Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Mar 2024, 10:12

long range shooting ......

Sunt multi dintre Dvs care sunt interesati de latura sportiva si de competitie a detinatorilor de arme . Va stam la dispozitie in acest topic !
Subiectul este generos si asteptam postari pe masura .

Moderator: liviur

long range shooting ......

Mesajde Marksman pe 28 Apr 2016, 15:32

Ma gindeam de citeva zile... sa fac.. si sa postez citeva filmulete despre felul meu cum ma antrenez si cum trag cu arma .
Probabil subiectul este fff vast , eu o sa incerc sa acopar doar ce mi se pare important si ce cred ca ar ajuta pe unii, ca sa cunoasca mai mult despre Trasul cu arma la distanta . Nu pretind ca am acoperit fiecare aspect din subiectul asta ( eu o sa vb de cea ce mi se pare mai important ) .
Cunoscatori in domeniu de tragere la distanta ..Va rog fiti liberi sa completati sau sa subliniati unele aspecte care vi se par interesante ... :D

Pozitia corecta pentru : Trageri cu arma la distanta ... (asta este primul video ) daca o sa fie interesati pe tema asta, in limita timpului , o sa mai continui si cu alte subiecte



https://youtu.be/RjEufCvAxBQ
Marksman
Veteran
 
Mesaje: 339
Membru din: 20 Ian 2016, 01:15

Re: long range shooting ......

Mesajde DART pe 28 Apr 2016, 17:46

Mi-a placut!
"...alinierea corpului cu arma-alinierea ochiului cu luneta-saturarea creierului cu oxigen pt. un ragaz de 7-8 secunde cand este recomandat "sa rupi" tragaciul progresiv " :) ...pe bune ca mi-a placut.
Clar ca este didactic si de folos pt. cei interesati.Nu-ti bate capul cu termenii intelegem noi...si unde nu ?- intrebam.
Imi permit sa-ti sugerez cateva lucruri in ce priveste filmarea.
Alege te rog un "decor...background" mai deschis la culoare sa se poata vedea clar pozitiile corporale pe care le prezinti.
Si daca poti... sa filmezi intr-o rezolutie mai buna sau sa setezi sa apara in cea mai buna rezolutie pe youtube.
Sper ca cei ce te urmaresc sa aprecieze disponibilitatea ta!
SPOR LA TREABA !
Avatar utilizator
DART
Veteran
 
Mesaje: 1566
Membru din: 15 Iul 2008, 13:38
Locaţie: Timisoara

Re: long range shooting ......

Mesajde mialxx pe 28 Apr 2016, 21:44

Foarte educativ.
mialxx
Veteran
 
Mesaje: 926
Membru din: 23 Aug 2010, 20:55
Locaţie: Thurgau Elvetia

Re: long range shooting ......

Mesajde Marksman pe 29 Apr 2016, 04:26

mialxx scrie:Foarte educativ.


Multumesc , sper sa te ajute toata informatia aia !
@ Marksman
Marksman
Veteran
 
Mesaje: 339
Membru din: 20 Ian 2016, 01:15

Re: long range shooting ......

Mesajde Marksman pe 29 Apr 2016, 06:28

Multumesc Dart@ .. o sa incerc sa postez intr-o rezolutie mai buna , si o sa caut un background mai luminos , ( ai dreptate este prea intunecos filmuletul ) ...
As vrea sa motivez pe toti vinatorii/tragatorii care urmaresc acest subiect , sa puna intrebari , sa faca comentarii, sau sa isi spuna experientele lor despre trasul cu arma ... asta probabil o sa ajute pe multi sa isi imbunatateasca rezultatele pe tinta ( sau de ce nu cind se trage la un animal in padure ) ...
Am intilnit destul de multi tragatori care nu vor sa vorbeasca despre felul cum trag ei sau technica ce o folosesc :) .. Eu o sa incerc sa fiu deschis si disponibil pentru ori ce intrebare ..asa ca daca intereseaza subiectul mi-ar face placere ca vinatorii sa isi dea cu parerea , sa faca comentarii sau sa isi spuna experientele lor ( in felul asta as vedea ca sint interesati in subiectul asta )..

