Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Mar 2024, 10:01

ANULARE DREPT DE DETINERE, PORT SI FOLOSIRE ARME

Modificari recente ale legilor legate de vanatoare

Moderatori: biriuck, liviur

Re: ANULARE DREPT DE DETINERE, PORT SI FOLOSIRE ARME

Mesajde zforis pe 01 Dec 2017, 20:21

Norme:
Art. 12. - (1) Persoana care a procurat, în condiţiile legii, o armă letală sau o ţeavă pentru o asemenea armă are obligaţia ca, în termen de 10 zile de la data procurării sau, după caz, de la data încheierii formalităţilor vamale, să se prezinte la autoritatea care a emis autorizaţia, în vederea eliberării permisului de armă sau, după caz, a înscrierii armei ori a ţevii în acest document, respectiv a eliberării cărţii de identitate a armei, atunci când aceasta a fost procurată din străinătate, având asupra sa arma şi, după caz, ţeava, 5 cartuşe corespunzătoare, precum şi un dosar care va cuprinde următoarele documente: ....
CZ USA Mallard 12/76,CZ 557 .30-06 S&B 4-16x,Viktor-deutsche drahthaar. https://www.pdfa.ro
Avatar utilizator
zforis
Veteran
 
Mesaje: 658
Membru din: 12 Noi 2014, 21:48
Locaţie: Timis

Re: ANULARE DREPT DE DETINERE, PORT SI FOLOSIRE ARME

Mesajde Sly_Fox pe 02 Dec 2017, 07:03

Parcă era valabilă următoarea

Articol unic. - Alineatul (1) al articolului 24 din Legea nr. 295/2004 privind regimul armelor si al munitiilor, publicata in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I,nr. 583 din 30 iunie 2004, cu modificarile si completarile ulterioare, se modifica siva avea urmatorul cuprins:

(1) Persoana care a procurat, in conditiile legii, arme letale are
obligatia ca, in termen de 3 zile de la data procurarii, sa se prezinte la organul de
politie in a carui raza de competenta se afla dorniciliul sau, dupa caz, resedinta
acestuia, in vederea solicitarii acordarii permisului de arma sau, dupa caz, pentru
inscrierea armei in permisul de arma al carui titular este detinatorul."
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: ANULARE DREPT DE DETINERE, PORT SI FOLOSIRE ARME

Mesajde Sly_Fox pe 02 Dec 2017, 07:14

Iar după a doua republicare toată treaba sună cam așa

Solicitarea acordării permisului de armă şi a înscrierii armei în permisul de armă
Art. 22. -
(1) Persoana care a procurat, în condiţiile legii, arme letale are obligaţia ca, în termen de 3 zile lucrătoare de la data procurării, să se prezinte la organul de poliţie care a eliberat autorizaţia de procurare, în vederea solicitării acordării permisului de armă sau, după caz, pentru înscrierea armei în permisul de armă al cărui titular este deţinătorul.
(2) În cazul în care arma a fost procurată din afara teritoriului României, termenul prevăzut la alin. (1) este de maximum 15 zile lucrătoare de la data achiziţiei, dovedită prin actul de provenienţă.
(3) Deţinătorul armei are obligaţia să prezinte la solicitarea organului de poliţie competent fiecare armă cu ţeava ghintuită, împreună cu câte 5 cartuşe corespunzătoare calibrului fiecărei arme, în vederea înregistrării proiectilului şi a tubului-martor în evidenţele operative ale Inspectoratului General al Poliţiei Române. Procedura operaţiunii de înregistrare a proiectilului şi a tubului-martor se stabileşte în normele metodologice de aplicare a prezentei legi.

