Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 19 Apr 2024, 03:44

autorizatie individuala

Modificari recente ale legilor legate de vanatoare

Moderatori: biriuck, liviur

Re: autorizatie individuala

Mesajde laurul pe 03 Oct 2016, 15:47

blackcrotal scrie:@ ventura, @ Laurul sa inteleg ca voi sunteti reprezentanti ai unor asociatii de vanatoare private sau afiliate la AGVPS si ca la voi nu sunt problemele care au fost ridicate de diversi membri ai forumului care sunt si vanatori ?

Intrebarile mele erau pur retorice pentru ca raspunspunsurile sunt clare.
@Laurul la intrebarea ta le-am dat deja raspunsul prietenilor mei Teharau si Biriuck . Mie imi place sa stiu si atunci intreb . Imi foloseste pentru informare si pentru gimnastica mintii.
Fac aceste lucru fara sa jignesc pe nimeni si nici nu raspund la provocari :)) dar nici nu ma las calcat in picioare .

Chiar Crotal esti domle :ymalien: ...sari la beregata si degeaba si in secunda 1... :-t
Intrebarea mea era nevinovata, nene! Nu iti inteleg interesul cum nu inteleg de ce m-ar interesa pe mine cati juristi sau fotbalisti sunt in Asociatia Apicultorilor...atat.
Nu-s reprezentant al nimanui, doar membru ordinar la cateva asociatii.
La unele merge mai bine treaba...la altele mai rau...
La cele la care merge, voi continua...la restul, pa-pa!
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3077
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: autorizatie individuala

Mesajde ventura pe 03 Oct 2016, 15:51

Reprezentant e mult spus. Sunt doar organizator de grupa de vanatoare a unui fond ce aparține AJVPS Vrancea.
Și, da. Nu prea ne regăsim în discuțiile de mai sus...
Peste tot mai apar probleme dar nu grave.
...din fericire...
Nu fi victimă. Nu fi nici criminal. Dar mai cu seamă nu fi spectator.
Avatar utilizator
ventura
Veteran
 
Mesaje: 1271
Membru din: 01 Mai 2008, 20:12
Locaţie: Focsani

Re: autorizatie individuala

Mesajde biriuck pe 03 Oct 2016, 16:07

blackcrotal scrie:Intrebarile mele erau pur retorice pentru ca raspunspunsurile sunt clare.
@Laurul la intrebarea ta le-am dat deja raspunsul prietenilor mei Teharau si Biriuck . Mie imi place sa stiu si atunci intreb . Imi foloseste pentru informare si pentru gimnastica mintii.
Fac aceste lucru fara sa jignesc pe nimeni si nici nu raspund la provocari :)) dar nici nu ma las calcat in picioare .


Daca tot e retorica, de ce nu ti-o pui in gand?
Altfel te acuza vreunu ca vorbesti ca sa n-adormi si e pacat, mai ales pentru unul ce nu se lasa "calcat in picioare".
Ce-mi plac mie astea cu "raspunsuri clare", oameni hotarati care stiu precis tot :lol:
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2695
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: autorizatie individuala

Mesajde laurul pe 03 Oct 2016, 16:10

ventura scrie:Și, da. Nu prea ne regăsim în discuțiile de mai sus...

Pai, nu prea va regasiti pentru ca desi pe Crotal il roade hamul de unii colegi, raspunsurile le stie, ca deh....intrebarile-s retorice.
Raspunsurile le tine insa pentru el...
Dar hai sa punem intrebarile ca facem trafic! Sau strangem postari ?!Sau e doar trolling?!
Sintaxa "private sau afiliate AGVPS " e de mare angajament si spune multe!
Ma intreb, cu care are Crotalul ceva de impartit? Cu "privatii" sau cu "afiliatii"?! Ce te faci, Crotale daca e si afiliata si privata?! si formata in proportie de 80% din juristi si sudori?

Curioasa curiozitate ai, Domle!

Moderatori, beware!

PS Pentru gimnastica mintii sunt reviste specializate!
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3077
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: autorizatie individuala

Mesajde blackcrotal pe 03 Oct 2016, 22:03

laurul scrie:
ventura scrie:Și, da. Nu prea ne regăsim în discuțiile de mai sus...

Pai, nu prea va regasiti pentru ca desi pe Crotal il roade hamul de unii colegi, raspunsurile le stie, ca deh....intrebarile-s retorice.
Raspunsurile le tine insa pentru el...
Dar hai sa punem intrebarile ca facem trafic! Sau strangem postari ?!Sau e doar trolling?!
Sintaxa "private sau afiliate AGVPS " e de mare angajament si spune multe!
Ma intreb, cu care are Crotalul ceva de impartit? Cu "privatii" sau cu "afiliatii"?! Ce te faci, Crotale daca e si afiliata si privata?! si formata in proportie de 80% din juristi si sudori?