Am uitat pe filmulet sa vorbesc despre citeva lucruri :
Eu la arma folosesc un bipod (Harris S type 6'-9' inch) asta este cel mai mic de la Harris.. imi place .. pentru ca prefer sa stau cit de aproape de pamint , ma simt mult mai stabil si pot conduce bine gloantele ..
Acum trebuie sa fiu f atent ca sa nu pun presiune prea mare pe arma , pentru a lasa arma sa imi vina inapoi in recul , daca se pune presiune prea mare pe arma arma o sa "sara de pe bipod " si gloantele merge aiurea ..
Trebuie sa fiu atent sa imi las greutatea corpului pe coate , daca sprijin prea mult pieptul cind trag pot sa imi vad pulsul :) pe tinta ( asta poate fi vazuta doar la tintele f departe ) ..
Daca imi vad pulsul pe tinta asta inseamna ca ori tin arma prea strinsa sau poate sprijin prea mult pieptul ... si asta nu e bine deloc .
Incerc sa nu ma "ancorez " deloc cu virful de la picior in pamint , presiunea pe bipod este doar din greutatea corpului , in felul asta todeauna presiunea pe arma este la fel ... :)
Marksman
Veteran
 
Mesaje: 339
Membru din: 20 Ian 2016, 01:15

Re: long range shooting ......

Mesajde liviur pe 29 Apr 2016, 06:44

Interesant !
Toţi îţi vor binele, nu-i lasa sa ti-l ia !
liviur
Veteran
 
Mesaje: 819
Membru din: 23 Oct 2010, 07:40
Locaţie: Buc-Branesti

Re: long range shooting ......

Mesajde radubichis pe 29 Apr 2016, 07:56

Marksman scrie:

Acum trebuie sa fiu f atent ca sa nu pun presiune prea mare pe arma , pentru a lasa arma sa imi vina inapoi in recul , daca se pune presiune prea mare pe arma arma o sa "sara de pe bipod " si gloantele merge aiurea ..

Acesta este un lucru ignorat de multi care incearca sa traga longrange
Avatar utilizator
radubichis
Veteran
 
Mesaje: 1761
Membru din: 31 Aug 2006, 10:23
Locaţie: Hunedoara

Re: long range shooting ......

Mesajde NicuNicuta pe 29 Apr 2016, 08:04

Multumim mult pentru toate informatiile prezentate. Sunt foarte utile.
Acum sunt si sub imperiul celei mai reusite lovituri, in weekend o vulpe la 160-180m; in cap :D
Cu Stimă,
Nicolae
Avatar utilizator
NicuNicuta
Membru important
 
Mesaje: 284
Membru din: 23 Ian 2011, 23:10

Re: long range shooting ......

Mesajde teuton pe 29 Apr 2016, 11:55

sunt ochi si urechi !!
de peste un an tot incerc sa ma educ in privinta trasului cu arma. destul de rar am primit raspunsuri argumentate si explicatii logice
pentru mine primul pas ar fi cum se fixeaza arma in umar (arma de vanatoare cu care merg si in poligon). cum se tin mainile pe arma, unde, cat de strans, cata presiune se pune cu fiecare brat, etc.
teuton
Veteran
 
Mesaje: 359
Membru din: 03 Oct 2009, 08:43
Locaţie: valcea / bucuresti

Re: long range shooting ......

Mesajde Marksman pe 29 Apr 2016, 14:36

NicuNicuta scrie:Multumim mult pentru toate informatiile prezentate. Sunt foarte utile.
Acum sunt si sub imperiul celei mai reusite lovituri, in weekend o vulpe la 160-180m; in cap :D


Felicitari !!!
@Marksman
Marksman
Veteran
 
Mesaje: 339
Membru din: 20 Ian 2016, 01:15

Re: long range shooting ......

Mesajde Marksman pe 29 Apr 2016, 15:06

teuton scrie:sunt ochi si urechi !!
de peste un an tot incerc sa ma educ in privinta trasului cu arma. destul de rar am primit raspunsuri argumentate si explicatii logice
pentru mine primul pas ar fi cum se fixeaza arma in umar (arma de vanatoare cu care merg si in poligon). cum se tin mainile pe arma, unde, cat de strans, cata presiune se pune cu fiecare brat, etc.


