Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 16 Apr 2024, 06:04

Care sa fie :

Discutii despre arme lise, munitii, calibre, etc . Multiple compartii intre arme, munitii pentru arme, tipuri de vanat, balistica, samd.

Moderator: liviur

Care sa fie :

Mesajde wolfff pe 06 Dec 2017, 09:21

Deoarece trebuie sa-mi aleg in sfarsit una,nu gasesc recenzii aici despre ele :
Voi ce ati alege :
-BELLMONTE I MAX.5
-BELLMONTE I SYNT
-WINCHESTER GUNS SX4 FIELD
wolfff
Membru activ
 
Mesaje: 64
Membru din: 26 Sep 2016, 19:02

Re: Care sa fie :

Mesajde violiv pe 06 Dec 2017, 09:34

Bellmonte este vechea ES 100, adica vechea benelli 121, etc .... primul sistem inertial redenumit de-a lungul timpului. Despre Beretta ES 100 gasesti zeci de pagini. Sistem foarte bun, foarte fiabil si care este in uz de peste 35 de ani, desi a aparut sistemul nou, cel cu cap rotativ la inchizator. Intre primele doua din lista ta e diferenta doar de culoare a armei, una e neagra, alta vopsita in culori de camuflaj.

Win este o evolutie a modelului 3, fara nimic grozav in plus. Despre SX3 gasesti iar pagini in sir. Functionare cu recuperare de gaz, asadar complet alt sistem fata de prima.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Care sa fie :

Mesajde pipabh pe 06 Dec 2017, 09:37

Salut,
Doua arme sunt de plastic si a treia pe lemn! Vezi ce vrei.
Eu am W SX3 de care sunt FFFFF multumit. O sigura data mi s-au "imbarligat" cartusele in rest functionare ireprosabila, si la +40 la gugustiuci cand puteam praji oul pe teava si la -20. Curatata de 2-3 ori pe sezon in conditii de aprox 2 vanatoari (iepure. fazan + rate) pe sapt cu tragerea unui nr de aprox 40-50 cartuse pe sapt.
Utilizata din sezonul 2014.
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1656
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: Care sa fie :

Mesajde bogdanel pe 06 Dec 2017, 12:23

salut,
recomanda sx3/sx4
mergi pe sx3 - cred ca am avut, cred, primul sx3 in varianta combo din Romania, am stat dupa ea cca. 2 ani de zile (2008-2010), adusa din IT, arw nu dorea sa o aduca din cauza birocratiei cu a doua teava (ghintuita).
by the way: ambele tevi aveau aceasi serie :D
Avatar utilizator
bogdanel
Membru important
 
Mesaje: 288
Membru din: 13 Oct 2009, 20:29
Locaţie: Bucuresti

Re: Care sa fie :

Mesajde adrianc79 pe 06 Dec 2017, 14:14

wolfff scrie:Deoarece trebuie sa-mi aleg in sfarsit una,nu gasesc recenzii aici despre ele :
Voi ce ati alege :
-BELLMONTE I MAX.5
-BELLMONTE I SYNT
-WINCHESTER GUNS SX4 FIELD

E ca si cum ai alege intre Opel Kadett si Golf 3. In 2017 adica,ca la vremea lor toata stima. Eu te sfatuiesc sa iei o Urika second pe la maxim 3000 ron sau un Raffaello Crio la 4500 ron. La banii astia le gasesti impecabile.
adrianc79
Nou membru
 
Mesaje: 38
Membru din: 25 Ian 2015, 14:46

Re: Care sa fie :

Mesajde wolfff pe 06 Dec 2017, 18:45

va multumesc pt interesul acordat,dar o mare problema este ca alegerile imi sunt limitate de numarul de magazine de prin zona mea,si acestea nu au stocuri de arme,cele mai multe second,ceea ce iese din discutie.
bugetul a crescut de la 3000 lei la 4000-4500..
wolfff
Membru activ
 
Mesaje: 64
Membru din: 26 Sep 2016, 19:02

Re: Care sa fie :

Mesajde pipabh pe 06 Dec 2017, 18:53

adrianc79 scrie:
wolfff scrie:Deoarece trebuie sa-mi aleg in sfarsit una,nu gasesc recenzii aici despre ele :
Voi ce ati alege :
-BELLMONTE I MAX.5
-BELLMONTE I SYNT
-WINCHESTER GUNS SX4 FIELD

E ca si cum ai alege intre Opel Kadett si Golf 3. In 2017 adica,ca la vremea lor toata stima. Eu te sfatuiesc sa iei o Urika second pe la maxim 3000 ron sau un Raffaello Crio la 4500 ron. La banii astia le gasesti impecabile.

