Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Mar 2024, 10:35

Caut arma ghintuita "perfecta"

Discutii despre armament cu glont , munitii , calibre , etc . Multiple compartii intre arme , munitii pentru arme , tipuri de vanat , balistica , samd .

Moderator: liviur

Caut arma ghintuita "perfecta"

Mesajde biriuck pe 12 Iun 2017, 17:18

Cum am ceva probleme cu prinderea lunetei de pe arma mea preferata si este posibil sa nu gasesc un mester bun care sa ma ajute la timp, nu exclud deloc posibilitatea unei noi achizitii
Stiu ca termenul "perfect" este inteles in mod diferit de fiecare si difera in functie de stilul de vanatoare preferat, iar la mine treaba sta cam asa:
  • vanez cel mai mult in zona de deal munte, traseele sunt destul de lungi si doar uneori distanta dintre goane se poate face cu masina;
  • metoda preferata este la dibuit;
  • 16-20 vanatori/an mistret la goana (inclusiv intrat in desis, nu doar stat in stand);
  • 3-5 capriori/an (in functie de timp);
  • 0-1 cerbi/an in functie de timp, disponibilitate si ce vad prin teren;
  • distanta uzuala de tragere 2-80m, distanta maxima de tragere 200m;
  • imi place lemnul pe arma, nu neaparat clasa 7 (chestie pur subiectiva)
  • prefer sa folosesc acceleratorul la panda si dibuit daca vanatul imi permite
  • alergatul dupa vanat mic din putinul timp ramas nu conteaza in problema curenta

asa ca am incercat sa definesc cerintele potrivite pentru mine dupa cum urmeaza:
  • arma noua, bolt action
  • calibrul 9.3x62
  • precisa (banuiesc ca asta nu e ceva rar la o arma moderna)
  • materiale componente : doar otel + lemn;
  • accelerator/tragaci reglabil
  • arma cat mai usoara (maxim 3.2kg fara luneta, preferabil sub 3)
  • prinderi rapide si sigure cu inele de 30 (vreau sa schimb luneta cu un red dot sau sa o dau jos oricand)
  • catari mecanice fine, nu ca mizeriile astea standard ce acopera jumatate de porc la 50m;
  • posibilitatea unei tevi de schimb + luneta dedicata in viitor (cel mai probabil un 6.5x55 sau 7x57)
  • inchizatorul sa mearga lin
  • posibilitatea sa iau pachetul intreg de la 1-2 magazine, detest alergatura si bataia de cap.

Pana acum m-am uitat la Sauer 404, Blaser R93/R8, Sako, Voere, Heym SR30 si Mauser M12 si nu mi-am format nicio impresie sau am gasit diverse minusuri pe la ele. Sunt constient ca anumite cerinte, gen accelerator sau catari mecanice bune, nu sunt standard si vin cu costuri suplimentare.
Bugetul nu conteaza acum, vreau doar sa inteleg de ce o arma e mai scumpa ca alta. Adica sa stiu daca este ceva ce tine de tehnica (si poate conteaza pentru mine) sau doar speculatie de marketing :roll: .

Astept cu interes parerile voastre cu privire la posibile configuratii care sa se incadreze in cerintele de mai sus.
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2694
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Caut arma ghintuita "perfecta"

Mesajde zforis pe 12 Iun 2017, 19:47

Va salut!

Eu pentru aceste "cerinte" as lua un drilling 7x65R + 2 x 16/70 , sau un dublu express in calibrul 7 x 57R. Nu as lua 9.3x62, nici macar .30-06. Tot asa ca Dvs., am incercat sa definesc si eu pentru cerintele mele o singura carabina, insa nu am gasit (nu imi place ideea tevilor de schimb), insa in viitor as vrea sa achizitionez inca o crabina bolt 6.5x55 pentru caprior. Pentru cerintele mele (mai modeste, 5-6 goane la mistret, 3-5 capriori) momentan ma descurc binisor cu un CZ Sporter .30-06 si cu munitia RWS 8.8g Evo Green, suficient de razant pentru tirul la distanta (Vanatoare la caprior) si suficient de puternic pentru mistret.

Un exemplu de drilling :-) pe care as dori...
https://www.waffen-jakele.de/Waffen/Langwaffen-gebraucht/Kombinierte-Waffen/Drillinge/Sauer-Sohn-Drilling-7-x-65R-16-70.html.