O sa incerc sa fac un filmulet in zilele urmatoare si atunci o sa explic ( o sa folosesc arma de vinatoare ) , o sa explic pozitia miini pe arma , presiunea pe bipod , si lucrurile care pe mine ma ajuta sa trag longrange .
Ce pot sa stun ca 6-7 ani in urma am inceput sa ma antrenez cu arma de vinatoare , ( nu stiam atunci nimic de tragere la distanta ) am inceput sa citesc sa ma documentez si sa pun in practica . Cred ca am mai spus eu am un 300 win magnum, Browning X bolt este o arma simpla de magazin ( doar am instalat frina de gura pe ea ) .Luneta pe arma este un Zeiss 4,5x14x50 . Z800 In ultimi ani am inceput sa o folosesc f exact pina la 800 yards , ce vreau sa spun ca se poate si cu arma de vinatoare sa o folosesti unele distanta si sa fie foarte precisa . Am primit multe oferte sa o vind :) multi ramin impresionati de felul cum trage , asta probabil se datoreaza ca imi incarc gloantele si ca am ceva experienta cind trag cu ea ... Sint adeptul ." pasilor marunti ".. pentru a inteleg exact cum functioneaza arma , doar in felul asta ma pot antrena si o sa am rezultate ..Este buna si o arma de precizie ..nimic de spus te ajuta f mult la tragere .. dar eu am preferat sa am cunstintele necerare la tras si apoi o sa imi cumpar arma de precizie ...
Imi pare bine ca toate informatile astea va ajuta!
Respect @Marksman
Marksman
Veteran
 
Mesaje: 339
Membru din: 20 Ian 2016, 01:15

Re: long range shooting ......

Mesajde maryo pe 29 Apr 2016, 15:45

Interesant articolul!! Asteptam filmuletu :) .
maryo
Membru important
 
Mesaje: 244
Membru din: 17 Apr 2009, 19:33
Locaţie: Spania (Madrid)

Re: long range shooting ......

Mesajde violiv pe 30 Apr 2016, 10:08

Eu ma bucur de fiecare data cand se redeschide o astfel de discutie.
Cred ca acum vreo 8-9 ani am pus prima serie de articole despre ce si cum trebe sa faci INAINTE de a apasa tragaciul daca vrei ca gloantele tale sa ajunga cu mai mare probabilitate in tinta dorita. De atunci, tot la 2-3 ani se redeschide discutia si nu-i rau deloc.
In ultimii 3-4 ani, informatiile extrem de detaliate despre ce si cum face mai fiecare dintre campionii la tot felul de discipline de tras precis sunt diponibile pe net de nici n-ai timp sa parcurgi tot. Americanii au aceasta generozitate de a impartasi intr-o forma concisa experienta de zeci de ani de tras, oricui e dispus sa asculte. Nu ofera "retete infailibile", modalitatile prin care ajung la rezultate foarte bune pot fi chiar diferite mult in unele puncte dar un lucru e cat se poate de clar - acum un secol si jumate existau competitii de tras cu arma de foc la 1000 yarzi desi armele erau foarte-foarte primitive. 99% din tehnica tragerii aplicata atunci se aplica si astazi. Ce s-a schimbat e doar accesul facil la informatie si numarul de tragatori ce a depasit orice previziuni de acum un sfert de secol.
Ce nu s-a schimbat este faptul ca fara antrenament intensiv restul e frectie la picior de lemn.
Cine viseaza 400 m la vanatoare ar trebui sa se gandeasca la faptul ca indiferent de echipamentul "de ultima generatie" folosit si de valoarea investitiei, fara minim 200 focuri la cartoane numa norocul decide daca vanatul pica sau nu. Pentru 600 m cu rezultate bune, 500 focuri la cartoane sunt putine. Iar de aici in sus numarul cartuselor de antrenament creste exponential. In plus, apasatul tragaciului e cam ca mersul pe bicicleta, adica nu se uita dar dupa 2-3 ani poti sfarsi destul de iute in sant ... adica fara antrenament constant degeaba ai deprins ceva.

