Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 16 Apr 2024, 06:35

Recomandarea unui vanator pentru inscriere la AVPS

Topic pur informativ, destinat celor care vor sa imbratiseze aceasta nobila arta si nu stiu care sunt etapele de parcurs.

Recomandarea unui vanator pentru inscriere la AVPS

Mesajde RaduCR pe 29 Mar 2017, 23:36

Bună seara,
Pentru înscrierea la AVPS Constanța în vederea efectuării stagiaturii și examenului de vânător este nevoie de recomandarea/invitația unui vânător membru al asociației. Cum pot lua legătura cu o asemenea persoană? Momentan nu cunosc nici un vânător în Constanța. Poate reușim să socializăm și mă invita în asociație.
Vin eu cu vinul! :-bd
Radu CR
Avatar utilizator
RaduCR
Membru important
 
Mesaje: 127
Membru din: 29 Mar 2017, 22:36
Locaţie: Constanța

Re: Recomandarea unui vanator pentru inscriere la AVPS

Mesajde laurul pe 30 Mar 2017, 09:18

Pai...incearca sa te prezinti la topicul dedicat intai si apoi vad colegii din Constanta ce si cum....
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3077
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Recomandarea unui vanator pentru inscriere la AVPS

Mesajde Sly_Fox pe 30 Mar 2017, 15:48

Tipic romanesc, o prevedere data aiurea doar pentru a marii birocratia. Daca tot se dorea anexarea la dosarul de concurs a unei recomandari din partea unui vanator, aceasta trebuia depusa la asociatie dupa efectuarea stagiaturii si nu inainte. Dupa efectuarea stagiaturii, candidatul era cunoscut de catre membrii grupei care isi puteau da seama cu cine au de-a face, asa hodoronca-tronca i-a recomandare. Pai de la cine si pentru cine si mai ales ce valoare mai are o asemenea recomandare data catre un necunoscut? :evil:
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5664
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Recomandarea unui vanator pentru inscriere la AVPS

Mesajde yoghi pe 30 Mar 2017, 19:18

"recomandarea" vine din alte timpuri cand cel (cei doi) ce facea recomandarea ,dadea sfaturi dar avea si raspunderea pt faptele ucenicului.

dupa "89 recomandarea putea fi facuta si de vanatori din alte asociatii si era foar pt examen.

a devenit apoi recomandarea ..una singura ...a grupei unde ai facut practica
si scum a revenit la doi vanatori.
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3758
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Recomandarea unui vanator pentru inscriere la AVPS

Mesajde Septimiu pe 31 Mar 2017, 06:41

Si acum se cere tot o singura recomandare. Eu asa imi aduc aminte ca am vazut in formularele pe care le-am completat.
12/76 | .30-06 Springfield | .223 Remington | 16/70
Septimiu
Veteran
 
Mesaje: 667
Membru din: 05 Ian 2009, 09:51
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Recomandarea unui vanator pentru inscriere la AVPS

Mesajde kama3 pe 01 Apr 2017, 06:34

Salutare!
Nu-ti mai bate atata capul cu chestiunile birocratice.
Vrei sa devii vanator? Nimic mai simplu: vezi ce asociatii ai in judetul tau, vezi raportul calitate/pret (adica daca au si fonduri si vanat, ca bani stiu toate sa ia), apoi du-te la asociatia aleasa, vorbeste cu directorul, spune-i ca vrei sa te faci vanator si el o sa-ti spuna exact cat te costa, de ce acte ai nevoie, cum se face stagiatura, etc. Cat priveste recomandarea unui vanator, alaturi de "caracterizarea sectoristului" e o racila din vremurile de trista amintire.
Imi si imaginez vanatorii care au dat recomandarile, ridicati in picioare in sedinta si mustrati in fata intregului colectiv pentru atitudinea "ucenicului"...
Avand in vedere ca vrei sa devii vanator si implicit membru cotizant al asociatiei, recomandarea e o chestiune care nici macar nu merita atentia. Oricand se va gasi un membru care sa-ti dea aceasta recomandare.
Pentru a deveni vanator pregateste o suma importanta (incepand de la prima taxa si terminand cu achizitionarea unei arme), inarmeaza-te cu rabdare si citeste bibliografia, dar incearca sa nu o citesti doar "ca sa iei examenul".
Iti recomand cartea lui Vasile Cotta - Vanatul Romaniei. Chiar daca a fost scrisa acum multe zeci de ani, e foarte actuala. Nu te speria ca e groasa cat DEX-ul.
Iti doresc succes!
4, 5mm
9mm
16
12
.270win
Avatar utilizator
kama3
Veteran
 
