Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 19 Apr 2024, 23:19

Vinatoarea in Canada

Aici puteti gasi posibilitati si oferte de a vana in alte tari ale lumii - discutii , impresii , feed back , trofee , samd

Moderatori: mialxx, popaliviu

Re: Vinatoarea in Canada

Mesajde bogus pe 16 Feb 2017, 08:49

Hai ca daca sunt oferte bune si ortaci ospitalieri am putea incepe incet incet sa venim la vanatoare
http://www.digi24.ro/stiri/externe/ue/fara-vize-in-canada-acordul-ceta-este-votat-azi-in-parlamentul-european-670109
Blaser R93 Professional 8x68S / .223 Remington
Beretta ES 100 12/76/76
Nissan Terrano R20 ZD30
Avatar utilizator
bogus
Veteran
 
Mesaje: 1201
Membru din: 01 Oct 2013, 09:31
Locaţie: Cluj Napoca

Re: Vinatoarea in Canada

Mesajde the_mav pe 16 Feb 2017, 08:50

yoghi scrie:...cat.costa un bilet de avion pina in Canada?
:lol:

ca e pe felia mea, iti spun ca undeva intre 500-850 EUR/USD, depinde cand il iei si ce oferte prinzi... pe Vancouver, cu returdeschis la jum de an / un an
Daca te gandesti la one way, poate se duce si mai jos :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :D :D
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: Vinatoarea in Canada

Mesajde bogus pe 16 Feb 2017, 09:17

hmmm adica un 2000 de lei zborul minim plus alte cheltuieli, nu e chiar asa de rau, merita strans bani, bine asta in caz ca ai pe cineva care sa te gazduiasca si sa te duca ca daca iei oferta de vaatoare atunci cheltuielile vor fi mult mult mai mari
Blaser R93 Professional 8x68S / .223 Remington
Beretta ES 100 12/76/76
Nissan Terrano R20 ZD30
Avatar utilizator
bogus
Veteran
 
Mesaje: 1201
Membru din: 01 Oct 2013, 09:31
Locaţie: Cluj Napoca

Re: Vinatoarea in Canada

Mesajde TudorB pe 16 Feb 2017, 11:38

Marksman scrie:Bravo @yoghy - tu esti cowboy cu acte in regula ;)

Sincer nu sunt la curent cu pretul la bilete pana la Vancouver din Romania , daca bine imi amintesc este aproximativ 1500$ two ways ( adica dus intors ) .. Daca vrei pana la Toronto .. este la 1000$.. two ways ..
Eu zic sa mai ai putin rabdare si apoi poti sa fi Cowboy pe pamant American :D , ce am auzit este ca o sa deschida granitele pentru Ro .. la sfarsitul anului .. ( adica fara viza ) .. cei care au avut vreodata viza de Canada/ America am inteles ca o sa poata veni fara viza din luna Mai 2017 ..
Unul din baieti de pe forum ... ma intreba cum se face acea carne uscata " Jerky " ... eu o sa va spun cum o fac eu , si cand se intampla ca fac jerky ," tarani" :D .. adica prieteni mei ma bombardeaza cu carne sa le fac si lor ..
La faza asta nevasta este cea mai fericita ca are mult de curatat dupa mine .. prieteni spun ca o fac foarte bine si nu este tare si atoasa ...
Se taie muschiul de vanat grosimea aproximativ 6-8 mm ( se poate face si de vita ) .. contra fibrei .. se pune la marinat eu cumpar un condiment de la hunting store care este special pt asta

https://www.qcsupply.com/hi-mountain-se ... -kits.html

Eu condimentul asta il folosesc , ei au o multime de condimente dar mie asta imi place .. Probabil in Ro nu o sa gasiti asta dar daca lasati carnea la marinat in frigider 24 ore cu condimentele sau sosurile care va plac este ff bine ...
Dupa marinat eu pun carnea la cupror pentru 10 min pe fiecare parte ( la 175 C) .. carnea o sa fie doar jumate prajita ... Iar dupa ce se raceste am un Smoker . ( o afumatoare mica ) si o pun la afumat , prefer sa fie lemn de mar .. asta da o aroma buna ...
Dupa toata chestia asta carnea o sa fie super buna .. nu este prea uscata ca sa iti rupi dinti in ea .. ( eu tai carnea putin mai groasa, ca cei de la magazin tocmai din cauza asta ) apoi condimentele si si fumul ala dau un gust ff bun carni ..
Se poate face din ori ce carne Jerky , personal mie imi place cum gusta din Moose ,sau carne de Vaca ...Cat despre condimente si spices , se pot folosi dupa preferinta ... ( aici nu este regula ) ..

