Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Mar 2024, 10:49

Incepator caut cutit!!!

Topic pur informativ, destinat celor care vor sa imbratiseze aceasta nobila arta si nu stiu care sunt etapele de parcurs.

Incepator caut cutit!!!

Mesajde Busu417 pe 02 Oct 2017, 22:19

Buna ziua/seara!
Doresc sa achizitionez un cutit pentru iesiri in natura, bushcraft etc. si am ramas impotmolit in alegerea dintre 3 cutite asemanatoare, si anume:
Condor Bushlore
Steel will druid 205
Real Steel Bushcraft 2 coyote.
As dori, daca se poate, indrumare in alegerea unuia, sau altui cutit, fiind dispus si la alte pareri.
Busu417
 
Mesaje: 7
Membru din: 02 Oct 2017, 22:02

Re: Incepator caut cutit!!!

Mesajde bogus pe 03 Oct 2017, 09:04

Eu zic ca sa-l iei pe asta, este foarte util atunci cand te intalnesti in mijlocul bush cu mos bear
https://www.dedeman.ro/ro/cutit-din-lemn-6017-18-cm/p/3024585
Blaser R93 Professional 8x68S / .223 Remington
Beretta ES 100 12/76/76
Nissan Terrano R20 ZD30
Avatar utilizator
bogus
Veteran
 
Mesaje: 1200
Membru din: 01 Oct 2013, 09:31
Locaţie: Cluj Napoca

Re: Incepator caut cutit!!!

Mesajde Paul_Sol pe 03 Oct 2017, 10:55

Salutare Busu,

e plin de lume gata sa ajute sau sa indrume pe aici,
mai frumos era daca ne spuneai si noua cateva cuvinte despre tine, aia e....
Mie personal imi place primul model, Condor.
Dar depinde ce vrei sa faci cu el prin natura..

Succes
Paul_Sol
Nou membru
 
Mesaje: 36
Membru din: 13 Oct 2014, 15:40
Locaţie: Sibiu

Re: Incepator caut cutit!!!

Mesajde ktlm pe 03 Oct 2017, 13:30

Salutam!
sint membru pe forum de ceva ani(buni), urmaresc cu interes postarile si nu in ultimul rind folosesc libraria forumului drept baza de date in a cauta diverse informatii. In muuulte cazuri, intrebarile de le am nu au nevoie de exprimarea in text - raspunsurile sint deja, undeva, pe forum. Dezbatute, descrise - de multe ori academic - descrise si cintarite sub diverse unghiuri de persoane cu experienta. Cu fiecare cautare primesc raspunsul la intrebare si, ca bonus, informatii colaterale la care, cel mai probababil nu m-am gindit.

Toate astea cu conditia sa am RABDARE sa 1. caut si 2. sa citesc. Conditii ce par sine pro quo in procesul asimilarii informatiei

Unde vreau sa ajung: constat in ultima vreme lipsa totala de rabdare si dorinta de a cunoaste/cauta. Intrebarile sint: "(cred ca) vreau X, Y, Z si am nevoie de recomandarile voastre pronto in a cumpara. Neaparat sa stiti ce vreau, ce mi se potriveste si sa fiti siguri pe raspuns asa incit eu sa fiu multumit la final. Si BTW, grabiti-va ca sint in magazin si inchide in 30min" Introducere, descriere a ideii, finalitate/uzanta, ce stiu despre/cautat pina acum - nimic din toate astea nu fac subiectul unui nou subiect de gen "help me now!"

Uimitor cum la ora actuala, cind Google este accesibil si de pe ceasornicele de mina, cu librarii de review-uri de-ti trebuie 10 vieti sa le citesti avem nevoie de mura-n gura de la colegi si care trebuie sa ne faca munca de cautare + decizie.

In final - "colegu" @Busu: google.com e un prim stop la care te-ai putea opri. Dupa ce citesti cam "n+1" review-uri te intorci aici si pui intrebarea relevanta de gen "sint intre x, y, z produs, am citit despre ele atit (si aici descrii putin sa ne luminam si noi ce si cum - give and take, deh) si va intreb - cine foloseste asa ceva si cu ce rezultate". Vom fi si vei fi incintat de feedback - te asigur!
Cu respect,
ktlm
ktlm
Membru activ
 
Mesaje: 71
Membru din: 18 Sep 2011, 23:10

Re: Incepator caut cutit!!!

