Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 18 Apr 2024, 03:32

Accidente vanatoare

Modificari recente ale legilor legate de vanatoare

Moderatori: biriuck, liviur

Accidente vanatoare

Mesajde nedeaalexandru pe 12 Noi 2016, 14:21

Buna ziua
In ultimul timp am vazut la televizor din ce in ce mai multe accidente la vanatoare,majoritatea mortale
Pentru ca sunt nou si pentru ca vreau sa ma informez de la cei cu experienta cum ma pot protejea atat pe mine cat si camarzii mei de vanatoare,va intreb
Cum putem preveni aceste accidente,la ce trebuie sa fim atenti atunci cand vanam,ce nu trebuie sa facem,ce greseli se fac de cele mai multe ori?!?
Cu deosebit respect,va multumesc anticipat
nedeaalexandru
Membru activ
 
Mesaje: 82
Membru din: 02 Feb 2015, 12:06
Locaţie: Cornetu,Ilfov

Re: Accidente vanatoare

Mesajde alinboboc pe 12 Noi 2016, 14:31

Nu-i o reteata anume, dar respectand regimul armelor, indicatiile organizatorului vanatorii, alegearea cu grija a partenerilor de vanatoare, experinta.
alinboboc
Veteran
 
Mesaje: 391
Membru din: 05 Apr 2008, 15:26
Locaţie: bucuresti

Re: Accidente vanatoare

Mesajde soimu` pe 12 Noi 2016, 15:26

mare atentie cu cine vanezi si cum te asezi in stand!
poate e mai bine sa renunti la o vanatoare decat sa mergi alaturi de persoane periculoase sau sa stai intr-un stand langa o persoana "nervoasa".
desigur, norocul este iarasi foarte important.
soimu`
Veteran
 
Mesaje: 695
Membru din: 25 Sep 2009, 13:57

Re: Accidente vanatoare

Mesajde teuton pe 12 Noi 2016, 18:25

daca armele ar fi manevrate ca si cand in orice moment s-ar putea descarca, poate ar fi mai putine accidente
neatentia, lacomia, ingamfarea, prostia, alcoolul, .. evita-le!
teuton
Veteran
 
Mesaje: 359
Membru din: 03 Oct 2009, 08:43
Locaţie: valcea / bucuresti

Re: Accidente vanatoare

Mesajde Dacus_Malus pe 12 Noi 2016, 21:51

Poarta cineva vesta "antiglont" ?
Apropo, vesta "antiglont" are vreun regim special in Romania, sau oricine poate cumpara/purta asa ceva?
focu' si cartusu'!
MP 153 12/76
Axis II SR 30-06
IJ54 12/70
Avatar utilizator
Dacus_Malus
Membru important
 
Mesaje: 208
Membru din: 09 Dec 2014, 22:03
Locaţie: BRASOV

Re: Accidente vanatoare

Mesajde pipabh pe 13 Noi 2016, 00:45

Dacus_Malus scrie:Poarta cineva vesta "antiglont" ?
Apropo, vesta "antiglont" are vreun regim special in Romania, sau oricine poate cumpara/purta asa ceva?

:shock: :shock: :shock: :shock: :shock:
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1656
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: Accidente vanatoare

Mesajde Marksman pe 13 Noi 2016, 05:32

Dacus_Malus scrie:Poarta cineva vesta "antiglont" ?
Apropo, vesta "antiglont" are vreun regim special in Romania, sau oricine poate cumpara/purta asa ceva?


