Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Mar 2024, 10:14

Legea vanatorii si a protectiei vanatului / 2006

Loc in care se vor arhiva topicuri interesante la vremea lor , dar cu valoare mai mult sentimentala pentru membrii forumului .

Legea vanatorii si a protectiei vanatului / 2006

Mesajde valpangica pe 25 Oct 2006, 17:05

Am deschis acest topic pentru a discuta problemele legate de prevederile noii legi a vanatorii .
valpangica
Site Admin
 
Mesaje: 1203
Membru din: 03 Ian 2004, 14:45
Locaţie: Bucuresti

Mesajde Ursus2006 pe 25 Oct 2006, 19:59

Mai, mai, se zice CIOCOFLENDER ! :wink: Bistos , Vechio ? :wink:

Semnat: Zgabeata Iftode, sa traiti !
Avatar utilizator
Ursus2006
Veteran
 
Mesaje: 2473
Membru din: 08 Iun 2005, 17:21
Locaţie: Deva. HD

Mesajde ache2 pe 27 Oct 2006, 06:57

idiotii astia au aminat din nou examenul de vinator :shock: !
trebuia sa fie pe 9 Sept ... s-a aminat pentru ca "manualele" nu au venit in tim util (multumim, dom' Selaru :evil: ) !
pe urma s-a pus pe 28 Oct (adica miine :( ) ... n-a fost bine nici acum !
pasamite pentru ca s-a schimbat legea ! si ea abia a fost aprobata de camera deputatilor ...
de parca nu se putea da examenul ...
legea s-a schimbat si in 96 iar vinatorii de dinainte de 103/96 nu au trebuit sa dea examenul din nou !
in curind intra in vigoare noul cod rutier !
in mintea odihnita a unora ar trebui sa dam examenul de soferie din nou, devreme ce alta era legea dupa care am fost examinati atunci !
o bataie de joc si un dispret in stilul "conducatorilor" din Romania !
ache2
Nou membru
 
Mesaje: 57
Membru din: 26 Oct 2006, 08:03
Locaţie: Ploiești

Mesajde puscasumarin pe 27 Oct 2006, 08:55

forma pentru promulgare:
http://www.cdep.ro/proiecte/2006/000/20/7/pr027_06.pdf

conditii de dobandire a calitatii de vanator permanent:
art.28
"(3) Condiţiile pe care un solicitant trebuie să le îndeplinească,
cumulativ, pentru a se încadra în una dintre categoriile prevăzute la
alin.(2) sunt următoarele:
a) vârsta minimă de 18 ani;
b) a efectuat un an de stagiatură sub îndrumarea organizaţiei
vânătoreşti care gestionează cel puţin un fond de vânătoare, la care
solicită să fie înscris;
c) a luat parte la minimum o instruire practică într-un poligon de
d) a fost declarat admis la examenul organizat pentru obţinerea
permisului de vânătoare permanent, susţinut în faţa unei comisii mixte,
constituită din reprezentanţii autorităţii publice centrale care răspunde de
silvicultură şi ai asociaţiilor, uniunilor sau federaţiilor naţionale de profil
recunoscute la nivel naţional şi internaţional şi înfiinţate prin lege;

e) în ultimii 3 ani nu a săvârşit fapte care sunt încadrate ca
infracţiuni, conform prezentei legi."
rezulta ca vor fi comisii formate din reprezentanti ai ministerului si agvpsr (este singura asociatie - federatie? uniune?- recunoscuta la nivel national si international si infiintata prin lege.

"(5) Regulamentul pentru preschimbarea permiselor de vânătoare
aflate în uz şi pentru obţinerea permiselor de vânătoare în condiţiile
prezentei legi se aprobă prin hotărâre a Guvernului."

