Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Mar 2024, 09:55

Achizitie semiautomata ( de scoala ) germana

Discutii despre armament cu glont , munitii , calibre , etc . Multiple compartii intre arme , munitii pentru arme , tipuri de vanat , balistica , samd .

Moderator: liviur

Achizitie semiautomata ( de scoala ) germana

Mesajde SPV13R pe 02 Ian 2017, 09:41

Dupa mult timp m am hotarat sa achizitionez si o semiautomata cu glont.
Incep cu precizarea ca am o carabina A-bolt Sako 7 mm rem-mag de care sunt extrem de multumit pe care am o luneta 6x32, ce va fi schimbata cu ceva cu x-uri mai mari sa ramana arma de distanta si ok si in amurg, cea actuala lasa mult de dorit la capitolul asta.
Ce imi doresc este o arma de goana ( eu fac efectiv goane la mistret cu cateii) semiautomata.
Sistemul de ochire va fi un holopoint de la eotech model 552 cu luneta g33 magnifier.
Din motive subiective nu vreau Browning / argo.
Calibrul - fie raman pe 7 mm rem-mag fie trec pe un calbru mai usor, un 3006, dar aceasta este alta discutie si o decizie pe care o voi lua dupa ce stabilesc arma si lungimea tevii.
Bugetul - doar pt arma - 2-3000 euro.
Caracteristici dorite - functionare fara compromis ( sa nu se blocheze) in conditii grele - praf, umezeala, temperaturi scazute etc, intretinere facila, recul mic, greutate mica :))


Din navigatie pe net am ajuns la urmatoarele arme
1. Haenel SLB 2000+ pret ?
TECHNICAL FEATURES:
> Barrel length: 500 mm + 510 mm (Magnum)
> Overall length: 1060 mm + 1070 mm (Magnum)
> Weight: 3,2 kg
> Caliber: .223 Rem.; 7x64; .308 Win.; .30-06; 8x57 IS; 9,3x62;
Magnum: 7mm Rem. Mag.; .300 Win.Mag
> Magazine capacity: 2, 5, 10, .300 Win.Magnum: nur 2 + 5, only 2 + 5

Arma pare ok pt cal 3006, dar lungimea tevii de 510 mm nu mi se pare suficienta pt 7 mm, in plus nu vad ca optiune sa suporte un dispozitiv boss pt varianta magnum

2. Sauer 303 - 2000 euro. Imi fac cu ochiul si varianta gti ( dar nu prea inteleg ce ofera in plus) si varianta hibrid dar as vrea sa o vad si sa o simt intai.

Barrel length: 510 / 560 mm – 20″ / 22”
Total length: 1065 / 1115 mm – 41.9″ / 43.9”
Weight: 3.25 / 3.35 kg (7.16 / 7.38 lbs)
Calibres: 7x64mm, .30-06, 8x57mm IS, 9.3x62mm, .300 Win. Mag.
Magazine: 2 rounds

Din pacate nu exista varianta de 7mm, asa ca nu ma ajuta la ce vreau nici teava de 56.
Ramane interesanta in varianta 30.06 cu teava de 51.

Acestea sunt variantele la care ma gandesc.
Daca imi puteti da un feedback despre ele sau aveti alte sugestii va rog sa mi le impartasiti.

va multumesc.
Avatar utilizator
SPV13R
Membru important
 
Mesaje: 256
Membru din: 18 Sep 2006, 10:33
Locaţie: BUCURESTI

Re: Achizitie semiautomata ( de scoala ) germana

Mesajde Sly_Fox pe 02 Ian 2017, 12:04

Salutare!
Alegi tu ceva bun pana la urma, ca doar esti vanator mai vechi decat mine. :D
In afara de cele doua arme prezentate de catre tine, cred ca si Merkel SR 1 ar trebui luata in considerare. Daca spui ca o vrei pentru goana, un SR 1 cu teava de 50 ( 1 060 mm lungime totala) in calibrul 30.06 ar merge brici. Magazia de doua este musai.
Apropo, pe unde mai vanezi? Prin balta, Facaeni, Bordusani, Fetesti? Am iesit si eu de doua ori in acest sezon la mistret, dar in zona Saveni-Bucu.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Achizitie semiautomata ( de scoala ) germana

