Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Mar 2024, 09:55

Norme de aplicare L 295

Modificari recente ale legilor legate de vanatoare

Moderatori: biriuck, liviur

Norme de aplicare L 295

Mesajde laurul pe 30 Mai 2016, 12:48

Sunt in dezbatere publica...
Cititi si va cruciti!
http://www.mai.gov.ro/documente/transpa ... %20295.pdf
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3064
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Norme de aplicare L 295

Mesajde aghiuta pe 30 Mai 2016, 13:49

Eu deja m-am crucit.
Si mi-am scuipat si-n san.
Avatar utilizator
aghiuta
Veteran
 
Mesaje: 1807
Membru din: 06 Ian 2009, 17:13
Locaţie: Suedia

Re: Norme de aplicare L 295

Mesajde violiv pe 30 Mai 2016, 13:51

N-am citit chiar din scoarta-n scoarta dar, in ceea ce priveste posesorii, fie ei cu drept de port si folosire sau detinatori, n-am prea gasit motive sa ma crucesc. Ba chiar, in multe locuri s-au cam pus la punct lucrurile interpretabile.

Ca in unele locuri s-a "consfiintit" cate o chestie naspa existenta deja in lege sau aplicata deja fara forme legale pana acum, asta e. Dar parca mai rau decat acum nu aduce mai nimic.
In zilele ce urmeaza o sa-mi fac timp sa studiez pe indelete ....
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Norme de aplicare L 295

Mesajde aghiuta pe 30 Mai 2016, 13:58

SECŢIUNEA a 8-a - Procedura de prelungire a valabilităţii permisului de armă
Art. 40- (1) Titularii permiselor de armă tip A şi tip B au obligaţia ca, până la expirarea valabilităţii acestor documente, să depună la organul de poliţie competent din cadrul inspectoratelor de poliţie judeţene sau Direcţiei Generale de Poliţie a Municipiului Bucureşti, în a căror rază teritorială domiciliază sau îşi au reşedinţa ori locul de rezidenţă, un dosar care trebuie să cuprindă următoarele documente:
h) dovada efectuării tragerii anuale în poligon sau în cazul vânătorilor a participării la o acţiune de vânătoare în fiecare an de valabilitate a permisului;

Asta-i una din cruceli.
Practic cum s-ar face asta? Dupa colectiva,paznicul face X copii si inmaneaza la o data ulterioara cate o copie fiecarui participant,care le pune intr-un dosar sa-l dea la Politie la 5 ani ?
De evidenta electronica in Romania nu s-a auzit ?
P.S.
Marinescu loveste si de la pensie.
Avatar utilizator
aghiuta
Veteran
 
Mesaje: 1807
Membru din: 06 Ian 2009, 17:13
Locaţie: Suedia

Re: Norme de aplicare L 295

Mesajde Sly_Fox pe 30 Mai 2016, 14:58

Probabil vanatorii se vor prezenta la serviciul arme cu cate o hartiuta de la asociatiile vanatoresti,semnata si stampilata, care sa ateste ca au participat la cel putin o partida de vanatoare pe an. Mare scofala nu este.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Norme de aplicare L 295

Mesajde miha pe 30 Mai 2016, 15:09

ba da este
orice hartie in plus e un gest dusmanos, infam din punctul meu de vedere
mai ales atunci cand nu vine sa corecteze ceva
cu contractul de munca in poligon am inteles ca nustiuce vasile care a avut 30 de mil sa dea pe cursul de instructori nu mai poate sa iasa din casa fara glock
dar cu mersul in poligon OBLIGATORIU? care e justificarea?
.45/5.56/12
miha
Membru activ
 
