Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Mar 2024, 10:24

Pastrarea armei cand vanam in alt judet.

Modificari recente ale legilor legate de vanatoare

Moderatori: biriuck, liviur

Pastrarea armei cand vanam in alt judet.

Mesajde adrian m. pe 10 Noi 2016, 20:31

Azi am trecut pe la politie, pentru a obtine o autorizatie de cumparare a unei arme si am intrebat cum procedez daca ma duc sa vanez in alt judet pentru cateva zile consecutive? Mi-au spus ca dupa vanatoare trebuie sa predau arma unui armurier autorizat si inainte de vanatoare sa ma duc sa o ridic. Ok, zic eu. Dar cel mai apropiat loc in care as putea lasa arma este la 50 de km. si are program de Luni pana Vineri de la ora 09:00 pana la 17:00. Eu vanez sambata de la ora 8 dimineata pana aproape seara, duminica la fel, si luni vreau sa ies la ora 7 la rate, i-am intrebat ce fac in cazul acesta si au dat din umeri.
Am deschis subiectul pentru ca un vanator a fost suspendat 2 ani din cauza asta. Si cred ca este o tampenie sa umbli sa cauti un loc autorizat in care sa lasi arma atunci cand vanezi in locuri mai indepartate si nu poti sa ajungi acasa dupa fiecare vanatoare, sa pui arma in dulap.
adrian m.
Membru activ
 
Mesaje: 89
Membru din: 06 Oct 2013, 15:01
Locaţie: Timis

Re: Pastrarea armei cand vanam in alt judet.

Mesajde bogus pe 10 Noi 2016, 20:38

Draga colega, ma abtin sa spun ce parere am despre cel care ti-a dat acel sfat, nu o permit regulile formului,
deci colega... pe permisul tau scrie port si folosinta, PORT!, asadar daca ai arma asupra ta si nu o lasi nesupravegheata nimeni nu iti poate zice absolut nimic iar o eventuala contraventie poate fi castigata extrem de usor in instanta, o iei cu tine in husa si la restaurant si cu asta gata
PS
sa nu bei totusi bauturi alcoolice cat esti cu ea dupa tine
Blaser R93 Professional 8x68S / .223 Remington
Beretta ES 100 12/76/76
Nissan Terrano R20 ZD30
Avatar utilizator
bogus
Veteran
 
Mesaje: 1200
Membru din: 01 Oct 2013, 09:31
Locaţie: Cluj Napoca

Re: Pastrarea armei cand vanam in alt judet.

Mesajde adrian m. pe 10 Noi 2016, 20:48

Este caz real. Vanatorul era cazat la hotel si a venit politia (trimisa de vreun bun prieten...) si l-au lasat 2 ani pe dreapta.
adrian m.
Membru activ
 
Mesaje: 89
Membru din: 06 Oct 2013, 15:01
Locaţie: Timis

Re: Pastrarea armei cand vanam in alt judet.

Mesajde Sly_Fox pe 10 Noi 2016, 20:56

Asta pentru ca legile sunt stufoase, incomplete si care lasa loc de interpretari. :(
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Pastrarea armei cand vanam in alt judet.

Mesajde bogus pe 10 Noi 2016, 21:04

Daca omul avea arma asupra lui, in toc asigurata si neincarcata nu putea ramane fara permis, ceva a facut si cel mai probabil ca era in stare e ebrietate sau el era jos si arma in camera nesupravegheata, oricum dupa orele 20 pana la 06 nici un politist nu poate sa-ti intre in camera de hotel indiferent ce ar vrea sa verifice, acum daca tu stai la barul hotelului si bei iar baietii vin sa te intrebe unde ti-e pusca asta e alta mancare de peste
Blaser R93 Professional 8x68S / .223 Remington
Beretta ES 100 12/76/76
Nissan Terrano R20 ZD30
Avatar utilizator
bogus
Veteran
 
Mesaje: 1200
Membru din: 01 Oct 2013, 09:31
Locaţie: Cluj Napoca

Re: Pastrarea armei cand vanam in alt judet.

