Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 07:36

600 yds

Sunt multi dintre Dvs care sunt interesati de latura sportiva si de competitie a detinatorilor de arme . Va stam la dispozitie in acest topic !
Subiectul este generos si asteptam postari pe masura .

Moderator: liviur

600 yds

Mesajde cristianh pe 17 Apr 2017, 21:37

Saptamina trecuta am fost intrebat de un coleg daca asi dori sa merg la o competitie 600yds. In ultima vreme am fost la competitii de PRS, si nu am mai fost de o perioada de vreme la competii de genul F-class asa ca Sambata trecuta am participat cu colegul meu, nu am mai tras in locul acesta dar mi-a placut locul. Au fost care au tras F-class si care au tras cu sling. Eu nu prea fac pose dar de data asta am facut citeva. Eu am tras cu un AIAX in 260 cal. Timpul a fost frumos, temperatura cam 85 Fahrenheit, Altitudinea 2570, Vint intre 10-17mph.

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine


Si rezultatul meu
Imagine
cristianh
Membru activ
 
Mesaje: 81
Membru din: 28 Ian 2013, 02:08

Re: 600 yds

Mesajde Marksman pe 18 Apr 2017, 01:58

Salut Cristian

Felicitari penru participare!!... Si punctajul obtinut Foarte bun !!!

Se pare ca ai participat la F-OPEN . Mach ? .. Inteleg punctajul pentru ca si eu am tras in asemenea competitie, ai trass fff bine pentru prima participare .. vremea se pare ca a fos faina ( cald ) .. dar ati avut vant destul de mare #-o 17 MPH .. .. Doar asa de curios la 600 yards cat Moa ( la calibru asta ) a trebuit sa ti corectie pentru vant .. Daca a mai suflat si in rafale si a schimbat directia .. then I believe you, guys had lots of fun!!! :-bd
Marksman
Veteran
 
Mesaje: 339
Membru din: 20 Ian 2016, 01:15

Re: 600 yds

Mesajde radubichis pe 18 Apr 2017, 11:23

cristianh scrie:Saptamina trecuta am fost intrebat de un coleg daca asi dori sa merg la o competitie 600yds. In ultima vreme am fost la competitii de PRS, si nu am mai fost de o perioada de vreme la competii de genul F-class asa ca Sambata trecuta am participat cu colegul meu, nu am mai tras in locul acesta dar mi-a placut locul. Au fost care au tras F-class si care au tras cu sling. Eu nu prea fac pose dar de data asta am facut citeva. Eu am tras cu un AIAX in 260 cal. Timpul a fost frumos, temperatura cam 85 Fahrenheit, Altitudinea 2570, Vint intre 10-17mph.

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine


Si rezultatul meu
Imagine

Cristianh ,explica te rog in citeva cuvinte in ce consta comprtitia
Avatar utilizator
radubichis
Veteran
 
Mesaje: 1761
Membru din: 31 Aug 2006, 10:23
Locaţie: Hunedoara

Re: 600 yds

Mesajde adisan77ro pe 18 Apr 2017, 20:28

Si in ce a constat echipamentul tau? ( arma, pat, calibru, optica...). Chiar sunt curios, vazand si imaginile cu armele care isi asteptau randul.
RABDAREA incepe atunci cand nu mai ai RABDARE
adisan77ro
Veteran
 
Mesaje: 715
Membru din: 15 Noi 2011, 13:56
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: 600 yds

Mesajde cristianh pe 19 Apr 2017, 01:20

Marksman scrie:Salut Cristian

Felicitari penru participare!!... Si punctajul obtinut Foarte bun !!!

Se pare ca ai participat la F-OPEN . Mach ? .. Inteleg punctajul pentru ca si eu am tras in asemenea competitie, ai trass fff bine pentru prima participare .. vremea se pare ca a fos faina ( cald ) .. dar ati avut vant destul de mare #-o 17 MPH .. .. Doar asa de curios la 600 yards cat Moa ( la calibru asta ) a trebuit sa ti corectie pentru vant .. Daca a mai suflat si in rafale si a schimbat directia .. then I believe you, guys had lots of fun!!! :-bd


Multumesc,

Nu am mai participât in F class (open) de ceva ani buni asa ca participind din nou in Fclass mi-a adus din nou amintiri placute. Problema care am avuto a fost pentru ca acum 2 saptamini in urma mi-am schimbat teava la arma si nu am avut destul timp pentru a avea un load bun. Inainte aveam o teava de 24" si dupa 1500 de runde am decis sa schimb teava cu o teava de 28" Schneider asa ca am facut un load si se pare ca a mers ok.
Vintul a fost mai tare dimineata de la 10 pina la 17 mph si pe la ora 12 a mai scazut pe la 4mph. Am tras primul relay am avut o corectie de .9Mil (eu folosesc MIL) si la ultimele relays am avut corectie de .4Mils. iar la 600 am avut 2.9Mils
cristianh
Membru activ
 
Mesaje: 81
Membru din: 28 Ian 2013, 02:08

Re: 600 yds

Mesajde cristianh pe 19 Apr 2017, 01:31

radubichis scrie:
cristianh scrie:Saptamina trecuta am fost intrebat de un coleg daca asi dori sa merg la o competitie 600yds. In ultima vreme am fost la competitii de PRS, si nu am mai fost de o perioada de vreme la competii de genul F-class asa ca Sambata trecuta am participat cu colegul meu, nu am mai tras in locul acesta dar mi-a placut locul. Au fost care au tras F-class si care au tras cu sling. Eu nu prea fac pose dar de data asta am facut citeva. Eu am tras cu un AIAX in 260 cal. Timpul a fost frumos, temperatura cam 85 Fahrenheit, Altitudinea 2570, Vint intre 10-17mph.

