Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 19 Apr 2024, 10:53

Top calibre "nedreptatite".

Totul despre cartusele si munitiile de vanatoare, cu alice sau proiectil unic

Moderator: liviur

Re: Top calibre "nedreptatite".

Mesajde ventura pe 11 Iul 2017, 09:19

Ghinda scrie:De ce trebuie sa existe niste limitari?
De ce trebuie sa va dati cu curul de pamant sa inventati tabele?
Drace ai zis ca 7,62X36 parca e o mizerie. Nu este.
Am crescut cu 7X57.
La ce nu este bun?
Am dat si noi de afara dupa lovitura de stat si putim daca nu avem mama lui calibru pentru caprior, aratam a prost fara 9,ceva la mistret, basca aimpointuri, reddoturi, 1Xceva la luneta etc.
Arfe taica!
Ori esti vanator si stii ce ai de facut sa nu chinui vanat ori poti sa fii orice. Tot zero o sa fii.

PS
Ati stat la panda cu 22lr?


Nu trebuie sa existe limitari (zic eu).
Dar nimeni nu o sa obtina vreodata "libertatea asta".
De asta ne dam cu presupusul in vederea gasirii unei solutii mai simpla si neaparat viabila.
Nu fi victimă. Nu fi nici criminal. Dar mai cu seamă nu fi spectator.
Avatar utilizator
ventura
Veteran
 
Mesaje: 1271
Membru din: 01 Mai 2008, 20:12
Locaţie: Focsani

Re: Top calibre "nedreptatite".

Mesajde AXP pe 11 Iul 2017, 09:27

ventura scrie:
pipabh scrie:
ventura scrie:Ok. Cum se poate măsura simplu energia în teren?
Nu-i acuz pe cei din MAI de "militianism", doar ca sunt sigur ca nu pot da drumul unei prevederi dacă nu o pot controla.

:shock: Asta e reactia mea la ceea ce ai scris!
Nu pricep ce raspuns doresti sa ai la intrebarea ta: "Cum se poate măsura simplu energia în teren? "
Ar trebui ca cel de la arme sa aiba in buzunar, masina oriunde un fel de aparat care sa masoare ce? Energia glontului la x metri? CE sa controlezi? Nu ajunge cat control se exercita asupra vanatorimii din Romania?
Un posibil raspuns pertinent la intrebarea ta: Daca d-l politist de la arme vine in teren si opreste un vanator x poate sa vada ce cartus foloseste si in baza tabelelor oferite de catre producatorul cartusului sa vada ce si cum e cu energia respectivului cartus.Simplu, nu?


:shock: si asta la a mea.... la ce ai scris...
Ceva-ceva... nu pricepi...
Nu este ce-mi doresc eu ci ce-si doresc "ei".
Ceva simplu si usor de verificat in teren.
Daca-ti dau un glonte calibrul 30-06 marca RWS (sa spunem) unde-l incadrezi ca energie?
Nu cunosti gramaj, ce varf s-a folosit, etc...
Simplu, nu? Cum naiba nu i-a dus capul pe astia pana acum?


30.06 RWS (Evo Green, cel mai mic gramaj la RWS, 8,8 g) E(100m)=3000J >>2400J
Energie mai mare de 2400J, diametru mai mare de 7 mm, indeplineste conditiile pentru vanat greu.
22LR; 9x19; 308Win; 9,3x62; 6,5x55; 12;
AXP
Veteran
 
Mesaje: 694
Membru din: 03 Iul 2014, 11:25
Locaţie: Cluj

Re: Top calibre "nedreptatite".

Mesajde bogus pe 11 Iul 2017, 10:16

AXP scrie:
bogus scrie:Daca ar fi delimitarea pe J la 100m apai sa te ti mai frate cate confuzii si cati vor ramane fara arme mai ales dintre vanatorii in varsta sau din mediul rural. Nici acum cand e pe dimensiuni nu prea le e in clar la multi, dar atunci cand ar fi cu energii si glontul de la producatorul x merge dar aceasi glont in aceeasi calibru, de la producatorul y nu mai merge. ...


Salut @Bogus, referitor la cele afirmate mai sus, am rugamintea sa exemplifici (cu un singur exemplu, macar) un calibru comercial, de la oricare producator la care energia nu intruneste conditiile minime din tabel, iar produsul similar de la alt producator, intruneste acele conditii. Multumesc, astept cu interes exemplul.

