Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 18 Apr 2024, 18:54

Caracteristici importante ale dulapului pentru pastrare arme

Forum dedicat discutiilor de interes general , cu specific vanatoresc , deschis tuturor iubitorilor si practicantilor acestei nobile arte . Va stam la dispozitie 24/24 ore !

Moderatori: adrian_ppp, biriuck, Sly_Fox, CCM, von BRAUN, Mircea-B

Caracteristici importante ale dulapului pentru pastrare arme

Mesajde Septimiu pe 28 Oct 2016, 10:09

Avand in vedere ca nu mai pot tine arma de panoplie pe perete ci trebuie sa o tin "intr-un loc inaccesibil persoanelor neautorizate" :)) si ca la anul ar trebui sa imi iau si examenul de vanator m-am gandit ca ar fi mai bine sa investesc direct intr-un dulap metalic in care sa pot pastra in viitor si arma (armele) de vanatoare.
Si cum trebuie sa ma grabesc putin cu achizitionarea, as vrea sa va intreb ce caracteristici importante ar trebui sa aiba si sa nu imi scape astfel incat sa fiu nevoit sa cumpar alt dulap mai tarziu. Ma refer la inaltime, dimensiuni compartiment munitie astfel incat sa incapa si piesa a treia de la o lisa etc.
Pana acum am gasit un dulap care imi place, fabricat de Uzina Mecanica Valcea cu inaltimea totala de 1562mm adancime 320mm, latime 367mm, potrivit pentru 4-7 arme, tabla de 2mm, inchidere in 5 puncte si vopsit in camp electrostatic dar orice recomandare este binevenita.
12/76 | .30-06 Springfield | .223 Remington | 16/70
Septimiu
Veteran
 
Mesaje: 667
Membru din: 05 Ian 2009, 09:51
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Caracteristici importante ale dulapului pentru pastrare arme

Mesajde Ciprian_1 pe 28 Oct 2016, 10:11

Daca are doua usi cu inchideri diferite e perfect!
Ciprian_1
Membru activ
 
Mesaje: 108
Membru din: 22 Apr 2012, 16:42

Re: Caracteristici importante ale dulapului pentru pastrare arme

Mesajde pipabh pe 28 Oct 2016, 11:21

Ma scuzi ca pun o intrebare poate care nu e la locul ei: cum adica sa tii arma de panoplie inchisa?
Conform dex:

PANOPLÍE, panoplii, s. f. 1. Colecție de arme aranjate pe un panou; panoul pe care sînt așezate armele și care de obicei se fixează în perete, ca ornament. Deodată se opri înaintea unei panoplii scînteietoare și ținti armele lucii. SADOVEANU, O. I 293. Panoplii de arme vechi încrustate cu sidef, pipe, narghilele... se întîlneau aci de-a valma într-o artistică neorînduială. BART, E. 172. Dar ce s-a-ntîmplat aici?... Văd floretele scoase din panoplie. ALECSANDRI, T. 1316. ◊ Fig. Cu G. Topîrceanu umorul reia unele din armele panopliei lui Angliei. VIANU, A. P. 293. 2. (Învechit) Armura completă a unui cavaler medieval.

Cei din muzee tin armele in dulapuri zavorate cu doua incuietori?
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1656
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: Caracteristici importante ale dulapului pentru pastrare arme

Mesajde Septimiu pe 28 Oct 2016, 11:36

Si eu am aflat cu stupoare la ultimul control dar se pare ca schimbarea legii aduce, de cele mai multe ori, numai restrictii in plus. Mai multe despre acest subiect poti gasi aici:
viewtopic.php?f=112&t=16703
12/76 | .30-06 Springfield | .223 Remington | 16/70
Septimiu
Veteran
 
Mesaje: 667
Membru din: 05 Ian 2009, 09:51
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Caracteristici importante ale dulapului pentru pastrare arme

