Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 08:15

Hamburger mistret

Nu exista vanator care sa nu vrea sa si guste din bucate . Retetele sunt diverse , una mai gustoasa ca alta , de aceea va invitam sa ne impartasiti din experienta Dvs culinara .

Moderatori: mialxx, popaliviu

Hamburger mistret

Mesajde TudorB pe 06 Aug 2017, 14:37

Salut tuturor!

Nu stiu cu e pe la voi, dar la Cluj e caldura mare!
Vin cu o intrebare: aveti o reteta de hamburger cu carne de mistret?
Am tot gasit pe net tot felul de variante... dar parca, parca,... ii mai trebuia ceva, :(

Asa ca, daca aveti ceva reteta de impartasit, va rog!
Pun la dispozitie si gratarul electric pentru cine e in zona si dornic sa experimenteze :)

Multumesc,

Tudor
TudorB
Membru important
 
Mesaje: 186
Membru din: 16 Feb 2015, 11:17

Re: Hamburger mistret

Mesajde kama3 pe 06 Aug 2017, 16:38

Daca e cu carne de porc atunci nu e hamburger e porkburger :D
Raportat la ce ii mai trebuie ceva?
Nu e cum iti place de sarat, picant, aromat, texturat sau pur si simplu nu e ca cel din comert (market, Mac, KFC, etc)?
Daca nu e pe gustul tau incearca sa analizezi ce anume crezi ca-i lipseste si mai adauga: sare, piper, condimente, sau toaca carnea din satar nu o sa prin masina de tocat.
Daca nu seamna cu hamburgerii din comert, e pentru ca tu (cred ca) nu ai folosit chimicalele respectiv aditivii si conservantii pe care le baga ei in carne.
Simtul nostru gustativ s-a modificat foarte mult si datorita potentiatorilor de aroma pe care ii consumam, astfel incat e foarte greu sa satisfaci papilele gustative doar cu condimente naturale la preparate precum salamul, micii, hamburgerii (in cazul tau)...
4, 5mm
9mm
16
12
.270win
Avatar utilizator
kama3
Veteran
 
Mesaje: 367
Membru din: 23 Dec 2008, 13:21

Re: Hamburger mistret

Mesajde Sebastian77 pe 06 Aug 2017, 17:30

Cred ca ar merge mai degraba din carne de caprior....cine a facut poate ne vinde un pont....
Sebastian77
Nou membru
 
Mesaje: 47
Membru din: 07 Mar 2009, 12:44

Re: Hamburger mistret

Mesajde biriuck pe 06 Aug 2017, 19:47

Orice preparat facut din carne de vanat sau chiar si din carne de animal domestic dar crescut liber este diferit la gust fata de cele "comerciale".
In cazul mistretului eu nu ma complic cu carnea tocata pentru ca nu mi se pare atat de grozav (chestie subiectiva). Daca animalul este bun (tanar, gras si nu miroase) aleg bucatile cele mai bune pentru cuptor si fripturi iar restul la carnati si sarmale. Daca animalul nu este asa grozav, il trimit direct la salam :roll: .

In cazul cervidelor situatia e complet diferita si folosesc aproape tot animalul la fripturi sau cuptor. Avand in vedere ca intre 3-5 capriori/an sigur dau si de unii batrani si atosi si oricum se strange destula carne mai cu tendoane si de la ceilalti, obtin si ceva carne tocata si pot sa zic ca este excelenta la ... mititei :oops:
Reteta e inspirata de aici http://sorin.sfirlogea.com/gastroblog/2015/05/02/mititei-reteta-originala/ si a trebuit sa o adaptez prin adaugarea grasimii de oaie. Dar nu care cumva sa ii mancati cu mustar, sacrilegiu curat!

