Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 08:01

Ratari monumentale si tesle-n c...oaie

Vanatoarea la mistret, la goana panda sau dibuit este una din cele mai raspindite vanatori din Romania . Zona de deal si munte , campie , Delta - toti vanatorii asteapta sezonul de mistret cu mare placere . Aici discutam totul despre vanatoarea de mistret, metode de vanatoare, munitia si calibrele pentru mistret, tehnici de vanatoare .

Moderator: CCM

Ratari monumentale si tesle-n c...oaie

Mesajde sean pe 18 Dec 2016, 19:22

Salutare!
Din capul locului precizez ca toti suntem elita vanatorimii de mistret... :lol:
Dar mai exista si zile proaste.
Azi am ratat un vierut de 120-130 de kg care a vrut sa se sinucida...nu l-am putut ajuta desi m-a implorat...de la 10-15 metri...
Dupa vreo 4 ani de Argo in 9,3 (vandut) azi am mers cu Remingtonul 870...
Filmul intamplarii:
Zi frumoasa,ger dar soare...aud cainii pe dealul din fata mea si am impresia ca alearga o capra...a fost prima greseala,Betty cea urata nu e pasionata de capre...ma gandesc ca orice ar fi are sanse minime sa ajunga la mine...mai jos vegetau doi ortaci de la care nici musca nu pleaca necastrata,asa ca-mi reiau atitudinea Zen...latraturi si scandal prin soava din fata noastra,mult in vale...si ma pomenesc cu porcul dunga pe mine...il admir prin eotech si caut siguranta in fata garzii ca la argo dar la Remington e in spate...pana o gasesc porcul in fuga decenta e la 10 metri de mine si sare in sant in boscheti...atunci trag si eu,gherla...cu pusca dupa troznituri il urmaresc sa iasa in spatele liniei si iese...punctul pe blatul lui si apas pe tragaci...de doua-trei ori...uitasem ca pompa nu se incarca singura...imi venea sa-mi cumpar o Tesla... :mrgreen:
Chapuis S12 9,3x74R
Kimber Longmaster Classic 308 win
Mossberg Mariner,IJ mod.12 cal.16...s.a.
sean
Membru important
 
Mesaje: 186
Membru din: 25 Noi 2013, 09:21

Re: Ratari monumentale si tesle-n c...oaie

Mesajde sean pe 18 Dec 2016, 20:03

Marturisiti...curaj...e ca la alcoolicii anonimi sau ca la spovedanie...daca ma sustineti va povestesc si prima vanatoare cu Argo...dar atunci l-am bagat la sacosa...cu greu! :lol:
Dupa,cu 9,3-ul,nu prea a fost nevoie de al doilea foc...
Chapuis S12 9,3x74R
Kimber Longmaster Classic 308 win
Mossberg Mariner,IJ mod.12 cal.16...s.a.
sean
Membru important
 
Mesaje: 186
Membru din: 25 Noi 2013, 09:21

Re: Ratari monumentale si tesle-n c...oaie

Mesajde violiv pe 19 Dec 2016, 07:46

Asta e razbunarea ARGO .... c-ai dat-o dupa ce te-a slujit atatia ani.

Pauza intre goane la o goana dubla. Eu la taclale cu vecinul de stand pozitionat pe o panta de peste 45 grade mai sus un loc de locul meu. Prima sau a doua iesire cu noua teava in 375 H&H. El la prima iesire cu vechea mea Remi 700 in 375 RUM. Armele rezemate de copac langa noi. La un moment dat auzim focuri din linie. Iau arma si fug spre standul meu unde aproape ajung de-a dura pe fund, aud foc si de unde plecasem si ma trezesc cu turma efectiv peste mine. Din 3-4 m ochesc si trag, vad o explozie de frunze si pamant, porcul face o tumba in aer, revine pe picioare si-o ia la fuga ... al doilea foc era deja pe teava, urmaresc cu pusca in spate si dau sa ochesc cand pleaca focul inainte de a ajunge cu arma pe tinta, pe deasupra - arma noua, tragaci usor, necunoscut ... armez iar scurt si face tac ca nu dusesem inchizatorul suficient de in spate sa preia un alt cartus, mai armez o data, ochesc printre tufe si mai pleaca un foc dar pleaca si porcul. In timpul asta 15 godacei vargati mi se strecurau printre picioare iar restul celor mari ma ocolesc in cativa metri. Stau si ma crucesc cum de n-am nimerit efectiv la gura tevii cu primul foc si vad in pamant o gaura cat o galeata lasata de primul foc. Cand ma uit la arma vad ca nu apucasem sa scot capacelul la Docter :D :ymblushing: :ymblushing:

Incarc arma, il intreb pe vecin ce-a facut .... el suparat ca facuse exact ca mine, ratare in 2-3 m.
Peste un minut, dupa tot zgomotul impuscaturilor si discutia noastra vine a doua turma peste noi din care luam fiecare cate un porc, perfect, picati in foc. Aproape degeaba, ca rusinea primelor focuri n-au mai spalat-o.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Ratari monumentale si tesle-n c...oaie

Mesajde laurul pe 19 Dec 2016, 10:21

Acu doi ani, cu Argo in 9,3, luneta pe 1 curat....
In fata mea la vreo 6-7 m o tufa(des) adanca de vreo 2 m si lata de vreo 10m, o ranita de porc se plimba in spatele ei... :-$
Iese in dreapta...iese in stanga?!?! :-ss
Neee, [-x o strabate la jumate si ma trezesc cu 50 de kile de porc atza pe mine, zbang, i-o dau la nas si ii rup ratul. Scutura din cap ca un cal si maa ocoleste prin dreapta , trece in spate si bum, ii fac o dunga pe spate.
Nu-i pasa ca fierbeam, da sa plece iar si poc, cade in foc.
@Sean radea de de se kk pe el... =))
Eu ii arat o jumatate din semnul victoriei :ympeace: si cu coada ochiului vad "namila" ca se ridica si pleaca impleticit.
De uimit, uit ca am asigurat arma, trag de tragaci sa-l rup , dezasigur si porcul cade in foc impuscat...de vecinul. ~x( ~x( ~x(
Primul foc in 4 m, al doilea in 10 si ultimul la 15.... vecinul a tras de la vreo 80m. Probabil de mila.
Sean: " Ce faci bre, il scarpini?!"
Eu:"E de tabla...."

PS. Cumpar tesla in copropietate, ca i trebe si lui Sean.
Sa fie la grupa! :pray:

-trivialitatile nu le suporta tastatura-
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3066
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Ratari monumentale si tesle-n c...oaie

Mesajde sean pe 19 Dec 2016, 10:50

Prima vanatoare cu Argo,pe mecanice...stau in niste boscheti,in spate am o rapa,in fata padurea la vreo suta de metri...aud scandal si vad vierul venind catre mine cu un jagterrier nervos in coada lui...parea mare de tot vierul in comparatie cu catelul...infoiat si nervos...il iau in catare si il las sa vina...mi-era frica sa trag,jagt-ul misuna prea aproape...cand ajunge pe la 40-50 de metri dau un foc,se intorsese la caine...gherla...porcu se intoarce si tinta pe mine...pe la 15-20 de metri ii mai dau una...in frunte am vrut dar i-am rupt un picior din fata...dupa care am sarit intr-o parte ca ma lua pe sus...trece de mine si se da de-a berbeleacu pana jos,timp in care mai dau si ultimul foc...tot gherla...schiopatand intra intr-un izvor la vreo optzeci- o suta de metri agasat de bravul catzel care il tine pe loc...arunc un cartus in arma deschisa si il iau iarasi in catare,de data asta ca in poligon...prind momentul cand jagterrierul e in siguranta si-i dau una norocoasa la ureche...i-am stins lumina dar tot am fost tinta mistourilor...ba ca am tras o traista de cartuse,ba ca trebuia sa stau la monta si alte asemenea...in special de la un prieten scarpinator de godaci,se stie el si ar trebui sa povesteasca... :lol: :lol:

L.E.
A povestit!!! =)) =)) =))
Chapuis S12 9,3x74R
Kimber Longmaster Classic 308 win
Mossberg Mariner,IJ mod.12 cal.16...s.a.
sean
Membru important
 
Mesaje: 186
Membru din: 25 Noi 2013, 09:21

Re: Ratari monumentale si tesle-n c...oaie

Mesajde sean pe 19 Dec 2016, 11:17

Mai stiu pe unul care castreaza vieri mari cu glont...arta si precizie,le da afara selectiv... =)) =))
Chapuis S12 9,3x74R
Kimber Longmaster Classic 308 win
Mossberg Mariner,IJ mod.12 cal.16...s.a.
sean
Membru important
 
