Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 16 Apr 2024, 06:22

long range shooting ......

Sunt multi dintre Dvs care sunt interesati de latura sportiva si de competitie a detinatorilor de arme . Va stam la dispozitie in acest topic !
Subiectul este generos si asteptam postari pe masura .

Moderator: liviur

Re: long range shooting ......

Mesajde Marksman pe 11 Aug 2016, 22:41

cristianh scrie:Salut Sorin,

Am sa incerc sa impartasesc putin din experienta mea dar acuma gasesti foarte multa informatie pe intarnet. Dea lungul timpului de cind am inceput sa trag si asta acum 24 de ani in urma am cunoscut foarte multi tragatori si uni dintre ei foarte experimentati si talentati si tragind alaturi de ei am putut sa invat foarte multe de la ei, si pot sa spun câ am fost norocus din privinta asta. Ce pot sa spun este câ nimic nu poate inlocui practica.
Eu cind ma gindesc la un calibru nou pe care asi vrea sa-l folosesc ma uit prima data la componentele care sint valabile. Primul lucru ma intereseaza glontul (BC, gr) si pe baza aia eu imi fac arma. Arma mea in cal 300WM am facuto pentru a putea folosi gloantele Berger 230gr Hybrid. Am comandat o teava Schneider (Sint tevile mele preferate) 30" long cu 1/9 twist pentru a stabiliza acel glont si pentru câ teava e lunga si destul de groasa am ales ca Action un Defiance Deviant care are longer tenon si suporta teava mult mai bine.
Cind am primit toate astea am mers la gunsmith si iam spus câ vreau sa folosesc gloantele de la Berger 230gr hybrid si pentru câ gloantele acestea sint mai lungi am folosit un reamer care a facut gitul la teava mai lung si atunci pot inpinge globtul mai inafara iar atunci pot adauga putin mai mult powder.
Eu in 300WM folosesc 230 gr Hybrid care are un BC G7 0.3800 pe care il pot trimite la 2900fps eu sint multumit. Am vrut doar sa arat putin si din partea asta a armelor si ce posibilitati sint cind mergi pe partea Custom.

Hi brother !
Frumos ... asta este felul cum poti sa iti faci un" Custom riffle "... daca locuesti in America .. :D , se pare ca esti bine familiarizat cu partea technica si ai faut totul" a la carte" .... 1/9 twist este extrem de bun pentru gloantele 230 gr , folosesti o teava lunga 30".. asta imi spune ca ai posibilitatea ca sa.. build up the pressure on the barrel .. fara a pune presiune mare ... pe tuburi ... folosesti BC G7... nu G1 .. ( G7 se pare ca este putin mai precis comparat cu G1 ) Apoi... barrel ogive .. este facut pentru un gloante lung ......
Atea toate imi spun ca sti meserie :D ... ce pot sa iti spuna ca posibilitatile sunt infinite daca esti documentat si sti ce faci .. , as vrea si eu ca sa fie si aici in Canada atitea posibilitati/ componente pentru arme custom ... [-( Din pacate este un proces ..destul de greoi sa cumperi toate componentele din USA si sa le treci in Canada ....
Dar se merita ... in competiti desi sunt arme f bune si scumpe de serie ca AI sako TRG ..( mai nou Savage are o arma facuta special pentru F class...si este f buna ) .. armele custom detin suprematia , sunt facute pentru: un anumit gloante, anumita technica de tras , anumita greutate ... si toate astea avantajaza tragatorul ....

Am o rugaminte... eu aproximativ stiu preturile pentru componenti ( necesari pentru a Custom riffle ) doar ase din curiozitate pentru colegi din Romania daca vrei sa amintesti cite ceva despre preturi cam cit o sa iti ia un gunsmith ca sa iti puna arma laolalta .. Stiu ca preturile variaza in functie de ce calitate ce vrei sa pui in arma .. eu ma refer la o arma cu componenti f buni ... ceva de genul cul este 300 win mag al tau . Poate colegi ar fi interesati sa afle pretul final pentru o arma ca asta ..
Mersi mult !!
Marksman
Veteran
 
Mesaje: 339
Membru din: 20 Ian 2016, 01:15

Re: long range shooting ......

Mesajde violiv pe 12 Aug 2016, 02:59

Pastrand proportiile intre preturile de aici si de peste ocean si la arme e cam la fel.
Si Europa poseda atat firme mari cat si manufacturieri specializati, capabili sa construiasca "de serie" sau "la comanda" arme de acelasi nivel cu cel de peste ocean. Si aici exista fabricanti de sasiuri, culate, tevi, tragace, etc.
Chiar si in Ro s-ar putea face. Nu-i voie sa construiesti componentele dar e posibil legal sa asamblezi o arma din ce componente doresti. E si mai usor in Ungaria, ca sa nu mai vorbim de Germania, Italia si chiar Rusia.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: long range shooting ......

Mesajde Marksman pe 12 Aug 2016, 06:32

[quote="violiv"]Pastrand proportiile intre preturile de aici si de peste ocean si la arme e cam la fel.
Si Europa poseda atat firme mari cat si manufacturieri specializati, capabili sa construiasca "de serie" sau "la comanda" arme de acelasi nivel cu cel de peste ocean.

Nu ma indoiesc de faptul ca si in Europa se fabrica arme" la comanda" foarte precise ... cu siguranta eu stiu citeva arme... de serie care sunt f bune si isi merita fiecare euro care platesti pentru ele .... , eu personal cred ca totul se bazeaza pe experienta / cunostinta/ posibilitatile pe care le ai ...si in functie de asta poti sa cumperi sau sa iti faci o arma de precizie .... cred ( personal ) ca la arme de serie ca AI sau Sako M TRG Europa... sta putin mai bine ca noi ...
Daca vorbim de calibre si arme de precizie pentru extrem long range shooting .. ca 408.. 416.. 375 ..Cheytac. aici situatia se schimba .. :D in favoarea noastra
McMillan , Barrett ... astea sunt arme/calibre care se pot cumpara sau sa le faci" custom " .... problema este ca nu multi de aici stiu sa le foloseasca , sau au nevoie de asea ceva ... eu aici la mine stiu aproximativ 30-40 de vinatori ( in Canada ) ... care sint ok sa traga pina la 600-700 m.. Maxim mai mult de asta nici unul nu poate sa traga .. De ce nu trag mai departe ? Simplu pentru ca sa treci de distantele alea trebuie sa te antrenezi , si sa o faci constient ...
Eu NU o sa caut grad de comparatie intre aici si Europa ... doar o sa va scriu informativ si real ...ce se intimpla aici , si ce ma ajuta ca sa raman pe tinta la distante mari ...
Marksman
Veteran
 
Mesaje: 339
Membru din: 20 Ian 2016, 01:15

Re: long range shooting ......

