Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Mar 2024, 10:20

chematori de rata si gasca

Toti cei care iubesc vanatoarea la pasaj la rata si gasca - pot posta aici . Calibre , arme , socuri , camuflaje , chematori , caini de aport , barci , locatii , samd .

Moderatori: Sly_Fox, Marius

chematori de rata si gasca

Mesajde gxg pe 05 Ian 2005, 10:29

Are cineva informatii despre chematori de rata si gasca,cat costa,unde se pot gasi,care sunt cele mai bune?
Multumiri!
gxg
Membru important
 
Mesaje: 121
Membru din: 20 Dec 2004, 09:11
Locaţie: alexandria

Mesajde christianpindichi pe 05 Ian 2005, 11:18

salut gxg
m-am lovit si eu de problema asta,pe care l-a inceput o credeam simpla :D
hai ca o iau schematic ca asa imi place mie
1.in magazinele de la noi din tara nu am vazut nimic interesant
2.daca poti si stii pe cineva"afara" roaga-l sa te ajute(e oferta mai mult decat mare in mag de specialitate din germania,sua etc..)
3.nu prea ma pricep la marci si la producatori,dar iti pot spune ca iti trebuie mult exercitiu sa le poti folosi corespunzator
mai mult te poate ajuta Marius care e "seful pasararilor"de aici de pe forum :D :D
PS
eu am un de garlita de la marius si inca nu am invatat sa suflu cum trebuie in ea :D :D +plus doua de rata pe sistem burduf pe care le-am carat degeaba la mine de cateva ori,si sincer mi-a cam pierit cheful de a le folosi.poate sunt eu cam superficial :D
christianpindichi
Veteran
 
Mesaje: 341
Membru din: 14 Sep 2004, 11:03

Mesajde gxg pe 05 Ian 2005, 11:53

merci cristi!
Stii ceva de preturi?Daca in strainatate sunt in jur de 100$,cred ca in Romania ajung +accize si TVA la pretul unei arme ij second hand,iar daca mai trebuie sa mai si ma chinui sa invat sa le folosesc si sa risc sa fac mai multa galagie,cred ca mai repede pas.Si totusi,poate Marius(sau altcineva care foloseste asa ceva), sa mai vina cu o parere,nu vreau sa ma las chiar asa usor pagubas.
gxg
Membru important
 
Mesaje: 121
Membru din: 20 Dec 2004, 09:11
Locaţie: alexandria

Mesajde christianpindichi pe 05 Ian 2005, 12:01

preturile sunt variabile si incep chiar de la 15-20 $ uita-te pe Cabelas,Pe Basspro pe kettner,frankoniajagd .vb cu val poate te ajuta el si-ti lipeste 1 sau 2 cand face o comanda la basspro.oricum preturile variaza si o sa te minunezi cand o sa vezi un rahatel de asta mic la 100-150$.probabil materialele din care sunt facute fac diferenta.asa cred.
christianpindichi
Veteran
 
Mesaje: 341
Membru din: 14 Sep 2004, 11:03

Mesajde gxg pe 05 Ian 2005, 12:09

15-20$ este o suma rezonabila atata timp cat este intr-adevar o chematoare si nu o "sperietoare",adica sa faca niste zgomote care sa nu aiba nimic comun cu macaiturile de rate.A folosit cineva chestiile astea,dau randament?
multam oricum cristi.
gxg
Membru important
 
Mesaje: 121
Membru din: 20 Dec 2004, 09:11
Locaţie: alexandria

Mesajde christianpindichi pe 05 Ian 2005, 12:41

hai ca raspund tot eu ca ma mananca limba :)
asa din poze nu pre poti sa-ti dai seama de calitatil;e ei,dar dupa cum ti-am mai spus depinde mult de cel care o foloseste.cred ca pe vreme nasoala te poate ajuta si una "mai putin performanta"
ma repet:Marius stie cel mai bine
hai ca ma duc sa mananc ceva ca plec la rata.va pup pa :D
christianpindichi
Veteran
 