Mesaje: 186
Membru din: 25 Noi 2013, 09:21

Re: Ratari monumentale si tesle-n c...oaie

Mesajde sean pe 19 Dec 2016, 11:39

laurul scrie:@sean
Nici in ziua de azi nu te cred ca n-ai stat MODERAT..... :)) :)) :))


Iti raspund in privat ca nu vreau sa intre CNA-ul pe fir. =)) =)) =)) :-B
Chapuis S12 9,3x74R
Kimber Longmaster Classic 308 win
Mossberg Mariner,IJ mod.12 cal.16...s.a.
sean
Membru important
 
Mesaje: 186
Membru din: 25 Noi 2013, 09:21

Re: Ratari monumentale si tesle-n c...oaie

Mesajde biriuck pe 19 Dec 2016, 13:32

In vara ce tocmai am trecut am petrecut mult timp la vanatoare de caprior.
Cel mai mult am alergat dupa un anume caprior la Patarlagele. Nu are el coarne spectaculoase dar se foloseste de teren, de simturi si de consoarta cum nu am mai patit pana acum. Ne vedem si in sezonul ce vine daca nu il mananca vreun lup :D
La acest tap batran puteam sa incercam apropierea doar dimineata iar seara mergeam la altul mai frumos. Dupa vreo 7 iesiri nereusite deja ma disperase si eram hotarat sa nu il mai chinui nici pe bietul paznic si sa trag in primul mascul iesit.
Cum ne intorceam noi pe la 9 dimineata cu masina, ne taie calea un caprior tanar, un sesar cu raze scurte. Il las sa treaca in livada, opresc masina, scot arma, incarc repede si fac un ocol mare sa ii tai calea. Il pierdusem din vedere prin fanul mare si ma apropiam prudent cand vad cum crengile dintr-un palc de zarzari se scuturau serios si mi-am dat seama ca acolo e incornoratul.
Pas cu pas prin fan, cu opriri cand se oprea si el din frecat coarnele, reusesc sa ajung la vreo 8-10m de tufe, ii vedeam deja fundul. Dau piedica in stanga, fac un pas mare lateral cu arma la ochi, ma simte si el si intoarce capul drept spre mine, tinta e in spatele piciorului din fata, apas mult prea grabit pe tragaci, buuuum! Tapul face o saritura de parca i-as fi dat in inima, cade in izvorul de langa si pleaca 100m mai incolo unde se si opreste sa pasca.
Ma frec la ochi, ma trec toate apele si ma uit ca vitelul la pusca. La locul faptei nicio picatura, nicio picatura nici unde a cazut, nimic nici pe dara iar el paste linistit ca si cum ar fi tunat de la furtuna.
Ocolesc din nou ajutat de niste arbusti de prun, ajung la 40m de el, ma sprijin de un prun, tinta pe spata, trag acceleratorul si...nu mai trag :oops:
Pun piedica, scot cartusul, dezarmez si ma intorc rusinat spre masina.
"Ce ai facut, bre?
"I-am arata ca suntem si noi pe aici!"
"Nu lasa sange?"
"Nimic!"
"Hai sa ne mai uitam!"
"Hai, dar sa stii ca paste colo si il doare-n cur de mine"
Se uita la mine neincrezator, mergem sa verificam locul faptei.
"Unde zici ca paste? Hai sa il mai incerci odata!"
"Nu, lasa-l negru. Asa i-a fost sa fie azi!"
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2694
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Ratari monumentale si tesle-n c...oaie

Mesajde biriuck pe 19 Dec 2016, 13:37

sean scrie:Mai stiu pe unul care castreaza vieri mari cu glont...arta si precizie,le da afara selectiv... =)) =))

:mrgreen:
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2694
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Ratari monumentale si tesle-n c...oaie

Mesajde katlin pe 19 Dec 2016, 18:25

Stiu ca nu-i topicul de asa ceva dar io de cand am 9.3 rad tot, de la capra la mistret :twisted:
Basca, m-am procopsit si cu o sacosa de gloante de la nea Radu la bani putini de imi vine sa o iau si la iepuri :D

