Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 07:04

Va salut!Pareri pentru prima mea carabina!

Topic pur informativ, destinat celor care vor sa imbratiseze aceasta nobila arta si nu stiu care sunt etapele de parcurs.

Va salut!Pareri pentru prima mea carabina!

Mesajde MihaiLTrandafir pe 26 Noi 2017, 17:22

Salutare toturor! Sunt vanator de aproape 3 ani. Vinez intr-o zona de deal si majoritatea vinatorilor le facem la goana! Detin un IJ 26 cal 12 , o arma veche in stare destul de ok.Sunt decis sa imi cumpar o carabina si tot citesc pe forum fel si fel de pareri.Vreau o arma noua dar nu dau inapoi nici pentru una second hand. M-am oprit asupra catorva modele: blaser r8 sau r93 ,merkel rx helix sau kr1. Pentru optica ma gandesc la un aimpoint. Mi-am impus un buget de maxim 20000 lei,dar tinand cont ca este prima mea carabina si nu am de gand sa fac o colectie de arme bugetul poate fi putin marit. As avea nevoie de niste sfaturi si pareri mai concrete. Va multumesc anticipat.
MihaiLTrandafir
 
Mesaje: 10
Membru din: 26 Noi 2017, 14:31

Re: Va salut!Pareri pentru prima mea carabina!

Mesajde marc12/76 pe 26 Noi 2017, 18:29

Apoi mare salt de la IJ la Blaser/Merkel. La banii de care dispui trebuie musai sa le incerci , sa ramai cu ea, s- o potrivesti. Esti sigur pe ea/ele??? Eu zic ca un vanator complet are min. 3 arme, ideal 6 :)
marc12/76
Membru activ
 
Mesaje: 113
Membru din: 21 Noi 2014, 10:18

Re: Va salut!Pareri pentru prima mea carabina!

Mesajde MihaiLTrandafir pe 26 Noi 2017, 19:34

Sunt plecat din tara si vin de cateva ori pe an acasa.Armele o sa le tin la armurier asa ca mi-ar fi destul de dificil sa detin mai multe. Stiu ca e un salt urias,tocmai de aceea cer parerile unor profesionisti.
MihaiLTrandafir
 
Mesaje: 10
Membru din: 26 Noi 2017, 14:31

Re: Va salut!Pareri pentru prima mea carabina!

Mesajde NEO pe 26 Noi 2017, 19:57

Buna! Te poti uita si la Sauer 404,303 sau Heym SR30 ! Sunt arme bune ,detin un heym sr30 si sunt multumit de el !
NEO
Nou membru
 
Mesaje: 37
Membru din: 30 Apr 2017, 14:08

Re: Va salut!Pareri pentru prima mea carabina!

Mesajde AXP pe 26 Noi 2017, 21:00

NEO scrie:Buna! Te poti uita si la Sauer 404,303 sau Heym SR30 ! Sunt arme bune ,detin un heym sr30 si sunt multumit de el !

viewtopic.php?f=73&t=17328&start=30
Heym SR30, ..., nu cumva asta este modelul de arma care trebuie curatat la fiecare 2 focuri ca sa mentina un grupaj decent? :roll:
22LR; 9x19; 308Win; 9,3x62; 6,5x55; 12;
AXP
Veteran
 
Mesaje: 694
Membru din: 03 Iul 2014, 11:25
Locaţie: Cluj

Re: Va salut!Pareri pentru prima mea carabina!

Mesajde iliealexandruionut pe 26 Noi 2017, 21:39

Te salut si eu.
NU sunt vreun cunoscator dar pt ca pot,imi dau si eu cu parerea in speranta ca nu voi deranja ,din nou,vreun ,,guru" de pe aici..
Hai sa definim niste treburi:
-ce cal iti trebuie cu adevarat?
porcul il dai jos in goana si cu 243 daca esti meserias,dar parca mai mare incredere ai in tine cu un 9,3 si sansele ca coltosul sa cada in foc sunt mai mari!
-vrei ceva pt goana ,sa zicem 90% sau parca te ai duce si la o panda mai pe inserat..unde sa tragi cu incredere pe la 200..250m reali.Nu de alta dar si aici este diferenta mare intre 270 si ,din nou 9,3.
-vrei ceva cat mai aproape de ,,universal"..mergi pe 30-06 si nu dai gresi...sau 8X68..