Mesajde Busu417 pe 03 Oct 2017, 19:33

ktlm scrie:Salutam!
sint membru pe forum de ceva ani(buni), urmaresc cu interes postarile si nu in ultimul rind folosesc libraria forumului drept baza de date in a cauta diverse informatii. In muuulte cazuri, intrebarile de le am nu au nevoie de exprimarea in text - raspunsurile sint deja, undeva, pe forum. Dezbatute, descrise - de multe ori academic - descrise si cintarite sub diverse unghiuri de persoane cu experienta. Cu fiecare cautare primesc raspunsul la intrebare si, ca bonus, informatii colaterale la care, cel mai probababil nu m-am gindit.

Toate astea cu conditia sa am RABDARE sa 1. caut si 2. sa citesc. Conditii ce par sine pro quo in procesul asimilarii informatiei

Unde vreau sa ajung: constat in ultima vreme lipsa totala de rabdare si dorinta de a cunoaste/cauta. Intrebarile sint: "(cred ca) vreau X, Y, Z si am nevoie de recomandarile voastre pronto in a cumpara. Neaparat sa stiti ce vreau, ce mi se potriveste si sa fiti siguri pe raspuns asa incit eu sa fiu multumit la final. Si BTW, grabiti-va ca sint in magazin si inchide in 30min" Introducere, descriere a ideii, finalitate/uzanta, ce stiu despre/cautat pina acum - nimic din toate astea nu fac subiectul unui nou subiect de gen "help me now!"

Uimitor cum la ora actuala, cind Google este accesibil si de pe ceasornicele de mina, cu librarii de review-uri de-ti trebuie 10 vieti sa le citesti avem nevoie de mura-n gura de la colegi si care trebuie sa ne faca munca de cautare + decizie.

In final - "colegu" @Busu: google.com e un prim stop la care te-ai putea opri. Dupa ce citesti cam "n+1" review-uri te intorci aici si pui intrebarea relevanta de gen "sint intre x, y, z produs, am citit despre ele atit (si aici descrii putin sa ne luminam si noi ce si cum - give and take, deh) si va intreb - cine foloseste asa ceva si cu ce rezultate". Vom fi si vei fi incintat de feedback - te asigur!
Cu respect,
ktlm



Salut
Te asigur ca am cautat aceste "produse" de n+n ori am cautat foarte multe videouri ca sa pot vedea cum se descurca rezistenta reactiile oamenilor la ele.
In urma acestor cautari, am ajuns la cele 3 "produse" motivul pentru care am cerut indrumare este pentru ca nu gasesti ceva legat de acestea in Romania (in afara de bushlore), si gandinu-ma ca produsele pe care le cumparam noi sunt mai diferite de cele care se vand in afara (poate este o gandire gresita), am vrut sa intreb persoanele care au mai multa experienta, care vine o data cu varsta, (eu avand abea 19 ani, nefiind familiarizat cu activitati de genul asta si dorind sa ma apuc de bushcraft si poate cu timpul sa evoluez la a fii vanator daca o sa simt ca acest stil de viata este pentru mine, ceea ce sper).
Imi cer iertare daca am ofensat pe cineva fiind mai mitocan in vorba sau daca am gresiti locul unde trebuia sa pun intrebarea, dar acesta este primul cont pe un forum si nu prea sunt obisnuit cu topicuri ...

Legat de ce principalele motive pentru care am ales aceste cutite si ce stiu despre ele este pretul acestea fiind Budget under 50$, cum am spus mai sus am abea 19 si doresc sa ma apuc de bushcraft (pentru inceput),
si am inceput sa caut mai multe unelte asa cum vrea oricine ieftin si bun.
Am gasit cateva dar singurul lucru care chiar imi da batai de cap sunt cutitele. Sunt prea multe si nu ai de unde sa stii daca toate sunt bune.

Condor bushlore : Fiind din otel-carbon acesta poate ruginii, acesta nu vine foarte ascutit iar otelul fiind mai dur este mai greu de ascutit manual, dar taisul scandi este un tais care exceleaza in taierea lemnului, fiind un factor inportant in bushcraft.