"(6) Examenul pentru obţinerea calităţii de vânător se
organizează anual, pe judeţe, în conformitate cu regulamentul aprobat
prin hotărâre a Guvernului."
Avatar utilizator
puscasumarin
Veteran
 
Mesaje: 768
Membru din: 13 Ian 2004, 09:28

Mesajde violiv pe 27 Oct 2006, 18:58

1. Am vazut eu rau sau in Anexa I, la perioadele de vanatoare, majoritatea pasarilor (chiar si gugustiucul) au deschiderea sezonului la 1 septembrie?!
Mi se pare ca este cea mai drastica modificare a legii, dupa aspectele privind posesia si administrarea terenurilor si cele financiare.
2. Se poate calcula ce suprafata de teren in fonduri de vanatoare are tarisoara noastra? Cati suntem deja cam stim. Daca suntem destui, prea multi, cati vanatori mai incap putem sti?!(Am auzit de asociatii care nu mai inscriu pentru ca nu mai au locuri)
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Mesajde Marius pe 27 Oct 2006, 19:55

violiv scrie:1. Am vazut eu rau sau in Anexa I, la perioadele de vanatoare, majoritatea pasarilor (chiar si gugustiucul) au deschiderea sezonului la 1 septembrie?!
Mi se pare ca este cea mai drastica modificare a legii,


E reteta veche din occident, care se aplica acum si la noi.
In scopul protectiei pasarilor, tendinta este de a scurta sezonul astfel:
-prin deschiderea cat mai tarzie pt. protejarea pasarilor juvenile;
-prin inchiderea cat mai grabnica a sezonului, pt. protejarea pasarilor care au constituit perechi pt. imperechiere.

Diferenta este ca acolo aceste masuri au sens (poate), pe cand la noi, cine poate explica de ce gugustiucul nu se mai vaneaza de la 15 august?
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3242
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Mesajde violiv pe 28 Oct 2006, 08:38

Mie mi se pare cel mai corect sa "ajustezi" durata sezonului de vanatoare a unei specii in functie de situatiile particulare ale ciclului biologic. Stim cu totii ca sunt ani cu veri si toamne lungi in care unele specii au pui mici pana tarziu. De ex, anul trecut, la 1 noiembrie cand s-a deschis sezonul la iepuri, au aparut in goana o gramada de puiandri ce abea ridicasera urechile si s-a impuscat chiar o iepuroaica gestanta si cred ca situatia se va repeta avand in vedere toamna lunga si calda; anul acesta la 1 august erau gugustiuci care aveau inca pui nezburati si exemplele pot continua. La fel si "contraexemplele". Iar pe afara, in multe locuri, ajustarea sezonului se face la nivel de regiuni, anual, in limita a circa o luna la deschidere si inchidere. Sper ca vom ajunge si noi intr-un fel de normalitate, candva!
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Mesajde violiv pe 28 Oct 2006, 11:41

Si in noua lege este prevazut ca examenele se vor sustine in judete, unul din membrii comisiei va fi de la B. Oricum regulamente, ordine de ministru, norme de aplicare raman aceleasi pana cand vor fi schimbate in conformitate cu noua lege - termenul maxim: 2 ani
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Mesajde Cristi pe 28 Oct 2006, 15:46

La Ploiesti examenul s-a amanat pentru decembrie. Candidatii, platitori a 1000 RON, sunt dezamagiti (unii asteapta acest examen de 5 ani, cand a fost ultimul in Prahova). Dar trebuie obisnuiti cu etica si disciplina vanatoreasca! Pe banii lor! :oops:
Avatar utilizator
Cristi
Veteran
 
Mesaje: 2689
Membru din: 09 Mar 2004, 11:03

Mesajde ache2 pe 30 Oct 2006, 09:47

tocmai despre asta vituperam ceva mai sus !
adica astept de ceva vreme examenul asta si mi-am schimbat complet programul numai sa stiu ca pot deveni vintor !
ei, se pare ca mai am de asteptat ...
ce nu inteleg este ce anume o sa fie diferit in Decembrie fata de acum, in afara de vreme :x !
ache2
Nou membru
 