Am rugamintea sa-mi spui de ce sa aleaga una dintre cele enumerate de tine SH in fata uneia noua hai sa spunem SX3 sau sx4?
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1656
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: Care sa fie :

Mesajde adrianc79 pe 06 Dec 2017, 20:48

pipabh scrie:
adrianc79 scrie:
wolfff scrie:Deoarece trebuie sa-mi aleg in sfarsit una,nu gasesc recenzii aici despre ele :
Voi ce ati alege :
-BELLMONTE I MAX.5
-BELLMONTE I SYNT
-WINCHESTER GUNS SX4 FIELD

E ca si cum ai alege intre Opel Kadett si Golf 3. In 2017 adica,ca la vremea lor toata stima. Eu te sfatuiesc sa iei o Urika second pe la maxim 3000 ron sau un Raffaello Crio la 4500 ron. La banii astia le gasesti impecabile.

Am rugamintea sa-mi spui de ce sa aleaga una dintre cele enumerate de tine SH in fata uneia noua hai sa spunem SX3 sau sx4?[/quote
Sincer sunt subiectiv ca eu am Crio☺,dar daca nu vrea sh, nu mai conteaza
adrianc79
Nou membru
 
Mesaje: 38
Membru din: 25 Ian 2015, 14:46

Re: Care sa fie :

Mesajde adrianc79 pe 06 Dec 2017, 20:52

pipabh scrie:
adrianc79 scrie:
wolfff scrie:Deoarece trebuie sa-mi aleg in sfarsit una,nu gasesc recenzii aici despre ele :
Voi ce ati alege :
-BELLMONTE I MAX.5
-BELLMONTE I SYNT
-WINCHESTER GUNS SX4 FIELD

E ca si cum ai alege intre Opel Kadett si Golf 3. In 2017 adica,ca la vremea lor toata stima. Eu te sfatuiesc sa iei o Urika second pe la maxim 3000 ron sau un Raffaello Crio la 4500 ron. La banii astia le gasesti impecabile.

Am rugamintea sa-mi spui de ce sa aleaga una dintre cele enumerate de tine SH in fata uneia noua hai sa spunem SX3 sau sx4?

O Benelli Raffaello Crio care a tras 5 cutii chiar nu se poate compara vreodata cu niciun SX. 2,3sau 4. Ca nu or cere si aia degeaba 10000 ron pe ea noua.
adrianc79
Nou membru
 
Mesaje: 38
Membru din: 25 Ian 2015, 14:46

Re: Care sa fie :

Mesajde pipabh pe 06 Dec 2017, 22:42

Pretul nu e o explicatie care sa ma determine sa iau o arma! Poate sa fie de 10.000 de ron si sa nu faca cat un Baikal de 2000 ron! Da-mi o explicatie logica , tehnica... La ce nu se poate compara cu SX 2,3 sau 4? Si eu am un SX 3 si nu as vrea sa o dau pt nici o semi din lume! Si din cate stiu eu SX3 e cea mai rapida semi din lume! Uite un motiv pueril pt care sa ia SX3 :D
De ce sa ia un BR Crio SH cu 5 cutii trase? Care o fi aia si de unde sa stie cate cartuse are trase? Doar sa-l creada "ca jura pe rosu" sau sa fie ceva mediu sau sa fie Beretta(daca imi aduc bine aminte)!
Nu spun ca Benelli nu e un producator renumit de semi (pana mai ieri nu faceau decat semi) dimpotriva.
Dar sa spui ca a ta e cea mai cea ca e a ta si ca e de 10.000 ron :D :D :D nu mi se pare in regula.
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1656
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: Care sa fie :

Mesajde wolfff pe 06 Dec 2017, 23:49

fratilor,vreau o arma si nu gasesc :)
din multe motive nu o sa cumpar una second,fie ea si super brand..rahaturile de asa-zise magazine din zona mea au cate 2 arme pe stoc..aud aceleasi povesti de 2 luni de la ei..ca nu se mai gasesc pe stocuri in depozite,ca au avut dar le-au vandut,ca aduc...etc..
wolfff
Membru activ
 
Mesaje: 64
Membru din: 26 Sep 2016, 19:02

Re: Care sa fie :

