Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 19 Mar 2024, 09:47

Corectarea '''naravurilor'' la cainii de aret

Rase de caini de vinatoare permise de AGVPS, discutii despre VANATOAREA cu caini , dresaj aplicat , performante in teren , poze cu vanat si caini , samd . Pentru alte performante legate de caini de vanatoare va rugam sa accesati threadul de mai jos .

Corectarea '''naravurilor'' la cainii de aret

Mesajde DanF pe 25 Aug 2016, 17:44

Am o Viszla de doi ani, mascul, un caine pe care l-am scos in teren inca de la varsta de 5 luni, pentru a se obisnui cu terenul si a socializa atat cu alti caini cat si cu vanatorii. Anul acesta este al doilea an in care l-am scos la prepelite. Se comprta exact asa cum se descrie in cartea domnuli dr,MB, ceea ce nu poate decat sa ma bucure. Face aretul, periaza terenul(nu neaparat in mod ordonat si asta din vina mea nu a lui) , sunt si momente in care ridica prepelita fara aret prealabil, dar inteleg ca asa e la inceput. Totul e OK , dar...am constatat la ultima vanatoare ca nu face aportul corect( vine pana -a 3-5 m de mine si se opreste) si am constata ca molfaie prepelita, ultima chiar sfartecand-o. Daca pe celelalte am reusit sa le recuperez(incorect, eu fiind cel care m-am dus catre el) , pe ultima ,cu greu am recuperat o prepelita rupta toata.

Nu stiu cum sa rezolv aceasta problema. MA POATE AJUTA CINEVA?
DanF
 
Mesaje: 16
Membru din: 09 Iun 2013, 09:41

Re: Corectarea '''naravurilor'' la cainii de aret

Mesajde salus pe 26 Aug 2016, 11:37

Greu de corectat asta. In mod normal forta muscaturii la caini aportori se formeaza prin joaca, de la virsta mica (2 luni in sus) dandu-i mana sa te muste si corectandu-l atunci cand strange prea tare, apoi treci la bucatica da panza de sac sau piele de iepure... . In felul asta el interpreteaza aportul ca pe o joaca si musca usor.
In cazul tau este cam tarziu si nu prea este indicat sa il lasi sa te prinda de mana, cu atat mai putin ca ii place sa molfaie.
Poti incerca cu o jucarie din aceia care scoate zgomot cand o strangi(purcelus, gaina...., gasesti le pet shop) iar cang auzi zgomot ii spui un nu mai hotarat si il mangai pana isi relaxeaza maxilarul.
Nu ii da sa aporteze obiecte grele!
salus
Veteran
 
Mesaje: 423
Membru din: 18 Mar 2010, 16:25

Re: Corectarea '''naravurilor'' la cainii de aret

Mesajde a&c pe 26 Aug 2016, 11:56

Ar ma fi ca si metoda aportul pe piese congelete, 2-3 prepelite in cazul dvs., tinute la congelator si folosite doar pentru a exersa aportul. In cazul acesta cred ca ar fi indicat sa fie tinut in lesa lunga (7-10m), ca in cazul in care nu vine pana la dvs. si tinde sa se opreasca inainte sa-l puteti corecta pana cand deprinde aportul fortat si sa nu se mai opreasca inainte. Nu este ceva extraordinar de greu de corectat, doar rabdare si perseverenta. Cainele este inca tanar, prin exercitiu si varsta isi va regla si muscatura pe aport... :-h
a&c
Membru activ
 
Mesaje: 66
Membru din: 04 Apr 2016, 08:59

Re: Corectarea '''naravurilor'' la cainii de aret

Mesajde DanF pe 26 Aug 2016, 13:11

Prin etapa asta am trecut inainte de al scoate la vanatoare in anul acesta. am folosit piese congelate de porumbei, insa nu pot sa spun ca a facut aportul corect, caci daca aportul era executat corect de cateva ori , incepea apoi sa arunce vanatul in sus, sa-l prinda si sa-n smitoceasca. Tot timpul am lucrat cu el la lesa si i-am aruncat porumbelul la 3-4 m in fata cerandu-i sa aporteze.nu stiun cum poate fi corectat un astfel de comportament, decat aducand cainele din lesa la tine si.....? Ce sa-i spun, ca sa fac...?

