Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Mar 2024, 10:11

carabina 7X62 romaneasca(cugir)

Loc in care se vor arhiva topicuri interesante la vremea lor , dar cu valoare mai mult sentimentala pentru membrii forumului .

carabina 7X62 romaneasca(cugir)

Mesajde Cristi pe 29 Iun 2006, 09:45

Esti sigur ca este 7x62? Sau ai vrut sa spui 7,62 (cumva 30-06 )
Avatar utilizator
Cristi
Veteran
 
Mesaje: 2689
Membru din: 09 Mar 2004, 11:03

Mesajde Cristi pe 29 Iun 2006, 09:58

DRAGANA
Specifications:
Cartridge:7.62 x 63 mm
Operation:bolt action
Firing mode: fire by fire
Feed:from magazine
Magazine capacity:5 cartridges
Sights:mechanical, optional
Muzzle velocity V25:800 m/s
Weapon length :1 110 mm
Barrel length:600 mm
Weight of weapon without magazine:3.700 kg

www.arms.home.ro
Avatar utilizator
Cristi
Veteran
 
Mesaje: 2689
Membru din: 09 Mar 2004, 11:03

Mesajde Cristi pe 29 Iun 2006, 11:01

Cere-i mai multe detalii
Avatar utilizator
Cristi
Veteran
 
Mesaje: 2689
Membru din: 09 Mar 2004, 11:03

Mesajde violiv pe 01 Aug 2006, 08:25

Salut! Am eu o Dragana, in 30-06, de altfel singurul calibru in care s-a fabricat. Am cumparat-o la circa 1 an de la aparitie, prin `93 parca, (serie sub 500). Atunci m-a incantat pretul - era o epoca cu inflatie mare-mare si am luat-o la jumate din salariul minim, mai scumpa a fost luneta (IOR 8x56) si sistemul care era Mauser 98 clasic. Am petrecut 2 zile s-o reglez si mi-a trecut tot entuziasmul. Cu trecerea anilor am mai tras cu ceva carabine si pot sa va spun ca arma mai prost facuta ca Dragana n-am vazut. Lucrata din topor, putin spus. Si metalul si lemnul sint finisate execrabil, are urme de prelucrare peste tot, zgarieturi, nimic din ce-ar trebui sa fie rotund nu e; dupa foc iti trebuie doua maini sa deschizi inchizatorul, nici vorba de dublat focul rapid, mai ales ca nu extrage tubul intotdeauna si fara vergea in buzunar ai terminat vanatoarea; sistemele de ochire deschise sint proiectate pentru tir de precizie (fanta inaltatorului extrem de ingusta si catarea la fel), ingrozitor de prost montate - aproape ca nu ai o pozitie in care sa ochesti - si nu sint reglabile decat cu ciocanul. Ergonomia e la pamant, inexistenta: nu sta in pozitie neam, oricum ai pune-o (sint un tip de constitutie medie si mi se potrivesc majoritatea armelor de serie) ca urmare, comportamentul la foc e groaznic: reculul e preluat de pomet, nu de umar, teava sare juma de metru in sus cu tot cu capul tragatorului asa ca nu mai vezi nimic cel putin o secunda lunga-lunga. Am vazut si una ceva mai noua la care au schimbat sistemele de ochire si inaltatorul este reglabil. si cu ceva modificari la inchizator. Nu cred sa fie mai buna. Surprinzator, a mea trage foarte precis pentru cat de urat arata. Sistemul de ochire deschis e tarat din fabrica la 200 m. Asa am reglat si luneta. Ramanem in clasa ei de precizie - cartuse S&B 9,7 si 11, 7 g, grupaje de 10-15 cm, din 3 focuri, la 200 m, tir orizontal, fara mari diferente intre tipurile de munitie. Munitia romaneasca este execrabila. Era atunci la fel de ieftina si am luat 100 cartuse da nu-s bune nici de pocnitori: tot al 4-5-lea crapa tubul, glontul se duce la naiba (1-2 m fata de punctul ochit). In teren a mers bine. La tir lent, rezemat, prin luneta, am luat capriori la 150-200 m, punct ochit-punct lovit. La mistreti, la goana, e greoaie rau. Trag fara luneta si nu mai departe decat cu o lisa - nu prea se poate. E drept ca la o vanatoare mixta, de care stiam ca e doar la mistreti si la care plecasem doar cu carabina, am luat si un iepure: ~75 m, iepurele la pas, nimerit in abdomen si eviscerat pe loc! N-am incercat si o luneta de goana, oricum arma nu merita. Si sa cari doua arme km in sir nu-i placut de loc. Cred c-o sa-mi iau o mixta!
In concluzie, nici la 500 RON nu merita investitia!
Ultima oară modificat de violiv pe 21 Mai 2007, 18:25, modificat 1 dată în total.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Mesajde petre pe 01 Aug 2006, 11:20