Daca vin cu vreo poveste pe aici sa stiti ca e din vina cui mi-a dat arma, i-a fost ciuda ~x(

Hai salutari!
katlin
Membru important
 
Mesaje: 180
Membru din: 19 Noi 2010, 08:00
Locaţie: Galati

Re: Ratari monumentale si tesle-n c...oaie

Mesajde sean pe 19 Dec 2016, 20:34

=))
Chapuis S12 9,3x74R
Kimber Longmaster Classic 308 win
Mossberg Mariner,IJ mod.12 cal.16...s.a.
sean
Membru important
 
Mesaje: 186
Membru din: 25 Noi 2013, 09:21

Re: Ratari monumentale si tesle-n c...oaie

Mesajde yoghi pe 19 Dec 2016, 23:56

initial am crezut ca e topicul vechi dar erau prea putine postari.
Deci
viewtopic.php?f=77&t=5398
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Ratari monumentale si tesle-n c...oaie

Mesajde sean pe 20 Dec 2016, 07:30

Nu stiam de existenta acestui topic,scuze,rog un moderator sa le lipeasca!
Deci nu eu am inventat roata... :oops: :lol:
Chapuis S12 9,3x74R
Kimber Longmaster Classic 308 win
Mossberg Mariner,IJ mod.12 cal.16...s.a.
sean
Membru important
 
Mesaje: 186
Membru din: 25 Noi 2013, 09:21

Re: Ratari monumentale si tesle-n c...oaie

Mesajde jderul pe 20 Dec 2016, 14:22

Pai lasind la o parte cutitul de lemn ar m ai trebui sa aiba vinatorul in doare si "tesla".un amic de al meu avea o vorba "a avut zile " iar un altu "bai...... zicea el , nu a avut zile ......... a avut fraier" :
jderul
Membru activ
 
Mesaje: 115
Membru din: 14 Apr 2010, 18:57

Re: Ratari monumentale si tesle-n c...oaie

Mesajde sean pe 20 Dec 2016, 19:25

jderul scrie:Pai lasind la o parte cutitul de lemn ar m ai trebui sa aiba vinatorul in doare si "tesla".un amic de al meu avea o vorba "a avut zile " iar un altu "bai...... zicea el , nu a avut zile ......... a avut fraier" :


In varianta "cel mai destept porc iese la cel mai prost vanator" am tot auzit-o duminica...si muncisem atata timp la imaginea de vanator...toata scara de valori se poate da cu cracii in sus in cateva secunde...nu mai avem cota anul asta sa-mi spal rusinea! =)) =))
Chapuis S12 9,3x74R
Kimber Longmaster Classic 308 win
Mossberg Mariner,IJ mod.12 cal.16...s.a.
sean
Membru important
 
Mesaje: 186
Membru din: 25 Noi 2013, 09:21

Re: Ratari monumentale si tesle-n c...oaie

Mesajde laurul pe 20 Dec 2016, 22:04

Ia cu Ariel.....
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3066
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Ratari monumentale si tesle-n c...oaie

Mesajde bogus pe 21 Dec 2016, 08:50

Am doua recente de imi vine sa urlu.
Una acum o luna si una de acum 2 saptamani, de fapt nici nu le pot zice una si una ca prima oara am tras 3 focuri la un vier si la ultima tot 3 focuri la o turma de vreo 20 de porci, in fine ma adun putin si zilele astea va povestesc
Blaser R93 Professional 8x68S / .223 Remington
Beretta ES 100 12/76/76
Nissan Terrano R20 ZD30
Avatar utilizator
bogus
Veteran
 
