Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 11:20

Vanator vechi, forumist nou...

Daca topicul tau a ajuns aici, inseamna ca: nu ai gandit cand ai postat, nu ai respectat regulile sau membrii vechi ai forumului, sau pur si simplu ai postat o tampenie fara sens, sau in bataie de joc, sau fara sa te intereseze daca nu cumva subiectul a mai fost discutat inainte de 100 Ori. Pe scurt, ca ne consideri fraierii tai si ca ai avut senzatia cu nu avem altceva mai bun de facut decat sa raspundem la intrebari tampite, sau formulate fara discernamant, sau in bataie de joc.
Limbajul agramat si analfabetismul te vor aduce aici in timp record.

Re: Vanator vechi, forumist nou...

Mesajde yoghi pe 05 Iul 2017, 10:19

the_mav scrie:..... Adica gasca sta mai mereu pe sus, dar fazanul mai fuge si pe picioare, unii chiar repede de tot :roll:
.....



:lol: :lol:

Pai normal ca gasca sta mai mult pe sus ....pt incepatori .La vanatorii cu experienta gasca sta in rucsac , eu am avut si in farfurie :mrgreen:
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Vanator vechi, forumist nou...

Mesajde yoghi pe 05 Iul 2017, 10:23

Mauser1908 scrie:Din obisnuinta nu mai dau importanta camerei , in mare parte sunt de 76, am crezut ca te referi la o arma de 12 cu teava de 76. Eu am o arma de 76 si 81.


colegii nu au vazut
Zii mai multe de arma asta cu teava de 81.La ce distanta impusti cu ea?
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Vanator vechi, forumist nou...

Mesajde madalin122582 pe 05 Iul 2017, 11:45

yoghi scrie:Zii mai multe de arma asta cu teava de 81.La ce distanta impusti cu ea?


Cred ca minim 100 de metri. Logic, cu cat teava e mai lunga cu atat se lungeste focul. Ma insel?
Membru ANDA
Avatar utilizator
madalin122582
Veteran
 
Mesaje: 2095
Membru din: 11 Ian 2010, 09:44
Locaţie: Rm. Valcea

Re: Vanator vechi, forumist nou...

Mesajde Mauser1908 pe 05 Iul 2017, 11:47

Cainele la gasca se duce pentru aportat in nici un caz la pontat. Pe timp de irana cei mai buni caini aportori ar fi labradorul , care este de felul lui aportor si blana lui permite intrarea chiar si in ape inghetate. Evident nu putem tine 20 de feluri de caine penteu fiecare specie de vanat in parte :) ca si idee ar fi cel mai ok la gaste si rate.
Camuflatul la gaste si rate este foarte important. Daca e zapada sa fi imbracat in alb pe cat posibil , si pe cat posibil sa nu va miscati. Sunteti vizibili de la mare distanta pentru ele si isi vor schimba directia si ramaneti cu buza umflata :)
Arma cu teava de 81 o folosesc la talere ( sporting) deoarece talerele la care tragi sunt la.mare distanta , multe la peste 70 de metri . Dar la gaste rate se poate folosi in cazul in care zboara la inaltime mare. Daca totusi mergeti cu un 81 la vanatoare si ratele /gastele zboara aproape , incercati sa trageti la ele cand se indeparteaza pentru a si ramane cu ceva :)
Mauser1908
Nou membru
 
Mesaje: 29
Membru din: 01 Iul 2017, 15:40

Re: Vanator vechi, forumist nou...

Mesajde Mauser1908 pe 05 Iul 2017, 13:43

madalin122582 scrie:
yoghi scrie:Zii mai multe de arma asta cu teava de 81.La ce distanta impusti cu ea?


Cred ca minim 100 de metri. Logic, cu cat teava e mai lunga cu atat se lungeste focul. Ma insel?




Nu te inseli, asa este, la rate eu nu o folosesc deoarece merg la pasaj, iar daca sunt sus, nu le mai vad din cauza conditiilor de lumina . La gaste cand o sa mai merg sigur o voi lua cu mine.
Mauser1908
Nou membru
 
Mesaje: 29
Membru din: 01 Iul 2017, 15:40

Re: Vanator vechi, forumist nou...

