Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 25 Apr 2024, 21:23

Vara sanie sau caruta

Forum dedicat discutiilor de interes general , cu specific vanatoresc , deschis tuturor iubitorilor si practicantilor acestei nobile arte . Va stam la dispozitie 24/24 ore !

Moderatori: adrian_ppp, biriuck, Sly_Fox, CCM, von BRAUN, Mircea-B

Vara sanie sau caruta

Mesajde yoghi pe 01 Mai 2017, 02:48

Ce vreau sa zic !
Am observat de-a lungul anilor ca romanul se comporta conform zicalei :iarna isi face sanie..repara masina si mai nou ,bineinteles in timpul sezonului de vanatoare repara si arma.
Singurii clienti fideli in timpul verii sunt asociatiile de vanatoare care repara armele paznicilor .
Inteleg sa apara unele probleme gen percutor, gheara sau chiar un pat rupt ,in timpul sezonului de vanatoare .Dar; sa vina cu joc in bascula ,uzura mecanica ,paturi lipite si tevi dezlipite sau fara brunaj doar in septembrie cand "se deschide in cateva zile la iepuri si am nevoie"" ??
Noi_magazinul ,cumparam si vindem arme dar
de ceva vreme am pretrecut mai mult timp la atelier si am stat de vorba cu cativa mesteri armurieri din tara.
Rezultatul e clar : din luna martie armele stricate dispar .""Incep din nou"" sa se strice in septembrie octombrie.
Corect ar fi sa verificam macar vizual armele din dulap si apoi sa profitam de extrasezon si sa ducem armele la armurier .In acest fel tu ai arma buna in sezon ,armurierul are de lucru iar colegu care are un necaz cu arma in sezon nu pierde o luna la armurier pt ca asteapta dupa lucrarile altora ce puteau fi facute vara.

Acum ..voi cum stati? arma/armele sunt ok sau asteptati luna septembrie.?
si
ati avut sansa ca pt o lucrare de doua ore sa asteptati trei saptamani dupa altii??
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3758
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Vara sanie sau caruta

Mesajde Liviu Mircea-tehărău pe 01 Mai 2017, 07:12

Ma mir ca nu a aparut aceasta discutie pana acum. Credeam ca au fost spuse "toate". @yoghi, ce nu inteleg eu e de ce nu profitati voi (armurierii, comerciantii) de comunicarea asta on line si nu va faceti topicuri de "dat din casa". Iese pentru voi de-o publicitate si pentru noi de-o informare. Apar intrebari de genul "unde imi fac un pat" in loc sa existe o lista a celor ce fac paturi, de unde sa iti faci o parere de cat te costa si pe unde ii gasesti atelierul.
Sa mai zic ca daca dai o cafea buna si oferi o constatare gratuita, pierzi 5 minute din viata dar ai bagat un client (potential braconier =)) )in pravalie?
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
Liviu Mircea-tehărău
Membru important
 
Mesaje: 154
Membru din: 30 Oct 2016, 12:16

Re: Vara sanie sau caruta

Mesajde yoghi pe 02 Mai 2017, 01:26

Problema nu a fost vreodata comunicarea cu clientul .Discutii au fost multe pt timpul de executie al lucrarii.Eu personal am avut multe discutii cu mesterii pt timpul mare de rezolvare a defectiunilor.
Asta pina cand am inteles unde este ruptura.
Vizavi de constatare eu sunt sigur ca nu exista armurier -reparator care sa perceapa taxa de constatare tehnica.

Vanatorul trebuie sa inteleaga ca meseriasi sunt cativa in toata tara .Ucenici din urma nu sunt asa ca orice atelier inseamna maxim doua persoane care nu pot rezolva in 7luni munca de un an.

Sunt mai multe tipuri de vanatori
1 cei care curata armele de doua ori pe an si rar de tot au probleme(o ploaie a udat arma si a prins rugina,o catare rupta)
2.curata armele la 1-3 ani la care apar probleme mai des.(percutor,brunaj, piese rupte)
3.persoane care curata arma atunci can nu mai functioneaza.Si de fapt nici macar atunci nu o repara ci doar cand incepe sezonul si are nevoie.
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3758
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Vara sanie sau caruta

Mesajde yoghi pe 02 Mai 2017, 01:34

PS. Mai sunt si vanatorii de pe acest forum -unii doar ,care curata arma dupa fiecare iesire!
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3758
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Vara sanie sau caruta

Mesajde Marksman pe 02 Mai 2017, 05:53

Liviu Mircea-tehărău scrie:..............pierzi 5 minute din viata dar ai bagat un client (potential braconier =)) )in pravalie?
=)) =)) asta este tare ... ;)

@yoghy - daca imi dai voie o gluma --- cauta si tu ceva muzica :violin: de suflet..sa cante in magazin la tine ... ceva de Dolanescu .. aia sti tu .. "Sanie cu zurgalai"... sau Fuego -- aia cu bradu :D
Noi Romani suntem .. nostalgici si doar asea putem fi convinsi ca armele mai trebuie reparate/revizuite... in caz contrar avem vorba aia din tata in fiu ...