Nu stiu ce regim are vesta antiglont in Ro .. si nu o sa vb despre asta ... ce stiu si pot sa te asigur ca vestele anti glont NU rezista la arma de vinatoare, sunt facute pentru pistol si sunt capabile sa opreasca doar glontul de la pistol , . Vestele astea in America sunt pe categori de rezistenta ( level) .. cu cit calibrul ( de pistol ) este mai mare cu atat ai nevoie de un grad mai mare de rezistenta la vesta .. Sunt citeva compani la ora actuala care fac veste ce spun ei ca rezista pina la cal 308 sau 30-06 ( la un calibru mai mare decit astea doua ... glontul penetreaza vesta si placa de otel ) ... pe linga vesra trebuie sa ma cumperi o placa speciala de otel . ( sau in unele cazuri de ceramica ) care se ataseaza la vesta . Am purtat de citeva ori vesta antiglont :D cu placa ... ( bulletproof body armor ) .. astea sunt destul de scumpe .
Am vazut citeva chesti .. :D .. daca placa care se araseaza de vesta nu este invelita intr-un cauciuc special ( astea sunt placi profesionape ) ca sa opreasca glontul fragmentat ( , schije din glont te ranesc destul de bine pe miini #:-s .. ( in unele cazuri sub barbie ... pot sa te omoare )
Hai sa spunem ca miine un destept ar gasi o solutie si ar opri un gloante de la 300 win mag inainte de a penetra vesta , nici atunci nu iti dau multe sanse sa traiesti .. :D .. ar fi toate sansele ca sa impactul ala sa iti provoace hemoragie interna si se poate muri ff repede si in asfel de conditi .. sau daca ai scapa numai cu citeva coaste rupte ar fi un caz ff fericit desi eu personal .. NU ..cred ca asea ceva ar fi posibil daca vb de 300 win mag ( depinde si de glontul care este folosit )
Personal eu cred ca ar fi mult mai simplu si ieftin ... daca ti-ai alege cu grije parteneri de vinatoare ,si ai respecta regimul armelor si munitiei din Ro... care sunt sigur ca iti spun cum sa te porti cu o arma ...

PS.. Stiu ca am mai scris despre asta la un alt subiect .. dar pe scurt.. am vinat doar o singura data cu un baiat ( roman ) si dupa ziua aceia de i-am zis la amicul meu care la adus cu noi ca eu nu o sa mai vinez cu baiatul asta ... era prea stresat ... si ff nervos .. nu te puteai intelege cu el .La doua sau trei saptamini dupa vinatoarea aia nebunu ala si -a impuscat nevasta .. Ea este moarta si idiotul ala in puscarie aici in Canada . [-(
Marksman
Veteran
 
Mesaje: 339
Membru din: 20 Ian 2016, 01:15

Re: Accidente vanatoare

Mesajde Dacus_Malus pe 13 Noi 2016, 08:17

Nu aveam pretentii ca vesta sa opreasca un .308 win mag...dar te putea salva de o alicire mai serioasa.
(totusi cateodata nu-ti poti alege colegii de vanatoare)
focu' si cartusu'!
MP 153 12/76
Axis II SR 30-06
IJ54 12/70
Avatar utilizator
Dacus_Malus
Membru important
 
Mesaje: 208
Membru din: 09 Dec 2014, 22:03
Locaţie: BRASOV

Re: Accidente vanatoare

Mesajde yoghi pe 13 Noi 2016, 12:27

Placa de otel nu ae mai foloseste la veste de zeci de ani.cam de cand sa inventat motorul din ceramica.alta aplicatie pt ceramica este placa antiglont invelita in kevlar. se vede la televizor un costum complet la interventiile pt bombe.Am o placa in caream tras cu 7.62x39 si 7.62x51 .Nu a trecut dar e sparta rau.
daca o gasesc la depozit fac cateva poze.

Pt lupta cu alicele de vanatoare exista deja costume de vanatoare ce au in compozitie 30% kevlar. sunt chiar elegante dar putin scortoase.(maro si negru).seamna cu alea scumpe ..maro si uleioase...am uitat cum le zice.
pretul este cat un costum Blaser sau Fall Raven. adica 600 _800E.
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3758
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Accidente vanatoare

Mesajde soimu` pe 13 Noi 2016, 12:50

pentru alice este vital sa purtati ochelari tactici.
Au o rezistenta formidabila si te ajuta si daca treci prin zbeg ( am un coleg care a luat un spine in ochi... dar serios, nu jucarie).
Sunt ieftini si usor de purtat. In rest, haine groase si atentie cu cine mergi... :)
soimu`
Veteran
 
Mesaje: 695
Membru din: 25 Sep 2009, 13:57

Re: Accidente vanatoare

Mesajde Gabriell pe 13 Noi 2016, 13:40

Devine interesant subiectul...
Una peste alta daca ne gandim bine,la volan fiecare dintre noi isi pune (intr-un grad mai mic sau mai mare) viata in mainile participantilor la trafic ce vin din contrasens,muuuuult mai des decat credem. Ne place sau nu,e fapt concret. Si exista multe alte exemple din viata de zi cu zi.
Ideea este ca noi toti sa respectam prevederile legale din domeniu si pe care le-am invatat cu totii pentru dobandirea calitatii de vanator. Atentia sporita in jur la tot si toate,e necesara oricand!