Mesajde cristianh pe 13 Aug 2016, 07:13

Buna Sorin,

Eu sint in California, LA. Posibilitatile sint foarte multe la componente. Am uitat sa mentionez data trecuta un lucru important, si am sa mentionez acuma. Ce mai fac cind imi fac o arma custom, eu imi cumpar the reamer pentru calibrul pe care il vreau si cind merg la gunsmith el foloseste scula mea asa câ acel reamer pe care il poti comanda cum vrei tu este al tau si de fiecare data cind iti schimbi teava se foloseste acel reamer si facind acest lucru acuma mai ai inca un avantaj enorm, acuma poti sati faci si custom dies dupa forma de la reamer. Dupa ce ai fired formed tuburile poti trimite 5 tuburi deja formate dupa chamberul care a fost facut cu reamerul tau si se face si custom die, si este mare diferenta intre un Standard Die (pe care il cumperi la magazin) si unul facut Custom dupa forma de la arma ta. Da, Savage sint foarte bune si foarte precise.
Despre preturi tot ce pot sa zic ca pot urca la $6000, totul depinde ce vrei. Am un foarte bun prieten el a concurat in competitii cu pistolul ani de zile si are pistoale custom 1911's care costa $5000, $6000.

Weekend placut
cristianh
Membru activ
 
Mesaje: 81
Membru din: 28 Ian 2013, 02:08

Re: long range shooting ......

Mesajde Marksman pe 14 Aug 2016, 04:30

cristianh scrie:Buna Sorin,

Eu sint in California, LA. Posibilitatile sint foarte multe la componente. Am uitat sa mentionez data trecuta un lucru important, si am sa mentionez acuma. Ce mai fac cind imi fac o arma custom, eu imi cumpar the reamer pentru calibrul pe care il vreau si cind merg la gunsmith el foloseste scula mea asa câ acel reamer pe care il poti comanda cum vrei tu este al tau si de fiecare data cind iti schimbi teava se foloseste acel reamer si facind acest lucru acuma mai ai inca un avantaj enorm, acuma poti sati faci si custom dies dupa forma de la reamer. Dupa ce ai fired formed tuburile poti trimite 5 tuburi deja formate dupa chamberul care a fost facut cu reamerul tau si se face si custom die, si este mare diferenta intre un Standard Die (pe care il cumperi la magazin) si unul facut Custom dupa forma de la arma ta. Da, Savage sint foarte bune si foarte precise.
Despre preturi tot ce pot sa zic ca pot urca la $6000, totul depinde ce vrei. Am un foarte bun prieten el a concurat in competitii cu pistolul ani de zile si are pistoale custom 1911's care costa $5000, $6000.

Weekend placut


Salut Cristian

Mersi de informatie .. eu nu mi-am facut inca o arma custom .... am auzit de procedeul asta cu reamer dar sincer nu sunt prea familiar cu el , pentru mine technic ce spui .. face sens ... Eu folosesc Reading dies, si am vazut ca am rezultate mult mai bune doar daca fac" neck size" ... si dupa 1 data ce am tras tuburile, o sa lucrez numai gatul de la tuburi ...
Sunt convins ca copiind "acction " si" barrel ogive" ... arma o sa fie ff precisa .Sincer ma gindesc sa imi fac ceva custom dar vreau ceva in 375 sau... 408 ( asta ar fi calibrul meu preferat ) ,.. poate si 416 ... vreau ceva pentru extrem long range ...Am inteles ca ai 408 .. si 416 poti sa imi spui te rog ca care ar fi difereata intre calibrele astea avantaje / dezavantaje .. Thank you !..
Am fost azi un pic la tragere dar m-am concentrat mai mult pe arma de vinatoare , in 3 saptamini o sa ma duc in North BC la hunting ...Am tras si cu 338 lapua la 1600yards , cam asta este distanta la care ma simt comfortbil pe tinta , pot sa o imping si mai departe dar la momentul actual sunt limitat de rangefinder , si am nevoie de un bi-pod mai stabil ...
Mersi mult de idea cu reamer , probabil pe viitor cind ma decid cu ce calibru o sa ma duc .. o sa mai am ceva intrebari privind componenti pt arma ....
Stiu ca este ceva distanta intre Los Angeles si Vancouver BC .. dar daca vreo data ajungi pori zona si doresti sa vezi orasul , sau sa mergem shooting mi-ar face placere ....
De fapt spun asta pentru ori care din colegi de pe forum , mi-ar face placere sa va arat Vancouverul , s-au sa iesim la tras ...nici o data nu sti pe unde te duce viata :D .. eu o sa imi pun aici adresa mea de email ..
sorin_pages@yahoo.com

Cristian.. mersi mult din nou de informatie !
Weekend placut si tie !!..
Marksman
Veteran
 
Mesaje: 339
Membru din: 20 Ian 2016, 01:15

Re: long range shooting ......

Mesajde yoghi pe 14 Aug 2016, 13:54

Mare Sef
ce grupaj scoti la 1600yarzi cu 338Lapua .Eu am tras la300 si 500m cu un TRG. dar mai putin de 5 respectiv 10inch nu am reusit.E adevarat ca nu am depasit 100 de focuri in calibrul asta...300win e mai uzual pt mine dar ramane in urma arma de data asta _Steyr adica.
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3758
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: long range shooting ......

Mesajde Marksman pe 14 Aug 2016, 16:10

yoghi scrie:Mare Sef
ce grupaj scoti la 1600yarzi cu 338Lapua .Eu am tras la300 si 500m cu un TRG. dar mai putin de 5 respectiv 10inch nu am reusit.E adevarat ca nu am depasit 100 de focuri in calibrul asta...300win e mai uzual pt mine dar ramane in urma arma de data asta _Steyr adica.


Salut@ Yoghy

La 1600yards raman 8inch uneori 10 'Maxim .. daca nu am vint cu intensitate mare .. asta inseamna sa nu am rafale de vint , sau sa nu schimbe directia si intensitatea. Cind vintul bate doar dintro directie nu este greu deloc sa compensezi pt asta .... Dar la 1500m cam rar gasesti asta , e trag in zona muntoasa si aici vintul.. este la el acasa :D ...Vintul afecteaza enorm la distantele alea ... nu conteaza ca ai arma performanta sau ca tragi gaura in gaura la 100m daca nu ai experienta la distanta este fff greu .
Ar mai fi citva factori de care trebuie sa ti cont la distante mari ... unghiul la care tragi ..., spin drift ( rotatile gloantelui ) majoritatea armelor bat spre dreapta la distante mari doar pentru ca ginturile armei se invirt spre dreapta .. si Coreolis efect ... ( rotatile pamintului ) ....
Eu cred ca nu e rau deloc 10' la 500m .. daca nu ai mai tras la distanta aia , doar ca trebuie sa iesi probabil mai des , si o sa vezi se poate inbunatati ....
Spuneai de Steyer.. nu sunt familiar deloc cu arma asta.... daca vrei sa le compari putin . cu un TRG ..eu banuiesc ca ai tras cu un TRG 42 astea vin in 300 win mag si 338 lapua .. .
Marksman
Veteran
 
Mesaje: 339
Membru din: 20 Ian 2016, 01:15

Re: long range shooting ......

Mesajde yoghi pe 15 Aug 2016, 12:28

cu distanta...
Cei 500m sunt in poligon militar in Ungaria. Adica cu biuta de pamant laterala si in fata ...deci fara vant mare ...avantaj eu.
Cei 300m sunt tot in ungaria dar mai ales in Austria unde pe lateral e zid de 3..4m inaltime si standul are cam 15 linii. ....deci fara vant.
Da TRG ul este al unui prieten din Ungaria care participa la trageri de 800 si1000m.E si dealer de arme acolo iar eu aveam ceva drumuri pr bisnis si de cate ori ajungeam nu ratamm ocazia sa trag si eu.