Acu despre arme strict.
Toate brand urile /modelel enumerate de tine sunt titrate,sa zic asa.Cauta pe aici pe forum si ai sa gasesti tone de informatii despre fiecare.ALEGEREA FINALA ESTE DOAR A TA IN FUNCTIE DE CUM TE SIMTI!!
Toate s bune si toate au cate ceva ce determina pe unul sau pe altul sa aleaga altceva.Eu,bugetul tau l as imparti exact la jumatate pt arma si optica/sina/prinderi.Din auzite si putina experienta stiu asa:optica trebuie sa fie clar la nivelul maxim ce ti l poti permite pt ca armele pot mai mult decat majoritatea celor ce apasa pe tragaci..
De 20.000 ron..un Blaser SH,optica SB sau Leica tot Sh,ceva prinderi tapene si catare sa ai!!
Uite,eu sunt la a 3 a carabina si dupa muuuulte cautari am ales un 243,teava heavy,tragaci reglabil,aspect militar(nu mi place lemnul uzual..cand o sa am bani imi iau direct grade 11 de la Blaser..) optica 3-12X56..Brand urile le am stabilit si pe alea,bugetul maxim 17.000 ron.Asta asa,sa ti faci o idee mai concreta despre o alta alegere.

Cu respect.
citeste mult..invata..si mai apoi incearca!
iliealexandruionut
Veteran
 
Mesaje: 781
Membru din: 10 Mar 2012, 14:26

Re: Va salut!Pareri pentru prima mea carabina!

Mesajde yoghi pe 26 Noi 2017, 23:12

Eu zic sa vezi cum arata un Sauer 202E.
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Va salut!Pareri pentru prima mea carabina!

Mesajde biriuck pe 27 Noi 2017, 10:34

Cred ca sistemul acela de ochire este bun dar cu o luneta de goana buna poti avea mai multa libertate. Asta reduce drastic din buget (~50%).
Daca goana e principalul poti merge pe un 9.3x62 batranel si greu (ca mine) sau pe ceva foarte rapid gen 8x68 (tot mai apreciat de mistretari). Nu-ti fie teama, nu te face de rusine nici la distante mari 9.3-ul, optica, sprijin si mana sa ai ;)
In mod normal, pentru goana cauti arma cu teava scurta dar daca spui ca ai avea iesiri rare poate mai degraba o iei cu teava normala sa scoti tot ce trebuie din calibru pentru cazul in care vei mai trage si la distanta.
La brand-ul armei nu fac recomandari, eu am un Voere de care pana acum sunt foarte multumit dar pana acum am folosit intens un ZB de cand era mamaie fata mare si nu am avut ce sa-i reprosez armei (afetul a fost de vina cand am mai dat gres :oops: )
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2694
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Va salut!Pareri pentru prima mea carabina!

Mesajde MihaiLTrandafir pe 27 Noi 2017, 14:58

M-am uitat si am citit despre Sauer. Par destul de bune Dar in balanta cu R8 inclin inspre cea de-a doua.Ca si calibru imi doresc un 30.06 sau ceva apropiat! Va multumesc pentru sfaturi si pareri! Nu credeam ca o sa fie atat de dificil sa iti iei o carabina, am senzatia ca sunt mai rau ca o fata 'mare' si nu o fac deloc intentionat. :roll:
MihaiLTrandafir
 
Mesaje: 10
Membru din: 26 Noi 2017, 14:31

Re: Va salut!Pareri pentru prima mea carabina!