Studiind cartea dlui. doctor M.Burcescu, am gasit acolo aceasta situatie ca fiind normala, remedierea ei necesitand un timp de cca. 7 zile prin folosirea in exercitiile de aport a vanatului viu(porumbel, fazan, ptepelita, etc.)

Ar fi oare suficient sa exersez cu el aportul cu vanat viu ?

Multumesc oricum a&c
DanF
 
Mesaje: 16
Membru din: 09 Iun 2013, 09:41

Re: Corectarea '''naravurilor'' la cainii de aret

Mesajde DanF pe 26 Aug 2016, 13:26

Pentru ca abia acum am vazut mesajul lui Salus, nu doresc sa fiu nepoliticos si sa par ai ignora parerea. Deci: Pot sa tinn mana (eu sau orcine altcineva) nu strange deloc si nu e nici un pericol. Acum un an mi-a aportat o prepelita(cred ca din joaca) pe care a adus-o la mine , a lasat-o si apoi a fuguit dupa alta. Prepelita era intacta si ne molfaita. Eu cred ca asta a fost joaca pentru el.
DanF
 
Mesaje: 16
Membru din: 09 Iun 2013, 09:41

Re: Corectarea '''naravurilor'' la cainii de aret

Mesajde a&c pe 26 Aug 2016, 13:39

DanF scrie:Prin etapa asta am trecut inainte de al scoate la vanatoare in anul acesta. am folosit piese congelate de porumbei, insa nu pot sa spun ca a facut aportul corect, caci daca aportul era executat corect de cateva ori , incepea apoi sa arunce vanatul in sus, sa-l prinda si sa-n smitoceasca. Tot timpul am lucrat cu el la lesa si i-am aruncat porumbelul la 3-4 m in fata cerandu-i sa aporteze.nu stiun cum poate fi corectat un astfel de comportament, decat aducand cainele din lesa la tine si.....? Ce sa-i spun, ca sa fac...?

Studiind cartea dlui. doctor M.Burcescu, am gasit acolo aceasta situatie ca fiind normala, remedierea ei necesitand un timp de cca. 7 zile prin folosirea in exercitiile de aport a vanatului viu(porumbel, fazan, ptepelita, etc.)

Ar fi oare suficient sa exersez cu el aportul cu vanat viu ?

Multumesc oricum a&c


Fiind un caine tanar si probabil foarte energic are tendinta de a trece usor la joaca sau sa exagereze, cu atat mai mult, cred, cand veti introduce vanatul viu. In momentul in care va misca vanatul cred ca va fi si mai tentat sa stranga si sa zdrentuiasca. Parerea mea ar fi sa reluati pasii cu vanatul congelat, lesa si adusul cainelui la dvs. cum ati spus ca ati procedat in trecut, insa cu mici diferente si anume:
- exercitiile mai scurte atfel incat sa nu-l plictisti si totodata sa nu-i mai dati ocazia sa arunce cu el in sus si sa se joace. Daca totusi o face corectii mai dese din lesa (smucit si NU ferm pe voce);
- distanta sa creasca progresiv, de asta am zis lesa de aprox 10 m;
- daca incepe sa execute corect, trecut si la partea fara lesa si tot asa
Important este sa face zilnic macar cateva minute pe zi cu el.
Am trecut aproximativ prin aceiasi problema cu 2 din cainii mei, unul fara placere deloc pentru aport, si doar metodic si perseverent, de la introdus aportorul in gura si tinuta gura inchisa am reusit sa-l invat sa aporteze corect (in aprox 2 luni) si al doilea cu placere prea mare pentru tot ce inseamna vanatoare (inclusiv strans in gura mai mult decat trebuie) si acum aporteaza excelent. Cel de-al doilea pe langa faptul ca strangea intrucat era foarte tanar nici nu aporta piesele grele, iar acum este o joaca.
Bafta si spor la lucru! =;
a&c
Membru activ
 