Nu ma refeream la tabelul tau ci la discutie in general si la un posibil tabel doar pe energia golntului care ipotetic ar putea relgementa ceea ce discutam. Tabelul tau coreleaza energia si cu diametrul, dar oricum eu sustin parerea cu delimitarea pe fiecare calibru in parte.
Blaser R93 Professional 8x68S / .223 Remington
Beretta ES 100 12/76/76
Nissan Terrano R20 ZD30
Avatar utilizator
bogus
Veteran
 
Mesaje: 1201
Membru din: 01 Oct 2013, 09:31
Locaţie: Cluj Napoca

Re: Top calibre "nedreptatite".

Mesajde biriuck pe 11 Iul 2017, 10:25

Ghinda scrie:Am crescut cu 7X57.
La ce nu este bun?
Am dat si noi de afara dupa lovitura de stat si putim daca nu avem mama lui calibru pentru caprior, aratam a prost fara 9,ceva la mistret, basca aimpointuri, reddoturi, 1Xceva la luneta etc.
Arfe taica!

:ymhug:
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2695
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Top calibre "nedreptatite".

Mesajde ventura pe 11 Iul 2017, 10:41

Sako in 308, spre exemplu, are energii cuprinse intre 2100 si 3000.
Unele s-ar incadra in tabelul tau la vanat mediu, altele la vanat mare...
Ca sa putem modifica cat de cat in avantajul nostru acest aspect, ar trebui sa le facem ceva mai simple.

Ceva de genul:

Specia Diametrul minim admis

Pasari, Combatere, Caprior 5.6 mm
Capra neagra 6 mm
Muflon, Cerb lopatar, Mistret 6.5 mm
Cerb carpatin, Urs 7 mm

Apoi, tine de noi ce folosim, si de gestionar ce ne permite...
Important este sa avem limitele cat mai jos...
Nu fi victimă. Nu fi nici criminal. Dar mai cu seamă nu fi spectator.
Avatar utilizator
ventura
Veteran
 
Mesaje: 1271
Membru din: 01 Mai 2008, 20:12
Locaţie: Focsani

Re: Top calibre "nedreptatite".

Mesajde Clujeanul pe 11 Iul 2017, 10:46

ventura scrie:Sako in 308, spre exemplu, are energii cuprinse intre 2100 si 3000.
Unele s-ar incadra in tabelul tau la vanat mediu, altele la vanat mare...
Ca sa putem modifica cat de cat in avantajul nostru acest aspect, ar trebui sa le facem ceva mai simple.

Ceva de genul:

Specia Diametrul minim admis

Pasari, Combatere, Caprior 5.6 mm
Capra neagra 6 mm
Muflon, Cerb lopatar, Mistret 6.5 mm
Cerb carpatin, Urs 7 mm

Apoi, tine de noi ce folosim, si de gestionar ce ne permite...
Important este sa avem limitele cat mai jos...


++1
Clujeanul
Veteran
 
Mesaje: 807
Membru din: 19 Iul 2009, 07:22
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Top calibre "nedreptatite".

Mesajde the_mav pe 11 Iul 2017, 11:28

cum ziceam pe la pagina 2....
specia-calibrul minim
no energy
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: Top calibre "nedreptatite".

Mesajde AXP pe 11 Iul 2017, 11:49

Eu nu am nimic impotriva, este ok si varianta asta, mult mai corecta..., decat tampenia aia de ordin.
22LR; 9x19; 308Win; 9,3x62; 6,5x55; 12;
AXP
Veteran
 
Mesaje: 694
Membru din: 03 Iul 2014, 11:25
Locaţie: Cluj

Re: Top calibre "nedreptatite".

Mesajde pipabh pe 11 Iul 2017, 15:40

Dragi colegi,
Nu stiu ce s-a intamplat de catava zile ca parca nu ne mai intelegem!!! O fi de vina caldurile, o fi fost de vina luna plina chiar nu-mi dau seama.
Haideti sa bem un pahar de apa rece sau bere sau ce-o fi doar sa fie rece si sa ne revenim!
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1656
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: Top calibre "nedreptatite".

Mesajde bogus pe 11 Iul 2017, 17:24

pipabh scrie:Dragi colegi,
Nu stiu ce s-a intamplat de catava zile ca parca nu ne mai intelegem!!! O fi de vina caldurile, o fi fost de vina luna plina chiar nu-mi dau seama.
Haideti sa bem un pahar de apa rece sau bere sau ce-o fi doar sa fie rece si sa ne revenim!