Mesajde mariusk pe 05 Iul 2017, 13:55

Foarte interesant.Poate ne impartasiti ceva si din bogata dvs experienta la vanatoarea de mistret....Ce teava folositi la Mauserul 1908,daca este cea braziliana sau alta,ce proiectile si altele care ne-ar putea largi putin cunostintele noastre limitate.Multumesc.
mariusk
Membru important
 
Mesaje: 215
Membru din: 29 Ian 2016, 17:29

Re: Vanator vechi, forumist nou...

Mesajde pipabh pe 05 Iul 2017, 14:00

D-lor , dragilor, nu v-ati distrat destul?
Merita continuarea?
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1656
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: Vanator vechi, forumist nou...

Mesajde mariusk pe 05 Iul 2017, 14:05

pipabh scrie:D-lor , dragilor, nu v-ati distrat destul?
Merita continuarea?

Eram curios pina unde ajunge...Sau este ceva copil care vorbeste din carti de povesti sau este dus cu pluta.Eu unul zic ca este destul.
mariusk
Membru important
 
Mesaje: 215
Membru din: 29 Ian 2016, 17:29

Re: Vanator vechi, forumist nou...

Mesajde Adrian S pe 05 Iul 2017, 14:23

madalin122582 scrie:Cred ca minim 100 de metri. Logic, cu cat teava e mai lunga cu atat se lungeste focul. Ma insel?

Nu te inseli deloc Madalin. Ca doar de aia s-a inventat tunul... sa traga cat mai departe.
Ala cu teava lunga si groasa. :)
Adrian S
Veteran
 
Mesaje: 1210
Membru din: 02 Aug 2007, 10:08
Locaţie: Bucuresti

Re: Vanator vechi, forumist nou...

Mesajde laurul pe 05 Iul 2017, 14:40

mariusk scrie:
pipabh scrie:D-lor , dragilor, nu v-ati distrat destul?
Merita continuarea?

Eram curios pina unde ajunge...Sau este ceva copil care vorbeste din carti de povesti sau este dus cu pluta.Eu unul zic ca este destul.

Mauser si-a facut intrarea strigand ca a tras mai multe cartuse decat voi toti la un loc.
...o cam merita.... de ce sa nu invatam?!
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3066
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Vanator vechi, forumist nou...

Mesajde Mauser1908 pe 05 Iul 2017, 15:03

mariusk scrie:Foarte interesant.Poate ne impartasiti ceva si din bogata dvs experienta la vanatoarea de mistret....Ce teava folositi la Mauserul 1908,daca este cea braziliana sau alta,ce proiectile si altele care ne-ar putea largi putin cunostintele noastre limitate.Multumesc.


Este modelul brazilian, de tras inca nu am tras cu ea, stiind ca teava are o problema, de asta am ajuns carne de tun aici :) daca sti cumva vreo teava pt arma asta 7x64 sau o relatie la Cugir ? :)
Mauser1908
Nou membru
 
Mesaje: 29
Membru din: 01 Iul 2017, 15:40

Re: Vanator vechi, forumist nou...

Mesajde Sly_Fox pe 05 Iul 2017, 15:10

Citind acest topic am ramas complet naucit. Constat ca am trait degeaba printre vanatori, iar anii de vanatoare acumulati nu fac doua parale. Ce filosofie, ce detalii tehnice, ce explicatii pe "balistica cuantica"...
Scuzati-ma, dar nu exista in lista un emoticon potrivit pentru ceea ce simt.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Vanator vechi, forumist nou...

Mesajde Mauser1908 pe 05 Iul 2017, 15:38

laurul scrie:
mariusk scrie:
pipabh scrie:D-lor , dragilor, nu v-ati distrat destul?
Merita continuarea?

Eram curios pina unde ajunge...Sau este ceva copil care vorbeste din carti de povesti sau este dus cu pluta.Eu unul zic ca este destul.

Mauser si-a facut intrarea strigand ca a tras mai multe cartuse decat voi toti la un loc.
...o cam merita.... de ce sa nu invatam?!

Stiam va suna ca si o lauda, nu asta era scopul, vroiam doar sa inteleaga unu altu ca sunt la faza ,, prastie". Si eram chiar foarte ocupat dar imi sarea un pitic pe creier cu teava asta :)
Acu sunt in concediu , am mai mult timp :)
Mauser1908
Nou membru
 
Mesaje: 29
Membru din: 01 Iul 2017, 15:40

Re: Vanator vechi, forumist nou...