Mesaje: 341
Membru din: 14 Sep 2004, 11:03

Mesajde gxg pe 05 Ian 2005, 12:51

catare plina!Si nu uita sa iei cu tine si chematorile de rate :lol:
gxg
Membru important
 
Mesaje: 121
Membru din: 20 Dec 2004, 09:11
Locaţie: alexandria

Mesajde Marius pe 09 Ian 2005, 17:28

Scuze ca n-am zis nimic pana acum, dar am fost cu familia la munte si aia n-aveau internet.
Cristi zice ca as fi seful pasararilor, eu as zice al pasarelelor, nu de altceva, dar mi se invart prin cap o gramada de stoluri :lol: .
Referitor la chematori de rata si gasca, credeti-ma, am pierdut multe nopti pe internet sa ma documentez. Cu toate astea, domeniul e destul de vast iar eu am aflat destul de putine lucruri: prea multa teorie si mult prea putina practica. Eu zic ca si in acest domeniu americanii sunt tatici. Ei au avantajul de a avea la dispozitia lor toate acele marci de chematori, o gramada de informari pe aceasta tema, concursuri locale si nationale de suflat in chematori, si nu in ultimul rand posibilitatea financiara de a le cumpara si al le arunca daca nu le plac.
O sursa buna de cumparare este Cabela's sau Basspro. Mi-am adus de la Basspro prin intermediul lui Val (multumiri) doua chematori de rata Haydel model DR85 si Timber si una "6 in 1 whistle" pt. fluierar, sulitar si sarsea. Cea DR 85 a ajuns la prietenul meu care spre deosebire de mine reuseste sa cante cu ea foarte bine. Acum mi-am mai comandat doua de la alta firma "Gaston calls".
Pentru garlita am luat cateva Haydel de la Cabela's cu preturi intre 12$ si 30$, dar am mai luat una foarte scumpa de 125$ de la "basinabomination". Chematoarea pe care i-am vandut-o lui Cristi este un Haydel de 12$ sau 15 $ care mi-a adus mari satisfactii. Unul din colegii mei de vanatoare a ajuns expert cu una similara. Daca chematoarea nu e proasta, secretul reusitei e sa te antrenezi mereu sa sufli in ea. Am citit pe un forum american un topic in care baietii ziceau ca in drum spre si de la servici, in masina, exerseaza in draci.
Oricum sfatul meu e ca decat sa sufli fals, mai bine deloc.
Unele site-uri ale producatorilor americani iti dau posibilitatea sa asculti in boxele computerului cum suna diversele lor chematori.
Veti gasi usor pe google multe firme daca la cautare dati "duck calls" sau "goose calls". Eu va recomand din ce am citit pe forumuri americane Echo calls, Haydel, RNT, Gaston, Foilies, Duck Comander, Sean Mann, Primos.
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3242
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Mesajde NYHunter pe 10 Ian 2005, 06:18

Chematorile sint ca si un instrument muzical,cine stie poate sa faca muzica si din-tro frunza dar cine nu stie poti sa ii dai o lauta de 10,000$ si tot face numa galagie.Cred ca mai bine ar fi sa ai o caseta video cu instructi cum se foloseste chematoarea,se poate si numa audio dar totusi cred ca video e mai bine.Personal nu vanez rate sau gaste deloc,dar citind topicu asta am fost curios cat de greu poate sa fie sa inveti sa sufli in-tr chematoare si mam dus la magazin si am cumparat o chematoare de rate(Buck Gardner Doble Nesty II ,double reed mallard call) si doua casete video despre vanatoarea la rate si gasca.O caseta e Buck Gardner Take'em vol.3 in care vaneaza si rate si gaste plus la svrsitul casetei au instructi cum se chemi rata si gasca si a doilea caseta e The Duckmen 6 from duck comander,asta e numai despre vanatu la rate.Prima caseta a venit si cu un CD iar cu instructi cum sa intrebuintezi chematorile la rate si gaste.Sa o scurtez,am pus caseta si ma-m apucat sa suflu dupa cum a dat instructi ala de pe kaseta,am facut proba numai vro 10-15 minute(mai mult nu ma lasa nevasta si copii)si am azuns la o concluzie ca nu ar fi o problema sa inveti sa chemi ratele,bine inteles trebuie se puni putin efort dar daca ai buna voie poti sa inveti.Pe chematoarea asta scrie ca potii sa sufli si cand ii uda(am crezut ca in toate poti sa sufli si cand is ude).Marius ce diferenta e intre single reed si double reed?
Scuzati daca va derazez .
Salut Marcel.
Avatar utilizator
NYHunter
Nou membru
 
