Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 16 Apr 2024, 06:21

Munitii brenek pentru ori ce shok

Totul despre cartusele si munitiile de vanatoare, cu alice sau proiectil unic

Moderator: liviur

Munitii brenek pentru ori ce shok

Mesajde aderp iahim pe 23 Noi 2015, 17:00

Bună ziua. As dori sa va întreb dacă exista brenek pentru ori ce shok țin sa menționez ca dețin un fabarm axis al calibru 12. Mulțumesc anticipat
aderp iahim
 
Mesaje: 1
Membru din: 23 Noi 2015, 16:42

Re: Munitii brenek pentru ori ce shok

Mesajde laurul pe 23 Noi 2015, 17:23

Sauvestre daca iti place pretul....
Brenneke daca vrei ceva mai ieftinior...
Daca tragi mult unic pe soc plin, trage sauvestre sau orice imbracat in plastic.
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3077
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Munitii brenek pentru ori ce shok

Mesajde Alin3006 pe 23 Noi 2015, 18:25

aderp iahim scrie:Bună ziua. As dori sa va întreb dacă exista brenek pentru ori ce shok țin sa menționez ca dețin un fabarm axis al calibru 12. Mulțumesc anticipat


Vezi ca exista o intreaga sectiune despre arme si munitii. Voi muta acolo acest topic. Te rog sa citesti atent regulile de utilizare ale forumului, preferabil INAINTE de a mai posta altceva.
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Munitii brenek pentru ori ce shok

Mesajde dan_dumitrescu pe 23 Noi 2015, 19:49

laurul scrie:Sauvestre daca iti place pretul....
Brenneke daca vrei ceva mai ieftinior...
Daca tragi mult unic pe soc plin, trage sauvestre sau orice imbracat in plastic.



După Sauvestre l-ai pierdut!:))
Life is hard.It's harder when you're stupid. John Wayne
dan_dumitrescu
Veteran
 
Mesaje: 429
Membru din: 10 Ian 2010, 12:22
Locaţie: Targoviste

Re: Munitii brenek pentru ori ce shok

Mesajde laurul pe 23 Noi 2015, 20:05

Multi se pierd.....asa e cand esti tanar... #-o
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3077
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Munitii brenek pentru ori ce shok

Mesajde danut_s pe 23 Noi 2015, 20:44

Poti trage cu monolit ,hexolit,rosa ,dupo.
danut_s
Membru important
 
Mesaje: 174
Membru din: 07 Aug 2009, 16:12
Locaţie: buzau

Re: Munitii brenek pentru ori ce shok

Mesajde Andrei0794 pe 23 Noi 2015, 21:23

Trage linistit cu brenneke de la DDuplex...monolitu imi place mult si e 7 lei :)
Blaser R8 30-06,9.3x62
Merkel Suhl 12/70
Andrei0794
Membru important
 
Mesaje: 154
Membru din: 14 Feb 2014, 21:41

Re: Munitii brenek pentru ori ce shok

Mesajde pipabh pe 23 Noi 2015, 22:47

dan_dumitrescu scrie:
laurul scrie:Sauvestre daca iti place pretul....
Brenneke daca vrei ceva mai ieftinior...
Daca tragi mult unic pe soc plin, trage sauvestre sau orice imbracat in plastic.



După Sauvestre l-ai pierdut!:))


Nu cred ca a ajuns la litera "S" dupa "fraza" - brenek pentru ori ce shok
Fara intentia de a fi lipsit de politete dar... "asta e".

SAUVESTRE pt arma care o detine :D - http://www.sauvestre.com/12-70?lang=fr

Catare plina!
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1656
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: Munitii brenek pentru ori ce shok

Mesajde Alin3006 pe 23 Noi 2015, 22:58

Te inseli, omul vorbeste Feisbucheza…De aia n-ai inteles din prima.
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Munitii brenek pentru ori ce shok

Mesajde pipabh pe 23 Noi 2015, 23:05

Alin3006 scrie:Te inseli, omul vorbeste Feisbucheza…De aia n-ai inteles din prima.

Da d-le trecuti de prima tinerete incepem sa nu mai intelegem "tineretu!" asta.
Scuze initiatorului.
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1656
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: Munitii brenek pentru ori ce shok

Mesajde Cristi73 pe 24 Noi 2015, 12:31

aderp iahim scrie:Bună ziua. As dori sa va întreb dacă exista brenek pentru ori ce shok țin sa menționez ca dețin un fabarm axis al calibru 12. Mulțumesc anticipat

In odinea pretului
Sauvestre
Proiectilele unice de la DDuplex ( Dupo, Monolit, Hexolit)
Proiectile de tip gualandi ( printre cele mai ieftine si decente ca actiune Cheddite Palla Gualandi).