Te inseli, aici nici nu trebuie sa ne intalegem, discutia este foarte productiva si utila, din contradictia de idei si din evidentierea avantajelor sau a dezavantajelor unor idei se naste la sfarsit un proiect sanatos care ar putea fi de real folos pe viitor, metoda se numeste Brainstorming
Blaser R93 Professional 8x68S / .223 Remington
Beretta ES 100 12/76/76
Nissan Terrano R20 ZD30
Avatar utilizator
bogus
Veteran
 
Mesaje: 1201
Membru din: 01 Oct 2013, 09:31
Locaţie: Cluj Napoca

Re: Top calibre "nedreptatite".

Mesajde yoghi pe 11 Iul 2017, 17:30

pe un forum din bulgaria e o discutie asemanatoare si au ajuns la ...tabelul asta.

http://www.bglov.com/forum/index.php?ap ... h_id=79505
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3758
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Top calibre "nedreptatite".

Mesajde yoghi pe 11 Iul 2017, 17:33

:twisted: cu sapte pagini deschise am apasat alt buton si s-au inchis toate.....revin diseara dupa ce gasesc iar discutia.
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3758
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Top calibre "nedreptatite".

Mesajde pipabh pe 11 Iul 2017, 18:00

bogus scrie:
pipabh scrie:Dragi colegi,
Nu stiu ce s-a intamplat de catava zile ca parca nu ne mai intelegem!!! O fi de vina caldurile, o fi fost de vina luna plina chiar nu-mi dau seama.
Haideti sa bem un pahar de apa rece sau bere sau ce-o fi doar sa fie rece si sa ne revenim!

Te inseli, aici nici nu trebuie sa ne intalegem, discutia este foarte productiva si utila, din contradictia de idei si din evidentierea avantajelor sau a dezavantajelor unor idei se naste la sfarsit un proiect sanatos care ar putea fi de real folos pe viitor, metoda se numeste Brainstorming

Pana la un punct, prefer sa-i spun schimb de opinii si pareri.
Brainstorming e c totul altceva! Nu stiu unde l-ai aplicat dar..., daca spui ca ce facem noi aici e brainstorming ori nu stii ce e ori nu ai aplicat corect! Atat iti spun ca in brainstorming unul din cele mai important lucruri este sa nu critici opiniile si parerile altora!
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1656
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: Top calibre "nedreptatite".

Mesajde biriuck pe 11 Iul 2017, 20:25

Eu stiam ca in brainstorming nu e loc de opinii ci doar de solutii si argumente pro si contra :D
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2695
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Top calibre "nedreptatite".

Mesajde bogus pe 12 Iul 2017, 01:16

ok, poate eu gresesc, dar nu asta conteaza ci faptul ca din aceste discutii de loc conflictuale se nasc idei bune
PS
brainstorming sn [At: DN3 / E: eg brainstorming] Tehnică de stimulare a creativității individuale prin organizarea unor discuții libere pe o temă dată, în care fiecare spune ce-i trece prin minte.

PPS
pipabh... de ce le duci spre conflictual?
Blaser R93 Professional 8x68S / .223 Remington
Beretta ES 100 12/76/76
Nissan Terrano R20 ZD30
Avatar utilizator
bogus
Veteran
 
Mesaje: 1201
Membru din: 01 Oct 2013, 09:31
Locaţie: Cluj Napoca

Re: Top calibre "nedreptatite".

Mesajde Ghinda pe 12 Iul 2017, 08:57

AXP scrie:
Ghinda scrie:De ce trebuie sa existe niste limitari?
De ce trebuie sa va dati cu curul de pamant sa inventati tabele?
Drace ai zis ca 7,62X36 parca e o mizerie. Nu este.
Am crescut cu 7X57.
La ce nu este bun?
Am dat si noi de afara dupa lovitura de stat si putim daca nu avem mama lui calibru pentru caprior, aratam a prost fara 9,ceva la mistret, basca aimpointuri, reddoturi, 1Xceva la luneta etc.
Arfe taica!
Ori esti vanator si stii ce ai de facut sa nu chinui vanat ori poti sa fii orice. Tot zero o sa fii.

PS
Ati stat la panda cu 22lr?