Pe plaiurile noastre, pentru un vanator mediu ca numar de iesiri in teren, sansa de a intruni toate conditiile pentru un foc bun la 400 m apare poate o data la 2-3 sezoane. Cati sunt dispusi sa-si asume o investitie anuala cel putin cat pretul unei cotizatii sau "hartii" la tap, mistret doar pentru tras la cartoane ???

Oricum, nu disperati! Ce inveti pentru 400 m se aplica la fel de bine si la 40 si la 140 si la 240 m. Orice inceput, cat de modest ar fi, tot e un pas inainte. Spor la tras!
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: long range shooting ......

Mesajde Marksman pe 30 Apr 2016, 15:17

https://youtu.be/oPzA5WbSZYk


Are dreptare Violiv@.. este fff important sa ai posibilitatea sa te antrenezi , informatia este buna dar fara gloante trase la tinta .... este greu sa ai rezultate .....Sper ca toata informatia asta sa ajute si sa va imbunatateasca rezultatele pe tinta ..Filmuletul este despre pozitia miini pe arma si presiunea pe arma ..

ps/ Stiu ca miine Sarbatoriti Pastile in Ro ..Va doresc un Paste Fericit ! si Sarbatori Fericite !!!!
Marksman
Veteran
 
Mesaje: 339
Membru din: 20 Ian 2016, 01:15

Re: long range shooting ......

Mesajde Marksman pe 01 Mai 2016, 23:04

Cam asta a fost despre .. Pozitia de tragere la distanta >>... Tot ce am spus eu folosesc la tragere si ma ajuta enorm ( nu este doar o teorie care am copiato... sau am traduso din engleza) technica asta o folosesc pana undeva la peste 1.5km . Daca 3 ani in urma trageam la 800m , acum distanta sa dublat si asta numai pentru ca ies cu arma si ma aantrenez contiu... pentru distantele alea .
Cu tot respectul nu as vrea sa va spun toate povestile astea si sa va descurajez , vreau sa va fac doar constienti ca se poate si in Ro ( putin mai greu si cu costuri mai mari.... dar se poate ) si datimi voie sa va spun ca nu ori ce vinator o sa aiba cunostintele necesare sau antrenamentul necesar sa puna un glont cu precizie lapeste 500m .Personal eu 3 ani in urma ma trezeam la 4;30 dimineata ( de doua ori pe saptamina ) :D conduceam 1 ora la padure trageam 5-10 gloante si apoi ma intorceam acasa , pentru a merge la lucru . :D .Toti prieteni mei spuneau ca sint nebun pentru ca fac asta .Si-au schimbat acum felul de gindire si isi dau seama ca toata truda aia a dat rezultate , dar e fff interesant ca nu am vazut pe nici unul din ei sa incerce sa se antreneze intensiv , ei cred ca daca le spun eu toata teoria intr-o zi ei voi fi mari Snipers ... Mai greu :) fara antrenament nu merge . . Ori ce lucru are un inceput , si eu vas incuraja sa incercati sa folositi techinca de care am vb , si sa imi spuneti daca va ajuta si va imbunatateste grupajul la tinta ...
Ar fi fff multe de vb despre tragere la distanta dar nu vreau sa plictisesc pe nimeni ... daca mai aveti intrebari , sau unele teme pe care vreti sa discutam as fi bucuros sa ajut ... mi-ar face placere ca si baieti din Ro care mai stiu ceva despre tragerea la distanta sa isi spuna parerea si experientele lor ...
Eu stiu ca sint citva acolo care cunosc :) poate si experienta los ar fi benefica pentru cineva care urmaeste subiectul asta ...
Din nou... daca sint alte lucruri care privesc ... long range shooting ... si de care ati fi interesati sa vb lasatima sa stiu ... daca nu eu o sa inchei subiectul sperant ca toata teoria aia o sa va ajute
Respect / Marksman@
Marksman
Veteran
 
Mesaje: 339
Membru din: 20 Ian 2016, 01:15

Re: long range shooting ......