Mesajde metrix77 pe 28 Oct 2016, 11:47

Ce prostie cu legea asta. Obliga-l domnule ca arma sa nu fie functionala, o piesa importanta sa fie inchisa intr-un dulap de arme.
metrix77
Membru activ
 
Mesaje: 85
Membru din: 02 Apr 2015, 12:56
Locaţie: Satu Mare

Re: Caracteristici importante ale dulapului pentru pastrare arme

Mesajde Sly_Fox pe 28 Oct 2016, 12:11

Majoritatea dulapurilor metalice intalnite in comert sunt subdimensionate si nu reprezinta ceea ce ar dori cu adevarat vanatorul. Daca dulapul respectiv este prezentat ca fiind pentru 3 sau 5 arme, sigur acele 3 sau 5 arme nu vor incapea cum trebuie sau vor sta foarte inghesuite, existand riscul zgarierii intre ele. Daca se mai pun si blocatoarele de tragaci, care ocupa cativa centimetri de o parte si de alta a garzii tragaciului, aproape sigur vor fii neplaceri.
Nu mai spun ca armele semi, cu tevi de 76 sau peste, nu incap nicicum in ele, iar compartimentele pentru munitie sunt minuscule si nu fac fata necesitatilor.
Cel mai indicat este achizitionarea unui dulap metalic pe comanda, facut dupa dimensiunile dorite de catre vanator. Si nu va zgarciti la dimensiuni, niciodata nu se stie cum in acel dulap vor poposi mai multe arme decat era prevazut initial. :mrgreen:
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5665
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Caracteristici importante ale dulapului pentru pastrare arme

Mesajde Septimiu pe 28 Oct 2016, 12:18

Multumesc pentru raspuns! Totusi, care ar fi dimensunile minime?
12/76 | .30-06 Springfield | .223 Remington | 16/70
Septimiu
Veteran
 
Mesaje: 667
Membru din: 05 Ian 2009, 09:51
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Caracteristici importante ale dulapului pentru pastrare arme

Mesajde pipabh pe 28 Oct 2016, 12:32

Nu exista dimensiuni minime sau maxime.
Sunt dulapuri manufacturate fara facturi sau alte avize si sunt acceptate, important sa fie doua compar.
Ar fi bine sa-ti faci o evaluare initiala la cate arme vei preconiza ca vei avea in dula aduni cu 2 sau 3 si gasesti un dulap.
De acord cu postarea lui Sly_fox.
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1656
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: Caracteristici importante ale dulapului pentru pastrare arme

Mesajde Septimiu pe 28 Oct 2016, 12:50

Stiu ca nu sunt dimensiuni minime reglementate dar intrebam de dimensiunuile minime care ar acoperi cele mai uzuale situatii. Cel mai tare ma intereseaza inaltimea si adancimea. Ca numar de arme nu cred ca o sa am mai mult de doua in primii ani. Prima data o lisa si apoi, poate, o carabina.
Ma astept ca la cel la care producatorul zice ca incap 4-7 arme, macar 4 sa incapa fara probleme.
12/76 | .30-06 Springfield | .223 Remington | 16/70
Septimiu
Veteran
 
Mesaje: 667
Membru din: 05 Ian 2009, 09:51
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Caracteristici importante ale dulapului pentru pastrare arme

Mesajde Sly_Fox pe 28 Oct 2016, 12:56

Septimiu scrie:Multumesc pentru raspuns! Totusi, care ar fi dimensunile minime?