Mesaje: 84
Membru din: 09 Apr 2015, 18:43
Locaţie: bucuresti

Re: Norme de aplicare L 295

Mesajde Sly_Fox pe 30 Mai 2016, 15:11

aghiuta scrie:SECŢIUNEA a 8-a - Procedura de prelungire a valabilităţii permisului de armă
Art. 40- (1) Titularii permiselor de armă tip A şi tip B au obligaţia ca, până la expirarea valabilităţii acestor documente, să depună la organul de poliţie competent din cadrul inspectoratelor de poliţie judeţene sau Direcţiei Generale de Poliţie a Municipiului Bucureşti, în a căror rază teritorială domiciliază sau îşi au reşedinţa ori locul de rezidenţă, un dosar care trebuie să cuprindă următoarele documente:
h) dovada efectuării tragerii anuale în poligon sau în cazul vânătorilor a participării la o acţiune de vânătoare în fiecare an de valabilitate a permisului;

Aici nu prea ar fi convenabil pentru tine. Te obliga sa faci o cursa in tara pentru a participa macar la o vanatoare pe an. Cand iti iei concediu, dai o fuga pana aici, scoti o autorizatie la ciori, dau doua focuri, apoi te intorci in tara vikingilor. Cam fara noima aceasta prevedere, ma gandesc ce rost ar avea?
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Norme de aplicare L 295

Mesajde laurul pe 30 Mai 2016, 15:19

violiv scrie:N-am citit chiar din scoarta-n scoarta dar, in ceea ce priveste posesorii, fie ei cu drept de port si folosire sau detinatori, n-am prea gasit motive sa ma crucesc. Ba chiar, in multe locuri s-au cam pus la punct lucrurile interpretabile.

Ca in unele locuri s-a "consfiintit" cate o chestie naspa existenta deja in lege sau aplicata deja fara forme legale pana acum, asta e. Dar parca mai rau decat acum nu aduce mai nimic.
In zilele ce urmeaza o sa-mi fac timp sa studiez pe indelete ....

Pai, ia sa-ti faci timp sa citesti....ca trebuie sa deslusesti
cum sa prezinti un dosar care sa contina , printre altele, armele, ...
cum ca trebuie sa faci dovada ca ai participat la cel putin o vanatoare in fiecare an din cei 5 de valabilitate ai
permisului....
cum ca frana de gura a devenit poveste...
cum ca la a saptea arma , le trebuie30 de zile sa verifice cum stau celelate sase arme ,
cum ca iti trebuie un certificat emis de Blaser sau un "organism international" care sa ateste ca R8
indeplineste conditiile de utilizare in siguranta- cazul armelor noi, in cutie,...
cum ca daca ai luat o teava, trebuie sa te prezinti cu ea si cu 5 cartuse...
cum ca daca imi imprumuti Dragana trebuie sa notifici organul in doua zile...
cum ca in trei zile de la procurare trebuie sa te prezinti.... samd, samd

PS...si nici eu nu am citit-o cu atentie...
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3064
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Norme de aplicare L 295

Mesajde a&c pe 30 Mai 2016, 15:21

Nici eu nu am citit cap-coada, insa par ca anumite lucruri s-au mai inlesnit, spre exemplu conditiile de pastrare. Nu mai este precizat nicaieri pastrarea piesei a treia sau a inchizatorului in alt compartiment, diferit de cel in care este arma sau a semiautomatelor cu blocator de tragaci pe ele. :)
a&c
Membru activ
 
Mesaje: 67
Membru din: 04 Apr 2016, 08:59

Re: Norme de aplicare L 295

Mesajde alexbanulescu pe 30 Mai 2016, 15:40

S-a inlesnit mult..... Pentru depasarea in poligon trebuie autorizatie de transport. Si nu ai voie sa transporti si munitie.....
PS: si trebuie sa ai mechanism de blocare a tragaciului la toate cand le transporti...
alexbanulescu
Membru activ
 
Mesaje: 78
Membru din: 26 Iun 2012, 08:51
Locaţie: Popesti-Leordeni, Ilfov

Re: Norme de aplicare L 295

Mesajde AXP pe 30 Mai 2016, 16:50

alexbanulescu scrie:S-a inlesnit mult..... Pentru depasarea in poligon trebuie autorizatie de transport. Si nu ai voie sa transporti si munitie.....
PS: si trebuie sa ai mechanism de blocare a tragaciului la toate cand le transporti...