Daca vrei neaparat hamburger, ia reteta originala si inlocuieste carnea. Apoi modifica dupa gust, doar asta e frumusetea bucatariei :mrgreen:
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2694
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Hamburger mistret

Mesajde ventura pe 06 Aug 2017, 20:08

Eu toc carnea și nu pun nimic în Burger. Doar sare și piper deasupra. Sarea cam scoate apa din carne. Restul gustului din restu' : sosuri (prefer iaurt gras în care adaug un cățel de usturoi pisat bine, sare, ardei iute tocat mărunt, putina coaja de lamaie), o brânză super maturata, castravete murat, lăptuci, ceapa murata, ciuperci murate etc. Când am chef de .... altceva.... pun putin chimen și scorțișoară. .. Așa cum spunea colegul nostru... improvizez. Dar porcul nu prea se pretează la Burger. Mai degrabă cervida. Carnea de pe gat.
Nu fi victimă. Nu fi nici criminal. Dar mai cu seamă nu fi spectator.
Avatar utilizator
ventura
Veteran
 
Mesaje: 1271
Membru din: 01 Mai 2008, 20:12
Locaţie: Focsani

Re: Hamburger mistret

Mesajde TudorB pe 06 Aug 2017, 20:18

Nu prea pun multa sare ca scoate apa.
Restul e cam standard. Pun slanina / grasime de mangalita.
As vrea sa fie mai suculent. Incerc sa nu il pun prea mult pe gratar.
Il pun la prajit doar cand este foarte incins.
Cu carnea de cervine nu stiu ce sa zic. E o chestiune de gust. Mai buna la cuptor/ tava.
Am sa pun mai putin pesmet si poate un ou in plus.
Dar asta e asa... dupa ureche.
TudorB
Membru important
 
Mesaje: 186
Membru din: 16 Feb 2015, 11:17

Re: Hamburger mistret

Mesajde romaniac pe 06 Aug 2017, 20:56

Sa ma bag si eu in seama un pic.
De 20 de ani de cand sunt aici pot zice ca am invatat cum se face un burger original. Normal, e din carne de vita, cel mai bun din chuck roast.
Insa sa ma credeti ca din orice carne am facut sunt niste lucruri pe care nu le poti evita ca nu mai e burger!
Ca sa mai subliniez ca burgerul nu e doar din carne de vita!
Am facut burgari de vita, de capra sau tzap, de antilopa, de Puma, de curcan, de bizon samd.
Nu am sa dau cantitati pt ca eu fac orice dupa ureche si gust.
Deci, sa zicem ca ai un kilogram de vita. Cel mai important e sa adaugi un ou pentru a se lega carnea. Sare, piper si ceapa taiata marunt marunt. Dupa care adaug niste Worcestershire Sauce, un pic de gust, https://jet.com/product/Lea-and-Perrins ... 581bb3a400.
Cateodata adaog un condiment numit https://www.hiddenvalley.com/products/d ... &gclsrc=ds asta doar cand am chef!
Toata ideea e cand amesteci carnea sa o amesteci in cerc cum ar veni, sa nu o framanti si nu prea mult!
Cand formezi carnea ca o chiftea, mare dupa preferinta, cand esti gata, pune o "indentatie" cu degetul mare in mijloc. Astfel "chifteaua" nu se umfla si ia forma unei grenazi.
In rest, the sky is the limit, poti face burgeri din ce carne vrei. Poti face burgari chiar si din carne de mici.
Avatar utilizator
romaniac
Veteran
 
Mesaje: 1803
Membru din: 05 Aug 2008, 21:33
Locaţie: WI

Re: Hamburger mistret

Mesajde mialxx pe 06 Aug 2017, 21:03

Servus. Uite aici o reteta de Hamburger de mistet. Este o reteta proprie, inventata de nevasta mea, face doar doi Hamburgeri din toata compozitia, pe care ai prajeste la foc mic pina nu mai iese zeama rosie din ei.