Mesaje: 66
Membru din: 04 Apr 2016, 08:59

Re: Corectarea '''naravurilor'' la cainii de aret

Mesajde DanF pe 26 Aug 2016, 15:25

Multumesc mult. Am sa incerc cu reluare exercitii
DanF
 
Mesaje: 16
Membru din: 09 Iun 2013, 09:41

Re: Corectarea '''naravurilor'' la cainii de aret

Mesajde DanF pe 29 Aug 2016, 15:34

Speram sa primesc un sfat si din partea lui "wachtelfeld'' urmare referirii mele la cartea <Cainii de aret> .Poate ca e in concediu.Mai asteptam cu multumirile anticipate de rigoare.
DanF
 
Mesaje: 16
Membru din: 09 Iun 2013, 09:41

Re: Corectarea '''naravurilor'' la cainii de aret

Mesajde cybelle pe 01 Sep 2016, 09:35

Cainele in sezi, pe lesa, langa tine.
Ai prepepita in mana..ii comanzi aport...tine.
Dupa ce face bine acest lucru...cainele in aceeiasi ipostaza dar prepelita pusa jos la picioarele lui...aport...tine.
Sa tina fara sa molfaie..stranga...etc.
Daca vrea sabstranga...il tatai...din gura..ntz ntz...daca nu usoara constrangere pe ureche cu o mana iar cealalta sub barbie...tine am zis..
Cand face bine aceste doua comenzi mai discutam despre eventualele neajunsuri in aportul de la distanta.
Ps: dupa ce executa bine ii pui 3-4 aporturi in fata pucioarelor...comanzi aport...si vrei sa le tina ca un cuier....fix...pana ii comanzi lasa...cu mana sub barbie.
Drastic neaparat..si vb...
Vand carti de gramatica. E ieftine...
Avatar utilizator
cybelle
Veteran
 
Mesaje: 1574
Membru din: 24 Mar 2007, 16:05
Locaţie: Magurele

Re: Corectarea '''naravurilor'' la cainii de aret

Mesajde ssteffan pe 01 Sep 2016, 17:39

.zice ca a studiat cartea d-lui Burcescu. Pai e descris acolo cu lux si luxulet de amanunte cum sa remedieze...
ssteffan
Veteran
 
Mesaje: 855
Membru din: 04 Apr 2008, 21:10
Locaţie: Giurgiu

Re: Corectarea '''naravurilor'' la cainii de aret

Mesajde DanF pe 12 Sep 2016, 09:01

Imi cer scuze tuturor, am fost prins in altele si nu am avut timp pentru a mai arunca cate o privire pe forum.
Am reinceput exerciiile de aport fortat cu un aport din iuta,exercitii scurte de cate 10-15 min zilnic(6 -7 executate corect) si lucrurile merg bine.Vreau sa mai insist putin si apoi sa trec la aportul cu vanat rece.
Multumesc cybelle, vreau sa ajung cat de curand si la ce mi-ai indicat.
In ceea ce-l priveste pe ssteffan,veteran respectat ce este, il rog sa fie atat de amabil si sa ne spuna, mie si celorlanti, unde anume este "[b]descris ....cu lux si luxulet de amanunte cum sa remedieze" . Singurul lucru pe care eu l-am gasit a fos referirea la lucrul cu vanat viu cu rezultat de rezolvare in 7 zile.Mie personal mi-ar face un mare bine.