Ma gandeam ca poate o sa mai fie cineva interesat in chestia asta ...de acea am postat public , felul cum imi fac eu Jerky !.. Carnea asta este ff buna sa o ai prin buzunate cand esti la hunting flamand :D ..


+ 1
Multumim !
TudorB
Membru important
 
Mesaje: 186
Membru din: 16 Feb 2015, 11:17

Re: Vinatoarea in Canada

Mesajde blackcrotal pe 16 Feb 2017, 14:41

bogus scrie:hmmm adica un 2000 de lei zborul minim plus alte cheltuieli, nu e chiar asa de rau, merita strans bani, bine asta in caz ca ai pe cineva care sa te gazduiasca si sa te duca ca daca iei oferta de vaatoare atunci cheltuielile vor fi mult mult mai mari

Daca vrei sa vanezi din cate stiu iti trebuie si autorizatie de vanatoare care pentru vanatori straini de continentul Nord American nu pot fi obtinut decat de ghizi autorizati. Din cate spunea colegul aceasta autorizatie pentru urs ( spre exemplu) costa cateva mii bune de dolari .
Deci cine vrea sa plece trebuie tinut cont si aceste cheltuieli si presupun ca ar trebui inainte de plecare realizat un contact, eventual semnat un contract cu o asemenea firma.
Razvan
blackcrotal
Veteran
 
Mesaje: 740
Membru din: 30 Dec 2013, 07:55
Locaţie: Bucuresti

Re: Vinatoarea in Canada

Mesajde bogus pe 16 Feb 2017, 15:09

nu ma gandeam la urs ci la un vanat mai acesibil
Blaser R93 Professional 8x68S / .223 Remington
Beretta ES 100 12/76/76
Nissan Terrano R20 ZD30
Avatar utilizator
bogus
Veteran
 
Mesaje: 1201
Membru din: 01 Oct 2013, 09:31
Locaţie: Cluj Napoca

Re: Vinatoarea in Canada

Mesajde Marksman pe 16 Feb 2017, 16:09

blackcrotal scrie:
bogus scrie:hmmm adica un 2000 de lei zborul minim plus alte cheltuieli, nu e chiar asa de rau, merita strans bani, bine asta in caz ca ai pe cineva care sa te gazduiasca si sa te duca ca daca iei oferta de vaatoare atunci cheltuielile vor fi mult mult mai mari

Daca vrei sa vanezi din cate stiu iti trebuie si autorizatie de vanatoare care pentru vanatori straini de continentul Nord American nu pot fi obtinut decat de ghizi autorizati. Din cate spunea colegul aceasta autorizatie pentru urs ( spre exemplu) costa cateva mii bune de dolari .
Deci cine vrea sa plece trebuie tinut cont si aceste cheltuieli si presupun ca ar trebui inainte de plecare realizat un contact, eventual semnat un contract cu o asemenea firma.


Razvan are dreptate ! .. singura posibilitate pentru un strain ca sa vaneze in Canada este cu ghid , asta spune legea . Asta este valabil si pentru vecini nostri ( americani ) eu am o parte din familia mea in USA si am citva prieteni ff buni acolo , singura modalitate de a vana in Canada si pentru ei este cu outfiter ( ghid de vanatoare ) .
Nu este nici un rabat de la regula asta , eu nu sunt ghid de vanatoare doar o sa va spun ce am stiu despre Nonresident hunting in Canada. ( vanatoare oentru straini in Canada ) .
Sunt agenti /brokers care ( cauta ) intermediaza contractul intre tine si firma de outfiting
Suma trebuie platita in totalitate inainte de a incepe vanatoarea .
Daca vrei sa mai aduci pe cineva cu tine , acea persoana trebuie sa plateasca intre 200-300$ pe zi , pentru cazare si mancare, acea persoana nu are voie sa vaneze . Tot timpul cand vanezi firma ( outfiters ) ofere mancare cazare si transport pe perioada vanatori.. Ei se ocupa si de jupuirea animalului si il pregatesc pentru intoarcerea vanatorului acasa .
Ei pregatesc toate actele ca vanatorul sa poata veni cu arma in Canada . In unele cazuri se mai percepe o trophy fee ( o taxa daca animalul este extrem de mare ) asta este de la guvern .. Vanatoarea poate dura o saptamana , sau doua in umele cazuri depinde de specia la care vanezi si cate animale vrei sa impusti ...
Acum despre preturi nu stiu prea multe ..
probabil ca... un lup costa 1000-2000$
un black bear 3000-5000$..
capra deer 2000-4000$
si se poate ajunge pana la grizzley sau urs polar care astea coasta intre 15000-25000$ .. preturile de mai sus sunt in Dolari Can .
Sunt firme Outfiters care pot combina vanatoare/pescuit , si cred ca si la capitolul asta Canada are o oferta destul de mare .. Nu stiu preturi in domeniul asta dar sunt sigur ca preturile pentru pescuit sunt mult mai mici in comparatie cu animalele mari care le-am amintit mai sus ...

