Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Mar 2024, 09:57

Proiect de O.M. privind arme si calibre

Totul despre cartusele si munitiile de vanatoare, cu alice sau proiectil unic

Moderator: liviur

Proiect de O.M. privind arme si calibre

Mesajde laurul pe 20 Dec 2017, 21:09

Am incercat sa-l aranjez in pagina...dar nu-mi da voie formatul forumului

O R D I N


Nr. ........ / ............2017

pentru aprobarea armelor de foc, calibrele acestora și categoriilor de muniție care se pot folosi la vânătoare în România


Având în vedere Referatul de aprobare înregistrat cu nr. ................................ la Cabinet Secretar de stat pentru păduri și Avizul nr. ........./2017 al Consiliului Național de Vânătoare,
În conformitate cu prevederile art. 6 alin. (1) lit. s) și ș), art. 33 alin. (1) lit a), art. 39 alin. (1) lit. i), p) și u) şi art. 56 din Legea vânătorii şi a protecţiei fondului cinegetic nr. 407/2006, cu modificările şi completările ulterioare, precum şi ale art. 13 alin. (5) din Hotărârea Guvernului nr. 20/2017 privind organizarea şi funcţionarea Ministerului Apelor și Pădurilor, cu modificările ulterioare,
ministrul apelor și pădurilor emite următorul

ORDIN:

Art. 1. (1) La acțiunile de vânătoare desfășurate pe teritoriul României, în condițiile legii, se pot folosi arme de foc de vânătoare omologate, cu țevi lise sau cu țevi ghintuite ori cu țevi mixte.
(2) Armele cu țevi lise și armele cu țevi ghintuite admise la vânătoare pot fi cu una sau maximum două țevi basculante sau cu o țeavă fixă.
(3) Armele cu țevi mixte admise la vânătoare pot fi cu două sau maximum patru țevi basculante.
Art. 2. Armele prevăzute la art. 1 trebuie să aibă percuția cartușului centrală și să poată fi ținute în mână.
Art. 3. (1) Armele cu țevi lise admise la vânătoare sunt cele care au calibrele cuprinse între 10 și 36, conform sistemului internațional.
(2) Armele cu țevi ghintuite admise la vânătoare sunt cele care au calibrele cuprinse între 5,6 mm și 10,5 mm.
Art. 4. (1) Vânarea exemplarelor din speciile de mamifere: bizam, câine enot, dihor comun, hermelină, iepure-de-câmp, iepure-de-vizuină, jder și nevăstuică, precum și din speciile de păsări admise la vânătoare, cu excepția speciei cocoș de munte, cuprinse în anexa nr. 1 la Legea vânătorii și a protecției fondului cinegetic nr. 407/2006, cu modificările și completările ulterioare, se poate face doar cu arme de vânătoare cu țevi lise și muniția aferentă ale cărei caracteristici minime sunt prevăzute în anexa nr. 1.
(2) Vânarea exemplarelor din speciile capră neagră, căprior, cerb comun, cerb lopătar, marmotă și muflon, cuprinse în anexa nr. 1 la Legea vânătorii și a protecției fondului cinegetic nr. 407/2006, cu modificările și completările ulterioare, se poate face doar cu arme de vânătoare cu țevi ghintuite și muniția aferentă ale cărei caracteristici minime sunt prevăzute în anexa nr. 2.
(3) Vânarea exemplarelor din speciile mistreț, șacal, viezure, vulpe și cocoș de munte se poate face cu arme de vânătoare atât cu țevi lise cât și cu țevi ghintuite și muniția aferentă ale cărei caracteristici minime sunt prevăzute în anexele nr. 1 și 2.
Art. 5. Pentru situațiile în care prin derogare de la lege se aprobă vânarea unor exemplare din speciile cuprinse în anexa nr. 2 la Legea vânătorii și a protecției fondului cinegetic nr. 407/2006, cu modificările și completările ulterioare, caracteristicile armelor și munițiilor care pot fi folosite se stabilesc prin actul de derogare.
Art. 6. La data intrării în vigoare a prezentului ordin se abrogă Ordinul ministrului agriculturii, alimentaţiei şi pădurilor 264 din 10.04.2003 pentru stabilirea caracteristicilor minime ale muniţiei permise pentru vânarea unor specii de vânat în România cu arme de vânătoare cu ţevi ghintuite, publicatîin Monitorul Oficial, Partea I nr. 270 din 17.04.2003.