Curioasa curiozitate ai, Domle!

Moderatori, beware!

PS Pentru gimnastica mintii sunt reviste specializate!


Laurul eu nu o caut cu lumanarea. Daca citeai cu atentie ceea ce am scris eu nici nu era nevoie sa pui intrebari de genul ca "la ce-mi foloseste " . Deci nu eu am facut trolling ci acei membri care vor sa ma forteze sa scap ceva ca sa poata poate ajung pe planeta maimutelor. Slaba speranta.
Am numit privati pt ca stiu ca o parte din asociatii sunt private, am numit afiliati pt ca de asemenea stiu ca o parte din asociatii sunt afiliate la AGVPS si altele nu. Dar exista asociatii private in Romania care au programe de autorizatii individuale si chiar vanatori in colective in grup restran special organizate pt nemembri in conditii mult mai accesibile decat alte asociatii tot din Romania.
Deci nu incerca sa-mi pui in cap asociatiile pt ca nu am aratat cu degetul pe nici una in mod special.
A, ca am spus ca din cele vazute la PV TV in unele din tarile vecine se practica programe mai cu cap si cu coada decat la noi ? Da am afirmat asta iar tu daca ai argumente spune pe fata : Emisiunea referitoare la vanatoarea din asociatia XXX din cutare tara, prezentata de PV TV a fost trucata sau a fost mincinoasa si atunci te cred mai cu seama daca aduci argumente.

Pana atunci la buna vedere
Razvan
blackcrotal
Veteran
 
Mesaje: 740
Membru din: 30 Dec 2013, 07:55
Locaţie: Bucuresti

Re: autorizatie individuala

Mesajde laurul pe 04 Oct 2016, 08:18

TOATE asociatiile sunt private!!!!
Unele afiliate, altele neafiliate, TOATE cu conduceri si decizii proprii.
Fiecare isi stabileste cuantumul cotizatiei, pretul autorizatiilor, nr de zile de munca etc, in functie de bugetul proiectat. esti de suficient timp pe forum ca sa stii deja aceste lucruri, ce naiba, ca doar nu ai intrat ieri...
E ca la supermarketuri, fiecare practica ce preturi doreste, dar cumparatorul alege unde intra si de la care cumpara.
Unele rezista, altele nu.
Se numeste economie de piata, bazata pe cerere si oferta!
Lamurit?!

PS- In Ungaria nu stiu cum e.....si nici nu am pretins
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3077
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: autorizatie individuala

Mesajde biriuck pe 04 Oct 2016, 10:10

E doar rau intentionat, i se tot explica de ani de zile ca toate asociatiile sunt private. Pierdeti vremea cu troll-ul ;)
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2695
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: autorizatie individuala

Mesajde Ghinda pe 04 Oct 2016, 10:30

Si eu va tot explic ca nu exista asociatii private!
Cititi legea aia, 25 parca cu ong. Nu exista privat. Fa asociatie cu laur, Biriuck si Blackrotal fondatori. Cica e a voastra. Luati si 1 fond, al vostru. Ca 3 fraieri ce sunteti luati de membrii pe Ghinda, Ventura, Sly_Fox si The Mav! Ca serpii incalziti la san, convocam, ca suntem majoritate Adunare Generala si v-am schimbat. Pa toti trei. Si tot banutul vostru bagat la asociatie, la asociatie ramane(poate intre timp ati facut si o cabana, ati luat fo 2 jipane din alea de vede Blackrotal la pvtv prin Ungaria)!
HA!

Poate pricepeti pana la urma cum e cu asociatiil;e, ca e mai multe!
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7686
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: autorizatie individuala

Mesajde tehărău pe 04 Oct 2016, 10:37

Ghidare, dai semne de bătrânețe: rar, da bine!
Dacă nici acum nu pricepe tot prostul, nu mai are nici o șansă. :))
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: autorizatie individuala

Mesajde laurul pe 04 Oct 2016, 10:44

Crotalul nu poate ca e doar pescar...... =))
Am vazut ca nu prea stie de gluma...dar sper ca pe asta s-o inteleaga!
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3077
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: autorizatie individuala

Mesajde biriuck pe 04 Oct 2016, 10:59

patrimonul e nostru, al tuturor si al nimanui in acelasi timp :lol:
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2695
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: autorizatie individuala

Mesajde a&c pe 04 Oct 2016, 12:52

Ghinda scrie:Si eu va tot explic ca nu exista asociatii private!
Cititi legea aia, 25 parca cu ong. Nu exista privat. Fa asociatie cu laur, Biriuck si Blackrotal fondatori. Cica e a voastra. Luati si 1 fond, al vostru. Ca 3 fraieri ce sunteti luati de membrii pe Ghinda, Ventura, Sly_Fox si The Mav! Ca serpii incalziti la san, convocam, ca suntem majoritate Adunare Generala si v-am schimbat. Pa toti trei. Si tot banutul vostru bagat la asociatie, la asociatie ramane(poate intre timp ati facut si o cabana, ati luat fo 2 jipane din alea de vede Blackrotal la pvtv prin Ungaria)!
HA!