În concluzie posesorii de arme au la dispozitie 3 zile nu 10 pentru declararea armelor și trecerea lor în permis.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: ANULARE DREPT DE DETINERE, PORT SI FOLOSIRE ARME

Mesajde bogus pe 02 Dec 2017, 07:41

Dragi colegi, ma scuzati ca intervin dar vreau sa respect si eu ad litteram legea de care tot discutati si vreau sa-mi scot adeverinta de la Autoritatea Naţională pentru Omologarea Armelor şi Muniţiilor, pentru dulap, dar nu gasesc adresa unde sa merg.
Daca sunteti amabili va rog sa-mi spuneti unde gasesc si eu institutia in cauza.
Blaser R93 Professional 8x68S / .223 Remington
Beretta ES 100 12/76/76
Nissan Terrano R20 ZD30
Avatar utilizator
bogus
Veteran
 
Mesaje: 1200
Membru din: 01 Oct 2013, 09:31
Locaţie: Cluj Napoca

Re: ANULARE DREPT DE DETINERE, PORT SI FOLOSIRE ARME

Mesajde Sly_Fox pe 02 Dec 2017, 07:48

:D :D
Nu există o asemenea autoritate.
Dulapul trebuie să fie metalic, compartimentat pentru arme și muniții, fiecare compartiment dotat cu câte un sistem de închidere. Restul este can-can și vorbe goale.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: ANULARE DREPT DE DETINERE, PORT SI FOLOSIRE ARME

Mesajde OVI762 pe 02 Dec 2017, 08:26

Adresa ANOAM este publica si se gaseste la orice birou aesp,iar cel de care apartii iti va furniza adresa corespunzatoare judetului tau :lol: :lol: :lol: :lol: Atata timp cat dulapul e cum scrie in lege nu ar trebui sa fie probleme,cel putin la mine nu s-a pomenit vreodata sa se lege de dulap.E de fer,are 2 lacate la arma si 1 la munitie,e bine prins in perete ...ura si la gara.Acum,fiecare Infracţiuni de serviciu
Art. 297
Abuzul în serviciu
(1) Fapta funcţionarului public care, în exercitarea atribuţiilor de serviciu, nu îndeplineşte un act sau îl îndeplineşte în mod defectuos şi prin aceasta cauzează o pagubă ori o vătămare a drepturilor sau intereselor legitime ale unei persoane fizice sau ale unei persoane juridice se pedepseşte cu închisoarea de la 2 la 7 ani şi interzicerea exercitării dreptului de a ocupa o funcţie publică.

Detalii: https://legeaz.net/noul-cod-penal/art-297 ce are la el in judet,mai sunt si cazuri nefericite,dar avem ,sa nu uitam,asta
este in noi
OVI762
Veteran
 
Mesaje: 2523
Membru din: 10 Noi 2009, 09:11

Re: ANULARE DREPT DE DETINERE, PORT SI FOLOSIRE ARME

Mesajde bogus pe 02 Dec 2017, 17:06

Sly_Fox scrie::D :D
Nu există o asemenea autoritate.
Dulapul trebuie să fie metalic, compartimentat pentru arme și muniții, fiecare compartiment dotat cu câte un sistem de închidere. Restul este can-can și vorbe goale.

Stiu, postul meu a fost sarcastic la adresa statului, ei impun tot felul de reguli aberante dar nici ei nu reusesc sa respecte ce scriu in lege
Blaser R93 Professional 8x68S / .223 Remington
Beretta ES 100 12/76/76
Nissan Terrano R20 ZD30
Avatar utilizator
bogus
Veteran
 
Mesaje: 1200
Membru din: 01 Oct 2013, 09:31
Locaţie: Cluj Napoca

Re: ANULARE DREPT DE DETINERE, PORT SI FOLOSIRE ARME

Mesajde Sly_Fox pe 02 Dec 2017, 19:46

Bineînțeles, tocmai din acest motiv am pus zâmbărețul la remarca ta. Cuvintele sunt pentru cei care încă sunt în căutarea fișetelor metalice omologate, cu n lacăte.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: ANULARE DREPT DE DETINERE, PORT SI FOLOSIRE ARME

Mesajde cata pe 07 Dec 2017, 22:56

Vin și eu cu o întrebare celor mai in măsură cu legislația noua, au scos sau nu textul acela cu 10 cartușe pentru autoapărare și 1 arma cu piesa a treia montată pe ea? Mulțumesc pentru răspuns!
........Piesa a patra conteaza.....
cata
Membru important
 
Mesaje: 166
Membru din: 26 Oct 2005, 12:35
Locaţie: Timișoara

Re: ANULARE DREPT DE DETINERE, PORT SI FOLOSIRE ARME

Mesajde yoghi pe 08 Dec 2017, 00:00

articolul este in normele de aplicare dar se refera doar la cele 10 cartuse.Nu si la piesa 3a.

