Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 13:28

Pretul analizelor pentru carnea de mistret

Vanatoarea la mistret, la goana panda sau dibuit este una din cele mai raspindite vanatori din Romania . Zona de deal si munte , campie , Delta - toti vanatorii asteapta sezonul de mistret cu mare placere . Aici discutam totul despre vanatoarea de mistret, metode de vanatoare, munitia si calibrele pentru mistret, tehnici de vanatoare .

Moderator: CCM

Re: Pretul analizelor pentru carnea de mistret

Mesajde violiv pe 03 Apr 2016, 12:40

Nu e de la DSV e de la Minister .... Ministerul Mediului, Apelor şi Pădurilor - Ordinul nr. 818/2015

Ordinul din 2015 ce cuprindea cotele de recolta a venit si cu niste completari privind recoltarea probelor biologice. Acestea trebe facute musai de personal instruit iar asociatiile au trimis paznicii la instructie.

http://mmediu.ro/app/webroot/uploads/fi ... 015_2016(1).pdf

http://lege5.ro/Gratuit/gy3diojvgm/ordi ... 4-mai-2016
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Pretul analizelor pentru carnea de mistret

Mesajde puiu66 pe 13 Aug 2016, 21:15

In Suceava la ajvps vinatul impuscat trebuie transportat la club de unde mediocul veterinar ia o parte din probe ,o parte din ele fiind luate de paznicul de vinatoare.Chiar daca ai autorizatie in grup restrins in momentul cind ai inpuscat o piesa aceasta trebuie raportata si apoi depusa la camera friogorifica.
puiu66
 
Mesaje: 10
Membru din: 19 Mar 2010, 21:32
Locaţie: Suceava

Re: Pretul analizelor pentru carnea de mistret

Mesajde OVI762 pe 13 Aug 2016, 22:08

Ok,medicul ia probe,e normal insa de ce mai ia si paznicul?Ce face cu ele?.Si de ce trebuie depus vanatul in camera frigorifica?Sa zicem ca eu vin de la Iasi la vanatoare la tine,la Suceava,iarna,la -10grade.Pusc porcul si-l iau insa trebuie sa ma intorc repede la Iasi,ca ...d'aia.Nu e ok daca las probe la paznic,daca doctorul nu e cu noi in padure si nici nu am timp sa dau de el,sau nu stiu unde sta;acesta,paznicul, le duce la doctor si eu nu consum din porc decat dupa ce paznicul,cu aprobarea doctorului,ma suna si imi zice ca e ok?Te intreb deoarece pe la noi prin sud altfel se procedeaza si chiar ma intereseaza cum si de ce faceti voi,ca uite asa mai invatam unii de la altii.Numai bine.
este in noi
OVI762
Veteran
 
Mesaje: 2523
Membru din: 10 Noi 2009, 09:11

Re: Pretul analizelor pentru carnea de mistret

Mesajde puiu66 pe 14 Aug 2016, 21:06

Da,asa ar fi normal cum spui tu,dar asa e la noi...O parte di probe,cum ar fi singele,le ia paznicul,pina la urma le poate lua pe toate,dar doctorul ,din nu stiu ce ordin al DSV,nu va trimite probele la analiza atit timp cit nu vede vinatul,pe care noi il ducem la club unde s a facut special pentru asta o camera frigorifica.Nici noua nu ne prea place asta dar de fioecare data cind am incercat sa schimbam asta ni s a spus ca asta e ordinul DSV,
puiu66
 
Mesaje: 10
Membru din: 19 Mar 2010, 21:32
Locaţie: Suceava

Re: Pretul analizelor pentru carnea de mistret

Mesajde pipabh pe 14 Aug 2016, 22:09

puiu66 scrie:Da,asa ar fi normal cum spui tu,dar asa e la noi...O parte di probe,cum ar fi singele,le ia paznicul,pina la urma le poate lua pe toate,dar doctorul ,din nu stiu ce ordin al DSV,nu va trimite probele la analiza atit timp cit nu vede vinatul,pe care noi il ducem la club unde s a facut special pentru asta o camera frigorifica.Nici noua nu ne prea place asta dar de fioecare data cind am incercat sa schimbam asta ni s a spus ca asta e ordinul DSV,

