Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Mar 2024, 12:38

Notiuni de eticheta vanatoreasca: ce faci si ce nu faci...

Topic pur informativ, destinat celor care vor sa imbratiseze aceasta nobila arta si nu stiu care sunt etapele de parcurs.

Re: Notiuni de eticheta vanatoreasca: ce faci si ce nu faci...

Mesajde Ghinda pe 06 Aug 2016, 17:48

Ovi, astept cu interes! =)) =)) =))
Dupa aia iti povestesc cum am pus tot snopul pe tata. Toata vanatoarea am ales standuri diametral opuse! De tata! =)) =)) =))
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Notiuni de eticheta vanatoreasca: ce faci si ce nu faci...

Mesajde OVI762 pe 07 Aug 2016, 12:21

Imagine





@miha,ce dracu' nu fac eu pentru tine,poate,poate...dar:
-scrie cu majuscula cand incepi o propozitie,
-nu mai arunca cuvinte pe pagina ca telexul,fara semne de punctuatie si ale oratanii asemenea,
-nu mai folosii cuvinte al caror sens iti scapa total,de exemplu ''balistica'',
-pana nu o sa vezi firul ierbii cum creste si nu o sa auzi cantatul puricelui casca urechile si inchide gura ca intra musca.

@Sly,dragul meu,cum sa nu fie nevoie de desen?Tu iti dai seama ca exista o vaga posibilitate sa intalnim pe @miha in teren?Macar sa stiu ca i-am facut desen si am incercat considerandu-ma cu constiinta impacata acum :mrgreen:

Vreo cativa ani de acum incolo belesc bine ochii la autorizatii de gloata,aflu pe care il cheama Mihai sau Mihaela si ma duc in partea ailalta a adunarii...asa...sa scap :lol:
este in noi
OVI762
Veteran
 
Mesaje: 2523
Membru din: 10 Noi 2009, 09:11

Re: Notiuni de eticheta vanatoreasca: ce faci si ce nu faci...

Mesajde biriuck pe 07 Aug 2016, 12:26

@ovi, ca tot suntem la "notiuni de etica", ce dracu aveai de gand sa faci cu bietul iepure? Pare ca aveai ganduri necurate :lol:
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2694
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Notiuni de eticheta vanatoreasca: ce faci si ce nu faci...

Mesajde OVI762 pe 07 Aug 2016, 12:57

Iepuroaica era,de aici reactia :oops:, cand a trecut pe langa mine mi-a zis ''manca-mi-ati pi..da,voi nu sunteti in stare nici sa ma impuscati si tu vrei sa ma f...ti,mars acasa de vanatorul p..lii belite de neam prost ce esti''.Pentru acuratetea balisticii terminale e de precizat faptul ca era femela,daca era mascul si ma prindea cu nadragii in vine dadeam de dracu :lol: :lol: .Cu iepurii oltenesti nu te joci sau, cum zice francezul, ''you don't fuck with oltenian rabbits,oltenian rabbits fuck you'' .Miha,de te-oi face vreodata posesor de arma lunga de foc si vei poftii la ceva carnita de sosoi sudist nu-ti uita chilotii de tabla acasa ca nu te mai intorci fata mare de pun bestiile gheara pe tine.La noi iepurii dorm cu ochii deschisi pentru ca au blana foarte intinsa si daca inchid ochii li se beleste p..a,iti dai seama cat de periculosi sunt?
''
este in noi
OVI762
Veteran
 
Mesaje: 2523
Membru din: 10 Noi 2009, 09:11

Re: Notiuni de eticheta vanatoreasca: ce faci si ce nu faci...

Mesajde yoghi pe 07 Aug 2016, 14:48

De ce dobitocul din desen are puta asa mica ....iar Ovi are ouale albastre. Nu mai ma leg de faptul ca Dobitocul este in picioarele goale iar Ovi avea pusca descarcata ..in timpul goanei.! :mrgreen: :lol:
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Notiuni de eticheta vanatoreasca: ce faci si ce nu faci...