Mesajde Andrei0794 pe 27 Noi 2017, 15:36

R8 in 9.3x62
Blaser R8 30-06,9.3x62
Merkel Suhl 12/70
Andrei0794
Membru important
 
Mesaje: 154
Membru din: 14 Feb 2014, 21:41

Re: Va salut!Pareri pentru prima mea carabina!

Mesajde kleine pe 27 Noi 2017, 17:08

Salut,

Din partea unui "Greenhorne": alege un calibru sa ai munitie ieftina pentru "ars" la antrenamente.
- 8x68s este king la deal si la munte, dar e calibrul "Made in RWS" si esti putin cam limitat in alegerea munitiei.
- 9.3x62 este noul calibrul "all around" cu o plaja relativ bogata (gramaj mic, vitezist sau gramaj mare, puturos, dar ca efect ... tot piesa a 4-a e de baza).
- 30-06 are parte de ceva "reinviere" din partea caselor de armament de peste ocean, dar nici cu Norma Oryx nu mi-e rusine.

Daca ai chef de testat, poti sa alegi orice carabina si tot la Blaser Professional vei ajunge :)

Daca ar fi sa iau altceva decat Blaser in baza gandirii ca "oricine are", as alege fara doar si poate Voere LBW take down, cu mecanism de armare /dezarmare "complex" care activeaza sau dezactiveaza complet percutorul, tensionand sau detensionand arcul percutor.

Nu uita de optica. Toti vanatorii experimentati cu care am vanat au avut acelasi sfat: optica sa fie cel putin de "calibrul" armei. Iar in conditiile in care vanezi tu, un 1.7, 1.8 - 13, 14 x 42, 50 conteaza.

Lasand gluma la o parte, orice arma moderna trage bine. Este necesar sa vezi cu care te impaci cand epolezi, sa fie dispus armurierul care va fi platit cu o suma frumusica sa iti monteze si optica pe arma, pentru a epola cu intreg subansamblul...

Pana la urma ... fiecare vanator are parte de vanatul lui :)
Daca il meriti, al tau va fi.

Multumesc,
kleine
Nou membru
 
Mesaje: 48
Membru din: 28 Mai 2012, 12:02

Re: Va salut!Pareri pentru prima mea carabina!

Mesajde biriuck pe 27 Noi 2017, 17:21

kleine scrie:Daca ar fi sa iau altceva decat Blaser in baza gandirii ca "oricine are", as alege fara doar si poate Voere LBW take down, cu mecanism de armare /dezarmare "complex" care activeaza sau dezactiveaza complet percutorul, tensionand sau detensionand arcul percutor.

Daca nu il intereseaza tevile de rezerva, poate renunta la partea cu take-down si reduce pretul semnificativ ;)
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2694
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Va salut!Pareri pentru prima mea carabina!

Mesajde Sly_Fox pe 27 Noi 2017, 19:05

MihaiLTrandafir scrie:Sunt decis sa imi cumpar o carabina si tot citesc pe forum fel si fel de pareri.Vreau o arma noua dar nu dau inapoi nici pentru una second hand. M-am oprit asupra catorva modele: blaser r8

Aia este. Dacă îți place cu adevărat acest model de armă nu mai sta pe gânduri. Eu sunt puțin uitat de vremuri și prefer carabinele cu acțiune Mauser, însă legat de modernism R8 este cel puțin prezentul dacă nu chiar și o părticică de viitor.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Va salut!Pareri pentru prima mea carabina!

Mesajde mariusk pe 27 Noi 2017, 19:24

Tikka T3 Battue cal.30.06 cu Swaro Z6 1-6x24.
mariusk
Membru important
 
Mesaje: 215
Membru din: 29 Ian 2016, 17:29

Re: Va salut!Pareri pentru prima mea carabina!