Poate pricepeti pana la urma cum e cu asociatiil;e, ca e mai multe!


Nu este chiar asa, depinde ce prevede statutul, poti sa-l faci restrictiv cu privire la membrii fondatori sa nu fie exclusi atat de usoara..., si asa mai departe. :-h
a&c
Membru activ
 
Mesaje: 68
Membru din: 04 Apr 2016, 08:59

Re: autorizatie individuala

Mesajde yoghi pe 05 Oct 2016, 02:35

Sunt si cazuri de "" lovitura de stat" dar asta s-a intamplat la sponsori cu bani care nu au vrut(stiut) sa asculte un "vechi" si au platit avocatul sa faca asociatia.Acesta a cerut un statut la primul vanator intalnit si gata asociatia iar un an mai tarziu""gata asocierea"" datorita membrilor....""de bine""

Eu sunt membru la mai multe asociatii.
prima: are200membri cotizanti din care 20 vaneaza ; vin italienii la vrabiute si spanioli la trofee. un Nemebru plateste ziua de vanatoare si 25% in plus la autorizatie individuala.
a doua:are 30membri cotizanti ..vaneaza 10 la iepuri si pasari si doar 6-7 trofee.fara straini.Nemembri doar ca invitati .
a treia: 40 de membri care nu platesc dar au o iesire doua doar la fazani si iepuri.6_7persoane vaneaza toate speciile.au cate un urs sau cerb cu straini.Nemembri nu sunt primiti.
a patra.Ajv toti cotizeaza , autorizatia individuala mai rar si e hotarata de grupa nu de director.in rest colective.
a cincea.Ajv toti cotizeaza.autorizatia pt trofeu e data de director ""primul venit primulservit"" DAR mai la sfarsitul sezonul de goana.

mai stiu o asociatie in tara unde toti cotizeaza dar vaneaza gratis toate specile inclusiv lopatari.Fara straini..fara nemembri ...fara invitatii gratuite.


La unele exista in statut conditii:
_fondatorii nu pot fi exclusi
- fondatorii nu platesc
- fondatorii au 50% reducere
consiliu este compus 50% din fondatori
presedintele are drept de veto.....

Deci cate bordee atatea ......autorizatii!

sistemul agv este ideal in comunism acum cand suntem in capitalism toti avem drepturi dar nu mai vrem obligatii.
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3758
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: autorizatie individuala

Mesajde Ghinda pe 05 Oct 2016, 09:24

Asa este, doar ca unele conditii, care sa il ajute pe Laur sa zicem pot fi respinse la judecatorie, cand ti se da infiinatarea sau nu. Deci, cum zicea @yoghi, avocat capabil si poti avea unele cichite Laure, ca sa nu iti ia Ghinda jucaria! :wink:
Dar sunt foarte rare cazurile astea! =))
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7686
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: autorizatie individuala

Mesajde laurul pe 05 Oct 2016, 10:02

I-auzi, plm ! =)) =)) =)) =))
....de n-o pricepe Crotalu&Co ca am mintit si ca de fapt am asociatie si-s Big Banana, sa mi se deregleze Zeissu...
Ma va costa o autorizatie la caracuda si salau - dibuit ca sa-l impac! ; sa vad ce cote am, ca la carnivore s-au cam taiat!


Daca Ghinda ravneste la jucarie, Ghinda capata usturimi dorsal-posterioare cauzate de niscai saruri amicale! :))
G, ca veni vb de jucarie, ce se aude de jucaria aia a mea?
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3077
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: autorizatie individuala

Mesajde OVI762 pe 06 Oct 2016, 02:07

Cica nu-ti mai vine,au atacat niste sirieni camionul de-ti cara jucaria :lol: :lol: :mrgreen:
este in noi
OVI762
Veteran
 
Mesaje: 2523
Membru din: 10 Noi 2009, 09:11

Re: autorizatie individuala

Mesajde Ghinda pe 06 Oct 2016, 11:14

Habar nu am. Sun si vad!
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7686
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Anterior

Înapoi la Unde-i lege nu-i tocmeala!

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 33 vizitatori

Publicitate