Mesajde violiv pe 02 Ian 2017, 15:22

O sa incep cu sistemul de ochire: EXCLUS!
Principalul motiv este magnifier-ul. Este conceput si construit pentru arme grele in 224, maxim 308, adica recul 0. Distanta pupilara este declarata vreo 4_5 cm, in realitate sint cam 3, adica practic stai cu ochiul lipit de el. La o semi de vanatoare de la 30-06 in sus o iei in spranceana la fiecare foc ... nu merge.
Eotech in sine e OK
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Achizitie semiautomata ( de scoala ) germana

Mesajde violiv pe 02 Ian 2017, 15:33

Folosesc sezonul acesta o Haenel in 9,3*62 cu Eotech deasupra. E Ok combinatia. Nu cea mai buna din tot ce-am folosit. Eotech e foarte inalt, capul sta sus pentru ochire corecta si nu-i chiar atat de instinctiv. Arma e usoara, manevrabila, fiabila dar patul e croit pentru oameni mari - iar deficit de rapiditate la manuire daca esti normal.
BAR are patul cel mai ergonomic si-i cea mai suportatoare la impuritati.
Sauer e exorbitant de scumpa pentru o semi si e cea mai grea din toate, foarte dezechilibrata in fata.


Cum vad ca bugetul e generos de ce nu iei in discutie Blaser??? O R 93 s-h in 7 RM e chiar acum la vanzare pe la 2100 E. Chiar cu teava de 65 pentru magnum tot e mai usoara si mai manevrabila decat orice semi. Functioneaza mereu si pot sa pariez ca esti in stare sa dublezi cu ea intr-o luna cel putin la fel de repede ca si cu o semi.
Calibrul mai potrivit mi se pare 30-06 cu boabe de 13-14 g sau si mai bine 9,3*62 , ambele mergand bine si din tevi de 50.
Daca Docter-ul ti se pare prea fragil pentru mers in goana ai Aimpoint micro ca optiune, care este peste Eotech ca usurinta in folosire si nici nu-ti trebe magnifier la el ca sa nimeresti un taler la 100 m.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Achizitie semiautomata ( de scoala ) germana

Mesajde SPV13R pe 02 Ian 2017, 18:48

Sa incep cu sistemul de ochire - magnifierul se poate da jos ff usor, il pui numai la nevoie sau daca ai de asteptat.
De asemenea il poti rabata f simplu, si vezi direct holopointul.Eu am tras cu sistemul asta si am fost extrem de multumit, si mi se pare ingenios. Ce imi mai place la eotech, oricat ar fi de murdara lentila, daca ai un coltisor curat vezi.
Avatar utilizator
SPV13R
Membru important
 
Mesaje: 256
Membru din: 18 Sep 2006, 10:33
Locaţie: BUCURESTI

Re: Achizitie semiautomata ( de scoala ) germana

Mesajde laurul pe 02 Ian 2017, 20:59

Eu-s partinitor, stiu!
Argo rules the shit out of all ....
Incearca-l si vorbim dupa!!!
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3064
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Achizitie semiautomata ( de scoala ) germana

Mesajde bogus pe 02 Ian 2017, 21:05

laurul scrie:Eu-s partinitor, stiu!
Argo rules the shit out of all ....
Incearca-l si vorbim dupa!!!

Te sustin 100%
Blaser R93 Professional 8x68S / .223 Remington
Beretta ES 100 12/76/76
Nissan Terrano R20 ZD30
Avatar utilizator
bogus
Veteran
 
Mesaje: 1200
Membru din: 01 Oct 2013, 09:31
Locaţie: Cluj Napoca

Re: Achizitie semiautomata ( de scoala ) germana

Mesajde violiv pe 02 Ian 2017, 21:59

SPV13R scrie:Sa incep cu sistemul de ochire - magnifierul se poate da jos ff usor, il pui numai la nevoie sau daca ai de asteptat.
De asemenea il poti rabata f simplu, si vezi direct holopointul.Eu am tras cu sistemul asta si am fost extrem de multumit, si mi se pare ingenios. Ce imi mai place la eotech, oricat ar fi de murdara lentila, daca ai un coltisor curat vezi.


