Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Mar 2024, 15:51

Recomandare (vanator incepator nou )

Topic pur informativ, destinat celor care vor sa imbratiseze aceasta nobila arta si nu stiu care sunt etapele de parcurs.

Recomandare (vanator incepator nou )

Mesajde wolfff pe 27 Oct 2017, 16:34

Salutare,anul trecut am pus intrebari legate de regulile de obtinere a permisului de vanator...iata ca a trecut 1 an si am ajuns sa obtin acel permis.
Ca toti incepatorii ce au trecut pe la aceasta rubrica vin si eu cu unele intrebari pentru cei mai iscusiti dintre voi.
Recomandare arma de preferat noua:caut vanatul cu pene(rate,fazan,potarnichii),iepure si mai rar mistret si caprior.
Ca si buget zic undeva la 2500-3500+/-(n'as vrea sa investesc prea mult incepator fiind)
Dupa ce m-am documentat aici pe forum,ma gandesc serios la o semiautomata si ar fi MP155 sau varianta 2-a beretta a300 second..am gasit-o undeva la 2700 lei.
Multumesc si astept cu nerabdare recomandarile voastre
wolfff
Membru activ
 
Mesaje: 64
Membru din: 26 Sep 2016, 19:02

Re: Recomandare (vanator incepator nou )

Mesajde laurul pe 27 Oct 2017, 17:06

Felicitari !

In bugetul ala , ai de unde alege!
Probeaza, pipaie, probeaza, priveste, probeaza.... si ia-o pe aceea care ti se potriveste cel mai mult.
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3065
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Recomandare (vanator incepator nou )

Mesajde pipabh pe 27 Oct 2017, 18:52

wolfff scrie:Salutare,anul trecut am pus intrebari legate de regulile de obtinere a permisului de vanator...iata ca a trecut 1 an si am ajuns sa obtin acel permis.
Ca toti incepatorii ce au trecut pe la aceasta rubrica vin si eu cu unele intrebari pentru cei mai iscusiti dintre voi.
Recomandare arma de preferat noua:caut vanatul cu pene(rate,fazan,potarnichii),iepure si mai rar mistret si caprior.
Ca si buget zic undeva la 2500-3500+/-(n'as vrea sa investesc prea mult incepator fiind)
Dupa ce m-am documentat aici pe forum,ma gandesc serios la o semiautomata si ar fi MP155 sau varianta 2-a beretta a300 second..am gasit-o undeva la 2700 lei.
Multumesc si astept cu nerabdare recomandarile voastre

Felicitari!
Cu o singura "chestie" nu sunt impacat. De unde conceptul ca daca esti vanator tanar sa nu investesti mult in prima arma!!!!!!???? Va fi a ta , cand se considera ca un vanator are experienta sa treaca la un alt nivel in ceea ce priveste armele?
Sunt vanatori cu 20-25 ani experienta ! care vin la vanatoare, in zilele noastre cu cartuse de hartie!, au experienta in permis si atat.
Uite aici (nu fac reclama deloc!!!) de ce nu?
https://www.arw.ro/arme-cu-tevi-suprapu ... 6-71-msoc/
https://www.arw.ro/arme-semiautomate/winchester-guns/
Cate si mai cate....
Eu as face un efort si as lua una noua dupa ce pun in umar, verific .... cateva.
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1656
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: Recomandare (vanator incepator nou )

Mesajde wolfff pe 27 Oct 2017, 19:28

Multumesc de raspunsuri,ca si argument pt "a nu investii prea mult" vin si zic ca fiind incepator,nu stiu prea multe lucruri in manuirea armei,poate o scap jos,sau nu o curat bine..mai stiu eu ce+ca nu stiu exact la ce sa ma astept cand o folosesc,nu stiu unde este daca ma exprim bine "apogeul vanatorii"(sau cat mai bine),nu o consider o piesa de mobilier sau un articol vestimentar cu care sa ma simt bine daca o port,si ieftin nu inseamna intotdeauna PROST..Sunt pescar de spinning si acum 6 ani cand m-a cuprins acest sport foloseam un echipament(lanseta+mulineta) a caror valoare nu depasa 100 lei..acum dupa 6 ani pot sa spun ca 1 mulineta din ce folosesc eu face valoric cat un RIZZINI ARGO recomandat de pipabh..deci o fac treptat si cu experienta acumulata
Acum sper sa ramanem strict la recomandari si argumente pro/contra a acelor arme sau altele.Multumesc.
wolfff
Membru activ
 