Am zis de Steyr .este ...a fost arma mea de prin 2005 intai manlicher clasic si apoi un prohunter, in 300win . Pina in 300m merge super .cartusele leam tot schimbat de la PMP sudafricane pina la RWS Evo. acum Trag cu Winchester silver tip de 220gr. Oricum mistretul si cerbul au inima sau capul mare ...se incadreaza grupajul.

iar cu grupajul de 10 la 500 e mai romanesc un pic :ympeace:

era mai 12 ....10era doar o latura a triunghiului gaurilor.. :D
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3758
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: long range shooting ......

Mesajde mopeka pe 15 Aug 2016, 13:31

Salut pe toata lumea :D
Utilizeaza cineva programul balistic Strelok Pro ?
Il am pe mob.,de ceva timp si cum engleza e o chestie pe care o voi stapanii foarte bine in urmatorul deceniu,apelez la voi ptr.lamuriri. :D
O alta treaba ar fi daca, ati utilizat la vanatoare ,.338 LM 300 gr OTM SCENAR ?
Multumesc !
5,6,.22, 223,6,5 CM, 30.06, .338LM ,9,3, .357 , .38. .45, !
mopeka
Membru important
 
Mesaje: 254
Membru din: 02 Aug 2006, 16:50
Locaţie: Timisoara

Re: long range shooting ......

Mesajde Marksman pe 15 Aug 2016, 17:38

mopeka scrie:Salut pe toata lumea :D
Utilizeaza cineva programul balistic Strelok Pro ?
Il am pe mob.,de ceva timp si cum engleza e o chestie pe care o voi stapanii foarte bine in urmatorul deceniu,apelez la voi ptr.lamuriri. :D
O alta treaba ar fi daca, ati utilizat la vanatoare ,.338 LM 300 gr OTM SCENAR ?
Multumesc !

Am folosit pentru citva ani Istrelok ( nu mai retina daca atunci era strelok pro ) dar probabil daca ai ceva intrebari cum sa pui informatie pe el te pot ajuta, nu este greu de lucrat cu programul ala . Nu folosesc Sceaner gloante nu prea pot ajute cu informatia asta ....scuze !
Marksman
Veteran
 
Mesaje: 339
Membru din: 20 Ian 2016, 01:15

Re: long range shooting ......

Mesajde mopeka pe 15 Aug 2016, 22:17

Multumesc pentru raspuns.
Revin cu intrebari punctuale. :roll:
5,6,.22, 223,6,5 CM, 30.06, .338LM ,9,3, .357 , .38. .45, !
mopeka
Membru important
 
Mesaje: 254
Membru din: 02 Aug 2006, 16:50
Locaţie: Timisoara

Re: long range shooting ......

Mesajde Marksman pe 16 Aug 2016, 01:28

[quote="yoghi"]cu distanta...


Am zis de Steyr .este ...a fost arma mea de prin 2005 intai manlicher clasic si apoi un prohunter, in 300win . Pina in 300m merge super .cartusele leam tot schimbat de la PMP sudafricane pina la RWS Evo. acum Trag cu Winchester silver tip de 220gr. Oricum mistretul si cerbul au inima sau capul mare ...se incadreaza grupajul.

iar cu grupajul de 10 la 500 e mai romanesc un pic :ympeace:

Salut @ Yoghy

Da am vazut arma pe internet.. este o arma de vinatoare buna , spuneai mai sus ca ai tot schimbat cartusele si ai ramas pina a urma cu 220 silver tip .. ( probabil astea grupeaza cel mai bine cred ? ...)
Daca le grupezi sub 1Moa ( consistnt ) la 100 m cea ce arma este capabila sa traga atunci este doar o o chestie de exercitui pina cind o sa ajungi sa stringi grupul si la 500m ...Am pus chiar a inceputul subiectului un video in care explicam , aliniere corpului ,( cu tinta ) ochiul cu luneta , presiunea pe arma , am spus ceva despre .. pauza naturala de respiratie ...
Astea toate cind se fac ... mai bine zis cind iti intra in reflex si le faci toate involuntar fara sa mai gindesti ... grupul se stringe considerabil , greselile tragatorului sunt f mici si o sa se vada asta pe tinta ...

Este o chestie de exercitiu ...( inteleg ca in Romania long range shooting ... asta este mai greu ) .....
Marksman
Veteran
 
Mesaje: 339
Membru din: 20 Ian 2016, 01:15

Re: long range shooting ......

Mesajde cristianh pe 16 Aug 2016, 18:58

Marksman scrie:
cristianh scrie:Buna Sorin,

Eu sint in California, LA. Posibilitatile sint foarte multe la componente. Am uitat sa mentionez data trecuta un lucru important, si am sa mentionez acuma. Ce mai fac cind imi fac o arma custom, eu imi cumpar the reamer pentru calibrul pe care il vreau si cind merg la gunsmith el foloseste scula mea asa câ acel reamer pe care il poti comanda cum vrei tu este al tau si de fiecare data cind iti schimbi teava se foloseste acel reamer si facind acest lucru acuma mai ai inca un avantaj enorm, acuma poti sati faci si custom dies dupa forma de la reamer. Dupa ce ai fired formed tuburile poti trimite 5 tuburi deja formate dupa chamberul care a fost facut cu reamerul tau si se face si custom die, si este mare diferenta intre un Standard Die (pe care il cumperi la magazin) si unul facut Custom dupa forma de la arma ta. Da, Savage sint foarte bune si foarte precise.
Despre preturi tot ce pot sa zic ca pot urca la $6000, totul depinde ce vrei. Am un foarte bun prieten el a concurat in competitii cu pistolul ani de zile si are pistoale custom 1911's care costa $5000, $6000.

Weekend placut


Salut Cristian

Mersi de informatie .. eu nu mi-am facut inca o arma custom .... am auzit de procedeul asta cu reamer dar sincer nu sunt prea familiar cu el , pentru mine technic ce spui .. face sens ... Eu folosesc Reading dies, si am vazut ca am rezultate mult mai bune doar daca fac" neck size" ... si dupa 1 data ce am tras tuburile, o sa lucrez numai gatul de la tuburi ...
Sunt convins ca copiind "acction " si" barrel ogive" ... arma o sa fie ff precisa .Sincer ma gindesc sa imi fac ceva custom dar vreau ceva in 375 sau... 408 ( asta ar fi calibrul meu preferat ) ,.. poate si 416 ... vreau ceva pentru extrem long range ...Am inteles ca ai 408 .. si 416 poti sa imi spui te rog ca care ar fi difereata intre calibrele astea avantaje / dezavantaje .. Thank you !..
Am fost azi un pic la tragere dar m-am concentrat mai mult pe arma de vinatoare , in 3 saptamini o sa ma duc in North BC la hunting ...Am tras si cu 338 lapua la 1600yards , cam asta este distanta la care ma simt comfortbil pe tinta , pot sa o imping si mai departe dar la momentul actual sunt limitat de rangefinder , si am nevoie de un bi-pod mai stabil ...
Mersi mult de idea cu reamer , probabil pe viitor cind ma decid cu ce calibru o sa ma duc .. o sa mai am ceva intrebari privind componenti pt arma ....
Stiu ca este ceva distanta intre Los Angeles si Vancouver BC .. dar daca vreo data ajungi pori zona si doresti sa vezi orasul , sau sa mergem shooting mi-ar face placere ....
De fapt spun asta pentru ori care din colegi de pe forum , mi-ar face placere sa va arat Vancouverul , s-au sa iesim la tras ...nici o data nu sti pe unde te duce viata :D .. eu o sa imi pun aici adresa mea de email ..
sorin_pages@yahoo.com

Cristian.. mersi mult din nou de informatie !
Weekend placut si tie !!..