Asta confirma inca o data cat de diferite sint gusturile. Eu alternez tot la 2-3 vanatori Blaser+Docter cu Haenel + Eotech si mi se pare mai rapida prima combinatie. Eotech mi se pare inutil de mare si de greu pentru ce am eu nevoie.
Am luat in spranceana reculul de la 300 wm de doua ori si de la 375 o data. A patra oara nu-mi mai trebe. Pe ceva cu care trebe sa ma misc iute, sa dublez fara sa fie arma la fix in umar nu mai pun nimic aproape de ochi.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Achizitie semiautomata ( de scoala ) germana

Mesajde SPV13R pe 02 Ian 2017, 22:50

Specificatii:

Gama de calibre: 7x64; 308 Win; 30-06; 8x57 JS; 9.3x62; 300 Win-Mag.
*Optional cal. 223 Rem (449 RON)

Lungimea tevii: 500mm (510mm - pt. cal. magnum)
Lungimea totala: aprox. 1060mm
Greutate: aprox. 3200g
Capacitatea magaziei: 2+1 cartuse
Descriere:

Siguranta manuala
Patul din lemn de nuc (gradul 1)
Magazie detasabila
Amortizor pentru recul din cauciuc
Inaltator tip Battue si catare din fibra optica
Port-curele
Tara de provenienta: Germania

Da, este o optiune tot in 3006, dar sincer nu inteleg pretul -5000 lei - 1100 euro e mai ieftin decat un argo. De ce? Sau e pretul gresit?
Avatar utilizator
SPV13R
Membru important
 
Mesaje: 256
Membru din: 18 Sep 2006, 10:33
Locaţie: BUCURESTI

Re: Achizitie semiautomata ( de scoala ) germana

Mesajde SPV13R pe 02 Ian 2017, 23:00

Argo este o arma buna, dar cred ca browningul este mai bine cotat si sunt la preturi echivalente. Dar eu nu vreau. Vreau o arma nemteasca cel putin la fel de buna din motive subiective. Si sper sa fac o alegere buna.
Avatar utilizator
SPV13R
Membru important
 
Mesaje: 256
Membru din: 18 Sep 2006, 10:33
Locaţie: BUCURESTI

Re: Achizitie semiautomata ( de scoala ) germana

Mesajde SPV13R pe 02 Ian 2017, 23:07

@ sly - tot pe langa facaeni la vanatoare
@ violiv - poti specifica si modelul blaser- haenel in discutie?
Avatar utilizator
SPV13R
Membru important
 
Mesaje: 256
Membru din: 18 Sep 2006, 10:33
Locaţie: BUCURESTI

Re: Achizitie semiautomata ( de scoala ) germana

Mesajde violiv pe 03 Ian 2017, 14:23

E vorba de o Blaser R 93 Profi, teava de 60 cm cu magnaport, in 375 H&H dotata cu Docter C.

Haenel, fosta H&K SLB 2000, in 9,3*62, teava de 50 cm, luata de la Elitehunting.ro la vreo 5500 lei. E cea prezentata pe larg, facuta bucatele, in topicul dedicat.
De ce politica asta de pret? Habar n-am, probabil plasticul mult chiar si la carcasa armei a redus costurile.
Merkel SR 1 este exact aceeasi arma in maruntaie dar impachetata in carcase mai elegante.
Tot nemtesti (austriece) sint cele de la Voere, singurii care ofera si variante stutzen

http://www.earme.ro/arma-de-vanatoare-v ... /ant-3924/
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Achizitie semiautomata ( de scoala ) germana

Mesajde violiv pe 03 Ian 2017, 14:28

violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Achizitie semiautomata ( de scoala ) germana