Mesajde adrian m. pe 10 Noi 2016, 21:26

In orice caz multe legi sunt interpretabile si asta nu este un lucru bun. Sa zicem ca faci contestatie si pana la urma castigi, dar in tot timpul procesului ai stat pe tusa si la cat de repede se solutioneaza procesele la noi....
adrian m.
Membru activ
 
Mesaje: 89
Membru din: 06 Oct 2013, 15:01
Locaţie: Timis

Mesajde Marksman pe 11 Noi 2016, 06:35

adrian m. scrie:In orice caz multe legi sunt interpretabile si asta nu este un lucru bun. Sa zicem ca faci contestatie si pana la urma castigi, dar in tot timpul procesului ai stat pe tusa si la cat de repede se solutioneaza procesele la noi....


In cazul asta eu inteleg ca aici cistiga cine e mai bun de gura ? ;) ( politia sau propietarul armei ) :D

Am o intrebare .. un pic afara din context .. este posibil pentru omul de rand sa obtina permis de ( pistol ) .. ? daca da... rog pe cineva care stie legislatia sa imi spuna .. si care sunt conditile in care poti sa porti porti un pistol .. Multumesc!
Marksman
Veteran
 
Mesaje: 339
Membru din: 20 Ian 2016, 01:15

Re: Pastrarea armei cand vanam in alt judet.

Mesajde violiv pe 11 Noi 2016, 06:58

Omul de rand n-are voie sa poarte arma scurta PUNCT.
Poti sa ai unul sau mai multe ca si colectionar sau instructor de tir angajat la un poligon. Dar nu le poti purta.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Pastrarea armei cand vanam in alt judet.

Mesajde OVI762 pe 11 Noi 2016, 07:47

Nu ai voie decat cu pistoale cu munitie neletala,bila de cauciuc,gaz si cu ce or mai fi.
este in noi
OVI762
Veteran
 
Mesaje: 2523
Membru din: 10 Noi 2009, 09:11

Re: Pastrarea armei cand vanam in alt judet.

Mesajde Marksman pe 11 Noi 2016, 08:16

violiv scrie:Omul de rand n-are voie sa poarte arma scurta PUNCT.
Poti sa ai unul sau mai multe ca si colectionar sau instructor de tir angajat la un poligon. Dar nu le poti purta.


Mersi mult @Violiv !...se pare ca in RO ..este destul de aiurea daca vb de arme scurte ( pistol ) ... :?


Dar te rog lamureste-ma cu o problema...
Hai mai bine sa iti spun cum e treaba aici cind este vb de pistoale s-au arme restrictionate .. (restricted guns )
aici nu am voie sa vinez cu pistolul sau cu restricted gun ... ( americani au voie sa vineze cu armele astea :oops: .. ) .. in majoritatea statelor ..
Restricted gun inseamna arme semi-automate sau unele arme lise 12, 18 si 20 gauge care vin din fabrica cu teava scurta ( mult mai scurta ca si armele normale ) astea sunt in categoria asta .. s-au daca propietarul ii taie teava armei .. asfel o sa fie arma restrictionata .. Cu armele astea nu ai voie sa vinezi in Canada .
Ai voie sa ai cite vrei acasa , sa mergi cu ele in poligon si sa tragi ori de cite ori doresti .. dar nu poti sa le folosesti pt vinat ...
OK intrebarea mea este... ce lungime trebuie sa fie teava armei ca sa nu fie considerata arma( restricted ) si sa poata fi folosita la vinatoare . ma refer la arma lisa ..
Spune ceva legea in domeniul asta ? ...
Marksman
Veteran
 
Mesaje: 339
Membru din: 20 Ian 2016, 01:15

Re: Pastrarea armei cand vanam in alt judet.

Mesajde Marksman pe 11 Noi 2016, 08:20

OVI762 scrie:Nu ai voie decat cu pistoale cu munitie neletala,bila de cauciuc,gaz si cu ce or mai fi.


Multumesc @ OVI762...
Marksman
Veteran
 
Mesaje: 339
Membru din: 20 Ian 2016, 01:15

Re: Pastrarea armei cand vanam in alt judet.

Mesajde drflorea pe 11 Noi 2016, 09:54

OK intrebarea mea este... ce lungime trebuie sa fie teava armei ca sa nu fie considerata arma( restricted ) si sa poata fi folosita la vinatoare . ma refer la arma lisa ..
Spune ceva legea in domeniul asta ? ...