Sau un drilling cu 2 tevi ghintuite... Eu zic ca ar merita luat in considerare, pana la 200 de metrii sunt suficient de precise.
CZ USA Mallard 12/76,CZ 557 .30-06 S&B 4-16x,Viktor-deutsche drahthaar. https://www.pdfa.ro
Avatar utilizator
zforis
Veteran
 
Mesaje: 658
Membru din: 12 Noi 2014, 21:48
Locaţie: Timis

Re: Caut arma ghintuita "perfecta"

Mesajde NicuNicuta pe 12 Iun 2017, 21:10

Eu am cumparat in urma cu mai bine de un an o arma foarte interesanta. Din criteriile enumerate, doar teava nu poate fi schimbata, iar varianta aleasa de mine nu are lemn. E o Tikka T3. Lemn poti sa-ti pui de care vrei si fain luccrat, mi-e oricum ala standard de la firma asta nu-mi place. De tevi de schimb nu stiu ce sa zic, eu am o alta in calibru mic si mi-e foarte usor sa pun mana pe una sau pe alta cand deschid dulapul. Daca ar trebui sa schimb teava cred ca as avea o problema :D
Cred si acum ca e o alegere extrem de pragmatica, si potrivita in acelasi timp.
Daca are importanta brand-ul si ca trebuie sa dea bine, nu e alegerea potrivita; dar daca vrei sa o invarti pe deget ca un pistol si sa zburzi cu ea in spate, ia-o la goana fara luneta.
Cu Stimă,
Nicolae
Avatar utilizator
NicuNicuta
Membru important
 
Mesaje: 284
Membru din: 23 Ian 2011, 23:10

Re: Caut arma ghintuita "perfecta"

Mesajde biriuck pe 12 Iun 2017, 21:36

@zforis varianta drilling pica din start din cauza greutatii. Sunt arme care imi plac mult dar se preteaza bine la stat in stand plus ceva miscare usoara. Pentru ceva mai "sportiv" greutatea e foarte importanta. Vorba unuia "decat sa car un kil de pusca in plus, mai bine car unu de tuica" :mrgreen: Ma rog, apa, tuica nu mai e voie.

@nicunicuta e destul de importanta si partea cu teava de schimb. Sa zic ca as putea sa fac abstractie de cerinta aceasta dar tot nu am gasit niste catari bune de Tikka. Poate nu am stiut unde sa caut :roll:
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2694
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Caut arma ghintuita "perfecta"

Mesajde Clujeanul pe 12 Iun 2017, 21:57

La Titan nu te-ai uitat? Este si stutzen, si cu tevi de schimb in multe calibre, si nici nu costa cat un avion mic...
Mai ales in ...x57 ar trebui sa gasesti fara mari probleme...
Clujeanul
Veteran
 
Mesaje: 807
Membru din: 19 Iul 2009, 07:22
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Caut arma ghintuita "perfecta"

Mesajde yoghi pe 12 Iun 2017, 22:25

Mie nu imi place"cu teava de schimb"
Cumperi doua arme..un cal mic 223..243 si un 8x57..8x68..9.3x62. sau un 300WM
Decat sa stau mereu cu schimbatul pun ambele arme in masina si gata.

stiu trei persoane care au plecat pe camp cu arma in husa si cand au ajuns in stand nu se potrivea calibru. ..teava corecta era acasa in cutia armei linga a treia teava de schimb.

si mai e ceva; placerea e sa am multe multe arme(alea din semnatura :ymhug: ) si nu multe tevi.

ps.nu ma lasa softul cu semnatura mai lunga ca mai sunt inca atatea. :ymparty:
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Caut arma ghintuita "perfecta"

Mesajde AXP pe 12 Iun 2017, 23:25

22LR; 9x19; 308Win; 9,3x62; 6,5x55; 12;
AXP
Veteran
 
Mesaje: 694
Membru din: 03 Iul 2014, 11:25
Locaţie: Cluj

Re: Caut arma ghintuita "perfecta"

