Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 07:40

Examen vânător 2018

Topic pur informativ, destinat celor care vor sa imbratiseze aceasta nobila arta si nu stiu care sunt etapele de parcurs.

Examen vânător 2018

Mesajde Laurentiu Constantin pe 05 Oct 2017, 17:00

Ziua bună tuturor.
Știe cineva o asociație de vânătoare (eventual una din sau cât mai aproape de București) care organizează anul următor (2018) examen pentru obținerea „permisului de vânătoare permanent”?
Mulțumiri.
Laurentiu Constantin
 
Mesaje: 2
Membru din: 05 Oct 2017, 16:48

Re: Examen vânător 2018

Mesajde vasileneagu pe 05 Oct 2017, 18:08

Laurentiu Constantin scrie:Ziua bună tuturor.
Știe cineva o asociație de vânătoare (eventual una din sau cât mai aproape de București) care organizează anul următor (2018) examen pentru obținerea „permisului de vânătoare permanent”?
Mulțumiri.


Salutare .
1. Prezentarea este de nota 10 +
2 . Daca ai fi studiat un pic legislatia , ai fi observat ca inainte de examen trebuie facuti cativa pasi obligatorii.
3. Facand acei pasi ai fi avut singur raspuns la intrebare.
In rest numai de bine !!! [-x si mai pofteste pe la noi dar un pic mai politicos.
vasileneagu
Membru important
 
Mesaje: 120
Membru din: 31 Iul 2009, 17:17

Re: Examen vânător 2018

Mesajde kama3 pe 06 Oct 2017, 05:24

Cred ca s-a ajuns prea departe sa acuzam de lipsa de politete un om care intra pe forum si pune o intrebare doar datorita faptului ca primul mesaj nu a fost de prezentare.
Omul si-a pus la nick name numele, deci stim cum il cheama, a dat buna ziua si a pus o intrebare de bun simt.
N-a primit un raspuns clar, dar a fost acuzat de lipsa de politete.
Poate ma insel el, dar rolul unui forum "de specialitate" pe internet e in primul rand acela de schimb de informatii si mai apoi de a fi un "club".
Pentru ce se face atata caz de acea prezentare? Daca ar fi obligatorie ar trebui sa fie ceruta la inscriere. Nu este ceruta, nu e obligatorie, si o fac doar daca vreau.
Cred ca ar trebui sa renuntam sa mai facem atata caz ca omul nu ne spune cum il cheama, cati ani are, unde lucreaza si de cati ani, ce studii are, ce-i mama, ce-i tata samd.
Si fara suparare, domunule Vasile Neagu, parca nici dumitale nu ti-am citit prezentarea. Stau si ma mir cum de n-am fost luat de urechi la primele postari, pentru ca nici eu nu m-am prezentat...
Si apropo, cred ca singurul care are dreptul sa impuna reguli pe forum este cel care l-a deschis si plateste web-ul. In rest toti suntem la fel de musafiri chiar daca activam de mai multa vreme.
4, 5mm
9mm
16
12
.270win
Avatar utilizator
kama3
Veteran
 
Mesaje: 367
Membru din: 23 Dec 2008, 13:21

Re: Examen vânător 2018

Mesajde kilgor pe 06 Oct 2017, 13:26

kama3 scrie:Cred ca s-a ajuns prea departe sa acuzam de lipsa de politete un om care intra pe forum si pune o intrebare doar datorita faptului ca primul mesaj nu a fost de prezentare.
Omul si-a pus la nick name numele, deci stim cum il cheama, a dat buna ziua si a pus o intrebare de bun simt.
N-a primit un raspuns clar, dar a fost acuzat de lipsa de politete.
Poate ma insel el, dar rolul unui forum "de specialitate" pe internet e in primul rand acela de schimb de informatii si mai apoi de a fi un "club".
Pentru ce se face atata caz de acea prezentare? Daca ar fi obligatorie ar trebui sa fie ceruta la inscriere. Nu este ceruta, nu e obligatorie, si o fac doar daca vreau.
Cred ca ar trebui sa renuntam sa mai facem atata caz ca omul nu ne spune cum il cheama, cati ani are, unde lucreaza si de cati ani, ce studii are, ce-i mama, ce-i tata samd.
Si fara suparare, domunule Vasile Neagu, parca nici dumitale nu ti-am citit prezentarea. Stau si ma mir cum de n-am fost luat de urechi la primele postari, pentru ca nici eu nu m-am prezentat...
Si apropo, cred ca singurul care are dreptul sa impuna reguli pe forum este cel care l-a deschis si plateste web-ul. In rest toti suntem la fel de musafiri chiar daca activam de mai multa vreme.