Mesaje: 30
Membru din: 16 Dec 2004, 19:40
Locaţie: NY

Mesajde Marius pe 10 Ian 2005, 13:49

NYHunter scrie:Marius ce diferenta e intre single reed si double reed?
Scuzati daca va derazez .
Salut Marcel.


1.Reed este lamela care vibreaza. Sunt chematori cu una (single reed) sau doua lamele (double reed). Pot fi la fel de bune si unele si altele.

2.Evident ca nu ne deranjezi, ci dimpotriva, esti binevenit oricand.
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3242
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Mesajde Flavio pe 30 Oct 2006, 18:59

eu "chem" rata din gura.....nu radeti
le imit destul de bine.....cand le vad macai...si credeti ma ca am succes...nu totdeauna!!!! :oops:
Flavio
 

Mesajde catalin.vrabie pe 30 Oct 2006, 22:50

Si eu mi-am luat doua chematori de rata si una de gasca anul trecut la recomandarea lai Marius. Eu n-am apucat sa le folosesc, dar fratele meu a fost la rate cu ele si au dat rezultate. Una e Haydell si cealalta nu mai stiu...

Oricum, atrape si chematori inseamna, cu siguranta, mai multe piese doborate.
catalin.vrabie
Veteran
 
Mesaje: 669
Membru din: 07 Feb 2006, 15:54
Locaţie: Focsani

Mesajde catalin.vrabie pe 30 Oct 2006, 22:51

Am uitat sa spun ca le-am comandat direct de pe net si au costat in jur de 90 de dolari toate trei.
catalin.vrabie
Veteran
 
Mesaje: 669
Membru din: 07 Feb 2006, 15:54
Locaţie: Focsani

Mesajde mistretzul75 pe 31 Oct 2006, 09:02

ma intereseaza si pe mine o chematoare de rata mare, garlita si gasca mare. dar sa fie una testata, care a dat rezultate. de antrenat sa suflu, ma antrenez eu. daca aveti de vanzare sunt interesat. sa fac comanda la basspro nu ma risc ca nu stiu de care sa comand. nu vreu sa iau una si sa nu mearga. la noi nu am vazut nici o chematoare in care sa se sufle, doar electronice, dar nu sunt de acord cu ele.
tir la zbor in filmul....."Pasarile"
mistretzul75
Membru activ
 
Mesaje: 104
Membru din: 28 Iul 2006, 07:29
Locaţie: Tulcea

Mesajde greenhorn pe 01 Noi 2007, 23:56

Marius ne poti recomanda o chematoare de garlita? Ma refer aici atat la locul de achizitie, la marca (nici pretul nu ar fi un lucru de neluat in seama) si bineinteles la eficienta. :?
Am gasit ceva pe site la basspro (un haydel) dar la sunet se aude o singura gasca. Parca ar fi un latrat de caine castrat. :lol: Dupa cum cunosc eu sunetul ar trebui sa fim intreg corul vanatorilor cu astfel de suflatori. Chiar functioneaza cu o singura chematoare? :?:
http://www.basspro.com/webapp/wcs/stores/servlet/Product_10151_-1_10001_26219_400006006_400000000_400006000_400-6-6
Ce iubesc in viata asta?
Calul, flinta si nevasta...
Avatar utilizator
greenhorn
Membru activ
 