Mesajde UlissePro pe 13 Iun 2017, 05:46

Eu asta aș lua: SAUER 404 STUTZEN SELECT
http://www.sauer.de/en/products/bolt-ac ... tures.html
Este numai fieroaica si lemn, in 9,3x62 cu țeava de 51 cm are 3.2 kg. Este compacta, merge brici si la dibuiala si la goana, si arata si intr-un mare fel. Spor si numai bine.
R93 .243W & .300WM
F3 20/76
Avatar utilizator
UlissePro
Veteran
 
Mesaje: 916
Membru din: 27 Aug 2010, 15:14
Locaţie: Constanta

Re: Caut arma ghintuita "perfecta"

Mesajde Sly_Fox pe 13 Iun 2017, 08:32

Exista o mica problema in cerintele tale. Doua dintre cerinte suna cam asa: materiale doar otel si lemn si arma cat mai usoara.
Armele clasice otel si lemn sunt ceva mai grele, daca mai punem si teava in 9,3 nu stiu sincer daca masa totala a armei ( chiar si fara luneta) ar fi pe placul tau.
Totusi din ce am citit in descrierile tale, ceva concesii tot va trebui sa faci, cel mai probabil la masa armei sau finetea catarii ( mai ales ca insisti pe teava de schimb).
Daca spui ca te-ai uitat deja la Blaser R93/R8, care este in cele mai multe cazuri prima optiune a celor care vor o arma cu tevi de schimb si repetare rapida a focului, este bine sa te uiti si in curtea celor de la Mauser, insa nu la M12 cum ai spus tu ci la M03. Eu sunt adeptul armelor ,,intregi", insa dintre toate armele modulare M03 ma atrage cel mai mult. Are tot ce vrei, tevi de schimb, precizie, finete, eleganta si un mare renume. In plus este foarte probabil sa poti obtine o combinatie care sa se apropie de masa totala dorita de catre tine.
Daca nici asta nu iti convine sa nu te mai arati pe aici, ca iti pun in mana un toiag ciobanesc si te pun sa pazesti turmele de mistreti. :D
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Caut arma ghintuita "perfecta"

Mesajde radubichis pe 13 Iun 2017, 08:57

Uita-te si la Helix
Avatar utilizator
radubichis
Veteran
 
Mesaje: 1761
Membru din: 31 Aug 2006, 10:23
Locaţie: Hunedoara

Re: Caut arma ghintuita "perfecta"

Mesajde biriuck pe 13 Iun 2017, 10:33

Sly_Fox scrie:Exista o mica problema in cerintele tale. Doua dintre cerinte suna cam asa: materiale doar otel si lemn si arma cat mai usoara.

Daca nu as fi purtat atata timp ZB-ul de la @Vechio ti-as fi dat dreptate, Sly. Chiar se poate sa fie si doar lemn si otel si in acelasi timp destul de usoara. Nu ca o Tikka cu plastic dar foarte departe de un bolovan marca CZ :roll:

Catari bune mi-ar trebui doar pe teava de 9.3x62, ce ar fi folosita la goana IN goana.
Nu o sa fie stutzen (desi imi plac mult la aspect) si nici un lemn prea deosebit pentru ca va fi inevitabil zgariata si voi avea si ceva cazaturi.
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2694
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Caut arma ghintuita "perfecta"

Mesajde sopo pe 13 Iun 2017, 12:02

Salut,

Blaser R8 Success (asta daca vrei neaparat lemn).
Cum am vazut ca vanezi mai mult la goana, nu neaparat in stand ci te misti foarte mult si sa nu te doara inima de zgarieturi din padure ideala (si ca pret ;) ;) ) ar fi R8 Professional Success cu catare HIVIZ.

Numai bine.
sa nu-ti para rau ca s-a terminat;sa-ti para bine ca s-a intamplat !!!
Avatar utilizator
sopo
Membru activ
 
Mesaje: 118
Membru din: 01 Feb 2006, 17:58
Locaţie: Bucuresti

Re: Caut arma ghintuita "perfecta"

Mesajde a&c pe 13 Iun 2017, 12:08

Salut,
Eu am o tikka t3 h pe lemn, care cu luneta de goana montata ajunge la 3.25 kg, ce e drept fara catari.
Referitor la plastic, crede-ma, nu ai deloc senzatia ca ar fi firava, si am cazut de cateva ori cu ea. Asa cum au mai mentionat si altii, are plastic doar la garda tragaciului si incarcator, care este un plastic dur, armat si nu cedeaza cu una cu doua. Este un fulg de arma, o invarti pe un deget ca John Wayne in westerne. Si daca chiar o trantesti si prin absurd cedeaza, un incarcator nou costa 200 si ceva de lei si se gaseste peste tot.
De precizie, fiabilitate si "inchizator ca uns" nu mai este cazul sa mai scriu ca sunt cunoscute.
a&c
Membru activ
 