Ajuta si echipamentul potrivit,nu zic ba. Totusi drobul de sare... :ympray:
Acusica apar turturii aia mari pe streasina blocurilor... :ymdaydream: :p
Avatar utilizator
Gabriell
Membru activ
 
Mesaje: 95
Membru din: 07 Sep 2012, 10:02
Locaţie: Romania

Re: Accidente vanatoare

Mesajde Marksman pe 13 Noi 2016, 15:03

[quote="yoghi"]Placa de otel nu ae mai foloseste la veste de zeci de ani.cam de cand sa inventat motorul din ceramica.alta aplicatie pt ceramica este placa antiglont invelita in kevlar. se vede la televizor un costum complet la interventiile pt bombe.Am o placa in caream tras cu 7.62x39 si 7.62x51 .Nu a trecut dar e sparta rau.
daca o gasesc la depozit fac cateva poze.

https://youtu.be/_jWPYX_aOpw
Se folosesc si acum @yoghi...:) astea sunt placi care se introduc in vesta kevlar..motivul pentru care inca se folosesc este ca este ca mai subtiri ca majoritatea inserturilor care se pun in vesta , poate lua mai multe lovituri fara sa se iti puna viata in pericol ( daca calibrul nu este prea mare pentru grad la care este rated vesta ) NU se sparg. La steel plate enegria gloantelui este distribuita pe o mai mare suprafata , daca compari cu ceramic .
Sunt acum destul de multe optiuni cind se vorbeste de body armour .....ca dragon skin se pare ca sunt citeva si cu gel ( care sunt bune in caz ca esti atacat cu un cutit ) ....

In LAS Vegas este in fiecare an o expozitie cu tot ce apare nou aici in domeniul armelor .. si tot ce este legat de acest subiect , inca baieti le folosesc steel plate.. ca si insert in vestele lor .. ( vorbesc de politie si armata ) ..problema cea mai mare cu ele este cum am spus sunt sanse pentru un ricose ... sau fragmentarea gloantelui te poate rani .... daca placa este de generatie mai veche ..
Marksman
Veteran
 
Mesaje: 339
Membru din: 20 Ian 2016, 01:15

Re: Accidente vanatoare

Mesajde kama3 pe 13 Noi 2016, 15:59

Cum Doamne iarta-ma sa mergem la vanatoare cu vesta antiglont pe noi?
Prima data am zis ca nu vad bine ce citesc @-) .
Pai ori e hobby si mergem de placere, ori plecam la razboi sau la minesweeping.
Daca nu ai incredere in colegi mai bine nu mergi cu ei. Exista autorizatii individuale, exista vanatoare in grup restrans (e necesara inca o persoana nu 10), exista poligon.
De acord ca cel putin la noi vanatoarea e vazuta ca un sport de grup, dar decat sa-mi risc viata alaturi de cine stie cine mai bine ma duc o data pe an la o capra si gata.
4, 5mm
9mm
16
12
.270win
Avatar utilizator
kama3
Veteran
 
Mesaje: 367
Membru din: 23 Dec 2008, 13:21

Re: Accidente vanatoare

Mesajde Sly_Fox pe 13 Noi 2016, 18:19

Dacus_Malus scrie:Poarta cineva vesta "antiglont" ?
Apropo, vesta "antiglont" are vreun regim special in Romania, sau oricine poate cumpara/purta asa ceva?