Mesaje: 57
Membru din: 26 Oct 2006, 08:03
Locaţie: Ploiești

Mesajde puscasumarin pe 30 Oct 2006, 11:09

se deschide sezonul la braconieri:

Art. 51. – (1) Cuantumul despăgubirilor pentru pagubele
produse faunei cinegetice prin fapte ce constituie infracţiuni sau
contravenţii, în sensul prezentei legi, se stabileşte potrivit anexelor nr.1
şi 2.
(2) În cazul în care daunele produse fondului cinegetic
determină reducerea cotei de recoltă, despăgubirile se încasează de către
gestionarii fondurilor de vânătoare, direct sau prin intermediul direcţiilor
generale ale finanţelor publice.
(3) Despăgubirile încasate de gestionarii fondurilor de vânătoare
sunt utilizate şi distribuite după cum urmează:
a) 75% se reţin de către gestionarii care le încasează pentru
gospodărirea vânatului;
b) 25% se achită de către gestionarii care le încasează agenţilor
constatatori.

(4) În cazul în care daunele produse faunei cinegetice nu
determină reducerea cotei de recoltă, despăgubirile se încasează de către
administrator, prin intermediul structurilor teritoriale sau al direcţiilor
generale ale finanţelor publice.
(5) Despăgubirile încasate de administrator sunt utilizate şi
distribuite după cum urmează:
a) 75% se virează la bugetul de stat;
b) 25% se achită agenţilor constatatori.

pot iesi niste castiguri bunicele
:wink:
Avatar utilizator
puscasumarin
Veteran
 
Mesaje: 768
Membru din: 13 Ian 2004, 09:28

Mesajde puscasumarin pe 30 Oct 2006, 11:33

cateva exemple:
1 mistret braconat in perioada admisa = 1000 euro; perioada interzisa 2000 euro - "castigul" agentului constatator - 250 -500 euro
1 cerb braconat in perioada admisa = 6000 euro/interzisa 12.000 - 1500-3000 euro "prima"
la iepuri: 150/300 euro bucata, prima 37.5-75 euro.
ori se vor scumpi "shpagile" :?: ce spuneti? :lol: :lol: :lol:
Avatar utilizator
puscasumarin
Veteran
 
Mesaje: 768
Membru din: 13 Ian 2004, 09:28

Mesajde puscasumarin pe 30 Oct 2006, 11:40

pentru un urs braconat agentul constatator primeste 10.000 euro :shock:
Avatar utilizator
puscasumarin
Veteran
 
Mesaje: 768
Membru din: 13 Ian 2004, 09:28

Mesajde Dima pe 30 Oct 2006, 12:22

Sa intelegem ca valoarea de ''asigurare'' a ursului brun este 40.000 Eur?
Dima
Veteran
 
Mesaje: 411
Membru din: 28 Oct 2005, 13:02
Locaţie: Bucuresti

Mesajde puscasumarin pe 30 Oct 2006, 14:25

valoarea de despagubire din anexa 2.
Avatar utilizator
puscasumarin
Veteran
 
Mesaje: 768
Membru din: 13 Ian 2004, 09:28

Mesajde Ursus2006 pe 30 Oct 2006, 14:48

Facem rost de un urs mic, il crestem, il ducem cu noi in padure, vine unul la braconaj, nu se poate abtine, pusca ursul si noi incasam 10000 euroi! Nu ? :lol: :lol: :lol:
Avatar utilizator
Ursus2006
Veteran
 