Mesajde Sly_Fox pe 07 Aug 2016, 17:25

OVI762 scrie:Cu iepurii oltenesti nu te joci sau, cum zice francezul, ''you don't fuck with oltenian rabbits,oltenian rabbits fuck you'' .Miha,de te-oi face vreodata posesor de arma lunga de foc si vei poftii la ceva carnita de sosoi sudist nu-ti uita chilotii de tabla acasa ca nu te mai intorci fata mare de pun bestiile gheara pe tine.La noi iepurii dorm cu ochii deschisi pentru ca au blana foarte intinsa si daca inchid ochii li se beleste p..a,iti dai seama cat de periculosi sunt?
''

Mare dreptate ai Ovi, am primit de la un vanator un autoportret facut in urma unei vanatori pe un fond de prin Oltenia. Numai ca nu a avut norocul tau, iesindu-i in bataia armeu ditamai iepuroiul imbufnat ca nu ii iesise pasenta cu o seara inainte. Omul a dat doua focuri dupa el, a ratat si a platit pretul. Iepuroiul oltenesc, nervos nevoie mare, i-a intors favoarea in stilul caracteristic. Asa ca aveti mare grija cand va duceti la iepuri prin zona Olteniei, beliti ochii bine si plasati focul cum trebuie, ca altfel patiti ca bietul om.
Pun si autoportretul, sa vada toata lumea ce rusine a patit bietul vanator daca s-a pus cu urechila.

Imagine
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Notiuni de eticheta vanatoreasca: ce faci si ce nu faci...

Mesajde OVI762 pe 07 Aug 2016, 18:50

Ouale albastre sunt de la chilotii de tabla,decat ii vopsisem fir-ar ai dracului ,ca incepusera sa cam rugineasca.Despre pusca descarcata insa...alta discutie.In cutuma celebrilor si necrutatorilor vanatori olteni de campie sta scris cu litere de-o schioapa ca,dupa ce implineste 5,6 ani de cand s-a facut puscas vasnicul oltean trebuie sa faca cate o bataie pe zi cu arma descarcata,existand pericolul ca altfel,prin priceperea si daruirea lui,sa starpeasca accidental toate lighioaiele salbatice dintr-o anumita zona.Acest obicei se mai respecta si pentru a arata nepasarea vanatorului oltean in fata mortii,multi dintre noi cazand prada de-a lungul vremii necrutatorilor iepuri de silvo-stepa.Coltii iepurilor olteni sunt teribili(dupa cum se vad si in desen) multi dintre noi putrand pe corp urme ale intalnirii cu necrutatoarele fiare:capete crapate,picioare frante,reprize de somn bahic prin canale de desecare,geamuri de tractor sparte si alte cicatrici trupesti si sufletesti ce ne-au calit de-a lungul istoriei aprigul caracter de betivi descreierati.Insa pronia e buna cu noi si ni l-a dat pe Sfantul Zaibar cel tamaduitor de rani,sfant ce ne sta alaturi in toate zilele vietii noastere tumultoase;cativa litri de zaibar turnati peste orice rana o vindeca ca prin minune existand si cazuri spontane de regenerari partiale de membre.Revenind la etica:dupa cativa ani de vanatoare pur si simplu nu mai este etic sa purtam armele incarcate tot timpul,ajungand sa tragem atat de bine incat nici nu mai avem nevoie de cartuse;un coleg mai batran de-al meu s-a suparat intr-o zi,a tras un foc in sus si imediat s-au prezentat in fata lui:2 iepuri(familie)5 fazani(nu erau rude)11 potarnichii(ceva neamuri)si 1 barza(vaduva).Toate au venit in fata vanatorului,s-au intins jos si au murit doar la vederea maretului puscas...asta ca sa vedeti cat de periculosi putem sa ajungem.
este in noi
OVI762
Veteran
 
Mesaje: 2523
Membru din: 10 Noi 2009, 09:11

Re: Notiuni de eticheta vanatoreasca: ce faci si ce nu faci...

Mesajde romaniac pe 07 Aug 2016, 19:26

Batat-te norocu mai Ovi. :))
Avatar utilizator
romaniac
Veteran
 
Mesaje: 1803
Membru din: 05 Aug 2008, 21:33
Locaţie: WI

Re: Notiuni de eticheta vanatoreasca: ce faci si ce nu faci...

