Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Mar 2024, 10:19

Bulgaria

Aici puteti gasi posibilitati si oferte de a vana in alte tari ale lumii - discutii , impresii , feed back , trofee , samd

Moderatori: mialxx, popaliviu

Bulgaria

Mesajde laurul pe 07 Sep 2016, 11:14

Vorbeste lumea, pe la colturi , cum ca la vecini, cerbii, mistretii, capriorii etc sunt mai mari, mai frumosi si mai IEFTINI ca pe la noi.
Stie careva detalii?!
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3064
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Bulgaria

Mesajde the_mav pe 07 Sep 2016, 12:15

sunt cateva chestiuni aici...nu cred ca pe la colturi, ci vezi ca si aici pe forum se scrie DE CEVA ANI ca dincolo e mai frumos si mai bine.
acum depinde fiecare ce intelege prin acel bine... daca compare banul platit pt ce primesti, nu mai are rost sa comparam (DIN PUNTUL MEU DE VEDERE, in general vorbind) cu Romania naostra, poate cel mult cu cateva asociatii care stiu sa faca turism cinegetic si la noi.
Brief: da, eu le-am incercat si sunt peste Romania din foarte multe puncte de vedere, inclusiv acela de a gandi si vinde pachete pentru GRUP de vanatori cu nr de trofee incluse (2-3-4-6-10 vanatori, x zile de vanatoare, y nr de trofee, incluse in pachetul respective).

ti se pare mult sau putin o saptamana in munti cu totul inclus (TOT, de la asteptat in aeroport si private transfer, pana la plinbat prin gauri si izvoare, calare sau pe jos dupa cum te tin balamalele, sa vezi mai multe piese din care sa alegi un cerb), la vreo 1500-1600 eur? NU e aur, dar e mare. :?: :idea: :?: :?: (calculeaza totalul sa iesi la 200 km de casa in Romania, de vreo 5 ori , pana impusti ceva - DACA prinzi si ceva-ul, si vezi cat iti da)
sau o zi la pasaj de prepelita si diverse altele (gugu, porumbei, etc, cu tot inclus gen caini, transfer, mese, arma - mai putin cartusele, la jumatate de pret fata de Romania), completata cu scuba diving in apropiere de locul de prepelitza, sub 100 eur/vanator? :?: :!: :?:
de cand nu ai mai vanat o potarniche cu cainele la noi? nu sa dai peste ea, ci sa iesi DOAR la potarniche? acolo e +/- cat un fazan la noi.

auzi....daca vrei un muflon la noi, la cine trebuie sa te caciulesti? cat stai cu mana intinsa si ce asteptari au ZEII care taie o astfel de autorizatie (contra cost, evident)?

ps: nu de alta, dar tot colturile vorbesc si ca s-ar da mai greu autorizatii pe la noi, din oarece motive de imfatuare romaneasca, mai ales acum ca pentru aproape un an de zile nu mai exista presiunea alegerilor din agv :twisted: :twisted:

:idea:
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: Bulgaria

Mesajde the_mav pe 07 Sep 2016, 12:29

@laurul: uit, si (cred ca) ar fi pacat: stii ca se poate si cu arcul in Bulgaria, da? :D :D :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: ;)
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: Bulgaria

Mesajde laurul pe 07 Sep 2016, 14:49

Abia ce am venit de la marea lor si am venit cu un singur gand in cap: In turism sunt mai destepti ca noi !
Se pare ca nu numai in turism.

Succint o socoteala de pe la noi:
3500 autorizatia
5 drumuri X500-2500
Diverse 500
Total - 6000 adica vreo 1350 de iepuroi
Daca evaluezi la 150 sansele muuult mai mari de a vedea si impusca ceva.....varianta castigatoare e la ei.
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3064
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!


Înapoi la Oferte si discutii despre vanatoarea in alte tari

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 11 vizitatori

Publicitate