Mesajde yoghi pe 05 Iul 2017, 15:39

Dar ce marca e arma cu tevi de 81.
Da ai dreptate ca trebuie tras msi la distanta. Aveam un prieten acum 5_6ani care folosea o clasica (cu tevi lise asezate lateral in stanga pt cine nu stie)belgiana cu tevi de 81. Toti radea de el ..iti dai seama ca varful tevi era la 50cm deasupra capului. A impuscat omul un fazan aproape si a ramas doar aripa de el.

sunt interesante postarile tale.Se vede ca iti place sa povestesti. Eu sunt vanator de demult dar nu prea povestesc.De cand esti vanator.Adica "cu permis"ca nu putem povesti ca am tras de copil cu arma .
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Vanator vechi, forumist nou...

Mesajde yoghi pe 05 Iul 2017, 15:41

Nu prea am inteles ...tragi si cu prastia..?
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Vanator vechi, forumist nou...

Mesajde laurul pe 05 Iul 2017, 15:45

Mauser1908 scrie:, stiind ca teava are o problema, de asta am ajuns carne de tun aici :) daca sti cumva vreo teava pt arma asta 7x64 sau o relatie la Cugir ? :)

Colegule, nu din cauza tevii ai ajuns la planeta.
Ci din cauza atitudinii tale.
Elegant era sa te prezinti, sunt X , din zona Y , sunt vanator de Z ani si va rog sa ma ajutati in gasirea unei solutii.
Sa stii ca nu e tarziu nici acum, zau!
Incearca si vei fi bine primit daca lasi la o parte aroganta asta de stie tot.
Nimeni nu stie tot si cu cat invatam mai multe , de aia realizam ca nu stim mai nimic!
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3066
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Vanator vechi, forumist nou...

Mesajde Mauser1908 pe 05 Iul 2017, 16:01

Nu era vorba de aroganta, ma repet, sunt mai direct, fara a inflori problema am ajuns direct la subiect.

Faza cu prastia :) e o perioada din copilarie pe la varsta de 7-9 ani cred. Nu vroiam sa creada cineva ca sunt la nivelul de 7-9 ani, si mam gasit eu sa pun aici intrebari. Am venit, am intrebat fara sa deranjez pe cineva. Iar in momentul cand ceva devine obligatoriu am o problema , recunosc. E ca si faza cu cnp -ul , ca poti lasa garantie cnp-ul cand cumperi o naveta de bere , chestie care mi se pare de evul mediu.
Am arma in mana de 24 de ani. Am fost talerist , cu recorduri nationale etc, chestii care mai putin conteaza. Iar despre vanatoare.... e traditie in familie bunici, tata, eu...

Referitor la teava de 81 este un beretta silver pigeon 686
Mauser1908
Nou membru
 
Mesaje: 29
Membru din: 01 Iul 2017, 15:40

Re: Vanator vechi, forumist nou...

Mesajde mariusk pe 05 Iul 2017, 16:55

Colegule Mauser ,cea mai buna alternativa ar fi o teava Lothar Walter .Problema este ca o poti achizitiona doar de dincolo.Teava de Dragana nu-ti prea recomand pt ca am reglat citeva si nu sunt foarte precise.
In legatura cu atitudinea ta am o problema si anume ca,ne-ai cam luat peste picior afirmind ca noi toti nu am tras atitea cartuse cite ai tras tu singur....Hmm.....eu cred ca tu nu ai tras toata viata ta cit am tras eu intr-un an.Ma refer la glont ,nu la alice.
In alta ordine de idei,eu zic sa te prezinti(cei 7 ani de acasa) sa vedem cu cine discutam etc.Pina nu te prezinti eu unul nu-ti mai raspund.Doamne ajuta.
mariusk
Membru important
 
Mesaje: 215
Membru din: 29 Ian 2016, 17:29

Re: Vanator vechi, forumist nou...

Mesajde Mauser1908 pe 05 Iul 2017, 17:54

mariusk scrie:Colegule Mauser ,cea mai buna alternativa ar fi o teava Lothar Walter .Problema este ca o poti achizitiona doar de dincolo.Teava de Dragana nu-ti prea recomand pt ca am reglat citeva si nu sunt foarte precise.
In legatura cu atitudinea ta am o problema si anume ca,ne-ai cam luat peste picior afirmind ca noi toti nu am tras atitea cartuse cite ai tras tu singur....Hmm.....eu cred ca tu nu ai tras toata viata ta cit am tras eu intr-un an.Ma refer la glont ,nu la alice.
In alta ordine de idei,eu zic sa te prezinti(cei 7 ani de acasa) sa vedem cu cine discutam etc.Pina nu te prezinti eu unul nu-ti mai raspund.Doamne ajuta.