+1
kilgor
Nou membru
 
Mesaje: 36
Membru din: 17 Oct 2012, 21:07

Re: Examen vânător 2018

Mesajde Laurentiu Constantin pe 06 Oct 2017, 17:26

vasileneagu scrie:
Laurentiu Constantin scrie:Ziua bună tuturor.
Știe cineva o asociație de vânătoare (eventual una din sau cât mai aproape de București) care organizează anul următor (2018) examen pentru obținerea „permisului de vânătoare permanent”?
Mulțumiri.


Salutare .
1. Prezentarea este de nota 10 +
2 . Daca ai fi studiat un pic legislatia , ai fi observat ca inainte de examen trebuie facuti cativa pasi obligatorii.
3. Facand acei pasi ai fi avut singur raspuns la intrebare.
In rest numai de bine !!! [-x si mai pofteste pe la noi dar un pic mai politicos.


Dragă Vasile Neagu.
1. Prezentarea mea o găsești acolo unde se află și profilul meu. Dacă vrei să știi mai multe despre mine e suficient să întrebi.
2. și 3. Am studiat legislația. Știu care sunt pașii de urmat (stagiatura, cursul de arme și muniții, dosar etc). Doar că nu mă ajută să fac practica într-o asociație care nu organizează examen într-un interval relativ scurt după perioada de stagiatură. Acesta e motivul întrebării mele de mai sus.
Altfel, te asigur de toată considerația mea.
Laurentiu Constantin
 
Mesaje: 2
Membru din: 05 Oct 2017, 16:48

Re: Examen vânător 2018

Mesajde adrian1123 pe 06 Oct 2017, 22:07

Colegilor !!!!vorbiti bre de vanatoare,de arme ,caini de vanatoare,postati intamplari de vanatoare,poze....datile dracu de amanunte.Fiti cat mai activi pe forum dar nu cu contre,gramatica dusa la extrem .Iertatimi iesirea dar sper la ceva discutii pespre prepelite ,rate porumbei...nu discutii in contradictoriu...i am rupt topicul omului ,scuze.
adrian1123
Veteran
 
Mesaje: 441
Membru din: 01 Oct 2009, 20:46

Re: Examen vânător 2018

Mesajde StB pe 08 Oct 2017, 13:34

Cauta Califarul Alb in Bragadiru.
StB
 
Mesaje: 3
Membru din: 14 Feb 2014, 23:23

Re: Examen vânător 2018

Mesajde Septimiu pe 09 Oct 2017, 06:31

Laurentiu Constantin scrie: Doar că nu mă ajută să fac practica într-o asociație care nu organizează examen într-un interval relativ scurt după perioada de stagiatură. Acesta e motivul întrebării mele de mai sus.

Indiferent la ce asociatie o sa iti faci stagiatura nu ai nici o garantie ca o sa dai examenul intr-un interval de timp rezonabil dupa incheierea acesteia. Daca te uiti putin pe topic-urile mai vechi referitoare la examenele din anii anteriori, o sa ajungi la concluzia ca nu este nici o regula si nici un calendar bine stabilit. Nu se stie nici macar la inceputul anului unde, cand si daca o sa se dea examene.
12/76 | .30-06 Springfield | .223 Remington | 16/70
Septimiu
Veteran
 
Mesaje: 665
Membru din: 05 Ian 2009, 09:51
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Examen vânător 2018