Steel Will Druid 205: Cutitul este foarte usor, fiind comparat cu un folder,lama fiind din stainless steel este rezistent la rugina, gripul manerului este foarte bun fiind din cauciuc, review-uri in engleza sau romana nu se prea gasesc (cel mai bun lucru la acest cutit este teaca fiind foarte buna si estetica)

Real steel Bushcraft 2: (Sa fiu sincer cred ca acesta este preferatul meu ) otelul este d2 un otel foarte rezistent si mediu la rezistenta la rugina, acest otel fiind dur este greu de ascutit, unele persoane sustin ca manerul este alunecos altii sustin ca este fin dar nu aluneca, spre deosebire de celelalte cutite care au teaca de piele acesta o are de Kydex avand probleme cu sistemul de prindere care poate fii folosit in mai multe pozitii dar suruburile nu sunt destul de lungi, varful este foarte rezistent , tais scandi.

Toate cele 3 cutite pot produce scantei din amnar.
Druid 205 si bushcraft 2 au finisaj satin.
Singurul lucru care nu il stiu despre acestea sunt rezistenta in timp dupa, cat timp incep sa aiba probleme etc.

Sper ca am acoperit majoritatea cerintelor.
Busu417
 
Mesaje: 7
Membru din: 02 Oct 2017, 22:02

Re: Incepator caut cutit!!!

Mesajde vasileneagu pe 03 Oct 2017, 20:09

CITEZ "In urma acestor cautari, am ajuns la cele 3 "produse" motivul pentru care am cerut indrumare este pentru ca nu gasesti ceva legat de acestea in Romania (in afara de bushlore), si gandinu-ma ca produsele pe care le cumparam noi sunt mai diferite de cele care se vand in afara (poate este o gandire gresita), am vrut sa intreb persoanele care au mai multa experienta, care vine o data cu varsta, (eu avand abea 19 ani, nefiind familiarizat cu activitati de genul asta si dorind sa ma apuc de bushcraft si poate cu timpul sa evoluez la a fii vanator daca o sa simt ca acest stil de viata este pentru mine, ceea ce sper).

Legat de ce principalele motive pentru care am ales aceste cutite si ce stiu despre ele este pretul acestea fiind Budget under 50$, cum am spus mai sus am abea 19 si doresc sa ma apuc de bushcraft (pentru inceput),
si am inceput sa caut mai multe unelte asa cum vrea oricine ieftin si bun.
Am gasit cateva dar singurul lucru care chiar imi da batai de cap sunt cutitele. Sunt prea multe si nu ai de unde sa stii daca toate sunt bune.

Condor bushlore : Fiind din otel-carbon acesta poate ruginii, acesta nu vine foarte ascutit iar otelul fiind mai dur este mai greu de ascutit manual, dar taisul scandi este un tais care exceleaza in taierea lemnului, fiind un factor inportant in bushcraft.

Steel Will Druid 205: Cutitul este foarte usor, fiind comparat cu un folder,lama fiind din stainless steel este rezistent la rugina, gripul manerului este foarte bun fiind din cauciuc, review-uri in engleza sau romana nu se prea gasesc (cel mai bun lucru la acest cutit este teaca fiind foarte buna si estetica)

Real steel Bushcraft 2: (Sa fiu sincer cred ca acesta este preferatul meu ) otelul este d2 un otel foarte rezistent si mediu la rezistenta la rugina, acest otel fiind dur este greu de ascutit, unele persoane sustin ca manerul este alunecos altii sustin ca este fin dar nu aluneca, spre deosebire de celelalte cutite care au teaca de piele acesta o are de Kydex avand probleme cu sistemul de prindere care poate fii folosit in mai multe pozitii dar suruburile nu sunt destul de lungi, varful este foarte rezistent , tais scandi.

Toate cele 3 cutite pot produce scantei din amnar.
Druid 205 si bushcraft 2 au finisaj satin.
Singurul lucru care nu il stiu despre acestea sunt rezistenta in timp dupa, cat timp incep sa aiba probleme etc.

Sper ca am acoperit majoritatea cerintelor.[/quote] "


Salut , dragule - nu vrei totusi sa ne traduci si noua celor mai putin initiati , la ce draq ai nevoie ?
dupa stiinta mea cel mai bun cutit la taiat lemne este fierastraul , la aprins focul - chibritul eventual bricheta , iar la taiat carnea nu crezi ca poti folosi oarece cutit ? :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Apropos uneori securea face cat toate cutitele din lume ...
Spor
vasileneagu
Membru important
 
Mesaje: 120
Membru din: 31 Iul 2009, 17:17

Re: Incepator caut cutit!!!