300 g carne tocata ( vezi sa aiba si ceva grasime, dar tot de mistret)
2 oua
1 ceapa
1 catel de usturoi
1-2 linguri faina alba
sare, piper
2 chifle
1 rosie taiata felii
2 castraveti la otet
2 felii de brinza pt. Toast

Pofta buna

P.S. Incerca si dupa sa ne povestesti si noua.
mialxx
Veteran
 
Mesaje: 926
Membru din: 23 Aug 2010, 20:55
Locaţie: Thurgau Elvetia

Re: Hamburger mistret

Mesajde mialxx pe 06 Aug 2017, 21:12

biriuck scrie:Orice preparat facut din carne de vanat sau chiar si din carne de animal domestic dar crescut liber este diferit la gust fata de cele "comerciale".
In cazul mistretului eu nu ma complic cu carnea tocata pentru ca nu mi se pare atat de grozav (chestie subiectiva). Daca animalul este bun (tanar, gras si nu miroase) aleg bucatile cele mai bune pentru cuptor si fripturi iar restul la carnati si sarmale. Daca animalul nu este asa grozav, il trimit direct la salam :roll: .

In cazul cervidelor situatia e complet diferita si folosesc aproape tot animalul la fripturi sau cuptor. Avand in vedere ca intre 3-5 capriori/an sigur dau si de unii batrani si atosi si oricum se strange destula carne mai cu tendoane si de la ceilalti, obtin si ceva carne tocata si pot sa zic ca este excelenta la ... mititei :oops:
Reteta e inspirata de aici http://sorin.sfirlogea.com/gastroblog/2015/05/02/mititei-reteta-originala/ si a trebuit sa o adaptez prin adaugarea grasimii de oaie. Dar nu care cumva sa ii mancati cu mustar, sacrilegiu curat!

Daca vrei neaparat hamburger, ia reteta originala si inlocuieste carnea. Apoi modifica dupa gust, doar asta e frumusetea bucatariei :mrgreen:


Carne de vinat atoasa nu exista, doar prost pregatita sau prost preparata. Nu incerc sa va dau lectii, dar am incercat anumite metode de preparare si poti face din orice animal (vinat), adica carnea sa se topeasca in gura.

Cu stima Alin
mialxx
Veteran
 
Mesaje: 926
Membru din: 23 Aug 2010, 20:55
Locaţie: Thurgau Elvetia

Re: Hamburger mistret

Mesajde TudorB pe 06 Aug 2017, 21:20

Multumesc baieti!

Am sa incercu cu 2 oua si cu faina.
Cred ca degetul apasat e ok sa nu se mai umfle!

Revin cu un semn!
TudorB
Membru important
 
Mesaje: 186
Membru din: 16 Feb 2015, 11:17

Re: Hamburger mistret

Mesajde biriuck pe 06 Aug 2017, 21:42

mialxx scrie:Carne de vinat atoasa nu exista, doar prost pregatita sau prost preparata. Nu incerc sa va dau lectii, dar am incercat anumite metode de preparare si poti face din orice animal (vinat), adica carnea sa se topeasca in gura.

Am impuscat eu un tap anul trecut de avea dintii tociti complet din cauza varstei. Iti garantez eu ca daca puneai carnea aia pe gratar, dentistul se bucura tare mult :lol: Ca poti sa fezandezi orice vanat astfel incat sa fie ok in farfurie e altceva, eu am 3 retete in acest caz (una cu rom alb+lime, una cu papaya si alta clasica cu ... timp).

Este usor sa faci asta pentru muschi sau o pulpa dar pentru tot animalul este anevoios ;)
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2694
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Hamburger mistret

Mesajde liviur pe 07 Aug 2017, 06:28

Eu am facut din cerb acum cativa ani. Foarte buni, am luat o reteta de pe net care mi-a facut cu ochiul, adica nu avea ingrediente exotice si am inlocuit carnea de vita cu cea de cerb.
Toţi îţi vor binele, nu-i lasa sa ti-l ia !
liviur
Veteran
 
Mesaje: 819
Membru din: 23 Oct 2010, 07:40
Locaţie: Buc-Branesti

Re: Hamburger mistret

Mesajde mialxx pe 07 Aug 2017, 16:23

biriuck scrie:
mialxx scrie:Carne de vinat atoasa nu exista, doar prost pregatita sau prost preparata. Nu incerc sa va dau lectii, dar am incercat anumite metode de preparare si poti face din orice animal (vinat), adica carnea sa se topeasca in gura.