Mesajde Marksman pe 05 Mai 2016, 04:17

Am o intrebare afara din context .. de citeva saptamini ma uit sa imi schimb Telemetru ( rangefinder ) am un Bushnell 1 mile ( nu mai lucreaza cum ar trebui ) , m-ar interesa sa aflu ceva informatie despre firme din Europa care au asa ceva ( ma intereseaza range distance la 2000-2200m) . As fi curios de un Vectronix ( made in Switzerland ) daca sint distribuitori in RO pentru asea ceva , sau daca aveti cunostinte de alte compani care au telemetre pentru distanta aia .. Stiu cam tot ce este peste ocean si preturile deasemenea , nu sint familiar cu ce este in Europa in domeniul asta . Asa ca ori ce informatie in domeniu m-ar ajuta .. Multumesc! @Marksman
Marksman
Veteran
 
Mesaje: 339
Membru din: 20 Ian 2016, 01:15

Re: long range shooting ......

Mesajde mialxx pe 05 Mai 2016, 08:18

Arunca un ochi la Leica, cred ca au cele mai bune telemetre, la preturi mai pamintene, nu ca Vectronix. :shock:
Ultima oară modificat de mialxx pe 05 Mai 2016, 08:31, modificat 1 dată în total.
mialxx
Veteran
 
Mesaje: 926
Membru din: 23 Aug 2010, 20:55
Locaţie: Thurgau Elvetia

Re: long range shooting ......

Mesajde Marksman pe 05 Mai 2016, 15:11

mialxx scrie:Arunca un ochi la Leica, cred ca au cele mai bune telemetre, la preturi mai pamintene, nu ca Vectronix. :shock:


Da m-am uitat la Leica sint bune si ff compacte si isi merita banii, dar nu citeste pe tinte mici pina unde vreau eu . Mai este unul care cred ca merita banii ( cam la acelas pret cu Leica 1600) se numeste . Newcon SI 2200m ( asta e facut aicea in Canada ) dar si asta pe tinte mici nu prea ajuta ... Eu credeam ca poate ai fi vreo firma in Europa ( care face rangefinders pentru distanta ) si de care nu am auzit , si care are preturi decente ?
Mialxx @ Mersi mult !
Marksman
Veteran
 
Mesaje: 339
Membru din: 20 Ian 2016, 01:15

Re: long range shooting ......

Mesajde romaniac pe 05 Mai 2016, 19:18

Ia legatura cu @Tranan, el le are cu optica!
Avatar utilizator
romaniac
Veteran
 
Mesaje: 1803
Membru din: 05 Aug 2008, 21:33
Locaţie: WI

Re: long range shooting ......

Mesajde Marksman pe 06 Mai 2016, 02:27

romaniac scrie:Ia legatura cu @Tranan, el le are cu optica!


MUltumesc @romaniac!
Marksman
Veteran
 
Mesaje: 339
Membru din: 20 Ian 2016, 01:15

Re: long range shooting ......

Mesajde yoghi pe 06 Mai 2016, 03:04

uite aici unul eftin tare :D

http://militarytechs.com/component/virt ... l?Itemid=0

si unul mai omenesc si mai aprope de tine

http://www.newcon-optik.com/laser_binoculars.html


are un prieten Leica Geovid dar am inteles ca 1500m e cam maxim distanta.
eu am avut un Swaro care ajungea pe la 800 .dar nu-mi trebuia asa distanta si l am dat.
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: long range shooting ......