M-a trage arma .. ? No ,L-as ca-i bine si asea !!!! Bine ca nu a fost mai rau !!! :D =)) =))
Marksman
Veteran
 
Mesaje: 339
Membru din: 20 Ian 2016, 01:15

Re: Vara sanie sau caruta

Mesajde Ghinda pe 02 Mai 2017, 08:12

Si mai sunt eu Yoghi. Duc armele o data pe an, le trag o curatare, reglare etc. la armurier.
Si doar cand m-a plouat la vanatoare pun carpa si balistolul pe ele. In rest, nu.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7693
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Vara sanie sau caruta

Mesajde yoghi pe 02 Mai 2017, 10:08

Melodii?
La cateva arme pe sezon se potrivesc melodii precum ""Ajuta-ma doamne"" sau ""Da mama cu biciul in mine"". :ympray:
caut cateva poze diseara.
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3758
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Vara sanie sau caruta

Mesajde adrian1123 pe 02 Mai 2017, 22:13

Nu prcepem(cred,eu sigur nu)taxe de constatare,cafea sigur avem preturile sunt modice (iar zic eu).Cred eu (iar)ca,vanatorii romani au tras cu orice ruptura de pusca si daca sa putut asa de ce sa repare???Cei pretentiosi care au fost <<afara>>nu au incredere in noi(autohtonii)sau considera ca meritam 50%din pret ca doar nu suntem nemti(nici ei)Si atunci trebuie,daca vrem,sa facem compromisuri (pacat).Cred de asemenea ca atunci cand *revizia*se va face profesional toti vanatorii vor face reparatii de nevoie,pana atunci ar fi bine sa se facva reparatiile la timp cum sugereaza colegul @ yaghi.Doar o parere personala.
adrian1123
Veteran
 
Mesaje: 441
Membru din: 01 Oct 2009, 20:46

Re: Vara sanie sau caruta

Mesajde pipabh pe 02 Mai 2017, 22:51

Poate "baga" ITP-ul anual si la pusti!!!
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1658
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: Vara sanie sau caruta

Mesajde adrian1123 pe 03 Mai 2017, 21:26

Chiar nu conteaza cum se numeste,itp.revizie ,verificare,viza...etc,eu cred ca doar cand se va face dupa lege(cand va fi clara)se vor repara armele,pentru ca scrie la lege nu ca trebuie.De asta m am tot lovit eu.In vestul Europei(acolo stiu eu)armurierii reparatori mai mult intretin si personalizeaza decat repara.Acolo exista cultura armelor,exista respect pentru arme mult mai mult decat la noi.Tinerii poate vor prinde alte vremuri,sper mai bune.
adrian1123
Veteran
 
Mesaje: 441
Membru din: 01 Oct 2009, 20:46

Re: Vara sanie sau caruta

Mesajde yoghi pe 04 Mai 2017, 15:38

Cam asa pastreaza vanatorul priceput armele:

Beretta

Imagine
Imagine
Imagine

Belgiana cu cocoase

Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine

Merkel semi glont

Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine

Alta Beretta

Imagine
Imagine
Imagine

Cireasa de pe tort.....

Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3758
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Vara sanie sau caruta

Mesajde laurul pe 04 Mai 2017, 16:48

:-o :-o :-o
Incredibil!!!
Ma duc sa arat aceste poze suratelor lor din dulapul meu!
Sa vada si ele diferenta de ingrijire!
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3079
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Vara sanie sau caruta

Mesajde pipabh pe 04 Mai 2017, 19:23

Sper sa fie o gluma si nimeni nu vaneaza cu asa ceva!
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1658
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: Vara sanie sau caruta

Mesajde Marius pe 04 Mai 2017, 19:29

laurul scrie::-o :-o :-o
Incredibil!!!
Ma duc sa arat aceste poze suratelor lor din dulapul meu!
Sa vada si ele diferenta de ingrijire!

Zi_le ca daca mai rateaza, le lasi sa ajunga asa ca in poze. :D

Eu sunt mai necrutator, daca vreuna mi se strica, o duc in targ sa o fac de rahat. :wink:
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3243
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Re: Vara sanie sau caruta

Mesajde laurul pe 04 Mai 2017, 21:15

Marius scrie:
laurul scrie::-o :-o :-o
Incredibil!!!
Ma duc sa arat aceste poze suratelor lor din dulapul meu!
Sa vada si ele diferenta de ingrijire!