Mesaje: 67
Membru din: 04 Apr 2016, 08:59

Re: Caut arma ghintuita "perfecta"

Mesajde ventura pe 13 Iun 2017, 12:38

Cam ce minusuri ai gasi la R93 cu teava de 50-52? :)
Nu fi victimă. Nu fi nici criminal. Dar mai cu seamă nu fi spectator.
Avatar utilizator
ventura
Veteran
 
Mesaje: 1271
Membru din: 01 Mai 2008, 20:12
Locaţie: Focsani

Re: Caut arma ghintuita "perfecta"

Mesajde mariusk pe 13 Iun 2017, 13:35

Steyr Mannlicher Luxus indeplineste toate cerintele dvs.
mariusk
Membru important
 
Mesaje: 215
Membru din: 29 Ian 2016, 17:29

Re: Caut arma ghintuita "perfecta"

Mesajde marc12/76 pe 13 Iun 2017, 16:05

Voere Kufstein, sistem Mauser, tevi Lothar Walter-60cm, sisteme mecanice, dotata cu Delta Titanium 1.5-9x45 sau 2.5-10x56
marc12/76
Membru activ
 
Mesaje: 113
Membru din: 21 Noi 2014, 10:18

Re: Caut arma ghintuita "perfecta"

Mesajde violiv pe 14 Iun 2017, 07:03

Caut arma ghintuita "perfecta"

Si eu :) De vreo 20 ani scotocesc dupa informatii si de vreo 15 tot schimb armele :D Si inca n-am gasit-o :mrgreen:
Cred ca trebe sa ma apuc sa mi-o fac singur :p

Eu ma gandesc tot mai mult la o basculanta cu tevi de schimb.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Caut arma ghintuita "perfecta"

Mesajde laurul pe 14 Iun 2017, 07:08

Tikka T3x Forest in 9,3x62.
Prinderi rapide Warne Maxima QD.
Just my 2 cents.....
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3064
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Caut arma ghintuita "perfecta"

Mesajde Ghinda pe 14 Iun 2017, 07:42

Mare carcota esti!
Nu o sa gasesti.
Sfat:
Ia o sarbacana!
Nu m-am putut abtine! Blaseru taica! Vezi Sopo!
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Caut arma ghintuita "perfecta"

Mesajde pipabh pe 14 Iun 2017, 11:20

Subiect super interesant.
Oare nu punem gresit problema? "Perfect"! Ce e perfect pe lumea asta? Nimic.
Ei aici as vrea sa schimb discutia in sensul ca arme sunt aproape perfecte unele pentru unii oameni. Nu ar trebui sa ne gandim ca noi , unii dintre noi, ar trebui sa ne "perfectam!" putin!
Sunt oameni care cumpara o carabina si raman cu ea ca le place , ca s-au atasat de ea, ca "omoara!" tot din orice pozitie, oricand, pana se strica sau pana o lasa mostenire.....
Sunt oameni care cauta , cauta , verifica , incearca etc etc. Asta nu inseamana ca in cei 15 ani de cautari cum zicea un coleg mai sus sau intre cele 3 ghintuite si 4 lise de 5 ani cum s-a intamplat la mine nu am gasit macar o arma care sa fie buna dar buna. Totusi cred ca : "nemultumirea e in noi". Asta nu cred ca e ceva rau.
Sako, Tikka, Sauer, Steyr, Blaser, Voere, Merkel ..... ce vrei tu!
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1656
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: Caut arma ghintuita "perfecta"

