Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 19 Apr 2024, 07:11

Mesaj 1 Decembrie - Ionel Pop

Forum dedicat discutiilor de interes general , cu specific vanatoresc , deschis tuturor iubitorilor si practicantilor acestei nobile arte . Va stam la dispozitie 24/24 ore !

Moderatori: adrian_ppp, biriuck, Sly_Fox, CCM, von BRAUN, Mircea-B

Mesaj 1 Decembrie - Ionel Pop

Mesajde Mikerinos pe 02 Dec 2017, 00:01

Sa nu-i uitam pe cei ce au faurit Marea Unire !!!

“Unirea Transilvaniei a fost floarea sufletului, căldura inimii şi munca braţelor a milioane şi milioane de români care în şirag de veacuri au trăit în lumina unui ideal, în căldura unei nădejdi şi adesea s-au fărâmiţat în ţărâna pământului românesc fără să lase vreun nume. Sunt fericit că am conştiinşa că m-am încadrat în această moştenire şi am trăit zilele glorioase ale izbândei. Adeseori, deapăn firul amintirilor acelor zile şi înşelând puterea nemilosului Cronos, mă văd ...tânăr, picătură de apă în vâltoarea revoluţiei din toamna lui 1918 şi-apoi, microscopic firicel, alcătuind curcubeul care pe fundalul norilor negri ai trecutului se arcuieşte peste Carpaţi, împreunând peste vecie fraţii, într-o ţară frumoasă cum nu este alta pe lume.”  Ionel Pop - "Un martor al Romaniei de alta data", interviu de Sanziana Pop, Almanah Luceafarul 1985

P.S. In atasament, este un fragment dintr-o scrisoare adresata de Ionel Pop bunului sau prieten, Dumitru Anitei, datata 1 XII 1981
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Mikerinos
Membru activ
 
Mesaje: 115
Membru din: 22 Noi 2008, 20:21

Re: Mesaj 1 Decembrie - Ionel Pop

Mesajde OVI762 pe 02 Dec 2017, 09:14

Cuvintele sunt prea mici si slabe sa pot adauga ceva in afara de MULTUMESC ca ai impartasit cu noi vorbele astea nepieritoare ale celui ce a fost Ionel Pop.
este in noi
OVI762
Veteran
 
Mesaje: 2523
Membru din: 10 Noi 2009, 09:11


Înapoi la Vanatoare discutii generale

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 26 vizitatori

Publicitate