Mesajde violiv pe 27 Noi 2017, 21:46

Daca te-a multumit Ij-ul la alice inseamna ca-ti place sa faci treaba si poate nu esti dispus sa arunci bani pe o tichie de margaritar.
Bugetul e generos. Iti permite practic sa alegi mai orice arma, de la cele mai ieftine pana la topul tehnic.
Sa tii minte una: toti cei care recomanda altceva decat Blaser nu vor sa recunoasca faptul ca este cea mai buna, de departe.....de foarte departe. Nu sint un fan declarat Blaser in utilizare, am cel putin 3 arme configurate strict de goana si pe care le tot rotesc de-a lungul sezonului. Eu sint fan declarat semi-automate - si cu alice si cu glont. Da' cand ma satur de "imperfectiuni" iau din nou Blaser-ul din dulap......si uneori regret ca nu se pot pune si tevi lise pe ea (tentativa in cal 28 cu un singur foc nu s-a dovedit viabila).
Sint anti R8, mai ales daca nu vrei sa alegi un calibru magnum. Sa zicem ca cele cateva sute de grame in plus si inchizatorul mai tapan ar ajuta unui calibru magnum .... asta desi eu trag cateva cutii de 375 H&H si 300 Weatherby pe sezon din R 93 si nu ma simt rau deloc.
De ce Blaser? Pentru ca face absolut orice face orice alta carabina de pe piata, din orice gama de pret - si inca ceva in plus. Practic nu exista ca o alta carabina sa poata tot ce face Blaser. Nimic din ce face Blaser, luat pe bucatele, nu este unicat in lumea armelor. Dar nicio alta arma nu le are pe toate la un loc.
De ce R 93? Pentru ca eu gandesc un pic altfel decat restul. Pun mare pret pe masa mai mica a armei, pe silueta ceva mai fina, pe manuirea un pic mai facila atat a armei in sine cat si a inchizatorului, in particular. Nu in ultimul rand pentru ca exista o oferta imensa s-h si pretul a coborat semnificativ. In soapta, ca sa nu ne auda posesorii de R8, pentru ca am o vaga senzatie ca firma este efectiv covarsita de solicitari si, unoeri, CTC-ul e un pic mai permisiv decat tipicul "nemtesc". Poate ca e o impresie eronata dar n-am auzit inca de cui percutor rupt la R 93 dar la R 8 sint cateva numa in Ro - poate ca si vestitul scanadal al calitatii diferite livrate in est fata de est de capitalistii astia in putrefactie se manifesta si la arme nu numa la mancare.

In mod normal prefer plasticul la o utilitara. In mod particular la R 93, mai ales avand in vedere scaderea pretului, as recomanda lemnul. Plasticul are o forma "americana", mai prielnica trasului de precizie, la distanta pe cand forma clasic germana a patului de lemn e mai bine adaptata trasului in goana.

Calibrul?! De departe 9,3x62. Nu e puturos daca stii sa-l folosesti, daca stii sa alegi munitia. E peste 30-06 sau 7x64 la absolut orice capitol iar vestitul recul de temut e atat de "rau" incat si persoane de 165 cm si 65 kg il trag fara probleme in goala, chiar in serii care golesc magazia. Nu in ultimul rand tocmai pentru marea facilitate pe care o ofera Blaser-ul, aceea de a cumpara o teava de schimb intr-un calibru mai micut, mai razant, mai potrivit de o eventuala panda....si asta la pretul celei mai ieftine carabine de pe piata.
Cu un pic de noroc si ceva cautare ar trebui sa poti gasi si arma si teava de schimb cam in 12.000 lei asa ca ramane suficient pentru optica decenta.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Va salut!Pareri pentru prima mea carabina!

