Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 18 Apr 2024, 11:04

CHAPUIS ARMES

Discutii despre arme lise, munitii, calibre, etc . Multiple compartii intre arme, munitii pentru arme, tipuri de vanat, balistica, samd.

Moderator: liviur

CHAPUIS ARMES

Mesajde EliteHunting pe 08 Ian 2017, 14:52

Iata ca au sosit si armele basculante cu tevi lise.
Detalii mai multe despre constructie sint aici:
viewtopic.php?f=73&t=16829

si variantele cu tevi lise pastreaza alcatuirea, mecanica, patentele proprietare si calitatea deosebita a executiei.

Bock-ul C 35 este oferit in varianta cu bascula de otel, cu acelasi profil rotund ca al dubluexpres-ului, in cal. 12/76, tevi cromate dur ce pot trage alice de otel, cu lungimea tevilor de 60, 66 sau 70 cm, cu socuri fixe sau interschimbabile, pat model englezesc sau cu pistolet, mecanism de declansare cu doua tragace sau un tragaci cu armare mecanica, ejectoare selective. Bascula este complet gravata cu scvene de vanatoare incluse intr-un desen fin englezesc. Masa armei nu depaseste 3000 g.
Se produce si in calibrele 16, 20 si 28.
Cu aceleasi caractersitici dar cu extractor este modelul C 30.

http://www.chapuis-armes.com/nouveautes ... esign.html

Sau in varianta cu bascula de aliaj usor - C 35 light. Bascula are aceeasi forma dar este frezata dintr-un bloc de aliaj usor „Fortal 7075” si completata cu o placa de otel pe fata verticala a basculei. Este disponibil in cal 12/76 si 20/76, tevi de 70 cm sau 76 cm la cerere, mecanism cu un tragaci sau doua, ejectoare selective sau extractor (C 30), socuri fixe sau mobile. Finisajul basculei poate fi adonizat negru peste grafuri fine sau „argento vechio”. Functie de densitatea lemnului, calibru, lungimea tevilor si varianta masa armelor variaza intre 2500-2800 g.

http://www.chapuis-armes.com/fusils-sup ... ight.html#

Juxtapusa este o mica bijuterie in cel mai pur stil al veacului trecut.

http://www.chapuis-armes.com/fusils-pro ... esign.html

Aceeasi bascula rotunda minimalista, acelasi sistem de inchidere, armare si ejectoare ca la dubluexpres, acelasi lemn deosebit si acceasi grija in a le pune pe toate la un loc. Este oferita in cal. 12/76, 16 sau 20/76, tevi cu lungimea de 60, 66 sau 70 cm, ejectoare selective (RGP) sau extractor (UGP), baterie cu doua tragace sau un tragaci (la cerere), pat englezesc. Masa armei se apropie de 3000 g fara sa depaseasca limita. Sina dintre tevi este fin „matuita” si este de tip concav, ingropata intre tevi. Echilibrul si manevrabilitatea sint de invidiat, de dorit iar tragacele pleaca usor, scurt si sec, odata cu gandul de a le actiona. Siguranta nu este automata.

Imediat poze multe ...
EliteHunting
Membru activ
 
Mesaje: 114
Membru din: 28 Noi 2014, 11:59


Re: CHAPUIS ARMES

Mesajde EliteHunting pe 10 Ian 2017, 17:56

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine
EliteHunting
Membru activ
 
Mesaje: 114
Membru din: 28 Noi 2014, 11:59

Re: CHAPUIS ARMES

Mesajde EliteHunting pe 10 Ian 2017, 17:58

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine
EliteHunting
Membru activ
 
Mesaje: 114
Membru din: 28 Noi 2014, 11:59

Re: CHAPUIS ARMES

Mesajde EliteHunting pe 10 Ian 2017, 18:02

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine
EliteHunting
Membru activ
 
Mesaje: 114
Membru din: 28 Noi 2014, 11:59

Re: CHAPUIS ARMES

Mesajde DART pe 16 Ian 2017, 12:18

...sunt un pic cam insistent... stiu ... de aceea am publicat si aici .