Mesajde mexx20_ro pe 14 Iun 2017, 12:30

Sako Black Bear cu teava de 51 cm sau Blaser R93 cu teava de 50 cm. Daca tot vrei lemn, eu as merge pe un pat istet de la GRS, culoarea si modelul le alegi tu.
Am vazut ca iti place dibuitul deci clar niste inele joase de aluminiu (Warne,TPS etc) si o luneta faina gen 1-5x sau 1-6x (Leupold VX5 HD sau Leupold VX6 HD daca vrei doar 1 sistem optic + catari pt cand te bagi in goana.
Daca vrei 2 sisteme optice, atunci mergi pe monturi cu detasare rapida , treci pe o luneta usoara gen 2-7x33 sau 3-9x36 de la Swaro pt dibuit si cumperi un Eotech pt tras din scurt in goana. (personal eu varianta asta o recomand) :mrgreen:
Munitie Norma Oryx de 18.5 gr sau 21 gr daca umblii mult dupa vierii capitali sau animale grele.
Curea gasesti la Niggeloch sau daca preferi de piele atunci o poti face la comanda. 8)
Oricare ar fi alegerea ta, sper sa ne pui si noua cateva poze si un feedback dupa primele rezultate.
Respecte! :wink:
www.dronaoradea.ro
Avatar utilizator
mexx20_ro
Veteran
 
Mesaje: 311
Membru din: 23 Feb 2010, 19:46
Locaţie: Oradea / Stei

Re: Caut arma ghintuita "perfecta"

Mesajde mialxx pe 14 Iun 2017, 12:55

Cauta cit vrei, dar tot la Blaser o sa ajungi. Am vizitat Fabrica Blaser vinerea trecuta, dupa un tur al Fabricii cam pe la toate sectiile de fabricare am ajuns la concluzia ca nu exista ceva mai bun momentan. La sfirsit am putut sa si testez citeva R8 si un K95 Stützen. Au un poligon foarte destept, cu scene reale de vinatoare si la un pret accesibil.

Concluzia: Vreau sa-mi comand un R8 cu pat de lemn in cal. 8x68 doar pt goana.

P.S. Merita sa treceti pragul acestei Fabrici daca aveti ocazia.
Cu stima Alin
mialxx
Veteran
 
Mesaje: 926
Membru din: 23 Aug 2010, 20:55
Locaţie: Thurgau Elvetia

Re: Caut arma ghintuita "perfecta"

Mesajde silvium pe 14 Iun 2017, 13:19

Daca vrei sa mergi in aceeasi nota, pe clasic, si nu vrei sa faci compromisuri la cele enumerate de tine, atunci ti-ai dat singur raspunsul: Heym

- bolt action: clasic sau straight pull, alegi ce vrei

- precisa: ai dreptate, la capitolul asta cam toti sunt pe acolo, dar la Heym ai teava facuta in house, otel Krupp, cold hammer-forged, acest procedeu nu necesita perioada de rodaj a tevii sa se inlature semnele ramase in urma ghintuirii, miile de tone presiune ale procesului de hammer-forging formand o suprafata mult mai neteda ca in cazul altor procedee, plus ca dintr-un astfel de procedeu rezulta o teava mult mai durabila, durata de viata fiind de cel putin 2 ori mai mare, fara sa se sacrifice uniformitatea acuratetii. Din productia totala de 6000 de tevi pe an, 4000 se duc catre alti producatori de arme. Nu au vrut sa divulge cui le vand, dar cica printre ei se afla 3 dintre marii producatori.

- materiale componente: doar otel+lemn

- accelerator/tragaci reglabil: reglabile sunt toate, optional poti sa-ti iei si cu accelerator. Mie la fabrica mi-au recomandat sa nu arunc banii pe accelerator si n-am luat. Adevarul e ca tragaciul e un vis, dar nah fiecare cu pasaricile lui. Daca e sa judeci dupa distantele mentionate de tine nici tu nu ai nevoie.

- arma cat mai usoara (maxim 3.2kg fara luneta, preferabil sub 3): are 3,1 kg in varianta standard cu teava de 58 cm, daca iti iei cu teava de 50 cm presupun ca poti ajunge mai jos. Eu personal nu as vrea sa am un 9,3 din mai putin de 3,4-3,6 kg (vezi colegii cu R8/93 care au trecut de la 9,3 la 8x57). In ziua in care 3-400 de grame in plus vor fi insuportabile, ma las de vanatoare, plus ca in opinia mea o arma echilibrata e mai stabila si la focuri din epolari rapide la goana si la trasul la distanta.

- prinderi rapide si sigure cu inele de 30 (vreau sa schimb luneta cu un red dot sau sa o dau jos oricand): au Recknagel/EAW, ale lor picior de porc sau custom, iti fac cum vrei, dar nu cred ca e cazul. Eu am mers, tot la recomandarea, pe ale lor si sunt foarte fericit dupa 1 an de frecus nici cea mai mica schimbare.