Mesaje: 64
Membru din: 26 Sep 2016, 19:02

Re: Recomandare (vanator incepator nou )

Mesajde AXP pe 27 Oct 2017, 19:43

@pipabh, uzual in cazul majoritatii vanatorilor noi, dupa 2-3 ani de acumulare de experienta practica si diferite cunostinte si deprideri, se ajunge ca perceptiile sa se schimbe, sa se defineasca altfel, ..., ajung sa vada si sa simta ceea ce cu 2-3 ani in urma nu vedeau, nu simteau, sau nu apreciau suficient, ..., astfel se ajunge cu dupa acei ani, sa isi schimbe “garderoba”, ..., de aceea unii considera ca la inceput investesc mai putin, ..., pana li se contureaza “gusturile” mai bine, ..., si nu cred ca neaparat gresesc in acest mod de gandire, ..., minimizeaza pierderile in investitia initiala, cand inca “gusturile” nu sunt bine definite, ..., oare tu nu ai schimbat “primul set” de “jucarii”, descoperind ca ti s-au rafinat “gusturile”? :-\
Revenind on-topic, @wolfff, cum spunea alt coleg mai sus, pune mana pe cat mai multe, pipaiele, epoleaza cu fiecare, vezi cum le simti, cum le percepi tu ca iti “vin” si functie de asta alege, ...
22LR; 9x19; 308Win; 9,3x62; 6,5x55; 12;
AXP
Veteran
 
Mesaje: 694
Membru din: 03 Iul 2014, 11:25
Locaţie: Cluj

Re: Recomandare (vanator incepator nou )

Mesajde pipabh pe 27 Oct 2017, 19:56

AXP scrie:@pipabh, uzual in cazul majoritatii vanatorilor noi, dupa 2-3 ani de acumulare de experienta practica si diferite cunostinte si deprideri, se ajunge ca perceptiile sa se schimbe, sa se defineasca altfel, ..., ajung sa vada si sa simta ceea ce cu 2-3 ani in urma nu vedeau, nu simteau, sau nu apreciau suficient, ..., astfel se ajunge cu dupa acei ani, sa isi schimbe “garderoba”, ..., de aceea unii considera ca la inceput investesc mai putin, ..., pana li se contureaza “gusturile” mai bine, ..., si nu cred ca neaparat gresesc in acest mod de gandire, ..., minimizeaza pierderile in investitia initiala, cand inca “gusturile” nu sunt bine definite, ..., oare tu nu ai schimbat “primul set” de “jucarii”, descoperind ca ti s-au rafinat “gusturile”? :-\

Partial de acord! :D
Eu am schimbat si prima si a doua !
Dar stii cum e? Sincer mi-a placut de la inceput "foie gras"! Apoi am incercat sa vad cum il pregatesc diversi bucatari! :D
Daca nu puteam, luam ficatei de pui de la Auchan si incercam sa-i pregatesc eu in mai multe feluri!
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1656
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: Recomandare (vanator incepator nou )

Mesajde adrian1123 pe 27 Oct 2017, 21:33

Mergeti in poligon inainte de a cumpara,invatati de la profesionisti(instructori) sa epolati incercati acolo cateva arme.Nu invatati A,B,C ul tragerii dupa ureche si veti sti ce vreti de la o arma dupa ce veti sti bine sa o manuiti.In primul rand patul sa vi se potriveasca,dar la inceput sa va explice cineva cum e cand vi se potriveste.Spor.
adrian1123
Veteran
 
Mesaje: 441
Membru din: 01 Oct 2009, 20:46

Re: Recomandare (vanator incepator nou )

Mesajde yoghi pe 28 Oct 2017, 01:24

si in poligon gasesti
Beretta; Browning sau o rusoaica veche.


sfatuitorul ....ala e baza... :mrgreen: acum ca se pricepe sau doar te indeamna la pusca pe care o doreste el....!! :ymalien:
vei afla cand vrei sa o vinzi cine e primul doritor.**==

acum cu rusoaica aia 155. E buna dar....nu pt tine.
vezi de o italianca corporatista ,prezentabila ,cu o rochie mini dar nesifonata. :D
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Recomandare (vanator incepator nou )

Mesajde wolfff pe 28 Oct 2017, 05:36

Pai asta e o mare treaba cu poligonul,eu sincer am tras doar cu o arma a unui prieten vanator,are o juxtapusa turceasca veche si cam dereglata,patul e facut de el din lemn de nuc,e grea si veche.in magaazine am probat si rusesti si italience care sunt mai frumos lucrate,mai usoare insa nu stiu la ce sa raman-gresesc undeva daca raman la una second mai de calitate decat cele rusesti ?Care ar fi cel mai urat lucru care se poate intampla ?
wolfff
Membru activ
 