Mesajde Septimiu pe 09 Oct 2017, 06:40

kama3 scrie:Cred ca s-a ajuns prea departe sa acuzam de lipsa de politete un om care intra pe forum si pune o intrebare doar datorita faptului ca primul mesaj nu a fost de prezentare.
Omul si-a pus la nick name numele, deci stim cum il cheama, a dat buna ziua si a pus o intrebare de bun simt.
N-a primit un raspuns clar, dar a fost acuzat de lipsa de politete.
Poate ma insel el, dar rolul unui forum "de specialitate" pe internet e in primul rand acela de schimb de informatii si mai apoi de a fi un "club".
Pentru ce se face atata caz de acea prezentare? Daca ar fi obligatorie ar trebui sa fie ceruta la inscriere. Nu este ceruta, nu e obligatorie, si o fac doar daca vreau.
Cred ca ar trebui sa renuntam sa mai facem atata caz ca omul nu ne spune cum il cheama, cati ani are, unde lucreaza si de cati ani, ce studii are, ce-i mama, ce-i tata samd.
Si fara suparare, domunule Vasile Neagu, parca nici dumitale nu ti-am citit prezentarea. Stau si ma mir cum de n-am fost luat de urechi la primele postari, pentru ca nici eu nu m-am prezentat...
Si apropo, cred ca singurul care are dreptul sa impuna reguli pe forum este cel care l-a deschis si plateste web-ul. In rest toti suntem la fel de musafiri chiar daca activam de mai multa vreme.


Si eu cred ca ne agitam prea mult pe aceasta tema. Cred ca cel mai bine ar fi sa alegem un set de informatii pe care le consideram utile si care sa fie completate in profil (la inscriere pentru nou veniti sau ulterior cei deja inregistrati).
Avantajele ar fi ca daca vreau sa cunosc acele detalii despre un membru oarecare, acestea sunt mult mai usor de gasit accesand profilul decat sa caut prin nu stiu cate topic-uri pe care fiecare le denumeste dupa propria inspiratie. Nu in ultimul rand, consider ca aceste informatii ar trebui sa fie accesibile numai membrilor inregistrati.
12/76 | .30-06 Springfield | .223 Remington | 16/70
Septimiu
Veteran
 
Mesaje: 665
Membru din: 05 Ian 2009, 09:51
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Examen vânător 2018

Mesajde Ianzu pe 26 Oct 2017, 16:22

Salutare,
Referitor la subiect, as dori sa imi spuneti si mie daca cineva a aflat vreo-un calendar al examenelor urmatoare. Pe site-ul ministerului mediului nu am reusit sa gasesc nimic relevant.

Cu respect,
Multumesc anticipat!
Ianzu
 
Mesaje: 2
Membru din: 26 Oct 2017, 16:12

Re: Examen vânător 2018

Mesajde Septimiu pe 27 Oct 2017, 06:32

Doua post-uri mai sus am spus ca nu este un calendar al examenelor. In anii trcuti nu se stia nici macar la sfarsitul lunii Ianuarie cand si unde o sa se dea. La minister trebuie sunat nu cautat pe site dar acum nu are rost sa suni, e prea devreme.
12/76 | .30-06 Springfield | .223 Remington | 16/70
Septimiu
Veteran
 
Mesaje: 665
Membru din: 05 Ian 2009, 09:51
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Examen vânător 2018

Mesajde Sly_Fox pe 27 Oct 2017, 08:43

Asociațiile de vânătoare la care faceți practică vă pot da toate informațiile de care aveți nevoie. Toate asociațiile vânătorești vor anunța candidații din timp despre data la care se va susține examenul. În cazul în care o asociație nu organizează examene, își va îndruma stagiarii către asociații care fac acest lucru în anul respectiv.
La Ialomița vin candidați de pe la fel și fel de asociații mici ce nu pot organiza examene. Am stat de vorbă cu câțiva și mi-au spus că de la asociațiile lor au fost îndrumați către diferite locații, ei având de ales unde vor susține examenele.
Nu mai disperați că "vai unde dau examen". O să susțineți examenele atunci când trebuie și unde trebuie, aveți răbdare și înțelepciune.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Examen vânător 2018

Mesajde the_mav pe 27 Oct 2017, 10:00

(inca) merge banda, vulpoiule...
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: Examen vânător 2018

Mesajde pipabh pe 27 Oct 2017, 12:10

undeva prin februarie la Oradea
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1656
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: Examen vânător 2018