- catari mecanice fine, nu ca mizeriile astea standard ce acopera jumatate de porc la 50m: ai posibilitatea sa alegi di vreo 3 optiuni, clasice, fluo, express sights. Aici avantajul major e ca nicio arma nu pleca din fabrica fara catari reglate, cum se intampla la producatori de renume, plus ca pot sa-ti regleze din fabrica pe cartus specificat si catarile si luneta fara cost suplimentar.

- posibilitatea unei tevi de schimb + luneta: aici daca tevile sunt mai scumpe cu cateva sute ca la concurenta, asta poti s-o consideri reglata din pretul de achizitie, care e cu mai multe sute sub concurenta.

- inchizatorul sa mearga lin: eu cred ca este cel mai lin din piata, lucru mentionat si in multe recenzii.

In plus, fiindca ai mentionat, iti recomand sa optezi pt finisaj in ulei cu pori inchisi. Sper deosebire de altii, care iti ofera optiunea asta doar de la clasa 7 in sus, la Heym o poti face. Si nu e doar fita, am prieten pe care l-a prins ploaia, 2 zile la capra neagra, i s-a umflat lemnul si la test avea 17 cm abatere !

De mentionat este si faptul ca paturile Heym sunt printre cele mai bune din piata. Vb de variantele standard, nu custom sau high-end, cu toate ca-ti pot face si d-astea.

Avand totul facut in house si CTC-ul este la cele mai inalte cote.

Spor la cumparaturi !

P.S. daca ajungi la ei la fabrica poti sa testezi arme in poligon fara cost suplimentar si mai mult ca sigur vei pleca cu un discount bun si cateva upgrade-uri cadou.
silvium
Membru activ
 
Mesaje: 84
Membru din: 20 Apr 2009, 22:35

Re: Caut arma ghintuita "perfecta"

Mesajde the_mav pe 14 Iun 2017, 17:07

acestea fiind spuse, ia legatura cu Lorand si mergi sa vezi cum iti vin cateva modele in umar...
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: Caut arma ghintuita "perfecta"

Mesajde violiv pe 15 Iun 2017, 09:55

Eu am luat legatura cu Lorand, am fost si-am incercat la rece, pe indelele SR 30, l-am facut bucatele si l-am pozat muuult. Urmeaza sa scriu un articol despre .... cand oi avea inspiratie.
Fata de ce zice colegul de mai sus:
- amortizarea reculului prin cresterea masei armei mi se pare paguboasa pentru vanator. Trag 375 H&H din R 93 sintetic si are un pic sub 3,5 kg in configuratie completa, cu Docter, curea si magazia plina. Sa-i pun kik-stop de 400 g mi s-a parut o prostie asa ca i-am schimbat talpa cu una mai amortizanta si gata, nicio problema sa golesc magazia mai iute decat te gandesti s-o faci.
- inchizatorul la Heym SR 30 merge drept si lin, doar ca trebe sa te inveti cu el .... pot detalia da' n-are rost acum, chestia e ca necesita un control precis pe mana care-l manevreaza ca sa mearga cat de uns poate el.
- prezenta culatei face arma mai lunga decat Blaser, asta e


Am impresia ca nu se mai face dar la toate enumerate eu as adauga Merkel KR1, modelul acela fara culata dar cu bolt ce trebe rotit, nu straight. O bijuterie numa din metal si lemn, scurta, usoara, precisa, cu tevi de schimb, "mecanice" de ochire super, tragaci, bla-bla..... M-am jucat mult cu una stutzen in poligon si aproape ca mi-a placut mai mult decat R93.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Caut arma ghintuita "perfecta"

Mesajde Remo pe 15 Iun 2017, 10:04

Extras de pe lista de preturi a Hntershop Odarea:
MERKEL KR1 BLACK Model - Carabina .cal. 300 WinMag. lun. tevi de 615mm , 3,2 Kg
7,229.00 lei
Remo
Veteran
 
Mesaje: 359
Membru din: 02 Mar 2010, 18:34

Re: Caut arma ghintuita "perfecta"