Mesajde Busu417 pe 03 Oct 2017, 20:50

vasileneagu scrie:Salut , dragule - nu vrei totusi sa ne traduci si noua celor mai putin initiati , la ce draq ai nevoie ?
dupa stiinta mea cel mai bun cutit la taiat lemne este fierastraul , la aprins focul - chibritul eventual bricheta , iar la taiat carnea nu crezi ca poti folosi oarece cutit ? :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Apropos uneori securea face cat toate cutitele din lume ...
Spor


Salut
carving , fire steel sparks, feather stick, crafting, cuting, light battoning, lucruri la care nu folosesti "a big macete"

Bushcraft cuprinde o listă de aptitudini: obținerea și întreținerea focului, urmărirea și vânarea animalelor, construcția adăpostului, uzul obiectelor tăioase ca toporul și cuțitul, colectarea plantelor comestbile necultivate, sculptarea lemnului cu unelte simple (cuțit, topor, cuțit curbat), construcția de recipiente din materiale naturale, confecționarea sforilor, împletirea crenguțelor pentru construirea coșurilor sau obiecte de artizanat și multe altele. Acestea sunt abilitățile cunoscute strămoșilor noștri, multe dintre ele fiind folosite și astăzi printre popoarele băștinașe ale lumii sau chiar ca hobby pentru cei din țările puternic industrializate.
Ultima oară modificat de Busu417 pe 03 Oct 2017, 21:00, modificat 1 dată în total.
Busu417
 
Mesaje: 7
Membru din: 02 Oct 2017, 22:02

Re: Incepator caut cutit!!!

Mesajde bogus pe 03 Oct 2017, 20:58

Incearca sa ne explici pe indelete si mai ales in limba romana.
Blaser R93 Professional 8x68S / .223 Remington
Beretta ES 100 12/76/76
Nissan Terrano R20 ZD30
Avatar utilizator
bogus
Veteran
 
Mesaje: 1200
Membru din: 01 Oct 2013, 09:31
Locaţie: Cluj Napoca

Re: Incepator caut cutit!!!

Mesajde Busu417 pe 03 Oct 2017, 21:07

bogus scrie:Incearca sa ne explici pe indelete si mai ales in limba romana.

Salut
carving=sculptură
feather stick=pene de lemn ( sa tai lemnul fasii foarte suptiri care se pot aprinde cu ajutorul amnarului)
fire steel sparks= scantei obtinute prin frecarea unui metal mai dur de amnar (spinarea cutitului)
Batoning =sa despici crengi cu cutitul pentru a putea face pene de lemn (cu toporul nu ies bucati drepte )
si restul este sub ce scrisesem in engleza.
Busu417
 
Mesaje: 7
Membru din: 02 Oct 2017, 22:02

Re: Incepator caut cutit!!!

Mesajde PVictor pe 04 Oct 2017, 10:47

Uite aici ceva de calitate medie pentru outdoor : https://www.kabar.com/most-famous-knife
https://www.amazon.com/KA-BAR-1217-Stra ... B001H53Q6M
Dacă treci de nivelul ăsta , dupa ce vei avea un buget mai generos , poți apela la Cristi Șoimoșan prin intermediul mesageriei private , aici pe forum .
Sper că nu am făcut reclamă împotriva prevederilor regulamentului , deoarece Amazon nu vinde în România așa ceva , iar producătorul este recunoscut printre cei ce se ocupă cu bushcraft sau outdoor .
Avatar utilizator
PVictor
Nou membru
 
Mesaje: 39
Membru din: 29 Oct 2014, 15:08
Locaţie: Romania Bucuresti

Re: Incepator caut cutit!!!

Mesajde Busu417 pe 04 Oct 2017, 12:20

PVictor scrie:Uite aici ceva de calitate medie pentru outdoor : https://www.kabar.com/most-famous-knife
https://www.amazon.com/KA-BAR-1217-Stra ... B001H53Q6M
Dacă treci de nivelul ăsta , dupa ce vei avea un buget mai generos , poți apela la Cristi Șoimoșan prin intermediul mesageriei private , aici pe forum .
Sper că nu am făcut reclamă împotriva prevederilor regulamentului , deoarece Amazon nu vinde în România așa ceva , iar producătorul este recunoscut printre cei ce se ocupă cu bushcraft sau outdoor .