Art. 7. Prezentul ordin se publică în Monitorul Oficial al României, Partea I.

Anexa nr. 1 la
Ordinul ministrului apelor și pădurilor
nr. .........../2017

Caracteristicile minime
ale muniţiei permise pentru vânarea unor specii de vânat în România
cu arme de vânătoare cu ţevi lise


Nr. Specia/ Caract min muniție/Unic admis Cartuș cu alice admis
(DA/NU) (DA/NU) Diametru alică(mm)
0 1 2 3 4
1 Mistreț DA NU -
2 Iepure-de-câmp,
iepure-de-vizuină, câine enot,
jder, marmotă, șacal,
viezure și vulpe NU DA 3,5
3 Bizam, dihor comun,
hermelină și nevăstuică NU DA 2,5
4 Cocoș de munte NU DA 4,0
5 Gâscă-de-vară și gârliță mare NU DA 3,0
6 Cioară grivă, cioară grivă
sudică, cioară-de-semănătură,
fazan, ieruncă, lișiță, porumbel
gulerat și rațe admise la vânătoare NU DA 2,5
7 Coțofană, gaiță, găinușă de
baltă, guguștiuc, porumbel-de-
scorbură, potârniche,
sitar-de-pădure,
stăncuță și turturică NU DA 2,0
8 Alte specii de păsări admise
la vânătoare NU DA 1,7



Anexa nr. 2 la
Ordinul ministrului apelor și pădurilor
nr. .........../2017

Caracteristicile minime
ale muniţiei permise pentru vânarea unor specii de vânat în România
cu arme de vânătoare cu ţevi ghintuite


Nr. Specia / Caract mini ale munitiei / Calibrul min(mm)/L min tub (mm)/G min(g)/Ec min (J/100m)
0 1 2 3 4 5
1 Căprior, șacal, viezure, vulpe, marmotă și cocoș de munte 5,6 39 3 800
2 Capră neagră și muflon 5,6 50 4 1000
3 Cerb lopătar și mistreț 6,5 51 8 2000
4 Cerb comun 7 51 10 2700

originalul e aici
http://apepaduri.gov.ro/consultare-om-p ... n-romania/
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3064
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Proiect de O.M. privind arme si calibre

Mesajde kama3 pe 20 Dec 2017, 21:47

Care ar fi ratiunea pentru care nu pot vana iepure de camp cu glont din carabina si caprior cu unic din lisa?
Pentru caprior pot presupune ca se doreste interzicerea lise pentru ca inca se trage cu alice in aceasta specie.
Dar pentru iepure? Sau gasca?
4, 5mm
9mm
16
12
.270win
Avatar utilizator
kama3
Veteran
 
Mesaje: 367
Membru din: 23 Dec 2008, 13:21

Re: Proiect de O.M. privind arme si calibre

Mesajde laurul pe 20 Dec 2017, 22:19

Naiba stie?!
Pentru ca inca se trage cu alica. In ambele specii....
=)) =)) =))
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3064
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Proiect de O.M. privind arme si calibre

Mesajde Tragaciul pe 20 Dec 2017, 23:25

Si daca am autorizatie la iepuri ,si îmi iau si carabina pentru eventualitatea ca apare vreun caine hoinar ,ce se întâmplă!???
Tragaciul
Membru activ
 
Mesaje: 108
Membru din: 27 Noi 2017, 17:36

Re: Proiect de O.M. privind arme si calibre

Mesajde pipabh pe 20 Dec 2017, 23:38

Tragaciul scrie:Si daca am autorizatie la iepuri ,si îmi iau si carabina pentru eventualitatea ca apare vreun caine hoinar ,ce se întâmplă!???