Cred ca am mai amintit ceva despre vanatoarea pentru straini in Canada , Totul.. trebuie sa fie legal sincer eu nu vad cine ar lua un vanator nonresident sa il duca la vanatoare [-x . In cazul amintit se lasa cu puscarie , confiscare masina, arme, intrun cuvant vanatorul de aici care ar face asea ceva .. ai fi un om terminat ...
Marksman
Veteran
 
Mesaje: 339
Membru din: 20 Ian 2016, 01:15

Re: Vinatoarea in Canada

Mesajde bogus pe 16 Feb 2017, 16:31

buuuun, atunci raman la vanatoare in Romanica si in Canada merg cu familia la vizitat :))
Blaser R93 Professional 8x68S / .223 Remington
Beretta ES 100 12/76/76
Nissan Terrano R20 ZD30
Avatar utilizator
bogus
Veteran
 
Mesaje: 1201
Membru din: 01 Oct 2013, 09:31
Locaţie: Cluj Napoca

Re: Vinatoarea in Canada

Mesajde Marksman pe 17 Feb 2017, 07:23

bogus scrie:buuuun, atunci raman la vanatoare in Romanica si in Canada merg cu familia la vizitat :))


Din pacate astea sunt legile cu privire la vanatoare aici :? , si eu cred ca le-au facut bine pentru a proteja animalele si in acelasi timp vinatori Canadieni . Uneori sunt frustrat :-o pentru ca am prieteni bun in USA care daca vreau sa vina si sa isi impuste urs... si fff sincer nu ii pot ajuta :( trebuie sa plateasca mii de dolari daca vor sa vaneze aici si eu nu pot sa ma duc cu ei numai daca platesc asa cum am zis 200-300$ pe zi la outfiter doar ca sa filmez vinatoarea ...
@bogus daca ai posibilitatea sa vizitezi Canada profita , probabil nu o sa vanezi caci este scump , si sunt de acord cu tine L-) preturile sunt exagerate , dar se merita sa privesti animalele , peisaje si sunt sigur ca asta o sa te fascineze ..
Marksman
Veteran
 
Mesaje: 339
Membru din: 20 Ian 2016, 01:15

Re: Vinatoarea in Canada

Mesajde blackcrotal pe 17 Feb 2017, 08:13

bogus scrie:buuuun, atunci raman la vanatoare in Romanica si in Canada merg cu familia la vizitat :))


Sau poti sa incerci sa emigrezi in Canada. Sau, eventual in USA si pt animale polare te duci la vanatoare in Alasca .
Intentionat nu am pus un zambaret la sfarsitul frazei precedente. Daca asi avea macar 30 ani mai putin m-asi da peste cap sa emigrez in Canada sau USA . . . dar "fosta-i lele cat am fost".
Razvan
blackcrotal
Veteran
 
Mesaje: 740
Membru din: 30 Dec 2013, 07:55
Locaţie: Bucuresti

Re: Vinatoarea in Canada

Mesajde bogus pe 17 Feb 2017, 08:35

Hai totusi sa fim seriosi, vanatoare e o pasiune dar de acolo pana a emigra cu familia intr-o tara unde se vaneaza bine e cale lunga,
ieri citeam cu placere topicul asta si admiram pozele cand mi-au cazut ochi pe acel breaking news cu semnarea acordului si iminenta scoaterii vizelor... ei asa mi-am permis sa visez si eu cateva minute cu ochii deschisi si sa scriu acest lucru aici.
Blaser R93 Professional 8x68S / .223 Remington
Beretta ES 100 12/76/76
Nissan Terrano R20 ZD30
Avatar utilizator
bogus
Veteran
 
Mesaje: 1201
Membru din: 01 Oct 2013, 09:31
Locaţie: Cluj Napoca

Re: Vinatoarea in Canada

Mesajde dtdpuu pe 17 Feb 2017, 15:52

Salut Marksman,

Oare sti cumva cit e de greu sa devii vinator in Canada daca esti cetatean Canadian, dar locuiesti in afara Canadei? De asemenea daca esti vinator intr-un stat Canadian, sa zicem Ontario, cit e de dificil legal, sa vinezi sa zicem in Alberta?

