Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 18 Apr 2024, 19:27

Zeiss Conquest/Bushnell 6500/Buris Euro Diamond/Leupold vx7

Sectiune dedicata dipozitivelor de ochire - lunete de panda, lunete de goana , red dot, docter, aimpoint, dar si binocul de vanatoare, toate dispozitivele optice care ajuta vanatorul sa apropie si sa observe mai bine trofeul mult visat, sau sa plaseze un foc sigur si etic.

Moderator: liviur

Re: Zeiss Conquest/Bushnell 6500/Buris Euro Diamond/Leupold vx7

Mesajde tudor81 pe 26 Apr 2016, 10:43

Bugetul nu include prinderile. Intentionez sa mi le iau ulterior pe cele de la Sako.
Un procent nu mi-e foarte usor sa dau, dar cred ca la momentul de fata (in care e singura arma pe glont) ceva mai mult la panda... dar n-as vrea o luneta care sa excluda total goana...
tudor81
Membru activ
 
Mesaje: 71
Membru din: 03 Feb 2016, 10:00

Re: Zeiss Conquest/Bushnell 6500/Buris Euro Diamond/Leupold vx7

Mesajde the_mav pe 26 Apr 2016, 10:47

daca tot e mai mult la panda, de ce iti pui problema greutatii unui IOR fata de restul?! Ca nu are 2 kg in plus, si nu cred ca o porti in spinare 6-8 ore/zi, timp de 5 zile pe sapt, pentru urmatorii 10 ani...
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: Zeiss Conquest/Bushnell 6500/Buris Euro Diamond/Leupold vx7

Mesajde tudor81 pe 26 Apr 2016, 11:27

E adevarat... Dar totusi, fata de Leupold, are greutate aproape dubla... Ma gandesc ca te misti mai greu la goana...
Si am si un semn de intrebare vizavi de posibilitatea utilizarii magnificatiei ei minime la goana...
tudor81
Membru activ
 
Mesaje: 71
Membru din: 03 Feb 2016, 10:00

Re: Zeiss Conquest/Bushnell 6500/Buris Euro Diamond/Leupold vx7

Mesajde violiv pe 26 Apr 2016, 14:07

Ideea este ca o luneta de goana e ultra-specializata pe distante mici si tinte rapid mobile dar iti permite sa tragi si la distante marisoare pe lumina cat de cat decenta in schimb o luneta de panda specializata pe lumina slaba poate mai mult sa incurce in goana. Daca treci de 1,5* valorile campului vizual si posibilitatea de a o folosi la inghesuiala scad drastic.
E mai folositoare o magnificatie mica-mica si fara imagine de tunel decat un obiectiv mare dupa cum " universalele " nu foarte scumpe e bine sa te faca sa dai banii pe imagine cat mai buna nu pe zoom cat mai mare.

Ideea cea mai buna este sa te dai peste cap si sa te uiti printr-o luneta inainte de a o cumpara ....
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Zeiss Conquest/Bushnell 6500/Buris Euro Diamond/Leupold vx7

Mesajde tudor81 pe 26 Apr 2016, 14:08

tudor81 scrie:Dupa o perioada in care am reusit sa fac ceva economii, apropiindu-ma de bugetul propus, si dupa ce am mai studiat problema, dilema mea s-a restrans la cateva lunete.

1. Leupold VX-6 2-12x42
2. Docter Unipoint 1.5-6x42
3. Docter V6 2-12x50
4. Schmidt Bender Klassik Hungaria LM 2.5-10x56
5. Meopta Meostar R2 1.7-10x42 4C

In afara de ultima, toate depasesc un pic bugetul propus initial de 1000 de euro, ajungand pe la 1300, dar as putea sa fac un efort suplimentar, daca merita.
S-ar putea sa gresesc dar, încapatanat din fire, vreau totusi o luneta asa zis universala, pe care sa o folosesc cu compromisuri rezonabile si la panda si la o goana mai deschisa. Repet ca am un Sako 85 - 9,3x62, pe care, cel putin pana imi voi lua si un calibru mai mic/mai de distanta, vreau sa o folosesc asa zis universal.

Mi-ar fi de mare folos sugestiile voastre referitoare la lunetele menționate (sau chiar la altele potrivite asteptarilor mele). Ma intereseaza in mod deosebit sa reziste pe calibrul cu pricina.

M-ar mai interesa in mod punctual de ce Schmidt Bender Klassik varianta Hungaria costa in mod consistent mai putin decat toate celelalte SB. Asta, deoarece am tot citit pe forum ca ar fi facute tot in Germania si la aceeasi calitate cu celelalte, dar nu as putea crede ca au un pret mai mic fara niciun motiv intemeiat.

Am luat in calcul si IOR 2,5-10x56, insa am o singura dar mare retinere vizavi de greutate.

V-as fi foarte recunoscator pentru sfaturi si gugestii. Multumesc anticipat.


@the_mav, sa inteleg ca tu recomanzi IOR, din cele mentionate?
tudor81
Membru activ
 
Mesaje: 71
Membru din: 03 Feb 2016, 10:00

Anterior

Înapoi la Optica de vanatoare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Crehtu, laurul, Majestic-12 [Bot], Mircea-B şi 22 vizitatori

Publicitate