Mesajde Remo pe 15 Iun 2017, 10:06

O au in magazin, deci poti sa mergi si sa o vezi.
Remo
Veteran
 
Mesaje: 359
Membru din: 02 Mar 2010, 18:34

Re: Caut arma ghintuita "perfecta"

Mesajde silvium pe 15 Iun 2017, 12:04

@violiv nu am vrut sa sune ca un indemn, ia-o grea ca altfel nu e buna...am exprimat o parere pur personala.
Am avut si eu R93 si am tras cu muuulte arme, de la "plici" la calibre africane si raman la parerea mea ca greutatea armei trebuie sa fie adecvata calibrului, asta pe langa materialele si tehnicile folosite la procesul de fabricatie.
Singura arma cu care nu am vrut sa trag, a fost un Christensen R93 full carbon, parca in 300WM sau 300 Weatherby Mag, pentru ca a tras un alt amic cu ea inainte. Primul foc cu frana de gura, nu ne-am mai inteles 5 minute, ne piuiau urechile, iar la al2lea si-a spart arcada cu luneta! Mentionez ca omul e vanator cu state vechi, exclus sa nu stie sa tina o arma in mana.
Am mai spus si o mai spun, sunt un tip destul de solid, nu reculul resimtit ma deranjeaza, ci revenirea si dublarea cat mai buna a focului. Care iar poate fi o chestie de obisnuinta, de preferinta personala sau de ce compromisuri esti dispus sa faci.
Daca nu ma insel, @biriuck are arma in cal. 7x57, un 9,3 din aceeasi greutate e altceva. Cel mai bine ar fi sa incerce sa vada cum e.
Tu esti poate cea mai avizata persoana sa dea sfaturi pe acest forum, testezi multe arme si munitii, parerile sunt pertinente si obiective, iar eu ma numar printre multele persoane care au beneficiat de sfaturile tale si iti multumesc din nou pe aceasta cale.
Singurele doua chestii la care nu suntem pe aceeasi lungime de unda sunt greutatea si lungimea. O teava mai lunga mie mi se pare ca este mai stabila, nu topaie la fel de mult, nu intru in celelalte amanunte legate de viteza si altele, pt ca au fost discutate deja. Iar legat de faptul ca cu 8-10 cm in minus la lungimea totala te misti mai bine, iar eu nu i-am vazut avantajele reale, nici cand o porti la umar, nici in maini, e vb de 4-5 cm intr-o parte si alta, pentru unii conteaza, pentru altii nu.
Pana la urma e tot cum ai spus chiar tu, arma perfecta, pe langa faptul ca e o chestie pur personala, ori inca nu exista, ori depinde de ce compromisuri esti dispus sa faci (sau ce iti dicteaza pasaricile :lol: ) !
silvium
Membru activ
 
Mesaje: 84
Membru din: 20 Apr 2009, 22:35

Re: Caut arma ghintuita "perfecta"

Mesajde ventura pe 15 Iun 2017, 12:08

Are un Lever pt. goana.
O arma scurta e mai manevrabila la "inghesuiala'...
Iar reincarcarea trebuie sa fie rapida.
Nu fi victimă. Nu fi nici criminal. Dar mai cu seamă nu fi spectator.
Avatar utilizator
ventura
Veteran
 
Mesaje: 1271
Membru din: 01 Mai 2008, 20:12
Locaţie: Focsani

Re: Caut arma ghintuita "perfecta"

Mesajde biriuck pe 16 Iun 2017, 10:45

Am citit comentariile voastre si va multumesc pentru sfaturi. Din pacate, am net prost si nu pot sa raspund fiecaruia in parte dar o voi face.

Arma curenta de goana nu o mai pot folisi pentru ca niste capete seci au dat un ordin de ministru prin care .45-70 nu e considerat suficient la mistret. Oricum aveam probleme cu ea in goana din cauza punctului rosu, e minunat in stand dar cand treci prin vegetatie se uda si poti sa ai surprize cu mai multe puncte simultan.
Timp de 2 ani am folosit stutzenul pe mecanice la goana, nu mi-a plecat niciun mistret din foc dar e clar doar datorita plasamentului...

Decizia nu e luata, in perioada urmatoare incerc sa vad cat mai multe arme.
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2694
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Următorul

Înapoi la Arme de vinatoare cu glont

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Google [Bot] şi 33 vizitatori

Publicitate