Buna ziua,

sunt in cautarea unei juxtapuse...si am examinat cu atentie cel prezentat ... imi place alura ... brand-ul este de top insa cred ca arma prezentata nu este terminata sau CTC-istul era beat...este toatal nefinisata va rog sa urmariti cu atentie finisajele de pe bascula si teava...pt.170 de "meleoana" ar trebui mult mai multa atentie...mult mai multa !!!
Eu zic sa le-o trimiteti inapoi.
A fost o constatare si nicidecum o critica... sunt un pic "socat" !!!

Imagine
Avatar utilizator
DART
Veteran
 
Mesaje: 1566
Membru din: 15 Iul 2008, 13:38
Locaţie: Timisoara

Re: CHAPUIS ARMES

Mesajde violiv pe 16 Ian 2017, 12:29

Poza denatureaza. Am fost la magazin sa o vad iar.
Finisajul nu este "oglinda" ci o varianta de "diamant" in care este un plan profund de linii oblice peste care se suprapune un alt plan de linii orizontale.
Cu ceva dificultate, numai daca pica lumina intr-un fel (ca in poze) vezi stratul profund oblic. In mod normal se vede ceva asemanator unui grilaj orizontal cu linioare de vreo 2 milimetri, alternativ mat-lucios.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: CHAPUIS ARMES

Mesajde DART pe 16 Ian 2017, 12:44

violiv scrie:Poza denatureaza. Am fost la magazin sa o vad iar.
Finisajul nu este "oglinda" ci o varianta de "diamant" in care este un plan profund de linii oblice peste care se suprapune un alt plan de linii orizontale.
Cu ceva dificultate, numai daca pica lumina intr-un fel (ca in poze) vezi stratul profund oblic. In mod normal se vede ceva asemanator unui grilaj orizontal cu linioare de vreo 2 milimetri, alternativ mat-lucios.


Acum eu nu sunt carcotas dar uitate la sina asta...la urmele acelea de pe fata care priveste spre bascula

Imagine

nu au avut o pila sa o mai frece un pic...si la lipitura putea fi mai frumoasa...
In fine raman la ideea ca se putea mai mult.
Avatar utilizator
DART
Veteran
 
Mesaje: 1566
Membru din: 15 Iul 2008, 13:38
Locaţie: Timisoara

Re: CHAPUIS ARMES

Mesajde EliteHunting pe 16 Ian 2017, 13:53

Finisajul cu "dungi' a fost explicat de Vio suficient pentru cine vrea sa inteleaga si se afla pe toate armele Chapuis.
Ca intotdeauna este loc de mai bine sunt de acord dar pana la "total nefinisata" sau "CTC-isti beti" este cale lunga...
Acum depinde din ce "unghi" privim placinta, gustul sau numarul de foi..
Spor la cautari de arme pe gustul dumneavoastra.
EliteHunting
Membru activ
 
Mesaje: 114
Membru din: 28 Noi 2014, 11:59

Re: CHAPUIS ARMES

Mesajde DART pe 16 Ian 2017, 14:15

EliteHunting scrie:Finisajul cu "dungi' a fost explicat de Vio suficient pentru cine vrea sa inteleaga si se afla pe toate armele Chapuis.
Ca intotdeauna este loc de mai bine sunt de acord dar pana la "total nefinisata" sau "CTC-isti beti" este cale lunga...
Acum depinde din ce "unghi" privim placinta, gustul sau numarul de foi..
Spor la cautari de arme pe gustul dumneavoastra.