Fara suparare, dar daca ti-a trecut prin gand ca ti-ar trebui o veste antiglont la vanatoare inseamna ca ai facut o alegere gresita inspre vanatoare. Pescuitul ar fii fost mai practic si mai putin periculos.
Daca iti este teama ca poti fii impuscat de catre camarazii tai, atunci nu te duci la vanatorile colective si gata. Vanezi numai pe baza de autorizatie individuala, doar tu si cu paznicul de vanatoare , cel caruia ii poti cere sa nu scoata arma din husa sau mai bine sa vina fara arma.
Riscul de accident de vanatoare este un risc ce nu poate fii eliminat in totalitate, oricate masuri de precautie si-ar lua un vanator. Acest risc poate sa fie redus la minim, insa nenorociri se pot intampla oricand, chiar si daca vanatorul este singur tinandu-si propria arma in maini.
Stiu, gandul ca asa ceva s-ar putea intampla ne irita pe toti, insa atunci cand un om se apuca de vanatoare, trebuie sa accepte si sa constientizeze ca exista riscuri.
Vesta antiglont nu este o solutie pentru vanatori. In primul rand vestele antiglont care sunt capabile a opri un snop de alice receptionat in plin sau un glont de carabina ( veste care au la baza fibre de aramid) sunt foarte grele, pe deasupra si foarte incomode, limitand mult libertatea de miscare naturala pe care un vanator trebuie sa o aiba atunci cand se afla la vanatoare. Aceste veste sunt create pentru fortele de ordine in cazul in care sunt implicate in schimburi intense de focuri sau pentru personalul militar aflat in teatrele de operatiuni.
Asa ca cei ce aveti de gand sa purtati veste antiglont, inseamna ca vreti sa vanati prin desertul libian sau cel sirian si nu pe campurile din Romania. :ymdevil:
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5665
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Accidente vanatoare

Mesajde Dacus_Malus pe 13 Noi 2016, 19:47

N-am zis ca vreau sa port vesta...
Colegul era ingrijorat de accidente de vanatoare si eu am intrebat daca cineva a purtat vesta ptr. a evita accidentele.
Ma interesa mai mult daca e reglementata cumva posesia de vesta antiglont sau e "la liber"....
PS: sunt si pescar.
focu' si cartusu'!
MP 153 12/76
Axis II SR 30-06
IJ54 12/70
Avatar utilizator
Dacus_Malus
Membru important
 
Mesaje: 208
Membru din: 09 Dec 2014, 22:03
Locaţie: BRASOV

Re: Accidente vanatoare

Mesajde bogus pe 13 Noi 2016, 19:57

=)) te-ai gandit vreodata la greutatea ei si la dificultatea de miscare prin padure?
oricum extrapoland poate ar fi mai usor cu un vehicol blindat si sa deschizi focul din turela
Blaser R93 Professional 8x68S / .223 Remington
Beretta ES 100 12/76/76
Nissan Terrano R20 ZD30
Avatar utilizator
bogus
Veteran
 
Mesaje: 1201
Membru din: 01 Oct 2013, 09:31
Locaţie: Cluj Napoca

Re: Accidente vanatoare

Mesajde adisan77ro pe 13 Noi 2016, 21:07

De ceva vreme buna incoace, masinile sunt tot mai prezente in recuzita vanatorului. Apoi unii au inceput sa nu se mai osteneasca sa mai si coboare, si uite-asa a aparut "din pacate si trasul din masina, iar daca are si trapa...de ce sa nu fie si ea folosita? In ritmul acesta ma tem ca pana la una blindata nu e decat o chestiune de timp (pentru inceput "blindajul" a aparut doar la barile fata - spate, praguri si ceva pe dedesubt).
Si daca tot veni in discutie si vesta antiglont, ma gandesc sa iau si eu la o vanatoare casca de kevlar. Pana acum o purta fiu-meu prin casa cand ne jucam, acum ca a crescut a lasat-o de-oparte asa ca ... Si mai e si verde, asa incat se asorteaza ;)

PS: in plus de asta e de mare ajutor cand cade ghinda (nu colegul de forum :ymhug: pe el il prindem). Acum zapada ca e de sezon. Ma opresc aici ca sa nu mai apare si alte idei "vanatoresti", asta asa ca doar titulatura sectiunii forumului incepe cu "ETICA VANATOREASCA...."
RABDAREA incepe atunci cand nu mai ai RABDARE
adisan77ro
Veteran
 
Mesaje: 715
Membru din: 15 Noi 2011, 13:56
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Accidente vanatoare

Mesajde yoghi pe 13 Noi 2016, 23:30

Designul hainelor cu protectie a depasit de mult modelul cunoscut ca ""vesta antiglont""

http://www.badboy.nl/a-20397544/protect ... rmy-green/

sau

http://www.bulletblocker.com/bullet-proof-clothing.html
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3758
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Accidente vanatoare

Mesajde Ghinda pe 14 Noi 2016, 08:32

Omu intreba una, voi alta!

