Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 18 Apr 2024, 08:39

Permis de arma - obligativitatea purtarii

Modificari recente ale legilor legate de vanatoare

Moderatori: biriuck, liviur

Permis de arma - obligativitatea purtarii

Mesajde kama3 pe 22 Aug 2016, 10:25

Salutare!
Stie cineva daca este prevazuta undeva obligativitatea de a avea asupra noastra permisul de arma in momentul in care iesim la vanatoare?
Eu personal am luat si legea si normele punct cu punct si nu am gasit nici la obligatii si nici la sanctiuni. Am gasit obligativitatea doar in cazul armelor neletale de autoaparare, dar e de stricta interpretare.
In concret, daca am mai multe arme in permis, mai cumpar inca una si depun permisul la politie in vederea inscrierii respectivei arme, pot iesi la vanatoare cu una dintre armele deja inscrise?
Sau daca depun permisul la politie pentru viza (fiind in interiorul termenului de 5 ani - cu o luna doua inainte de expirare de exemplu)?
Ma refer doar la situatiile birocratice in care permisul e la politie si nu la cazul retinerii/pierderii/etc.
In cazul in care stie cineva il rog sa-mi spuna si care este articolul care prevede obligativitatea / sau care sanctioneaza lipsa permisului).
Logic este sa il avem tot timpul la noi cand purtam arma, dar exista si situatii in care viza sau achizitionarea unei arme se suprapune cu sezonul de vanatoare..
Multumesc!
4, 5mm
9mm
16
12
.270win
Avatar utilizator
kama3
Veteran
 
Mesaje: 367
Membru din: 23 Dec 2008, 13:21

Re: Permis de arma - obligativitatea purtarii

Mesajde salus pe 22 Aug 2016, 12:40

Concret nu scrie, dar interpretarea mea este ca trebuie. Asta pentru a evita ca vreun organ mai zelos sa te plimbe pe la sectie si sa iti retina arma pentru verificari.
Clar este ca detinatorul de arme, trebuie sa faca oricand dovada faptului ca le detine legal, cat despre situatiile descrise de tine, ar trebui sa se elibereze o dovada inlocuitoare atunci cand permisul este retinut pentru inscriera unei arme sau pentru viza.
Uite un exemplu de ambiguitate a legii:
art 36 lit c) arma să se afle în permanenţă numai asupra persoanei care o deţine în mod legal şi să nu fie înmânată sub nicio formă altor persoane, cu excepţia vânătorilor.
O intrebare la care organul nu a putut raspunde in mod clar este daca un vanator poate înmana arma unui alt vanator, fara insa ca proprietarul de drept sa participe la vanatoare???
Eu zica ca da, asa cum scie in art 36 dar daca il verifica in teren si proprietarul armei nu este, organul va retine arma!
salus
Veteran
 
Mesaje: 423
Membru din: 18 Mar 2010, 16:25

Re: Permis de arma - obligativitatea purtarii

Mesajde salus pe 22 Aug 2016, 12:47

Regimul armelor la noi este cam ca in bancul asta!

- Tata, care e diferenta intre teoretic si practic?
- Uite, Bula. Iti demonstrez acum. - ii raspunde tatal. Il ia pe
Bula de mana si intra in camera soacrei.
- Mamaie, face tatal, daca acu' ar intra un negru si v-ar oferi
5000 de dolari pentru o partida de sex ce i-ati raspunde?
Soacra:
- Vai, draga, la varsta mea nu mai esti mofturoasa. Sa vina incoa'.
Intra si la mama lui Bula cu aceeasi intrebare.
Maica-sa:
- Stii dragul meu ca te iubesc, insa copii au nevoie de haine,
mancare si ne trebuie banii.
In cel din urma intra la sora lui Bula. Raspunsul ei:
- Sunt majora, fac ce vreau. Si de altfel inca n-am avut de-a face
cu un negru. De ce nu?
Tatal catre Bula:
- Vezi, fiule. Teoretic avem 15000 de dolari, practic avem trei curve!
salus
Veteran
 