art15/b
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: ANULARE DREPT DE DETINERE, PORT SI FOLOSIRE ARME

Mesajde Gordis pe 08 Dec 2017, 10:26

Buna ziua tuturor si scuze daca sunt off topic dar textul titlului mi s-a parut cel corect. Se vorbeste despre o actiune la nivel national a celor de la AEST in week end-ul trecut soldata cu ramanerea fara arme a vreo 170 de vanatori. Totul pe tema consumului de alcool la vanatoare, dupa vanatoare, ...
Stie cineva ceva ?
Gordis
Nou membru
 
Mesaje: 36
Membru din: 18 Sep 2013, 14:59

Re: ANULARE DREPT DE DETINERE, PORT SI FOLOSIRE ARME

Mesajde the_mav pe 08 Dec 2017, 10:30

Intr-adevar s-au intensificat controalele.
Inca ceva: nu doar la/dupa vanatoare! Armele cu alcoolul nu s-au impacat si nu se vor impaca niciodata.
Citeste legea :!:
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: ANULARE DREPT DE DETINERE, PORT SI FOLOSIRE ARME

Mesajde mariusk pe 08 Dec 2017, 10:43

the_mav scrie:Intr-adevar s-au intensificat controalele.
Inca ceva: nu doar la/dupa vanatoare! Armele cu alcoolul nu s-au impacat si nu se vor impaca niciodata.
Citeste legea :!:

Inj acest context,stie cineva care sunt consecintele refuzului de a sufla in fiola?
mariusk
Membru important
 
Mesaje: 215
Membru din: 29 Ian 2016, 17:29

Re: ANULARE DREPT DE DETINERE, PORT SI FOLOSIRE ARME

Mesajde the_mav pe 08 Dec 2017, 11:25

mariusk scrie:
the_mav scrie:Intr-adevar s-au intensificat controalele.
Inca ceva: nu doar la/dupa vanatoare! Armele cu alcoolul nu s-au impacat si nu se vor impaca niciodata.
Citeste legea :!:

Inj acest context,stie cineva care sunt consecintele refuzului de a sufla in fiola?

Pana la un punct, cam ca la auto... iml-sange-refuz-martori-etc, etc, etc
Doar ca aici de la punerea in miscare a actiunii, se suspenda dreptul. Oricum vei pune problema, tot penal e, iar la alcool in orice domeniu, se va lasa foarte urat.
:!: :idea: :idea: :idea: :!:

Decat subterfugii, nu mai bine alba e alba, neagra e neagra? Incepem si noi sa fim nemti? Sa nu uitam: la alcool e cel mai usor sa se dea cu extindere (colegi, organizatori :!: , etc), asta ca sa nu ne mai ascundem dupa cires.
:idea:
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: ANULARE DREPT DE DETINERE, PORT SI FOLOSIRE ARME

Mesajde Gordis pe 08 Dec 2017, 11:27

the_mav scrie:Intr-adevar s-au intensificat controalele.
Inca ceva: nu doar la/dupa vanatoare! Armele cu alcoolul nu s-au impacat si nu se vor impaca niciodata.
Citeste legea :!:


Lucrurile sunt cat se poate de clare chiar si doar din perspectiva bunului simt sau a instinctului de conservare... atata timp cat ai arma asupra ta ( deplasare, uz....) alcoolul nu are ce cauta L-) . Dupa ce ai incuiat-o in dulap...se schimba contextul... Nu ?
Gordis
Nou membru
 
Mesaje: 36
Membru din: 18 Sep 2013, 14:59

Re: ANULARE DREPT DE DETINERE, PORT SI FOLOSIRE ARME

Mesajde laurul pe 08 Dec 2017, 12:08

mariusk scrie:Inj acest context,stie cineva care sunt consecintele refuzului de a sufla in fiola?

