Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Mar 2024, 10:15

DUBLU EXPRES si cu TEVI CU ALICE sau MIXTA

Discutii despre armament cu glont , munitii , calibre , etc . Multiple compartii intre arme , munitii pentru arme , tipuri de vanat , balistica , samd .

Moderator: liviur

DUBLU EXPRES si cu TEVI CU ALICE sau MIXTA

Mesajde SPV13R pe 08 Ian 2017, 22:21

In timp, vreau sa mai cumpar o arma, un dublu express o/u la care sa am posibilitatea sa ii schimb tevile si sa il transform in arma cu alice de 12 sau20. daca ar exista si posibilitatea transformarii in mixta ar fi si mai interesant.
Pentru astfel de arme, bugetul cred ca trece de 5000 dar daca gasim si variante mai ieftine, sunt sigur ca ar fi un studiu de caz interesant pentru multi.
Avatar utilizator
SPV13R
Membru important
 
Mesaje: 256
Membru din: 18 Sep 2006, 10:33
Locaţie: BUCURESTI

Re: DUBLU EXPRES si cu TEVI CU ALICE sau MIXTA

Mesajde violiv pe 09 Ian 2017, 09:56

Sint mai multe firme ce ofera asa ceva si exista astfel de combinatii atat cu tevi suprapuse cat si cu tevi alaturate. Preturile merg de pe la 3000 E la infinit. Oferte OK de arme s-h mai apar pe eGun, nemtii fiind mari amatori de astfel de combinatii, chiar cu 3-4 randuri de tevi.

Pentru ca ma tenteaza si pe mine asa ceva, dupa ce-am tot studiat diverse modele prin prisma unor cerinte "minimale" din partea mea (adica precizie pe glont si posibilitatea de ajustare a convergentei, pret cat mai mic si masa decenta, eventual o mecanica mai smechera nu rasuflatul carlig sub tevi :p ) am cam dat deoparte nemtii si austriecii, am mai cernut si-am ramas la doua optiuni ce ofera cam ce mi-ar trebui mie:
- Verney Carron
- Marocchi 612 sau chiar o 512 din seria precedenta, care mai apare s-h la preturi foarte bune.

Mai sint si altii, e foarte adevarat dar cate o chestiuta m-a tot impiedicat.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: DUBLU EXPRES si cu TEVI CU ALICE sau MIXTA

Mesajde SPV13R pe 09 Ian 2017, 15:06

Nu stiu daca sunt eu altfel dar e tare greu sa gasesc ce vreau.
M am uitat la verney carron sagittaire xs exs, eu ma uit la modelul extra lux . O arma ff frumoasa, usoara 3kg in dublu expres 8 x 57 cu lungime tevi 56 cm. Are un tragaci ( optiunea mea) sau 2 ca optional, de asemenea optional este si sistemul de ejectare. Poate fi configurata si cu tevi cu alice cal 20. Aproape tot ce imi doresc. Nu am gasit info ref la cal 20 ( inca), lungime tevi, camera etc. Ce nu are - varianta de mixta si putine calibre in oferta, numa deranjeaza ca are ce mi as dori dar poate pt altii.

La marocchi model finn 612 sd avem o greutate mai mare - 3,5 kg in dublu express, 3,2 in combi si 3 in alica.
Mai multe variante de cal glont in variante mai mici. Tevi de 66,71 sau 76, camera magnum de 76 dar - vine numai in cal 12 si nu in 20. :)).

Apropo violiv, ai si ceva preturi?
Avatar utilizator
SPV13R
Membru important
 
Mesaje: 256
Membru din: 18 Sep 2006, 10:33
Locaţie: BUCURESTI

Re: DUBLU EXPRES si cu TEVI CU ALICE sau MIXTA

Mesajde SPV13R pe 09 Ian 2017, 15:14

Am gasit pret la verney - 10500 ron in 8x57.
Avatar utilizator
SPV13R
Membru important
 
Mesaje: 256
Membru din: 18 Sep 2006, 10:33
Locaţie: BUCURESTI

Re: DUBLU EXPRES si cu TEVI CU ALICE sau MIXTA

Mesajde the_mav pe 09 Ian 2017, 15:38

mda....
vezi ca sunt in raft la bucuresti, parca aveau acum cateva saptamani si eXS-ul (asta e combo-ul pe 20 de la VC)
cat ai scrie 4-5 postari aici, mergi si le simti cum iti vin.

VORBA ALORA: "MY 2 CENTS" :idea:
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: DUBLU EXPRES si cu TEVI CU ALICE sau MIXTA

Mesajde SPV13R pe 09 Ian 2017, 16:45

cu siguranta asta am sa fac, dar pe timp de iarna am mutatie la calimanesti, si cu primul drummla buc o sa vad.
Avatar utilizator
SPV13R
Membru important
 
Mesaje: 256
Membru din: 18 Sep 2006, 10:33
Locaţie: BUCURESTI

Re: DUBLU EXPRES si cu TEVI CU ALICE sau MIXTA

Mesajde SPV13R pe 09 Ian 2017, 16:47

la bucuresti la mld? sau in alta parte?
Avatar utilizator
SPV13R
Membru important
 
Mesaje: 256
Membru din: 18 Sep 2006, 10:33
Locaţie: BUCURESTI

Re: DUBLU EXPRES si cu TEVI CU ALICE sau MIXTA

Mesajde SPV13R pe 17 Ian 2017, 23:13

Mai cautand intre firimituri am gasit si arma care imi ofera ce vreau, adica dubluexpress, dublu lisa cal 20 mag sau mixta.
http://www.zoli.it/index_2.php?pagina=1 ... 2.html#top

Nu gasesc daca are sistem de reglaj, nici alte info dar mai caut.
Avatar utilizator
SPV13R
Membru important
 
Mesaje: 256
Membru din: 18 Sep 2006, 10:33
Locaţie: BUCURESTI


Înapoi la Arme de vinatoare cu glont

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 26 vizitatori

Publicitate