Mesaje: 367
Membru din: 23 Dec 2008, 13:21

Re: Recomandarea unui vanator pentru inscriere la AVPS

Mesajde RaduCR pe 01 Apr 2017, 10:56

kama3 scrie:Salutare!
Nu-ti mai bate atata capul cu chestiunile birocratice.
Vrei sa devii vanator? Nimic mai simplu: vezi ce asociatii ai in judetul tau, vezi raportul calitate/pret (adica daca au si fonduri si vanat, ca bani stiu toate sa ia), apoi du-te la asociatia aleasa, vorbeste cu directorul, spune-i ca vrei sa te faci vanator si el o sa-ti spuna exact cat te costa, de ce acte ai nevoie, cum se face stagiatura, etc. Cat priveste recomandarea unui vanator, alaturi de "caracterizarea sectoristului" e o racila din vremurile de trista amintire.
Imi si imaginez vanatorii care au dat recomandarile, ridicati in picioare in sedinta si mustrati in fata intregului colectiv pentru atitudinea "ucenicului"...
Avand in vedere ca vrei sa devii vanator si implicit membru cotizant al asociatiei, recomandarea e o chestiune care nici macar nu merita atentia. Oricand se va gasi un membru care sa-ti dea aceasta recomandare.
Pentru a deveni vanator pregateste o suma importanta (incepand de la prima taxa si terminand cu achizitionarea unei arme), inarmeaza-te cu rabdare si citeste bibliografia, dar incearca sa nu o citesti doar "ca sa iei examenul".
Iti recomand cartea lui Vasile Cotta - Vanatul Romaniei. Chiar daca a fost scrisa acum multe zeci de ani, e foarte actuala. Nu te speria ca e groasa cat DEX-ul.
Iti doresc succes!


Unde pot găsi cartea? Se găsește la orice librărie sau la asociație?
Mulțumesc pentru sfaturi!
Cal 12, 9,3x62, 30-06
Avatar utilizator
RaduCR
Membru important
 
Mesaje: 127
Membru din: 29 Mar 2017, 22:36
Locaţie: Constanța

Re: Recomandarea unui vanator pentru inscriere la AVPS

Mesajde Septimiu pe 01 Apr 2017, 15:07

Daca ai noroc, o sa o gasesti la anticariate. Eu am gasit-o pe okazii.ro. Sa nu te surprinda pretul. Eu am dat 100 lei + transport dar te asigur ca merita fiecare banut.
12/76 | .30-06 Springfield | .223 Remington | 16/70
Septimiu
Veteran
 
Mesaje: 667
Membru din: 05 Ian 2009, 09:51
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Recomandarea unui vanator pentru inscriere la AVPS

Mesajde UlissePro pe 01 Apr 2017, 15:46

Aici le gasesti: https://m.okazii.ro/recomandate/vanatul ... a125562203
Cauta si pe la anticariate (in Bucuresti) poate dai de ele la un pret mai civilizat. Acum vreo 10 ani am cumparat Vanatul cu 1.500.000 Lei si Vanatul Romaniei cu 2 milioane parca, din Bucuresti.
Numai bine
R93 .243W & .300WM
F3 20/76
Avatar utilizator
UlissePro
Veteran
 
Mesaje: 916
Membru din: 27 Aug 2010, 15:14
Locaţie: Constanta

Re: Recomandarea unui vanator pentru inscriere la AVPS

Mesajde RaduCR pe 01 Apr 2017, 15:53

UlissePro scrie:Aici le gasesti: https://m.okazii.ro/recomandate/vanatul ... a125562203
Cauta si pe la anticariate (in Bucuresti) poate dai de ele la un pret mai civilizat. Acum vreo 10 ani am cumparat Vanatul cu 1.500.000 Lei si Vanatul Romaniei cu 2 milioane parca, din Bucuresti.
Numai bine