Prietene, mergi cu oameni cunoscuti, cu din aia cu experienta si nu cu din aia care au luat examen pe spaga si care nu au fost in viata lor la vanatoare. Vesta reflectorizanta obligatoriu, poa sa moara de inima si organizator si vanator si cine vrei tu. Nu parasi, REPET, nu parasi standul sub nici-o forma, chiar daca sta in fata ta, in pizda goala Claudia Schiffer, nu rupe linia la mersul la picior, identifica, adica pana nu vezi animalul ca la tv, ca ala este nu declansa foc, tine unghiurile de 45 fata de stanga dreapta, nu trage din GENUNCHI, traiectoria glontului sa faca unghi cu solul, arma se plimba numai descartata, FRANTA, CU INCHIZATORUL RETRAS, se incarca in stand, se descarca in stand.

Si or mai fi si altele.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7685
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Accidente vanatoare

Mesajde nedeaalexandru pe 14 Noi 2016, 08:44

Ghinda scrie:Omu intreba una, voi alta!

Prietene, mergi cu oameni cunoscuti, cu din aia cu experienta si nu cu din aia care au luat examen pe spaga si care nu au fost in viata lor la vanatoare. Vesta reflectorizanta obligatoriu, poa sa moara de inima si organizator si vanator si cine vrei tu. Nu parasi, REPET, nu parasi standul sub nici-o forma, chiar daca sta in fata ta, in pizda goala Claudia Schiffer, nu rupe linia la mersul la picior, identifica, adica pana nu vezi animalul ca la tv, ca ala este nu declansa foc, tine unghiurile de 45 fata de stanga dreapta, nu trage din GENUNCHI, traiectoria glontului sa faca unghi cu solul, arma se plimba numai descartata, FRANTA, CU INCHIZATORUL RETRAS, se incarca in stand, se descarca in stand.

Si or mai fi si altele.

Va multumesc frumos...pentru un raspuns concret
Cu stima
nedeaalexandru
Membru activ
 
Mesaje: 82
Membru din: 02 Feb 2015, 12:06
Locaţie: Cornetu,Ilfov

Re: Accidente vanatoare

Mesajde bogus pe 14 Noi 2016, 09:28

adisan77ro scrie:De ceva vreme buna incoace, masinile sunt tot mai prezente in recuzita vanatorului. Apoi unii au inceput sa nu se mai osteneasca sa mai si coboare, si uite-asa a aparut "din pacate si trasul din masina, iar daca are si trapa...de ce sa nu fie si ea folosita? In ritmul acesta ma tem ca pana la una blindata nu e decat o chestiune de timp (pentru inceput "blindajul" a aparut doar la barile fata - spate, praguri si ceva pe dedesubt).
Si daca tot veni in discutie si vesta antiglont, ma gandesc sa iau si eu la o vanatoare casca de kevlar. Pana acum o purta fiu-meu prin casa cand ne jucam, acum ca a crescut a lasat-o de-oparte asa ca ... Si mai e si verde, asa incat se asorteaza ;)

PS: in plus de asta e de mare ajutor cand cade ghinda (nu colegul de forum :ymhug: pe el il prindem). Acum zapada ca e de sezon. Ma opresc aici ca sa nu mai apare si alte idei "vanatoresti", asta asa ca doar titulatura sectiunii forumului incepe cu "ETICA VANATOREASCA...."


asta cu casca e bune, te fereste de bancul ala...

-auzi domne' sti ce i-a trecut ieri la colegul nostru de grupa prin cap?
-nu ma omule, ia zi
-un brenek domne' un brenek
Blaser R93 Professional 8x68S / .223 Remington
Beretta ES 100 12/76/76
Nissan Terrano R20 ZD30
Avatar utilizator
bogus
Veteran
 
Mesaje: 1201
Membru din: 01 Oct 2013, 09:31
Locaţie: Cluj Napoca

Re: Accidente vanatoare

Mesajde pipabh pe 14 Noi 2016, 10:53

nedeaalexandru scrie:
Ghinda scrie:Omu intreba una, voi alta!

Prietene, mergi cu oameni cunoscuti, cu din aia cu experienta si nu cu din aia care au luat examen pe spaga si care nu au fost in viata lor la vanatoare. Vesta reflectorizanta obligatoriu, poa sa moara de inima si organizator si vanator si cine vrei tu. Nu parasi, REPET, nu parasi standul sub nici-o forma, chiar daca sta in fata ta, in pizda goala Claudia Schiffer, nu rupe linia la mersul la picior, identifica, adica pana nu vezi animalul ca la tv, ca ala este nu declansa foc, tine unghiurile de 45 fata de stanga dreapta, nu trage din GENUNCHI, traiectoria glontului sa faca unghi cu solul, arma se plimba numai descartata, FRANTA, CU INCHIZATORUL RETRAS, se incarca in stand, se descarca in stand.

