Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Mar 2024, 10:43

Achizitionare arma UE

Modificari recente ale legilor legate de vanatoare

Moderatori: biriuck, liviur

Achizitionare arma UE

Mesajde drn_rusu pe 21 Mar 2017, 12:55

Buna ziua,

Va rog sa ma sfatuiti in achizitionarea unei arme dintr-un stat membru al Uniunii Europene.
Arma dorita este: Mossber AR-15 MMR Hunter Semi Automatic calibrul .223

Motivele alegerii acestei arme:
-respecta legislatia in vigoare a armelor care pot fi inregistrate ca si arme de vanatoare in Romania (trecute in permis B), dar in acelasi timp si pe cele discutate in prezent la Uniune privind noile conditii pe care o arma semi-automata sa fie de vanatoare si in permis B (semi automata maxim 5 gloante)
-cartus ieftin

Mentionez ca sunt vanator si am permis arma tip B.

Care sunt pasii pentru a o cumpara si ce acte am nevoie?
P.S Arma se gaseste in Bulgaria,Germania si Italia
Va multumesc,
drn_rusu
 
Mesaje: 13
Membru din: 16 Dec 2016, 11:30

Re: Achizitionare arma UE

Mesajde blackcrotal pe 21 Mar 2017, 14:41

drn_rusu scrie:Buna ziua,

Va rog sa ma sfatuiti in achizitionarea unei arme dintr-un stat membru al Uniunii Europene.
Arma dorita este: Mossber AR-15 MMR Hunter Semi Automatic calibrul .223

Motivele alegerii acestei arme:
-respecta legislatia in vigoare a armelor care pot fi inregistrate ca si arme de vanatoare in Romania (trecute in permis B), dar in acelasi timp si pe cele discutate in prezent la Uniune privind noile conditii pe care o arma semi-automata sa fie de vanatoare si in permis B (semi automata maxim 5 gloante)
-cartus ieftin

Mentionez ca sunt vanator si am permis arma tip B.

Care sunt pasii pentru a o cumpara si ce acte am nevoie?
P.S Arma se gaseste in Bulgaria,Germania si Italia
Va multumesc,

Buna ziua,
Conform legii, in Romania sunt permise semiautomate cu maxim 2 gloante in incarcator si unul pe teava. Deci total maxim 3 gloante . Atentie, nu este permisa nici macar detinerea de incarcatoare care sa permita mai mult de 2 gloante !
respect,
Razvan
blackcrotal
Veteran
 
Mesaje: 740
Membru din: 30 Dec 2013, 07:55
Locaţie: Bucuresti

Re: Achizitionare arma UE

Mesajde drn_rusu pe 21 Mar 2017, 15:00

Buna ziua,

Este posibil sa se fi modificat legea, dar din ceea ce stiu poti sa ai arma semiautomata si magazie cu oricate gloante. Problema apare in momentul in care iesi la vanatoare, atunci intradevar trebuie sa ai doar 3 gloante (2 magazie+1 teava).

Mai multe detalii despre discutile de UE au fost si in acest topic
viewtopic.php?f=112&t=16235


P.S Daca ceea ce spun e gresit va rog sa imi spuneti.

O zi frumoasa,
drn_rusu
 
Mesaje: 13
Membru din: 16 Dec 2016, 11:30

Re: Achizitionare arma UE

Mesajde madalin122582 pe 21 Mar 2017, 16:37

De ce te-ai chinui sa aduci o arma din afara cand gasesti platforma de AR15 chiar in Bucuresti? Cu siguranta nu vei iesi mai ieftin. Si o iei direct pe vanatoare :wink:
Membru ANDA
Avatar utilizator
madalin122582
Veteran
 
