Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Mar 2024, 10:43

Folosirea armelor si munitiilor pe timp geros

Forum dedicat discutiilor de interes general , cu specific vanatoresc , deschis tuturor iubitorilor si practicantilor acestei nobile arte . Va stam la dispozitie 24/24 ore !

Moderatori: adrian_ppp, biriuck, Sly_Fox, CCM, von BRAUN, Mircea-B

Folosirea armelor si munitiilor pe timp geros

Mesajde marc12/76 pe 05 Ian 2017, 19:08

Buna seara,
avand in vedere temperaturile extrem de scazute in perioada imediat urmatoare (in zona mea, NV tarii -20) . v-as ruga sa dezbatem putin comportamentul armelor (carabina si lisa) uleiuri folosite pe timp de iarna, vaselina ,........diverse trucuri.....
Sapt. trecuta am avut un mistret in fata si ....clanc... nu a percutat, ajung acasa, desfac boltul, degresez tot cu WD40, sterg bine, ies in teren ieri si merge ca ,,uns"' :D
marc12/76
Membru activ
 
Mesaje: 113
Membru din: 21 Noi 2014, 10:18

Re: Folosirea armelor si munitiilor pe timp geros

Mesajde yoghi pe 06 Ian 2017, 01:22

Cel mai simpla rezolvare.
desfaci arma mai ales semiautomata (seara inainte de plecare) cureti toata vaselina..uleiul din si de pe mecanism cu o carpa uscata.

daca nu aveti vaselina sau ulei ce nu ingheta la minus 20grade ..mai bine fara ungere.
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Folosirea armelor si munitiilor pe timp geros

Mesajde the_mav pe 06 Ian 2017, 09:56

Fara ungere si la mine, pe cat posibil fara condens cu bagat-scos-frecat-etc fiarele inauntru-afara-inauntru-afara-etc, mai ales daca ai vanatoare de 2-3 zile consecutive.
Pe uscat, daca o tii la frig 10-11-12 ore pe zi, las-o si peste noapte tot la frig; gandeste-te si ce socuri ai pe lisa si bine ar fi sa nu te apuce ideile de schimbare a lor pe vreme nasoala, ca peste cateva zile poate pe scoti cu flacara oxiacetilenica sau deloc :mrgreen: :mrgreen:
Pe umezeala, nu mai face asta ca a doua zi risti surprize... o iei in casa, o desfaci usuci stergi montezi uscata fara ungeri si iti faci treaba a doua zi.
De inteles ca dupa o iesire de genul asta o faci bucati si ai grija de ea.

Munitia idem, cu o mentiune proprie: la lisa pe astfel de vreme nu folosesc munitie sertizata pe rotund, doar stea. Nu tin cartusele in buzunare (din motive evidente), personal nu folosesc incalzitoare suplimentare. Pulberi mai rapide, gramaje adecvate. N-am avut nepercutate.
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: Folosirea armelor si munitiilor pe timp geros

Mesajde iliealexandruionut pe 06 Ian 2017, 22:55

Salutare,

inainte de vanatoare eu am grija de 3 chestii
- arma curatata de ulei bine de tot(nu moare daca trag niste focuri cu ea pe ,,piele'')
-cartuse ceva mai tapene(gen MG2 Flash,pulbere JK6)si alica mai mare ,nu gramaj.
-intotdeauna munitia ferita de intemperii directe(polei,ploaie,zapada)

dupa vanatoare
-curatat arma bine bine de apa,unsa putin(DA ,chiar fac asta dupa fiecare partida!!)
-munitia ramasa o usuc pe un calorifer , pret de cateva ore..chiar daca ,teoretic nu a plouat pe ea.

respect!!
citeste mult..invata..si mai apoi incearca!
iliealexandruionut
Veteran
 
Mesaje: 781
Membru din: 10 Mar 2012, 14:26

Re: Folosirea armelor si munitiilor pe timp geros

Mesajde Marksman pe 09 Ian 2017, 01:08

Am o intrebare .. ceva reteta pentru a nu se aburi luneta cind este scoasa de la caldura la - C ... am a-ncercat mai multe lunete scumpe Nightforce, Zeiss.. , si.. aproape.. toate au problema asta .. Daca o scoti de la caldura s-au daca sufli pe ea din greseala... in timp ce vrei sa ochesti se abureste rapid .
Are cineva ceva experienta in domeniul asta?.. ca ar ajuta ca o luneta sa nu se abureasca ..
Multumesc !
Marksman
Veteran
 
Mesaje: 339
Membru din: 20 Ian 2016, 01:15

Re: Folosirea armelor si munitiilor pe timp geros

Mesajde Sly_Fox pe 09 Ian 2017, 11:48

Eu nu am vazut inca vreo ,,reteta" care sa impiedice aburirea sticlei in conditiile descrise de catre tine. Mai degraba pe la voi gasesti vreo solutie minute care sa combata acest fenomen, ca prin magazinele noastre nu am auzit de vreo substanta care sa formeze o pelicula pe lentila si care sa previna aburirea.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Folosirea armelor si munitiilor pe timp geros