Am impuscat eu un tap anul trecut de avea dintii tociti complet din cauza varstei. Iti garantez eu ca daca puneai carnea aia pe gratar, dentistul se bucura tare mult :lol: Ca poti sa fezandezi orice vanat astfel incat sa fie ok in farfurie e altceva, eu am 3 retete in acest caz (una cu rom alb+lime, una cu papaya si alta clasica cu ... timp).

Este usor sa faci asta pentru muschi sau o pulpa dar pentru tot animalul este anevoios



Servus. Eu nu pun decit sare si piper pe carne, in schimb tin vinatul in blana (fara intestine) 4-6 zile la 5-7 grade, pe urma il jupoi, transez carnea, aleg toata pielita toate tendoanele, apoi o portionez, o vacumez si o mai tin la rece 3-4 zile, dupa asta e ca untul.
Incearca si nu o sa fii dezamagit.

Cu stima Alin
mialxx
Veteran
 
Mesaje: 926
Membru din: 23 Aug 2010, 20:55
Locaţie: Thurgau Elvetia

Re: Hamburger mistret

Mesajde biriuck pe 07 Aug 2017, 16:50

Mai fac asta uneori cu cate un mistret iarna. Cu tapii e mai greu ca e in toiul verii si nu am de gand sa ma fac macelar ca sa imi amenajez camera frigo.
Si, lucrul cel mai important, vanatul nu e standardizat. Fiecare animal necesita alt "tratament"
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2694
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Hamburger mistret

Mesajde ventura pe 07 Aug 2017, 17:31

Niciodata nu fezandez carnea. Piticii mei de pe creier...
Câteodată o țin o noapte la marinat cu diverse condimente. Cat despre preparare termica ... Ori 5 minute, ori 5 ore....
Nu fi victimă. Nu fi nici criminal. Dar mai cu seamă nu fi spectator.
Avatar utilizator
ventura
Veteran
 
Mesaje: 1271
Membru din: 01 Mai 2008, 20:12
Locaţie: Focsani

Re: Hamburger mistret

Mesajde TudorB pe 07 Aug 2017, 17:39

M-am hotarat sa fac Burger ul, multumesc de info, asa e corect, dar Hamburger e mai accesibil :), din carne proaspata de mistret. Asa ca, sa mai treaca un pic caldurile si in teren.
Am fost aseara... dar...eram mai aproape de un TantarBurger :(

Asa ca, multumesc de sfaturi si revin un semn zilele viitoare.

As vrea sa fac din carne proaspata sa pot pune cateva bucati la congelat. Sa incerc si prajitul la diferite temperaturi. Acolo e problema cred.

Catare plina!
TudorB
Membru important
 
Mesaje: 186
Membru din: 16 Feb 2015, 11:17

Re: Hamburger mistret

Mesajde romaniac pe 07 Aug 2017, 20:17

Am uitat sa precizez care e treaba cu "prajitul".
Mai baieti, din orice carne faceti hamburgeri secretul cand ii puneti pe gratar e urmatorul: cand incepe carnea deasupa sa scoata "sucul" ala roz" e gata de intors. L-ai intors si il lasi acelasi timp pana s-a facut roz pe prima parte si gata. Sa nu cumva sa-l tot apasati sa iasa sucurile din el sau sa-l lasati mai mult ca se usca. Burgerul e bine sa fie aproape crud sau un fel de mediu crud, daca nu, fix pix. Asta de la unu care traieste in tara burgerului.
Avatar utilizator
romaniac
Veteran
 
Mesaje: 1803
Membru din: 05 Aug 2008, 21:33
Locaţie: WI

Re: Hamburger mistret

Mesajde TudorB pe 07 Aug 2017, 20:26

Merci de pont!
Cam cum sa fie focul? Sau mai bine zis temperatura? Cum fac americanii?
TudorB
Membru important
 