Probabil ca raspusnsurile astea sint pe undeva prin legislatie, dar cu un pic de noroc...poate sti deja :-)


Merci,
CristianC
dtdpuu
Veteran
 
Mesaje: 666
Membru din: 15 Ian 2008, 23:58
Locaţie: Michigan, USA

Re: Vinatoarea in Canada

Mesajde Marksman pe 17 Feb 2017, 17:06

dtdpuu scrie:Salut Marksman,

Oare sti cumva cit e de greu sa devii vinator in Canada daca esti cetatean Canadian, dar locuiesti in afara Canadei? De asemenea daca esti vinator intr-un stat Canadian, sa zicem Ontario, cit e de dificil legal, sa vinezi sa zicem in Alberta?

Probabil ca raspusnsurile astea sint pe undeva prin legislatie, dar cu un pic de noroc...poate sti deja :-)


Merci,
CristianC


Salut Cristian ..

Legea spune ca daca esti cetatean Canadian nu ai.. criminal record ( cazier ) si faci cursul pentru arma si vanatoare poti sa fi vanator si sa ai arma ...
Daca eu as dori sa vanez in Alberta trebuie sa imi cumpar Tag pentru... non resident .. daca la un black bear eu platesc aici inBC 24$ ca sa il vanez in alberta o sa platesc 200-300$ .. dar find canadian nu am nevoie de ghid la vanatoare
Acum daca imi schimb domicilul din BC sa presupunem in Ontario , trebuie sa astept un an pana o sa imi dea aia permis de vanatoare pe Ontario .. dar daca vreau pot continua sa vanez in BC . pana se implineste acel an ..
Eu personal am incercat sa imi iau residenta in Youkon :D .. ca sa pot vana acolo .. dar nu se poate trebuie sa locuiesc acolo cel putin un an , ca sa am permis de vanatoare pentru provincia aia ...Si daca imi dau permis de vanatoare pe Youkon nu mai pot vana in BC ... :(

M-am documentat putin in domeniul asta sa vad daca nu este vreo portita , se pare ca Canadieni pot vana doar intr-o provincie a Canadei ... acolo unde locuiesc .

Sper ca ti-am raspuns la intrebari ..
O zi faina Cristian !!!
Marksman
Veteran
 
Mesaje: 339
Membru din: 20 Ian 2016, 01:15

Re: Vinatoarea in Canada

Mesajde biriuck pe 17 Feb 2017, 17:10

I-a legat de glie mai ceva ca Mihai Viteazul pe tarani :lol:
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2695
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Vinatoarea in Canada

Mesajde the_mav pe 17 Feb 2017, 20:54

Cand o provincie se intinde cam cat distanta dintre norvegia si grecia, zic ca e decenta suprafata unei provincii pt a gasi ceva vanat...
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: Vinatoarea in Canada

Mesajde Marksman pe 18 Feb 2017, 06:40

biriuck scrie:I-a legat de glie mai ceva ca Mihai Viteazul pe tarani :lol:

Salut @biriuck !!
Interesant punct de vedere :D , probabil ca ai inteles ce am scris mai sus ;) , sau poate este o gluma :lol: .. Spuneam ca eu pot vana si in alte provinci din Canada dar trebuie sa imi cumpar tag ( timbru de nou resident ) care coasta mult comparat cei care locuiesc si vaneaza in aceasi provincie ... Poti ajunge sa platesti pentru un grizzly cateva mii de dolari ( chiar daca esti Canadiand) daca vrei sa il impusti in provincia vecina .. asta include si taxe pentru trofeu care trebuie sa le platesti ...

Sincer nu se merita sa vanezi in provincile vecine ..

-este mult mai scump ...
-BC sta ff bine la animale mari
-apoi toata provincia unde locuiesc si vanez este aproximativ de 4 ori mai mare ca RO ...si mai bine de 50% din zona asta este inca destul de salbatica , probabil 30% sunt zone virgine de vanatoare , unde ai acces doar cu hydravion sau ca barca pe raurii ...nu sunt drumuri sau conectie la tel .. si primele puncte de ajutor sunt la sute de km departare .
Nu ma simt ingradit deloc .. doar pe viitor as dori sa plec in Youkon pentru un polar bear , dar nu am stabilit nimic inca este doar un gand pentru viitor ... in rest ma simt fff bine sa vanez in BC problema este ca nu am destul timp pentru vanatoare ...
Marksman
Veteran
 
Mesaje: 339
Membru din: 20 Ian 2016, 01:15

Re: Vinatoarea in Canada

Mesajde blackcrotal pe 18 Feb 2017, 08:22

the_mav scrie:Cand o provincie se intinde cam cat distanta dintre norvegia si grecia, zic ca e decenta suprafata unei provincii pt a gasi ceva vanat...