Mesaje: 2095
Membru din: 11 Ian 2010, 09:44
Locaţie: Rm. Valcea

Re: Achizitionare arma UE

Mesajde yoghi pe 21 Mar 2017, 16:58

Pt cumparat

-obtii o autorizatie de cumparare de la "serviciul arme"
-gasesti arma la armurierul extern
-platesti arma si ceri factura proforma cu marca si caracteristicile armei
-cu factura mergi la politie si ceri anexa14 pt tranfer international .
-obtii anexa14 o trimiti tradusa la armurier si astepti.
-dupa ce obtine si el anexa 14 din tara lui pooate trimite arma(Germania si Italia) sau te deplasezi tu sa o ridici!(Bulgaria)

Transportul armei se face exclusiv numai cu avionul si ajunge la 260E.In Bulgaria mergi personal.
Anexa 14 a armurierului e cam 25E....transferul bancar 50E si traducerea 10.
Taxe de manipulare la aeroport cam 40.

Nefiind produs European cred ca mai e si vama 10%


Mai vrei sa cumperi?
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Achizitionare arma UE

Mesajde drn_rusu pe 21 Mar 2017, 16:58

Buna ziua,

Nu vreau sa achizitionez arma din afara Romaniei, dar ca rezultat al cautarilor mele, (semiautomata, calibrul 223, teava 50 cm+,pret <1200E) aceasta a fost arma pe care am gasit-o si in tarile indicate e disponibila.
Imi puteti da un link din Romania, cu arma pe platforma AR 15 in calibrul .223R si care sa respecte celelalte criterii de cautare?


Multumesc,
drn_rusu
 
Mesaje: 13
Membru din: 16 Dec 2016, 11:30

Re: Achizitionare arma UE

Mesajde drn_rusu pe 21 Mar 2017, 17:07

yoghi scrie:Pt cumparat

-obtii o autorizatie de cumparare de la "serviciul arme"
-gasesti arma la armurierul extern
-platesti arma si ceri factura proforma cu marca si caracteristicile armei
-cu factura mergi la politie si ceri anexa14 pt tranfer international .
-obtii anexa14 o trimiti tradusa la armurier si astepti.
-dupa ce obtine si el anexa 14 din tara lui pooate trimite arma(Germania si Italia) sau te deplasezi tu sa o ridici!(Bulgaria)

Transportul armei se face exclusiv numai cu avionul si ajunge la 260E.In Bulgaria mergi personal.
Anexa 14 a armurierului e cam 25E....transferul bancar 50E si traducerea 10.
Taxe de manipulare la aeroport cam 40.

Nefiind produs European cred ca mai e si vama 10%


Mai vrei sa cumperi?

Buna ziua,

Va multumesc pentru clarificare! Deci primadata voi face plata integrala a armei, si cu factura proforma ma duc la politie pentru a cere anexa 14.

La o privire rapida suma totala de plata ar fi cam 1200E + drumul pana Bulgaria, este discutabil daca se merita sau nu.


Va multumesc mult,
drn_rusu
 
Mesaje: 13
Membru din: 16 Dec 2016, 11:30

Re: Achizitionare arma UE

Mesajde yoghi pe 21 Mar 2017, 17:47

vezi ca e o arma asemanatoare de vanzare pe aici..am vazut ieri...
"""vand browning Bar FN Mach..."" nu mai stiu calibru.
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Achizitionare arma UE

Mesajde yoghi pe 21 Mar 2017, 17:51

stai un pic
De unde esti?
E cineva in Bucuresti care are de vanzare !
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Achizitionare arma UE

Mesajde violiv pe 21 Mar 2017, 18:40

Ai zis bine undeva mai sus! Legea s-a schimbat de un pic de vreme. Simpla existenta a unei magazii cu capacitate mai mare de 2 cartuse pe langa arma descalifica arma de la destinatia "vanatoare".
Absolut nicio arma pe platforma AR ce vine de afara nu are magazii de doua cartuse pentru simplul fapt ca nu se fabrica. Trebuie ca un armurier sa modifice magazia si sa-i reduca intr-un fel capacitatea la doua cartuse ... abea apoi o poti aduce ca arma de vanatoare.
Si daca iei una care exista deja in tara si este inscrisa ca arma de vanatoare tot trebuie sa-i blochezi magazia la doua cartuse.