Vanatorii, nu au nevoie, ..., art. 92 alin.(2), ....
22LR; 9x19; 308Win; 9,3x62; 6,5x55; 12;
AXP
Veteran
 
Mesaje: 694
Membru din: 03 Iul 2014, 11:25
Locaţie: Cluj

Re: Norme de aplicare L 295

Mesajde reyes pe 30 Mai 2016, 17:00

am gasit pe site.ul mai.gov.ro la sectiunea transparenta decizionala,asta:

Propunerile, sugestiile şi opiniile persoanelor interesate cu privire la acest proiect de act normativ sunt aşteptate pe adresa de e-mail: legislatie@mai.gov.ro, în termen de 20 de zile.
reyes
Membru important
 
Mesaje: 150
Membru din: 28 Dec 2013, 12:41

Re: Norme de aplicare L 295

Mesajde AXP pe 30 Mai 2016, 17:19

AXP scrie:
alexbanulescu scrie:S-a inlesnit mult..... Pentru depasarea in poligon trebuie autorizatie de transport. Si nu ai voie sa transporti si munitie.....
PS: si trebuie sa ai mechanism de blocare a tragaciului la toate cand le transporti...


Vanatorii, nu au nevoie, ..., art. 92 alin.(2), ....


P.S. Vanatorii, nu au nevoie de autorizatie de transport, ...., ei avand drept de port si folosire, ..., se aplica art.92, alin.(2) din norma, ... .
Scuze, de exprimarea, usor ambigua, din mesajul anterior, ...
Mda, ..., conform noilor norme, nu mai este necesar mecanism de blocare tragaci, in cazul depozitarii semi, ... , dar este necesar blocatorul de tragaci, la transportul tuturor armelor, ...
22LR; 9x19; 308Win; 9,3x62; 6,5x55; 12;
AXP
Veteran
 
Mesaje: 694
Membru din: 03 Iul 2014, 11:25
Locaţie: Cluj

Re: Norme de aplicare L 295

Mesajde mus q pe 30 Mai 2016, 18:42

Sly_Fox scrie:
aghiuta scrie:SECŢIUNEA a 8-a - Procedura de prelungire a valabilităţii permisului de armă
Art. 40- (1) Titularii permiselor de armă tip A şi tip B au obligaţia ca, până la expirarea valabilităţii acestor documente, să depună la organul de poliţie competent din cadrul inspectoratelor de poliţie judeţene sau Direcţiei Generale de Poliţie a Municipiului Bucureşti, în a căror rază teritorială domiciliază sau îşi au reşedinţa ori locul de rezidenţă, un dosar care trebuie să cuprindă următoarele documente:
h) dovada efectuării tragerii anuale în poligon sau în cazul vânătorilor a participării la o acţiune de vânătoare în fiecare an de valabilitate a permisului;

Cam fara noima aceasta prevedere, ma gandesc ce rost ar avea?

Le-am trimis un mail in care am cerut reanalizarea acestei prevederi. Nu imi fac mari sperante, dar poate daca ar fi mai multi care sesizeaza acelasi aspect, lucrurile s-ar putea schimba.
mus q
Membru activ
 
Mesaje: 60
Membru din: 08 Ian 2012, 19:56

Re: Norme de aplicare L 295

Mesajde reyes pe 30 Mai 2016, 19:22

Impreuna vom invinge!
reyes
Membru important
 
Mesaje: 150
Membru din: 28 Dec 2013, 12:41

Re: Norme de aplicare L 295

Mesajde ionutz_b pe 30 Mai 2016, 22:09

Cele mai interesante aspecte din cele citite, cele privind cursul de arme, posibilitatea de a amâna eliberarea autorizației de cumpărare, procedura de invitare a străinilor. Inca nu am terminat.
ionutz_b
Membru activ
 