Adevar graita-i si mai mult decat atat, daca ne uitam pe harta Canadei BC se invecineaza la nord cu Yukon asa ca este posibil ca un animalut din Yukon sa emigreze fara pasaport in BC :?
Razvan
blackcrotal
Veteran
 
Mesaje: 740
Membru din: 30 Dec 2013, 07:55
Locaţie: Bucuresti

Re: Vinatoarea in Canada

Mesajde dtdpuu pe 21 Feb 2017, 21:20

Multumesc Marksman.

Ca tot sint aproape, poate merg si fac cursul de vanatoare in Ontario si iau permisul de vinatoare pentru Ontario. Macar asa tot e mai ieftin si daca vreu sa vin BC deict daca as vina ca si cetatean american. Ca si bonus pot vina in Ontario care e aproape. De asemenea cred ca avem ceva cunostine prin Alberta...deci si aceea ar fi o posibilitate, cu tag "out of state". Oricum as intoarce-o e mai bine decit daca vinez ca si cetatean USA.

Legea pare f. similara cu USA.

Banuiesc ca pot vina cu armele mele, oare sti cit e de complicata hirtzogaraia pentru ca sa trec cu ele in Canada? Ca sa le scot si sa le bag inapoi asta aflu eu.


Problema care o am acum e timpul si...banii ca toata lumea normala :-D. Cu ce sint mobil e...locatia.

CristianC
dtdpuu
Veteran
 
Mesaje: 666
Membru din: 15 Ian 2008, 23:58
Locaţie: Michigan, USA

Re: Vinatoarea in Canada

Mesajde Marksman pe 22 Feb 2017, 07:33

dtdpuu scrie:Multumesc Marksman.

Ca tot sint aproape, poate merg si fac cursul de vanatoare in Ontario si iau permisul de vinatoare pentru Ontario. Macar asa tot e mai ieftin si daca vreu sa vin BC deict daca as vina ca si cetatean american. Ca si bonus pot vina in Ontario care e aproape. De asemenea cred ca avem ceva cunostine prin Alberta...deci si aceea ar fi o posibilitate, cu tag "out of state". Oricum as intoarce-o e mai bine decit daca vinez ca si cetatean USA.

Legea pare f. similara cu USA.

Banuiesc ca pot vina cu armele mele, oare sti cit e de complicata hirtzogaraia pentru ca sa trec cu ele in Canada? Ca sa le scot si sa le bag inapoi asta aflu eu.


Problema care o am acum e timpul si...banii ca toata lumea normala :-D. Cu ce sint mobil e...locatia.

CristianC



Salut CristianC

Daca poti sa faci cursul de vanatoare in Ontario ar fi super , atunci ai putea vana cu costuri mult mai mici si in Canada , probabil in Ontario te-ar costa un urs ( black bear ) 20-30 $ .. iar in BC cateva sute de $ nu cred ca este mult ... daca o sa ajungi prin BC si vrei sa iesim asea pe un weekend sa iti arat cateva zone faine de vanat .... lasama sa stiu ...

Acum cu armele Canadieni au mai multe restricti ca si Americani .. daca vrei sa vi in Canada nu aduce pistol cu tine si nici arma semiautomata asa ceva nu se poate folosi la vanatoare aici ... Pentru armele amintite mai sus o sa iti faca probleme mari la granita ...
Eu am avut un prieten care a venit sa vaneze in Canada ( cu outfitter) catva ani in urma si de la el stiu toate astea .. doar cand esti la punctul de control trrebuie sa le declari armele , si motivul pentru care aduci arma in Canada ... ( pt vanatoare ) ... te trimit baieti inauntru aia se uita la arma se asigura ca este arma pt vanatoare si in 2-3 min esti afara si ai intrat in Canada ...
La fel este cand vrei sa mergi in Alaska si treci cu armele prin BC ( nu ai voie semiautomate si nici handgun ) ... chiar daca esti American si esti in transit spre Alaska nu ai voie cu asea ceva .
Pentru transit si la fel pentru vanatoare ai un numar de zile in care poti sa stai cu arma in British Columbia , daca nu ma insel este o luna ( dar nu sunt sigur ) ... nu se percepe nici o taxa ca aduci arma in BC ..
Ce sa zic bafta :D eu zic ca se merita sa faci tot ce poti ca sa vanezi in Canada ...