Salut Sorin

Eu cind am cumparat .416 Barrett chiar atunci au fost iesit pe piata cu ea, pe vremea aceia nu prea sa stiut prea multe despre acest calibru, tot atunci un coleg si-a luat 408 Cheytac. Acuma este multa informatie pe net si fiecare are o opinie a lui. Folosind calibrul .416 si 408, 375 fara indoiala dintre toate 3 asi alege 375 Cheytac. Gasesti mult mai multe componente si gloantele au un BC foarte mare si este very very accurate.
Eu la 416 folosesc 192 grains de powder si folosesc un glont (Lehigh) BC 932 416gr la 3200fs.
Colegul meu foloseste la 408 in jur de 130 grain de powder la un glont de 400gr BC 983 si cred nu sint sigur are cam 2900 fs.
Un alt coleg care foloseste 375 Cheytac a inceput sa foloseasca niste gloante destul de noi care au aparut pe piata se cheama Flat Line bullets. A spus câ foloseste 360gr cu un BC 980, nu tin exact minte cit powder cam 136gr dar trimitea acel glont la 3250fs.
Deci in final tuburile de la .416 nu sint asa eficiente la cita powder arde. Sint acelasi tub ca si 50BMG doar mai scurte. Tuburile trebuiesc sa fie Neck-Turned o trebuit sa lucrez putin la ele si la tub pina sa fie precise.
408 Cheytac cind a iesit pe piata au folosit armele de la EDM Windrunner si prorietarul de la EDM a stopat toate astea si acuma Cheytac au schimbat armele.
Daca doresti o arma in unul din aceste calibre uitate la Deserttech ( https://deserttech.com/html/index.php) sint in Top. Eu unul am cam incep sa ma uit la una in 375 Cheytac.
Uitate si la gloantele astea au si pentru 338
http://www.warner-tool.com/#!flat-line-projectiles/cw8c
cristianh
Membru activ
 
Mesaje: 81
Membru din: 28 Ian 2013, 02:08

Re: long range shooting ......

Mesajde violiv pe 16 Aug 2016, 21:04

Marksman scrie:
yoghi scrie:cu distanta...
Acum trag cu Winchester silver tip de 220gr. Oricum mistretul si cerbul au inima sau capul mare ...se incadreaza grupajul.

Salut @ Yoghy .


Da am vazut arma pe internet.. este o arma de vinatoare buna , spuneai mai sus ca ai tot schimbat cartusele si ai ramas pina a urma cu 220 silver tip .. ( probabil astea grupeaza cel mai bine cred ? ...)
Daca le grupezi sub 1Moa ( consistent ) la 100 m cea ce arma este capabila sa traga atunci este doar o o chestie de exercitiu pina cind o sa ajungi sa stringi grupul si la 500m ........


Cred ca e realmente imposibil cu aceasta combinatie. Steyr, chiar in varianta ProHunter de vanatoare, cu teava subtire, poate 1/2 constant ... nu din 5 focuri grupaj dar din 2-3 sigur. Dar nu cu aceasta munitie si sigur nu mai departe de 200 m.
Cartusul este foarte aproximativ lucrat, foarte inconstant atat la manopera cat si la doze si, ca urmare, ca viteze rezultate la masuratoare si comportament pe tinta. Varful este unul construit pentru tras in goana nu la distanta, bont, cu BC slab, imperfect atat pe lung cat si pe raza. Greu de tot sa ajunga la distanta mare constant. Are o singura calitate - e ieftin.
Daca tot vrei sa folosesti ceva proiectil greu, treci pe Orix de 200 gr - e infinit mai constant si mai bine lucrat.
Daca vrei sa tragi mai bine departe atunci incearca Accubond de la Norma sau Sako cu Swift Scirocco ... practic sunt cele mai bune munitii de "long-range" pentru vanatoare de la noi, daca putem sa zicem ca 500 m sunt departe.
Pentru tras usor. adica avand un recul semnificativ mai mic decat cu 220 gr, pana pe la 350, chiar 400 m daca vantul nu e foarte rau, atunci BST-ul usor de 150 gr incarcat tot de Norma e regele ... foarte-foarte precis si suficient de puternic, chiar si pentru un mistretel.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: long range shooting ......

Mesajde yoghi pe 16 Aug 2016, 21:27

yoghi scrie:.......300win e mai uzual pt mine dar ramane in urma arma de data asta _Steyr adica.


yoghi scrie:cu distanta...
Cei 500m sunt in poligon militar in Ungaria. .....
Cei 300m sunt tot in ungaria dar mai ales in Austria.....
Da TRG ul este al unui prieten din Ungaria ....

....acum Trag cu Winchester silver tip de 220gr. Oricum mistretul si cerbul au inima sau capul mare ...se incadreaza grupajul.
..... :D


Cam de un an nu am mai fost ""pe la altii"" ( iar la noi e scump poligonul de peste 150m ) deci 300silver le folosesc acum in Romania pt vanatoare 200-250m . pe distante mai mari 300-400m ma-am dat cu 243; vulpi si sacali.
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3758
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: long range shooting ......

Mesajde Marksman pe 17 Aug 2016, 03:39

Cartusul este foarte aproximativ lucrat, foarte inconstant atat la manopera cat si la doze si, ca urmare, ca viteze rezultate la masuratoare si comportament pe tinta. Varful este unul construit pentru tras in goana nu la distanta, bont, cu BC slab, imperfect atat pe lung cat si pe raza. Greu de tot sa ajunga la distanta mare constant. Are o singura calitate - e ieftin... spune @Violiv

Cind am vazut calitatea glontului mi-a imbufnit rasul :D ...Este ff adevarat ca cu un glont ieftin nu poti sa ai consistenta la tras ... long range .. Violiv spunea ceva despre citeva gloante care ar fi recomandate , printre ele si Norma .. astea sunt cotate bine si la noi .. eu personal cunosc compania nu atit pentru gloante cit pentru tuburile bune care le fac ... la gloante nu sunt informat ce au dar stiu ca este o companie care se respecta si nu vinde prosti .. As fi foarte curios daca se stie ceva despre Berger sau Sierra Mach King? .. gloantele de la companiile astea ... Eu am tot dat in sus si jos cu Berger , sint ff cunoscute intre tragatori de long range si ff apreciate ... eram doar curios daca in Ro se poate cumpara asea ceva ?
ar mai fi Scenar de la Lapua .. care sunt recunoscute ca munitie ff buna , dar nu se gaseste prea des aici la noi ... se pare ca Americani astea sunt nationalisti .. **== :naughty:
Marksman
Veteran
 
Mesaje: 339
Membru din: 20 Ian 2016, 01:15

Re: long range shooting ......