Stimate coleg, nu dorim sa inventam tabele, dorim sa le inlocuim pe cele care exista, foarte "profesionist" facute (celebrul ordin 264/2003, care este in vigoare), sau te pomenesti ca esti dintre cei care agreeaza acel ordin, si eu sunt printre acei "Gica contra", ...


Si mai stimate coleg!
Nu este discutia despre tabele existente, despre schimbat tabele.
Este despre ingradiri!
Si repet, daca esti vanator, vei alege cu siguranta calibrul care trebuie. Daca nu, sigur o sa il iei pe al mai ciumeg, ca asa ai vazut tu! Sau pe al mai prost ca ai vazut la alt prost!
Tabele? da. foarte bune, te formeaza ca vanator, iti destupa mintea!
Stii cu ce tragea unul, nu mai stiu cum il cheama, cel mai cel profihunter de elefanti prin Africa, la elefant? Cu 6,5!
Crezi ca daca ma duc la caprior si am si un ausweiss de mistret o sa ma tarai cu 2 flinte?
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7687
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Top calibre "nedreptatite".

Mesajde bogus pe 12 Iul 2017, 09:00

Vazand articolul asta mi-a venit o idee, daca pescarii uniti au reusit sa se bata cu statul si sa redea naturii un intreg rau oare noi de ce nu am reusii sa atacam in contencios un ordin de ministru
Ne trebuie un fond de plata si avocatul care ataca ordinul, poate gasim chiar un coleg avocat care sa faca asta "pro bono"
Eu zic ca merita incercat
http://www.digi24.ro/stiri/sci-tech/natura-si-mediu/firma-obligata-de-tribunalul-cluj-sa-refaca-un-rau-758171
Blaser R93 Professional 8x68S / .223 Remington
Beretta ES 100 12/76/76
Nissan Terrano R20 ZD30
Avatar utilizator
bogus
Veteran
 
Mesaje: 1201
Membru din: 01 Oct 2013, 09:31
Locaţie: Cluj Napoca

Re: Top calibre "nedreptatite".

Mesajde mariusk pe 12 Iul 2017, 09:32

Scotianul W.Bell a puscat 1011 elefanti ,din care vreo 800 cu 7x57 si 6.5x53 si 6,5x54.Tragea cu FMJ-uri si ochea la cap,de obicei din diagonala.
mariusk
Membru important
 
Mesaje: 215
Membru din: 29 Ian 2016, 17:29

Re: Top calibre "nedreptatite".

Mesajde AXP pe 12 Iul 2017, 10:30

Ghinda scrie:
AXP scrie:
Ghinda scrie:De ce trebuie sa existe niste limitari?
De ce trebuie sa va dati cu curul de pamant sa inventati tabele?
Drace ai zis ca 7,62X36 parca e o mizerie. Nu este.
Am crescut cu 7X57.
La ce nu este bun?
Am dat si noi de afara dupa lovitura de stat si putim daca nu avem mama lui calibru pentru caprior, aratam a prost fara 9,ceva la mistret, basca aimpointuri, reddoturi, 1Xceva la luneta etc.
Arfe taica!
Ori esti vanator si stii ce ai de facut sa nu chinui vanat ori poti sa fii orice. Tot zero o sa fii.

PS
Ati stat la panda cu 22lr?


Stimate coleg, nu dorim sa inventam tabele, dorim sa le inlocuim pe cele care exista, foarte "profesionist" facute (celebrul ordin 264/2003, care este in vigoare), sau te pomenesti ca esti dintre cei care agreeaza
acel ordin, si eu sunt printre acei "Gica contra", ...


Si mai stimate coleg!
Nu este discutia despre tabele existente, despre schimbat tabele.
Este despre ingradiri!
Si repet, daca esti vanator, vei alege cu siguranta calibrul care trebuie. Daca nu, sigur o sa il iei pe al mai ciumeg, ca asa ai vazut tu! Sau pe al mai prost ca ai vazut la alt prost!
Tabele? da. foarte bune, te formeaza ca vanator, iti destupa mintea!
Stii cu ce tragea unul, nu mai stiu cum il cheama, cel mai cel profihunter de elefanti prin Africa, la elefant? Cu 6,5!
Crezi ca daca ma duc la caprior si am si un ausweiss de mistret o sa ma tarai cu 2 flinte?


Mda, ..., poate is eu mai greu de cap si nu pricep, ..., mii de scuze!