Mesaje: 64
Membru din: 26 Sep 2016, 19:02

Re: Recomandare (vanator incepator nou )

Mesajde wolfff pe 28 Oct 2017, 05:37

Dati-mi exemple de ce alternative as avea sa cele second .(fie italience sau alte natii :D )
wolfff
Membru activ
 
Mesaje: 64
Membru din: 26 Sep 2016, 19:02

Re: Recomandare (vanator incepator nou )

Mesajde AXP pe 28 Oct 2017, 06:59

wolfff scrie:Dati-mi exemple de ce alternative as avea sa cele second .(fie italience sau alte natii :D )

Daca esti chitit pe semiautomata, Benelli este o optiune buna, eu personal (si cred ca si alti colegi) consider ca este printre cei mai buni producatori de arme semiautomate lise. Acum, de care model din gama liselor semi de la Benelli este alegerea fiecaruia, ..., depinde de gusturi (lemn/sintetic, ...), afinitati, “buzunar”, “pitici”, ... etc, varfurile de gama sunt considerate Vinci, ... Rafaelo, ..., dar aceasi treaba o fac si Montefeltro sau M2.
22LR; 9x19; 308Win; 9,3x62; 6,5x55; 12;
AXP
Veteran
 
Mesaje: 694
Membru din: 03 Iul 2014, 11:25
Locaţie: Cluj

Re: Recomandare (vanator incepator nou )

Mesajde wolfff pe 28 Oct 2017, 08:00

vorbim de alti bani,mi-am dublat bugetul cu astfel de recomandari-te cred ca-s bune si merita banii insa $$$$
wolfff
Membru activ
 
Mesaje: 64
Membru din: 26 Sep 2016, 19:02

Re: Recomandare (vanator incepator nou )

Mesajde NicuNicuta pe 28 Oct 2017, 08:44

Salut,

Desi am 4 ani de cand mi-am luat prima arma, sunt tot un vanator tanar. Frecventa iesirilor ar fi odata la doua saptamani(ca medie), am ajuns la 3 arme si la fiecare dintre ele stiu ce-mi place si ce nu-mi place.
Prima arma, evident o lisa, si singura pe care o am, am achizitionat-o plecand de la un rationament asemnator ca al tau, plus faptul ca eram speriat de recul. Si am ales o Beretta Urika cu pat sintetic, frumoasa dar grea.
Daca as fi avut atunci mintea de acum as fi ales o suprapusa pe lemn, in acelasi buget, 3000 ron; dar pentru mine e clar, tot o Beretta :D cam orice altceva am vazut si papait nu mi-a ramas la inima, chestie de preferinte.

Mult succes in alegere.
Cu Stimă,
Nicolae
Avatar utilizator
NicuNicuta
Membru important
 
Mesaje: 284
Membru din: 23 Ian 2011, 23:10

Re: Recomandare (vanator incepator nou )

Mesajde AXP pe 28 Oct 2017, 09:14

wolfff scrie:vorbim de alti bani,mi-am dublat bugetul cu astfel de recomandari-te cred ca-s bune si merita banii insa $$$$

Mai cauta, ..., un Montefeltro sh sau un M1/M2, il gasesti in zona de buget, mai catre 3000+, ...
Uite, doar la o prima cautare:
https://www.earme.ro/benelli-montefeltro/ant-3267/
https://www.earme.ro/benelli-smiautomat ... /ant-3773/
https://www.earme.ro/benelli-super-90/ant-4356/
http://www.carabina.ro/anunturi/3-arme- ... ta-benelli
http://www.carabina.ro/anunturi/3-arme- ... ontefeltro
22LR; 9x19; 308Win; 9,3x62; 6,5x55; 12;
AXP
Veteran
 
Mesaje: 694
Membru din: 03 Iul 2014, 11:25
Locaţie: Cluj

Re: Recomandare (vanator incepator nou )

Mesajde wolfff pe 28 Oct 2017, 12:01

iti dai seama ca eu asa habarnist cum sunt cand vine vb de arme sa-mi iau si una second chiar ar fi primejdios,cel putin nu stiu dupa ce sa ma uit cand cumpar o astfel de arma,ce trebuie sa aiba/ce nu ..si tot asa..sau merg cu mecanic dupa mine :D
wolfff
Membru activ
 