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine


Si rezultatul meu
Imagine

Cristianh ,explica te rog in citeva cuvinte in ce consta comprtitia


Practic in aceasta competitie am avut de tras in 3 relays si in fiecare relay cite 20 de gloante total 60. Cind incepi un relay ai 30 de minute pentru a trage 20 de gloante pentru record, si ai voie sa tragi inainte de a se recorda nelimitat gloante sa fi sigur ca esti pe tinta X dar asta intra in 30 de minute, de obicei tragic un gloat sau 2 si dupa aia tragi 20 pentru record, eu am tras 1 glont si dupa aceia am tras pentru record. Nu ai voie sa folosesti Muzzle break la teava. Cam astea ar fi regulile
cristianh
Membru activ
 
Mesaje: 81
Membru din: 28 Ian 2013, 02:08

Re: 600 yds

Mesajde cristianh pe 19 Apr 2017, 01:44

adisan77ro scrie:Si in ce a constat echipamentul tau? ( arma, pat, calibru, optica...). Chiar sunt curios, vazand si imaginile cu armele care isi asteptau randul.



Eu pentru competitii folosesc un Accuracy International AX in 260 cal, o luneta Schmidt & Bender(Mil) si ma antrenez cu un tot Accuracy International AX in 308 cal care are tot un Schmidt & Bender.

prima poza este arma cu care am tras
Imagine

si aici sint amindoua cea de jos este in 308 cal
Imagine
cristianh
Membru activ
 
Mesaje: 81
Membru din: 28 Ian 2013, 02:08

Re: 600 yds

Mesajde adisan77ro pe 19 Apr 2017, 18:09

O MINUNATIE! :-bd
Cred ca duce spre 7 kg, nu?
RABDAREA incepe atunci cand nu mai ai RABDARE
adisan77ro
Veteran
 
Mesaje: 715
Membru din: 15 Noi 2011, 13:56
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: 600 yds

Mesajde cristianh pe 20 Apr 2017, 05:22

adisan77ro scrie:O MINUNATIE! :-bd
Cred ca duce spre 7 kg, nu?


arma are 9 Kg.
cristianh
Membru activ
 
Mesaje: 81
Membru din: 28 Ian 2013, 02:08

Re: 600 yds

Mesajde Marksman pe 22 Apr 2017, 06:02

Salut Cristian !


Am o rugaminte Cristian si sper sa nu te superi . Ar fi ok .. sa postez ceva poze de cand trageam in competiti aici in Canada? ..Azi am primit pe facebook a remainder, adica imi reamintea azi :D ar fi exact 4 ani de cand trageam si eu in prima competitie aici in Vancouver . Amintiri faine ,oameni faini .. am tras bine .. , si asta au spus si ei ...de acea am primit o mentiune speciala .. ( era prima ma competitie ) ..

https://www.facebook.com/sbaciu1/media_ ... 785&type=3
Marksman
Veteran
 
Mesaje: 339
Membru din: 20 Ian 2016, 01:15

Re: 600 yds

Mesajde dtdpuu pe 22 Apr 2017, 14:29

Felicitari CristianH! Si success in continuare daca te mai hotarasti sa participi. Marksman success si tie daca te bate gindul din nou :-)

CristianC
dtdpuu
Veteran
 
Mesaje: 666
Membru din: 15 Ian 2008, 23:58
Locaţie: Michigan, USA

Re: 600 yds

Mesajde Marksman pe 23 Apr 2017, 03:38

dtdpuu scrie:Felicitari CristianH! Si success in continuare daca te mai hotarasti sa participi. Marksman success si tie daca te bate gindul din nou :-)

CristianC


Mersi Cristian .

Pentru moment nu ma mai .. bate gandu :D .. sa intru inapoi in competiti .. da nu se stie nici o data ..
Marksman
Veteran
 
Mesaje: 339
Membru din: 20 Ian 2016, 01:15

Re: 600 yds

Mesajde cristianh pe 27 Apr 2017, 02:10

Marksman scrie:Salut Cristian !


Am o rugaminte Cristian si sper sa nu te superi . Ar fi ok .. sa postez ceva poze de cand trageam in competiti aici in Canada? ..Azi am primit pe facebook a remainder, adica imi reamintea azi :D ar fi exact 4 ani de cand trageam si eu in prima competitie aici in Vancouver . Amintiri faine ,oameni faini .. am tras bine .. , si asta au spus si ei ...de acea am primit o mentiune speciala .. ( era prima ma competitie ) ..

https://www.facebook.com/sbaciu1/media_ ... 785&type=3


Salut,
Poti sa postezi pozele nu ma deranjeaza chiar de loc. Eu nu am account pe Facebook nu folosesc, stiu ca in zilele de azi cam toti folosesc Facebook, Twitter.. poate sint eu de moda mai veche :? Linistit poti posta pozele.
cristianh
Membru activ
 
Mesaje: 81
Membru din: 28 Ian 2013, 02:08

Re: 600 yds

Mesajde cristianh pe 27 Apr 2017, 02:13

dtdpuu scrie:Felicitari CristianH! Si success in continuare daca te mai hotarasti sa participi. Marksman success si tie daca te bate gindul din nou :-)

CristianC


Multumesc CristianC
cristianh
Membru activ
 
Mesaje: 81
Membru din: 28 Ian 2013, 02:08


Înapoi la Poligoane , concursuri de tir , samd

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 36 vizitatori

Publicitate