Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 16 Apr 2024, 06:29

Swaro Z6i vs Leica Magnus vs Leupold HD

Sectiune dedicata dipozitivelor de ochire - lunete de panda, lunete de goana , red dot, docter, aimpoint, dar si binocul de vanatoare, toate dispozitivele optice care ajuta vanatorul sa apropie si sa observe mai bine trofeul mult visat, sau sa plaseze un foc sigur si etic.

Moderator: liviur

Swaro Z6i vs Leica Magnus vs Leupold HD

Mesajde biriuck pe 07 Iul 2017, 02:18

Atat Swarovski cat si Leica sunt intre producatorii de top. Peste tot vad ca lunetele Leica sunt cu 2-300E mai scumpe decat Swaro dar nimeni nu prea poate sa-mi spune de ce. Sticla mai buna, costuri de productie mai mari, strategie de marketing - toate sunt presupuneri.

Nu m-am hotarat daca voi merge pe x50 sau pe x56 (probabil ca va fi x56) asa ca va rog sa ma ajutati sa compar urmatoarele modele:
Z6i 2-12x50 (BT) vs Leica Magnus 1.8–12x50 i
Z6i 2.5-15x56 P (BT) vs Leica Magnus 2.4–16x56 i vs Leupold HD 3-15x56

La prima vedere eu observ ca exista diferente de greutate intre ele (in favoarea Swaro) si ca Leica se joaca usor diferit cu magnificatiile.


P.S. Stiu ca fan clubul Swaro este mare, sper ca sunt si destui care s-au jucat cu Leica astfel incat sa aflam ce experiente au avut. leupold HD de abia a aparut dar poate ca sunt colegi care s-au uitat prin ea.
P.S.2 Prin reclame Leica se lauda cu 92% transmisie a luminii dar in brosura cu date tehnice vad 91%, la fel ca la Swaro.
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2694
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Swaro Z6i vs Leica Magnus vs Leupold HD

Mesajde zforis pe 07 Iul 2017, 03:27

x-ul e de la magnificatie, 50(mm), 56(mm) este la dimensiunea "obiectivului" :-). De ce nu va uitati si la Schmidth & Bender?
CZ USA Mallard 12/76,CZ 557 .30-06 S&B 4-16x,Viktor-deutsche drahthaar. https://www.pdfa.ro
Avatar utilizator
zforis
Veteran
 
Mesaje: 658
Membru din: 12 Noi 2014, 21:48
Locaţie: Timis

Re: Swaro Z6i vs Leica Magnus vs Leupold HD

Mesajde zforis pe 07 Iul 2017, 03:32

CZ USA Mallard 12/76,CZ 557 .30-06 S&B 4-16x,Viktor-deutsche drahthaar. https://www.pdfa.ro
Avatar utilizator
zforis
Veteran
 
Mesaje: 658
Membru din: 12 Noi 2014, 21:48
Locaţie: Timis

Re: Swaro Z6i vs Leica Magnus vs Leupold HD

Mesajde romaniac pe 07 Iul 2017, 18:10

Da cu banu ca parca esti prea pretentios. :lol:
Parca vad ca dupa ce alegi o luneta n-o sa aiba reticol de care vrei tu.
Avatar utilizator
romaniac
Veteran
 