o descriere perfecta....si eu am umblat mult sa cumpar una!noroc ca nu am gasit?am ramas cu ij -ul de care cel putin in poligon sunt multumit!urmeaza testul la tap-autorizatia e in desfasurare!
Avatar utilizator
petre
Membru activ
 
Mesaje: 107
Membru din: 22 Mai 2006, 17:55
Locaţie: Rm.valcea

Mesajde Cristi pe 05 Aug 2006, 15:55

violiv scrie:Salut! Am eu o Dragana, in 30-06, de altfel singurul calibru in care s-a fabricat. Am cumparat-o la circa 1 an de la aparitie, prin `93 parca, (serie sub 200). Atunci m-a incantat pretul - era o epoca cu inflatie mare-mare si am luat-o la jumate din salariul minim, mai scumpa a fost luneta (IOR 8x56) si sistemul care era Mauser 98 clasic. Am petrecut 2 zile s-o reglez si mi-a trecut tot entuziasmul. Cu trecerea anilor am mai tras cu ceva carabine si pot sa va spun ca arma mai prost facuta ca Dragana n-am vazut. Lucrata din topor, putin spus. Si metalul si lemnul sint finisate execrabil, are urme de prelucrare peste tot, zgarieturi, nimic din ce-ar trebui sa fie rotund nu e; dupa foc iti trebuie doua maini sa deschizi inchizatorul, nici vorba de dublat focul rapid, mai ales ca nu extrage tubul intotdeauna si fara vergea in buzunar ai terminat vanatoarea; sistemele de ochire deschise sint proiectate pentru tir de precizie (fanta inaltatorului extrem de ingusta si catarea la fel), ingrozitor de prost montate - aproape ca nu ai o pozitie in care sa ochesti - si nu sint reglabile decat cu ciocanul. Ergonomia e la pamant, inexistenta: nu sta in pozitie neam, oricum ai pune-o (sint un tip de constitutie medie si mi se potrivesc majoritatea armelor de serie) ca urmare, comportamentul la foc e groaznic: reculul e preluat de pomet, nu de umar, teava sare juma de metru in sus cu tot cu capul tragatorului asa ca nu mai vezi nimic cel putin o secunda lunga-lunga. Am vazut si una ceva mai noua la care au schimbat sistemele de ochire si inaltatorul este reglabil. si cu ceva modificari la inchizator. Nu cred sa fie mai buna. Surprinzator, a mea trage foarte precis pentru cat de urat arata. Sistemul de ochire deschis e tarat din fabrica la 200 m. Asa am reglat si luneta. Ramanem in clasa ei de precizie - cartuse S&B 9,7 si 11, 7 g, grupaje de 10-15 cm, din 3 focuri, la 200 m, tir orizontal, fara mari diferente intre tipurile de munitie. Munitia romaneasca este execrabila. Era atunci la fel de ieftina si am luat 100 cartuse da nu-s bune nici de pocnitori: tot al 4-5-lea crapa tubul, glontul se duce la naiba (1-2 m fata de punctul ochit). In teren a mers bine. La tir lent, rezemat, prin luneta, am luat capriori la 150-200 m, punct ochit-punct lovit. La mistreti, la goana, e greoaie rau. Trag fara luneta si nu mai departe decat cu o lisa - nu prea se poate. E drept ca la o vanatoare mixta, de care stiam ca e doar la mistreti si la care plecasem doar cu carabina, am luat si un iepure: ~75 m, iepurele la pas, nimerit in abdomen si eviscerat pe loc! N-am incercat si o luneta de goana, oricum arma nu merita. Si sa cari doua arme km in sir nu-i placut de loc. Cred c-o sa-mi iau o mixta!
In concluzie, nici la 500 RON nu merita investitia!