Mesaje: 2473
Membru din: 08 Iun 2005, 17:21
Locaţie: Deva. HD

Mesajde the_mav pe 30 Oct 2006, 15:25

Ursus2006 scrie:Facem rost de un urs mic, il crestem, il ducem cu noi in padure, vine unul la braconaj, nu se poate abtine, pusca ursul si noi incasam 10000 euroi! Nu ? :lol: :lol: :lol:


si profitul il reinvestim, si mai cumparam alti 2-3 ursuleti, ii ducem si pe aia la abator...si tot asa pana vom face o ferma de ursuleti... eventual din aia multicolori, cum sunt bomboanele
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :wink: :P
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Mesajde puscasumarin pe 31 Oct 2006, 08:39

no, mai bine facem ceva gen mc'donalds cu hamburgeri din carne de urs 8) si branza de ursoaica :oops:
Avatar utilizator
puscasumarin
Veteran
 
Mesaje: 768
Membru din: 13 Ian 2004, 09:28

Mesajde puscasumarin pe 01 Noi 2006, 14:18

nu se mentine prevederea conform careia rnp si unitatile de invatamant gestioneaza doar 18% din totalul fondurilor. nu mai exista nici un fel de dispozitie in acest sens cu exceptia celei referitoare la numarul fondurilor care pot fi gestionate de catre facultati. sa vedeti ce fetze or sa faca contabilii de la universitati cand o sa le dea vanatorii vestea aia cu majorarea tarifelor de gestionare :shock:
Avatar utilizator
puscasumarin
Veteran
 
Mesaje: 768
Membru din: 13 Ian 2004, 09:28

Mesajde Marius pe 01 Noi 2006, 15:02

puscasumarin scrie:sa vedeti ce fetze or sa faca contabilii de la universitati cand o sa le dea vanatorii vestea aia cu majorarea tarifelor de gestionare :shock:


Ce, dau din buzunar?? De ce sa fie suparati?
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3242
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Mesajde mch pe 01 Noi 2006, 15:36

In plin pasaj de primavara au prelungit fazanul pana la 15 martie si au redus toate ratele la 28 februarie. Patimasii de rate vor avea toti cate o autorizatie la FAZAN din 1 martie!
Avatar utilizator
mch
Membru important
 
Mesaje: 132
Membru din: 14 Mar 2006, 11:08
Locaţie: Timisoara

Mesajde Marius pe 01 Noi 2006, 21:12

mch scrie:Patimasii de rate vor avea toti cate o autorizatie la FAZAN din 1 martie!


E misto tare la fazan in martie! :wink:
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3242
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Mesajde puscasumarin pe 02 Noi 2006, 08:16

Marius scrie:
puscasumarin scrie:sa vedeti ce fetze or sa faca contabilii de la universitati cand o sa le dea vanatorii vestea aia cu majorarea tarifelor de gestionare :shock:


Ce, dau din buzunar?? De ce sa fie suparati?


dau...banii trebuie platiti de catre universitati, din bugetul propriu. vor fi calculate aceleasi tarife de gestionare ca si la ceilalti dar se vor atribui direct. singura care nu va plati tariful de gestionare va fi regia autonoma a padurilor pentru perioada in care gestioneaza un fond de vanatoare care nu a fost adjudecat la licitatie publica sau pentru care nu s-a infiintat asociatia de proprietari care sa desemneze direct o asociatie care sa aiba dreptul de a vana pe acel fond. in acest caz, incasarile la bugetul de stat nu vor fi diminuate - tinand cont ca r.a. romsilva este a statului - insa cei care vor fi pagubiti vor fi proprietarii care in acest caz vor primi 81% din 0 (zero).
Avatar utilizator
puscasumarin
Veteran
 