In alta ordine de idei, in lumina noii directive europene privind "armele cu aspect de arme automate" pariez degetul meu mic de la mana stanga ca in mai putin de un an jumate cat zice directiva ca-i termenul pentru tari ca sa-si modifice legislatia, ai nostri vor modifica legea si "x-ul" din coloana "vanatoare" va disparea din dreptul respectivei categorii din anexa. Asa ca te vei alege cu o arma de nefolosit.

Nu in ultimul rand, platformele AR sint pretentioase. Daca vrei precizie trebe sa lucrezi intens iar armele sint scumpe. La 1200 E cumperi o platforma AR pe post de stropitoare. Abea pe la 1600 E incep alea care merita.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Achizitionare arma UE

Mesajde drn_rusu pe 22 Mar 2017, 00:48

yoghi scrie:vezi ca e o arma asemanatoare de vanzare pe aici..am vazut ieri...
"""vand browning Bar FN Mach..."" nu mai stiu calibru.

Buna seara,
Am vazut anuntul si arma arata foarte bine(filmulet youtube), problema e pretul munitiei, cel mai ieftin la arw cartusul calibrul 308 e 5 lei.

Va multumesc
drn_rusu
 
Mesaje: 13
Membru din: 16 Dec 2016, 11:30

Re: Achizitionare arma UE

Mesajde drn_rusu pe 22 Mar 2017, 01:06

violiv scrie:Ai zis bine undeva mai sus! Legea s-a schimbat de un pic de vreme. Simpla existenta a unei magazii cu capacitate mai mare de 2 cartuse pe langa arma descalifica arma de la destinatia "vanatoare".
Absolut nicio arma pe platforma AR ce vine de afara nu are magazii de doua cartuse pentru simplul fapt ca nu se fabrica. Trebuie ca un armurier sa modifice magazia si sa-i reduca intr-un fel capacitatea la doua cartuse ... abea apoi o poti aduce ca arma de vanatoare.
Si daca iei una care exista deja in tara si este inscrisa ca arma de vanatoare tot trebuie sa-i blochezi magazia la doua cartuse.

In alta ordine de idei, in lumina noii directive europene privind "armele cu aspect de arme automate" pariez degetul meu mic de la mana stanga ca in mai putin de un an jumate cat zice directiva ca-i termenul pentru tari ca sa-si modifice legislatia, ai nostri vor modifica legea si "x-ul" din coloana "vanatoare" va disparea din dreptul respectivei categorii din anexa. Asa ca te vei alege cu o arma de nefolosit.

Nu in ultimul rand, platformele AR sint pretentioase. Daca vrei precizie trebe sa lucrezi intens iar armele sint scumpe. La 1200 E cumperi o platforma AR pe post de stropitoare. Abea pe la 1600 E incep alea care merita.

Buna seara,

Va multumesc pentru detalii. Un pic pe langa subiect, cred ca armele de vantoare semiautomate si cu aspect apropiat celor militare ar trebui doar sa fie detinute.

Limita de magazie cu maxim 2 gloante se aplica doar pentru semi automate, nu si pentru 'bolt-action'?Macar asta sper ca nu s-a schimbat.

Revenind la semiautomatele deja cumparate,trecute ca arme de vanatoare si care au magazia mai mare de 2 gloante, posesorii lor sunt pasibili de amenda daca nu micsoreaza capacitatea magaziei?

Va multumesc
drn_rusu
 
Mesaje: 13
Membru din: 16 Dec 2016, 11:30

Re: Achizitionare arma UE

Mesajde yoghi pe 22 Mar 2017, 01:08

Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Achizitionare arma UE

Mesajde yoghi pe 22 Mar 2017, 01:11

iar daca ai mai mult de doua in magazie ,pt arme de vanatoare...amenda nu primesti dar anularea dreptului si al permisului DA.
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania


Înapoi la Unde-i lege nu-i tocmeala!

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 35 vizitatori

Publicitate