Mesaje: 423
Membru din: 18 Mar 2010, 16:25

Re: Permis de arma - obligativitatea purtarii

Mesajde violiv pe 22 Aug 2016, 14:44

Legea vanatorii, articolul 27.
Pe scurt, zice ca poti practica vanatoarea cu arma numa daca ai permis de arma.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Permis de arma - obligativitatea purtarii

Mesajde Dracones pe 22 Aug 2016, 15:53

Am avut permisul la politie pentru prelungirea valabilitatii vizei aproape 2 luni. Cei de la SAESP mi-au facut o copie xerox la permis pe care au pus o stampila "conform cu originalul". Nu stiu daca procedura asta este stipulata in vre-un regulament/ lege dar mi s-a spus ca pot participa la vanatoare fara probleme.
VOERE LBW cal. 30-06, IJ 39 E cal. 12, GAMO SOCOM cal. 5,5 mm
Avatar utilizator
Dracones
Nou membru
 
Mesaje: 45
Membru din: 17 Mai 2014, 21:55
Locaţie: Constanta

Re: Permis de arma - obligativitatea purtarii

Mesajde violiv pe 22 Aug 2016, 17:59

Nu scrie dar se practica. E OK atata vreme cat nu ai depasit data valabilitatii permisului depus pentru prelungire ... apoi esti infractor.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Permis de arma - obligativitatea purtarii

Mesajde Sly_Fox pe 22 Aug 2016, 18:15

Noi am fost controlati pe la grupa de catre politie, bineinteles au cerut si actele, insemnand permisul de port arma, permisul de vanatoare, carnetul de membru si cartonasul de asigurare. Au sustinut ca aceste documente trebuiesc purtate de catre vanatori pentru a vedea cu cine au de-a face. Oricum atunci cand vanatorii merg pe la grupe, mai ales la unele straine, se cer neaparat documentele.
Cat priveste permisele lasate la politie nu este nicio problema, se intampla des si pe la vanatorii de la noi. Politia da dovada ca documentul este la ei. In cazul inscrierii unei noi arme, politia da o copie a autoritaziei de cumparare, parafata de ei, iar in caz de viza elibereaza o adeverinta. Asta nu este o problema.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5665
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Permis de arma - obligativitatea purtarii

Mesajde the_mav pe 22 Aug 2016, 21:00

Daca dai permisul de vanatoare si de portarma si asigurarea, de ce va cer si permisul de membru vanator la asociatia x?!?!
Cand se intamplau aceste controale si in ce zona?
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: Permis de arma - obligativitatea purtarii

Mesajde Sly_Fox pe 22 Aug 2016, 22:40

Pentru ca intre asociatie si politie exista asa o legatura ,,mai stransa, multi dintre cei de la arme fiind si membrii ai asociatiei. Asa vedeau si ei cine mai vine sa vaneze pe la asociatie, de unde sunt, cine i-a invitat, au platit tarifele de rigoare, membrii au cotizatiile platite etc.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5665
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Permis de arma - obligativitatea purtarii

Mesajde yoghi pe 22 Aug 2016, 22:47

violiv scrie:Legea vanatorii, articolul 27.
Pe scurt, zice ca poti practica vanatoarea cu arma numa daca ai permis de arma.


Este scris ambiguu. Se refera la detinere ...la dreptul de a avea permis.

Vezi la contraventii si infractiuni:
este penalizata ca infractiune """vanatoarea fara permis""". In schimb la contraventii nu exista amenda pt lipsa permisului din buzunar.