Mesajde wolfff pe 06 Dec 2017, 23:52

si inca ceva,sa incerc la fratii de peste Dunare,la Vidin(sunt la 5 km de mine) au 2 magazine bune acolo,+ca am inteles ca preturile sunt mult mai ok acolo si stocuri bune,insa nu stiu cu autorizatia de la politie daca mai trebuie tradusa sau ceva taxe platite cand trec la vama cu ama..care ar fi procedura ?
wolfff
Membru activ
 
Mesaje: 64
Membru din: 26 Sep 2016, 19:02

Re: Care sa fie :

Mesajde yoghi pe 07 Dec 2017, 00:08

Pt ca ,sa zicem anul asta au ajuns la atelier pt reparatii -zero arme benelli .
Nu intra in discutie armele folosite la organizate cu italienii cu kg de mizerie in ele ,care dupa o curatare amanuntita si lustruire a pieselor ,functioneaza in continuare.
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3758
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Care sa fie :

Mesajde kama3 pe 07 Dec 2017, 06:13

Daca la tine in zona oferta e slaba de ce nu incerci mai departe intr-un oras mai mare? Craiova, Pitesti.
Autorizatia si banii in buzunar pleci de dimineata si pana seara ai rezolvat problema.
Ai ocazia sa vezi mai multe arme, sa-ti mai schimbi parerile...
Arme nu cumperi in fiecare zi, iar in general o arma e o alegere pentru mai multi ani. In plus de asta compatibilitatea arma/om iti va influenta pozitiv sau negativ reusita partidelor de vanatoare, astfel ca te sfatuiesc sa nu te zgarcesti la 100-200 km.
Succes!
4, 5mm
9mm
16
12
.270win
Avatar utilizator
kama3
Veteran
 
Mesaje: 367
Membru din: 23 Dec 2008, 13:21

Re: Care sa fie :

Mesajde Sly_Fox pe 07 Dec 2017, 06:31

wolfff scrie:fratilor,vreau o arma si nu gasesc :)
din multe motive nu o sa cumpar una second,fie ea si super brand..rahaturile de asa-zise magazine din zona mea au cate 2 arme pe stoc..aud aceleasi povesti de 2 luni de la ei..ca nu se mai gasesc pe stocuri in depozite,ca au avut dar le-au vandut,ca aduc...etc..

Alegerea unei arme noi reprezintă o decizie bună. Cât privește magazinele din zona ta, dă-le deoparte și vizitează magazinele mari ce au oferte generoase. Cele mai multe au site-uri dedicate și poți vedea ce au în ofertă, eventual poți suna să te informezi cu privire la disponibilitatea unui anume model.
Distanțele nu mai reprezintă o problemă așa mare, în general magazinele mici colaborând cu marii jucători de pe piată, asta dacă nu ești dispus să faci o vizită unui magazin mai îndepărtat de tine.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5664
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Care sa fie :

Mesajde adrianc79 pe 07 Dec 2017, 07:21

Pt ca sx3 tau e ruda mult mai saraca a lui browning maxus . Mai exact e identica cu browning phoenix,unii o numeau pe aici pe forum maturoi. Daca tu preferi un logan nou unui mercedes din 2010 e pb ta. Eu l am sfatuit cum am crezut eu,sfaturile tale da.mearga catre cel cu.topicul,nu catre mine.quote="pipabh"]Pretul nu e o explicatie care sa ma determine sa iau o arma! Poate sa fie de 10.000 de ron si sa nu faca cat un Baikal de 2000 ron! Da-mi o explicatie logica , tehnica... La ce nu se poate compara cu SX 2,3 sau 4? Si eu am un SX 3 si nu as vrea sa o dau pt nici o semi din lume! Si din cate stiu eu SX3 e cea mai rapida semi din lume! Uite un motiv pueril pt care sa ia SX3 :D
De ce sa ia un BR Crio SH cu 5 cutii trase? Care o fi aia si de unde sa stie cate cartuse are trase? Doar sa-l creada "ca jura pe rosu" sau sa fie ceva mediu sau sa fie Beretta(daca imi aduc bine aminte)!
Nu spun ca Benelli nu e un producator renumit de semi (pana mai ieri nu faceau decat semi) dimpotriva.
Dar sa spui ca a ta e cea mai cea ca e a ta si ca e de 10.000 ron :D :D :D nu mi se pare in regula.[/quote]
adrianc79
Nou membru
 
Mesaje: 38
Membru din: 25 Ian 2015, 14:46

Re: Care sa fie :

Mesajde adrianc79 pe 07 Dec 2017, 07:33

wolfff scrie:fratilor,vreau o arma si nu gasesc :)
din multe motive nu o sa cumpar una second,fie ea si super brand..rahaturile de asa-zise magazine din zona mea au cate 2 arme pe stoc..aud aceleasi povesti de 2 luni de la ei..ca nu se mai gasesc pe stocuri in depozite,ca au avut dar le-au vandut,ca aduc...etc..