Mesajde mexx20_ro pe 27 Noi 2017, 23:46

Nu ai nici macar o recomandare proasta in cele de mai sus deci orice ai alege, nu prea ai cum sa dai gres.
Din toate de mai sus, mie personal imi place cea facuta de @mariusk. Tikka T3x Battue este o arma gandita bine si care se poate modifica destul de usor. Pt goana, o teava de 51 cm si un Oryx de 13 grame -calibrul 30-06 sau un 8x57 o sa fie mai eficient decat multe magnumuri care, la distantele intalnite la goana, nu apuca sa descarce energia in mistretii nostri de 100-200 kg. Fiind o arma usoara de 2.8 kg , Tikka T3x Battue cred ca se preteaza pt calibre medii, 9.3x62 fiind doar pt cei mai zdravani care au si kg si experienta in epolarea corecta atunci cand secundele se comprima.
Referitor la optica iti recomand Swaro Z6i gen 2 cu 1-6 x sau Leupold VX6 HD cu 1-6x desi exclusiv pt goana si distante scurte nu cred ca bate ceva Eotech-ul. (eu unul am cumparat o Meopta Meostar 1-4x22 cu reticol iluminat K-dot pe care am montat-o cu ajutorul unor inele Optilock pe o Tikka T3x Battue in 30-06, dar sincer nici nu am avut un buget asa generos ca al tau)
Alege intelept si testeaza cat mai multe inainte de a face alegerea finala.
Respecte! ;)
Ultima oară modificat de mexx20_ro pe 27 Noi 2017, 23:55, modificat 1 dată în total.
www.dronaoradea.ro
Avatar utilizator
mexx20_ro
Veteran
 
Mesaje: 311
Membru din: 23 Feb 2010, 19:46
Locaţie: Oradea / Stei

Re: Va salut!Pareri pentru prima mea carabina!

Mesajde romaniac pe 27 Noi 2017, 23:47

Multumesc @Violiv pentru "review-ul" acordat marcii Blaser! Foarte profesionist ca intotdeauna!
Pana si aici peste balta ai mare Blaser castiga teren tocmai din cauza calitatilor pe care le-ai enumerat!
Avatar utilizator
romaniac
Veteran
 
Mesaje: 1803
Membru din: 05 Aug 2008, 21:33
Locaţie: WI

Re: Va salut!Pareri pentru prima mea carabina!

Mesajde Ghinda pe 28 Noi 2017, 10:35

Mergi pe @Violiv.
R93. Eu am 30.06, trag numa cu sako de 14,3 grame. Ia si o optica de la 1.5-cat vrei tuX macar 50. De R8 am si eu opinia lui maestrul, plus ca am vazut personal chifla din cauza lui arma.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Va salut!Pareri pentru prima mea carabina!

Mesajde Ghinda pe 28 Noi 2017, 10:42

viewtopic.php?f=73&t=17582

Ia de te uite @Mihail. =))
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Va salut!Pareri pentru prima mea carabina!

Mesajde mariusk pe 28 Noi 2017, 18:23

Eu nu inteleg de ce mai uzam tastatura. Moderatorii ar trebui,din start,cind intalnesc asemenea intrebari,sa scrie direct Blaser....
Poate si alesii nostri vor vota o lege prin care,la vinat mare sa folosim doar Blaser. Poate si armatele lumii vor renunta la AK-uri si M-uri si vor merge la razboi cu Blaser. Nu am nimic impotriva acestei marci insa cred ca este ridicata in slavi mai mult decit merita. Nu vorbesc nici din postura cellui ce nu-si permite una pt ca am doua Steyr fiecare la pret de Blaser.
Cind voi vedea Blaser in teatrele de razboi am sa-mi cumpar si eu una.
Pina atunci.....
mariusk
Membru important
 
Mesaje: 215
Membru din: 29 Ian 2016, 17:29

Re: Va salut!Pareri pentru prima mea carabina!

Mesajde biriuck pe 28 Noi 2017, 19:38

:lol: :lol: :lol:
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2694
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Va salut!Pareri pentru prima mea carabina!