Mesajde Marksman pe 17 Aug 2016, 05:01

Salut Sorin

Eu cind am cumparat .416 Barrett chiar atunci au fost iesit pe piata cu ea, pe vremea aceia nu prea sa stiut prea multe despre acest calibru, tot atunci un coleg si-a luat 408 Cheytac. Acuma este multa informatie pe net si fiecare are o opinie a lui. Folosind calibrul .416 si 408, 375 fara indoiala dintre toate 3 asi alege 375 Cheytac. Gasesti mult mai multe componente si gloantele au un BC foarte mare si este very very accurate.
Eu la 416 folosesc 192 grains de powder si folosesc un glont (Lehigh) BC 932 416gr la 3200fs.
Colegul meu foloseste la 408 in jur de 130 grain de powder la un glont de 400gr BC 983 si cred nu sint sigur are cam 2900 fs.
Un alt coleg care foloseste 375 Cheytac a inceput sa foloseasca niste gloante destul de noi care au aparut pe piata se cheama Flat Line bullets. A spus câ foloseste 360gr cu un BC 980, nu tin exact minte cit powder cam 136gr dar trimitea acel glont la 3250fs.
Deci in final tuburile de la .416 nu sint asa eficiente la cita powder arde. Sint acelasi tub ca si 50BMG doar mai scurte. Tuburile trebuiesc sa fie Neck-Turned o trebuit sa lucrez putin la ele si la tub pina sa fie precise.
408 Cheytac cind a iesit pe piata au folosit armele de la EDM Windrunner si prorietarul de la EDM a stopat toate astea si acuma Cheytac au schimbat armele.
Daca doresti o arma in unul din aceste calibre uitate la Deserttech ( https://deserttech.com/html/index.php) sint in Top. Eu unul am cam incep sa ma uit la una in 375 Cheytac.
Uitate si la gloantele astea au si pentru 338
http://www.warner-tool.com/#!flat-line-projectiles/cw8c ... spune @Cristianh

Salut Cristian

Mersi mult de comparatia intre cele 3 calibre ...sigur arata fff bine 375 Chayac... un gloante mai usor si cu acelas BC ca 408 .. :ymapplause: fff fain ... singura ingrijorare care o am este ... teava , la cite gloante rezista la viteza asta? 3250 este f fast ... Nu sunt documentat in domeniul asta sau la ce presiune .psi . pleaca gloantele , doar ma intrebam asea pt mine ... Probabil daca teava ar fi buna pentru 2500-3000 bullets .. atunci cred ca se merita ( eu vb de mine ) :D .
Eu comparam un pic cu 26 Nosler 28 Nosler (3300-3400 fps) sau 6.5x284 .. care sunt calibre pentru maxim pressure .. cu viteza ff mare .. si tevile la ele nu rezista mult... nu incape indoiala ca sunt calibre ff precise ..
Acum cind am vazut gloantele de la Flat -line - projectiles... sincer m-am simtit ca un copil sub pomul de iarna care isi deschide cadoul :D :-bd
la 338 lapua .. 256 gr bullet cu un BC 895.. sincer asea ceva nici nu am visat :D
eu folosesc ca tot omul 300 Otm Berger BC 816.. gloantele asta este mai greu si la peste 1600yards unghiul la care cade este mai mare.... , si BC mic daca compar cu gloantele de mai sus ...
Cum vad eu treaba aste este ca un gloante mai usor cu BC fff mare m-ar tine pe tinta undeva la 1900-2000yards dupa ce gasesc un load bun pentru gloantele asta .. :ymdaydream:
Deja am inceput sa visez .. :D ..
Mersi mult de informatie Cristian!! ...
Marksman
Veteran
 
Mesaje: 339
Membru din: 20 Ian 2016, 01:15

Re: long range shooting ......

Mesajde violiv pe 17 Aug 2016, 08:16

Marksman scrie: As fi foarte curios daca se stie ceva despre Berger sau Sierra Mach King? .. gloantele de la companiile astea ... Eu am tot dat in sus si jos cu Berger , sint ff cunoscute intre tragatori de long range si ff apreciate ... eram doar curios daca in Ro se poate cumpara asea ceva ?
ar mai fi Scenar de la Lapua .. care sunt recunoscute ca munitie ff buna , dar nu se gaseste prea des aici la noi ... se pare ca Americani astea sunt nationalisti .. **== :naughty:


Berger cred ca nu prea apar.
Sierra sunt folosite de unele firme europene. Eu am tras munitie Sako in 6,5x55 pentru tir incarcata cu proiectil Sierra si a mers foarte-foarte bine.
Lapua apare inconstant pe piata noastra. Si atunci mai degraba proiectilele lor pentru vanatoare.
Mai populare sunt monolitele de la Barnes, care au prins tare la piata dar care acum sunt cam inlocuite de proiectilele construite de firmele europene si care le imita.

Firmele americane sunt slab reprezentate. Cand si cand se mai gaseste ceva Federal.
Hornady a scos recent o linie de proiectile dedicate long-range si cu comportament OK pentru vanatoare. Si incarca munitie cu acestea. N-am reusit nicicum sa ma apropii, desi exista armurieri la noi care se chinuie sa importe munitie de la Hornady. Am o Sako TRG in 30-378 si tare-tare as vrea sa pot incerca noul lor cartus incarcat cu proiectilul de 230 gr, prezentat cu niste date balistice incredibile.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: long range shooting ......

Mesajde cristianh pe 17 Aug 2016, 19:45

Salut Sorin
Dupa cum mi-a spus colegul care trage cu 375 teava tine cam 1500 rounds. Este bine sa-ti comanzi cam 4 tevi si atunci ai tevi de schimb. Si cind ajungi la ultima atunci iti mai comanzi in 4 tevi si tot asa. Eu totdeauna am comparat teava cu rotile de la o masina de cursa, cu cit viteza este mai mare rotile se uzeaza foarte repede asa e si cu teava.
Am vazut multi tragatori cu calibre cu potential mare si nu take advantage de acel calibru ca sa nu se uzeze teava repede, atunci degeaba ai aceste calibre câ practic nu ai facut nimic. Tin minte o conversatie care am avuto cu Schneider (producatorul tevilor) cred cu vreo 10 ani in urma si mi-a spus câ daca vreau sa imi tina teava more rounds atunci sa nu trag, sa stau acasa. Eu am schimbat teava la Barrett de 3 ori deja.
Si eu vreau sa incerc gloantele Flat-Line si sper sa faca si pentru .416
cristianh
Membru activ
 
Mesaje: 81
Membru din: 28 Ian 2013, 02:08

Re: long range shooting ......