In Romania "Restrictred" sunt armele scurte, armele cu pat rabatabil, semiautomatele ce pot tine mai mult de 2 cartuse in magazie. Mai sunt interzise dispozitivele de ochire LASER si dispozitivele de iluminat montate pe arma.

Arme scurte in Romania inseamna arme ce au teava mai scurta de 30cm, sau toata arma mai scurta de 60cm.
Arme lungi sunt tate celelalte (adica care nu sunt arme scurte) si armele lungi pot fi folosite la vanatoare.
Scurtarea tevilor se poate face doar la armurier.
Vorbeste intodeauna cu blandete si tine aproape un toiag noduros - vei ajunge departe
drflorea
Membru important
 
Mesaje: 196
Membru din: 27 Mai 2008, 14:53

Re: Pastrarea armei cand vanam in alt judet.

Mesajde drflorea pe 11 Noi 2016, 10:38

Asta pentru ca legile sunt stufoase, incomplete si care lasa loc de interpretari. :(


Sly daca vorbim de legi in general asa este, dar in speta pusa in discutie totul e clar, si este asa cum a spus Bogus

Art. 36
Transportul şi portul armelor de vânătoare
(1) Transportul armelor de vânătoare, pentru care s-a acordat deţinătorului dreptul de a le purta şi folosi, de la domiciliul sau reşedinţa acestuia la locul unde urmează să se desfăşoare vânătoarea potrivit legii se face în următoarele condiţii:
a) armele trebuie ţinute în toc sau husă, asigurate şi neîncărcate cu muniţie;
b) să fie îndeplinite condiţiile prevăzute la art. 31 alin. (3) lit. b), d) şi e).

Art. 31 alin(3) zice:
b) să nu prezinte defecţiuni, cu excepţia situaţiei în care este transportată la armurier;
d) să se afle în permanenţă numai asupra sa şi să nu fie înmânată, sub nicio formă, altor persoane, cu excepţia armurierilor, intermediarilor, organelor de poliţie competente, precum şi personalului abilitat prin lege să păstreze şi să asigure securitatea temporară a armelor, la intrarea în instituţiile publice, în mijloacele de transport naval sau aerian, precum şi în alte locuri unde portul armei este interzis prin lege
e) deţinătorul să nu se afle sub influenţa băuturilor alcoolice, produselor sau substanţelor stupefiante, a medicamentelor cu efecte similare acestora ori în stare avansată de oboseală sau să nu sufere de afecţiuni temporare, de natură să genereze o stare de pericol, în condiţiile în care poartă arma asupra sa.

Trebuie sa ai tot timpul arma asupra ta in toc descarcata (la restaurnat, in pat, la femei) unde esti tu este si pusca. :D Plus de asta nu ai voie sa bei cat ai arma asupra ta.

Legea mai prevede posibilitatea imprumutului armelor intre vanatori. Daca esti invitat in alt judet poti imprumuta arma celui care te-a invitat pentru o zi, o jumatete de zi, o noapte :wink: .

Legea armelor trebuie cunoscuta in primul rand de cei ce beneficiaza de ea, adica detinatorii de arme, si mai apoi de cei ce verifica aplicarea ei. Politistul poate deschide legea atunci, pe loc, si verifica daca cea ce ai facut tu e bine sau nu, dar tu trebuie sa stii dinainte, pt ca daca nu e bine ti-o iei, fapta fiind comisa.

Asta, cu am intrebat un politist, trebuie sa ne iasa din cap. Poti nimeri pe unul mai "prietenos" cu chitantierul ramas in urma, care te intreaba la ce hotel vei sta, si sa-ti zica: Acolo sunt oameni seriosi, puteti lasa arma in camera incuiata in sifonier. Si apoi cand esti la restaurnat auzi melodia aia "Cine bate seara la fereastra mea"

Asa ca grija mare cu broscutele :D .
Vorbeste intodeauna cu blandete si tine aproape un toiag noduros - vei ajunge departe
drflorea
Membru important
 
Mesaje: 196
Membru din: 27 Mai 2008, 14:53

Re: Pastrarea armei cand vanam in alt judet.