Mesaje: 62
Membru din: 22 Noi 2006, 23:11
Locaţie: Pe campuri, prin paduri

Mesajde Sharpshooter pe 02 Noi 2007, 11:49

eu am un Haydel SP04
Imagine
cat e de buna nu stiu, inca invat pe ea, si weekendu asta vreau sa ies in teren cu ea sa vad daca am investit cu folos sau doar am aruncat banii pe... plastic


ideea e ca vocea sa varieze ca si cum ar fi mai multe gaste se face destul de simplu, cand sufli in ea tii mainile una in alta ca atunci cand ti-e frig, si sufli cu diferite tonalitati dupa care dai drumu la aer cand in stanga cand in dreapta cand pe mijloc, si va suna destul de diferit de fiecare data...

Practice! Practice! Practice is the KEY! :wink: succes
Avatar utilizator
Sharpshooter
Veteran
 
Mesaje: 483
Membru din: 26 Mar 2007, 22:22
Locaţie: Arad

Mesajde Marius pe 02 Noi 2007, 12:14

Eu am mai multe. Campioana e "Spec II" - Specklebelly Call, de aici: http://www.canadianwaterfowlersproshop. ... nation.htm

Producatorul are si un site, dar nu stiu de ce nu-l gasesc acum.
Mai am doua sau 3 ieftine de la Haydel, si mai am doua sau trei ale caror ambalaje nu le mai am si nu mai stiu exact de la ce firma sunt, pt. ca s-a sters inscriptionarea. Am mai avut si altele pe care le-am vandut sau le-am dat cadou. Am avut una Haydel identica (cred) cu cea de mai sus din poza de care am fost foarte multumit, dar am pierdut jumate din ea (toate sunt formate din doua jumatati care se mufeaza una in alta).

In principiu, oricare e buna, trebuie doar sa te inveti sa sufli in ea.

Sigur ca ar fi mai eficient sa fie la un loc vreo 20 de vanatori, fiecare cu chematoarea lui, care sa stie bine sa sufle, dar asta nu e posibil. Ideea e ca o singura chematoare, pe vreme cu vizibilitate buna nu poate aduce un stol de 200 de gaste, pentru ca atunci cand sunt multe, nu sunt interesate de o singura chemare, ci vor sa auda galagie mare si sa vada jos multe gaste. Chematoarea e utila sa iti aduca gaste solitare, pierdute de stol, sau grupuri mici de gaste, in special pe vreme cu vizibilitate redusa (ceata, viscol, noapte). Este bine si asa. Ca sa impusti o gasca nu trebuie musai sa-ti vina un stol de 100 de buc.

Excesul de chemat nu e util, poate speria gasca, mai ales cand nu "canti" perfect. Nu pot spune cand sau daca e momentul sa te opresti din suflat, pt. ca nu e un anume moment legat de distanta sau altceva concret. Depinde numai de experientele fiecaruia.
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3242
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Mesajde Sharpshooter pe 02 Noi 2007, 13:12

http://www.basinabominationgoosecalls.com/
se zice ca s-au rupt in 2...producatorii

probabil ca au mai pierdut si altii jumatatea nelegata din chematoare si apoi au inceput sa foloseasca astfel de sisteme de prindere
si poate ar fi bine sa invatam si noi... inainte de a pati
Imagine
Avatar utilizator
Sharpshooter
Veteran
 
Mesaje: 483
Membru din: 26 Mar 2007, 22:22
Locaţie: Arad

Mesajde Sharpshooter pe 02 Noi 2007, 17:27

cautand una si alta pe net dupa chematori am gasit un articol foarte interesant care se termina cam asa

Now I’d like to sell everyone of you a nice acrylic call and I am fortunate to be able to blow what ever I’d like but if anyone ever wanted to know what I personally blow in the blind… 99% of the time it’s a $15.00 injected plastic call.

Rod Haydel - Champion Duck Caller
Avatar utilizator
Sharpshooter
Veteran
 
Mesaje: 483
Membru din: 26 Mar 2007, 22:22
Locaţie: Arad

Re: chematori de rata si gasca

Mesajde cristian pe 07 Apr 2008, 19:07

gxg scrie:Are cineva informatii despre chematori de rata si gasca,cat costa,unde se pot gasi,care sunt cele mai bune?
Multumiri!