Mesajde Marksman pe 18 Aug 2016, 04:32

violiv scrie:
Marksman scrie: As fi foarte curios daca se stie ceva despre Berger sau Sierra Mach King? .. gloantele de la companiile astea ... Eu am tot dat in sus si jos cu Berger , sint ff cunoscute intre tragatori de long range si ff apreciate ... eram doar curios daca in Ro se poate cumpara asea ceva ?
ar mai fi Scenar de la Lapua .. care sunt recunoscute ca munitie ff buna , dar nu se gaseste prea des aici la noi ... se pare ca Americani astea sunt nationalisti .. **== :naughty:


Berger cred ca nu prea apar.
Sierra sunt folosite de unele firme europene. Eu am tras munitie Sako in 6,5x55 pentru tir incarcata cu proiectil Sierra si a mers foarte-foarte bine.
Lapua apare inconstant pe piata noastra. Si atunci mai degraba proiectilele lor pentru vanatoare.
Mai populare sunt monolitele de la Barnes, care au prins tare la piata dar care acum sunt cam inlocuite de proiectilele construite de firmele europene si care le imita.

Firmele americane sunt slab reprezentate. Cand si cand se mai gaseste ceva Federal.
Hornady a scos recent o linie de proiectile dedicate long-range si cu comportament OK pentru vanatoare. Si incarca munitie cu acestea. N-am reusit nicicum sa ma apropii, desi exista armurieri la noi care se chinuie sa importe munitie de la Hornady. Am o Sako TRG in 30-378 si tare-tare as vrea sa pot incerca noul lor cartus incarcat cu proiectilul de 230 gr, prezentat cu niste date balistice incredibile.

Salut@ Violiv

Stiu ca pina acum citva ani snipers din armata americana foloseau sierra ( smk ) asta este denumirea lor prescurtata , sunt gloante fff, bune eu am un video anul trecur am facut un load si am tras la tinta cu.. smk la 1 Mile ( 1760 yards ) cu 338 lapua .. trei focuri.. trei gloante pe tinta , am fost multumit de ele .. prefer berger doar pentru ca au un BC putin mai mare , in rest sunt ff precise ..
imi place enorm Sako TRG .. arma mea favorita :D , daca ai putea gasi ceva gloante de la Hornady ( noua linie de gloante ) ... o sa fi surprins cum se grupeaza , si cit de bine raman pe traiectorie si la distanta ..
Eu am tras citeva saptamani in urma ELD Hornady 7 mm in USA ( arma unui prieten ) ... la 1000yards ma jucam cu gloantele pe capul tintei .. ( tinta ers bust ) .. am ramas impresionat de gloantele alea ...
Ma uitam putin 30 cal .. la Hornady . 208 Amax si la fel.. 225 HPBT Mach . au acelas BC 670 ...fff bun .
Cu o arma performanta ca TRG si unul din gloantele de mai sus ...ai face minuni pe tinta la 1000m ..
Eu sper sa se poata importa si in tara cit mai repede Hornady .... SMK si Berger .
Marksman
Veteran
 
Mesaje: 339
Membru din: 20 Ian 2016, 01:15

Re: long range shooting ......

Mesajde Marksman pe 18 Aug 2016, 04:58

cristianh scrie:Salut Sorin
Dupa cum mi-a spus colegul care trage cu 375 teava tine cam 1500 rounds. Este bine sa-ti comanzi cam 4 tevi si atunci ai tevi de schimb. Si cind ajungi la ultima atunci iti mai comanzi in 4 tevi si tot asa. Eu totdeauna am comparat teava cu rotile de la o masina de cursa, cu cit viteza este mai mare rotile se uzeaza foarte repede asa e si cu teava.
Am vazut multi tragatori cu calibre cu potential mare si nu take advantage de acel calibru ca sa nu se uzeze teava repede, atunci degeaba ai aceste calibre câ practic nu ai facut nimic. Tin minte o conversatie care am avuto cu Schneider (producatorul tevilor) cred cu vreo 10 ani in urma si mi-a spus câ daca vreau sa imi tina teava more rounds atunci sa nu trag, sa stau acasa. Eu am schimbat teava la Barrett de 3 ori deja.
Si eu vreau sa incerc gloantele Flat-Line si sper sa faca si pentru .416


Salut Cristian

Pot sa spun ca este aceptabil sa se duca teava la 1500 gloante . stiu citeva calibre la care teava este dusa la 700-800 rounds :D ..Eu cred este nevoie de o arma ca asta doar pentru distante extreme 2000+..( personal eu nu cred ca as folosi calibrul asta sub 2000 ) problema este ca sunt fff putini care stiu sa foloseasca calibrul asta la adevarata lui valoare . Mersi mult de site cu Desert Tac . riffles .. au arme bune baieti . Ce incerc eu este sa imping 338 lapua cit de departe pot 2000+) si probabil cind nu o sa ma mai ajute 338 , ma gindesc sa urc putin mai sus la ( 375 sau 408 ) deocamdata inca ma am de lucrat la patrea technica :D , adica sa pot sa iau decizi exacte pentru vint .., cred ca se poate ajunge la performanta asta ... doar trebuie timp si practica ...
Marksman
Veteran
 
Mesaje: 339
Membru din: 20 Ian 2016, 01:15

Re: long range shooting ......

Mesajde Marksman pe 30 Aug 2016, 05:26

Am gasit un video cu citva" baieti suparati pe viata " ... se pare ca astea sint toti frati ... sunt profesionals shooters ... sint adevarati artisti , eu am ramas impresionat de ce sunt in stare sa faca cu Shootgun .. pusca lisa


https://youtu.be/dFLj3DeKT-E
Marksman
Veteran
 
Mesaje: 339
Membru din: 20 Ian 2016, 01:15

Re: long range shooting ......

Mesajde Marksman pe 02 Sep 2016, 04:56

Ma gindeam ca poate ar fi interesant poate ca sa scriu putin :D .. cum incarc eu gloantele ( pentru long range shooting ) ... este un proces ff precis si necesita multa rabdare... dar se merita da rezultate pe tinta la distante extreme ..am si eu aici prieteni care nu acorda atentie la asta si normal rezultatele lasa de dorit ..Am citeva ( data load ) .. gloante... la care am lucrat si sunt ff multumit cum trag ... in cal 308 , 300 win mag si 338 lapua .. Stiu ca nu e voie sa se incarce munitia in Ro :-o , dar eu vreau sa sa spun doar asa informational poate poate o sa isi vina in fire si Romania si o sa mai schimbe ceva legi ... daca sunt interesati in subiectul asta o sa il dezvolt :-\ ..

P/S O sa scriu despre procedura asta doar informational.. ( daca sunt doritori sa afle ) , nu indemn pe nimeni sa incalce legea si sa faca asea ceva ...
Marksman
Veteran
 
Mesaje: 339
Membru din: 20 Ian 2016, 01:15

Re: long range shooting ......

Mesajde silvium pe 26 Mar 2017, 11:09

Imagine
silvium
Membru activ
 
Mesaje: 84
Membru din: 20 Apr 2009, 22:35

Re: long range shooting ......

Mesajde Marksman pe 26 Mar 2017, 15:53

silvium scrie:Imagine




Thank you Silviu !!