Dragana are patul prost facut, i-au facut o cocoasa tocmai unde pui obrazul, nu te lasa sa pui ochiul pe linia de ochire, pometele se opreste in pat. Tot ea te izbeste in pomete cand tragi de-ti tiuie capul. Daca ai da jos cocoasa, ar pica mult mai bine la tras. Intentia lor a fost sa faca in acea zona un basorelief oval cu o scena de vanatoare, dar forma a iesit ca dracu'.
Avatar utilizator
Cristi
Veteran
 
Mesaje: 2689
Membru din: 09 Mar 2004, 11:03

Mesajde violiv pe 07 Aug 2006, 08:29

Multumesc de sfat! Am gasit si eu buba dar singur nu ma pricep s-o remediez si nu vreau s-o stric de tot. E drept ca nici nu m-am agitat prea tare. Un mester prin Bucuresti stiti cumva?
Zi buna, Vio
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Mesajde leupold pe 08 Aug 2006, 13:11

Am avut si eu o Dragana 30-06 si ma bucur ca am scapat de ea. Mergea bine, la 160 metri grupa in vreo 5 cm, dar reculul era insuportabil. Lovea ca o copita de cal, nu in umar ci in obraz. In plus, patul din fabrica era facut ca din topor. L-am subtiat, baituit, gravat, dar nu am putut scapa de recul. Am dat-o si nu imi pare rau. Pur si simplu nu ne-am putut imprieteni...
Avatar utilizator
leupold
Nou membru
 
Mesaje: 45
Membru din: 03 Mai 2006, 23:30
Locaţie: sibiu

Mesajde violiv pe 25 Sep 2006, 08:44

Dragana mea a venit din fabrica cu o pereche de suporti facuti pentru ea - sistem cu prindere rapida pe sinele "coada de randunica" cu care este dotata arma din fabrica - fixarea si demontarea lunetei de pe arma se face prin insurubarea/desurubarea unor surubele prevazute cu o un fel de parghie pentru a facilita manevrarea, stranse in piulite pe partea cealalta; suportul anterior are piciorul de sustinere oblic spre posterior, suportul posterior drept, ambele fiind suficient de inalte si prevazute cu o fanta circulara in picior ca sa poti viza si pe sub luneta in cazul lunetelor cu lentila frontala sub 50 mm - peste 50 mm luneta se propteste in catare si vizarea pe sub luneta nu mai e posibila; inelul de fixare a lunetei este monobloc, prevazut cu o singura fanta stransa cu cate doua suruburi, de aceea, montajul lunetei poate fi facut numai dupa demontarea ocularului si a turetelor de reglaj - chestie foarte nasoala si complicata. Sina anterioara este frezata in culata. Problema cu Dragana (modelele pana la 1000) este ca are fixata din fabrica portiunea posterioara a sinei pe culata prin nituire!!!-procedeu prost si slab functional - dupa 10 focuri de reglaj, trei sezoane (alte 10 focuri, poate) suportul posterior s-a slabit de la recul, luneta statea numa unde voia si nu mai era buna la nimic. Solutia: armurier, demontat suport, filetat, prins suport cu suruburi - din nefericire stramb, dincolo de limita posibila de reglare pe orizontala prin turete. Asa ca, acum ma uit prin luneta pe geam si trag cu Dragana prin catare si inaltator. Caut un alt model de suporti, prevazuti cu reglaj mecanic, grosier, stanga-dreapta, pe suportul posterior si sus-jos pe cel anterior (suporti inventati chiar de Mauser la vremea lui) dar pe care nu-i are nimeni in Romania (drept e ca nici nu m-am agitat prea tare).
Poze n-am acum si nici nu-s acasa. Poate peste ceva timp.
Vio
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Mesajde violiv pe 25 Sep 2006, 08:55