Stiu ca aceste produse au o calitate foarte buna pentru pretul pe care il au, singura problema pentru mine este lungimea lamei, aceasta fiind prea mare, o lama ideala penru mine ar fii 9-15 cm (4"-6").
Nu am nevoie de o lama foarte mare pentru ca o sa am cu mine si topor si fierastrau, cutitul imi trebuie pentru treburi delicate deoarece detin un cutit cu lama de 18 cm pentru folositul in general, dar este o varianta si o sa o iau in considerare , multumesc.
Busu417
 
Mesaje: 7
Membru din: 02 Oct 2017, 22:02

Re: Incepator caut cutit!!!

Mesajde UlissePro pe 04 Oct 2017, 12:33

Eu am cu mine mereu cand ies pe coclauri unul ca asta: https://www.victorinox.com/global/en/Pr ... p/3.0327.L
R93 .243W & .300WM
F3 20/76
Avatar utilizator
UlissePro
Veteran
 
Mesaje: 916
Membru din: 27 Aug 2010, 15:14
Locaţie: Constanta

Re: Incepator caut cutit!!!

Mesajde pipabh pe 04 Oct 2017, 15:48

UlissePro scrie:Eu am cu mine mereu cand ies pe coclauri unul ca asta: https://www.victorinox.com/global/en/Pr ... p/3.0327.L

Eiiii - nu are gravura!
Al meu a asta: (fara intentie de a face rteclama siteului!)
http://huntershop.shopmania.biz/cumpara ... le-7739134
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1656
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: Incepator caut cutit!!!

Mesajde AXP pe 04 Oct 2017, 17:26

Eu, personal, prefer “plasticele” ieftine, care isi fac treaba corect, ..., pentru ca am prostul obicei, sa le uit cateodata, pe unde umblu.
Un cutit utilitar Fiskars K40 (Lt=218 mm), costa in jur de 45-50 RON, iar daca ajung sa-l uit pe undeva, nu il consider o piedere majora. Isi face treaba foarte bine, eu sunt multumit de ceea ce ofera raportat la banul platit.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
22LR; 9x19; 308Win; 9,3x62; 6,5x55; 12;
AXP
Veteran
 
Mesaje: 694
Membru din: 03 Iul 2014, 11:25
Locaţie: Cluj

Re: Incepator caut cutit!!!

Mesajde Busu417 pe 04 Oct 2017, 17:40

AXP scrie:Eu, personal, prefer “plasticele” ieftine, care isi fac treaba corect, ..., pentru ca am prostul obicei, sa le uit cateodata, pe unde umblu.
Un cutit utilitar Fiskars K40 (Lt=218 mm), costa in jur de 45-50 RON, iar daca ajung sa-l uit pe undeva, nu il consider o piedere majora. Isi face treaba foarte bine, eu sunt multumit de ceea ce ofera raportat la banul platit.



Este foarte bun cutitul, detin unul si il folosesc la pescuit pentru ca manerul este gol acest lucru facand cutitul sa pluteasca daca e scapat in apa, dar nu este prea solid, adica isi face treaba dar nu este prea dur fiind usor de rupt (maerul).
Busu417
 
Mesaje: 7
Membru din: 02 Oct 2017, 22:02

Re: Incepator caut cutit!!!

Mesajde salus pe 04 Oct 2017, 18:35

Cutitul trebuie sa fie rezistent la tăiat slană, ceapa, cuti de conserve, sa fie rezistent la spart oase, sa il poti ascuti cu o piatra sau un alt cutit, sa nu iti pară rau daca se rupe sau il pierzi.
Cam astea sunt criteriile unui cutit bun de vânătoare!
Daca vrei doar un cutit pe care sa il porti iar cand vrei sa tăi ceva ceri la camrazi ...
salus
Veteran
 
Mesaje: 423
Membru din: 18 Mar 2010, 16:25

Re: Incepator caut cutit!!!