Mesajde marian.rinescu pe 03 Ian 2017, 15:47

La Multi Ani ! Va doresc la toti un an bun cu multe impliniri.
Daca imi este permis, as vrea sa impartasesc si eu dim experienta proprie:
folosesc pentru vanatoarea la goana de mistret doua arme: un R93 in calibrul 9,3 cu luneta de goana Kahles helia alternand cu Docter sight III si un Argo confortech endurance in cal. 30.06 cu acelasi Docter...viteza de tragere, usurinta, lipsa reculului,(la Argo) sunt net superioare, dupa parearea mea, oricarei alteia...
Un tragator bun nu are voie sa rateze..."focu si dusumeaua" cum zice un amic.
Problema pe care eu am constatat-o este doar calibrul...in 30.06, cu cel mai greu proiectil si lovit perfect, porcul tot s-a dus 50-60 m., pe cand cu 9,3 a cazut in foc totdeauna. Eu sunt extrem de multumit de Argo, nu am luat nici o data 3 din 3, doar 2 din trei, asta pentru ca porcul s-a ridicat dupa primul foc si l-am dat si pe al doilea...dar problema calibrului e o "chestiune" pur personala...
Daca am deranjat imi cer scuze...
Toate bune...
marian.rinescu
Nou membru
 
Mesaje: 27
Membru din: 04 Iul 2012, 18:31

Re: Achizitie semiautomata ( de scoala ) germana

Mesajde SPV13R pe 03 Ian 2017, 22:37

Am cautat si voere 2185
Calibre Standard: 9.3 x 62, 7 x 64, 270 Win. 308 Win., 30-06, Special: 7 mm Rem.Mag., 300 Win. Mag. (others on request)
Weight/ Length (Barrel /in Total) ca 3.5 kg, 510 mm / 21", 1100 mm

Aspectul armei pare super, din start e cea mai grea, teava numai de 51 deci nu mi se pare ca in 7 mm ar fi ok.
Oricum este si asta o varianta de luat in calcul.
Momentan caut optiunile si apoi voi incerca sa pun mana pe fiecare arma si voi decide la sfarsit.
Sunt curios si de preturi.
Avatar utilizator
SPV13R
Membru important
 
Mesaje: 256
Membru din: 18 Sep 2006, 10:33
Locaţie: BUCURESTI

Re: Achizitie semiautomata ( de scoala ) germana

Mesajde SPV13R pe 03 Ian 2017, 22:55

La voere varianta stutzen este model 1285.
Ff interesanta
Avatar utilizator
SPV13R
Membru important
 
Mesaje: 256
Membru din: 18 Sep 2006, 10:33
Locaţie: BUCURESTI

Re: Achizitie semiautomata ( de scoala ) germana

Mesajde violiv pe 04 Ian 2017, 10:18

7 RM nu mi se pare un calibru dedicat goanei ... cu atat mai mult intr-o arma cu teava scurta.
Cu cat mai grele cu atat mai bine ;)

In cursul evolutiei armelor semi s-au produs diverse modificari constructive care sa faca armele mai usoare si mai manevrabile. De la inzavorarea in culata ca la Garand s-a trecut la inzavorarea in teava, carcase de aliaj usor, etc.
O modificare pe care putini o percep dar care e foarte importanta pentru lungimea totala, echilibrul si manevrabilitatea armei este scurtarea grupului inchizator-portinchizator si a lungimii de lucru a acestuia si ascunderea arcului recuperator in alta parte decat in spatele inchizatorului cum e la AK, de ex. - sub teava la BAR, in pat la ARGO. Asta a permis scurtarea carcasei armei semnificativ.
Daca o sa pui alaturi poze de profil cu BAR, ARGO, Haenel pe de o parte si Sauer, Voere pe de alta parte o sa vezi ca magazia de cartuse e lipita de garda tragaciului la primele pe cand la ultimele este la cativa centimetri buni in fata garzii. Centimetrii aia adauga lungime la carcasa, adauga greutate, muta echilibrul prea in fata, etc.