Nu am mai scris de ceva timp ,la subiectul asta :D ... asea ca aseara inainte de a merge la culcare am trimis o poza la Silviu, l-am rugat sa o posteze iar eu cand o sa ma trezesc de dimineata o sa incep sa scriu din nou la acest subiect .
Si asta fac acum , tot din casa inca dorm .. se pare ca numai eu nu am somn :D este 5:30 am Duminica dimineata .. Trebuie sa plec sa imi fac o caffea ( Tim hortons ) neaparat !!!! (-| sunt inca adormit si imi e frica ca o sa scriu prosti :D daca nu sunt treaz 100%...
Vreau sa va spun ca sunt constient ca in Ro inca... Nu e permis ca iti incarci cartusele ..stiu asta... eu doar o sa va spun informational despre experienta mea in incarcarea munitiei , si sper ca pe viitor ... toata informatia asta sa ajute ...
Imi incarc gloantee de aproximativ 8-9 ani iar in ultimi 4-5 ani m-am informat destul de temeinic cred eu, pentru a intelege Balistica , si ce este nevoie sa faci pentru a scoate un gloante de calitate
Am mai amintit cred , 4 ani in urma am facut un curs pentru incarcarea gloantelor ." Advance Reloading Course "... este un curs.. avansat .. de" interior balistics ".. adica explica ce se intampla cu un gloante pana la momentul cand paraseste teava .. Si cred eu ca asta ajuta ff mult sa intelegi " balistica interioara " , sa intelegi toate .. fenomenele ..care au loc in culata( acction ) si teava ... sa iti formezi un gloante fff precis ...( Am o diploma undeva printre hirtiile mele daca sunt interesati pot sa o postez )

Poza de mai sus este facuta in 2013 si ala a fost cel mai bun grup al meu la 300 yard
Arma a fost Sako TRG22 cal 308 ( a fost arma mea de competitie ) .. cu frana la gura ..
168 Berger VLD H (hunting ) gloante
2882 OAL ( over all lenght ) lungimea totala a cartusului . este in imperial ( sistemul american )
2585 FPS ( feet per second ) viteza glontului ( desi multa informatie o sa postez in imperial , daca sunt interesati sunt programe/calculatoare pe google care o sa converteasca imperial in mertic :D
43.6 N140 Vithavuori ..praf de pusca ( gun powder).
Tuburi Lapua palma ..small primer .. astea sunt tuburile de la Lapua cu capse mici ..
Capse ( primers ) CCI BR2 .. small primers .. CCI este compania care le face .. BR2 inseamna ( bench rest )


Cam asta este informatia technica, asta a fost gloantele meu pentru competitie ( uneori il foloseam si la hunting ) .. Dar pana sa ajung sa trag 0.350MOA la 300 yards este o cale lunga #-o :D si despre asta vreau sa scriu .. ;)

Intre tragatori este o mica diferenta in felul cum isi incarca fiecare personal un gloante , ca produs final sunt sigur ca ... fiecare vrea sa aiba un gloante ff precis , sunt pareri/opini personale despre cum sa incarci si ce trebuie sa faci , pasi pe care trebuie sa ii urmezi ... eu cred ca majoritatea acestor pareri sunt subiective si bazate pe intelegerea personala a fiecarui individ a balistici interioate si ce se intampla cu acel gloante pana paraseste teava ..

Asea ca eu NU pretind ca o sa acopar tot acest subiect ... daca sunt baieti care incarca gloante ( ma refer la cei de peste ocean ,sau din Europa).. sunt bine veniti sa completeze sau sa isi spuna experientele lor despre incarcarea gloantelor , si asfel fiecare din cei care urmaresc acest subiect ... o sa aiba de invatat ...

Eu personal plec de la premiza ca persoana care incepe sa incarce gloantele este un tragator experimentat , stie sa traga cu arma ... daca la capitolul asta sunt minusuri..trebuie ... sa invete sa traga corect , doar apoi o sa poata face diferenta pe tinta ..

Sunt carti de" Reloading "... care iti spun intre ce parametri prebuie incarcat un gloante ..NICIODATA.. cartea nu o sa iti spuna exact ce gloante si pudra sa folosesti .. ei iti dau doar uni" parametri " intre care fiecare tragator rebuie sa aleaga .

De exemplu daca vorbim de cal 300 win mag ... eu am un" load " . gloante care merge f bine in arma mea , asta nu inseamna ca o sa traga tot asea de bine si in alta arma :D , aici vorbim de rotaria ghinturilor ( care uneori difere intre arma si arma ) , unele tevi sunt facute ca sa stabilizeze gloante mai grele, o asfel de teava nu o sa traga bine cu gloante cu gr. mic , lungimea tevi conteaza ff mult si difera intre arma si arma ..Eu ma opresc aici pentru azi .. daca sunt intrebari sau este ceva de completat fiti liberi sa o faceti ...

PS/ Ma duc sa fac caffe la nevasta :D .. trebuie sa o trezesc ca a dat foamea in mine si a inceput sa imi fuga imaginea ca la televizoarele pe lampi :D b-( , si trebuie sa imi faca de mancare ;)
Marksman
Veteran
 
Mesaje: 339
Membru din: 20 Ian 2016, 01:15

Re: long range shooting ......

Mesajde Marksman pe 27 Mar 2017, 07:33

Pentru 300 win mag ( arma de vanatoare ) .. am un gloante care trage ff fain .. Folosesc acest gloante atat eu cat si catva prieteni din USA . Eu l-am developat acest load ..si trage bine aproape in toate armele .. .


185 Berger vld hunting
Gun powder Hodgon H1000 80.2 gr
Tuburi Nosler
BR2 primers ( capse )
OAL . 3.486 ( este in imperial )
3020 FPS viteza gloantelui

Cartea iti da cateva optiun cand este vorba de ce ..
Gun powder ...( praf de pusca) eu sunt ff atent cand aleg praful de pusca la doua lucruri ..

Temperature sensitiviti ... ( cat este de sensibil praful la scimbari de temperatura ) .. eu o sa am 3000 ( feet per second ) la 22" Celsius .. cand trag cu arma la amiaz ... dar daca o sa trag dimineata si temperatura este 0" C pot sa spun adio :-s long range :D viteza gloantelui se schimba drastic daca folosesc a gun powder care un nivel inalt de .. temperature sensitive ..
Asta nu o se poata fi observat la 200 m... dar schimbarile de temperatura afecteaza enorm viteza gloantelui , si asta inseamna ca tot ce sti despre cat cade acel gloante la 600 m.. Nu mai este valabil :D ...

Al doilea lucru la care ma uit este "pressure singh".. adica .. ce presiune formeaza acea gun powder .. Foarte multe carti dau presiunea la praful de pusca in PSI .. ..
E u incerc sa caut un praf de pusca stabil .." No temperature sensiviti "... si care prin ardere nu are un nivel exagerat de psi ...
Presiunea exagerata in tub nu este buna deloc ... chiar daca o sa gasesti praful de pusca in carte si scrie ca se poate folosi pentru acel gloande ( ex: 180 gr in cal 300 win mag ) .. nu prezinta nici un risc pentru tragator .. daca are un nivel ridicat de ( PSI ) eu personal nu as folosi praful acela .. :D

Un praf care scoate prea multi PSI .. o sa imi faca vibrati in teava .. ( o sa imi deschida grupul pe tinta ) .. si o sa imi distruga fff rapid tuburile , tuburi care daca o sa le incarc la parametri oprimi pe pot reincarca intre 5-10 ori depinde de calitatea lor si de calibru , pentru care incarc .. Folosirea unui praf de pusca cu presiune mare iti distruge mult mai repede ghinturile de pe teava ..