Mesajde the_mav pe 09 Ian 2017, 12:20

Marksman scrie:Am o intrebare .. ceva reteta pentru a nu se aburi luneta cind este scoasa de la caldura la - C ... am a-ncercat mai multe lunete scumpe Nightforce, Zeiss.. , si.. aproape.. toate au problema asta .. Daca o scoti de la caldura s-au daca sufli pe ea din greseala... in timp ce vrei sa ochesti se abureste rapid .
Are cineva ceva experienta in domeniul asta?.. ca ar ajuta ca o luneta sa nu se abureasca ..
Multumesc !

salut.
unora de pe aici le-a fucntionat ce a recomandat tipul asta
http://www.indianasoa.com/news_article/ ... _id=473782
mai greu cu adusul acestor produse in ro, dar tu n-ar trebui sa ai problem acolo.
sanatate.
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: Folosirea armelor si munitiilor pe timp geros

Mesajde DART pe 09 Ian 2017, 12:44

Marksman scrie:Am o intrebare .. ceva reteta pentru a nu se aburi luneta cind este scoasa de la caldura la - C ... am a-ncercat mai multe lunete scumpe Nightforce, Zeiss.. , si.. aproape.. toate au problema asta .. Daca o scoti de la caldura s-au daca sufli pe ea din greseala... in timp ce vrei sa ochesti se abureste rapid .
Are cineva ceva experienta in domeniul asta?.. ca ar ajuta ca o luneta sa nu se abureasca ..
Multumesc !


Salut !
Comnda-ti un kit de curatare lentile SchmidtBender in care pe langa altele vei gasi un flacon transparent dotat cu un pulverizator in care este o solutie(transparenta).Pulverizeaza din aceasta solutie pe lentile abundent apoi tamponeaza excesul cu un betisor Q-tip facand asta prin miscari circulare fara sa apesi f. tare astfel vei reusii sa aduci pe lentile un strat uniform...o pelicula fina de solutie.Aplica solutia doar pe lentilele perfect curatate (cu lenspen).Apoi sufla pe lentile ca sa verifici efectul ...in mai putin de 2 secunde se dezabureste...Lentilele lunetelor si binoclului mele au permanent un asfel de tratament..si le-am folosit in toate conditiile si functioneaza.
Daca atingi cu orice lentila astfel tratata...pierzi "protectia" antiaburire.
Avatar utilizator
DART
Veteran
 
Mesaje: 1566
Membru din: 15 Iul 2008, 13:38
Locaţie: Timisoara

Re: Folosirea armelor si munitiilor pe timp geros

Mesajde AXP pe 09 Ian 2017, 14:35

"ZEISS Fog Defender Spray
This product is designed to be used and applied to optical devices or lenses after they have been cleaned. The anti-fog system minimizes the external fogging of optics when being used in extremely cold or humid environments"
https://www.zeiss.com/sports-optics/en_ ... ducts.html
http://www.cabelas.ca/product/72083/zeiss-fog-defender
http://www.binocularscanada.com/product ... id=2105354
https://www.adorama.com/zsfd.html
https://www.walmart.com/ip/Zeiss-000000 ... y/44640766
http://www.opticsplanet.com/zeiss-fog-d ... cloth.html
22LR; 9x19; 308Win; 9,3x62; 6,5x55; 12;
AXP
Veteran
 
Mesaje: 694
Membru din: 03 Iul 2014, 11:25
Locaţie: Cluj

Re: Folosirea armelor si munitiilor pe timp geros

Mesajde Marksman pe 10 Ian 2017, 04:09

Multumesc mult Baieti !!!!

@Sly_Fox

@the_mav

@DART

@AXP

Sincer apreciez toata informatia trimisa ^:)^ .. imi ramane doar sa vad ce pot gasi mai repede si care are un review ..mai bun .. O sa am nevoie sa reziste la -25C dar nu ar fi exclus sa scada bine sub -30C sus in Nord .
Pe sfarsitul lunei o sa plec in Nord ..
Mersi mult din nou !!!!!
Marksman
Veteran
 
Mesaje: 339
Membru din: 20 Ian 2016, 01:15

Re: Folosirea armelor si munitiilor pe timp geros

Mesajde Ghinda pe 11 Ian 2017, 15:21

Nu am mai curatat armele de vreo 2 ani. Nu le aplic nimic, poate un sters de apa daca a plouat pe ele sau le-am spalat de noroi. Ma injura nea Grigore cand mai apuc pe la el sa se mai uite la arme sau sa mai verific glontul daca se duce la unde trebuie. Utilizez ce munitie imi pica in mana.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti


Înapoi la Vanatoare discutii generale

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 22 vizitatori

Publicitate