In legea armelor din nou nu e penalizata deci singura problema poate fi ::ceva nervi si timp pierdut cu militianul.Acum toti politistii de circulatie(militienii nu :mrgreen: ) pot verifica daca arma e detinuta legal prin statia din dotare. (tasteaza marca si seria).
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3758
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Permis de arma - obligativitatea purtarii

Mesajde kama3 pe 23 Aug 2016, 06:34

Multumesc pentru raspunsuri.
Si eu cred ca nu aceiasi chestiune a nu avea permis deloc si a nu-l avea la tine.
Sincer nu mi-e frica de cei de la rutiera sau de cei de la sectie ca nu stie nimeni ce am in portbagaj, ci de un control pe fond.
Data fiind situatia de a locui in Galati si a fi membru vanator la Tulcea, cei de la Aest Tl nu m-ar crede pe cuvant ca sunt in regula.
Daca e pe forum un politist amabil poate ne spune daca in baza de date apare si situatia noastra de detinatori de arme. Adica cand ne verifica prin statie se vede si daca avem permis de arma si ce arme avem?
4, 5mm
9mm
16
12
.270win
Avatar utilizator
kama3
Veteran
 
Mesaje: 367
Membru din: 23 Dec 2008, 13:21

Re: Permis de arma - obligativitatea purtarii

Mesajde yoghi pe 23 Aug 2016, 19:43

yoghi scrie:.....
prin statia din dotare. (tasteaza marca si seria).


politistii de la arme nu cred ca au toti statii mobile dar normal ar fi ca in timpul actiunii in teren sa aiba si un coleg la servici pt confirmare. Cautarea in Registru national al armelor se face si dupa CNP.
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3758
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Permis de arma - obligativitatea purtarii

Mesajde yoghi pe 23 Aug 2016, 19:47

kama3 scrie:.....
Daca e pe forum un politist amabil poate ne spune ....
.


Chiar daca e amabil nu are voie sa-ti spuna ce poate el face!!
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3758
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Permis de arma - obligativitatea purtarii

Mesajde kama3 pe 23 Aug 2016, 20:44

Ba eu sincer nu cred ca e secret sa stim cu ce figuram in baza de date a politiei.
Sunt datele noastre personale si ar trebui sa stim despre ce e vorba. Dupa parerea mea o informatie vitala care ne-ar putea efectiv salva viata(daca nu gresesc la spital ca vad ca e la moda) si care ar trebui sa fie in baza de date e grupa sanguina. Inainte era trecuta pe buletin, acum Dumnezeu cu mila.
De ce ar fi secret sa stim cu ce date figuram la ei?
Data nasterii, starea civila, locul de munca, grupa sanguina, antecedente medicale grave, alergii grave(asta inseamna comunicare reala cu medicul de familie- nu cred ca e cazul), permis de conducere,permis de arma, si altele care nu-mi vin acum in minte ar trebui sa fie in baza de date a politiei.
Cel putin toate documentele care se elibereaza de politie ca permise, cazier, avize etc ar trebui sa figureze la o interogare a cnp ului.
Acum daca tot am deschis subiectul promit ca ma interesez cum sta treaba.
4, 5mm
9mm
16
12
.270win
Avatar utilizator
kama3
Veteran
 
Mesaje: 367
Membru din: 23 Dec 2008, 13:21

Re: Permis de arma - obligativitatea purtarii

Mesajde violiv pe 28 Aug 2016, 07:13

Cu permisul de arma figurezi sigur. Si sa nu te miri daca te opreste politia in trafic, cere actele, se duce in masina si vine dupa 2 min. sa te intrebe: aveti vreo arma la dumneavoastra?
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Permis de arma - obligativitatea purtarii

Mesajde Blue pe 10 Sep 2016, 21:54

Da nici pe el sa nu il mire daca il trimit la plimbare ca nu e treaba lui !

Ca pe nea' Sapca din trafic il priveste DOAR traficul si nu are drept de control la armament.

Asta ca sa nu mai spun ca masina este proprietate privata si trebuie sa imi prezinte un mandat.
Blue
 
Mesaje: 15
Membru din: 23 Noi 2013, 10:32

Re: Permis de arma - obligativitatea purtarii

Mesajde yoghi pe 11 Sep 2016, 01:17

Blue scrie:.....

Ca pe nea' Sapca din trafic il priveste DOAR traficul si nu are drept de control la armament.

Asta ca sa nu mai spun ca masina este proprietate privata si trebuie sa imi prezinte un mandat.