P.S. shok se scrie choke ( gatuire in engleza)
despre brenek nu mai zic
Werk Haenel Suhl cal 16
CZ 557 Sporter 7x64
Cristi73
 
Mesaje: 19
Membru din: 02 Feb 2014, 12:35
Locaţie: Deva

Re: Munitii brenek pentru ori ce shok

Mesajde egruiescu pe 27 Oct 2017, 12:51

Vă salut,
Dețin Fabarm 2x12/76 cu socuri fixe 1/2 și full. Aș dori să știu dacă muniția HEXOLIT 32 MAGNUM, cu proiectil unic poate fi folosită pentru aceste socuri.
Mulțumesc anticipat,
egruiescu
 
Mesaje: 15
Membru din: 16 Apr 2014, 20:05

Re: Munitii brenek pentru ori ce shok

Mesajde AXP pe 27 Oct 2017, 13:31

Da, se poate folosi. In principiu cam orice proiectil unic imbract in camasa, inele, sabot, .. de plastic moale, trece prin orice tip de "choke", in general producatorii acestor munitii specfica in clar aceste aspect, fie in fisele tehnice de produs, fie pe ambalajele acestor munitii, fie pe paginile de net a produselor respective.
Teava lisa calibrul 12 este uzual de cca 18.4-18.5 mm, "full choke" este o strangulare a tevii cu cca 1 mm, adica un diametru de cca 17.4-17.5 mm, ..., iar proiectilul Hexolit 32, are diametrul efectiv 16mm, fiind imbracat cu niste inele de plastic usor maleabil.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
22LR; 9x19; 308Win; 9,3x62; 6,5x55; 12;
AXP
Veteran
 
Mesaje: 694
Membru din: 03 Iul 2014, 11:25
Locaţie: Cluj

Re: Munitii brenek pentru ori ce shok

Mesajde Vlad_tulcea pe 27 Oct 2017, 14:21

Daca se foloseste Sauvestre ,in ciuda pretului recomand a nu se incerca direct pe vanat,punctul de impact al proiectilului Sauvestre magnum tras din teava lisa standard (indiferent de choke) difera cu 10-15 cm la 40 de m fata de punctul ochit normal pe lisa (aliniament bumb cu sina),din arma mea XLR cel putin se duc mai sus.
Incercati macar doua pentru a vedea cum se comporta comparativ cu punctul ochit,asa puteti evita ranirea vanatului dar si alte accidente.
Catare plina!
Vlad_tulcea
Membru important
 
Mesaje: 170
Membru din: 30 Sep 2011, 14:41

Re: Munitii brenek pentru ori ce shok

Mesajde AXP pe 27 Oct 2017, 15:39

Vlad_tulcea scrie:Daca se foloseste Sauvestre ,in ciuda pretului recomand a nu se incerca direct pe vanat,punctul de impact al proiectilului Sauvestre magnum tras din teava lisa standard (indiferent de choke) difera cu 10-15 cm la 40 de m fata de punctul ochit normal pe lisa (aliniament bumb cu sina),din arma mea XLR cel putin se duc mai sus.
Incercati macar doua pentru a vedea cum se comporta comparativ cu punctul ochit,asa puteti evita ranirea vanatului dar si alte accidente.
Catare plina!


Problema punctului de impact cu Sauvestre fata de alte proiectile, din cate retin, a mai fost discutata pe forum, ..., da asa este, difera, ..., eu folosesc Sauvestre intr-o lisa semi cu teava cilindrica dedicata pentru goana, teava fiind echipata cu sina weaver, respectiv dispozitiv de ochire, punct rosu, Burris Fast Fire 3, care permite ajustare-reglare specifica proiectilului folosit. Se pot monta sisteme de ochire optice cu posibilitate de ajustare-reglaj si pe sina ventilate de de la teava lisa. Eu personal consider un avantaj folosirea sistemelor optice punct rosu, datorita unei achizitiei mai rapida a tintei, dispartiiiei erorilor de paralaxa, indiferent de dinamica si pozitie de tragere.
Toate cele bune.
22LR; 9x19; 308Win; 9,3x62; 6,5x55; 12;
AXP
Veteran
 
Mesaje: 694
Membru din: 03 Iul 2014, 11:25
Locaţie: Cluj

Re: Munitii brenek pentru ori ce shok

Mesajde Vlad_tulcea pe 27 Oct 2017, 22:59

AXP poti sa pui o poza cu un grupaj sau sa-mi zici macar ce grupaje ai reusit cu teava cilindrica si Burris Fast Fire 3, eu am incercat cu Docter III prins pe teava normala(tribore) dupa ce am tras destule Sauvestre fara sa obtin un grupaj multumitor ,am constatat ca prinderea Docterului pe arma nu e chiar fixa,Sauvestre avand un recul destul de mare chiar si din semi imi modifica punctul de impact.Nu am mai repetat testul,dar o sa urmeze dupa ce o sa-mi iau o prindere pt Docter direct de sina ,nu pe culata cum este acum.
Vlad_tulcea
Membru important
 
Mesaje: 170
Membru din: 30 Sep 2011, 14:41

Re: Munitii brenek pentru ori ce shok

Mesajde yoghi pe 28 Oct 2017, 03:24

Vlad_tulcea scrie:.....
Incercati macar doua pentru a vedea cum se comporta comparativ cu punctul ochit,.....!