Mesajde OVI762 pe 28 Aug 2016, 16:09

Radeati de mine cu iepurii oltenesti,ca va dadea mana...mai radeti si acum

Imagine


Au fost filmati acum cateva zile,in sudul Olteniei;umbla vorba ca se pregatesc pentru sezon sau cel putin asa zicea un al treilea ce nu se vede in filmare...statea pe margine si ascutea o maceta,privindu-ma pofticios :?: :?: ce pofte o fi avut,bestia.Iar nemernicul asta

Imagine

mi-a ucis si mancat pisica mea de vanatoare(o luam cu mine pe camp cand bracul nu prea avea chef sau bause cu o zi mai-nainte mai nult decat bausem eu...ca s-au mai vazut cazuri).Ier asta nu e nimic:nemernicii au si sprijin aerian din vara asta

Imagine
este in noi
OVI762
Veteran
 
Mesaje: 2523
Membru din: 10 Noi 2009, 09:11

Re: Notiuni de eticheta vanatoreasca: ce faci si ce nu faci...

Mesajde Dacus_Malus pe 13 Sep 2016, 09:02

Acum, ca am vazut desenul tau de mai sus, am inteles de ce mi-ai zis sa nu-mi iau mp153.
Totusi ....ce s-a intamplat cu iepuroaica din desen?
focu' si cartusu'!
MP 153 12/76
Axis II SR 30-06
IJ54 12/70
Avatar utilizator
Dacus_Malus
Membru important
 
Mesaje: 208
Membru din: 09 Dec 2014, 22:03
Locaţie: BRASOV

Re: Notiuni de eticheta vanatoreasca: ce faci si ce nu faci...

Mesajde OVI762 pe 13 Sep 2016, 09:27

E tot pe camp,ii asteapta pe aia de-si iau semiautomata :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

PS

Vezi ca prima imagine nu e poza,e gif,da clic pe ea sa vezi smardoiala.
este in noi
OVI762
Veteran
 
Mesaje: 2523
Membru din: 10 Noi 2009, 09:11

Re: Notiuni de eticheta vanatoreasca: ce faci si ce nu faci...

Mesajde Dacus_Malus pe 13 Sep 2016, 09:52

faini iepurasii batausi.
Am vazut ceva asemanator, luna trecuta, langa sonda 500 Burcioaia. (Adjud) Din pacate nu am avut cu ce sa-i filmez, dar am privit vreo 2..3 minute (de la o distanta de 25..30 m) cum se bateau urechiatii.
E bataie sau e un fel de joaca?

Moderat
focu' si cartusu'!
MP 153 12/76
Axis II SR 30-06
IJ54 12/70
Avatar utilizator
Dacus_Malus
Membru important
 
Mesaje: 208
Membru din: 09 Dec 2014, 22:03
Locaţie: BRASOV

Re: Notiuni de eticheta vanatoreasca: ce faci si ce nu faci...

Mesajde Dacus_Malus pe 13 Sep 2016, 11:12

Moderat
focu' si cartusu'!
MP 153 12/76
Axis II SR 30-06
IJ54 12/70
Avatar utilizator
Dacus_Malus
Membru important
 
Mesaje: 208
Membru din: 09 Dec 2014, 22:03
Locaţie: BRASOV

Re: Notiuni de eticheta vanatoreasca: ce faci si ce nu faci...

Mesajde the_mav pe 13 Sep 2016, 11:18

Va reamintesc ca suntem la un topic de Eticheta vanatoareasca. Mutati va rog discutia despre arme la topicurile respective, din sectiunile de arme.
Multumesc.

:!: :!: :!: :idea:
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: Notiuni de eticheta vanatoreasca: ce faci si ce nu faci...

Mesajde laurul pe 13 Sep 2016, 11:34

@ Dacus Malus.
Topicul asta este despre eticheta vanatoreasca, ti se pare normal sa-l poluezi?!
Parca ai deja un warn....sa nu-ti iei vreo pauza temporara sau permanenta....
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3065
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Notiuni de eticheta vanatoreasca: ce faci si ce nu faci...

Mesajde Dacus_Malus pe 13 Sep 2016, 11:42

ok, scuze.
focu' si cartusu'!
MP 153 12/76
Axis II SR 30-06
IJ54 12/70
Avatar utilizator
Dacus_Malus
Membru important
 
Mesaje: 208
Membru din: 09 Dec 2014, 22:03
Locaţie: BRASOV

Re: Notiuni de eticheta vanatoreasca: ce faci si ce nu faci...