Problema ta e aproape rezolvata,urmeaza sa ti spuna colegul nostru pipabh ca pt tine se sacrifica si ti vinde sx3 ul lui, doar pt 4500 ron. E generos de sarbatori :)
@adrianc79
Am rugamintea sa lasi deoparte ironiile si tonul artagos cu un coleg pe care nu-l cunosti personal.
Va rog sa postati strict la subiect pentru a evita ca discutia sa alunece in polemici personale.
Multumesc de intelegere.
Admin
adrianc79
Nou membru
 
Mesaje: 38
Membru din: 25 Ian 2015, 14:46

Re: Care sa fie :

Mesajde adrianc79 pe 07 Dec 2017, 08:12

wolfff scrie:si inca ceva,sa incerc la fratii de peste Dunare,la Vidin(sunt la 5 km de mine) au 2 magazine bune acolo,+ca am inteles ca preturile sunt mult mai ok acolo si stocuri bune,insa nu stiu cu autorizatia de la politie daca mai trebuie tradusa sau ceva taxe platite cand trec la vama cu ama..care ar fi procedura ?

Acum.fara gluma,daca vrei.neaparat noua,in jur de 5000,mai degraba ar trebui sa.ti iei o semi Luigi Franchi,sigur gasesti ceva pe stoc la Beretta la bucuresti. Se merita sa bati drumul
adrianc79
Nou membru
 
Mesaje: 38
Membru din: 25 Ian 2015, 14:46

Re: Care sa fie :

Mesajde pipabh pe 07 Dec 2017, 09:55

adrianc79 scrie:
wolfff scrie:fratilor,vreau o arma si nu gasesc :)
din multe motive nu o sa cumpar una second,fie ea si super brand..rahaturile de asa-zise magazine din zona mea au cate 2 arme pe stoc..aud aceleasi povesti de 2 luni de la ei..ca nu se mai gasesc pe stocuri in depozite,ca au avut dar le-au vandut,ca aduc...etc..

Problema ta e aproape rezolvata,urmeaza sa ti spuna colegul nostru pipabh ca pt tine se sacrifica si ti vinde sx3 ul lui, doar pt 4500 ron. E generos de sarbatori :)
@adrianc79
Am rugamintea sa lasi deoparte ironiile si tonul artagos cu un coleg pe care nu-l cunosti personal.
Va rog sa postati strict la subiect pentru a evita ca discutia sa alunece in polemici personale.
Multumesc de intelegere.
Admin

Nu, nu ai inteles nimic din discutie se pare! Eu nu o vand. Eu am inteles , din postarile tale, ca stii una de 10.000 ron cu vreo 5 cutii trase si o da la pret de una de-a mea noua! :D
Numai bine si vanat in catare! E ultima postare din acest dialog cu tine. Nu am dorit deloc sa intram in discutii fara rost si off topic iar daca e sa dam o recomandare unui coleg sa o dam cu ceva explicatii cat de cat. Oricat vrem sa credem sau nu "fiecare cioara isi lauda puii".
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1656
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: Care sa fie :

Mesajde adrianc79 pe 07 Dec 2017, 10:10

pipabh scrie:
adrianc79 scrie:
wolfff scrie:fratilor,vreau o arma si nu gasesc :)
din multe motive nu o sa cumpar una second,fie ea si super brand..rahaturile de asa-zise magazine din zona mea au cate 2 arme pe stoc..aud aceleasi povesti de 2 luni de la ei..ca nu se mai gasesc pe stocuri in depozite,ca au avut dar le-au vandut,ca aduc...etc..