Mesaje: 1803
Membru din: 05 Aug 2008, 21:33
Locaţie: WI

Re: Swaro Z6i vs Leica Magnus vs Leupold HD

Mesajde a&c pe 07 Iul 2017, 23:15

Salut,
De ceva timp ma bate gandul sa schimb luneta si eram hotarat ca urmatoarea o sa fie swaro z6i 1.7-10x42. Zilele trecute, la mare, m-am hotarat sa trec pe la Elit Hunting sa o vad, stiind ca au swaro si totodata sa ma uit prin leupold, ca tot e laudata de majoritatea. Din pacate gama z6 nu o aveau insa aveau z8-ul. Mare mi-a fost mirarea, cand la o comparatie directa intre leupold vx6 hd 1-6 × 24 si swarovski z8i 1-8x24 am ramas dezamagit rau de swaro. Sincer iti spun ca leupold in comparatie cu swaro isi merita banii din plin, si este 60% din pretul lui z8 in aceiasi configuratie (adica turete balistice si personalizate dupa calibru si munitie, inel pentru rotire rapida a magnificatiei, capace de aluminiu anodizat cred).
La leupold spectrul de culori este mult mai viu in comparatie cu swaro, se vede clar pe toata sticla pe cand la z8 marginea este neclara, cred ca pe aprox 15% din lentila. Din tot ce citisem pana acum eram fan declarat swaro, insa dupa ce am comparat-o cu leupold constat ca este mult marketing si multe procente din pret le papa marca. Nefiind foarte departe de Constanta iti recomand sa mergi si sa faci comparatia direct, si totodata cred ca tot acolo te poti uita si prin leica (asta daca vrea Adi Matei sa te ajute). Bafta in alegere.
a&c
Membru activ
 
Mesaje: 68
Membru din: 04 Apr 2016, 08:59

Re: Swaro Z6i vs Leica Magnus vs Leupold HD

Mesajde biriuck pe 07 Iul 2017, 23:25

adi mi-a recomandat Swaro :lol:
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2694
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Swaro Z6i vs Leica Magnus vs Leupold HD

Mesajde a&c pe 07 Iul 2017, 23:40

Eu ti-am spus cum am vazut eu lucrurile, tocmai de aceea ti-am recomandat sa dai o fuga se te uiti prin tot ce te intereseaza si abia apoi sa iei decizia. De la ochi la ochi perceptia este diferita. Pe recomandari am mers si eu cand m-am hotarat la swaro, iar cand m-am uitat prin ele lucrurile au stat diferit pentru mine. Inca odata repet, din punctul meu de vedere swaro reprezinta bani aruncati pe fereastra in comparatie cu leupold, singurul punct unde eu am vazut ca o bate este campul mai mare, strict comparatie intre cele 2 modele de mai sus.
a&c
Membru activ
 
Mesaje: 68
Membru din: 04 Apr 2016, 08:59

Re: Swaro Z6i vs Leica Magnus vs Leupold HD

Mesajde mexx20_ro pe 08 Iul 2017, 14:48

+1 la ce a spus a&c, dar as lua in calcul si Leupold VX5 HD si de diferenta pana la Z8i as lua munitie si abonament la poligon. :wink:

Oricum, nu cred ca are rost sa facem comparatii tehnice detaliate pt ca, la fel ca si la arme, vei fi extrem de subiectiv sau mai bine spus o sa alegi dupa ureche. Sincer, acolo nu am inteles cum ai reusit sa alegi Voere cand in discutie erau top 5 producatori de arme cu cel putin 10 modele exceptionale.

Mult succes la teste si alege intelept! :)
www.dronaoradea.ro
Avatar utilizator
mexx20_ro
Veteran
 
Mesaje: 311
Membru din: 23 Feb 2010, 19:46
Locaţie: Oradea / Stei

Re: Swaro Z6i vs Leica Magnus vs Leupold HD

Mesajde mariusk pe 08 Iul 2017, 19:07

O luneta demna de luat in seama este noua Kahles Helia .Eu am modelul 2-10x50il si pot spune ca este la fel ca Swarovski.A costat 1600 euro.
mariusk
Membru important
 
Mesaje: 215
Membru din: 29 Ian 2016, 17:29

Re: Swaro Z6i vs Leica Magnus vs Leupold HD

Mesajde biriuck pe 09 Iul 2017, 01:21

mexx20_ro scrie:Oricum, nu cred ca are rost sa facem comparatii tehnice detaliate pt ca, la fel ca si la arme, vei fi extrem de subiectiv sau mai bine spus o sa alegi dupa ureche. Sincer, acolo nu am inteles cum ai reusit sa alegi Voere cand in discutie erau top 5 producatori de arme cu cel putin 10 modele exceptionale.