Chelu-si pune mana-n cap.......
=)) =)) =))
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3064
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: ANULARE DREPT DE DETINERE, PORT SI FOLOSIRE ARME

Mesajde the_mav pe 08 Dec 2017, 12:40

Gordis scrie:
the_mav scrie:Intr-adevar s-au intensificat controalele.
Inca ceva: nu doar la/dupa vanatoare! Armele cu alcoolul nu s-au impacat si nu se vor impaca niciodata.
Citeste legea :!:


Lucrurile sunt cat se poate de clare chiar si doar din perspectiva bunului simt sau a instinctului de conservare... atata timp cat ai arma asupra ta ( deplasare, uz....) alcoolul nu are ce cauta L-) . Dupa ce ai incuiat-o in dulap...se schimba contextul... Nu ?

pai... daca nu mai e asupra ta, ci intr-un dulap incuiat (batut in perete, incuietori, etc, etc toate cele conf legii) - e alt context, nu-i asa?!?
Ok, daca o incui intr-un dulap pe care il porti asupra ta (adica te plimbi cu dulapul in brate, la baie sub dush, la spalatoria auto, in supermarket la raionul de inghetata, etc), deja devine Caragiale :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :D :mrgreen: si tipic romanesc o dau/dam in bascalie :D :D

DAR FONDUL RAMANE ACELASI :!: :idea:
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: ANULARE DREPT DE DETINERE, PORT SI FOLOSIRE ARME

Mesajde mariusk pe 08 Dec 2017, 16:36

La noi nu se consuma alcool deloc,avem chiar colegi de grupa de la AEST.Am intrebat pt ca am auzit o discutia in care cineva spunea ca nu exista articol de lege care sa specifice consecinta refuzului de a sufla in fiola....
mariusk
Membru important
 
Mesaje: 215
Membru din: 29 Ian 2016, 17:29

Re: ANULARE DREPT DE DETINERE, PORT SI FOLOSIRE ARME

Mesajde the_mav pe 08 Dec 2017, 17:01

mariusk scrie:La noi nu se consuma alcool deloc,avem chiar colegi de grupa de la AEST.Am intrebat pt ca am auzit o discutia in care cineva spunea ca nu exista articol de lege care sa specifice consecinta refuzului de a sufla in fiola....


Meseriasi baietii care incinsesera acea discutie, baieti destoinici, de mare angajament, evident educati sau cel putin cititi (poate unii chiar cu tipografii/biblioteci acasa), cu perspective luminoase si viitor sigur.
Eu zic sa-i cinstesti, da-le o tzuica batrana la cafeaua de dimineata. :idea: :violin:
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: ANULARE DREPT DE DETINERE, PORT SI FOLOSIRE ARME

Mesajde mariusk pe 08 Dec 2017, 17:12

the_mav scrie:
mariusk scrie:La noi nu se consuma alcool deloc,avem chiar colegi de grupa de la AEST.Am intrebat pt ca am auzit o discutia in care cineva spunea ca nu exista articol de lege care sa specifice consecinta refuzului de a sufla in fiola....


Meseriasi baietii care incinsesera acea discutie, baieti destoinici, de mare angajament, evident educati sau cel putin cititi (poate unii chiar cu tipografii/biblioteci acasa), cu perspective luminoase si viitor sigur.
Eu zic sa-i cinstesti, da-le o tzuica batrana la cafeaua de dimineata. :idea: :violin:

Mai degraba as dori sa le spun articolul respectiv...V-as ramine indatorat ...
mariusk
Membru important
 
Mesaje: 215
Membru din: 29 Ian 2016, 17:29

Re: ANULARE DREPT DE DETINERE, PORT SI FOLOSIRE ARME

Mesajde the_mav pe 08 Dec 2017, 17:21

ala cu bautura parca era Art 31 alin e) din L295.
cel cu suflatul in fiola? :D :D :D :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: Nu-l stiu, dar daca il afli tu, spune-l si pt noi.
Sa nu uit: stiu ca procedural exista mai multe mijloace de proba a alcoolemiei, nu doar la volan - fiola e doar unul dintre ele, cel mai facil.
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: ANULARE DREPT DE DETINERE, PORT SI FOLOSIRE ARME

Mesajde mariusk pe 08 Dec 2017, 17:27

Eu vreau sa mi-l spui tu...Adica,ce spune legea daca refuzi sa sufli in fiola la controlul AEST in mijlocul padurii.Eu nu am gasit si de aceea am intrebat.Daca doream sa aud mistouri ma adresam la revista Catavencu.
mariusk
Membru important
 
Mesaje: 215
Membru din: 29 Ian 2016, 17:29

Re: ANULARE DREPT DE DETINERE, PORT SI FOLOSIRE ARME

Mesajde yoghi pe 08 Dec 2017, 18:08

the_mav scrie:ala cu bautura parca era Art 31 alin e) din L295.
.....


art 31 alin 3 lit e =pt arme de aparare si paza vad eu.
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: ANULARE DREPT DE DETINERE, PORT SI FOLOSIRE ARME

Mesajde mariusk pe 08 Dec 2017, 18:14

yoghi scrie:
the_mav scrie:ala cu bautura parca era Art 31 alin e) din L295.
.....


art 31 alin 3 lit e =pt arme de aparare si paza vad eu.

