Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Mar 2024, 10:29

Recenzii carti de vanatoare citite recent

Sectiune dedicata fenomenului cinegetic in mass media . Puteti gasi aici linkuri interesante , ziare si reviste cu profil cinegetic , samd .

Moderatori: biriuck, Sly_Fox, CCM, Mircea-B

Recenzii carti de vanatoare citite recent

Mesajde biriuck pe 30 Aug 2016, 16:14

M-a inspirat topicul deschis de @Mikerinos http://www.vinatorul.ro/public/forum/viewtopic.php?f=76&t=16572 si am decis sa adaug mereu cateva randuri despre cartile cu tematica cinegetica citite recent.

In urma cu aproximativ 2 saptamani am citit "O espeditie romana in Africa" de D. Ghika-Comanesti
Imagine
O lectura cel putin interesant din mai multe puncte de vedere, nu doar vanatoresti.
Efortul in timp si bani a fost urias (deh, boieri bogati). As aminti de zeci de carabine, zeci de camile, cai si catari, cantitati mari de provizii si medicamente dar si de armele de calibru mare "de la armurierul Holland". Se mentioneaza si "darurile" pentru diversi sefi de trib pentru a avea libera trecere precum si numeroase aspecte interesante legate de cum administrau englezii portiunea lor din Somalia.

Pe langa reusitele vanatoresti (enumerate cam mecanic dupa parerea mea) si diversele metode folosite la vanatoare gasim multe referiri geografice, masuratori meteo adaugate ingrijit in jurnal, multe specii noi de plante catalogate si conservate dar si notiuni ce tin de politica, religie si etnografie.
Am fost placut impresionat si de atasamentul autorului fata de Casa Regala de atunci si de faptul ca a botezat unele zone necunoscute de pe harta Somaliei dupa numele membrilor acesteia. (Oare s-a pastrat vreuna? :idea: )

O lectura usoara, destul de saraca in inflorituri stilistice dar care face lumina asupra unei perioade indepartate.
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2694
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Recenzii carti de vanatoare citite recent

Mesajde biriuck pe 30 Aug 2016, 16:25

O alta carte citita recent este "Povestiri vânătoreşti din vremea lui Neagoe Basarab" de Mitică Georgescu.
Cam mult spus carte pentru ca este destul de subtire si poate fi citita lejer intr-o calatorie de 5 ore.

Nu am stat sa citesc prefata sau sa o rasfoiesc inainte de cumparare pentru ca era ieftina si am aruncat-o repede in cos. Ma asteptam sa fie o culegere de relatari vechi despre vanatoare gasite prin cine stie ce unghere asa ca am fost surprins cand am vazut ca este vorba doar de fictiune.

Consider ca este o carte mai potrivita pentru categoria de varsta 9-12 ani, buna de trezit scanteia in mintea puilor de vanatori, buna de incitat imaginatia. Povestirile din aceasta sunt relatate intr-un stil destul de naiv si nu prea se potrivesc cu gandirea unui adult.
O chestie destul de deranjanta pentru mine (pentru multi banuiesc ca este perfect OK) ar mai fi si o usoara unda de nationalism ce se simte in relatari.

Am pus-o bine in raft si o sa o dau cadou vreunui pusti pe care il voi vedea curios cand vine vorba de vanatoare.
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2694
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Recenzii carti de vanatoare citite recent

Mesajde biriuck pe 30 Aug 2016, 16:30

Urmatoarele pe lista (din cele vanatoresti) sunt:
1) Sa recitesc "Cainii de aret" a lui M. Burcescu (deh, am un pui de crescut :lol: )
Imagine

2) Noua editie aparuta, "Cod de etica vanatoreasca" de N. Selaru

3) ...cartea cu caprele negre ale lui von Spiess dupa ce imi e livrata :mrgreen:
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2694
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Recenzii carti de vanatoare citite recent

Mesajde miha pe 30 Aug 2016, 18:44

foarte frumos ce topic interesant

pana acum nu am citit decat mitica georgescu vanatorile lu nea nicu, o carte care nu prea mi-a placut.
apropo de capre negre cica nea nicu le vana cu rachetele de semnalizare, lansa o racheta din aia rosie si caprele ieseau si se uitau la ea ca la o steluta cazatoare dupa care asta le impusca. iezi capre nu conta. ursi la nada si tot tacamu. oribil.