Problema ta e aproape rezolvata,urmeaza sa ti spuna colegul nostru pipabh ca pt tine se sacrifica si ti vinde sx3 ul lui, doar pt 4500 ron. E generos de sarbatori :)
@adrianc79
Am rugamintea sa lasi deoparte ironiile si tonul artagos cu un coleg pe care nu-l cunosti personal.
Va rog sa postati strict la subiect pentru a evita ca discutia sa alunece in polemici personale.
Multumesc de intelegere.
Admin

Nu, nu ai inteles nimic din discutie se pare! Eu nu o vand. Eu am inteles , din postarile tale, ca stii una de 10.000 ron cu vreo 5 cutii trase si o da la pret de una de-a mea noua! :D
Numai bine si vanat in catare! E ultima postare din acest dialog cu tine. Nu am dorit deloc sa intram in discutii fara rost si off topic iar daca e sa dam o recomandare unui coleg sa o dam cu ceva explicatii cat de cat. Oricat vrem sa credem sau nu "fiecare cioara isi lauda puii".

Ok,departe de mine gandul de a cauta galceava☺
Toate bune
adrianc79
Nou membru
 
Mesaje: 38
Membru din: 25 Ian 2015, 14:46

Re: Care sa fie :

Mesajde wolfff pe 07 Dec 2017, 13:56

nu va mai ciondaniti fratilor ca ma faceti sa ma simt eu vinovat ca intrigator :) .chestia cu noua-ieftina si second-scumpa(brand) e foarte impartita..
problema e ca am fost la toate magazinele din craiova,nimic din ce caut nu am gasit,iar sa fac comanda de una de care nu stiu cum o sa-mi vina nu am sa fac...ramane sa merg la vidin.asta dupa ce clarific cu autorizatia de procurare sa nu fie o problema,sau in ultim caz bucuresti..
wolfff
Membru activ
 
Mesaje: 64
Membru din: 26 Sep 2016, 19:02

Re: Care sa fie :

Mesajde Septimiu pe 07 Dec 2017, 15:07

Daca iti cumperi arma din alta tara, autorizatia eliberata in mod normal nu iti foloseste la nimic.
Din cate stiu, trebuie sa ai o factura proforma de la vanzator cu care mergi la SAESP si iti elibereaza alta autorizatie pe care trebuie sa o traduci. Cu astea te duci la magazin si ei trebuie sa faca ceva formalitati la politia din tara respectiva dupa care poti aduce arma in tara si urmezi procedura normala (dus arma la politie etc.).
12/76 | .30-06 Springfield | .223 Remington | 16/70
Septimiu
Veteran
 
Mesaje: 667
Membru din: 05 Ian 2009, 09:51
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Care sa fie :

Mesajde pipabh pe 07 Dec 2017, 15:15

Sa nu te complici prea tare cu Bulgaria! cred ca un drum de o zi in Bucuresti cu vizitarea principalelor magazine rezolva situatia.
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1656
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: Care sa fie :

Mesajde yoghi pe 07 Dec 2017, 15:52

Mai aprope este Pitesti la @amis .Are si noi si vechi si multe.
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3758
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Care sa fie :

Mesajde wolfff pe 07 Dec 2017, 17:06

nu gasesc ceva concret despe autoizatie cu privie la aducerea amei in tara,insa cu siguranta in 2-3 zile ma pun in miscare catre pitesti-bucuesti..
wolfff
Membru activ
 
Mesaje: 64
Membru din: 26 Sep 2016, 19:02

Re: Care sa fie :

Mesajde the_mav pe 07 Dec 2017, 17:36

ai anexa separata pt asa ceva
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: Care sa fie :

Mesajde wolfff pe 07 Dec 2017, 22:56

am sa sun maine la ei acolo,poate ma lamuresc la telefon in privinta asta,cred ca e cel mai bine avand in vedere cum se schimba legile la noi.
wolfff
Membru activ
 
Mesaje: 64
Membru din: 26 Sep 2016, 19:02

Re: Care sa fie :

Mesajde violiv pe 08 Dec 2017, 14:45

La noi nu s-a schimbat nimic de acusi 2 ani.
Nu-i usor cu adusul de la Bulgari, pentru o arma de 1000 E la noi si 900 la ei sigur nu se merita.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Care sa fie :

Mesajde wolfff pe 08 Dec 2017, 20:28

pai daca ii asa mare tambalau nici nu ma complic,fie ea si o diferenta consideabila,insa pt munitie e acelasi lucru sau nu ?
wolfff
Membru activ
 
Mesaje: 64
Membru din: 26 Sep 2016, 19:02

Re: Care sa fie :

Mesajde pipabh pe 09 Dec 2017, 01:10

nu. pt munitie e simplu dupa ce iti faci pasaportul european.
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1656
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Următorul

Înapoi la Arme de vanatoare lise

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 39 vizitatori

Publicitate