:shock: :shock:
E simplu, armele de la producatorii aia nu s-au incadrat in criteriile alea (cei mai multi la greutate) sau era prea complicat sau scump sa iau un anume model ;) In plus, desi e tentant, nu ma umezesc instant cand e vorba de producatori de top :roll:
Sa fiu sincer, am stat foarte mult in balanta daca sa iau un S400 desi arma pica la capitolul greutate si catari mecanice, un coleg mi-a dat link la un site din Germania si acolo am vazut ca aveau preturi interesante pentru pachete complete (sper ca nu se considera reclama :roll: )
http://www.waffen-schrum.de/shop/Komplettpaket-SAUER-404-Classic.html
http://www.waffen-schrum.de/shop/Jagdwaffen/Repetierbuechsen/Sauer-404-Classic/Komplettpaket-SAUER-404-Classic-/Sauer-404-Classic-Angebot/Sauer-404-Classic/Classic/404-XT/S-404-XT/S-404/Sauer-404.html
Tragand linie, tot cam la banii astia o sa ies si cu Voere takedown +prindere rapida+ optica din clasa asta, nu e brandul de tip wow dar cred ca e ceea ce imi trebuie mie.
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2694
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Swaro Z6i vs Leica Magnus vs Leupold HD

Mesajde biriuck pe 09 Iul 2017, 01:31

mariusk scrie:O luneta demna de luat in seama este noua Kahles Helia .Eu am modelul 2-10x50il si pot spune ca este la fel ca Swarovski.A costat 1600 euro.

Multumesc de sugestie, o sa caut una sa ma uit prin ea :)
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2694
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Swaro Z6i vs Leica Magnus vs Leupold HD

Mesajde mariusk pe 09 Iul 2017, 07:43

Modelul nou il gasiti doar la schjagd srl in Reghin.Este singurul importator.Luneta este impecabila.
mariusk
Membru important
 
Mesaje: 215
Membru din: 29 Ian 2016, 17:29

Re: Swaro Z6i vs Leica Magnus vs Leupold HD

Mesajde mariusk pe 09 Iul 2017, 08:19

Cam greu veti gasi una sa va uitati prin ea fiindca a iesit pe piata de citeva luni...Prima adusa in tara am luat-o eu....Sunt disponibile:
Helia 1-5x24 il-ret.4DH-1500 euro
Helia 1-5x24i cu sina-1570
Helia 2-10x50i-4Dot-1600
Helia 2,4-12x56i-4Dot-1700
Pt detalii mai multe va stau cu placere la dispozitie.0742220792
mariusk
Membru important
 
Mesaje: 215
Membru din: 29 Ian 2016, 17:29

Re: Swaro Z6i vs Leica Magnus vs Leupold HD

Mesajde biriuck pe 23 Iul 2017, 12:18

M-am codit ce m-am codit, m-am mai uitat prin una si prin alta si pana la urma am platit o Leica Magnus i (2.4-16 x 56) :mrgreen:
Multumesc colegilor forumisti ce au contribuit cu sfaturi (aici si la telefon).
Acum astept coletul si zborul de intoarcere in tara :roll:
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2694
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Swaro Z6i vs Leica Magnus vs Leupold HD

Mesajde adrian matei pe 27 Iul 2017, 12:57

Sa o stapanesti sanatos!
Sunt curios de parerea ta asupra alegerii ? :-?
Si cum dracu nu ai luat tureta balistica la asa configuratie :-B
adrian matei
Nou membru
 
Mesaje: 24
Membru din: 31 Dec 2008, 22:23

Re: Swaro Z6i vs Leica Magnus vs Leupold HD

Mesajde ventura pe 27 Iul 2017, 13:53

Se agata in sfoara de la caine :lol:
Nu fi victimă. Nu fi nici criminal. Dar mai cu seamă nu fi spectator.
Avatar utilizator
ventura
Veteran
 