Eu zic sa nu mai strice vanatorul ,banii pe cele doua cartuse.cel mai elegant este sa mergi cu arma pe umar si cand ajungi in stand , cere de la vecin trei cartuse.Daca impusca mistretul garantez ca si altii se vor inghesuii sa-i mai dea cartuse.Daca nu vine coltosul in ziua aia , pleaca omul acasa cu trei cartuse.
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3758
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Munitii brenek pentru ori ce shok

Mesajde AXP pe 28 Oct 2017, 06:35

Vlad_tulcea scrie:AXP poti sa pui o poza cu un grupaj sau sa-mi zici macar ce grupaje ai reusit cu teava cilindrica si Burris Fast Fire 3, eu am incercat cu Docter III prins pe teava normala(tribore) dupa ce am tras destule Sauvestre fara sa obtin un grupaj multumitor ,am constatat ca prinderea Docterului pe arma nu e chiar fixa,Sauvestre avand un recul destul de mare chiar si din semi imi modifica punctul de impact.Nu am mai repetat testul,dar o sa urmeze dupa ce o sa-mi iau o prindere pt Docter direct de sina ,nu pe culata cum este acum.

Poza cu grupaj nu am, ..., reglaje-verificari de grupaj am facut acum vreo 2 ani, si eu nu fac colectie de tinte. La vremea respectiva grupajul era undeva la 4cm la o distanta de 60-65m (pentru mine asta fiind zona de confort cu punctul rosu). In rest verificarea periodica este fie “live”, fie cate unu-doua focuri in doza sau PET de suc, tinta fiind atinsa, consider ca isi face treaba. La mine, dispozitivul de ochire este montat pe sina Weaver, care este fixata din fabrica pe teava (Benelli M-teava slug 76 Magnum 20" CYL), deci punctul rosu pleaca odata cu teava.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
22LR; 9x19; 308Win; 9,3x62; 6,5x55; 12;
AXP
Veteran
 
Mesaje: 694
Membru din: 03 Iul 2014, 11:25
Locaţie: Cluj

Re: Munitii brenek pentru ori ce shok

Mesajde Vlad_tulcea pe 28 Oct 2017, 22:33

Multumesc pentru raspuns AXP,din teava tribore ma indoiesc ca o sa gasesc o munitie cu care sa pot scoate un grupaj decent,dar voi continua sa incerc.
Vlad_tulcea
Membru important
 
Mesaje: 170
Membru din: 30 Sep 2011, 14:41

Re: Munitii brenek pentru ori ce shok

Mesajde pipabh pe 29 Oct 2017, 08:14

Vlad_tulcea scrie:Multumesc pentru raspuns AXP,din teava tribore ma indoiesc ca o sa gasesc o munitie cu care sa pot scoate un grupaj decent,dar voi continua sa incerc.

POti sa detaliezi putin? Nu trag la mistret cu unice dar chiar ai facut o afirmatie interesanta!
Ce are teava tribore sa nu scoti grupaje decente?
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1656
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: Munitii brenek pentru ori ce shok

Mesajde Vlad_tulcea pe 29 Oct 2017, 16:18

Depinde ce consideri un grupaj decent,cu Sauvestre si punct rosu Docter III la 40 de m grupajul se "imprastie"
in 10-12 cm,ceea ce pe mine ma nemultumeste,am incercat diverse sortimente de unice.
La interiorul tevii tribore,diametrul variaza (lucru care se simte si la curatat) pentru a se pastra o omogenitate a alicelor pe tinta cat mai buna,designul interior al tevii cat si lungimea ei nu-s favorabile pentru o tragere precisa cu unice.Eu unul nu ma simt confortabil sa trag cu unic la peste 40 de m la vanatoare ,unde trasul rapid si din mana sporeste eroarea.
Vlad_tulcea
Membru important
 
Mesaje: 170
Membru din: 30 Sep 2011, 14:41

Re: Munitii brenek pentru ori ce shok

Mesajde pipabh pe 29 Oct 2017, 17:28

Vlad_tulcea scrie:Depinde ce consideri un grupaj decent,cu Sauvestre si punct rosu Docter III la 40 de m grupajul se "imprastie"
in 10-12 cm,ceea ce pe mine ma nemultumeste,am incercat diverse sortimente de unice.
La interiorul tevii tribore,diametrul variaza (lucru care se simte si la curatat) pentru a se pastra o omogenitate a alicelor pe tinta cat mai buna,designul interior al tevii cat si lungimea ei nu-s favorabile pentru o tragere precisa cu unice.Eu unul nu ma simt confortabil sa trag cu unic la peste 40 de m la vanatoare ,unde trasul rapid si din mana sporeste eroarea.