Daca ai si autorizatie de combatere sau daca ai trecuti "caini hoinari pe autorizatie" cred poti sa-ti iei si carabina daca nu, vei vedea ce se va intampla cand vei fi acea situatie :D ...
Un coleg mai sus punea intrebarea: "Care ar fi ratiunea pentru care nu pot vana iepure de camp cu glont din carabina si caprior cu unic din lisa?"
Vin si il intreb : care ar fi ratiunea sa tragi cu carabina la iepuri?
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1656
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: Proiect de O.M. privind arme si calibre

Mesajde AXP pe 21 Dec 2017, 00:32

Spre exemplu, distanta eficace, ... :)
22LR; 9x19; 308Win; 9,3x62; 6,5x55; 12;
AXP
Veteran
 
Mesaje: 694
Membru din: 03 Iul 2014, 11:25
Locaţie: Cluj

Re: Proiect de O.M. privind arme si calibre

Mesajde kama3 pe 21 Dec 2017, 06:29

Ratiunea "sa trag cu carabina la iepuri" e ca pot exista oricand doi vanatori, care sa-si ia autorizatie de vanatoare in grup restrans si sa iasa in teren cu carabina la iepuri.
Doi vanatori pe care nu-i intereseaza musai sa "Vina acasa cu iepure" ci care vor sa-si demonstreze ca pot dobora un astfel de vanat mic si rapid cu un singur proiectil.
Sansele ca iepurele sa plece doar alicit practic nu exista prin urmare cred ca interdictia de a folosi glontul nu tine nici macar de etica si de protectia vanatului.
Ca masura ce tine de sigururanta in timpul goanelor... Si la porc se fac goane si se trage cu glont. Mai mult, la porc tragi in padure unde vizibilitatea nu e la fel cu cea din camp deschis. In fine oricum in momentul in care tragi trebuie sa fii sigur unde se duce glontul deci nu vad rostul unei limitari pentru astfel de considerent.

Cat priveste interzicerea proiectilului unic tras din lisa la vanatoarea capriorului, aici chiar ca nu inteleg rostul limitarii decat poate pentru a elimina folosirea alicelor la aceasta specie, dar sa fim seriosi...

In final, parerea mea este ca in cazul acestui ordin, ca si in cazul multor alte acte normative, legiuitorul ori n-are legatura, ori are doar tangente cu obiectul reglementat de actul normativ.
4, 5mm
9mm
16
12
.270win
Avatar utilizator
kama3
Veteran
 
Mesaje: 367
Membru din: 23 Dec 2008, 13:21

Re: Proiect de O.M. privind arme si calibre

Mesajde Tragaciul pe 21 Dec 2017, 07:52

Probabil ne vom alege din nou, cu o lege care duce un picior taras. Adica daca sunt la fazan si am pe o teava 2,7 si pe alta 2,9 si sare lapinu ,nu trag schimb bag 3,5.Minunat!!!! :ymparty: :twisted:
Tragaciul
Membru activ
 
Mesaje: 108
Membru din: 27 Noi 2017, 17:36

Re: Proiect de O.M. privind arme si calibre

Mesajde ventura pe 21 Dec 2017, 08:27

Daca esti la fazan, nu tragi dupa lapin...
Probabil si din cauza unor astfel de mentalitati si practici s-au gandit sa interzica, desi acolo este treaba gestionarului.
Sunt multi care isi iau la ei carabina la vanat mic fiindca e posibil sa mai sara vreo capra sau vreun mistret...
In alta ordine de idei, inca se mai discuta.
Este doar un proiect si sper sa nu ramana asa.
Nu fi victimă. Nu fi nici criminal. Dar mai cu seamă nu fi spectator.
Avatar utilizator
ventura
Veteran
 
Mesaje: 1271
Membru din: 01 Mai 2008, 20:12
Locaţie: Focsani

Re: Proiect de O.M. privind arme si calibre

Mesajde pipabh pe 21 Dec 2017, 08:54

kama3 scrie:Ratiunea "sa trag cu carabina la iepuri" e ca pot exista oricand doi vanatori, care sa-si ia autorizatie de vanatoare in grup restrans si sa iasa in teren cu carabina la iepuri.
Doi vanatori pe care nu-i intereseaza musai sa "Vina acasa cu iepure" ci care vor sa-si demonstreze ca pot dobora un astfel de vanat mic si rapid cu un singur proiectil.
Sansele ca iepurele sa plece doar alicit practic nu exista prin urmare cred ca interdictia de a folosi glontul nu tine nici macar de etica si de protectia vanatului.
Ca masura ce tine de sigururanta in timpul goanelor... Si la porc se fac goane si se trage cu glont. Mai mult, la porc tragi in padure unde vizibilitatea nu e la fel cu cea din camp deschis. In fine oricum in momentul in care tragi trebuie sa fii sigur unde se duce glontul deci nu vad rostul unei limitari pentru astfel de considerent.