Va multumesc tuturor
DanF
 
Mesaje: 16
Membru din: 09 Iun 2013, 09:41

Re: Corectarea '''naravurilor'' la cainii de aret

Mesajde ssteffan pe 13 Sep 2016, 10:02

Pai da. La pagina 123 si 124. Mie mi se pare ca este destul de pe larg explicat cum se corecteaza naravul cainilor cu "gura tare". Si cel putin mie nu mi se pare ca zice asa simplist "se rezolva in 7 zile"...
ssteffan
Veteran
 
Mesaje: 855
Membru din: 04 Apr 2008, 21:10
Locaţie: Giurgiu

Re: Corectarea '''naravurilor'' la cainii de aret

Mesajde ssteffan pe 13 Sep 2016, 14:04

DanF scrie: In ceea ce-l priveste pe ssteffan,veteran respectat ce este, il rog sa fie atat de amabil....


P.S. remarca de mai sus n-am înțeles-o, şi nici agresivitatea tonului. Nu te cunosc şi nici matale pe mine. Ți-am răspuns aşa deoarece mi se pare că ai postat "la mişto" , din dorința de a ne arăta că lucrezi cu al tău cățel şi vrei să te lauzi. De ce zic asta? Pentru că dacă ai fi citit cartea pas cu pas şi mai ales alea 2 pagini la care am făcut referire ai fi ştiut că, dresajul de aport forțat este definitivat după câteva luni de muncă zilnică asta incluzând şi aportul pierdut. Totul luat gradat de la aportul unui ou până la aportul de vulpe şi vânat viu fără să-l mestece. La paginilea alea 2, 123 şi 124 sunt peste 40 de rânduri dedicate aspectului semnalat de tine. Ți se pare puțin? Eu consider că nu, şi mai ales că este prevăzută fiecare situație particulară... Dacă aş avea acceptul autorului aş pune 2 poze cu paginile respective, aş fi curios dacă şi celorlalți colegi li s-ar părea insuficiente. Hai să fii iubit, şi, mai ales, nu mi-o lua în nume de rau! ☺
ssteffan
Veteran
 
Mesaje: 855
Membru din: 04 Apr 2008, 21:10
Locaţie: Giurgiu

Re: Corectarea '''naravurilor'' la cainii de aret

Mesajde DanF pe 13 Sep 2016, 16:26

Spatiul este deschis pentru exprimarea tuturor opinilor.Referirea mea a fost tocmai la ceea ce se preciza in paginile amintite de ssteffan. Solutia in rezumat era cea precizata mai inainte de mine si tocmai de aceea am si solicitat un ajutor. Sper in continuare sa il primesc . Si sper de asemena in continuare ca va intervenii cu opinii si moderatorul sectiunii in cauza . Si nu numai el
Cu multumiri
DanF
 
Mesaje: 16
Membru din: 09 Iun 2013, 09:41

Re: Corectarea '''naravurilor'' la cainii de aret

Mesajde biriuck pe 13 Sep 2016, 17:53

Poti sa soliciti ajutor de la Mihai Burcescu si direct pe facebook. Daca are timp, foarte probabil ca iti va raspunde. ;)
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2694
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Corectarea '''naravurilor'' la cainii de aret

Mesajde ssteffan pe 13 Sep 2016, 18:22

DanF scrie: Studiind cartea dlui. doctor M.Burcescu, am gasit acolo aceasta situatie ca fiind normala, remedierea ei necesitand un timp de cca. 7 zile prin folosirea in exercitiile de aport a vanatului viu(porumbel, fazan, ptepelita, etc.)

Ar fi oare suficient sa exersez cu el aportul cu vanat viu ?

Multumesc oricum a&c


Mie asta mi se pare ca ai intrebat. Şi tot de aici am dedus că nu ai studiat suficient cartea, altfel o astefel de întrebare nu şi ar mai fi avut locul. ...
ssteffan
Veteran
 
Mesaje: 855
Membru din: 04 Apr 2008, 21:10
Locaţie: Giurgiu


Înapoi la Caini de vanatoare la ..... vanatoare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

Publicitate