Si or mai fi si altele.

Va multumesc frumos...pentru un raspuns concret
Cu stima

Fara sa fie cu suparare : ai multumit pentru ceva pentru care nu trebuia sa intrebi!!!!
Acum vin si-mi pun o intrebare: oare as vrea sa te am coleg de stand, atata timp cat tu nu ai stiut lucrurile transmise de "ghinda"? Categoric nu!!!!
Nu se poate sa devii vanator si sa nu cunosti lucrurile de mai sus. Apoi ne miram ce se intampla accidente??? Datorita acestui aspect te intreb ti-ai facut corect stagiatura?
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1656
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: Accidente vanatoare

Mesajde violiv pe 14 Noi 2016, 12:24

Din pacate, accidentele fac parte din orice activitate umana.
Cele petrecute la vanatoare sunt numai mult mai "spectaculoase", mediatizate, impresionante decat restul.
Pe statistici lungi de la noi si din UE, numarul accidentelor la vanatoare este relativ constant. Practic sunt cateva, la noi in tara poate cate degetele de la maini anual. Raportat atat la intreaga populatie cat si la numarul de vanatori, partide de vanatoare, etc. reprezinta una din cele mai sigure activitati umane. De XY ori mai multi oameni mor inecati numa in mare in timpul sezonului estival sau in drumetii pe munte, ca sa nu mai vorbesc de accidente de masina sau accidente petrecute in baie sau bucatarie.
Tot statistic, la un numar suficient de ani petrecuti pe coclauri vei fi martor sau implicat in asa ceva, tu sau un cunoscut relativ apropiat.
Tocmai datorita acestui fapt americanii scriu pe fiecare carticica de instructiuni de folosire a armei celebrul decalog - un set de reguli de baza privind comportamentul atunci cand ai in mana o arma. Respectarea lui cu sfintenie, fara celebrul romanism "merge si asa" e cheia fericirii. Nu numai respectarea de catre tine ci si luarea de atitudine ferma atunci cand este incalcat de altii, indiferent de "coaiele" celui care-l incalca.

In plus fata de ce zic americanii, romanii au o vorba izvorata din practica:

GLONTUL CAUTA OMUL!

Asta pentru ca multe accidente s-au petrecut in conditii imposibil de imaginat si chiar de s-ar face reconstituiri exacte n-ar mai iesi la fel nici intr-o mie de incercari.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Accidente vanatoare

Mesajde yoghi pe 14 Noi 2016, 16:32

Acum ce sa zic.
Dupa atati ani de vanatoare 29 adica..va pot zice ca am fost alicit de 2 ori (noroc ca eram la ...100 m ; am fost ratat la mustata(1-2m) de 5-6 ori si am paricipat la inca cateva iesiri unde colegii de stand au fost atinsi de alice.

acum si eu am avut doua trageri periculoase.
-am avut ""sansa"" sa ratez un vecin de stand ..care la o vanatoare de iepuri in padure a parasit standul (""cu burta pe copac"") a traversat aleea standurilor si s-a oprit dupa un copac la 12-15m in spatele liniei vanatorilor.Norocul lui a fost grosimea copacului pe care eu l-am alicit.
- si la o pinda de mistret colegu pleaca spre alt stand ...dupa 30-40 minute in fata dreapta la 25m se misca stuful si ceva negru.Ridic arma cu degegul pe tragaci si astept sa vad ...unde e ratul...tot astept ..pata neagra apare si dispare ...30 secunde ....un minut...si aud..."""Da draga numai suna acum am treaba""".....

Binenteles ca mistretul meu nu vorbea ci prietenul fusese sunat de sotie. In loc sa traverseze stuful s-a ratacit si s-a oprit...acolo.

Acu daca eu nu aveam rabdare ... "sa vad ratul sau coada"".? Ca am asteptat cu degetul pe tragaci 2min sau 30 sec nu stiu DAR AM ASTEPTAT SA INDENTIFIC VANATUL. Prietenul a recunoscut ca dupa primele 5 secunde el ar fi tras oricum ...daca era in locul meu

PS.pt gestul meu am primit o sticla de Glenfidis si nevastasa una de sampanie. :D (si permisiunea sa-l sune cand vrea ea ...mai ales la vanatoare :lol: ).