Mesaje: 117
Membru din: 04 Dec 2010, 12:07

Re: Norme de aplicare L 295

Mesajde yoghi pe 31 Mai 2016, 02:24

Ce am vazut eu
art /alin/
2/3 - apare pulberea si capsele
3/2 - o noua categorie ..arme cu pulbere
4/3 - interzicerea frana de gura la peste10000J
5/f/2 -port si folosire la sportivi legitimati de FRT
5/f/6 - obligatia cu contract pt instructori
5/5 - originalul actelor mai putin cazierul ramane la "client"
6/1 si 6/3 - timp de reolvare prima arma 45 si a doua 30 -nu mai exista urgenta
6/7 - controlul la domiciliu pt autorizare cu acordul propietarului
10/ - te pot trimite la psiholog daca sunt ""indicii decomportament ""
13/1/d - se cere certificat de conformitate si la persoane fizice
13/1/f - arma e de colectie si daca producatorul confirma in scris.
13/3 - apare o lista a armelor scurte intocmita de minister.
13/5 - intre data procurari si trecerea in permis pastrezi arma doar acasa.
14/2 -se notifica politia la imprmut
17/2 -detinatorul poate transporta arma la armurier fara autorizatie de transport
19/4 - autorizatia de transport detinatorului valabila 6 luni
21/2 - colectionarii pot detine munitie fara proiectil
25/3 -inscrierea la curs cu aviz psih. si FM.
26/1 - comisia de examinare 2 politisti si un instructor
27/4 -atestatul este semnat de toti trei examinatori
36/ -devii colectionar daca ai minim 5 arme si 6 luni vechime in asociatie
dar la
36/1/c -daca esti mostenitor ai dreptul sa colectionezi armele mostenite!
94/7 - armele abandonate intra in patrimoniul ....cui?
137/ - armele neletale se pot dezactiva


si atat ..mai departe ...n-am ajuns
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Norme de aplicare L 295

Mesajde violiv pe 31 Mai 2016, 09:00

Cred ca trebuie un picut de liniste, o bere rece, o zi de pauza si o relectura.
90% din ce s-a "semnalat" mai sus sunt chestii care deja se intampla, noutati "rele" sunt foarte putine si nici astea chiar atat de rele.
Ca sa nu mai fac alta ordine, spicuiesc din postarea anterioara
- pulberea si capsele la detinere apareau pana acum doar in codul penal - urmate de un numar de ani :D acum apare libertatea de a le putea detine si folosi impreuna cu armele ce folosesc aceste componente separat
- aia cu "frana de gura" suna asa: (3) Sunt interzise portul şi folosirea de către persoanele fizice sau juridice a armelor de foc lungi, letale, a căror ţeavă este prevăzută cu dispozitive concepute sau adaptate pentru a reduce reculul provocat de tragerea unui foc de armă şi a căror energie cinetică la gura tevii depăşeşte 10000 Jouli, inclusiv.

adica, dupa mintea mea, n-o sa primesti in permisul B o arma ce poate slobozi un glont cu peste 10.000 J prevazuta cu frana de gura ... mai vechea boala pe 50 BMG. Restul armelor sau 10.000 J fara frana sunt perfect legale. :D