Mesajde mexx20_ro pe 29 Noi 2017, 00:16

@mariusk

Morosanu talpa iute, repede tre sa faci tu comparatie cu militarele. :mrgreen:
Referitor la Blaser sunt multe de discutat si comparat, dar daca este sa iei R93 ( cu R), DA asi fi de acord cu Violiv ca este mai supla, mai manevrabila si poate mai eficienta, dar daca este sa vorbim de R8 atunci cred ca este vorba foarte mult de increderea data de varful de gama, nicidecum de avantajele tehnice oferite de acest R8. ;)
Referitor la Steyr,ca si fost posesor si fan, pot sa va spun ca sunt extrem de bine facute si sunt arme care trag foarte precis, dar au si minusuri...cum ar fi greutatea si manevrabilitatea desi la capitotul ergonomie stau destul de bine. Singura care face exceptie este Steyr Scout care este o arma exceptionala dar are o singura hiba....este disponibila doar in calibre medii cu un max de 308 w deci putin cam la limita pt Romania.
Restul producatorilor amintiti la acest topic, fac eforturi mari sa stea in top si la unii chiar se vede...personal apreciez Sako, Tikka, Voere, Sauer Roessler sau Merkel. ;)
www.dronaoradea.ro
Avatar utilizator
mexx20_ro
Veteran
 
Mesaje: 311
Membru din: 23 Feb 2010, 19:46
Locaţie: Oradea / Stei

Re: Va salut!Pareri pentru prima mea carabina!

Mesajde MihaiLTrandafir pe 29 Noi 2017, 00:42

Va multumesc foarte mult pentru toate mesajele primite!Se confirma faptul ca formati cel mai bun forum vanatoresc din Romania! Chiar mi-ati facut mult mai usoara alegerea.O sa tin cont de toate parerile si o sa verific toate articolele pe care mi le-ati descris. Ma simt onorat pentru atentia acordata ! O sa va comunic ce am ales si sper sa pot atasa si ceva poze in iarna asta cu vreun mistret. Numai bine tuturor!
MihaiLTrandafir
 
Mesaje: 10
Membru din: 26 Noi 2017, 14:31

Re: Va salut!Pareri pentru prima mea carabina!

Mesajde yoghi pe 29 Noi 2017, 02:36

Cumparatul unei arme este ca si la masini.unul vrea italiana altul frantuzeasca, majoritatea cumpara nemtesti -lucru german mai nene! mai ales (daca poate)porsche si mercedes dar, dupa , la coada la semafor ,se uita cu jiind la un jaguar sau range r.

bafta la ales! :lol:
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Va salut!Pareri pentru prima mea carabina!

Mesajde laurul pe 29 Noi 2017, 08:55

Daca e vorba de goana, semi face legea.
Recomandarea mea este Argo in 9,3 cu pat Comfortech.
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3066
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Va salut!Pareri pentru prima mea carabina!

Mesajde dco pe 29 Noi 2017, 11:40

laurul scrie:Daca e vorba de goana, semi face legea.
Recomandarea mea este Argo in 9,3 cu pat Comfortech.


De acord cu prima parte, doar ca recomand Browning 9.3 cu teava de 51 ... :mrgreen:
Daca vrei allround, atunci poti sa investesti in Blaser, Sauer, Mauser sau Merkel. Dar pentru zona de deal si la goana, semi nu are rival.
dco
Nou membru
 
Mesaje: 56
Membru din: 16 Iul 2013, 16:27

Re: Va salut!Pareri pentru prima mea carabina!

Mesajde mariusk pe 29 Noi 2017, 18:00

Sunt total de acord si eu ca o semi este cea mai buna alegere pt goana.Am avut si eu trei buc.Le-am vindut pt ca era prea usor.... :D
mariusk
Membru important
 
Mesaje: 215
Membru din: 29 Ian 2016, 17:29

Re: Va salut!Pareri pentru prima mea carabina!