Zi_le ca daca mai rateaza, le lasi sa ajunga asa ca in poze. :D

Eu sunt mai necrutator, daca vreuna mi se strica, o duc in targ sa o fac de rahat. :wink:

Le-am amenintat cu mizeria, calamina si oxidu'rosu....
Au promis ca merg brici numai sa nu schimb regimul!
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3079
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Vara sanie sau caruta

Mesajde adrian1123 pe 04 Mai 2017, 22:35

Se pote si mai rau,zilele trecute a venit cineva cu un ij batut cu ciocanul,cred ca mare suparare ia adus ca nu mai are 2 cm drepti ,promit sa pun si eu poze doar ca ceva mai rele(starea armelor).
adrian1123
Veteran
 
Mesaje: 441
Membru din: 01 Oct 2009, 20:46

Re: Vara sanie sau caruta

Mesajde yoghi pe 05 Mai 2017, 01:06

Mai am si eu cateva...dar nu va crede cineva ca sunt arme reale ale vanatorilor.

_A fost una care avea sina sudata cu electrozi.
_Alta la care dupa sablarea tevii se vedea cerul incateva locuri.

Cu piese rupte crapate si carpite ...asta e se int ampla dar am vrut sa va arat degradarea fizica produsa de neglijenta.
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3758
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Vara sanie sau caruta

Mesajde pipabh pe 05 Mai 2017, 07:54

Pana la urma nu e vina oamenilor! Din 5 in 5 ani o arma este vazuta de cei de la arme. De ce o lasa sa ma fie folosita?
Exact ca la masini. Ne plangem ca suntem cimitirul Europei de masini sh, de ce trec de RAR?
Nepasare, indolenta......si multe altele.
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1658
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: Vara sanie sau caruta

Mesajde laurul pe 05 Mai 2017, 08:26

E in primul rand vina oamenilor.
In 2 ani o arma poate ajunge in starea de mai sus....asaca degeaba vorbim de 5....
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3079
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Vara sanie sau caruta

Mesajde UlissePro pe 05 Mai 2017, 14:13

Subscriu!
R93 .243W & .300WM
F3 20/76
Avatar utilizator
UlissePro
Veteran
 
Mesaje: 916
Membru din: 27 Aug 2010, 15:14
Locaţie: Constanta

Re: Vara sanie sau caruta

Mesajde adrian1123 pe 05 Mai 2017, 21:57

Pana la urma fiecare face ce vrea cu arma lui,o ingrijeste sau nu.Recomandarea e clara,intretineti si reparati armele la timp.(daca credet ca trebuie)
adrian1123
Veteran
 
Mesaje: 441
Membru din: 01 Oct 2009, 20:46

Re: Vara sanie sau caruta

Mesajde Marksman pe 06 Mai 2017, 04:47

Personal eu sunt... "Fanatic "
... daca este vorba de curatirea si ingrijirea armelor .Nu de putine ori la ora 12-1 am ( noaptea ) imi curatam arma dupa ce am venit de la vanatoare , obosit de ore de condus si flamand la fazele astea sotia se uita la mine zambe si scutura din cap :D stie de acum ca trebuie sa ma lase in pace sa imi fac numarul ca si .. Maimuta la circ =)) =)) .. . Astept de la arma mea precizie maxima , si trebuie sa o curat /intretin cu seriozitate daca vreau sa percuteze in ori ce situatia ... de doua ori sa intamplat ca ursul sa atace ... cea ce a fost intre mine animal... doar o arma buna .. gandire rapida si stapinire de sine spun eu ... .. daca intr-un asfel de moment nu ma poti baza pe arma , este ff posibil sa mori cu animalul in brata .. :D , sau moare vanatorul ca si un erou cu arma in mana , daca arma nu mai percuteaza ..
Din esperienta mea am vazut ca... un vanator/tragator care se respecta isi pastreaza arma foarte curata si uleia-ta cand este cazul ..Nu conteaza cat de scumpa sau ieftina este arma , ce conteaza cred eu ...este cat de mult te poti baza pe arma ce o ai in mana , ca o sa percuteze ff probleme in ori ce situatie, si se prea poate ca acea arma sa fie ultimul obstacol intre tine si o "bestie" ranita care ataca ...Am prieteni care.. si daca m-ar plati nu as vana cu armele lor .. o spun fff serios [-x .. .

