sugestiile fiecaruia.
Repet, de Mercedes nou n-am bani, asa ca aspir catre un Volksvagen, sau ceva de genul, daca ma incadrez. Daca nu ma incadrez, imi iau Logan. Dar mi-e destul de greu sa-mi dau seama care sunt Volkswagenurile si care-s Loganurile, ca sa apot face un calcul, o evaluare calitate-pret si sa pot lua o decizie.
tudor81
Membru activ
 
Mesaje: 71
Membru din: 03 Feb 2016, 10:00

Re: Zeiss Conquest/Bushnell 6500/Buris Euro Diamond/Leupold vx7

Mesajde radubichis pe 11 Mar 2016, 19:05

tudor81 scrie:SH nu mi-as lua in ruptul capului, din motive subiective, nu c-ar fi teapa.
Nici nu imi trecea prin cap sa consider Delta un Mercedes. Era doar un exemplu de controversa si vroiam sa stiu pe unde se situeaza, dar parile sunt, cum spuneam, impartite :D Nu ca nu mi-ar fi utile si controversele, vizavi de care multumesc oricum pentru opiniile si sugestiile fiecaruia.
Repet, de Mercedes nou n-am bani, asa ca aspir catre un Volksvagen, sau ceva de genul, daca ma incadrez. Daca nu ma incadrez, imi iau Logan. Dar mi-e destul de greu sa-mi dau seama care sunt Volkswagenurile si care-s Loganurile, ca sa apot face un calcul, o evaluare calitate-pret si sa pot lua o decizie.

DPDV calitate pret Delta nu prea are concurenti
Avatar utilizator
radubichis
Veteran
 
Mesaje: 1761
Membru din: 31 Aug 2006, 10:23
Locaţie: Hunedoara

Re: Zeiss Conquest/Bushnell 6500/Buris Euro Diamond/Leupold vx7

Mesajde Tranan pe 11 Mar 2016, 19:56

paungeorgica scrie:Eu sunt unul dintre cei care au mai comentat la adresa lunetelor delta. Problema acestor lunete a fost din cauza celor care le-a promovat, ca au ajuns si la tupeul sa zica ca delta se bate de la egal la egal cu Victori sau Z6, ceea ce este o ineptie. Delta este un logan si atat (nu un logan cinstit) cine vrea "logan" e ok dar sa nu cada in plasa...... si sa creada ca iau o luneta de top.
Daca aveti 1000 euro este pacat sa va luati Delta. Eu as merge pe varianta Sh si as lua un zeiss sau zenith 2,5-10 sau 1.5-6.
Nou: ior, meopta.


Cine a promovat-o asa? Cineva aici pe forum?
Ai vre-o dovada cum ca ce spui tu e adevarat? Eu unul de ani de zile de cand sunt pe aici nu am auzit pe nimeni sa o promoveze cum va ar fi la egalitate cu cele exemplificate de tine, din contra, s-a mentionat adesea ca lunetele Delta se compara cu variantele de buget mediu dar ca la nivelul acela sunt o alternativa super.

Personal insa nu privesc lunetele de top ca fiind un obiect religios imposibil de criticat. Stiu adesea ce probleme imi fac unele dintre ele, deci faptul sa se numesc Zeiss si Swarovski nu inseamna ca sunt perfecte si ca se potrivesc la orice, dar, in general vorbind sunt lunete excelente.
I DON'T NEED SEX! The state screws me everyday
Avatar utilizator
Tranan
Veteran
 
Mesaje: 1657
Membru din: 01 Feb 2009, 21:13
Locaţie: SUEDIA

Re: Zeiss Conquest/Bushnell 6500/Buris Euro Diamond/Leupold vx7

Mesajde tudor81 pe 26 Apr 2016, 10:11

Dupa o perioada in care am reusit sa fac ceva economii, apropiindu-ma de bugetul propus, si dupa ce am mai studiat problema, dilema mea s-a restrans la cateva lunete.

1. Leupold VX-6 2-12x42
2. Docter Unipoint 1.5-6x42
3. Docter V6 2-12x50
4. Schmidt Bender Klassik Hungaria LM 2.5-10x56
5. Meopta Meostar R2 1.7-10x42 4C

In afara de ultima, toate depasesc un pic bugetul propus initial de 1000 de euro, ajungand pe la 1300, dar as putea sa fac un efort suplimentar, daca merita.
S-ar putea sa gresesc dar, încapatanat din fire, vreau totusi o luneta asa zis universala, pe care sa o folosesc cu compromisuri rezonabile si la panda si la o goana mai deschisa. Repet ca am un Sako 85 - 9,3x62, pe care, cel putin pana imi voi lua si un calibru mai mic/mai de distanta, vreau sa o folosesc asa zis universal.

Mi-ar fi de mare folos sugestiile voastre referitoare la lunetele menționate (sau chiar la altele potrivite asteptarilor mele). Ma intereseaza in mod deosebit sa reziste pe calibrul cu pricina.

M-ar mai interesa in mod punctual de ce Schmidt Bender Klassik varianta Hungaria costa in mod consistent mai putin decat toate celelalte SB. Asta, deoarece am tot citit pe forum ca ar fi facute tot in Germania si la aceeasi calitate cu celelalte, dar nu as putea crede ca au un pret mai mic fara niciun motiv intemeiat.

Am luat in calcul si IOR 2,5-10x56, insa am o singura dar mare retinere vizavi de greutate.

V-as fi foarte recunoscator pentru sfaturi si gugestii. Multumesc anticipat.
tudor81
Membru activ
 
Mesaje: 71
Membru din: 03 Feb 2016, 10:00

Re: Zeiss Conquest/Bushnell 6500/Buris Euro Diamond/Leupold vx7

Mesajde the_mav pe 26 Apr 2016, 10:35

Intrebare: ai o proportie cat folosesti arma la goana / cat la panda? (vad ca iti pui problema greutatii lunetei). Bugetul nu include prinderile, right?
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Următorul

Înapoi la Optica de vanatoare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Google [Bot] şi 102 vizitatori

Publicitate