Mesaje: 1271
Membru din: 01 Mai 2008, 20:12
Locaţie: Focsani

Re: Swaro Z6i vs Leica Magnus vs Leupold HD

Mesajde biriuck pe 27 Iul 2017, 15:48

Vanzatorul mi-a spus ca nu e nicio problema, imi poate da in ambele configuratii. Experienta celor care au luat lunete cu BT de la el i-a aratat ca marea lor majoritate au luat-o cam degeaba pentru ca in conditii de vanatoare nu prea au folosit-o.
Cand mi-a zis ca, daca ma decid ulterior ca imi trebuie asa ceva, nu e o problema pentru ca Leica asigura montajul si eu ar trebui sa platesc doar transportul si tureta, m-a convins.


Stiu ca tu ai avut niste experiente nefericite cu lunetele Leica, sper ca au fost doar niste exceptii :mrgreen:
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2694
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Swaro Z6i vs Leica Magnus vs Leupold HD

Mesajde adrian matei pe 31 Iul 2017, 15:49

Deci sa inteleg ca in momentul in care vrei sa tragi la distanta mare (caprior sau cerb) te vei uita in seara aceea la el si nu vei trage pentru ca nu ai tureta !! Pleci acasa, o trimiti la fabrica si vei reveni in teren pregatit
Vezi ca daca esti la boncanit sau alergat va trece perioada de imperechere pana iti vine luneta de la fabrica :lol:
Hmmmmm
Foarte tare chestia asta !
Am mai invatat ceva despre cum sa vinzi optica in Romania
Ps : daca te mai iei mult dupa experientele unora o sa te joci pe telefon Deer Hunter
mai asculta-l pe ala cu parul alb si cu ochelari ca nu degeaba a albit asa
adrian matei
Nou membru
 
Mesaje: 24
Membru din: 31 Dec 2008, 22:23

Re: Swaro Z6i vs Leica Magnus vs Leupold HD

Mesajde biriuck pe 31 Iul 2017, 17:23

Nici ala nu foloseste tureta, adi :P
Daca e chiar asa de departe incat sa nu pot trage fara tureta atunci nu trag, asta e. Pana la 300m nu vad ce nevoie ar fi de tureta la cerb, mai departe nu ma prea intereseaza, poate sa aiba si padure de craci in cap :D
Nu tot ce vad la kilometri distanta este menit sa fie impuscat de mine :)
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2694
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Swaro Z6i vs Leica Magnus vs Leupold HD

Mesajde adrian matei pe 01 Aug 2017, 13:31

Vezi ca am fost sunat aseara de Domnul acela ^#(^ si cica sa-i las copilu in pace
Gata ma nu mai postez si te las in pace
=))
adrian matei
Nou membru
 
Mesaje: 24
Membru din: 31 Dec 2008, 22:23

Re: Swaro Z6i vs Leica Magnus vs Leupold HD

Mesajde biriuck pe 01 Aug 2017, 20:33

:lol: :lol:
Ce oameni, dom'le!
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2694
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Swaro Z6i vs Leica Magnus vs Leupold HD

Mesajde CCM pe 24 Iul 2019, 12:11

Bun topic - bine ca am citit! Eram aproape hotarat pe swaro...
Am exact aceeasi dilema, doar ca la surorile mai mici, adica 1-6,3 Leica, 1-6/1-8 Swaro si respectiv Leupold, parca tot 1-6. Toate, i.
De montat pe un dublu express 30-06, cu intentia de a regla zero la 100m sau poate la 150 daca s-o putea sa duca focurile rezonabil de aproape (convergenta tevilor e reglabila, in principiu).
Cifre frumoase am mai vazut la Meopta si Kahles.
Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 760
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Re: Swaro Z6i vs Leica Magnus vs Leupold HD

Mesajde mexx20_ro pe 24 Iul 2019, 14:28

biriuck scrie:adi mi-a recomandat Swaro :lol:

Pt ca nu a avut Leupold.....inca!!! :mrgreen:
www.dronaoradea.ro
Avatar utilizator
mexx20_ro
Veteran
 
Mesaje: 311
Membru din: 23 Feb 2010, 19:46
Locaţie: Oradea / Stei

Re: Swaro Z6i vs Leica Magnus vs Leupold HD

Mesajde violiv pe 24 Iul 2019, 19:21

biriuck scrie:Nici ala nu foloseste tureta, adi :P
Daca e chiar asa de departe incat sa nu pot trage fara tureta atunci nu trag, asta e. Pana la 300m nu vad ce nevoie ar fi de tureta la cerb, mai departe nu ma prea intereseaza, poate sa aiba si padure de craci in cap :D
Nu tot ce vad la kilometri distanta este menit sa fie impuscat de mine :)



Asa te-a certat de parca ai fi luat o luneta din aia de la 1900, fara turete neam.

Pentru cine n-a inteles inca, chestia aia de costa intre 500 si 1000 lei (sau chiar peste) tine loc de numaratoare cu bile sau numaratoare pe degete. Adica, in loc sa numeri tu 1, 2, 3, ..... 11, 12, 13 iti cumperi jucaria scumpa.
M-am oprit la 13 pentru ca la o luneta europeana cu click de 1 cm, 13 click-uri e cam maxim ce invarti la vanatoare. Inseamna 39 cm la 300 m si caderea asta o ai daca tragi cu 9,3x62, Orix de +18 g, reglat vanatoreste la un deget peste 0 la 100.

Asadar, tu sa fii fericit! Ca n-o sa suferi niciodata din lipsa turetei asa-zis balistice. Mai bine mai pui un pic si iei un telemetru bun ca din lipsa lui chiar suferi.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Swaro Z6i vs Leica Magnus vs Leupold HD

Mesajde CCM pe 25 Iul 2019, 21:36

As fi foarte bucuros daca as avea un "return" de la cineva care s-a jucat cu cele trei surori mai mici de care am pomenit mai sus.

Vis-a-vis de tureta balistica...eu as lua-o, pt. 2-3 sute de euro in plus. Pe langa cat costa arma+luneta (astea scumpe) nu prea conteaza in ecuatia bugetului. Despre utilitatea ei... dar mai bine sa o ai decat sa nu o ai, daca se poate.
As renunta la ea doar daca ar adauga ceva greutate semnificativa la carat, ceea ce banuiesc ca nu e cazul.
Vorbesc insa doar din citit, nu am nici o experienta directa.
Asa ca, scuze daca spun cumva prostii. Incerc sa invat din mers.
Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 760
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Re: Swaro Z6i vs Leica Magnus vs Leupold HD

Mesajde biriuck pe 26 Iul 2019, 12:11

violiv scrie:Asadar, tu sa fii fericit! Ca n-o sa suferi niciodata din lipsa turetei asa-zis balistice. Mai bine mai pui un pic si iei un telemetru bun ca din lipsa lui chiar suferi.


;) Subscriu, numai ca in loc sa car 3 chestii dupa mine (luneta, telemetru si binoclu), prefer sa car numai 2. Pun un ban la ciorap si, cand va face pui suficienti, imi voi lua un binoclu bun cu telemetru inclus (probabil tot Leica)
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2694
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Swaro Z6i vs Leica Magnus vs Leupold HD

Mesajde CristianJ pe 01 Aug 2019, 10:53

Eu am și folosesc Leupold 3-15 x 56 cu vx5hd zl cu paralaxa și pct rosu, sunt foarte mulțumit pt alegerea făcută și zero locul chiar lucra cum e scris am tot incercat in poligon, se reglează intensitatea la pct roșu etc. Pe telemetru la 295m am avut rezultate f bune pe R8 6.5x55
CristianJ
Nou membru
 
Mesaje: 55
Membru din: 17 Mar 2016, 21:39
Locaţie: Timisoara


Înapoi la Optica de vanatoare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 30 vizitatori

Publicitate