Ceva ani in urma am invatat ca daca trag pentru precizie ( atat cu arma de vanatoare cat si cu tactical ) este nevoie sa pastrez un echilibru de cupru pe teava... pentru ca arma sa fie pregatita pentru LR si sa isi mentina zero .. si daca sta in rastel vreo 2 luni fara sa fie folosita .. Am eu un anumit numar de cartuse dupa care curat teaza si indepartez acel surplus cupru care se depune intre ghinturii.. Asea ca de cele mai multe ori eu curat si lubrichez exteriorul armei .. si unele mechanisme .. Teava o curat doar la un anumit interval ...
Marksman
Veteran
 
Mesaje: 339
Membru din: 20 Ian 2016, 01:15

Re: Vara sanie sau caruta

Mesajde yoghi pe 06 Mai 2017, 15:02

Au fost catteva tevi ..interiorul care trebuie sa fie oglinda ...era pur si simplu o aratura de tractor.

e dificil o poza cu interiorul tevii.poate reusesc( am luat un fir cu camera cu obiectiv de 6mm dar merge doar cu calculatorul.)

Ps .Ieri au ajuns la ccuratat primele doua arme ..datorita acestui topic :D
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3758
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Vara sanie sau caruta

Mesajde UlissePro pe 06 Mai 2017, 15:12

:ymapplause: foarte bine! Spor cu ele!
R93 .243W & .300WM
F3 20/76
Avatar utilizator
UlissePro
Veteran
 
Mesaje: 916
Membru din: 27 Aug 2010, 15:14
Locaţie: Constanta

Re: Vara sanie sau caruta

Mesajde Sly_Fox pe 08 Mai 2017, 12:55

Asta cam asa este, vanatorii nu prea au grija de armele lor. Eu am cativa amici care nu si-au curatat armele de ani, acestea aratand ca scoase din gunoi.
Un amic are o arma mostenita de la bunicul lui, adica vreo 16 ani de vanatoare si anul trecut a venit la mine sa il ajut sa repare pusca ( prima data se deschidea in timpul focului, apoi nu s-a mai inchis deloc). Cand am vazut ce era in bascula si pe mecanisme m-a luat capul, parca erupsese Krakatoa si a revarsat toate maruntaiele Terrei pe arma lui, de nedescris. Omul nu o curatase niciodata si nici nu avea habar sa desfaca o banala arma basculanta.
Un alt amic si-a luat Benelli Criocomfort acum doi ani. Acum am vazut arma, jale, rosie de rugina de la varful tevii pana la inchizator, iar patul si antepatul din material plastic sunt verzi-galbene de la mucegaiul gros ce prospera in acest ,,mediu prielnic".
Nu mai spun de cel care si-a fiert mecanismul de la IJ in cazanul cu tuica ( a pus-o direct in boasca si a fiert-o cateva ore) pentru ca nu mai reusea sa scoata ,,bazaltul" impietrit de mileni pe mecanismele armei. Si din astea am mai vazut, soareci pur si simplu mumificati pe tevile armelor, tevi pline de gheata, care au fost dezghetate direct in camp prin introducerea lor in teava de esapament a masinii, etc.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5670
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Vara sanie sau caruta

Mesajde adrian1123 pe 08 Mai 2017, 21:06

Am cunoscut vanator care avea ij 58 de multi ani si nu stia ca arma se demonteaza,m a rugat sa i arat ceva la arma,eu instinctiv am demontato(scos tevile)si lui instantaneu i sa facut rau ca i am rupt pusca.Era curata pe afara,omul chiar o stergea uneori dar o cumparase montata si asa a ramas multi ani la rand.Sa calmat ulterior dar a avut mari emotii.L am intrbat daca nu a vazut si el colegii de vanatoare ca monteaza-demonteaza armele si mi a raspuns ca el a crezut ca sunt alte modele de arme si nu si a mai batut capul cu asa ceva....
adrian1123
Veteran
 
Mesaje: 441
Membru din: 01 Oct 2009, 20:46

Re: Vara sanie sau caruta

Mesajde yoghi pe 08 Mai 2017, 21:26

Recunosc
ca arme cu soareci si cu arome de tuica nu am intalnit :D
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3758
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Vara sanie sau caruta

Mesajde biriuck pe 08 Mai 2017, 23:39

Sly_Fox scrie:Nu mai spun de cel care si-a fiert mecanismul de la IJ in cazanul cu tuica ( a pus-o direct in boasca si a fiert-o cateva ore) pentru ca nu mai reusea sa scoata ,,bazaltul" impietrit de mileni pe mecanismele armei. Si din astea am mai vazut, soareci pur si simplu mumificati pe tevile armelor, tevi pline de gheata, care au fost dezghetate direct in camp prin introducerea lor in teava de esapament a masinii, etc.

:shock: :shock: :shock: :shock:
Si ce metoda folosesc oamenii aia ca sa dea jos clopotul de la vaca?
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2697
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Vara sanie sau caruta

Mesajde Sly_Fox pe 09 Mai 2017, 00:29

Binenteles ca metoda este taierea capului vacii, este mult mai facil. :mrgreen:
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5670
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea


Înapoi la Vanatoare discutii generale

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 34 vizitatori

Publicitate