Cat priveste interzicerea proiectilului unic tras din lisa la vanatoarea capriorului, aici chiar ca nu inteleg rostul limitarii decat poate pentru a elimina folosirea alicelor la aceasta specie, dar sa fim seriosi...

In final, parerea mea este ca in cazul acestui ordin, ca si in cazul multor alte acte normative, legiuitorul ori n-are legatura, ori are doar tangente cu obiectul reglementat de actul normativ.

M-as bucura sa cred ca ati scris ce ati scris in gluma!
"musai sa vina cu iepure acasa"! nu inseamna sa mergi la vanatoare si sa nu respecti vanatul. Am vazut muuuulllti "mari vanatori" care , dupa ce trage la fazan sau la rata si cade la 150-200 m nici nu se deranjeaza sa-l caute pt ca nu-i trebuie vantul, el a venit la vanatoare sa traga!!!!!!!!! Toate aceste lucruri sunt etice dpdv al eticii vanatoresti?
Vi se pare ETIC sa spuneti de ce nu se poate vana iepurele cu carabina si la picior?
Despre siguranta nici nu cred ca e potrivit sa discutam in aceasta situatie. Vi se pare firesc sa mergeti pe camp , cu carabina , facand goane la iepuri si sa incepeti sa trageti si in stanga si in dreapta cu ea!!! :shock: Sa mergi la vanatoare la picior cu singura carabina care o ai un 9,3x62 si sa spui ca este etic sa vanezi iepuri cu ea.
Asa , vin si spun ca de ce nu pot sa vanez iepure si cu proiectil unic! Sau de ce nu fazan!
Haideti d-lor sa revenim cu picioarele pe pamant...
Mi se pare firesc prevederea care spune ca nu poti vana capriorul decat cu carabina. Ce sa caute unicul la vanatoarea de caprior?
Nu conteaza ce ai in spate , carabina sau lisa cu proiectil unic cu care te poti intinde la suta de metri!, daca dortesti provocare si vrei sa te apropii de vanat pana la 10 m nu te opreste nimeni!
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1656
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: Proiect de O.M. privind arme si calibre

Mesajde laurul pe 21 Dec 2017, 09:08

pipabh scrie:Mi se pare firesc prevederea care spune ca nu poti vana capriorul decat cu carabina. Ce sa caute unicul la vanatoarea de caprior?

Mie nu mi se pare fireasca aceasta prevedere.
La noi, mistretul si capriorul s-au vanat cu unic dintotdeauna.
Sa vii acum si sa interzici folosirea unicului la caprior inseamna sa generezi o cheltuiala in plus pentru marea masa a vanatorilor care nu isi permit o carabina.
Sa nu uitam ca tapul a ramas cam singurul vanat pe care si-l permit vanatorii cu posibilitati modeste.
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3064
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Proiect de O.M. privind arme si calibre

Mesajde the_mav pe 21 Dec 2017, 09:23

laurul scrie:
pipabh scrie:Mi se pare firesc prevederea care spune ca nu poti vana capriorul decat cu carabina. Ce sa caute unicul la vanatoarea de caprior?

Mie nu mi se pare fireasca aceasta prevedere.
La noi, mistretul si capriorul s-au vanat cu unic dintotdeauna.
Sa vii acum si sa interzici folosirea unicului la caprior inseamna sa generezi o cheltuiala in plus pentru marea masa a vanatorilor care nu isi permit o carabina.
Sa nu uitam ca tapul a ramas cam singurul vanat pe care si-l permit vanatorii cu posibilitati modeste.

si sa nu ducem discutia inspre lisa=posibilitati modeste, nu de alta dar unele unice de lisa lasa in spate binisor la pret multe din cartusele de carabina uzuale.
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: Proiect de O.M. privind arme si calibre

Mesajde laurul pe 21 Dec 2017, 09:47

Nu vorbeam de cd....ci de cd player... 8-}
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3064
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Proiect de O.M. privind arme si calibre

Mesajde Remo pe 21 Dec 2017, 09:51

Intotdeauna m-a intristat entuziasmul cu care romanii accepta noi si noi interdictii.
Remo
Veteran
 