Mesajde pipabh pe 11 Noi 2016, 13:55

D-lor, nu va suparati, e un topic cu dezbateri stupide!!!
Cati stiu unde mergi tu la vanatoare, in ce judet, la care hotel stai,care e numarul de la camera..?....
Eu, daca ar fi sa vanez intr-un alt judet as lasa arma la un vanator(care are acelasi calibru!) in dulap, dintre cei cu care merg la vanatoare sub forma de imprumut ca sa pot sa dorm linistit noaptea, sa pot mege linistit la femei , sa pot sa beau linistit o bere sau ce vreau . Intr-un cuvant sa fiu "linistit".
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1656
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: Pastrarea armei cand vanam in alt judet.

Mesajde laurul pe 11 Noi 2016, 15:32

pipabh scrie:D-lor, nu va suparati, e un topic cu dezbateri stupide!!!
Cati stiu unde mergi tu la vanatoare, in ce judet, la care hotel stai,care e numarul de la camera..?....
Eu, daca ar fi sa vanez intr-un alt judet as lasa arma la un vanator(care are acelasi calibru!) in dulap, dintre cei cu care merg la vanatoare sub forma de imprumut ca sa pot sa dorm linistit noaptea, sa pot mege linistit la femei , sa pot sa beau linistit o bere sau ce vreau . Intr-un cuvant sa fiu "linistit".

Ba nu e deloc stupid....decat daca esti superficial!
....poate ca receptionerul ii da la pulpe taman mandrei pe care te-ai gasit s-o inviti la tine in camera....
Sau poate ca ospatarita aia buna e vreo verde isterica....
"Linistit " nu esti , caci imprumutul armei trebuie notificat la biroul arme.
Asa ca...abtine-te!
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3064
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Pastrarea armei cand vanam in alt judet.

Mesajde yoghi pe 11 Noi 2016, 17:02

pipabh scrie:D-lor, nu va suparati, e un topic cu dezbateri stupide!!!
Cati stiu unde mergi tu la vanatoare, in ce judet, la care hotel stai,care e numarul de la camera..?....
Eu, daca ar fi sa vanez intr-un alt judet as lasa arma la un vanator(care are acelasi calibru!) in dulap, dintre cei cu care merg la vanatoare sub forma de imprumut ca sa pot sa dorm linistit noaptea, sa pot mege linistit la femei , sa pot sa beau linistit o bere sau ce vreau . Intr-un cuvant sa fiu "linistit".


colegu
Ma duc la vanatoare la (linga ) Suceava sau Galati sau....hotelul este la 15km de fondul de.vanatoare... cum fac?-nu cunosc decat paznicul care sta la 25km si are arma de serviciu !
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Pastrarea armei cand vanam in alt judet.

Mesajde pipabh pe 11 Noi 2016, 17:26

laurul scrie:
pipabh scrie:D-lor, nu va suparati, e un topic cu dezbateri stupide!!!
Cati stiu unde mergi tu la vanatoare, in ce judet, la care hotel stai,care e numarul de la camera..?....
Eu, daca ar fi sa vanez intr-un alt judet as lasa arma la un vanator(care are acelasi calibru!) in dulap, dintre cei cu care merg la vanatoare sub forma de imprumut ca sa pot sa dorm linistit noaptea, sa pot mege linistit la femei , sa pot sa beau linistit o bere sau ce vreau . Intr-un cuvant sa fiu "linistit".

Ba nu e deloc stupid....decat daca esti superficial!
....poate ca receptionerul ii da la pulpe taman mandrei pe care te-ai gasit s-o inviti la tine in camera....
Sau poate ca ospatarita aia buna e vreo verde isterica....
"Linistit " nu esti , caci imprumutul armei trebuie notificat la biroul arme.
Asa ca...abtine-te!

Nu ma abtin deloc, unde trebuie notificat imprumutul armei?
Daca , intamplator, ma duc la un prieten si organizeaza o partida de vanatoare , un vanator poate sa-mi imprumute arma de acelasi calibru ca si armele de la mine din permis doar daca notifica biroul arme?????
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1656
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: Pastrarea armei cand vanam in alt judet.