- chestia cu "originalul actelor" era si pana acum, lasai la politie doar copii dupa ele
- la fel, partea cu a "n-a" arma sau teava - de peste doi ani asa se intampla, cu verificare la domiciliu si tot tacamul, doar ca se facea in baza unui ordin intern
- verificarea la domiciliu cu acord prealabil pentru prima arma era si pana acum, ramane insa cea inopinata si obligatia legala de a permite controlul la dulap oricand i se trezeste dorinta organului
- pentru armele scurte de colectie e posibil sa apara ceva lamuriri astfel incat categorisirea lor sa nu mai fine la mana birourilor de arme .... sa vedem ce-o fi de fapt cu pomenita lista
- pentru colectionari au aparut mai multe categorii posibile, acum existand posibilitatea de a fi colectionar fara a mai fi membru intr-o asociatie de profil ... esti vanator, ai 5 arme, te faci si colectionar .... si scapi de o alta cotizatie
- e posibil acum sa vinzi o arma din colectie fara un acord prealabil de la politie pentru transportul acesteia la armurier in vederea vanzarii - chestie pentru care s-au facut si dosare penale pana acum
- autorizatia de iesit cu arma din colectie in poligon valabila 6 luni, prelungibila
- 3 zile lucratoare pentru inscriere si 10 zile pentru radiere .... erau si pana acum
- se lamureste cum e cu schimbarea destinatiei armei - poate ca pe multi nu-i intereseaza dar pana acum era cel putin interpretabil cum poti sa faci sa treci o arma, de ex:, din colectie pe vanatoare si invers si cam erai la mana biroului local
- amanarea sau refuzul autorizatiei de cumparare era si pana acum si in lege si-n vechile norme
- asa zis-ul certificat de conformitate al producatorului armei este o chestie pe care o aveti de ani de zile, care se prezenta si pana acum de catre importatori si care este o chestie impusa de UE cam de pe cand s-a infiintat ... daca e cazul detaliem. Blaser-isti mai ales pot sa stea linistiti ca-l primesc in cutie odata cu arma, tot in plicul ala cu manualul de utilizare .... da' daca 90% din romani nu citesc instructiunile de folosire inainte =))
- amprentarea balistica e prevazuta in lege si obligatorie de vreo 10 ani sau mai bine, nicio schimbare
etc.
etc.

In reinnoiesc sfatul de a parcurge in liniste textul .... nu inseamna ca un rand este nou numai pentru ca n-ati stiut inainte de el


cica pentru vanatori apar tot felul de chestii nasoale
- trebe lacat pe arma la transport - fie vorba intre noi e fix-pix dar e foarte posibil sa afecteze o mica-mare gramajoara de vanatori care nu citesc legea neam si care o sa pice prost la control
- trebe sa-ti faci o copie dupa o autorizatie de vanatoare care sa dovedeasca faptul c-ai fost macar o data pe an la vanatoare .... scrie undeva ca dupa aia colectiva??? Orice autorizatie. Si chiar daca n-ai iesit niciodata in 5 ani e suficient sa iesi de 5 ori in poligon. Fata de tari in care dai examen in poligon la fiecare debut de sezon ca sa dovedesti ca mai poti tine arma in mana mi se pare o mica frectie .... plus ca nu scrie nicaieri ca trebe o vanatoare sau o iesire la poligon obligatoriu pe teritoriul tarii - apropo de grija mare a lui @aghiuta
- in sfarsit se lamureste chestia cu "imprumutul pentru folosire la vanatoare" .... o dai pe o zi nu-ti trebe nimic; o dai pe mai mult de 2 zile faci ceea ce spuneau politistii cu bun simt de ani de zile: ii anunti printr-o hartioara ca arma e la "cutarescu" pentru urmatorii XX ani, ca sa fiti in regula ambii la un eventual control la domiciliu

Nu "tin cu ursul" dar postari de genul
reyes scrie:Impreuna vom invinge!

imi suna mai rau ca parerile exprimate la vax-populis de la starea natiei
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Norme de aplicare L 295

Mesajde Clujeanul pe 31 Mai 2016, 09:27

h) dovada efectuării tragerii anuale în poligon sau în cazul vânătorilor a participării la o acţiune de vânătoare în fiecare an de valabilitate a permisului;

Prevederea asta se poate aplica si retroactiv?

Art. 41
(8) Şedinţele de tragere neefectuate se vor desfăşura cu arme din dotarea poligoanelor chiar dacă
acestea fac parte din categoria superioară armelor deţinute de persoana care solicită prelungirea
valabilităţii permisului de armă.