O seara faina !!
Sorin ...
Marksman
Veteran
 
Mesaje: 339
Membru din: 20 Ian 2016, 01:15

Re: Vinatoarea in Canada

Mesajde romaniac pe 23 Feb 2017, 16:52

Eu stiam ca armele trebuie trimise cu UPS Ground... da cine stie. Probabil un telefon la consulatul canadian lamureste tot.
Avatar utilizator
romaniac
Veteran
 
Mesaje: 1803
Membru din: 05 Aug 2008, 21:33
Locaţie: WI

Re: Vinatoarea in Canada

Mesajde dtdpuu pe 23 Feb 2017, 17:28

Salut Marksman,

Ok, merci de info. Cum am mai spus (si s-a mai spus), o sa deschid ochii si legislatia inainte de a ma comite. Dar se pare ca exista o cale relativ simpla de urmat pentru a dobindi dreptul de vinat ca si cetatean Canadian. Cind zic simpla a se citi ca trebe "timp si bani", dar nu sint piedici legislative mari.

Cu armele de transport iar pare mai simplu decit stiam, nu aveam de gind sa aduc nici semi nici pistol. Doar plain old bolt action. Sau poate un lever daca mi-oi lua pina atunci.

De vinat drept sa spun nu sint chitit pe nimic anume, numa sa fie o aventura si sa stam in padure o vreme. Daca se intimpla sa si puscam ceva...si daca cumva e si o lovitura asa mai departe...e bonus. Ma bucur de o veverita la 50m cu aer comprimat sau de un porumbel la 100m cu 22lr asa cum ma bucur sa dibuiesc mistrezi ascunsi prin fel de fel de tufe, ierburi si balarii si sa ii lovesc la 5m cu revolverul (nu e voie cu el in Canada stiu, doar un exemplu). De fapt ma bucur si sa insotzesc pe cineva, cum am mai facut altadata, chiar daca nu vinez. Asadar, daca ajung in BC (e posibil anul asta) iti dau un semn.

Multumesc de info.
CristianC
dtdpuu
Veteran
 
Mesaje: 666
Membru din: 15 Ian 2008, 23:58
Locaţie: Michigan, USA

Re: Vinatoarea in Canada

Mesajde Marksman pe 24 Feb 2017, 08:52

romaniac scrie:Eu stiam ca armele trebuie trimise cu UPS Ground... da cine stie. Probabil un telefon la consulatul canadian lamureste tot.


@ romanic- pot sa te asigur ca nu ai nici o problema sa treci cu arma in Canada , sau pentru Canadieni sa treaca cu arma ( de vanatoare sau competitie ) in USA .. Cum am mai amintit am un prietec care a facut asta catva ani in urma el este American si a vanat in Canada , Am prieteni aici care trec cu arme de precizie de cateva ori pe an la competitii in USA .. Astea au nevoie doat de o invitatie de la clubul sau organizatori unde se desfasoata competitia . Anul trecut au venit( 2 frati ai lui Sam din Texas ) si au vanat in North BC ... si astea cu arme la ei ... fara nici o indoiala daca esti American s-au Canadian poti sa treci cu arma la tine .( am amintit mai sus ce arme sunt interzise )
Probabil daca esti interesat pot sa caut si sa iti trimit exact ce spune legea . ..
Marksman
Veteran
 
Mesaje: 339
Membru din: 20 Ian 2016, 01:15

Re: Vinatoarea in Canada

Mesajde Marksman pe 24 Feb 2017, 09:03

dtdpuu scrie:Salut Marksman,

Ok, merci de info. Cum am mai spus (si s-a mai spus), o sa deschid ochii si legislatia inainte de a ma comite. Dar se pare ca exista o cale relativ simpla de urmat pentru a dobindi dreptul de vinat ca si cetatean Canadian. Cind zic simpla a se citi ca trebe "timp si bani", dar nu sint piedici legislative mari.

Cu armele de transport iar pare mai simplu decit stiam, nu aveam de gind sa aduc nici semi nici pistol. Doar plain old bolt action. Sau poate un lever daca mi-oi lua pina atunci.