Mesajde pipabh pe 11 Noi 2016, 17:33

yoghi scrie:
pipabh scrie:D-lor, nu va suparati, e un topic cu dezbateri stupide!!!
Cati stiu unde mergi tu la vanatoare, in ce judet, la care hotel stai,care e numarul de la camera..?....
Eu, daca ar fi sa vanez intr-un alt judet as lasa arma la un vanator(care are acelasi calibru!) in dulap, dintre cei cu care merg la vanatoare sub forma de imprumut ca sa pot sa dorm linistit noaptea, sa pot mege linistit la femei , sa pot sa beau linistit o bere sau ce vreau . Intr-un cuvant sa fiu "linistit".


colegu
Ma duc la vanatoare la (linga ) Suceava sau Galati sau....hotelul este la 15km de fondul de.vanatoare... cum fac?-nu cunosc decat paznicul care sta la 25km si are arma de serviciu !

Daca e sa o luam asa, cel care organizeaza vanatoarea este daca nu legal, cel putin moral , obligat sa-ti asigure toate conditiile de vanatoare. Deci si o depozitare corecta a armelor.
Sa mai si glumim: "poti dormi cu ea in masina :D "
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1656
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: Pastrarea armei cand vanam in alt judet.

Mesajde Marksman pe 11 Noi 2016, 17:36

drflorea scrie:
OK intrebarea mea este... ce lungime trebuie sa fie teava armei ca sa nu fie considerata arma( restricted ) si sa poata fi folosita la vinatoare . ma refer la arma lisa ..
Spune ceva legea in domeniul asta ? ...


In Romania "Restrictred" sunt armele scurte, armele cu pat rabatabil, semiautomatele ce pot tine mai mult de 2 cartuse in magazie. Mai sunt interzise dispozitivele de ochire LASER si dispozitivele de iluminat montate pe arma.

Arme scurte in Romania inseamna arme ce au teava mai scurta de 30cm, sau toata arma mai scurta de 60cm.
Arme lungi sunt tate celelalte (adica care nu sunt arme scurte) si armele lungi pot fi folosite la vanatoare.
Scurtarea tevilor se poate face doar la armurier.


Multumesc mul!!t.. @ drflorea ...
Marksman
Veteran
 
Mesaje: 339
Membru din: 20 Ian 2016, 01:15

Re: Pastrarea armei cand vanam in alt judet.

Mesajde laurul pe 11 Noi 2016, 17:36

pipabh scrie:Daca , intamplator, ma duc la un prieten si organizeaza o partida de vanatoare , un vanator poate sa-mi imprumute arma de acelasi calibru ca si armele de la mine din permis doar daca notifica biroul arme?????

Iegzact!
Nu mai merge cu na hartia, ia arma .....
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3064
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Pastrarea armei cand vanam in alt judet.

Mesajde pipabh pe 11 Noi 2016, 18:28

laurul scrie:
pipabh scrie:Daca , intamplator, ma duc la un prieten si organizeaza o partida de vanatoare , un vanator poate sa-mi imprumute arma de acelasi calibru ca si armele de la mine din permis doar daca notifica biroul arme?????

Iegzact!
Nu mai merge cu na hartia, ia arma .....

Unde scrie?
Daca e scris undeva negru pe alb ma inclin.
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1656
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: Pastrarea armei cand vanam in alt judet.

Mesajde laurul pe 11 Noi 2016, 18:37

In Normele de aplicare ale legii 295.
Norme neintrate in vigoare dar care se aplica dupa cum vor unii...sau altii...
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3064
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Pastrarea armei cand vanam in alt judet.

Mesajde pipabh pe 11 Noi 2016, 19:26

laurul scrie:In Normele de aplicare ale legii 295.
Norme neintrate in vigoare dar care se aplica dupa cum vor unii...sau altii...

Fara sa te superi nu e dupa cum se aplica de catre unii su altii ci dupa cum le permitem sa le aplice. nu, exista o lege pt toti , in care, ceea ce ai spus legat de imprumut nu se aplica acum pt ca acele norme nu au intrat in vigoare, dupa cum stiu si eu.
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1656
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: Pastrarea armei cand vanam in alt judet.

Mesajde adrian m. pe 11 Noi 2016, 20:36

Si legat de imprumutul armei de la colegii de vanatoare, la inceputul sezonului acesta de vanatoare seful de grupa ne-a citit instructajul si a precizat un lucru nou '' fiecare vaneaza cu arma trecuta in permisul lui de vanatoare'' adica nu avem voie sa venim cu arma prietenului.
adrian m.
Membru activ
 
Mesaje: 89
Membru din: 06 Oct 2013, 15:01
Locaţie: Timis

Re: Pastrarea armei cand vanam in alt judet.