Mesaje: 1200
Membru din: 01 Oct 2013, 09:31
Locaţie: Cluj Napoca

Re: Ratari monumentale si tesle-n c...oaie

Mesajde marc12/76 pe 21 Dec 2016, 20:28

Am si eu una.....
Octombrie- 15- sambata, chef in familie....eu spre seara ca un :@) ca nu ,,m-adapasem"' cam demult. A doua zi O:-) ,,cautand mangaiere" optez pentru linistea padurii in defavoarea ,,furtunii de acasa" , trebuia sa dorm undeva fara s-aud reprosuri. Simteam oboseala crancena ca dupa 3 zile de chef in studentie dupa sesiune. Zis si facut, ma-narmez cu bock-ul, scaun, sucuri naturale reci de la OMV.....si m-asez in stand. Stand pe scaun cu spatele-mi care lua forma stejarului de care ma sprijinisem, adormisem adulmecand mireasma padurii (stiam ca e goana lunga)...si iese un vulpoi cu o coada zici ca era KRUELLA din 101 Dalmatieni. Ma uit la el cu un ochi intredeschis si cu celalalt dormitand si-i zambesc de fericire lasandu-l sa treaca. Colegii se stand i-mi tot faceau semne sa ma-ntorc sa trag.... lasa-l sa treaca ca ies porcii la noi.
Dupa 5-10 min. de ,,vegetatie"' aud cainii latrand, tufisuri trosnind .....cu un ochi intredeschis zaresc un godac ca s-apropie in viteza direct spre mine, parca era avion. Ma ridic cu greu de pe scaun si trag cand e la 1 m. de mine....(DA - 1 METRU ) si ratez, cu pusca in pamant.Avuse prea mare viteza fata de reflexele mele.Mai bine-l impiedicam sa se dea peste cap.
...furtuna...reprosuri......
A doua goana:
aceeasi pozitie fotoliu (scaun+stejar) aceeasi amorteala si iese vierul la 15 m in stanga mea . Eu eram chiar pe coltul standurilor. Ma intorc pe scaun fara sa ma ridic si fac un dubleu, mai tare-l sperii nu sa-l pusc...
...furtuna...reprosuri......\
Concluzie : mai bine ''furtuna de acasa"' decat ,,linistea padurii''
marc12/76
Membru activ
 
Mesaje: 113
Membru din: 21 Noi 2014, 10:18

Re: Ratari monumentale si tesle-n c...oaie

Mesajde yoghi pe 21 Dec 2016, 21:56

doar doua goane faceti voi ?
:mrgreen:
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Ratari monumentale si tesle-n c...oaie

Mesajde laurul pe 22 Dec 2016, 21:09

yoghi scrie:doar doua goane faceti voi ?
:mrgreen:

Zau?!
Te luam odata sa facem Vleauca si Depozitul?!
Stai in stand... nu e nevoie sa faci goana...
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3066
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Ratari monumentale si tesle-n c...oaie

Mesajde blackcrotal pe 06 Ian 2017, 10:50

biriuck scrie:In vara ce tocmai am trecut ...........
Ma frec la ochi, ma trec toate apele si ma uit ca vitelul la pusca. La locul faptei nicio picatura, nicio picatura nici unde a cazut, nimic nici pe dara iar el paste linistit ca si cum ar fi tunat de la furtuna.
Ocolesc din nou ajutat de niste arbusti de prun, ajung la 40m de el, ma sprijin de un prun, tinta pe spata, trag acceleratorul si...nu mai trag :oops:
Pun piedica, scot cartusul, dezarmez si ma intorc rusinat spre masina.
"Ce ai facut, bre?
"I-am arata ca suntem si noi pe aici!"
"Nu lasa sange?"
"Nimic!"
"Hai sa ne mai uitam!"
"Hai, dar sa stii ca paste colo si il doare-n cur de mine"
Se uita la mine neincrezator, mergem sa verificam locul faptei.
"Unde zici ca paste? Hai sa il mai incerci odata!"
"Nu, lasa-l negru. Asa i-a fost sa fie azi!"


Hm, nu credeam ca se v-a intampla o data acest lucru dar, "noblesse oblige":
- Frumoasa intamplare, faina si moralizatoare povestire !
Sincere felicitari Biriuck !
Razvan
blackcrotal
Veteran
 
Mesaje: 740
Membru din: 30 Dec 2013, 07:55
Locaţie: Bucuresti

Re: Ratari monumentale si tesle-n c...oaie

Mesajde yoghi pe 06 Ian 2017, 14:01

laurul scrie:
yoghi scrie:doar doua goane faceti voi ?
:mrgreen:

Zau?!
Te luam odata sa facem Vleauca si Depozitul?!
Stai in stand... nu e nevoie sa faci goana...



ma gandeam ca daca primele doua goane a avut ratari..au mai fost si altele in aceeasi zi ;)
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania


Înapoi la Vanatoare de mistret

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 66 vizitatori

Publicitate