Mesajde Busu417 pe 04 Oct 2017, 20:49

Multumesc toata lumea chiar ma-ti facut sa ma gandesc mai mult inainte si sa vad ce vrea fiecare de la un cutit.
Eu personal am decis sa incerc real steel bushcraft 2 alaturi de un opinel nr 8 si o prastie :D
Chiar mi s-a parut interesant topicul despre vanatoarea cu prastia, si m-am interesat putin, e chiar interesant, si un mod de a incerca daca acest sport este pentru mine iar, poate in timp o sa evoluez de la prastie la alte "jucarii" mai mari si mai zgomotoase ;)
Imagine
Busu417
 
Mesaje: 7
Membru din: 02 Oct 2017, 22:02

Re: Incepator caut cutit!!!

Mesajde bogus pe 04 Oct 2017, 23:26

Eu, eu ,eu...
poate ne spui mai multe despre cine esti si despre ce vrei sa faci, EU cred ca ai o parere cam prea idilica despre vanatori,
hai sa nu vorbesc in numele altora, dar... eu cand vreau sa fac foc, folsesc chibrite sau bricheta, eu cand vreau sa tai lemne folosesc topor sau "drujba", eu cand vreau feather stick sau scobitori... rup spini... si eu cand vreau sa mananc vanez cu ARMA!!! sau imi cumpar un gratar de la crasma de la marginea padurii etc etc
Am impresia ca, cam confuzi vanatorii cu Robinson Crusoe sau macar cu ceva bosimani la ananghie.
Fara gluma dar noi nici nu mancam carne cruda si nici nu facem foc cu un bat si o sfoara... =))
Blaser R93 Professional 8x68S / .223 Remington
Beretta ES 100 12/76/76
Nissan Terrano R20 ZD30
Avatar utilizator
bogus
Veteran
 
Mesaje: 1200
Membru din: 01 Oct 2013, 09:31
Locaţie: Cluj Napoca

Re: Incepator caut cutit!!!

Mesajde bogus pe 04 Oct 2017, 23:33

si inca ceva!!!
ingheata vreo cateva nopti iarna prin padure(la panda), chiar cu unstensile si cu curul in masina si cu tot ce vrei la tine, sa vezi cat de inutile sunt toate cacaturile alea, despre care citesti de-a pula pe tot felul de siteuri de corporatisti in training
Blaser R93 Professional 8x68S / .223 Remington
Beretta ES 100 12/76/76
Nissan Terrano R20 ZD30
Avatar utilizator
bogus
Veteran
 
Mesaje: 1200
Membru din: 01 Oct 2013, 09:31
Locaţie: Cluj Napoca

Re: Incepator caut cutit!!!

Mesajde bogus pe 04 Oct 2017, 23:54

Blaser R93 Professional 8x68S / .223 Remington
Beretta ES 100 12/76/76
Nissan Terrano R20 ZD30
Avatar utilizator
bogus
Veteran
 
Mesaje: 1200
Membru din: 01 Oct 2013, 09:31
Locaţie: Cluj Napoca

Re: Incepator caut cutit!!!

Mesajde UlissePro pe 05 Oct 2017, 07:13

Pai daca combini brisca cu palinca cate degete mai ai intregi :lol:
R93 .243W & .300WM
F3 20/76
Avatar utilizator
UlissePro
Veteran
 
Mesaje: 916
Membru din: 27 Aug 2010, 15:14
Locaţie: Constanta

Re: Incepator caut cutit!!!

Mesajde bogus pe 05 Oct 2017, 09:46

Mai conteaza? Cel putin ti le tai cu un cutit de calitate de la Soimu =))
Poate ca am fost azi noapte putin cam dur dar ma dispera o specie noua de ciudati care au aparut in ultimii ani, corporatisti pretiosi care se joaca de-a Bear Grylls si care folosesc tot felul de termeni pomposi in limba engleza si care fac adevarate safariuri in parcuri gen Adrenalin Park si Gecko Parc, cu casti in cap, legati cu centuri si cu 'enspe ghizi dupa ei.
Iar dupa doua team buildinguri din astea isi cumpara o brisca de 200 de lei si ies sa ia muntele in piept.... de dupa aia ii cauta Salvamontul ore si zile.
Cum vanez intr-o zona nu departe de Cluj si chiar predispusa la excursionisti nu o data am dat de corporatist bushman prin padure, il recunosti repede dupa hainutele noi si accesorile inutile gen incarcator solar de laptop
Blaser R93 Professional 8x68S / .223 Remington
Beretta ES 100 12/76/76
Nissan Terrano R20 ZD30
Avatar utilizator
bogus
Veteran
 
Mesaje: 1200
Membru din: 01 Oct 2013, 09:31
Locaţie: Cluj Napoca

Re: Incepator caut cutit!!!