Mesajde Marksman pe 06 Mai 2016, 06:37

Tare ieftin.... era sa cad jos :lol: la primul website ... de al doilea website stiam deja , se fac aicea in Canada si Newcon sint bune dar un Newcon 2200SI ( la care ma uit eu ) prinde numai tinte mari si care reflecta bine laserul inapoi ... Eu am nevoie de 1500-1800m sa imi prinda tinte mici , nu cit casa de mari ... ..
Dar sincer multumesc mult! @ yoghy ...
Ce aveam eu in minte cind am intrebat despre rangefinder for long range . era ca poate gasesc un.. Vectronix PLRF10 poate chiar si folosit . Astea sint facute in Elvetia si ma gindeam ca poate sint mai comune in Europa .. si poate putin mai ieftine :D Astea sint capabile sa prinda tinte f mici si sint foarte precise , problema este ca trebuie sa iti vinzi casa , catelul si purcelul .. :-o ca sa cumperi unul ... Doar asta de care vb este putin mai ieftin comparate cu celalalte , dar si asta se ridica la peste 3000 usd ..
Acum toata chestia asta cu trasul la distante extreme nu este ieftin... si pe linga antrenament.. si aproape 1000 gloante pe an ma mai coasta acum sa imi schimb si telemetrul care nu imi mai satisface asteptarile ...
P/S Dar la fazele astea nevasta este cea mai bucuroasa ;) =)) ... cind ma aude ca trebuie sa imi mai cumpar cite ceva si coasta mult nu mai poate de fericita :lol:
Marksman
Veteran
 
Mesaje: 339
Membru din: 20 Ian 2016, 01:15

Re: long range shooting ......

Mesajde mialxx pe 06 Mai 2016, 08:57

Eu cred ca toate nevestele se bucura cind ne cumparam echipament "ieftin" :lol: :lol:
mialxx
Veteran
 
Mesaje: 926
Membru din: 23 Aug 2010, 20:55
Locaţie: Thurgau Elvetia

Re: long range shooting ......

Mesajde mialxx pe 06 Mai 2016, 09:00

Cei de la Vectronix au lucruri de calitate, dar si preturi pe masura. O sa ma interesez de modelul precizat de tine sa vad daca gasesc ceva la un pret decent.
mialxx
Veteran
 
Mesaje: 926
Membru din: 23 Aug 2010, 20:55
Locaţie: Thurgau Elvetia

Re: long range shooting ......

Mesajde the_mav pe 06 Mai 2016, 09:14

yoghi scrie:uite aici unul eftin tare :D

http://militarytechs.com/component/virt ... l?Itemid=0


cred ca merita asta, daca il comanzi destul de probabil ai transportul gratuit :mrgreen: :D :mrgreen: :D :mrgreen: :mrgreen:
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: long range shooting ......

Mesajde Marksman pe 06 Mai 2016, 15:31

mialxx scrie:Cei de la Vectronix au lucruri de calitate, dar si preturi pe masura. O sa ma interesez de modelul precizat de tine sa vad daca gasesc ceva la un pret decent.

Multumesc .. mialxx@ ar fi f fain sa gasesti ceva la un pret bun ...
Marksman
Veteran
 
Mesaje: 339
Membru din: 20 Ian 2016, 01:15

Re: long range shooting ......

Mesajde Marksman pe 06 Mai 2016, 15:40

the_mav scrie:
yoghi scrie:uite aici unul eftin tare :D

http://militarytechs.com/component/virt ... l?Itemid=0


cred ca merita asta, daca il comanzi destul de probabil ai transportul gratuit :mrgreen: :D :mrgreen: :D :mrgreen: :mrgreen:


Bine sefu !!! L-) da este normal ca transportul sa fie gratuit la pretul ala =)) #-o
Marksman
Veteran
 
Mesaje: 339
Membru din: 20 Ian 2016, 01:15

Re: long range shooting ......

Mesajde violiv pe 06 Mai 2016, 16:28

Pretul e aproape cat se poate de justificat. Lumina pleaca pana la tinta si ajunge inapoi. Daca s-ar duce intr-o raza cilindrica ar foarte simple dar raza devine divergentabla scurta distanta de emitator si pierde din energie cu patratul distantei. Casi la snopul de alice, daca ai trage-masura in vid ar fi posibil la distante imense sa lovesti tinta.
Deci trebe un laser de putere mai mare si o raza care sa fie centrata printr-un sistem optic si mai precis, eventual un senzor mai sensibil la receptie. Hai sa zicem ca optica si senzorul nu cresc pretul exorbitant dar un laser de putere dubla costa inzecit fata de cel mic si aici inca nu s-a ieftinit tehnologia.
Sunt suficiente modele la preturi accesibile capabile sa masoare corect 5-600 m tinta mica, mai putine fac asta la 1000 si numa foarte scumpe pot mai mult.