Mesajde adrian m. pe 11 Noi 2016, 20:58

adrian m. scrie:Si legat de imprumutul armei de la colegii de vanatoare, la inceputul sezonului acesta de vanatoare seful de grupa ne-a citit instructajul si a precizat un lucru nou '' fiecare vaneaza cu arma trecuta in permisul lui de vanatoare'' adica nu avem voie sa venim cu arma prietenului.

Pardon. Permisul de arma.
adrian m.
Membru activ
 
Mesaje: 89
Membru din: 06 Oct 2013, 15:01
Locaţie: Timis

Re: Pastrarea armei cand vanam in alt judet.

Mesajde alinboboc pe 11 Noi 2016, 21:14

Imprumutul armei de vanatoare, NU se notifica nici la militie, nici la pompieri, la NIMENI. In momentul de fata se aplica doar legi pubkicate in M.Of, restu-i cancan, barfa, etc
alinboboc
Veteran
 
Mesaje: 391
Membru din: 05 Apr 2008, 15:26
Locaţie: bucuresti

Re: Pastrarea armei cand vanam in alt judet.

Mesajde puscasumarin pe 11 Noi 2016, 21:53

Colegul nostru @puscasumarin, nu ne-a uitat si ne citeste. Ne saluta si ne trimite o idee:


"Textul art. 31:
Condiţiile de păstrare şi port ale armelor letale

(1) Titularul dreptului de a purta şi folosi arme letale are obligaţia de a păstra arma şi muniţia înscrisă în permisul de armă în condiţii de securitate, astfel încât să nu permită accesul la acestea al persoanelor neautorizate.

(2) Păstrarea armei şi muniţiei prevăzute la alin. (1) la domiciliul sau reşedinţa deţinătorului se face în locuri special destinate, în condiţiile prevăzute în normele metodologice de aplicare a prezentei legi.

(3) Arma de apărare şi pază poate fi purtată numai de către titularul permisului, cu îndeplinirea cumulativă a următoarelor condiţii:

a) trebuie să fie asigurată şi să nu fie armată;

b) să nu prezinte defecţiuni, cu excepţia situaţiei în care este transportată la armurier;

c) trebuie să stea în permanenţă introdusă în toc şi ascunsă vederii, cu excepţia situaţiilor în care persoana este autorizată, potrivit legii, să o utilizeze;

d) să se afle în permanenţă numai asupra sa şi să nu fie înmânată, sub nicio formă, altor persoane, cu excepţia armurierilor, intermediarilor, organelor de poliţie competente, precum şi personalului abilitat prin lege să păstreze şi să asigure securitatea temporară a armelor, la intrarea în instituţiile publice, în mijloacele de transport naval sau aerian, precum şi în alte locuri unde portul armei este interzis prin lege;

e) deţinătorul să nu se afle sub influenţa băuturilor alcoolice, produselor sau substanţelor stupefiante, a medicamentelor cu efecte similare acestora ori în stare avansată de oboseală sau să nu sufere de afecţiuni temporare, de natură să genereze o stare de pericol, în condiţiile în care poartă arma asupra sa.

Pe de altă parte, avem Transportul şi portul armelor de vânătoare:

Art. 36. – (1) Transportul armelor de vânătoare, pentru care s-a acordat deţinătorului dreptul de a le purta şi folosi, de la domiciliul sau reşedinţa acestuia la locul unde urmează să se desfăşoare vânătoarea potrivit legii se face în următoarele condiţii:

a) armele trebuie ţinute în toc sau husă, asigurate şi neîncărcate cu muniţie;

b) să fie îndeplinite condiţiile prevăzute la art. 31 alin. (3) lit. b), d) şi e).

(2) Portul armelor de vânătoare în locul destinat vânătorii se face în următoarele condiţii:

a) arma poate fi încărcată, cu condiţia ca, după încărcare, să fie asigurată şi purtată astfel încât să nu prezinte pericolul producerii unor accidente;

b) să fie îndeplinite condiţiile prevăzute la art. 31 alin. (3) lit. b) şi e); (aşadar, fără lit.d), n.n.)

c) arma să se afle în permanenţă numai asupra persoanei care o deţine în mod legal şi să nu fie înmânată sub nicio formă altor persoane, cu excepţia vânătorilor.