Din nou "subjugarea" vanatorilor. Toata lumea le da ordine! Ei trebuie sa taca si sa faca. Nu cred ca se procedeaza ok , DSV , in acest caz , sa puna la dispozitie serviciu non stop. Ati impuscat animalu, sunat sa vina d-l dr!!! Asta e, daca DSV-ul a dat ordin ca asa e procedura si AJVPS-ul SA DEA ORDIN sa aiba la dispozitie medic sa vina la analize!!! O mana spala pe cealalta. :D
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1656
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: Pretul analizelor pentru carnea de mistret

Mesajde violiv pe 15 Aug 2016, 06:51

Cum o fi "normal" cred ca mai trebe sa dam un ochi si pe la altii.
Exista de ceva ani buni o directiva UE, la care Ro e parte, care zice ca fiecare fond de vanatoare trebe sa aiba "facilitati" pentru depozitarea/prelucrarea vanatului, printre care si camera frigorifica. Pentru ca suntem mai nevoiasi, UE ne tot da dispense.
Asa cum era legiferat pana anul trecut, e corect (pe jumate) cum fac la Suceava. Doar ca doctorul nu trebuie mortis sa fie prezent la recoltare. Legea zice ca DSV-ul trebuia sa instruiasca paznicii si sa le puna la dispozitie recipiente pentru colectare si doar sa preia probele pentru analiza. Pentru asta trebe sa si plateasca ceva asociatiilor de vanatoare.
Am zis "pe jumate" mai sus pentru ca "intreg" corect ar fi ca animalul sa astepte la congelator rezultatul analizelor si abea apoi sa plece in "traiste".
Nu in fiecare sezon este si an de studiu pentru tot felul de boli. Anul trecut a fost, anul acesta sincer nu stiu daca s-a mai dat ceva dispozitie. Intr-un an "simplu" doar porcul necesita analize si doar pentru trichina. Intr-un an "complicat" se studiaza si pesta porcina si inca mai nu stiu cate si atunci se recolteaza lungul sir de probe, se strang vulpile, etc.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Pretul analizelor pentru carnea de mistret

Mesajde puiu66 pe 15 Aug 2016, 12:09

Inseamna ca la noi se procedeaza corect...nu am specificat dar vinatul nu pleaca din camera frigorifica pina nu vin analizele!
puiu66
 
Mesaje: 10
Membru din: 19 Mar 2010, 21:32
Locaţie: Suceava

Re: Pretul analizelor pentru carnea de mistret

Mesajde Sly_Fox pe 20 Dec 2016, 10:30

Vad ca la Ialomita cer 60 de lei pentru analize. Toti mistretii vanati in cadrul asociatiei sunt verificati sanitar-veterinar, probele biologice fiind preluate direct de catre paznicii de vanatoare instruiti in acest sens. Si in acest an se cer vulpi de pe toate fondurile cinegetice, pentru efectuarea analizelor in vederea detectarii unor eventuale focare de infectie cu virusul rabic.
Noutatea ar fii ca incepand cu acest sezon cer si probe biologice de la iepuri, din ce am inteles tesuturile tinta sunt organele. Daca mai combinam si analizele pentru pasari, in vederea detectarii focarelor de gripa aviara, putem spune ca noi vanatoarii suntem direct amenintati de toate bolile pamantului. Asadar cred ca suntem indreptatiti sa cerem statut special in cadrul societatii, noi fiind in prima linie de lupta impotriva unor inamici nevazuti dar extrem de periculosi. :ar!
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Pretul analizelor pentru carnea de mistret