Mesaje: 64
Membru din: 26 Sep 2016, 19:02

Re: Recomandare (vanator incepator nou )

Mesajde AXP pe 28 Oct 2017, 13:52

wolfff scrie:iti dai seama ca eu asa habarnist cum sunt cand vine vb de arme sa-mi iau si una second chiar ar fi primejdios,cel putin nu stiu dupa ce sa ma uit cand cumpar o astfel de arma,ce trebuie sa aiba/ce nu ..si tot asa..sau merg cu mecanic dupa mine :D

Atunci, apelezi la ajutorul unui coleg de breasla mai priceput, cu mai multa experienta, care sa te insoteasca, sa te cosilieze.
22LR; 9x19; 308Win; 9,3x62; 6,5x55; 12;
AXP
Veteran
 
Mesaje: 694
Membru din: 03 Iul 2014, 11:25
Locaţie: Cluj

Re: Recomandare (vanator incepator nou )

Mesajde wolfff pe 28 Oct 2017, 17:12

Sa restrang subiectul:
Bock sau Semiautomata ?
wolfff
Membru activ
 
Mesaje: 64
Membru din: 26 Sep 2016, 19:02

Re: Recomandare (vanator incepator nou )

Mesajde pipabh pe 28 Oct 2017, 18:17

wolfff scrie:Sa restrang subiectul:
Bock sau Semiautomata ?

La intrebarea asta iti raspunzi singur!
Ambele. :D
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1656
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: Recomandare (vanator incepator nou )

Mesajde wolfff pe 28 Oct 2017, 20:50

+o carabina si vanator ma fac :D
wolfff
Membru activ
 
Mesaje: 64
Membru din: 26 Sep 2016, 19:02

Re: Recomandare (vanator incepator nou )

Mesajde NicuNicuta pe 29 Oct 2017, 19:42

AXP scrie:
wolfff scrie:iti dai seama ca eu asa habarnist cum sunt cand vine vb de arme sa-mi iau si una second chiar ar fi primejdios,cel putin nu stiu dupa ce sa ma uit cand cumpar o astfel de arma,ce trebuie sa aiba/ce nu ..si tot asa..sau merg cu mecanic dupa mine :D

Atunci, apelezi la ajutorul unui coleg de breasla mai priceput, cu mai multa experienta, care sa te insoteasca, sa te cosilieze.

Aceiasi problema am avut-o si eu.
Am ales sa cumpar de la armurier care avea mai multe la vanzare, si pe care l-am simtit prin telefon dornic sa ma ajute si sa-mi raspunda cu mare calm la absolut toate intrebarile mele aberante de necunoscator :)
Cu Stimă,
Nicolae
Avatar utilizator
NicuNicuta
Membru important
 
Mesaje: 284
Membru din: 23 Ian 2011, 23:10

Re: Recomandare (vanator incepator nou )

Mesajde wolfff pe 30 Oct 2017, 06:08

De la magazinul de arme(acolo unde este si asociatia in care sunt inscris) mi s-a recomandat in loc de mp155 nou,o beretta a300 Outlander,cu pat sintetic folosita la inchiriat pentru italienii care mai vin la vanatoare,undeva in 2700 lei...acum nu stiu..sa fie oare cam obiectiv armurierul sau nu..
wolfff
Membru activ
 
Mesaje: 64
Membru din: 26 Sep 2016, 19:02

Re: Recomandare (vanator incepator nou )

Mesajde Ghinda pe 30 Oct 2017, 08:34

Vai de curul tau!
Te-ai apucat de cerut sfaturi!
Dupa vanatul cautat ia una cu 2 tavi, bock sau juxstapusa. Mai departe tu stii. Si neaparat inainte fa ce a zis @yoghi.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Recomandare (vanator incepator nou )

Mesajde wolfff pe 30 Oct 2017, 17:01

pai ce sa fac,sa-mi cumpar arma de capul meu asa,doar ca e frumoasa nu pot...interactionez cu voi aici si apoi ma decid eu ce sa-mi iau...ca sigur pana la anul o sa am 5-6 arme ..dar e greu cu inceputul si la mine..
wolfff
Membru activ
 
Mesaje: 64
Membru din: 26 Sep 2016, 19:02

Re: Recomandare (vanator incepator nou )

Mesajde yoghi pe 30 Oct 2017, 20:52

Arme de la inchiriat?
un sezon de prepelite vara +un sezon de gaste toamna = 8000___12000 de cartuse/an.
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Recomandare (vanator incepator nou )