Deci trei mari reguli.
1.nu parasi standul
2.indetifica vanatul
3.descarca arma.
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3758
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Accidente vanatoare

Mesajde Liviu Mircea-tehărău pe 14 Noi 2016, 17:25

Si nu da drumul la foc daca in spatele vanatului nu exista un obstacol natural care sa opreasca proiectilul in cazul in care ai ratat tinta. Nu trage pe linia orizontului, cand terenul e denivelat. Am vazut multe cazuri cand vanatul este impuscat pe creste. Si am vazut si multe chifle. Cine stie unde se opreste proiectilul, mai ales daca e glont?
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
Liviu Mircea-tehărău
Membru important
 
Mesaje: 154
Membru din: 30 Oct 2016, 12:16

Re: Accidente vanatoare

Mesajde Marksman pe 14 Noi 2016, 18:27

violiv scrie:Tocmai datorita acestui fapt americanii scriu pe fiecare carticica de instructiuni de folosire a armei celebrul decalog - un set de reguli de baza privind comportamentul atunci cand ai in mana o arma. Respectarea lui cu sfintenie, fara celebrul romanism "merge si asa" e cheia fericirii. Nu numai respectarea de catre tine ci si luarea de atitudine ferma atunci cand este incalcat de altii, indiferent de "coaiele" celui care-l incalca.

In plus fata de ce zic americanii, romanii au o vorba izvorata din practica:

GLONTUL CAUTA OMUL!

Asta pentru ca multe accidente s-au petrecut in conditii imposibil de imaginat si chiar de s-ar face reconstituiri exacte n-ar mai iesi la fel nici intr-o mie de incercari.


Da este adevarat ce spune @Violiv .. :D o sa vezi "..decalogul " la fiecare arma care o cumperi si asta trebuie respectat cu "sfintenie "... Cind se face cursul de arma se pune un accent fff mare pe " Safety course for guns ".. de fapt asea se si cheama aici in Canada " cursul de siguranta pt arma" . Nu o sa ii intereseze prea mult pe instructor .. ca incurci tipurile de arme sau ca nu prea intelegi bine cum sta treaba cu calibrele . :D
Dar daca nu esti capabil sa explici safety course ... si nu ai o manuire fff corecta a armei , in conditi de maxima siguranta ... nu iti dau permis de arma . Parerea mea este ca se pune accent undeva la 90% pe siguranta si restul de 10% pe alte prosti care nu prea intereseaza pe nimeni ... Asta e valabil si pt copii cind fac cursul de vinatoare ....
Invatind copii mei sa traga cu arma m-am batut de acesta problema destul de des :D ... si mama ce se enervau pe mine cind ii intrebam ( de cele mai multe ori la capitolul asta ... ridic vocea la ei ) :lol: ... Vrei sa tragi ? .. spuneam eu .. nu doar ma uit prin luneta .. Iar ridicam vocea .." Take your finger off the trigger ".. ia degetul de pe tragaci ..... . Fetita plingea de parca sar fi terminat lumea .. :lol: .. Alta chestie ce a trebuit sa repet cu ei a fost sa verifice arma de fiecare data cind pun mina pe ea .. si nu conteaza ca doar am pus arma jos din mina mea si eu am verificato ... Legea spune ca ei trebuie sa deschida inchizatorul si sa verifice arma personal .. :D si asea facem .. sunt ff multe de vb la capitolul asta , si copii au prins ff repede cum sta treaba nu armele , ca o greseala sau o manuire incorecta si iresponsabila a armei poate avea consecinte fffff grave ..Nu s e supara copii pe mine , inteleg ca este doar pentru binele lor sa respecte armele si sa invete corect cum sa le foloseasca .. Ca dovada ma tot intreaba cind o sa mai mergem shooting ... deja au in cap prosti ... despre long range shooting ( amandoi ) :D
Colegi care au postat mai sus la acest subiect au fost ff expliciti ..[-x .. cu tot respectul pentru colegi vinatori care au pus intrebari ... eu cred ca este un subiect TREBUIE.. tratat dur .., este vorba de siguranta noastra si a colegilor cu care vinam , un alt lucru care l-am vazut la citva vinatori atunci cind vinam a fost ca atunci cind au vazut animalul ... s-au pierdut baieti . ( buck fever ) adrenalina si manuiesc arma ca si" Rambo in Vietnam " daca au mai si visat cu citeva ore inainte ca erau parteneri cu Rambo si secerau baieti tot ce misca "atunci ii bai mare " :lol: asea spunem noi ardeleni ... N u te mai intelegi cu ei .. si nu mai le pasa de nici o lege si masurii de siguranta . :-ss , vor doar sa traga primi .. Experienta .. si aplicarea repetata.. si in mod involuntar ( dupa un timp lucrurile astea iti intra in instinct ,,) te pot scapa de o multime de probleme . dar ca sa iti intre in instinct trebuie sa le cunosti si sa le practici :)