De vinat drept sa spun nu sint chitit pe nimic anume, numa sa fie o aventura si sa stam in padure o vreme. Daca se intimpla sa si puscam ceva...si daca cumva e si o lovitura asa mai departe...e bonus. Ma bucur de o veverita la 50m cu aer comprimat sau de un porumbel la 100m cu 22lr asa cum ma bucur sa dibuiesc mistrezi ascunsi prin fel de fel de tufe, ierburi si balarii si sa ii lovesc la 5m cu revolverul (nu e voie cu el in Canada stiu, doar un exemplu). De fapt ma bucur si sa insotzesc pe cineva, cum am mai facut altadata, chiar daca nu vinez. Asadar, daca ajung in BC (e posibil anul asta) iti dau un semn

Multumesc de info.
CristianC



Da ..lasa-ma sa stiu daca ajungi prin zona si sper sa am ceva timp sa iesim afara un pic cu armele ...
Marksman
Veteran
 
Mesaje: 339
Membru din: 20 Ian 2016, 01:15

Re: Vinatoarea in Canada

Mesajde dtdpuu pe 27 Feb 2017, 15:35

Marksman scrie:
dtdpuu scrie:Salut Marksman,

Ok, merci de info. Cum am mai spus (si s-a mai spus), o sa deschid ochii si legislatia inainte de a ma comite. Dar se pare ca exista o cale relativ simpla de urmat pentru a dobindi dreptul de vinat ca si cetatean Canadian. Cind zic simpla a se citi ca trebe "timp si bani", dar nu sint piedici legislative mari.

Cu armele de transport iar pare mai simplu decit stiam, nu aveam de gind sa aduc nici semi nici pistol. Doar plain old bolt action. Sau poate un lever daca mi-oi lua pina atunci.

De vinat drept sa spun nu sint chitit pe nimic anume, numa sa fie o aventura si sa stam in padure o vreme. Daca se intimpla sa si puscam ceva...si daca cumva e si o lovitura asa mai departe...e bonus. Ma bucur de o veverita la 50m cu aer comprimat sau de un porumbel la 100m cu 22lr asa cum ma bucur sa dibuiesc mistrezi ascunsi prin fel de fel de tufe, ierburi si balarii si sa ii lovesc la 5m cu revolverul (nu e voie cu el in Canada stiu, doar un exemplu). De fapt ma bucur si sa insotzesc pe cineva, cum am mai facut altadata, chiar daca nu vinez. Asadar, daca ajung in BC (e posibil anul asta) iti dau un semn

Multumesc de info.
CristianC



Da ..lasa-ma sa stiu daca ajungi prin zona si sper sa am ceva timp sa iesim afara un pic cu armele ...


Sigur, cu placere si multumesc.

CristianC
dtdpuu
Veteran
 
Mesaje: 666
Membru din: 15 Ian 2008, 23:58
Locaţie: Michigan, USA

Re: Vinatoarea in Canada

Mesajde silvium pe 27 Feb 2017, 22:18

Imagine

Imagine
silvium
Membru activ
 
Mesaje: 84
Membru din: 20 Apr 2009, 22:35

Re: Vinatoarea in Canada

Mesajde Marksman pe 28 Feb 2017, 09:12

@silvium .. multumesc pentru postare !

In ultimele 2 saptamani am lucrat asa doar putin seara dupa munca sa imi prelucrez pielea de zimbru .. "hide tanning" - cum ii spunem noi, am facuto la mine acasa . Au mai incercat catva prieteni sa faca tanning dar rezultatele nu au fost cele dorite , pielea asta este fff groasa , animalul asta "mountain bison" este ff bine adaptat la frig extrem ( sub artic temperature) rezista fara nici o problema la -35-45C iar pielea este ff greu de tabacit . Noi vrem doar ca sa putem folosi pieile cand mergem la vanatoare , izoleaza ff bine si garantat nu iti este frig in ele ... Am prieteni care au locuit / si care locuiesc in nord si cam ,toti mi-au spus aceias poveste , este posibil sa faci tanning dar o sa fie o piele foarte rigida si nu se poate folosi pentru ce vreti voi ( o sa o strici ) .... o simti ca o tabla pe umeri nu se poate prelucra sa fie moale , cel putin spuneau ei noi nu cunoastem o procedura cum sa o facem asea , au incercat baieti de mai multe ori si nu le-a iesit.
Am cautat , am citit , am pus intrebari si apoi m-am apucat de treaba , azi dimineata am testat pielea este super moale si se muleaza fff fain in jurul corpului :D :D , . L-am chemat pe Alin sa o vada , asta a locuit in nord si a mai impuscat bison inainte , printre altele imi spunea ..
Bro ... asta este super.... cum ai facuto ? tu sti ca eu am incercat , si David la fel ( un prieten care locuieste acolo la fel )... dar nu se poate ..pielea este fff groasa @-) ... si o sa ramana ff rigida , ce ai facut cu ea ?...
Am ramas sa ii spun toata procedura asta si o sa se apuce si el de pielea lui de bison ...
Inca mai trebuie sa spal pielea o data pentru ca este putin murdara , dar ce imi place la ea este ca se poate folosi peste haine la vanatoare ,este moale si asta o sa tina cald in serile lungi si friguroase de Octombrie/Noiembrie la vanatoare
Au ramas impresionati baieti :D , eu cred ca doar m-am imformat bine si cea ce am gasit lucreaza ff bine si pt pielea de bison ...
Intr-o poza este baiatul meu David ma ajuta la curatat , iar in cealalta este " bison hide " si craniul de lup pe ea ....
Marksman
Veteran
 