Apropo, Haenel nu mai au in magazin :( s-au dat toate.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Achizitie semiautomata ( de scoala ) germana

Mesajde catalin1981 pe 07 Ian 2017, 10:58

Alte semi nu asa de luxoase

Nuova Jager M1A
Molot VEPR SUPER /Hunter
Norinco M14
Armalite

GARANT
FN49
Swedish Ljungman AG42B 6.5x55mm
German G43 8X57
vz. 52/57 rifle 7.62*39
H&K SL-6
H&K SL-7
catalin1981
Membru activ
 
Mesaje: 77
Membru din: 01 Aug 2011, 20:13

Re: Achizitie semiautomata ( de scoala ) germana

Mesajde SPV13R pe 07 Ian 2017, 12:40

Ultimile modele de semi nu asa de luxoase nu imi fac cu ochiul, mi se pare ca vin din zona militara si parca vreau altceva.
Am studiat ce am gasit, am ajuns si la o concluzie. Mai am de aflat niste preturi si o sa si postez impreuna cu un tabel .
Avatar utilizator
SPV13R
Membru important
 
Mesaje: 256
Membru din: 18 Sep 2006, 10:33
Locaţie: BUCURESTI

Re: Achizitie semiautomata ( de scoala ) germana

Mesajde SPV13R pe 08 Ian 2017, 21:32

va atasez fisierul cu o mica sinteza, poate ca sunt si date eronate, sper cat mai putine dar cred ca am sintetizat ok
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Avatar utilizator
SPV13R
Membru important
 
Mesaje: 256
Membru din: 18 Sep 2006, 10:33
Locaţie: BUCURESTI

Re: Achizitie semiautomata ( de scoala ) germana

Mesajde SPV13R pe 08 Ian 2017, 22:04

si acum cateva concluzii subiective
Am plecat de la ideea ca nu vreau browning sau argo. Ambele vin in multe calibre si multe modele, arme ff bune, eu as opta pentru browning, mi se pare un pic mai iertatoare cu tipul de munitie, mizerii etc. De asemenea vine in mai multe calibre, si arfi optiunea mea.
Revenind la oferta germana, arma cea mai accesibila si dupa mine prima alegere pt o persoana care vrea sa se bucure de vanatoare este haenel. Cea mai ieftina, competitiva pe hartie cu oricare, robusta nu prea i am gasit defecte decat un minus la estetica dupa gustul meu. Mult mai eleganta mi se pare Merkel si un plus este faptul ca spre deosebire de haenel ofera si variante un pic mai exclusiviste cu gravuri cinste marcii.
Avem de asemenea si 2 arme deosebite, ambele mi se par arme de stand, dupa violiv sunt un pic cu greutate pe fata, sauer si Voere. Sauer propune cateva variante foarte interesante, pe lemn si/sau polimeri dar este un pic scumputa. Si in tabel am gresit, poate fi dotata cu sistem boss din fabrica. Voere in varianta stutzen ar fi alegerea mea din multe motive, estetic cea mai serioasa, clasica dar... nu se potriveste cu stilul meu de vanatoare actual. Iar pretul este pe masura.
Castigatoarea mea, MERKEL SR 1 keiler gold . din ce am gasit pe net, pretul ar fi undeva la 2200 euro, o sa vad si ofertele din magazine si daca sunt diferente semnificative revin.
Interesant este ca ma gandesc serios ca alegerea calibrului sa nu fie 30.06, cred ca ma duc spre 8 sau 9,3 dar sa vad mai intai oferta de varfuri de glont, caracteristici etc, nu am experienta focului cu aceste calibre. de fapt astept sugestii in continuare.
principalul vanat - mistretul, dar as vrea sa am optiune de varf si pentru ceva mai mic fara sa il distrug. vedem.
O alta discutie - i se poate schimba teava/calibrul si in ce conditii- unde ramane luneta, cat este de complicat etc.