Mesajde Remo pe 13 Sep 2016, 11:53

Subiectul merge si la eticheta vanatoreasca pentru ca mare parte dintre obiectiile vanatorilor la adresa semiautomatelor sunt legate de etica, nu de tehnica.

Este adevarat ca impotriva semiautomatelor s-au invocat si obiectiuni de natura tehnica. Se presupune ca sunt mai putin sigure decat basculatele, desi nu stiu de ce o semi incarcata ar fi putin sigura decat o basculanta incarcata si inchisa. Evident, o basculanta deschisa este mai sigura, dar sunt putini cei care le poarta deschise la vanatoare. Mai mult, o semiautomata purtata cu un cartus care impiedeca inchiderea este sigura si permite colegilor sa vada ca arma nu este susceptibila sa traga - acelasi confort pe care il ofera si o basculanta deschisa.

Cele mai multe argumente pe care le-am auzit sunt legate de etica. Sunt unii care nu apreciaza deloc semiatomatele, indiferent in mana cui s-ar afla. Se presupune ca au o putere de foc prea mare si nu sunt sportive. De asemenea, le-ar lipsi frumusetea armelor traditionale. Si mai multi vanatori vei gasi care cred ca semiautomata este absolut nepotrivita pentru incepatori. In plus fata de argumentele de mai sus, se presupune ca o semi il va indemna pe vanatorul aflat la inceput sa nu acorde suficienta atentie tirului deoarece stie ca are 3 - daca nu mai multe - sanse sa nimereasca vanatul. Pe termen lung, vanatorul care a inceput astfel va ajunge un tragator slab, sau cel mult mediocru. De altfel, sustinatorii acestui punct de vedere insista ca cea mai buna arma de inceput este asa zisa "tula" - adica un ij 18.

Deci, daca iti iei semiautomata unii oameni se vor uita ciudat la tine. Daca alegi semi ca incepator, multi iti vor spune ca ai facut o greseala. Depinde insa mult de locul unde vei vana si de obiceiurile locale. Sunt locuri unde cel putin 1/3 din grupa poseda semi si acolo nu vei avea probleme. Sunt alte locuri unde vei fi privit cu repros evident daca te prezinti cu o semi.

Pe de alta parte, daca verifici forumul vei vedea multe argumente in favoarea ideii de a incepe vanatorea cu o semi. Nu reamintesc decat unul: de obicei semiautomatele vin cu o serie de saibe care permit modificarea caderii patului si a avantajului dreapta sau stanga. Asta iti permite sa-ti modifici pusca in asa fel incat sa ti se potriveasca cat mai bine. Nu exista nimic mai important in materie de arme lise decat felul cum ti se potriveste arma. Penrtru a-ti reimprospata ideile in legatura cu acest subiect iti recomand sa scrii "gun fit" pe youtube si sa vizionezi cateva clipuri.

Oricum decizia iti apartine.
Remo
Veteran
 
Mesaje: 359
Membru din: 02 Mar 2010, 18:34

Re: Notiuni de eticheta vanatoreasca: ce faci si ce nu faci...

Mesajde laurul pe 13 Sep 2016, 12:30

Remo scrie:Subiectul merge si la eticheta vanatoreasca pentru ca mare parte dintre obiectiile vanatorilor la adresa semiautomatelor sunt legate de etica, nu de tehnica.

Topicul este despre eticheta si nu despre etica.
Ma indoiesc ca nu exista un topic gen"alegere prima arma" sau ceva similar....
Si chiar de nu exista, se poate deschide.
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3065
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Notiuni de eticheta vanatoreasca: ce faci si ce nu faci...

Mesajde verisiuc pe 29 Iun 2023, 10:16

Salutare tuturor
Mă bucur să fiu aici :D
verisiuc
 
Mesaje: 1
Membru din: 29 Iun 2023, 09:58

Re: Notiuni de eticheta vanatoreasca: ce faci si ce nu faci...

Mesajde Ghinda pe 29 Iun 2023, 11:56

Salut! Nu ai nemerit bine topicul.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Anterior

Înapoi la Sunt incepator, am nevoie de sfaturi!

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 11 vizitatori

Publicitate