Pai va ganditi la un anumit orizont de timp si cam cate arme ati putea cumpara. Sa spunem vreo 5 arme in 10 ani. :D Deci ipotetic un dulap pentru 5 arme.
Pasul doi, o fuga pana la un magazin de arme si masurati lungimea unei semi cu teava de 76, asta in vederea stabilirii inaltimii compartimentului destinat armelor. Lungimea armei masurate plus cativa centimetri suplimentari, plus spatiul destinat munitiei ( daca acest compartiment este pozitionat deasupra celui pentru arme). Astfel stabiliti inaltimea dulapului.
Pentru latime la fel, vazut intr-un magazin cam cata latime ocupa 5 arme ( cu blocatoarele puse pe tragaci) cu cativa centimetri spatiu intre ele si alti cativa centimetri spatiu intre arme si peretii dulapului. Astfel stabiliti latimea.
Pentru stabilirea adancimii, este bine sa se ia masura dupa o carabina ce are montata si luneta, astfel incat sa se evite surprizele neplacute. Este destul de simplu.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5665
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Caracteristici importante ale dulapului pentru pastrare arme

Mesajde kama3 pe 29 Oct 2016, 22:06

Un detaliu foarte important e si spatiu in care dulapul urmeaza sa fie montat.
Daca spatiul e generos merita unul facut pe comanda, in care armele sa stea lejer, iar compartimentul de munitie sa fie incapator.
Parerea mea e ca cele ieftine (antiamenda) facute din tabla de conserva ce se desfac cu o surubelnita nu merita sub nicio forma.
La aceiasi bani se pot face dulapuri solide si cu dimensiuni ok.
Iar daca dispui de bani mai multi si de loc pe masura parerea mea e sa iei unul mai mare decat nevoile actuale. Anul asta iei o arma, la anu vrei o alta, peste 5 ani alta, la prima nu renunti ca are valoare sentimentala si tot asa.
4, 5mm
9mm
16
12
.270win
Avatar utilizator
kama3
Veteran
 
Mesaje: 367
Membru din: 23 Dec 2008, 13:21

Re: Caracteristici importante ale dulapului pentru pastrare arme

Mesajde Septimiu pe 27 Mar 2017, 08:55

In cele din urma am cumparat dulapul mentionat in primul post al acestui topic.
Sunt foarte multumit de el si ma bucur ca am cumparat un produs facut in Romania. Nu imi place suportul de sprijinire al armelor care este dintr-o spuma ordinara nici macar din burete si o sa il schimb cu unul din lemn cat de curand.
Lampa cu LED-uri si suportul de documente de pe usa nu au fost incluse ci le-am adaugat eu ulterior.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
12/76 | .30-06 Springfield | .223 Remington | 16/70
Septimiu
Veteran
 
Mesaje: 667
Membru din: 05 Ian 2009, 09:51
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Caracteristici importante ale dulapului pentru pastrare arme

Mesajde cosmin5555 pe 27 Mar 2017, 13:00

Frumos dulapul. Am si eu nevoie de unul. Poti trimite detalii, eventual prin PM (dimensiuni, producator sau magazinul de unde l-ai cumparat, pret)? Multumesc.
cosmin5555
Membru activ
 
Mesaje: 61
Membru din: 24 Feb 2017, 10:40

Re: Caracteristici importante ale dulapului pentru pastrare arme

Mesajde Zeres Ciprian pe 28 Mar 2017, 06:18

Am cumparat si eu unul asemanator, cica pentru 6 arme, in care de abia intra 5.
Marea problema e compartimentul munitie in care trebuie sa ti munitia pentru 6 arme si inchizatoare/piesa a treia pentru 6 arme. Primi care ar trebui sa masoare cat spatiu au nevoie un anumit nr de arme si sa citeasca ce scrie legea despre pastrarea armelor sunt producatorii acestor dulapuri.
Pentru ca nu le vand ieftin, ar trebui, macar sa fie suficient de incapatoare.
Zeres Ciprian
Veteran
 
Mesaje: 412
Membru din: 07 Oct 2008, 16:59

Re: Caracteristici importante ale dulapului pentru pastrare arme

Mesajde blackcrotal pe 28 Mar 2017, 06:45

Zeres Ciprian scrie:Am cumparat si eu unul asemanator, cica pentru 6 arme, in care de abia intra 5.
Marea problema e compartimentul munitie in care trebuie sa ti munitia pentru 6 arme si inchizatoare/piesa a treia pentru 6 arme. Primi care ar trebui sa masoare cat spatiu au nevoie un anumit nr de arme si sa citeasca ce scrie legea despre pastrarea armelor sunt producatorii acestor dulapuri.
Pentru ca nu le vand ieftin, ar trebui, macar sa fie suficient de incapatoare.