N-am inteles exact la ce ajuta...
Clujeanul
Veteran
 
Mesaje: 807
Membru din: 19 Iul 2009, 07:22
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Norme de aplicare L 295

Mesajde vanatorul dibaci pe 31 Mai 2016, 09:37

@Clujeanu..Nici o lege ,niciodata nu se aplica retroactiv!
2- Daca ai pistol cu bile in dotare poti sa tragi la poligon cu una letala si sa faci dovata ca ai efectuat tragerea !
vanatorul dibaci
Veteran
 
Mesaje: 1075
Membru din: 09 Sep 2007, 08:41

Re: Norme de aplicare L 295

Mesajde Clujeanul pe 31 Mai 2016, 10:45

vanatorul dibaci scrie:@Clujeanu..Nici o lege ,niciodata nu se aplica retroactiv!

Inseamna ca prostia asta se va putea aplica doar peste cel putin 5 ani in cazul permiselor date deja pe 5 ani? Cu presupunerea ca nu ceri (in mod normal) prelungirea valabilitatii cu mai mult de un an inainte de expirare...
Clujeanul
Veteran
 
Mesaje: 807
Membru din: 19 Iul 2009, 07:22
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Norme de aplicare L 295

Mesajde violiv pe 31 Mai 2016, 11:09

Prevederea este deja in lege de la inceputul anului. Norma de aplicare doar o enumera iar.

Practic, daca in 2017 trebe sa mergi la prelungire valabilitate va trebui sa duci si doua copii dupa autorizatie, respectiv pentru anii 2016 si 2017, etc. Si daca nu te ingrijesti sa-si faci copii dupa autorizatii si te duci la "viza" o sa-ti spuna nenea de la ghiseu ca-ti trebuie un numar de X astfel de hartioare si ai posibilitatea sa te duci de X ori la rand la poligon intr-o saptamana si sa le aduci.

La ce ajuta? Motivarea este "sa nu uiti sa folosesti arma" :D

Ce este cu adevarat naspa pentru ai mai batrani este faptul ca a disparut dispensa fata de Cursul de Arme, asa ca la prelungirea valabilitatii permisului trebe sa mergi si cu hartia ca l-ai facut intre timp.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Norme de aplicare L 295

Mesajde AndreiR pe 01 Iun 2016, 20:46

Salutare,

Imi dau si eu cu parerea:

Din punctul meu de vedere,prevederea cu tragerea obligatorie in poligon este una de bun simt.Adica mi se pare normal ca sa ti se ceara sa iti dovedesti aptitudinile de manuire a armei in siguranta,fie macar si printr-un inscris,daca nu prin examen periodic.

Ce ma nemultumeste in continare dupa lecturarea atat al L 295 cat si a normelor de aplicare este ca in continuare nu imi dau seama ce se intelege prin pastrare separata a piesei a 3-a , a inchizatorului sau a munitiei.In alta cutie decat cea cu armele sau intr-un compartiment separate dar in aceeasi cutie cu armele?
In rest,cam aceleasi prevederi ca si la vechile norme.
AndreiR
Nou membru
 
Mesaje: 46
Membru din: 25 Ian 2015, 15:55
Locaţie: Otopeni,Ilfov

Re: Norme de aplicare L 295

Mesajde AndreiR pe 01 Iun 2016, 20:50

Iar certificat de conformitate are si Baikal-ul ,ce-i drept in engleza,dar exista,deci nu cred ca exista vreo problema in acest sens.
AndreiR
Nou membru
 
Mesaje: 46
Membru din: 25 Ian 2015, 15:55
Locaţie: Otopeni,Ilfov

Re: Norme de aplicare L 295

Mesajde Sly_Fox pe 02 Iun 2016, 12:04

violiv scrie:Ce este cu adevarat naspa pentru ai mai batrani este faptul ca a disparut dispensa fata de Cursul de Arme, asa ca la prelungirea valabilitatii permisului trebe sa mergi si cu hartia ca l-ai facut intre timp.