Mesajde metrix77 pe 31 Oct 2017, 11:16

In general, asociatiile prefera sa organizeze examen in a doua jumatate a anului. In prima parte a anului cei din minister sunt ocupati cu stabilirea cotelor si tot felul de rapoarte...
Asociatiile impreuna cu cei din minister stabilesc datele si le fixeaza in asa fel incat sa nu vina la Satu Mare si apoi la Bacau.
metrix77
Membru activ
 
Mesaje: 85
Membru din: 02 Apr 2015, 12:56
Locaţie: Satu Mare

Re: Examen vânător 2018

Mesajde Septimiu pe 31 Oct 2017, 11:42

metrix77 scrie:Asociatiile impreuna cu cei din minister stabilesc datele si le fixeaza in asa fel incat sa nu vina la Satu Mare si apoi la Bacau.


Nu stiu daca tin cont de lucrul asta. Comisia este formata in principiu din 2 membrii de la MM (Bucuresti) si un membru de la Brasov. Cum examenele se desfasoara in weekend-uri si nu se tin doua examene in locatii diferite in acelasi weekend comisia se deplaseaza la sfarsit de saptamana unde este planificat examen. Oricum din taxa de examen au deplasare, diurna si cazare asigurate.
In prima faza fiecare judet trimite cerere la minister cu datele in care solicita sustinerea examenului si ministerul aproba sau nu in functie de disponibilitatea lor.
12/76 | .30-06 Springfield | .223 Remington | 16/70
Septimiu
Veteran
 
Mesaje: 665
Membru din: 05 Ian 2009, 09:51
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Examen vânător 2018

Mesajde metrix77 pe 31 Oct 2017, 15:09

Exact, asociatiile trimit cerere catre minister. In cerere specifica si peropada in care doresc .
Eu in 2016 cand eram in situatia asta, am trimis mail la minister, era prin februarie-martie. Dupa cteva zile m-au sunat de la minister si mi-au spus ca in perioada inceputului de an lucreaza la cote si apoi stabilesc cu asociatiile datele. De la Satu Mare(pana la acea data) nu a fost trimisa cerere pentru examen.
metrix77
Membru activ
 
Mesaje: 85
Membru din: 02 Apr 2015, 12:56
Locaţie: Satu Mare

Re: Examen vânător 2018

Mesajde bogus pe 25 Apr 2018, 09:57

.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Blaser R93 Professional 8x68S / .223 Remington
Beretta ES 100 12/76/76
Nissan Terrano R20 ZD30
Avatar utilizator
bogus
Veteran
 
Mesaje: 1200
Membru din: 01 Oct 2013, 09:31
Locaţie: Cluj Napoca

Re: Examen vânător 2018

Mesajde RaduCR pe 25 Apr 2018, 12:36

Bună ziua,
Se poate atașa o legătură cu sursa documentului, pentru a verifica dacă apar noutăți?
Mulțumesc anticipat!
Cal 12, 9,3x62, 30-06
Avatar utilizator
RaduCR
Membru important
 
Mesaje: 127
Membru din: 29 Mar 2017, 22:36
Locaţie: Constanța

Re: Examen vânător 2018

Mesajde bogus pe 25 Apr 2018, 14:02

Sursa de la care a plecat a fost privata si nu exista un link, vine de la cineva care o are de la minister dar am intales ca tabelul este verificat si este autentic
Blaser R93 Professional 8x68S / .223 Remington
Beretta ES 100 12/76/76
Nissan Terrano R20 ZD30
Avatar utilizator
bogus
Veteran
 
Mesaje: 1200
Membru din: 01 Oct 2013, 09:31
Locaţie: Cluj Napoca

Re: Examen vânător 2018

Mesajde RaduCR pe 25 Apr 2018, 16:37

bogus scrie:Sursa de la care a plecat a fost privata si nu exista un link, vine de la cineva care o are de la minister dar am intales ca tabelul este verificat si este autentic

Am înțeles. Scuze pentru întrebare.
Cal 12, 9,3x62, 30-06
Avatar utilizator
RaduCR
Membru important
 
Mesaje: 127
Membru din: 29 Mar 2017, 22:36
Locaţie: Constanța


Înapoi la Sunt incepator, am nevoie de sfaturi!

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 65 vizitatori

Publicitate