Mesaje: 768
Membru din: 13 Ian 2004, 09:28

Mesajde gentilis pe 07 Noi 2006, 19:55

Salut
Dupa cum vad eu lucrurile aceasta lege e mult mai ambigua decat 103/96 si nu va aduce decat problme vanatorilor.
Marii proprietari de paduri si terenuri(familiile fanariote de care am tot incercat sa scapam de la TudorVladimirescu incoace ,Cantacuzini,Moruzesti.Caragea etc) se pare ca nu prea au chef sa gospodareasca durabil fondul forestier si cinegetic pe care tocmai l-au primit ci il vor da rapid pe mana unor firme care vor stoarce si ultima frunza din padure...(daca acum pare ca exagerez timpul imi va da dreptate)
La o asemenea abordare asupra dreptului de vanatoare cine credeti ca are de castigat,vanatorul roman?
De credeti ca vanatoarii italieni au dat navala in Ro?(pe langa faptul ca au tocat tot la ei,au o lege la fel de tampita ca asta care a aparut acum la noi;adica trebuie sa ceri voie prop.sa tragi cu arma pe mosia lui care de altfel nu o sa-ti dea acceptul pt ca e si el vanator cu tot neamul lui cu tot)
Si uite asa ca vanatorul roman care era obisnuit sa plece cu traista plina acasa se va multumi in viitorul apropiat cu cateva pasarici de pasaj care se vor putea impusca in No man's land...
Numai bine(poate in Valhala...)
Avatar utilizator
gentilis
Veteran
 
Mesaje: 479
Membru din: 26 Iul 2006, 19:37

Mesajde violiv pe 08 Noi 2006, 11:20

In Italia, un pic inainte de vacanta parlamentara, guvernul proaspat ales a emis o ordonanta de urgenta care limita drastic accesul la vanatoare pe marile proprietati agricole pe motiv ca vanatoarea dauneaza productiei agricole. Imediat a luat nastere o ampla miscare nationala de protest la care au participat majoritatea celor ~800.000 vanatori italieni, miscare ce a culminat cu un mars de protest desfasurat la Roma, pe 1 septembrie 2006, mars la care au participat peste 50.000 de vanatori (fara arme, bine-nteles) si care a fost un "mars al tacerii". Chiar si carabinierii l-au evidentiat pentru ca nu s-a petrecut nici cel mai mic incident la un mars de asemenea amploare. Urmarea a fost ca, dupa inceperea sesiunii parlamentare, ordonanta nu a fost ratificata de parlament si si-a incetat activitatea. Deci, se poate ca prin "forta" celor afectati direct sa se schimbe o hotarare a alesilor! Trebuie doar "sa fie uniti in suferinta".
Oare pe cand si la noi macar un protest la TV?
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Mesajde Marius pe 08 Noi 2006, 13:13

violiv scrie: Deci, se poate ca prin "forta" celor afectati direct sa se schimbe o hotarare a alesilor! Trebuie doar "sa fie uniti in suferinta".
Oare pe cand si la noi macar un protest la TV?


Cred ca suntem fara speranta. Nu ar ajuta nici un fel de protest. Trebuie sa treaca multi ani, sa se schimbe generatia actuala de politicieni, ca pe astia ii doare in ...
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3242
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Mesajde Marius pe 08 Noi 2006, 13:25

"Art. 43 Constituie infractiune si se pedepseste cu inchisoare de la un an la 5 ani sau cu amenda de la 5.000 lei la 15.000 lei, accesul cu arma, chiar si purtata in toc, pe teritoriul rezervatiilor stiintifice, parcurilor nationale, siturilor patrimoniului natural universal, a zonelor umede de interes international si a zonelor de conservare speciala din cadrul parcurilor naturale, in afara cazurilor in care exista acordul scris al structurii de administrare a ariei naturale protejate."

Din asta eu inteleg ca daca merg in delta la Crisan avand autorizatie valabila pe fondul Crisan, pana ajung cu barca pe fond sunt infractor, pt. ca in lipsa unui elicopter, vrand nevrand tranzitez cu arma teritoriul RBDD, care este desigur, zona umeda de interes international.
Cum o fi oare??
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3242
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Mesajde puscasumarin pe 08 Noi 2006, 13:30