Mesajde zforis pe 29 Noi 2017, 19:35

Luati un CZ 550 Exlusive Ebony edition 7 x 64, cu luneta Schmidt Bender 1.5-8x/42 Stratos cu FD7 iluminat. Eu daca ar trebui sa iau o carabina, asta as alege. De ce 7 x 64? Din cauza legii... Altfel 6.5 x 55 sau 7 x 57. Imi explica cu argumente cineva de unde vine isteria asta de calibre mari? Pentru care specie trebuie calibrul 8 sau 9.3 in Romania ?
CZ USA Mallard 12/76,CZ 557 .30-06 S&B 4-16x,Viktor-deutsche drahthaar. https://www.pdfa.ro
Avatar utilizator
zforis
Veteran
 
Mesaje: 658
Membru din: 12 Noi 2014, 21:48
Locaţie: Timis

Re: Va salut!Pareri pentru prima mea carabina!

Mesajde yoghi pe 29 Noi 2017, 22:18

Deci avem:
"""  Sauer 404,303 sau Heym SR30""".....

"""cu un 9,3 """

""" .mergi pe 30-06 si nu dai gres..sau 8X68.."""

""" un Blaser SH,optica SB sau Leica tot Sh""""

"""" grade 11 de la Blaser..cu optica 3-12X56."""

"""" un Sauer 202E."""

""" un 9.3x62 batranel si greu (ca mine) sau pe ceva foarte rapid gen 8x68"""

"""" R8 in 9.3x62""""

"""" 8x68s este king la deal ...
- 9.3x62 este noul calibrul ...
- 30-06 are parte de reinviere """

"""" tot la Blaser Professional vei ajunge"""

"""" Voere LBW take down,"""

""""  R8 este cel puțin prezentul"""

""" Tikka T3 Battue cal.30.06 cu Swaro Z6 1-6x24"""

"""" n-am auzit inca de cui percutor rupt la R 93 .... Calibrul?! De departe 9,3x62"""

"""" Tikka T3x Battue ...-calibrul 30-06 sau un 8x57 """

"""" R93. Eu am 30.06, """

"""" Argo in 9,3"""

"""" Browning 9.3 """

""" Luati un CZ 550 Exlusive Ebony edition 7 x 64, """


Asa.....Acum ca stii exact ce vrei, sa nu uiti te rog de jaguarul de la semafor- sau RangeR de linga mercedes. :-o

asta ca sa vezi ce buni colegi ai! :lol:
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Va salut!Pareri pentru prima mea carabina!

Mesajde OVI762 pe 30 Noi 2017, 10:40

Nu ie bune dom*le,ca glontul strica vanatul,am auzit de la un vanator batran cu o pusca din mezozoic.Nu avusese niciodata glont,dar stia el.Conteaza mult si zona in care vanezi,porcii au comportament diferit in functie de locul in care traiesc.Astia ai mei,de campie,sunt mai lenesi,alearga ca nationala de fotbal,la misto si in reluare,cu cat urci mai spre deal porcii isi schimba comportamentul,sunt mai rapizi,mai imprevizibili.Am o tikka in 30.06,la goana folosesc mult lisa insa daca ar fi sa am doar o arma de goana ar fi o ceva in 9,3.Semi este,de departe,cea mai usor de utilizat,cele cu inchidere liniara au frumusetea lor si castiga teren insa eu sunt iremediabil indragostit de bolt.Vorba lui mariusika,prea e usor cu semi :lol: :lol: :lol: :lol: La bugetul tau mi-as lua blaser ,nu sunt nr 1 la vanzari degeaba,plus ca poti sa-ti cumperi si alte tevi in calibre diferite,aspect deloc de neglijat.Ca o concluzie,cu extrasul tau de cont as cumpara Blaser in 9,3x62.Sau ij 27,ca tot asa moare porcul :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
este in noi
OVI762
Veteran
 
Mesaje: 2523
Membru din: 10 Noi 2009, 09:11

Următorul

Înapoi la Sunt incepator, am nevoie de sfaturi!

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 56 vizitatori

Publicitate