Mesajde Septimiu pe 05 Oct 2017, 13:45

UlissePro scrie:Pai daca combini brisca cu palinca cate degete mai ai intregi :lol:

Daca ai "anestezie" s-ar putea sa nu ramai cu foarte multe =))
12/76 | .30-06 Springfield | .223 Remington | 16/70
Septimiu
Veteran
 
Mesaje: 665
Membru din: 05 Ian 2009, 09:51
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Incepator caut cutit!!!

Mesajde mariusk pe 05 Oct 2017, 14:58

De cind cu atitea documentare de supravietuire,se strica lumea de cap....Oriunde te-ai rataci la noi in tara,daca urmezi un curs de apa in citeva ore ajungi intr-o localitate.Eu unul,am destule zile si nopti dormite in padure dar am in ranita urmatoarele:o sfoara,doua brichete in punguta de plastic,un cutit(preferatul meu este unul facut de Zen),niste pastile de aprins focul,o pelerina de ploaie si o lanterna.
In rest,de acord in totalitate cu ce a scris Bogus mai sus.....
mariusk
Membru important
 
Mesaje: 215
Membru din: 29 Ian 2016, 17:29

Re: Incepator caut cutit!!!

Mesajde ktlm pe 06 Oct 2017, 15:29

@Busu - un aspect: vorbesti de bushcraft si in context aduci si "vinat cu cutitul", "vinat cu prastia"
Pentru ca sintem pe un forum de vinatoare - si nu numai - te intreb: cunosti BINE legislatia vinatorii in Romania? Stii ca nu ai voie sa vinezi oriunde/orice si oricum si ca exista reguli stricte in ce priveste activitatile de vinatoare?
Foarte important - o greseala aici si poti ajunge, pe drept, cu un caz de braconaj
/ktlm
ktlm
Membru activ
 
Mesaje: 71
Membru din: 18 Sep 2011, 23:10

Re: Incepator caut cutit!!!

Mesajde jon2004 pe 20 Oct 2017, 09:25

Cred ca aceste ”scenarii” de supravietuire prin padure , fac parte din faza de inceput a unei parti a vanatorilor sau a unor potentiali viitori vanatori . In realitate nu prea ai nevoie de chestii de genul amnarelor , cutite pentru taiat ”copaci” etc . In Romania , asa cum spunea cineva mai sus , nu prea ai ocazia sa te ratacesti decat daca insisti sa faci acest lucru :D . Am adunat si eu dea lungul timpului tot felul de prostii , gen : busola , amnare , seturi de supravietuire , lucruri ce au fost folosite doar acasa , pentru testare , atunci cand le-am cumparat .
Un cutit de taiat slanina , o bricheta de aprins focul , o lanterna si .... pusca , sunt elemente suficiente pentru a ”supravietui” prin padurile patriei :D
Altfel ar sta lucrurile prin codrii Canadei :D
20
16
12
22LR
222RemMag
6,5x57
6,5x65
8x57
9,3x62
jon2004
Veteran
 
Mesaje: 1743
Membru din: 19 Aug 2004, 12:04
Locaţie: BARLAD,VASLUI

Re: Incepator caut cutit!!!

Mesajde zarpli alabai pe 20 Oct 2017, 15:29

Incep prin a va saluta pe toti, dat fiind faptul ca de abia m-am inscris pe acest forum. Stiu ca "forum" este un cuvant deloc romanesc, dar limba e vie.
Despre mine pot sa va spun ca am fost relativ activ pe defunctul forum de bushcraft (alt englezism) si ca sunt de vreo... 7 ani si ceva, un corporatist. Inainte am avut si alte preocupari/meserii.
@busu: daca ti-ai luat cutitul ala, poti sa-ti spui si parerea despre el. Eu ti-as fi recomandat un mora companion heavy duty pt inceput. Cat despre faptul ca ai aruncat o intrebare aiurea, imi permit sa-i contrazic pe cei de mai sus. Aici n-am gasit sa se fi discutat despre alea 3 table. Nu e peiorativ, asa le zic in general. Iar faptul ca ai pus o intrebare referitor la 3 modele asemanatoare, inseamna ca aveai o imagine deja.
In rest, ia-ti cat mai multe jucarii si foloseste-le. Le triezi in timp. Cutit de la Soimu', nu-ti lua inca. Daca nu stii ce si cum, e pacat sa-ti bati joc de el. Chiar daca ti-ai permite financiar. Fa-ti mana pe alea ieftine.
In rest citeste si vizioneaza oricate materiale gasesti. Testeaza ce ti se pare de bun-simt, iar in timp vei sesiza foarte repede care sunt de calitate si care sunt pur comerciale.
@bogus: cand eram eu mai mititel, se chemau pantofari. Ca-s si printre corporatisti, e altceva. Cunosc insa diversi corporatisti care ca si mine, umbla de mici pe munte. Locul de munca te defineste si nu prea. Probabil ca ai avut un motiv sa refulezi, insa generalizarile nu fac bine.
Numa' bine!
zarpli alabai
 