Nu e o explicatie care sa ma multumeasca! E o terorie cel putin pentru mine dintr-un simplu presupus! O teorie fara o baza! Ati avut o arma cu astfel de tevi, ati tras si v-a nemultumit?
Eu pot sa spun ca am avut o arma cu asfel de tevi, Fabarm Axis Al cal 12.
http://www.fabarm.com/web_eng/dettaglio ... o.asp?i=63
Si mai pot spune ca am tras si in poligon cu unice cu acea arma! In poligon la Satu Mare la 50m cu 2 unice:
BP thrill shock si cu:
https://rws-munition.de/en/rws-hunting- ... l#!4/114/0
Ce pot sa-ti spun ca la 50m am pus unicele , ambele intr-un diamentru de 5 respectiv 7 cm. Am tras cate 5 cu fiecare model cu INNER HP CYL.
Asa ca, doar dintr-o simpla presupunere fara documentatie nici macar pe propria piele, sa emiti o teorie nu mi se pare ok. Sperii lumea de pe forum!
Nu spun ca nu ar fi asa cum spui tu dar te rog sa-mi aduci argumente mai solide. Pana atunci ....las-o mai moale
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1656
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: Munitii brenek pentru ori ce shok

Mesajde violiv pe 30 Oct 2017, 07:13

Inca de acum jumate de mileniu, de pe cand se lansau primele proiectile propulsate de pulbere s-a constatat ca trebuie sa existe o potrivire cat mai stransa intre teava si proiectil. Teava larga si proiectilul mic fac ca acesta din urma sa parcurga traseul prin teava mai mult sau mai putin ca un ou intr-o galeata si directia pe care va parasi teava este aleatorie.
Marea majoritate a liselor moderne au tevi de diametre mai mari decat cele de acum 50 ani. Sint proiectate si construite sa traga cat se poate de bine incarcaturi mari de alice la viteze imposibile acum 50 de ani.
Numai vanatorul adevarat roman are pretentia ca o astfel de arma sa traga si proiectilele unice perfect. Pur si simplu fabricantii nu si-au propus acest lucru.
Am gresit, nu numa romanii vor arme universale. Se pare ca sint mai multi ... de asta B&P a scos o serie de unice "supracalibrate", acele Thrill de care pomeneai si care au un diametru semnificativ mai mare decat unicele clasice, construite asa tocmai pentru tevile mari de azi. Si la 12 si la 20 diametrele sint mai mari si se pot scoate grupaje decente cu ele.
Desi nu sint mare amator de unice am testat un raft de lise moderne cu mai tot ce-a aparut in materie de unice.
Si sustin parerea exprimata mai sus: vrei grupaje stranse, cumpara teava dedicata unicelor, fie ea lisa sau cu ghinturi. Altfel, e la noroc.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Munitii brenek pentru ori ce shok

Mesajde Vlad_tulcea pe 30 Oct 2017, 15:05

Nu am vrut sa lungesc/detaliez discutia deoarece s-a mai discutat acest subiect pe forum si nici nu am vrut sa sperii pe nimeni,voiam doar sa impartasim experiente si realizari in trasul cu unice.
Daca citeai cu atentie toata discutia ai fi vazut ca am mentionat ca am tras cu o semi XLR (Fabarm XLR) cu teava tribore.
Eu am zis clar ca am incercat diferite munitii si Sauvestre asta inseamna tras multe bucati,ultima data am tras Sauvestre 20 de bucati,mie nu mi-a iesit un grupaj satisfacator.
Daca ai reusit sa bagi 10 unice intr-un diametru de 5-7 cm la 50 de m te felicit,eu mai sus ma refeream la un experiment cu Sauvestre.Eu nu am reusit un grupaj bun,poate nu-s un bun tragator,asta a fost experimentul meu ,nu trebuie nimeni sa se sperie,din contra sa incerce cat mai mult pe propria arma.
Argumente mai solide decat un experiment practic urmat de o concluzie ,nu stiu sa-ti dau ,dar observ ca ti-a dat domnu' Violiv.
Vlad_tulcea
Membru important
 
Mesaje: 170
Membru din: 30 Sep 2011, 14:41


Înapoi la Discutii despre munitii, caracteristicile lor, performante

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 19 vizitatori

Publicitate