Salut.Astazi am primit din Italia o chematoare de rata-FAULKS-WA 33A PAT.No.3,406,479 .Acum ma chinui sa invat sa suflu in ea.Este cu o singura lamela care are pe ea un inel de cauciuc care se misca si astfel se obtin diferite tonalitati.Pe ea scrie "by moving the ring to its extreme position, near the end of the trough, you can also produce a predator. A costat 25 euro in italia dar eu am primit-o cadou.Cine are informatii despre ea si ma poate ajuta va rog frumos sa-mi spuneti si mie daca este buna.De-abia astept deschiderea la rate insa pina atunci o sa o inebunesc pe nevasta-mea cu macanitul prin casa ca de, nu ma pot duce la rate cu lectia neinvatata. Astept pareri din partea voastra.
IJ 43 EM 12/70 ,Ejectoare, Dreapta 0.5 shock, Stanga 1.00 shock
cristian
Veteran
 
Mesaje: 328
Membru din: 12 Iun 2006, 19:19
Locaţie: Bucuresti

Re: chematori de rata si gasca

Mesajde lufotocj pe 15 Apr 2013, 23:18

Salutare tuturor,
Nu sunt vanator (si nu cred ca as primi avizul medical, la cate dioptrii am), dar sunt pasionat de "vânarea" păsărilor cu teleobiectivul de 300 mm, pe un Nikon D90 :D .

Problema mea e că, de multe ori, când aș fotografia rațele (unul din subiectele mele preferate, când vine vorba de păsări, rățoii fiind foarte activi când vine vorba de a-și afișa sau, din contră, contesta supremația asupra luciului lor de apă), ele sunt fie destul de departe (60-70 metri), fie își văd de ale lor, foarte rar fiind când privesc pe direcția mea.

Să investesc într-un obiectiv mai puternic ar fi prea costisitor... așa că mi-a venit ideea achiziționării unei chemători pentru rațe (am găsit la Arrow între 39 și 42 lei, din plastic sau lemn).

Întrebarea mea ar fi: se apropie rațele suficient de mult? (ideal mi-ar fi să le aduc sub 30 metri, să pot umple bine cadrul cu ele; din câte știu, asta ar fi aproximativ distanța de tragere a unei arme cu alice, deci exact ce aș avea nevoie). Privesc înspre cel care cântă la chemătoare, zboară înspre el, sau cum exact reacționează?

Vă mulțumesc!
lufotocj
 
Mesaje: 4
Membru din: 15 Apr 2013, 22:54
Locaţie: Cluj

Re: chematori de rata si gasca

Mesajde Marius pe 16 Apr 2013, 09:49

lufotocj scrie:Să investesc într-un obiectiv mai puternic ar fi prea costisitor... așa că mi-a venit ideea achiziționării unei chemători pentru rațe (am găsit la Arrow între 39 și 42 lei, din plastic sau lemn).

Întrebarea mea ar fi: se apropie rațele suficient de mult? (ideal mi-ar fi să le aduc sub 30 metri, să pot umple bine cadrul cu ele; din câte știu, asta ar fi aproximativ distanța de tragere a unei arme cu alice, deci exact ce aș avea nevoie). Privesc înspre cel care cântă la chemătoare, zboară înspre el, sau cum exact reacționează?

Vă mulțumesc!

Buna ziua,
In urma experientelor mele de vanatoare coroborate cu informatiile primite de la un amic care e foarte pasionat de foto, recomand:

-studierea locurilor in care ratele obisnuiesc sa stea aproape de mal.
-confectionarea pe timpul noptii a aunei ascunzatori; ea trebuie sa fie facuta cu plantele de pe mal, cat mai natural; din ascunzatoare sa nu iasa decat obiectivul.
- inainte de a se lumina sa va postati in ascunzatoare, nemiscat (pe cat posibil) si cred ca veti avea sansa de a avea rate in distante de cativa metri.
-Nu suflati in nici o chematoare.