Mesaje: 186
Membru din: 16 Feb 2015, 11:17

Re: Hamburger mistret

Mesajde romaniac pe 07 Aug 2017, 21:28

Am scris si o disparut. Deci, cam pe la 350 F care nu stiu la cate Celsius vine. Afli de pe net. Oricum, un foc bland nu prea agresiv. Nu uita, cum se ivesc "sucurile" deasupra intorci si lasi la fel de mult pe partea cealalta sa nu se uste. Spor!
Avatar utilizator
romaniac
Veteran
 
Mesaje: 1803
Membru din: 05 Aug 2008, 21:33
Locaţie: WI

Re: Hamburger mistret

Mesajde AXP pe 07 Aug 2017, 21:48

mialxx scrie:...
Servus. Eu nu pun decit sare si piper pe carne, in schimb tin vinatul in blana (fara intestine) 4-6 zile la 5-7 grade, pe urma il jupoi, transez carnea, aleg toata pielita toate tendoanele, apoi o portionez, o vacumez si o mai tin la rece 3-4 zile, dupa asta e ca untul.
Incearca si nu o sa fii dezamagit.

Cu stima Alin


Esti meserias, Aline! Ai si stofa de macelar "old timer".
Trebuie sa fii un mare pasionat si al bucatariei specifice vanatului, ca sa ai rabdarea si perseverenta pentru folosirea metodelor traditionale, astazi in secolul vitezei si tehnologiei, ..., in care "profesionistii", fac "afumarea" carnii sau cascavalului, cu pensula, ...
22LR; 9x19; 308Win; 9,3x62; 6,5x55; 12;
AXP
Veteran
 
Mesaje: 694
Membru din: 03 Iul 2014, 11:25
Locaţie: Cluj

Re: Hamburger mistret

Mesajde TudorB pe 08 Aug 2017, 07:09

mialxx scrie:
biriuck scrie:
mialxx scrie:Carne de vinat atoasa nu exista, doar prost pregatita sau prost preparata. Nu incerc sa va dau lectii, dar am incercat anumite metode de preparare si poti face din orice animal (vinat), adica carnea sa se topeasca in gura.

Am impuscat eu un tap anul trecut de avea dintii tociti complet din cauza varstei. Iti garantez eu ca daca puneai carnea aia pe gratar, dentistul se bucura tare mult :lol: Ca poti sa fezandezi orice vanat astfel incat sa fie ok in farfurie e altceva, eu am 3 retete in acest caz (una cu rom alb+lime, una cu papaya si alta clasica cu ... timp).

Este usor sa faci asta pentru muschi sau o pulpa dar pentru tot animalul este anevoios



Servus. Eu nu pun decit sare si piper pe carne, in schimb tin vinatul in blana (fara intestine) 4-6 zile la 5-7 grade, pe urma il jupoi, transez carnea, aleg toata pielita toate tendoanele, apoi o portionez, o vacumez si o mai tin la rece 3-4 zile, dupa asta e ca untul.

Incearca si nu o sa fii dezamagit.

Cu stima Alin



@mialxx - multumesc de sfat !

Pentru cei care sunt mai tineri si au mai putina experienta in ale carnii, poti sa. E dai cateva detalii despre cat rezista carnea, cum sa o " tinem" ?
In cat timp se strca sau cand e mai bine sa o punem la congelator?
@ romaniac - multumesc de explicatii ! Termeratura cred acum, din ce in ce mai tare, ca era problema burgerului meu. Il lasam prea mult.
Revin dupa :)
TudorB
Membru important
 
Mesaje: 186
Membru din: 16 Feb 2015, 11:17

Re: Hamburger mistret

Mesajde mialxx pe 08 Aug 2017, 10:56

Servus. Nu sunt un mare profesionist, dar imi place sa invat sa probez si nu in ultimul rind sa maninc. Nevasta mea lucra in Gastronomie si vine cu tot felul de idei, iar in Weekend le punem in practica. Carnea fie de vinat sau alt animal trebuie bine scursa de singe, pt. ca singele se strica primul, asta e si secretul de o tin in blana la rece citeva zile. Eu cam dupa 8-10 zile o congelez la cel putin -22 grade, tine un an fara Probleme.