Pe forum exista o rubrica de " vanzari dulapuri de arme " . Poate ca ar fi bine sa primeasca aceste sugestii producatorii direct acolo eventual chiar sugestii directe.
Razvan
blackcrotal
Veteran
 
Mesaje: 740
Membru din: 30 Dec 2013, 07:55
Locaţie: Bucuresti

Re: Caracteristici importante ale dulapului pentru pastrare arme

Mesajde Septimiu pe 28 Mar 2017, 06:46

Producatorul zice ca ar intra 4-7 arme in el. Daca le pui la gramada fara sa iti pese ca se ating intre ele cred ca intra 7 dar altfel nu cred. Oricum eu nu cred ca nu o sa am mai mult de 4 arme (cu tot cu arma de panoplie din poza) si atatea incap aliniate frumos fara nici o problema. Referitor la compartimentul de munitie, nu mi se pare foarte mic dar usita compartimentului este destul de mica. Este adevarat ca nici nu intentionez sa imi fac depozit de munitie acasa pentru ca magazinele sunt destul de bine aprovizionate iar poligonul la care planuiesc sa ma duc dupa ce o sa am arma are munitie de vanzare.
Nu spun ca am facut cea mai buna alegere dar m-am orientat sa fie cat de cat solid si sa aiba inaltimea compartimentului de arme cat mai mare. Ai dreptate ca nu a fost foarte ieftin dar dupa ce am vazut cateva dulapuri din tabla de conserva, alegerea mi-a fost mult mai usoara.
@cosmin5555 ai MP.
12/76 | .30-06 Springfield | .223 Remington | 16/70
Septimiu
Veteran
 
Mesaje: 667
Membru din: 05 Ian 2009, 09:51
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Caracteristici importante ale dulapului pentru pastrare arme

Mesajde Septimiu pe 15 Feb 2018, 08:46

Ca sa nu mai deschid alt topic, intreb aici:
Firma la care lucrez a hotarat sa renunte la obiectul din imaginea de mai jos si cum compartimentul de munitie din dulap a inceput sa se aglomereze, m-am gandit ca l-as putea folosi pe post de depozit de munitie.
Prima provocare va fi sa dau 2 gauri in spate pentru a-l putea fixa in perete.
Apoi, intrebarea: Dupa ce il fixez in perete, trebuie sa anunt BAEST-ul sa vina sa il verifice sau il pot folosi fara nici o notificare?
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
12/76 | .30-06 Springfield | .223 Remington | 16/70
Septimiu
Veteran
 
Mesaje: 667
Membru din: 05 Ian 2009, 09:51
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Caracteristici importante ale dulapului pentru pastrare arme

Mesajde violiv pe 17 Feb 2018, 09:19

Niciun fel de verificare. Il poti folosi linistit fara sa anunti pe nimeni.
Si nu-i deloc greu sa-l gauresti, sa nu crezi ca-i facut din cine stie ce otelu' naibii.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Caracteristici importante ale dulapului pentru pastrare arme

Mesajde radubichis pe 17 Feb 2018, 11:07

Septimiu scrie:Ca sa nu mai deschid alt topic, intreb aici:
Firma la care lucrez a hotarat sa renunte la obiectul din imaginea de mai jos si cum compartimentul de munitie din dulap a inceput sa se aglomereze, m-am gandit ca l-as putea folosi pe post de depozit de munitie.
Prima provocare va fi sa dau 2 gauri in spate pentru a-l putea fixa in perete.
Apoi, intrebarea: Dupa ce il fixez in perete, trebuie sa anunt BAEST-ul sa vina sa il verifice sau il pot folosi fara nici o notificare?