si la italieni exista prevederea conform careia vanatul este res publicae, si la ei visul vanatorului este sa se poata plimba pe unde vrea muschii statului (care "unge" vanatori si da autorizatii) doar ca altele sunt realitatile: multi, foarte multi vanatori (la noi cica s-a evitat explozia, suntem doar 0,27 din total, bravo, buna miscare!) vanat nu prea, multi nemultumiti si altele. parca asa stiam eu. si alta comparatie nu as face cu sistemul italienesc. de facut greve au facut si francezii (carora ar fi trebuit sa le urmam modelul de reglementare a vanatorii si a dreptului de vanatoare) dar din alte cauze.
poate ca legea noua nu este buna, dar sa vedem ce anume nemultumeste: faptul ca exista si aliniatul 3 la art.15? sau faptul ca exista alin.2 la art.15 in formularea actuala? ca asta e problema aia mare, BANII! despre asta sa se faca greva? ca s-a dat o lege prin care se dau bani (e drept, nejustificat de multi) proprietarilor (care, in ipoteza vanatului - bun comun nu ar fi visat macar sa primeasca atatia bani) si ca sistemul de cotizatii nu va mai functiona? si ca toti sunt egali? si ca nu mai esti legat de glie?
legea asta noua (daca va fi promulgata...) e gresita prin partile esentiale, insa are si parti bune :idea:
despre partile gresite am credinta ca se vor remedia cat de curand :wink:
Avatar utilizator
puscasumarin
Veteran
 
Mesaje: 768
Membru din: 13 Ian 2004, 09:28

Mesajde gentilis pe 08 Noi 2006, 15:24

Salut
Nu de bani e vorba ci de anumite ambiguitati privind gestionarii fondurilor de vanatoare.
Daca se merge pe actualul sistem de cotizatii Ajv-urile nu vor mai putea plati arenzile.
Daca Ajv-urile maresc cotizatiile mult si gestioneaza in acelasi hal fondurile iar nu e bine.
Cel mai corect sistem dupa parerea mea e ca un vanator sa plateasca o taxa de timbru statului roman(pt ca e detinator de arma)si sa isi plateasca ziua se vanatoare si piesele impuscate la orice club de vanatoare unde are chef sa vaneze.Daca clubul isi gestioneaza bine fondurile si are vanat va avea si clienti si bani pt arenzi daca nu ura si la revedere ,altul mai bun va rog.
Nu te enervezi sa dai niste bani in avans unor AVPS-euri care nu fac mai nimic in ceea ce priveste o buna gestionare a fondurilor.

Prefer sa-mi platesc ziua de vanatoare si piesele si daca pe un fond imi iau glorie a doua oara nu mai calc pe acolo.
Numai bine(poate in Valhala)
Banii trebuiesc dati celor ce merita.
Avatar utilizator
gentilis
Veteran
 
Mesaje: 479
Membru din: 26 Iul 2006, 19:37

Mesajde gentilis pe 08 Noi 2006, 15:52

Am uitat ceva
Daca acesti proprietari de terenuri agricole si forestiere nu vor respecta prevederile pt protectia si linistea vanatului(in zonele de refugiu nu se vor mai executa lucrari specifice silvice,in terenurile agricole trebuiesc lasate rigole de refugiu in timpul treieratului mecanizat etc.)cine si cu cat ii va amenda sau penaliza avand in vedere ca primesc o gramada de bani?
Cine se va ocupa de astfel de probleme?
ITRSV_urile aceste institutii dovedit inutile si care papa banii statului degeaba?
Gestionarii fondurilor vor avea acest drept?
Cine? Blablaiala aia din lege cu autoritatea centrala care raspunde de bla bla?
Astea erau probleme serioase care trebuiau clarificate in lege.
Eu maine iau un fond de vanatoare de la fam XXXX de boieri care vor face o exploatatie agricola intensiva pe 2000ha si imi va scadea drastic bonitatea fondului;pe mine ca gestionar cine ma despagubeste?
Cred "la tati ni greu da din ce in ce..."
Avatar utilizator
gentilis
Veteran
 
Mesaje: 479
Membru din: 26 Iul 2006, 19:37

Următorul

Înapoi la Arhiva forumului

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 20 vizitatori

Publicitate