Spui ca:
"Ghinda scrie:
De ce trebuie sa existe niste limitari?
De ce trebuie sa va dati cu curul de pamant sa inventati tabele? "

Dupa care revii si spui ca:
"Nu este discutia despre tabele existente, despre schimbat tabele."

Inca o data scuza-mi limitarile de intelegere. Prefer sa ma opresc aici
O zi buna si toate cele bune.
22LR; 9x19; 308Win; 9,3x62; 6,5x55; 12;
AXP
Veteran
 
Mesaje: 694
Membru din: 03 Iul 2014, 11:25
Locaţie: Cluj

Re: Top calibre "nedreptatite".

Mesajde AXP pe 12 Iul 2017, 10:50

mariusk scrie:Scotianul W.Bell a puscat 1011 elefanti ,din care vreo 800 cu 7x57 si 6.5x53 si 6,5x54.Tragea cu FMJ-uri si ochea la cap,de obicei din diagonala.


Rangere, prin Austria, unii propietari de tarcuri cu lopatari, isi fac selectia exemplarelor cu .22LR (cum spuneai si tu, niste lovituri meseriase, "chirugicale" la cap), ..., asta nu inseamna ca in Austria este admis la vanatoarea de lopatar calibrul .22LR, ...
22LR; 9x19; 308Win; 9,3x62; 6,5x55; 12;
AXP
Veteran
 
Mesaje: 694
Membru din: 03 Iul 2014, 11:25
Locaţie: Cluj

Re: Top calibre "nedreptatite".

Mesajde zforis pe 12 Iul 2017, 12:59

Dupa ce am citit ce ati scris voi, tot cred ca legea actuala, diametru x lungime tub + greutate proiectil este cea mai simpla, eu as mai scoate greutatea varfului, si as modifica acest tabel, de ex. .30-06 la urs, .308 la mistret, etc. Aceasta lege este simpla! Totate datele se pot controla pe teren (in afara greutatii varfului, din acest motiv am scos), adica un singur lucru trebuie controlat: calibrul. Desi nu se mai inventeaza foarte des calibre noi, legea actuala permite incadrarea unei calibre noi fara modificarea legii. Daca legea ar fi cal. minim / vanat, ar fi urmatoarele probleme: daca nu s-a introdus un calibru din greseala, daca apar calibre noi, legea trebuie modificata. Nu trebuie sa invatam tabele... Citim aceste tabele cand cumparam carabina, dupa care stim pentru ce am cumparat... Propun continuarea discutiei, pe baza legii actuale - scoaterea greutatii minime a varfului. Nu ar fi o idee buna?
CZ USA Mallard 12/76,CZ 557 .30-06 S&B 4-16x,Viktor-deutsche drahthaar. https://www.pdfa.ro
Avatar utilizator
zforis
Veteran
 
Mesaje: 658
Membru din: 12 Noi 2014, 21:48
Locaţie: Timis

Re: Top calibre "nedreptatite".

Mesajde the_mav pe 12 Iul 2017, 16:00

nu, ca ramane lungimea tubului - o tiganie
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: Top calibre "nedreptatite".

Mesajde mariusk pe 12 Iul 2017, 17:41

AXP scrie:
mariusk scrie:Scotianul W.Bell a puscat 1011 elefanti ,din care vreo 800 cu 7x57 si 6.5x53 si 6,5x54.Tragea cu FMJ-uri si ochea la cap,de obicei din diagonala.


Rangere, prin Austria, unii propietari de tarcuri cu lopatari, isi fac selectia exemplarelor cu .22LR (cum spuneai si tu, niste lovituri meseriase, "chirugicale" la cap), ..., asta nu inseamna ca in Austria este admis la vanatoarea de lopatar calibrul .22LR, ...

Si nu am vrut sa spun asta.Era o completare la ce scrisese colegul Ghinda.
mariusk
Membru important
 
Mesaje: 215
Membru din: 29 Ian 2016, 17:29

Re: Top calibre "nedreptatite".

Mesajde adisan77ro pe 12 Iul 2017, 18:03

Septimiu scrie:Este vorba de Ordinul 264/2003?
Daca da, valorile sunt cele din tabelul de mai jos?
Am tot studiat problema si am gasit ba ca s-a modificat, ba ca s-au abrogat modificarile si nu prea mai stiu care sunt valorile actuale...