Eram sigur ca veti raspunde "visceral" am mai avut noi discutii si alta data ... se vede ca mult nu s-a schimbat abordare Dv.
Nu exista loc de mai bine la o arma de 170 de milioane de lei o astfel de arma trebuie sa fie ireprosabila si aici ma refer la arma in sine nu la povestea subiectiva gravuri sau lemn de x grad... este vorba de o arma "High Middle Class" pacat ca va deranjat observatia mea o luati intotdeauna personal intelegeam asta daca Dv. faceati arma cu mainile Dv.dar Dv.doar o vindeti ... sau ma rog o oferiti in atentia marelui public...raman la idea ca arma prezentata nu este OK.
Inteleg pana la urma si punctul Dv. de vedere cu "unghiul" ... nu ziceam nimic daca arma ar fi costat 9000 lei...
Multumesc pt.urare...asta incerc sa fac... juxtapusa prezentata de Dv. era una din variante credeti-ma .
Avatar utilizator
DART
Veteran
 
Mesaje: 1566
Membru din: 15 Iul 2008, 13:38
Locaţie: Timisoara

Re: CHAPUIS ARMES

Mesajde EliteHunting pe 16 Ian 2017, 16:52

Nu m-a deranjat observatia dumneavoastra , doar cuvintele pe care le "alegeti" cu mare grija. Discutii am mai avut si probabil ca vom mai avea, nu cred ca este problema, dar la aprecieri gen"ctc-isti" beti se raspunde...asemeni sau "visceral" cum apreciati Dv.
Spor la cautari in continuare, o zi buna.
EliteHunting
Membru activ
 
Mesaje: 114
Membru din: 28 Noi 2014, 11:59

Re: CHAPUIS ARMES

Mesajde DART pe 16 Ian 2017, 17:00

OK,
imi asum "alegerea" expresiilor nefericite,voi face alegeri mai bune pe viitor.
Multumesc.
O zi buna sa aveti si Dv.
Avatar utilizator
DART
Veteran
 
Mesaje: 1566
Membru din: 15 Iul 2008, 13:38
Locaţie: Timisoara

Re: CHAPUIS ARMES

Mesajde Remo pe 08 Mar 2017, 14:06

Pe cand si pe piata noastra?
http://rols-chapuis-armes.com/en/
Remo
Veteran
 
Mesaje: 359
Membru din: 02 Mar 2010, 18:34

Re: CHAPUIS ARMES

Mesajde violiv pe 08 Mar 2017, 21:35

M-am jucat un pic cu ele la IWA. Mi-au lasat senzatii "impartite": arata ca Blaser, se manevreaza ca Blaser, mecanica e asemanatoare in aparenta, diferita esential in realitate ... pretul ca de Blaser. Deocamdata doar in cateva calibre clasice standard si doua magnum la fel de raspandite. Pe anul viitor mai multe calibre si configuratii.

Tot stau si ma gandesc: ori vrei Blaser ori vrei altceva ... de ce ai vrea ceva ce seamana perfect cu Blaser dar nu e?
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: CHAPUIS ARMES

Mesajde Remo pe 08 Mar 2017, 23:09

Seamana mult, e adevarat. Greu isi mai poate cineva gasi loc de Blaser. Si mai greu cand e vorba de arme straight pull. Rols are totusi cateva idei interesante, mie imi place incarcatorul, mai asemanator cu cel de la kr1. Sta sub tragaci, deci arma e mai scurta, poate fi schimbat usor, chiar ejectat din cate am inteles, printr o apasare lunga de buton, fara riscul de a ramane fara tragaci prin padure si cu capacitate de 4 + 1 in calibre standard. O combinatie interesanta. In plus, desi seamana cu blaser, totusi nu este blaser, care a ajuns asa de popular - pe buna dreptate - ca deja incepe sa para ca face parte din dotarea obligatorie. La ultima iesire din 20 de vanatori 7 aveau r8 si 5 aveau r8 cu pat de lemn si lunete swarovski. Parca erau din armata.
Remo
Veteran
 
Mesaje: 359
Membru din: 02 Mar 2010, 18:34

Re: CHAPUIS ARMES

Mesajde violiv pe 09 Mar 2017, 14:25

Magazia de cartuse este ingusta, monofilara si vine gazduita intre garda tragaciului si inchizator, la fel ca la toate armele fara culata. Ca la KR1, trebe sa deschizi intai garda tragaciului actionand usor un mic buton plasat anterior apoi sa tii apasat butonul ca sa cada magazia in palma daca tii arma in pozitie normala .... gravitatia este cea care o ejecteaza. Capacitate 4+1 standard, 3+1 magnum. 4 boabe magnum ca Rols am si eu in R 93, 4 are si R 8 dar puse intr-o magazie in spirala ceea ce face ca inaltimea armei sa fie mai mica.