Mulțumesc pentru sugestii!
Cal 12, 9,3x62, 30-06
Avatar utilizator
RaduCR
Membru important
 
Mesaje: 127
Membru din: 29 Mar 2017, 22:36
Locaţie: Constanța

Re: Recomandarea unui vanator pentru inscriere la AVPS

Mesajde RaduCR pe 01 Apr 2017, 15:54

Septimiu scrie:Daca ai noroc, o sa o gasesti la anticariate. Eu am gasit-o pe okazii.ro. Sa nu te surprinda pretul. Eu am dat 100 lei + transport dar te asigur ca merita fiecare banut.


Mulțumesc pentru sugestii!
Cal 12, 9,3x62, 30-06
Avatar utilizator
RaduCR
Membru important
 
Mesaje: 127
Membru din: 29 Mar 2017, 22:36
Locaţie: Constanța

Re: Recomandarea unui vanator pentru inscriere la AVPS

Mesajde kama3 pe 01 Apr 2017, 22:06

Cel mai sigur o gasesti la biblioteca publica. Probabil doar la lectura nu si la imprumut. Inarmar cu un telefon bun intr-o ora o ai scanata.
Pe net apare si la 700 de roni.
O fi ea carte de capatai pt un vanator da totusi nu e o carte unicat din catacombele Vaticanului.
4, 5mm
9mm
16
12
.270win
Avatar utilizator
kama3
Veteran
 
Mesaje: 367
Membru din: 23 Dec 2008, 13:21

Re: Recomandarea unui vanator pentru inscriere la AVPS

Mesajde RaduCR pe 02 Apr 2017, 12:55

kama3 scrie:Cel mai sigur o gasesti la biblioteca publica. Probabil doar la lectura nu si la imprumut. Inarmar cu un telefon bun intr-o ora o ai scanata.
Pe net apare si la 700 de roni.
O fi ea carte de capatai pt un vanator da totusi nu e o carte unicat din catacombele Vaticanului.

Bună Kama,
Probabil este o carte deosebită și merită să o citești și să o ai în bibliotecă. Până fac rost de ea voi începe cu materialele găsite pe forum și pe net. Nu prea am timp să scanez cartea cu telefonul, mai am și copii pe acasă.
Mulțumesc pentru sugestie.
Cal 12, 9,3x62, 30-06
Avatar utilizator
RaduCR
Membru important
 
Mesaje: 127
Membru din: 29 Mar 2017, 22:36
Locaţie: Constanța

Re: Recomandarea unui vanator pentru inscriere la AVPS

Mesajde RaduCR pe 23 Oct 2018, 21:23

Am luat examenul. Urmează formalitățile pentru permisul de port armă, și achiziția primei arme.
Cal 12, 9,3x62, 30-06
Avatar utilizator
RaduCR
Membru important
 
Mesaje: 127
Membru din: 29 Mar 2017, 22:36
Locaţie: Constanța

Re: Recomandarea unui vanator pentru inscriere la AVPS

Mesajde tehărău pe 23 Oct 2018, 21:28

Felicitări!
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Recomandarea unui vanator pentru inscriere la AVPS

Mesajde RaduCR pe 23 Oct 2018, 21:37

tehărău scrie:Felicitări!

Mulțumesc!
Cal 12, 9,3x62, 30-06
Avatar utilizator
RaduCR
Membru important
 
Mesaje: 127
Membru din: 29 Mar 2017, 22:36
Locaţie: Constanța

Re: Recomandarea unui vanator pentru inscriere la AVPS

Mesajde laurul pe 23 Oct 2018, 22:21

Felicitari colegule !
Marile responsabilitati si decizii de abia de acum urmeaza!
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3077
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Recomandarea unui vanator pentru inscriere la AVPS

Mesajde RaduCR pe 24 Oct 2018, 07:39

Am aflat deja acest lucru, cred că mă voi descurca.
Cal 12, 9,3x62, 30-06
Avatar utilizator
RaduCR
Membru important
 
Mesaje: 127
Membru din: 29 Mar 2017, 22:36
Locaţie: Constanța


Înapoi la Sunt incepator, am nevoie de sfaturi!

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 43 vizitatori

Publicitate