Mesajde wolfff pe 31 Oct 2017, 06:31

Or fi reconditionate :))
wolfff
Membru activ
 
Mesaje: 64
Membru din: 26 Sep 2016, 19:02

Re: Recomandare (vanator incepator nou )

Mesajde iliealexandruionut pe 02 Noi 2017, 13:20

Salut ,,lupule"...s a cam zis ce era de zis pe subiect dar mai intaresc si eu cateva,mai direct si fara menajamente
1.ia o arma care sa ti vina bine in umar,cu care sa faci usor epolarea(aici megi cu cineva care e mai vechi sau citeste muuuult)
2.nu i musai sa o vinzi dupa ceva vreme asa ca alege bine din prima cu un echilibru bun intre chibzuiala si suflet.
3.fugi ca dreacu de tamaie de armele inchiriate la italieni.asa cum s a zis mai sus au un numar urias de focuri si riscul sa se buleasca ceva in urmatoarele sezoane este ridicat.
4.bugetul tau este unul ok pt o arma sh si nu cumva sa crezi ca vei cumpara cirucuri.beleste ochii ..(restul il stii tu :lol: )
5.recomandare personala, fugi de mp uri si rusoaice in general(vechi sau noi).ai ulte optiuni printre italience,spanioloaice,frantuzesti la preturi bune si o calitate net superioara.plus ca majoritatea sunt si frumoase!
6.INAINTE SA CUMPREI TRAGE CU CAT MAI MULTE ARME IN TOATE CONFIGURATIILE !

Spor si mult succes!
citeste mult..invata..si mai apoi incearca!
iliealexandruionut
Veteran
 
Mesaje: 781
Membru din: 10 Mar 2012, 14:26

Re: Recomandare (vanator incepator nou )

Mesajde wolfff pe 02 Noi 2017, 21:28

Salut si multumesc pt sfaturi,maine merg sa probez ceva arme,poate chiar o sa ma decid daca-mi place ceva,oricum exclud varianta sa cumpar second,asta din diferite principii,cat despre cele rusesti nu stiu dar toti vanatorii din grupa mea sustin ca sunt "tin la tavaleala",si pot afirma ca nu pleaca cu tolba goala acasa dupa o sesiune de vanatoare..in rest multumesc.
wolfff
Membru activ
 
Mesaje: 64
Membru din: 26 Sep 2016, 19:02

Re: Recomandare (vanator incepator nou )

Mesajde NicuNicuta pe 02 Noi 2017, 22:48

wolfff scrie:Salut si multumesc pt sfaturi,maine merg sa probez ceva arme,poate chiar o sa ma decid daca-mi place ceva,oricum exclud varianta sa cumpar second,asta din diferite principii,cat despre cele rusesti nu stiu dar toti vanatorii din grupa mea sustin ca sunt "tin la tavaleala",si pot afirma ca nu pleaca cu tolba goala acasa dupa o sesiune de vanatoare..in rest multumesc.

Eu cred ca toate tin la tavaleala, depinde cat vrei tu sa tii la ea. Am vazut un Beneli Vinci tavalit bine bine si inca putea ca nou.
Legat de tolba goala, cred ca tine mai mult de piesa a 4-a.
Cu Stimă,
Nicolae
Avatar utilizator
NicuNicuta
Membru important
 
Mesaje: 284
Membru din: 23 Ian 2011, 23:10

Re: Recomandare (vanator incepator nou )

Mesajde metrix77 pe 04 Noi 2017, 12:46

@wolfff cumpara ce arma iti place si ce iti permiti!
Important este sa iti placa si sa fie in stare de functionare. Oricum, dupa un timp, cand vei acumula mai multa experienta ori vei vedea si proba alte arme, o vei schimba.
Am fost si eu in situatia ta, 2 ani m-am tot uitat dupa arme. Am deschis topic, parari, sugestii si tot unde mi-a spus @violiv am ajuns, la un MP153
Eu am fost setat pe bock...bla bla..
MP-ul ma costat 900 lei(din 2008) in stare foarte buna(zic eu).
Joi am fost la prima vanatoare cu arma si am adaugat pe tablou un fazan.
Vorba unuia "cu burta plina, toti avem pricipii"
metrix77
Membru activ
 
Mesaje: 85
Membru din: 02 Apr 2015, 12:56
Locaţie: Satu Mare


Înapoi la Sunt incepator, am nevoie de sfaturi!

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 11 vizitatori

Publicitate