Nu stiu cum sa explic mai bine, poate daca as fi vazut-o singura ar fi fost altceva dar alaturi de minunile basculante expuse tot de Chapuis chiar parea o ruda saraca.

Cat despre Blaser .... deocamdata nu exista ceva mai bun si a devenit efectiv un fenomen mondial. E ceva cam ca Coca-Cola sau Remington acum vreo 10 ani - aproape toti au una, cei care n-au o vor si 1000 de producatori fac cate ceva pentru ele, diferit de fabricantul de baza. Dincolo de a reprezenta "o moda", arma se vinde pentru calitatile indubitabile.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: CHAPUIS ARMES

Mesajde Remo pe 09 Mar 2017, 16:02

Nimic de zis. In plus mai ai piata aftermarket, piata second hand vasta pentru tevi de schimb etc...etc...
Remo
Veteran
 
Mesaje: 359
Membru din: 02 Mar 2010, 18:34

Re: CHAPUIS ARMES

Mesajde kleine pe 09 Mar 2017, 16:09

Salutare,

Posibil la un moment dat sa expire si patentul pentru Blaser R93 sau Blaser R8.

How long does a patent last in European?
The European Patent Convention requires all jurisdictions to give a European patent a term of 20 years from the actual date of filing an application for a European patent or the actual date of filing an international application under the PCT designating the EPO.
kleine
Nou membru
 
Mesaje: 48
Membru din: 28 Mai 2012, 12:02

Re: CHAPUIS ARMES

Mesajde kleine pe 09 Mar 2017, 16:28

Aparent off topic, dar totusi on topic:
- conformatia fiecarui tragator este determinanta pentru ce tip de straight-pull alege.
- la un moment dat discutam cu cineva referitor la Strasser RS14 si de ce nu este buna pt mine: patul este prea lung. Daca micsorez patul corespunzator risc sa imi dau peste ochi cu bolt-ul - cursa este prea lunga.
- cel putin din video si imagini, pare ca si ROLS sa aiba aceeasi caracteristica a bolt-ului
Raman disponibile pt mine, cel putin:
- Blaser R8 sau R93
- Merkel RX Helix

Sau raman la combo-ul actual: Dublu express cu tevi de schimb + Carabina Mauser style.
Da, e adevarat, am decat 2 posibilitati la dublu express, dar ...
Multumesc
kleine
Nou membru
 
Mesaje: 48
Membru din: 28 Mai 2012, 12:02

Re: CHAPUIS ARMES

Mesajde violiv pe 10 Mar 2017, 09:29

Cursa la ROLS este exact la fel de lunga ca la Blaser. Patul este de dimensiune normala, se potriveste bine unui tragator catre 180 cm inaltime.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: CHAPUIS ARMES

Mesajde violiv pe 10 Mar 2017, 09:32

Nici la Strasser, nici la KR 1 si nici la Remington cursa nu e mai lunga - e determinata strict de lungimea maxima a cartusului pe care-l poate trage. Configuratia armei insa, adica acea parte posterioara foarte voluminoasa a inchizatorului, in care este gazduit si mecanismul de percutie, face ca extremitatea posterioara a inchizatorului la Strasser sa ajunga cativa centimetri mai in spate decat la alte arme.
La Helix nu se pune problema pentru ca inchizatorul se misca in interiorul unei carcase lungi, ca de semiautomata .... cu dezavantajul ca duce la cresterea lungimii totale a armei si modifica echilibrul catre inainte.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: CHAPUIS ARMES

Mesajde EliteHunting pe 23 Mar 2017, 09:58

Remo scrie:Pe cand si pe piata noastra?
http://rols-chapuis-armes.com/en/


Carabina Chapuis Rols va disponibila in magazin incepand din luna septembrie.
EliteHunting
Membru activ
 
Mesaje: 114
Membru din: 28 Noi 2014, 11:59


Înapoi la Arme de vanatoare lise

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Google [Bot] şi 36 vizitatori

Publicitate