Ba are drept sa se uite in porbagaj.Scrie in legea "circulatiei|"
mai este un topic mai vechi pe subiectul asta. (are sau nu drept de control)
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3758
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Permis de arma - obligativitatea purtarii

Mesajde pipabh pe 11 Sep 2016, 04:11

Eu zic sa lasam "cocosismele" astea de 2 lei. Nu are voie una, nu are voie alta, trebuie sa aiba ordin de serviciu sa-l si arate, metrologie la "aparat" etc. etc. Povesti, sa deschida portbagajul, sa verifice, sa te opreasca, sa faca ce vrea pt siguranta circulatiei si pentru a ne scapa de idioti, evident cu doza de obiectivism si "burta" supla! Si are tot dreptul sa te intrebe de arme! De ce sa-ti fie frica de ceva daca nu esti "cu musca pe caciula"?
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1656
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: Permis de arma - obligativitatea purtarii

Mesajde miha pe 11 Sep 2016, 06:05

pentru ca cel putin din experienta proprie majoritatea covarsitoare sunt niste militieni cu mentalitatea inascuta sau dobandita ca tu cetateanul esti un infractor.
personal de fiecare data cand am de-a face cu politia in orice forma a ei, de la gardieni publici la circulatie sau arme, ma port cat se poate de defensiv.
cand te opreste in trafic ca te-a luat radarul sau nu purtai centura nu are ce cauta in portbagaj.
.45/5.56/12
miha
Membru activ
 
Mesaje: 84
Membru din: 09 Apr 2015, 18:43
Locaţie: bucuresti

Re: Permis de arma - obligativitatea purtarii

Mesajde violiv pe 11 Sep 2016, 13:47

Cu ideea asta poti ajunge si legat. Are voie sa te caute in toata masina, are voie sa caute actele celorlalti din masina si sa-ti puna catusele daca te opui. Daca ai si arme se poate sa ramai si fara ele daca te mai acuza de ultraj sau mai stiu eu ce.
Tu ai dreptul sa faci ce-ti spune, sa fii defensiv daca vrei, sa-l filmezi tot timpul.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Permis de arma - obligativitatea purtarii

Mesajde OVI762 pe 11 Sep 2016, 16:31

miha,te vedem la ora 5 daca faci scheme d'astea cu vreun melitian mai dracos.In ultimul timp am intalnit multi POLITISTI,care,lucru ciudat,mi-au lasat o impresie placuta chiar daca sporadic am mai furat si cate o amenda.Tinerei,frumusei,spalatei,vorbesc frumos si vorbesc ce tebuie si cu toate ca m-au sanctionat pentru cate o prostie tot de-a mea nu am avut niciodata impresia ca sunt hartuit,ba chiar din contra.In plus de asta,vazand ca le vorbesc civilizat si nu o dau in celularita cronica,s-a intamplat de in locul sanctiunii pe care o meritam sa primesc una mai mica sau chiar un avertisment scris,si asta in Caracal :mrgreen: Da' i-am gasit si pe puii lui Garcea la Piatra-Olt,stateau la japca pe drumul ala de duce spre Slatioara,un drum mai ferit unde se fac bani la ceas de seara :D
este in noi
OVI762
Veteran
 
Mesaje: 2523
Membru din: 10 Noi 2009, 09:11

Re: Permis de arma - obligativitatea purtarii

Mesajde tehărău pe 11 Sep 2016, 22:36

OVI762 scrie:miha,te vedem la ora 5 daca faci scheme d'astea cu vreun melitian mai dracos.In ultimul timp am intalnit multi POLITISTI,care,lucru ciudat,mi-au lasat o impresie placuta chiar daca sporadic am mai furat si cate o amenda.Tinerei,frumusei,spalatei,vorbesc frumos si vorbesc ce tebuie si cu toate ca m-au sanctionat pentru cate o prostie tot de-a mea nu am avut niciodata impresia ca sunt hartuit,ba chiar din contra.In plus de asta,vazand ca le vorbesc civilizat si nu o dau in celularita cronica,s-a intamplat de in locul sanctiunii pe care o meritam sa primesc una mai mica sau chiar un avertisment scris,si asta in Caracal :mrgreen: Da' i-am gasit si pe puii lui Garcea la Piatra-Olt,stateau la japca pe drumul ala de duce spre Slatioara,un drum mai ferit unde se fac bani la ceas de seara :D