Va dati seama cat s-au straduit ca sa legiferez (intre categoriile de vanat) exact praguri din 7 in 7mm la lungimea tubului (43,50,57,64)? *-:) Trebuie sa le fi fost tribil de greu ~x(
RABDAREA incepe atunci cand nu mai ai RABDARE
adisan77ro
Veteran
 
Mesaje: 715
Membru din: 15 Noi 2011, 13:56
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Top calibre "nedreptatite".

Mesajde laurul pe 12 Iul 2017, 18:13

the_mav scrie:nu, ca ramane lungimea tubului - o tiganie

Ba deloc, Mavule!
Altfel s-ar trage la caprior cu 5,6 Bars sau la cerb cu 7,63x39, ambele nefiind potrivite.
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3077
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Top calibre "nedreptatite".

Mesajde the_mav pe 12 Iul 2017, 18:49

Tubul a ingropat pana acum si va ingropa pe multi pe viitor daca ramane... idem energia din motive si mai evidente.
Vrei sa n-ai incalcari de lege? Vezi niste exemple mai sus prin primele pagini pt enforcementul legii.
Restul e can can.

Stii ca degeaba faci tabele peste tabele si reguli noi peste alea vechi... daca un idiot vrea sa faca capra cu ac-ul sau ogarul, il doare la basca de ce scrie la lege.
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: Top calibre "nedreptatite".

Mesajde laurul pe 12 Iul 2017, 19:16

the_mav scrie:Tubul a ingropat pana acum si va ingropa pe multi pe viitor daca ramane... idem energia din motive si mai evidente.

Ambele sunt masurabile,in teren, cu sublerul ...groparul nu prea mai are spor la aruncat pamant. :-q
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3077
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Top calibre "nedreptatite".

Mesajde Clujeanul pe 13 Iul 2017, 10:55

De curiozitate intreb:
5,6 Bars de ce nu ar fi bun la caprior?
Clujeanul
Veteran
 
Mesaje: 807
Membru din: 19 Iul 2009, 07:22
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Top calibre "nedreptatite".

Mesajde laurul pe 13 Iul 2017, 17:03

Personal, cred ca la 800j/100m nu e destul de puternic ptr caprior.
Am vazut multi plecati raniti din calibrul asta in balta calarasilor...
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3077
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Top calibre "nedreptatite".

Mesajde pipabh pe 14 Iul 2017, 05:22

Dragi colegi, discutia este departe de a se fi incheiat si parerile sunt impartite, ceea ce este foarte bine.
Sunt convins ca , daca ar fi sa ne lase sa stabilim noi modul de clasificare al cartuselor ne-am descurca fff bine, din pacate nu ne lasa nimeni!
LA intrebarea adresata de un coleg : de ca nu e ok 5,6 Bars la caprior? as dori sa raspund ca nu neaparat ca nu e bun, cum si 22 lr este bun si la mistret! DE ce poate fi bun , pentru ca daca il lovesti in ochi pe d-l mistret cu siguranta va cadea! LA fel si cu 5,6 Bars la caprior si la mistret si la... Daca reusesti sa lovesti o zona vitala de genul: cap, gat de la un animal, el va cadea chiar daca calibrul nu e neaparat cel potrivit.
Cred ca cel mai corect ar fi sa discutam despre alte zone vitale, mult mai accesibile si la goana ca sa putem face o clasificare a cartuselor potrivite animalelor potroivite! Din punctul meu de vedere ar trebui sa discutam de ce poate face un cartus cand loveste zona vitala a inimii si a plamanilor la un animal, in cat timp moare animalul dupa lovitura etc etc
Din acest punct de vedere cred ca atat 22 lr cat si 5,6 Bars , daca loveste un caprior in zona vitala discutata mai sus respectivul animal mai "merge" mult si bine si cel mai mare risc e sa nu-l mai gasesti niciodata.
DA, am vazut 2 capriori la care s-a tras cu 5,6 Bars si din pacate s-a depus efort sustinut pentru recuperarea lor. In unul s-a mai tras de 3 ori , iar celalalt a fost gasit doar cu cainii dupa multi km fiind lovit in zona plamanilor.
5,6 Bars ar fi util la combatere, merge bine dar nu gasesti cartuse :? :? deloc!
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1656
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Discutii despre munitii, caracteristicile lor, performante

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 19 vizitatori

cron
Publicitate