Eu asa ceva as face.
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3242
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Re: chematori de rata si gasca

Mesajde UlissePro pe 16 Apr 2013, 11:29

Salut Marius.
Ce pomenesti tu era lege pentru Vadu si Histria! Veneam de peste noapte si pana la rasarit aveam adapostul din buruieni gata! După partida de pescuit de pe zi, la apus când veneau ratele la japsa, foloseam același adapost. Un lipovean bătrân a vândut pontul.
Numai bine.
R93 .243W & .300WM
F3 20/76
Avatar utilizator
UlissePro
Veteran
 
Mesaje: 916
Membru din: 27 Aug 2010, 15:14
Locaţie: Constanta

Re: chematori de rata si gasca

Mesajde lufotocj pe 17 Apr 2013, 01:52

Interesantă abordarea, discreția să fie cel mai eficient "instrument". Dar dacă stau să mă gândesc, e logic, animalele se feresc de ceea ce percep ca potențial pericol; de ce nu, se apropie nestingherite.

Am observat un fenomen asemănător pe porumbei: dacă stau nemișcat, sau mă deplasez foarte lent, mă ignoră; în cazul mișcărilor bruște însă, viteza lor de reacție va fi inevitabil mai mare decât a mea la declanșarea aparatului.

Va trebui însă, clar, să încerc și soluția discretă, camuflată, vă mulțumesc mult pentru răspunsuri.
lufotocj
 
Mesaje: 4
Membru din: 15 Apr 2013, 22:54
Locaţie: Cluj

Re: chematori de rata si gasca

Mesajde Kristi pe 18 Apr 2013, 06:31

Si inca un mic amanunt daca imi permiteti ...aparatul sa nu faca niciun zgomot in timp ce pozati !!! :wink:
Cu cat imi cunosc prietenii mai bine...imi iubesc cainele mai mult !
Avatar utilizator
Kristi
Veteran
 
Mesaje: 1526
Membru din: 26 Aug 2009, 13:57
Locaţie: CONTESTI DAMBOVITA

Re: chematori de rata si gasca

Mesajde UlissePro pe 18 Apr 2013, 06:49

Asta da, asa este!
Faceam panda la caprior. A aparut o vulpe la aprox 80m, si de fiecare data cand declansam butonul, ridica capul si se uita in directia mea. La pasaret cand am facut fotografii din bordeiul improvizat, faceam 2-3-4-5 fotos si sanatate, isi luau zborul. Cele mai bune fotografii le-am facut apropiindu-ma pur si simplu.
Scuze de off.
Numai bine.
R93 .243W & .300WM
F3 20/76
Avatar utilizator
UlissePro
Veteran
 
Mesaje: 916
Membru din: 27 Aug 2010, 15:14
Locaţie: Constanta

Re: chematori de rata si gasca

Mesajde adrian_ppp pe 02 Iul 2013, 09:01

ptr rata nasty call 2 de la greener si garlita Haydell
Avatar utilizator
adrian_ppp
Veteran
 
Mesaje: 2271
Membru din: 04 Oct 2006, 11:47
Locaţie: Bucuresti

Re:

Mesajde lungu_aurel2000 pe 13 Feb 2014, 20:31

Flavio scrie:eu "chem" rata din gura.....nu radeti
le imit destul de bine.....cand le vad macai...si credeti ma ca am succes...nu totdeauna!!!! :oops:

Conteaza si volumul pe langa fidelitatea sunetului. O rata care zboara cu 70 la ora si careia ii vajaie vantul la urechi nu aude ceea ce ''scoti'' din gura.Tocmai de aceea se folosesc mai nou cele din acrylic, scot sunetul foarte puternic si clar.
Avatar utilizator
lungu_aurel2000
Membru important
 
Mesaje: 279
Membru din: 12 Dec 2007, 21:05
Locaţie: Chisineu-Cris/ARAD


Înapoi la Rata si Gasca

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 17 vizitatori

Publicitate