Am vazut practicata peste ocean o alta metoda.
O tinta la 1600-2000 m nu e o tinta la care sa tragi ca la fazan. Fara timp de pregatiri nu se poate. Adica tinta trebe sa te astepte. Cum timp ai poti incerca sa determini distanta folosind GPS-ul si G Earth. Pe imaginea de sus te chinui sa identifici un reper cat mai evident si mai aproape de tinta ta apoi introduci pozitia ta si afli distanta. Cu un ecran mai generos si cu observatie minutioasa a tintei si decorului de la tinta baietii ajung la cativa metri precizie. E mai laborios dar e infinit mai ieftin si se poate face dincolo de unde poate masura cel mai smecher telemetru.
O alta metoda, aia a saracului, este sa injumatatesti distanta prin mers catre tinta. Adica te apropii pana o poti masura, te intorci cu 180 grade si masori pana la locul de unde ai plecat si afli totalul. Apoi te intorci frumusel la locul tau si tragi la distanta cea mare. E adevarat, e o metoda mai ales de poligon.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: long range shooting ......

Mesajde Marksman pe 06 Mai 2016, 17:40

Am vazut practicata peste ocean o alta metoda.
O tinta la 1600-2000 m nu e o tinta la care sa tragi ca la fazan. Fara timp de pregatiri nu se poate. Adica tinta trebe sa te astepte. Cum timp ai poti incerca sa determini distanta folosind GPS-ul si G Earth. Pe imaginea de sus te chinui sa identifici un reper cat mai evident si mai aproape de tinta ta apoi introduci pozitia ta si afli distanta
spune violiv@

Multumesc de idei Violv@... sincer toate metodele aste le folosesc unde am oportunitarea .. acum sint unele ocazi cind neapart am nevoie de rangefinder , fara el nu merge ..:) Majoritatea timpului trag intre doi versanti de munte unde acesul este greu si nu am oportunitatea sa imi pun tinta ( trag uneori la pietre pe versanti de munte ) . Toata zona unde vinez este o zona de munte ( Roky Mountains) si nu am luxul ca sa injumatatesc distanta ... o fac cind am ocazia dar nu merge tot timpul . Acum la un animal ... la 1400-1500M am nevoie de rangefinder ...
Tinta" fazan" la 1500 m stiu este f greu de lovit( dar nu imposibil ) :) .. cu tot respectul cred ca .. se poate ajunge la asemenea performante daca este antrenamentul necesar .. Sint multe de vb pe tema asta... si care ar fi distanta etica pentru vinatoare ... ( eu cred ca asta depinde de capabilitatea fiecarui tragator ) .. asea ca eu cred ca nu se poate face o regula la capitolul asta .
Poate daca o sa fie interes o sa intru putin in balistica...( exterior balistics ) si o sa explic cum poti sa iti stabilizezi un gloante cind intra in zona transonic si subsonic ... si ce se poate face sa pastrezi gloantele pe traiectoria lui chiar si la distantele alea ...
Sincer multumesc mult de sfaturi ..
Respect @ Marksman
Marksman
Veteran
 
Mesaje: 339
Membru din: 20 Ian 2016, 01:15

Re: long range shooting ......

Mesajde yoghi pe 07 Mai 2016, 00:57

Vad eu ca ati cam ramas in urma cu masurarea distantei

GPS...G Eart ...telemetru!.... au fost ....gata domnilor!
Acum avem la dispozitie drona : mica ,smechera si devreme acasa!

http://www.parrot.com/usa/products/skyc ... angeExtend
inca putin si vom lipi buline pe tinte la 2km.

sau la 7km :D :D
https://www.youtube.com/watch?v=NyBVXB8LBiA


binenteles exista o mica problema ....tehnica :D
https://www.youtube.com/watch?v=FX3uOQiZs0A
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Următorul

Înapoi la Poligoane , concursuri de tir , samd

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 14 vizitatori

Publicitate