Mesaje: 8
Membru din: 20 Oct 2017, 12:33

Re: Incepator caut cutit!!!

Mesajde bogus pe 20 Oct 2017, 17:33

zarpli alabai scrie:@bogus: cand eram eu mai mititel, se chemau pantofari. Ca-s si printre corporatisti, e altceva. Cunosc insa diversi corporatisti care ca si mine, umbla de mici pe munte. Locul de munca te defineste si nu prea. Probabil ca ai avut un motiv sa refulezi, insa generalizarile nu fac bine.
Numa' bine!

Evident ca refularea mea nu e adresata tuturor, dar este totusi spre o majoritate, mai ales ca multi dintre cei amintiti de mine, daca nu fac parte, macar sunt vehementi sustinatori a wtf si ajent grin, adica dupa cateva ture pe munte, devin mari aparatori ai ursuletilor, parsilor de scorbura(vorba unui coleg) si ai lupilor.
PS
ca si crescator cu canisa de Kavkazskaia Ovcharka nu ma pot lua in gura cu un frate Alabai :ymhug: :)) chiar si corporatist fiind.
Blaser R93 Professional 8x68S / .223 Remington
Beretta ES 100 12/76/76
Nissan Terrano R20 ZD30
Avatar utilizator
bogus
Veteran
 
Mesaje: 1200
Membru din: 01 Oct 2013, 09:31
Locaţie: Cluj Napoca

Re: Incepator caut cutit!!!

Mesajde zarpli alabai pe 20 Oct 2017, 20:07

Vezi, Sredneaziatskaya sunt mai putin impulsivi :))) Felicitari si multe rezultate la anu'!
Pe de alta parte, poate ar fi refulat si asiaticii, daca locuiau in Cluj si gaseau atata fusion cuisine si ciorbe de la 15 lei :))
zarpli alabai
 
Mesaje: 8
Membru din: 20 Oct 2017, 12:33

Re: Incepator caut cutit!!!

Mesajde soimu` pe 22 Oct 2017, 21:37

bun...omul vrea un cutit de bushcraft, nu de vanatoare.
Nu are mai nimic una cu alta.
Multumesc celor care m-au recomandat!
Domnule iubitor de natura.
Ca sa nu dai banii aiurea pe cutite facute pe miri unde, am pentru tine o lama din K720 Bohler, ( echivalentul O2), adica otel carbon de scule, nu are pretentii mari... dar la bushcraft isi face treaba.
Este dintr-un stoc mic ...de incercare si la care nu mai am timp sa pun manere..etc, Poti alege intre dimensiune de 11 sau 13 cm ... toate sunt pentru outdoor-bushcraft, si sper sa iti placa.
Repet, iti trimit o lama (gata calita) la care mai atasez doua bucati de lemn ( simplu, nu stabilizat), la alegere, de tisa sau wenghe, plus stifturi de alama.
Iti platesti doar transportul si iti faci tu manerul si teaca... (pentru care nu iti trimit piele, ca nu prea am).
Aceeasi oferta o am si pentru cei care m-au recomandat, sunt foarte surprins si foarte indatorat.
Astept pe privat datele ( nume, adresa si nr de telefon) si maine ( sau cand le primesc) fac pachetele.
Seara faina!
soimu`
Veteran
 
Mesaje: 695
Membru din: 25 Sep 2009, 13:57

Următorul

Înapoi la Sunt incepator, am nevoie de sfaturi!

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 19 vizitatori

Publicitate