Septimiu ,daca-ti intra hotii in casa ,ala este primul obiect pe care-l sparg sau fura.
Avatar utilizator
radubichis
Veteran
 
Mesaje: 1761
Membru din: 31 Aug 2006, 10:23
Locaţie: Hunedoara

Re: Caracteristici importante ale dulapului pentru pastrare arme

Mesajde Septimiu pe 18 Feb 2018, 09:16

Va multumesc pentru raspunsuri!

violiv scrie:Si nu-i deloc greu sa-l gauresti, sa nu crezi ca-i facut din cine stie ce otelu' naibii.

Este destul de vechi si foarte greu. Grosimea peretelui este de 3 cm (tabla la exterior si interior si beton in mijloc) dar cu burghie bune cred ca o sa mearga.

radubichis scrie:Septimiu ,daca-ti intra hotii in casa ,ala este primul obiect pe care-l sparg sau fura.

Ma gandesc sa il pun sub dulapul de arme, intr-o debara destul de ingusta unde nu prea poti folosi o ranga sa il smulgi din perete iar de deschis, cred ca numai cineva specializat il poate deschide. E o combinatie de cifru cu cheie. Daca nu faci codul corect prin numarul de rotiri si directia corecta pentru fiecare numar din cod, cheia este blocata. Tocmai acesta a fost si motivul pentru care firma a renuntat la el (procedura greoaie de deschidere). Daca intra cineva hotarat sa ia armele si/sau munitia, nu stiu ce dulap sau inchizatoare l-ar putea impiedica. Oricum, o sa tin numai munitie in el si cel mai mult ma intereseaza sa respect prevederile legale referitoare la pastrarea armelor si munitiei.
12/76 | .30-06 Springfield | .223 Remington | 16/70
Septimiu
Veteran
 
Mesaje: 667
Membru din: 05 Ian 2009, 09:51
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Caracteristici importante ale dulapului pentru pastrare arme

Mesajde pipabh pe 18 Feb 2018, 14:35

Septimiu scrie:Va multumesc pentru raspunsuri!

violiv scrie:Si nu-i deloc greu sa-l gauresti, sa nu crezi ca-i facut din cine stie ce otelu' naibii.

Este destul de vechi si foarte greu. Grosimea peretelui este de 3 cm (tabla la exterior si interior si beton in mijloc) dar cu burghie bune cred ca o sa mearga.

radubichis scrie:Septimiu ,daca-ti intra hotii in casa ,ala este primul obiect pe care-l sparg sau fura.

Ma gandesc sa il pun sub dulapul de arme, intr-o debara destul de ingusta unde nu prea poti folosi o ranga sa il smulgi din perete iar de deschis, cred ca numai cineva specializat il poate deschide. E o combinatie de cifru cu cheie. Daca nu faci codul corect prin numarul de rotiri si directia corecta pentru fiecare numar din cod, cheia este blocata. Tocmai acesta a fost si motivul pentru care firma a renuntat la el (procedura greoaie de deschidere). Daca intra cineva hotarat sa ia armele si/sau munitia, nu stiu ce dulap sau inchizatoare l-ar putea impiedica. Oricum, o sa tin numai munitie in el si cel mai mult ma intereseaza sa respect prevederile legale referitoare la pastrarea armelor si munitiei.

Iti spun ce as face eu in situatia prezentata de tine: nici din greseala nu as monta seiful langa dulapul de arme. Ori de cate ori vine cineva sa ti verifice armele te va intreba ce e acolo! In conditiile in care dai de un cap patrat poti sa ai discutii fara rost?
Daca pui in dulap cateva cartuse si restul in seif , ce are? Nu ti cauta nimeni in casa dupa seif!! decat cei dedicati :D
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1656
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49


Înapoi la Vanatoare discutii generale

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 42 vizitatori

Publicitate