P.S. Nu ma pricep sa pun ceva poze cu citeva mincaruri facute de mine sa vedeti cum arata, daca e careva dispus sa ma ajute ii dau o reteta de muschi de caprior :-?

Cu stima Alin
mialxx
Veteran
 
Mesaje: 926
Membru din: 23 Aug 2010, 20:55
Locaţie: Thurgau Elvetia

Re: Hamburger mistret

Mesajde mialxx pe 10 Aug 2017, 16:02

Uite cum arata Hamburgerul meu
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
mialxx
Veteran
 
Mesaje: 926
Membru din: 23 Aug 2010, 20:55
Locaţie: Thurgau Elvetia

Re: Hamburger mistret

Mesajde mialxx pe 10 Aug 2017, 16:04

Si un muschi de caprior
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
mialxx
Veteran
 
Mesaje: 926
Membru din: 23 Aug 2010, 20:55
Locaţie: Thurgau Elvetia

Re: Hamburger mistret

Mesajde mialxx pe 10 Aug 2017, 16:12

Asa pregatesc eu carnea de vinat, si nu numai.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
mialxx
Veteran
 
Mesaje: 926
Membru din: 23 Aug 2010, 20:55
Locaţie: Thurgau Elvetia

Re: Hamburger mistret

Mesajde ventura pe 10 Aug 2017, 17:21

:clap:

Perfect fasonat.

La partea cu gatitul iti recomand sa incerci sa-l ungi cu ulei, apoi sa-l tavalesti prin piper verde macinat mare si sare ( de preferat fulgi).
Pus 2 minute pe fircare parte intr-o tigaie groasa neaderenta la foc mare. apoi la cum este de marisor, vreo 4-5 minute in cuptor la 200C.
Scos si lasat sa se odihneasca 10 min.

PS: stiu ca se preteaza sosuri dulci, dar eu nu-i stric gustul :snooty: :ymdaydream:
Nu fi victimă. Nu fi nici criminal. Dar mai cu seamă nu fi spectator.
Avatar utilizator
ventura
Veteran
 
Mesaje: 1271
Membru din: 01 Mai 2008, 20:12
Locaţie: Focsani

Re: Hamburger mistret

Mesajde biriuck pe 10 Aug 2017, 18:02

Na, ca m-am starnit si eu :mrgreen: Abia astept sa ma intorc acasa si sa vad ce muschi mai am prin congelator

Imagine
Imagine
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2694
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Hamburger mistret

Mesajde laurul pe 10 Aug 2017, 18:19

Nu mai ai..... :ymhug:
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3066
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Hamburger mistret

Mesajde mialxx pe 10 Aug 2017, 20:37

Sunt multe metode de preparat vinatul, insa eu o prefer pe cea clasica, doar sare si piper. O prajesc doar in ulei de rapita, si in functie de grosime, jumatate pina la un minut pe o parte, dupa asta la cuptor la 110-120 grade pina ajunge la mijloc la 47-48 grade, atunci e perfect roz si foarte frageda.
mialxx
Veteran
 
Mesaje: 926
Membru din: 23 Aug 2010, 20:55
Locaţie: Thurgau Elvetia

Re: Hamburger mistret

Mesajde TudorB pe 14 Aug 2017, 09:46

Uite si primul experiment. Pe calea cea buna.
Mi-am dat seama ca "focul" este foarte important, si am aplicat sfatul colegului, pana iese zeama roz :)
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
TudorB
Membru important
 
Mesaje: 186
Membru din: 16 Feb 2015, 11:17

Următorul

Înapoi la Retete culinare vanatoresti

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 42 vizitatori

Publicitate