Ovi, ce-ti veni frate, de scrisesi asa?!? Eu ma prinsei: te-au rapit astia si te tortureaza...
Hai ca venim dupa tine sa te scapam!
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Permis de arma - obligativitatea purtarii

Mesajde laurul pe 12 Sep 2016, 07:53

E clar....inca mai are de anul trecut.......
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3077
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Permis de arma - obligativitatea purtarii

Mesajde tehărău pe 12 Sep 2016, 10:11

laurul scrie:E clar....inca mai are de anul trecut.......


http://s1287.photobucket.com/user/tehar ... sort=3&o=0

La rece.
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Permis de arma - obligativitatea purtarii

Mesajde OVI762 pe 12 Sep 2016, 14:51

DoZAIBARtor,oltenian edition :lol: :lol: ;nu ma prinsera bre organili,sunt bine,sanatos,da nus' cum dracu de am dat doar de d'aia buni in ultima vreme,probabil am devenit celebru si le ie frica de mine :mrgreen: :mrgreen:
este in noi
OVI762
Veteran
 
Mesaje: 2523
Membru din: 10 Noi 2009, 09:11

Re: Permis de arma - obligativitatea purtarii

Mesajde Blue pe 19 Sep 2016, 21:24

Sunt in cetatean model, dar cand vine vorba de genul asta de "nea' Sapca" si cand va vad cat de ... nu obedienti, ci "preasupusi" sunteti, ma cam sperii... Dar ce ati patit domnilor de ati ajuns asa ?!
Nene Viorel, de unde si pana unde atitudinea asta supusa?! Sa ma iertati, dar nu pot sa nu remarc ca s-a observat si pe topicul referitor la Legea 295 si respectiv Normele ca erati de acord cu toate ineptiile si prostiile propuse de-alde Marinescu si compania de tilicari....
Iar cu automobilul - de dreptul de proprietate ati auzit ?! Alea cu controalele lu' NEA Burtosu care statea la intersectie si jumulea ce gasea prin portbagaje s-a mai terminat....
Acum nu mai face sepcuta ce vrea si nici nu e cazul sa ii mai suflati aer cald in urechiuse....

PS: Va dog sa scuzati limbajul, daca I se pare cuiva ofensator, imi cer scuze, insa poate ca ar trebui sa ne purtam mai mult ca niste stapani si mai deloc cu periuta pe epoletii lor...
In fond sunt pusi de noi sa ne pazeasca de infractori, nu sa ne vaneze pe noi, cei datorita carora joburile lot exista.
Blue
 
Mesaje: 15
Membru din: 23 Noi 2013, 10:32

Re: Permis de arma - obligativitatea purtarii

Mesajde miha pe 19 Sep 2016, 21:40

politia este cel mai mare si puternic grup de infractori din tara, intrecut poate doar de gastile din partide.
vedeti recentul caz al fostului SEF al politiei romane liviu popa care tinea la sertar dosare penale in schimbul unor TAXE de protectie percepute unor asa zisi oameni de afaceri din bihor.
dar ma rog acuma nici nu poti sa te rastesti la orice baietas abia iesit de pe bancile scolii cu idealurile si sperantele lui ca la ultimul INFRACTOR doar din cauza ca sefii lui asa sunt insa nici sa te lasi intimidat sau abuzat de o gasca de INFRACTORI nu poti nu ?
trebuie gasit un echilibru si adaptata atitudinea fiecarei situatii insa abordarea generala dupa cum am zis asta trebuie sa fie, "high ready" adica defensiva pana la gata de riposta, conform rigorilor legii desigur.
.45/5.56/12
miha
Membru activ
 
Mesaje: 84
Membru din: 09 Apr 2015, 18:43
Locaţie: bucuresti


Înapoi la Unde-i lege nu-i tocmeala!

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 39 vizitatori

cron
Publicitate