Mesaje: 339
Membru din: 20 Ian 2016, 01:15

Re: Vinatoarea in Canada

Mesajde dtdpuu pe 28 Feb 2017, 16:31

Felicitari! Aratane-o strinsa, imapturita...etc. Cit e de grea, asa de curiozitate?

CristianC
dtdpuu
Veteran
 
Mesaje: 666
Membru din: 15 Ian 2008, 23:58
Locaţie: Michigan, USA

Re: Vinatoarea in Canada

Mesajde Marksman pe 01 Mar 2017, 05:22

La momentul actual pielea este intinsa din nou pe acel suport ( trebuie sa o spal din nou ) .. si apoi va trebui sa se usuce ,( doar apoi o sa fac ceva poze . nu am poze cu pielea stransa sau impaturita . Dar am un video care la filmat baiatul meu David , eram cu alel hide pe mine , si acolo se vede bine cat de maleabila este... Daca imi trimit un numar de tel sau o adresa de email pot sa iti trimit acel video ... :D.
Ca greutate cred ca are aproximativ 20-25 kg ... este lunga de 2.6m ft si lata de 1.8 m ...
Marksman
Veteran
 
Mesaje: 339
Membru din: 20 Ian 2016, 01:15

Re: Vinatoarea in Canada

Mesajde dtdpuu pe 01 Mar 2017, 15:03

Marksman scrie:La momentul actual pielea este intinsa din nou pe acel suport ( trebuie sa o spal din nou ) .. si apoi va trebui sa se usuce ,( doar apoi o sa fac ceva poze . nu am poze cu pielea stransa sau impaturita . Dar am un video care la filmat baiatul meu David , eram cu alel hide pe mine , si acolo se vede bine cat de maleabila este... Daca imi trimit un numar de tel sau o adresa de email pot sa iti trimit acel video ... :D.
Ca greutate cred ca are aproximativ 20-25 kg ... este lunga de 2.6m ft si lata de 1.8 m ...


Wow, e mare...si grea :-). De dus cu masina nu in spate :-). Sigur poti sa imi trimiti pe email, putem muta discutia acolo: dtdpuu@yahoo.com.

Cristian C
dtdpuu
Veteran
 
Mesaje: 666
Membru din: 15 Ian 2008, 23:58
Locaţie: Michigan, USA

Re: Vinatoarea in Canada

Mesajde Marksman pe 05 Mar 2017, 16:00

Beautiful Places To See- Rocky Mountains, Canada

https://youtu.be/GtjoZiytUDw


Ma gandeam ce ma atrage cel mai mult in Rocky Mountains ? Astept cu nerabdare primavara ,doar atunci majoritatea drumurilor si multe locuri sunt accesibile . Imi faceam eu asea o lista si incercam sa imi stabilesc prioritatile cu privire la pasiunile mele ..

Sa fie frumusetea acestor locuri ce ma atrage ? Acele trairi ... de salbaticie/libertate in inima muntilor ?

Poate este adrenatina si satisfactia cand am doborat animalul vanat? ..

Uneori cred ca ..acel "shoot "... la distante extreme cand totul este perfect ?

Nu cred ca pot sa spun ce este cel mai important din cele amintite mai sus, sau ce ma atrage cel mai mult .... stiu sigur ca daca una din cele amintite mai sus ar lipsi mi-as pierde interesul , acel puzzle nu ar fi complet , perfect as putea spune ....Toate astea exista si sincer nu pot decat sa multumesc lui Dumnezeu pentru asta am parte de toate astea ...

P/S As fi curios pentru un vanator din Romania care este motivatia principala , ce atrage cel mai mult la iesirile in teren , sunt sigur ca si dumneavoastra aveti pasiuni si iubiti/ admirati natura.
Eu eram doar curios ... daca nu cer prea mult ....sa aflu despre trairi/simtaminte care incearca pe uni colegi din tara..
Marksman
Veteran
 
Mesaje: 339
Membru din: 20 Ian 2016, 01:15

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Oferte si discutii despre vanatoarea in alte tari

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori

Publicitate