Mesajde the_mav pe 20 Dec 2016, 11:00

Sly_Fox scrie:Vad ca la Ialomita cer 60 de lei pentru analize. Toti mistretii vanati in cadrul asociatiei sunt verificati sanitar-veterinar, probele biologice fiind preluate direct de catre paznicii de vanatoare instruiti in acest sens. Si in acest an se cer vulpi de pe toate fondurile cinegetice, pentru efectuarea analizelor in vederea detectarii unor eventuale focare de infectie cu virusul rabic.
Noutatea ar fii ca incepand cu acest sezon cer si probe biologice de la iepuri, din ce am inteles tesuturile tinta sunt organele. Daca mai combinam si analizele pentru pasari, in vederea detectarii focarelor de gripa aviara, putem spune ca noi vanatoarii suntem direct amenintati de toate bolile pamantului. Asadar cred ca suntem indreptatiti sa cerem statut special in cadrul societatii, noi fiind in prima linie de lupta impotriva unor inamici nevazuti dar extrem de periculosi. :ar!

:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
cum facem dupa o combatere la ciori si cotofene cu prelevarea?
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: Pretul analizelor pentru carnea de mistret

Mesajde Clujeanul pe 21 Dec 2016, 10:17

Sly_Fox scrie: Si in acest an se cer vulpi de pe toate fondurile cinegetice, pentru efectuarea analizelor in vederea detectarii unor eventuale focare de infectie cu virusul rabic


Jandarmii le impusca?
Clujeanul
Veteran
 
Mesaje: 807
Membru din: 19 Iul 2009, 07:22
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Pretul analizelor pentru carnea de mistret

Mesajde Sly_Fox pe 21 Dec 2016, 12:58

Nu mie trebuie sa imi adresezi o asemenea intrebare, ci doamnei ministru Palmer.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Pretul analizelor pentru carnea de mistret

Mesajde Clujeanul pe 21 Dec 2016, 15:35

Sly_Fox, intrebarea mea nu iti era adresata tie...
Si cred ca aproape-ex-ministreata Palmer nu s-ar deranja sa raspunda.
Clujeanul
Veteran
 
Mesaje: 807
Membru din: 19 Iul 2009, 07:22
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Pretul analizelor pentru carnea de mistret

Mesajde doctoru pe 27 Dec 2016, 21:46

Probele care se recolteaza de la toti mistretii impuscati sunt trimise obligatoriu la DSV in vederea examinarii pentru pesta porcina clasica si pesta porcina africana(prezenta la granita cu Romania in Moldova si Ucraina) si sunt gratuite fiind instruiri paznicii in vederea recoltarii probelor.Daca se recolteaza si probe pentru examen trichineloscopic atunci costa in functie de DSV intre 45 si 60 lei pe proba dar nu sunt obligatorii aceste probe pentru asociatii.Daca vanatorii se risca sa consume carne neexaminata pentru trichineloza e problema fiecaruia dar in orasele mari unde exista puncte veterinere in piete se fac aceste examene la cererea consumatorului dar probele trebuie sa fie concludente(muschi intercostali,maseteri,muschii limbii,pilieri diafragmatici -maxim 100 gr.).Chiar si medicii concesionari din fiecare localitate ar trbui sa faca acest examen.NU VA JUCATI CU TRICHINELOZA.
doctoru
Nou membru
 
Mesaje: 26
Membru din: 16 Ian 2011, 10:51

Re: Pretul analizelor pentru carnea de mistret

Mesajde teuton pe 28 Dec 2016, 09:17

o masura de prevenire a trichinelozei, mai putin cunoscuta pe la noi, este congelarea carnii la minus 20 de grade timp de 20 de zile sau la minus 40 de grade timp de 24 de ore.
teuton
Veteran
 
Mesaje: 359
Membru din: 03 Oct 2009, 08:43
Locaţie: valcea / bucuresti

Re: Pretul analizelor pentru carnea de mistret

Mesajde Sly_Fox pe 28 Dec 2016, 22:46

Clujeanul scrie:Sly_Fox, intrebarea mea nu iti era adresata tie...
Si cred ca aproape-ex-ministreata Palmer nu s-ar deranja sa raspunda.

Scuze, am inteles gresit, insa avand in vedere ca era citata postarea mea anterioara am dedus ca intrebarea era pentru mine.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Anterior

Înapoi la Vanatoare de mistret

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 23 vizitatori

Publicitate