Mesaje: 359
Membru din: 02 Mar 2010, 18:34

Re: Proiect de O.M. privind arme si calibre

Mesajde pipabh pe 21 Dec 2017, 10:00

laurul scrie:Mie nu mi se pare fireasca aceasta prevedere.
La noi, mistretul si capriorul s-au vanat cu unic dintotdeauna.
Sa vii acum si sa interzici folosirea unicului la caprior inseamna sa generezi o cheltuiala in plus pentru marea masa a vanatorilor care nu isi permit o carabina.
Sa nu uitam ca tapul a ramas cam singurul vanat pe care si-l permit vanatorii cu posibilitati modeste.

Ok. Cred ca nu am baut toata cafeaua de dimineata si m-am precipitat putin in virtutea discutiei. :D :D
Pot sa fiu de acord cu unicul la caprior.
Pe de alta parte vanatoarea a ajuns sa cam fie restrictiva financiar pentru multa lume!
Cati vanatori cu posibilitati modeste vin sa ia un caprior cu 700-1000 ron pe langa o cotizatie de 1200 - 1500 care o plateste cu greu in 2-3 transe?
Discutia devine complicata, lunga si ma opresc aici.
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1656
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: Proiect de O.M. privind arme si calibre

Mesajde kama3 pe 21 Dec 2017, 10:23

Revin la intrebarea initiala. Care este ratiunea interzicerii glontului la iepure? Sunt atat de multi vanatori care vaneaza iepuri cu carabina?
De fazan n-am pomenit nimic vizavi de glont.
Iar referitor la trasul de aiurea, fiecare raspunde si trebuie sa fie responsabil pt felul cum trage..
Care-i mai periculoasa combinatia?
Padure, goana, carabina vs camp, sarite, glont?
4, 5mm
9mm
16
12
.270win
Avatar utilizator
kama3
Veteran
 
Mesaje: 367
Membru din: 23 Dec 2008, 13:21

Re: Proiect de O.M. privind arme si calibre

Mesajde laurul pe 21 Dec 2017, 10:32

pipabh scrie:Ok. Cred ca nu am baut toata cafeaua de dimineata si m-am precipitat putin in virtutea discutiei. :D :D
Pot sa fiu de acord cu unicul la caprior.

:-bd
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3064
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Proiect de O.M. privind arme si calibre

Mesajde laurul pe 21 Dec 2017, 10:59

@kama3. Cati iepuri ai impuscat cu glont de te deranjeaza prevederea?
.....
Deranjante sunt altele:
- calibrul maxim 10,5- adica 416,44, 45, 458, 500(rigby, wm, lott, gov,marlin , NE) nu-s calibre bunela vanatoare?! In textul legii e scris max 10.000 joule. Oare OM nu excede legea?!
- maxim 2 tevi la lise si ghintuite - adica un trio ce are de e interzis, din moment ce o mixta cu 4 tevi e permisa?!

Si or mai fi si altele de nu le-am sesizat...
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3064
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Proiect de O.M. privind arme si calibre

Mesajde ventura pe 21 Dec 2017, 11:07

kama3 scrie:Care-i mai periculoasa combinatia?
Padure, goana, carabina vs camp, sarite, glont?


A doua varianta.
Nu fi victimă. Nu fi nici criminal. Dar mai cu seamă nu fi spectator.
Avatar utilizator
ventura
Veteran
 
Mesaje: 1271
Membru din: 01 Mai 2008, 20:12
Locaţie: Focsani

Re: Proiect de O.M. privind arme si calibre

Mesajde kama3 pe 21 Dec 2017, 11:15

Nu am impuscat niciun iepure cu glont, dar ma tenteaza ideea de a incerca.
Si daca nu sunt multi cei care trag cu glont la iepure si nici nu s-au intamplat accidente la o astfel de modalitate de vanatoare, de ce ar trebui prevazuta restrictia?
In ultima vreme, si nu numai in domeniul vanatorii si a armelor, mi se pare ca se incearca introducerea a cat mai multe restrictii.
N-ai voie sa faci aia, n-ai voie ailalta, e interzis cutare sau cutare.
Orice interdictie trebuie sa vizeze protejarea a ceva. Cele doua interdictii pe care le-am abordat ce protejeaza?
Vanatul? Cum?
Siguranta actiunilor de vanatoare? Cum?
@Ventura, de ce consideri a doua varianta mai periculoasa?
4, 5mm
9mm
16
12
.270win
Avatar utilizator
kama3
Veteran
 