PS . @yoghy .... un vinator care isi recunoaste greselile ... si care invata din ele are tot respectul meu !!!!! ^:)^ :-bd
Marksman
Veteran
 
Mesaje: 339
Membru din: 20 Ian 2016, 01:15

Re: Accidente vanatoare

Mesajde nedeaalexandru pe 14 Noi 2016, 21:11

Fara sa fie cu suparare : ai multumit pentru ceva pentru care nu trebuia sa intrebi!!!!
Acum vin si-mi pun o intrebare: oare as vrea sa te am coleg de stand, atata timp cat tu nu ai stiut lucrurile transmise de "ghinda"? Categoric nu!!!!
Nu se poate sa devii vanator si sa nu cunosti lucrurile de mai sus. Apoi ne miram ce se intampla accidente??? Datorita acestui aspect te intreb ti-ai facut corect stagiatura?

Nu este cu suparare
Dar oare eu as dori un coleg ca dumneavoastra care sa creada ca le cunoaste pe toate...e periculos zic eu...de unde ati dedus ca stiam sau nu acele lucruri...prin simplu fapt ca am multumit unei persoane care a raspuns concret la o intrebare?!?
Credeti ca acea stagiatura de 1 an pe care,da am facut-o corect te invata si cum au ceilalti colegi grija de tine?!?credeti cumva ca in acel an de zile intalnesti situatii pe care ceilalti colegi cu ani de experenta in spate le-au trait?
E absolut vital sa stii regulile...ex nu parasesti standul,nu tragi sub 45,etc...pe care ai fi putin dobitoc sa nu le inveti atat timp cat e vorba de viata ta...cat iti doresti sa te intorci in siguranta acasa la familie..eu consider ca e bine sa previi si sa inveti pe cat poti din experientele celor experimentati
Si acum va intreb... sigur ca nu trebuia sa intreb?
Cu deosebita consideratie pentru un domn cu experienta
nedeaalexandru
Membru activ
 
Mesaje: 82
Membru din: 02 Feb 2015, 12:06
Locaţie: Cornetu,Ilfov

Re: Accidente vanatoare

Mesajde nedeaalexandru pe 14 Noi 2016, 21:23

In final vreau sa multumesc tuturor celor care au scris si care au impartasit din experienta lor.Sfaturile dumneavoastra sunt foarte utile atat pentru mine cat si pentru cei care vor citi ...Accidentele la vanatoare,statistic,in Romania,s-au inmultit in ultimii ani...Cu speranta ca cei care vor citi ceea ce ati scris dumneavoastra domnilor,vor avea de invatat,va salut cu deosebit respect
nedeaalexandru
Membru activ
 
Mesaje: 82
Membru din: 02 Feb 2015, 12:06
Locaţie: Cornetu,Ilfov

Re: Accidente vanatoare

Mesajde teuton pe 14 Noi 2016, 21:30

educativ recomand "Ce nu povestesc vanatorii" de A. Stavros
se gaseste sigur pe net
teuton
Veteran
 
Mesaje: 359
Membru din: 03 Oct 2009, 08:43
Locaţie: valcea / bucuresti

Re: Accidente vanatoare

Mesajde teuton pe 14 Noi 2016, 21:35

e mai greu de invatat sa nu tragi dacat sa tragi !
teuton
Veteran
 
Mesaje: 359
Membru din: 03 Oct 2009, 08:43
Locaţie: valcea / bucuresti

Următorul

Înapoi la Unde-i lege nu-i tocmeala!

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 32 vizitatori

Publicitate