Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Mar 2024, 10:05

Cumparare/Donatie arma din Italia

Modificari recente ale legilor legate de vanatoare

Moderatori: biriuck, liviur

Cumparare/Donatie arma din Italia

Mesajde alex_ionut_popa pe 20 Oct 2016, 10:47

Buna ziua,

Scurt si la obiect: Unchiul meu italian are 3 arme de vanatoare. Vrea sa-mi dea una mie. Pentru ca am tot fost sfatuit pe acest forum sa-mi schimb baikalul, ma intereseaza cum as putea, legal, sa intru in posesia acelei arme (Beretta, cal 12).
Am incercat sa gasesc si singur legislatia necesara dar nu am reusit.
Idei/sugestii?

Multumesc!
Avatar utilizator
alex_ionut_popa
Membru activ
 
Mesaje: 73
Membru din: 06 Mai 2014, 10:31
Locaţie: Bucuresti

Re: Cumparare/Donatie arma din Italia

Mesajde madalin122582 pe 20 Oct 2016, 16:25

Salut,
Cred ca este mult mai simplu sa apelezi la un armurier care se ocupa de asa ceva. Din ce stiam Giani Brignioli se ocupa de adusul armelor din Italia. Costul cred ca este in jur de 300 EUR pe arma. Nu am numarul lui de telefon insa daca il cauti pe forum, sigur il gasesti
Membru ANDA
Avatar utilizator
madalin122582
Veteran
 
Mesaje: 2095
Membru din: 11 Ian 2010, 09:44
Locaţie: Rm. Valcea

Re: Cumparare/Donatie arma din Italia

Mesajde vanatorul dibaci pe 20 Oct 2016, 17:03

F simplu ,,,Duce unchesiu arma in armerie ,apoi face o profactura pe baza CI tau cu serie si nr la puscoci,mergi si scoti Anexa 16 (scrie la lege ) privind transferul armelor de foc in UE ...si dupa o ridici frumos de la aeroport cu autorizatia de cumparare...simplu ! Apoi la militie sa o treci in permis ....depinde de bordei,posibil sa iti ceara la tine profactura si factura finala tradusa...transportul cam 150 E depinde de transportator . PS anterior eliberari profacturii trimiti copie la armerie dupa ,CI si autorizatie si mai apoi dupa anexa 16 complectata la noi !
vanatorul dibaci
Veteran
 
Mesaje: 1075
Membru din: 09 Sep 2007, 08:41

Re: Cumparare/Donatie arma din Italia

Mesajde mialxx pe 21 Oct 2016, 07:36

Mai simplu si fara costuri prea mari, daca unchesu are pasaport european pt arme de foc il inviti la vinatoare si aduce el arma fara batai de cap. Trebuie sa-i faca acte de export, dupa care o inscrii in permis, e si mai simplu pt ca-i arma lisa.

Cu stima Alin
mialxx
Veteran
 
Mesaje: 926
Membru din: 23 Aug 2010, 20:55
Locaţie: Thurgau Elvetia

Re: Cumparare/Donatie arma din Italia

Mesajde alex_ionut_popa pe 21 Oct 2016, 15:35

Ca de obicei, informatie multa, buna si rapida. Sunt rare locurile de pe net unde poti gasi asa ceva :lol:
Multumesc tuturor!
Avatar utilizator
alex_ionut_popa
Membru activ
 
Mesaje: 73
Membru din: 06 Mai 2014, 10:31
Locaţie: Bucuresti


Înapoi la Unde-i lege nu-i tocmeala!

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 25 vizitatori

Publicitate