Si sa nu uit: chiar cu suportii relativ inalti, dupa montarea lunetei, piedica nu mai poate fi folosita - loveste in ocular - si merge actionata doar 1/3 din cursa, ceea ce blocheaza tragaciul dar n-ai siguranta. Suportii originali Mauser sunt si mai inalti si rezolva si problema aceasta.
Asta pentru primele modele (1992-1995). Am auzit (n-am vazut) ca la modelele mai recente s-au facut ceva modificari la catare, inchizator si sistemul de prindere al lunetei.
Repet: datele oferite sunt pentru modelele pre 1995.
Vio
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Mesajde violiv pe 25 Sep 2006, 11:14

Sincer, n-am masurat-o niciodata. Suportii erau din fabrica, se potriveau si nu m-a interesat. Dupa "reparatie", cand am inceput sa aprofundez problema, am gasit pe undeva pe net un suport cu fixare rapida special pentru carabine cu inchizator Mauser, tip "pivot", din pacate prinderea pe arma a placutelor baza se facea cu suruburi (iar armurier!) si costa cam cat dadusem pe arma. Mai exista posibilitatea montarii pe culata a unei sine intermediare, cu profil superior la alegere (Picantini, Weaver, etc) apoi montarea unor inele "normale" adaptate. Solutia e cam la fel de scumpa si, in plus, are dezavantajul ca "astupa" fata superioara a culatei facand incarcarea/descarcarea magaziei mult mai dificila (Dragana mea nu are incarcator detasabil, accesul la magazie facandu-se numai prin culata - ca la Mauserul k 98 original, doar ca lipseste lama pe care se fixau cartusele pentru introducerea in magazie). Eu am cam renuntat la a cauta solutii, mai ales ca sistemul de ochire deschis este construit pentru trageri la distanta (foarte ingusta fanta inaltatorului, fix, tarat din fabrica pe la 150-160 m, cu proiectil de 11 g) si ma descurc bine cu el si la goana si la distanta (pana-n 150 m, rezemat, bagi 9 din 10 intr-un cerc de 15 cm - suficient pentru mine).
Pe undeva, pe forum, s-a mai discutat despre prinderi si lunete si sunt si ceva adrese de site-uri cu multiple solutii.
Bafta, Vio
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Mesajde violiv pe 05 Oct 2006, 12:22

Prinderea pe care o am eu seamana cu aceasta doar ca una din prinderi are portiunea intermediara mai lunga si inclinata astfel incat inelul pentru prinderea lunetei si baza sunt decalate in sens longitudinal cam cu 3 cm iar inelele pentru fixarea lunetei sunt dintr-o bucata, cu strangere cu surube doar pe o parte si necesita demontarea ocularului si a turetelor pentru fixare:
http://www.valdada.com/vn/ior/05f
iar suportii cu prindere rapida tip pivot si reglaj grosier din baze sunt acestia
http://www.valdada.com/vn/ior/05g
Ce caut eu pentru ca ar fi idealul pentru carabinele sistem K 98 ar fi o combinatie din cele doua. Inca n-am gasit.
Vio
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Calibru 7.62x39

Mesajde Aurel pe 08 Noi 2006, 14:58

Sunt din Timisoara, cunoaste careva un magazin de unde se poate cumpara munitie de acest calibru 7.62x39
Aurel
 
Mesaje: 1
Membru din: 13 Oct 2006, 11:46
Locaţie: Timisoara

Re: Calibru 7.62x39

Mesajde Cristi pe 08 Noi 2006, 19:49

Aurel scrie:Sunt din Timisoara, cunoaste careva un magazin de unde se poate cumpara munitie de acest calibru 7.62x39

Aurel, e mai nimerit sa faci asemenea postari la sectiunea Vanzari -cumparari, ceea ce doresti nu are legatura cu "Dragana"! :wink:
Avatar utilizator
Cristi
Veteran
 