Se face diferenţa între port şi transport în cazul armelor de vânătoare. Pe de altă parte, este o mai veche problemă în termeni, respectiv cei care nu au arme de vânătoare ci doar de apărare nu le pot înmâna legal decât anumitor persoane, la care se referă expres şi legea.
Transportul se face conform legii.
Totodată, portul, în locul destinat vânătorii, se face la fel.

În perioada de timp în care te afli la o vânătoare există obligaţia ca, indiferent dacă aceasta nu depăşeşte 15 zile dacă este vorba despre o locuinţă secundară sau 30 de zile în cazul în care nu este o locuinţă secundară (caz în care această schimbare de reşedinţă trebuie comunicată SAEST) să respectaţi dispoziţiile privind înmânarea armei, pe baza de dovada scrisa, către un alt vânător, ce va asigura securitatea deţinerii armei (fara drept de port si folosire) conform legii, indiferent de calibrul înscris în Permisul de tip B.

@puscasumarin "
Avatar utilizator
puscasumarin
Veteran
 
Mesaje: 768
Membru din: 13 Ian 2004, 09:28

Re: Pastrarea armei cand vanam in alt judet.

Mesajde pipabh pe 11 Noi 2016, 22:07

Multumim de raspuns. Imprimam legea, o citim, o insusim, o tinem la noi si daca apar neplaceri o scoatem de la naftalina! Lasati ce a zis unul , altul, legea e lege, restul vorbe in vant.
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1656
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: Pastrarea armei cand vanam in alt judet.

Mesajde violiv pe 12 Noi 2016, 08:35

Nu mai citez ca e prea stufos.

Chestia cu "acelasi calibru" a disparut demultisor din lege. Nu mai conteaza decat persoana indreptatita sa poarte o arma cu aceeasi destinatie. Poti imprumuta ce arma de vanatoare vrei unui alt vanator, cu alice, cu glont, chiar daca are sau nu el in permis.

Chestia cu seful de grupa si vanatoarea cu arma din permis e un abuz. Nici macar seful de grupa sau directorul asociatiei nu poate inventa legi. Poate doar sa controleze ca ai permisul de arma la tine, ca e valabil si ca vanezi cu o munitie "omologata" sau legala.

Scurtarea tevii armei. E o treaba incurcata. Teoretic si legal n-ai voie sa faci "reparatii" la arma, reparatii care ar afecta amprenta balistica, fara o autorizare prealabila a politiei. Armurierul iti cere autorizatia inainte de operatiune si scrie apoi ce si cum a facut. Daca se inlocuieste percutor, gheara extractoare, se scurteaza teava .... arma trebuie reamprentata balistic ulterior reparatiei. Tot teoretic, armele ar trebui insotite de Cartea de Identitate, document in care ar trebui scrise anume caracteristici tehnice ale armei. Practic, dupa cum stim cu totii, nu exista acest document si nu scrie nicaieri in vreun act oficial ce lungime are teava armei. Atata vreme cat in lista fabricantului exista o anume lungime de teava, poti scurta acasa pe genunchi teava armei si ar fi foarte greu de demonstrat ca n-a fost asa de la inceput. Normal ca e o discutie pur informativa si ca nu recomand nimanui sa faca asta.

Cat despre ce faci cu arma cand esti la vanatoare cateva zile, e o problema fara un raspuns scris clar negru pe alb. Stiu cazuri in care vanatori aflati la propriul domiciliu au fost surpsinsi de control cu arma neinchisa in dulap, fie ca plecau sau veneau de la vanatoare, fie ca surubareau la ea si au fost discutii aprinse si chiar sanctiuni. Practic, legea e atat de cacacioasa incat poate face probleme si celui mai cuminte.
Insa si lumea s-a adaptat si e tot mai usor sa gasesti o solutie sigura si legala. Cauti o asociatie care are camera de arme, un loc de locuit care are dulapuri metalice in camera, un coleg vanator la care poti s-o lasi in dulap, bla-bla. Numa sa n-o lasi singura in camera, masina, etc.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Pastrarea armei cand vanam in alt judet.

Mesajde the_mav pe 12 Noi 2016, 08:37

Puscasulmarin....
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Următorul

Înapoi la Unde-i lege nu-i tocmeala!

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 35 vizitatori

Publicitate