Va multumesc tuturor pentru sugestii, experienta si bunavointa.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Avatar utilizator
SPV13R
Membru important
 
Mesaje: 256
Membru din: 18 Sep 2006, 10:33
Locaţie: BUCURESTI

Re: Achizitie semiautomata ( de scoala ) germana

Mesajde SPV13R pe 08 Ian 2017, 22:07

Apropo - magazine care vand Merkel?
Avatar utilizator
SPV13R
Membru important
 
Mesaje: 256
Membru din: 18 Sep 2006, 10:33
Locaţie: BUCURESTI

Re: Achizitie semiautomata ( de scoala ) germana

Mesajde bogus pe 09 Ian 2017, 04:07

Reclama lor e aici chiar in partea de sus a paginii
par a avea preturi bune comparativ cu ce ziceai tu, Goldul la 2100e
http://www.huntershop.ro/listadep.htm
http://www.huntershop.ro/produs/merkelvanatoare.html
sau vecinii de pagina la reclame(desi nu o au pe stoc)
http://www.mldguns.ro/carabina-semiautomata-merkel-sr1-keiler-gold
Blaser R93 Professional 8x68S / .223 Remington
Beretta ES 100 12/76/76
Nissan Terrano R20 ZD30
Avatar utilizator
bogus
Veteran
 
Mesaje: 1200
Membru din: 01 Oct 2013, 09:31
Locaţie: Cluj Napoca

Re: Achizitie semiautomata ( de scoala ) germana

Mesajde violiv pe 09 Ian 2017, 09:48

Optiuni de varf "mic" exista si la 9,3. 14-15-17 g sau super-rapidele gen KJG de ~10 g.

Desi H&K, actuala Haenel ca si ARGO s-au laudat la lansare cu modularitatea armelor si posibilitatea de a schimba tevile cu unele in alte calibre, practic n-au realizat niciodata asta serios. Intr-adevar, sistemul ce are carcasa taiata pe lung in doua felii, cu teava agatata de felia superioara permite schimbarea rapida a intregului ansamblu superior, cu tot cu optica, cu unul in alt calibru. Practic, H&K nu a oferit niciodata la vanzare tevi de schimb iar Benelli a avut aceasta optiune doar pentru piata USA si nici acolo nu stiu daca a reusit cineva sa cumpere vreo teava.
De ce au avut aceasta politica habar n-am.
Merkel SR1 este o H&K mai "civilizata". Initial a avut ceva problemute cu carcasa de aliaj usor ce se mai fisura dar au remediat treaba de ani buni. Dar si Browning si Benelli ofera variante luxoase, cu lemn dichisit si gravuri. Parerea mea este ca o arma semi, o utilitara prin excelenta, merge perfect "neagra si urata" si aduce a "tichie de margaritar" in variante luxoase .... dar e doar parerea mea.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Achizitie semiautomata ( de scoala ) germana

Mesajde SPV13R pe 09 Ian 2017, 13:05

In principiu cu partea neagra si urata sunt de acord, insa merkel are o alta alura fata de haenel.
Si daca as opta pt negru tot pe merkel as merge.
Probabil ca 9,3 va fi calibrul :)).

In rest, da si argo si bar vin intr o gama impresionanta de vesminte. Dar ... nu.
Avatar utilizator
SPV13R
Membru important
 
Mesaje: 256
Membru din: 18 Sep 2006, 10:33
Locaţie: BUCURESTI

Re: Achizitie semiautomata ( de scoala ) germana

Mesajde RaduCR pe 08 Mar 2019, 16:59

SPV13R scrie:In principiu cu partea neagra si urata sunt de acord, insa merkel are o alta alura fata de haenel.
Si daca as opta pt negru tot pe merkel as merge.
Probabil ca 9,3 va fi calibrul :)).

In rest, da si argo si bar vin intr o gama impresionanta de vesminte. Dar ... nu.

Buna ziua SVP13R,

Pana la urma cum s-a încheiat afacerea? Mulțumit de arma, sau ai ales altceva? Si eu sunt interesat de Merkel SR1. Câteva impresiiii după utilizare?

Mulțumesc anticipat!

Radu C-R
Cal 12, 9,3x62, 30-06
Avatar utilizator
RaduCR
Membru important
 
Mesaje: 127
Membru din: 29 Mar 2017, 22:36
Locaţie: Constanța


Înapoi la Arme de vinatoare cu glont

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 15 vizitatori

Publicitate