Multumesc de sfat. Chiar o optiune nou!
La glont probabil ai dreptate , sunt mai mult pentru vanatoarea la vanat mic decat la cel mare. De asta am si intrebat de o varianta pt arma. Dar mai facut si pe mine curios asa ca am facut un calcul usor la nr de cartuse trase si am ajuns aproximativ la un numar de peste 150.000 de cartuse trase. Am facut o medie de saptamani de antrenament cu o medie de 75 de cartuse pe antrenament si mia dat acest total.
Repet din nou, nu ca si aroganta a fost aceea discutie ci un raspuns la banuiala unora cum ca as fi incepator sau orice altceva.
Multumesc inca odata pentru alternativa. Apreciez !
Mauser1908
Nou membru
 
Mesaje: 29
Membru din: 01 Iul 2017, 15:40

Re: Vanator vechi, forumist nou...

Mesajde mariusk pe 05 Iul 2017, 18:09

Mauser1908 scrie:
mariusk scrie:Colegule Mauser ,cea mai buna alternativa ar fi o teava Lothar Walter .Problema este ca o poti achizitiona doar de dincolo.Teava de Dragana nu-ti prea recomand pt ca am reglat citeva si nu sunt foarte precise.
In legatura cu atitudinea ta am o problema si anume ca,ne-ai cam luat peste picior afirmind ca noi toti nu am tras atitea cartuse cite ai tras tu singur....Hmm.....eu cred ca tu nu ai tras toata viata ta cit am tras eu intr-un an.Ma refer la glont ,nu la alice.
In alta ordine de idei,eu zic sa te prezinti(cei 7 ani de acasa) sa vedem cu cine discutam etc.Pina nu te prezinti eu unul nu-ti mai raspund.Doamne ajuta.


Multumesc de sfat. Chiar o optiune nou!
La glont probabil ai dreptate , sunt mai mult pentru vanatoarea la vanat mic decat la cel mare. De asta am si intrebat de o varianta pt arma. Dar mai facut si pe mine curios asa ca am facut un calcul usor la nr de cartuse trase si am ajuns aproximativ la un numar de peste 150.000 de cartuse trase. Am facut o medie de saptamani de antrenament cu o medie de 75 de cartuse pe antrenament si mia dat acest total.
Repet din nou, nu ca si aroganta a fost aceea discutie ci un raspuns la banuiala unora cum ca as fi incepator sau orice altceva.
Multumesc inca odata pentru alternativa. Apreciez !

Hai ca incet,incepem sa ne intelegem.Poti cumpara o teava de pe egun,cu transportul te pot ajuta eu.Pe acest forum nu sunt vinatori care sa faca misto de cei mai tineri si fara experienta.Cunosc si multi tragatori de talere care sunt forumisti....Ma incinta si pe mine vinatoarea la picior cu ciinele insa,sunt un indragostit al padurii si a vinatului mare.
mariusk
Membru important
 
Mesaje: 215
Membru din: 29 Ian 2016, 17:29

Re: Vanator vechi, forumist nou...

Mesajde Mauser1908 pe 05 Iul 2017, 18:13

Multumesc! Te voi contacta saptamana viitoare cand ma intorc din concediu sa ne intelegem asupra detaliilor si sa gasim o varianta ok.
Merci inca odata.
Mauser1908
Nou membru
 
Mesaje: 29
Membru din: 01 Iul 2017, 15:40

Re: Vanator vechi, forumist nou...

Mesajde Mauser1908 pe 05 Iul 2017, 19:12

Apropo! Voi ati investi in schimbarea tevi? Arma in rest arata impecabil !
Mauser1908
Nou membru
 
Mesaje: 29
Membru din: 01 Iul 2017, 15:40

Re: Vanator vechi, forumist nou...

Mesajde pipabh pe 05 Iul 2017, 21:24

Mauser1908 scrie:Apropo! Voi ati investi in schimbarea tevi? Arma in rest arata impecabil !

NU! CATEGORIC!
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1656
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Anterior

Înapoi la Planeta maimutelor

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 17 vizitatori

Publicitate