Ma refer la vanatoare.Am vazut si eu art.pt paza si aparare.
mariusk
Membru important
 
Mesaje: 215
Membru din: 29 Ian 2016, 17:29

Re: ANULARE DREPT DE DETINERE, PORT SI FOLOSIRE ARME

Mesajde bogus pe 08 Dec 2017, 18:56

mariusk scrie:
yoghi scrie:
the_mav scrie:ala cu bautura parca era Art 31 alin e) din L295.
.....


art 31 alin 3 lit e =pt arme de aparare si paza vad eu.

Ma refer la vanatoare.Am vazut si eu art.pt paza si aparare.

si eu tot doar acolo am vazut
Blaser R93 Professional 8x68S / .223 Remington
Beretta ES 100 12/76/76
Nissan Terrano R20 ZD30
Avatar utilizator
bogus
Veteran
 
Mesaje: 1200
Membru din: 01 Oct 2013, 09:31
Locaţie: Cluj Napoca

Re: ANULARE DREPT DE DETINERE, PORT SI FOLOSIRE ARME

Mesajde mariusk pe 08 Dec 2017, 19:05

Astept raspunsul colegului Mav .In cazul in care colegul meu are dreptate,poate-si cere scuze....
mariusk
Membru important
 
Mesaje: 215
Membru din: 29 Ian 2016, 17:29

Re: ANULARE DREPT DE DETINERE, PORT SI FOLOSIRE ARME

Mesajde laurul pe 08 Dec 2017, 20:07

mariusk scrie:Eu vreau sa mi-l spui tu...Adica,ce spune legea daca refuzi sa sufli in fiola la controlul AEST in mijlocul padurii.Eu nu am gasit si de aceea am intrebat.Daca doream sa aud mistouri ma adresam la revista Catavencu.

Nici legea, nici normele vechi, nici normele noi nu specifica expres care este consecinta refuzului de a sufla in basica.
Probabil ca organul te invita la recoltarea de probe biologice.
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3064
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: ANULARE DREPT DE DETINERE, PORT SI FOLOSIRE ARME

Mesajde mariusk pe 08 Dec 2017, 20:44

In sfirsit un raspuns obiecfiv,fara obisnuitele mistouri.Intrebare:Exista un articol de lege pt sustragerea de la recoltarea probelor biologice in domeniul armelor si munitiilor?
mariusk
Membru important
 
Mesaje: 215
Membru din: 29 Ian 2016, 17:29

Re: ANULARE DREPT DE DETINERE, PORT SI FOLOSIRE ARME

Mesajde laurul pe 09 Dec 2017, 00:15

Nu.
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3064
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: ANULARE DREPT DE DETINERE, PORT SI FOLOSIRE ARME

Mesajde bogus pe 09 Dec 2017, 00:57

intreb si eu, dar exista in lege un aliniat dintr-un articol unde sa se specifice ca portul unei arme de vanatoare, asigurata, in husa si cum mai trebuie sa fie ea nu se poate face sub influneta alcoolului?
nu de alta dar cand te aflii in deplasare, arma nu poti sa o lasi in camera de hotel deci esti obligat sa o cari dupa tine in restaurant sau bar, evident in husa asigurata etc.
repet, vorbesc de arme lungi de vanatoare si nu de cele de paza si aparare
Blaser R93 Professional 8x68S / .223 Remington
Beretta ES 100 12/76/76
Nissan Terrano R20 ZD30
Avatar utilizator
bogus
Veteran
 
Mesaje: 1200
Membru din: 01 Oct 2013, 09:31
Locaţie: Cluj Napoca

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Unde-i lege nu-i tocmeala!

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 22 vizitatori

Publicitate