Unde se precizeaza acest lucru? Care are prioritate, articolul 40 sau articolul 41?
La articolul 40, nu se specifica ca la prelungirea valabilitatii permisului se prezinta si acea hartiuta care atesta efectuarea cursului.
In schimb ceva se leaga la articolul 41, alineatul 5: Organul de politie competent refuza prelungirea valabilitatii permisului de arma in urmatoarele cazuri:
e) Solicitantul nu face dovada absolvirii cursurilor de instruire teoretica si practica.
Tipic legilor romanesti, dosarul de prelungire nu trebuie sa contina dovada cursului, insa la alt articol se spune ca politia poate refuza prelungirea valabilitatii permisului de arma daca solicitantul nu prezinta dovada absolvirii acestui curs. Te ia capul nu alta.
Cum naiba sa ceri unui vanator cu poate zeci de ani in spate de folosire a armelor pentru care a fost autorizat, sa invete cum se manipuleaza si se trage cu arma? Cam imbecila prevedere. :twisted:
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Norme de aplicare L 295

Mesajde Sly_Fox pe 02 Iun 2016, 12:50

Pe de alta parte, eu intelesesem initial ca prezentarea dovezii efectuarii acelui curs trebuie facuta de catre cei care au avut suspendat dreptul de port arma, nu si de catre cei ce au dobandit permisele de arma inainte de 2004.
Un jurist poate ne lumineaza si pe noi, pentru ca eu nu pricep totusi cum poate politia sa refuze prelungirea pe motiv ca solicitantul nu face dovada absolvirii cursului, asta in conditiile in care nu se cere aceasta dovada la dosarul de prelungire.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Norme de aplicare L 295

Mesajde Pysty001 pe 02 Iun 2016, 14:08

Buna ziua

Eu nu inteleg pentru redobandire trebuie efectuat un nou curs sau e valabil cel facut?
Luminati-ma.
Multumesc
Pysty001
 
Mesaje: 15
Membru din: 06 Iul 2015, 16:11

Re: Norme de aplicare L 295

Mesajde yoghi pe 02 Iun 2016, 14:13

Se cere colegu.e in lege.
iti primeste dosarul , cu data de azi dar il prelucreaza cand aduci si dovada de tragere si cursul.iar timpul lor de rezolvare incepe cand dosarul e complet
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Norme de aplicare L 295

Mesajde violiv pe 02 Iun 2016, 15:13

Pysty001 scrie:Buna ziua

Eu nu inteleg pentru redobandire trebuie efectuat un nou curs sau e valabil cel facut?
Luminati-ma.
Multumesc



Cursul se face o singura data si ramane valabil. Daca nu ai depus la dosarul initial, cel pentru prima autorizatie de arma si eliberare permis, dovada ca ai facut cursul .... la prima prezentare pentru prelungirea valabilitatii iti cer si asta.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Norme de aplicare L 295

Mesajde mus q pe 02 Iun 2016, 16:25

AndreiR scrie:Salutare,

Imi dau si eu cu parerea:

Din punctul meu de vedere,prevederea cu tragerea obligatorie in poligon este una de bun simt.Adica mi se pare normal ca sa ti se ceara sa iti dovedesti aptitudinile de manuire a armei in siguranta,fie macar si printr-un inscris,daca nu prin examen periodic.


Din cauza unor pareri de genul asta am ajuns unde suntem.
Eu zic sa se ceara dovada ca ai condus cel putin 1000km/an pe drumul public, atunci cand te duci la reinoirea permisului. Bineinteles ca e o aberatie, dar sunt convins ca unii vor avea o parere buna despre asta.
mus q
Membru activ
 
Mesaje: 60
Membru din: 08 Ian 2012, 19:56

Următorul

Înapoi la Unde-i lege nu-i tocmeala!

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 16 vizitatori

Publicitate