Mesaje: 2689
Membru din: 09 Mar 2004, 11:03

Mesajde violiv pe 13 Noi 2006, 09:42

Cam peste vreo doua saptamani, dupa ce ajung la ea (nu-mi tin armele unde locuiesc acum) voi pune si poze. Cu ceva trebi ce nu ma lasa n-am ajuns inca nici la iepuri, nici la mistreti sezonul acesta.
Nu sunt armurier, armele sunt doar marea mea pasiune, de pe la 5 ani cand am plans sa dorm cu ea atunci cand am intalnit-o pe prima: Krup "3 inele" cu cocoase exterioare de prin `50; si arma si vanatorul la care am vazut-o mai exista si astazi.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Mesajde violiv pe 28 Noi 2006, 10:54

pentru drinovanpaul si eltorro
In galeria mea personala gasiti pozele cu dragana si cele doua sisteme optice pe care le am pe ea: IOR 8x56, colimator 'red-dot Taiga 1-2,5 x.
Pentru Taiga incerc acum sa construiesc un sistem de prindere rapida. Cel original trebe reglat la fiecare montare/demontare.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Mesajde violiv pe 29 Noi 2006, 20:17

Nu stiu unde are 19 mm. Masurat pe arma, in portiunea ingusta a 'cozii de randunica' are 13 mm, iar in portiunea mai lata, cea superioara, are cam 15 mm. Suportul lunetei cu suruburile slabite se 'cracaneaza' pana la ~ 15 mm la baza, in portiunea mai ingusta.
Suportul original de la colimatorul Taiga avea sine intermediare de 6,5 mm, 10 mm si 12 mm. A trebuit sa frezez 1 mm in baza ca sa-l pot adapta la Dragana. N-a iesit grozav pt ca trebe reglat de fiecare data cand umbli la el. Taiga are suportul dedicat armelor rusesti (carabina basculanta, dublu expres bock sau clasica, carabina Sobol, etc).
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Mesajde violiv pe 29 Noi 2006, 20:34

@eltorro
Desi nu pare, sa stii ca este un montaj solid. Dureaza mai putin de 1 min sa strangi cei 2 fluturasi, luneta ajunge mereu in aceeasi pozitie (in partea anterioara se sprijina de inaltator) si pastreaza neschimbat punctul de impact. Nu stiu cat de ieftin sau scump e pt ca l-am primit la pachet cu arma. Greseala mea a fost sa cumpar luneta fara a avea si arma in mana (a fost o ocazie), o luneta cu diametrul lentilei frontale de 42 se adapteaza perfect si permite vizarea prin aparatele de ochire deschise.
Cu piedica se rezolva mai usor in 2 moduri: ori cumperi doar o alta parghie de armare (exista ceva firme care ofera parghii mai joase si prelungite un pic spre posterior pentru usurinta manevrarii iar pretul e sub 20 $) ori alezezi un pic parghia originala (sub 2 mm pt luneta mea) si rebrunezi zona. O folosesc destul de rar in ultima vreme (n-am mai impuscat capriori de vreo 5 ani) asa ca nu m-a preocupat foarte mult. Pentru mistreti la goana merg cu colimatorul.
Oricum, multumesc de sfaturi.
P.S. Nu prea merita Dragana atata bataie de cap. Ne peocupam doar pentru ca sistemul Mauser este foarte folosit si intalnit (vezi CZ de ex.) si problemele sunt aceleasi.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Mesajde razvy pe 30 Noi 2006, 02:52

Va referiti la Drugunov, cind spuneti Dragana?
Eu am un Drugunov original.
Hunt Safe
razvy
Veteran
 
Mesaje: 1064
Membru din: 09 Ian 2006, 08:59

Mesajde violiv pe 30 Noi 2006, 10:03

Multumesc pentru informatii!
Vio
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Mesajde cristi_d pe 27 Dec 2006, 08:32

oare cat mai costa in ziua de azi un 30-06 produs la cugir?

stie cineva?
cristi_d
Nou membru
 
Mesaje: 53
Membru din: 07 Dec 2006, 13:45
Locaţie: timisoara

Mesajde violiv pe 27 Dec 2006, 14:24

In consignatie pe la diverse magazine, chiar si pe Forum, l-am vazut pe la 1500-2000 RON. Nou, nu mai stiu daca se fabrica sau vinde pe undeva in Romania.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Mesajde violiv pe 17 Sep 2007, 08:10

Nu esti singurul! :wink:
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta


Înapoi la Arhiva forumului

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 19 vizitatori

Publicitate