si ion juvara - asa a fost, autobiografia lu cuti juvara marele chirurg roman, coleg si prieten cu palade care a luat premiul nobel pentru medicina in 1974. ii placea sa vaneze sitar, care cica e o vanatoare f sportiva. palade si-a facut teza de doctorat pe o comparatie intre anatomia tubului urinifer la om vs delfin. mergeau cu salupa pe mare si impuscau delfini in cap dupa care ii recoltau pt disectii. vremuri apuse de mult ce sa mai uitati-va si voi in ce hal se fac doctoratele in ziua de azi.

oricum f interesant topicul, m-am abonat.
.45/5.56/12
miha
Membru activ
 
Mesaje: 84
Membru din: 09 Apr 2015, 18:43
Locaţie: bucuresti

Re: Recenzii carti de vanatoare citite recent

Mesajde Septimiu pe 11 Ian 2017, 15:01

biriuck scrie:Urmatoarele pe lista (din cele vanatoresti) sunt:
1) Sa recitesc "Cainii de aret" a lui M. Burcescu (deh, am un pui de crescut :lol: )


Ai putea sa dai mai multe detalii despre aceasta carte? Ma gandesc sa o cumpar dar inainte as vrea sa stiu si parerea unui vanator care a citit-o.
Referitor la topic, mi se pare foarte interesant dar as vrea sa stiu daca intentionezi sa fie unul personal sau este liber oricine sa faca recenzii in acest topic?
12/76 | .30-06 Springfield | .223 Remington | 16/70
Septimiu
Veteran
 
Mesaje: 665
Membru din: 05 Ian 2009, 09:51
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Recenzii carti de vanatoare citite recent

Mesajde biriuck pe 11 Ian 2017, 16:27

Topicul este liber. Oricine poate sa scrie impresiile de dupa citirea unei carti de vanatoare :)

Cartea lui Mihai Burcescu, dupa parerea mea, e un "must read" inainte sa iei un caine de aret si trebuie recitita din cand in cand pe parcursul cresterii pentru ca sigur scapi din vedere detalii si nunate.
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2694
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Recenzii carti de vanatoare citite recent

Mesajde Septimiu pe 11 Ian 2017, 18:27

Multmesc @biriuck!
O carte pe care am citit-o recent si mi s-a parut destul de interesanta este "600 de sfaturi pentru vanatori" aparuta la editura Casa in 2016. Practic este o traducere dupa cartea din limba germana a autorilor Gert G. von Harling si Carsten Bothe si contine sfaturi pentru vanatoare si domenii conexe vanatorii (arme, optica, munitie, preparare trofee, caini, auto etc.
Dupa ce am citit cartea pot sa spun ca unele sfaturi pot parea putin hilare dar cele mai multe sun bune de pus in practica fiind chiar ingenioase.
O puteti gasi on-line sau prin librarii dar va sfatuiesc sa urmariti reducerile oferite de site-uri gen elefant si o puteti cumpara chiar si cu 50% mai ieftin fata de pretul de lista.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
12/76 | .30-06 Springfield | .223 Remington | 16/70
Septimiu
Veteran
 
Mesaje: 665
Membru din: 05 Ian 2009, 09:51
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Recenzii carti de vanatoare citite recent

Mesajde Septimiu pe 11 Mar 2019, 07:55

O carte aparuta recent: Mai tii minte, suflete?... a lui Sorin Girjan. Am intrat in posesia ei vineri si nu am avut stare in weekend pana nu am citit-o. O carte despre vanatoarea de altadata. O puteti procura direct de la editura sau de la autor.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
12/76 | .30-06 Springfield | .223 Remington | 16/70
Septimiu
Veteran
 
Mesaje: 665
Membru din: 05 Ian 2009, 09:51
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Recenzii carti de vanatoare citite recent

Mesajde Septimiu pe 04 Noi 2019, 19:59

Nu e tocmai de vanatoare dar pe aproape:
20191104_195633.jpg

Tocmai am primit aceasta carte si nu am apucat sa o citesc dar la o prima rasfoiala imi pare ca are multe lucruri utile.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
12/76 | .30-06 Springfield | .223 Remington | 16/70
Septimiu
Veteran
 
Mesaje: 665
Membru din: 05 Ian 2009, 09:51
Locaţie: Cluj-Napoca


Înapoi la Revista presei

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 10 vizitatori

Publicitate