Este recomandat ca un tub sa fie umplut cu gun powder peste 90% in caz contrar apar asa numitele "spikes" adica din cauza ca o parte din tub este gol , si pentru ca uneori praful de pusca este repartizat in partea din fata sau in partea din spate a tubului , viteza gloantelui variaza destul de mult :D , ... nu poti trage precis sau long range ...

Pentru calibrul asta eu cred ca H1000 este unul dintre cele mai stabile prafuri, iar presiunea nu deloc este exagerata ... ( nu stiu ce gun powder sunt in Europa ) .. Hodgon daca nu gresesc este facut in Australia ...

Ma intreb daca cineva este ceva interes in subiectul asta ? Daca nu intereseaza pe nimeni probabil putem vb despre alceva :D ...
Marksman
Veteran
 
Mesaje: 339
Membru din: 20 Ian 2016, 01:15

Re: long range shooting ......

Mesajde dtdpuu pe 27 Mar 2017, 20:00

Uite un grup de 223, nu m-am chinuit foarte mult.

Imagine


Carti, astea m-au ajutat cu adevarat la reloading de precizie:
Handloading for Competition Making the Target Bigger
https://www.amazon.com/Handloading-Comp ... ompetition


Precision Shooting Reloading Guide
https://www.amazon.com/Precision-Shooti ... J8PJPK0YP6

Pentru incarcat pentru M1A (una din armele mele) si pentru incarcat beltet magnum sint citeva lucruri speciale care le-am invatat din articole de pe internet si din a doua carte pe care am listat-o


La Ballistics, cartile lui Bryan LItz de ballistics. "Applied Ballistics" si urmatoarea din serie.

In rest am trecut prin mai multe carti...dar 90% sint fluf. Apoi modificat, tras, si invatat pe propria piele

In ultima vreme incpe sa ma pasioneze air rifle de precizie. Tot un fel de tras la distanta, dar 100 yards e mult si poti trage si experimenta in beci, iar apoi in spatele casei. Nu tu chimicale, nu se aprinde nimic, fara zgomot, etc. Precizia pe distanta mica poate fi super, la 100 yards 1.5 inch insa e un grup bun (10 focuri). Balistica e de curcubeu fata de armele de foc, rezistenta la vint este "ca la frunze"...dar face parte din farmec. In prinicipiu este "long range" pe distanta scurta :-D. Investitia initiala e mare (PCP de precizie, rezervor de incarce, etc.), dar apoi....costurile sint mici. Poate o sa scriu un articol separat cind oi fi mai bun si oi sti mai multe.

CristianC
dtdpuu
Veteran
 
Mesaje: 666
Membru din: 15 Ian 2008, 23:58
Locaţie: Michigan, USA

Re: long range shooting ......

Mesajde Marksman pe 28 Mar 2017, 06:11

Frumos gruping Cristian C ...

Am inteles ca esti pasionat de air rifle ( precizie ) ... :-bd .. cred ca este mult mai ieftin si ca te poti antrena acasa .. asea ca dai inainte ... Eu iti urez succes si mana sigura ;) ..

Se pot gasi fff multe carti de balistica si cum sa iti incarci gloantele .. sunt balisticieni ff buni si poti gasi pe internet o gramada de informatie. Dar :D eu prer sa inteleg fenomenul asta si sa incerc sa imbunatatesc cat pot de mult ori ce "load ".( gloante la care lucrez ) ...Doar dupa ce am incercat tot ce stiu si vad ca grupul este fff mic ma declar multumit .. Nu exagerez deloc cand spun ca la 308 . la 100yards toate gloantele erau intr-o gaura .. ( acea gaura era putin ovala ) .
Nu este nimic rau sa gasesti informatia pe internet dar eu cred ca se mai poate lucra la ea si sa o imbunatatesti ..
Acum la 338 Lapua am 0.35 - 0.50 MOA la 200 yards . ( acolo este reglata arma ) este mult mai greu sa tragi cu un calibru mare pentru ca , ori ce ezitare sau greseala cat de mica te costa ... plus ca si reculul este mare.
Daca imi ingadui un sfat Cristia C .
.. si pentru toti baieti care incarca .. incearca sa pui cat de multa informatie pe hartie despre gloantele ce l-ai facut .. ca de pilda: daca ai folosit full size die sau numai neck size ...
De cate ori sunt trase tuburile . Dupa ce tuburile sunt trase de 5-6 ori ... este ff indicat sa se faca "Annealing' pentru ca tuburile se intaresc si este nevoie se le readuci la forma initiala ...
Daca apar ceva" presure sign" pe capse ( primers ) daca este prea multa presiune in tub .. capsele se deofmeaza primele .. doar privind capsele poti sa iti dai seama incarci prea" hot ".
Informatie exista in carti si este buna .. dar cel mai bine inveti cand intelegi fenomenul asta.. si nu un ultimul rand din experienta .
Sunt fff multe de vb despre reloading .. eu sunt sigur ca am postat doar ff putin ..din ce inseamna reloading ... TREBUIE ca cel care incarca sa fie .. exigent .
Marksman
Veteran
 
Mesaje: 339
Membru din: 20 Ian 2016, 01:15

Re: long range shooting ......

Mesajde dtdpuu pe 29 Mar 2017, 14:00

Full size die, dar bump sholderul f. putin, doar cat sa il aduc inapoi in "masuratori". Masuratorile sint personalizate pentru camera cartushului in arma. Headspaceul la Savage se regleaza usor din piulitza de la teava (unul din motivele pentru care am ales Savage), asa ca la mine e cit am putut de mic si sa fie safe. No pressure signs.Gloantele aproape "touch" rifling, deci nu e un big jump. Le am toate notate dar...nu le am handy.

DAR odata ce ajung la rezultate cit de cit satisfacatoare... cum e cel din poza, eu sint Ok. Consider ca cea mai mare problema sint EU, nu arma. Cum ar veni, daca conduci o masina sport de 500 HP, nu mai conteaza daca poti sa o faci de 550 HP decit daca esti sofer f. bun. Eu nu sint. Si in opinia mea partea majora care imi lipseste e citirea vintului.

Insa ghici ce ajuta mult la practice pe vint....Air Rifle de precizie. :D "Gloantele" de air rifle sint ca nist micutze proiectile de badminton si au coeficienti baliistici ...ca atare. Adica de "gunoi" comparativ cu proiectiele de fierearm. Rezultatul este ca influenta vintului pe distante mici (de backyard) e mare. Adica numa bune de antrenament. Dar investitia este 2000-3000 USD pentru inceput.... pentru un top of the line precizion air rifle si echipamentul aferent.

Spor la incarcat!

CristianC
dtdpuu
Veteran
 
Mesaje: 666
Membru din: 15 Ian 2008, 23:58
Locaţie: Michigan, USA

Re: long range shooting ......

Mesajde dtdpuu pe 31 Mar 2017, 15:17

Am uitat sa iti spun ca prima data am facut si neck turning la tuburi, si le-am facut toatea la acceasi lungime. Le-am masurat uniformitatea la tuburi in diferite puncte (dupa resize).

CristianC
dtdpuu
Veteran
 
Mesaje: 666
Membru din: 15 Ian 2008, 23:58
Locaţie: Michigan, USA

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Poligoane , concursuri de tir , samd

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 10 vizitatori

Publicitate