Mesaje: 367
Membru din: 23 Dec 2008, 13:21

Re: Proiect de O.M. privind arme si calibre

Mesajde Ghinda pe 21 Dec 2017, 11:28

O aberatie.
Hai agvps-ule, sa te vad reprezentant al vanatorilor.
Pun pariu ca o sa ovationeze! =))
Nu chiar, o sa dea niste opinii pe invers, dar nu va spune raspicat NU la toata aberatia. Si sa propuna ceva real.

P.S.

Mai baieti, sunteti constienti, ca oricum am da-o, daca vrea careva, ne poate gasi ca braconam perfect legal?
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Proiect de O.M. privind arme si calibre

Mesajde biriuck pe 21 Dec 2017, 12:08

Sa citesti cu atentie proiectul asta de OM si sa te deranjeze in special faptul ca nu poti sa tragi la iepure cu glont e ca si cum ai analiza critic o femeie cu care sa incepi o relatie si sa te deranjeze ca are carlionti in loc de par lins si nu faptul ca ea ar fi o pocnitoare ordinara :|

Unic din lisa la caprior? Am folosit si eu, nu as mai folosi dar nu din considerente etice ci pentru ca nu am atata timp incat sa urmaresc un anume caprior sa imi vina in pozitie de tras cu lisa. Nu as condamna pe altii daca il folosesc si sunt convins ca sunt multi incepatori ce isi iau prima arma o lisa si ar vrea sa vaneze un tap. Abia dupa aceea vine pofta de carabina...

Unic din lisa la vulpe si sacal? Absolut necesar. Multi vaneaza cu lisa la goana si au unice pe lisa pentru ca asteapta mistretii. La multe asociatii acestea sunt singurele ocazii cu care se vaneaza din acesti pradatori si ar fi o prostie sa nu fie voie sa tragi in vulpe cu brenneke, mai ales ca este o tinta foarte interesanta la goana :D

Limitari la numarul de tevi pe la basculante, "arme ce trebuie sa poata fi tinute in mana" - da, sunt niste prostii ce probabil vin pe filiera MAI, nu sunt corecte dar nu sunt relevante pentru 99.99% din vanatorii romani.

Limita superioara de 10.5mm la calibrul ghintuitelor. Asta da, o prostie si o ilegalitate. Le e frica de 50bmg? Ok, sa-l interzica explicit din partea mea! Daca e vreunul ce vrea sa atenteze la "siguranta statului" o sa o faca si cu un 223 dar se pare ca oamenii aia nu inteleg. Practic se ajunge ca numerosi posesori de calibre mari, grele si lente (.45-70, 444 marlin etc) sa nu isi mai poata folosi lever-ul nici macar la vanat mai mic decat mistretul. Pe vremuri calibrele acestea aveau tubul prea scurt ca sa se califice, acum au glontul prea gros :evil:

Lipsa ursului, lupului si a rasului din ordin - o problema. Ce se intampla cand se va redeschide vanatoarea la aceste specii? Se va da un nou ordin?

Fara glont la pasari (cu exceptia cocosului de munte). August von Spiess (parca), la intrebarea "Care este vanatul preferat?", a raspuns "fazan, cu glont". Cred ca ar fi un tir senzational dar eu nu l-as incerca si nici nu m-as simti confortabil sa-l incerce altii. De ce? Simplu, Romania este o tara foarte populata iar glontul tras dupa o pasare la zbor se duce la dracu in praznic si distruge un nevinovat. Cineva va vei cu argumentul ca fiecare sa raspunda pentru ce face. Corect, dar sa nu uitam ca el va face un rau nu doar nevinovatului ci si imaginii intregii noastre tagme. Prin Siberia as incerca si eu glont la ceva zburatoare,nu si la noi.

Amestec de criterii - masa, energie, diametru. Da, o prostie, se complica prea tare ordinul. Sa aleaga maxim 2 criterii ca sa ramana simplu.
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2694
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Proiect de O.M. privind arme si calibre

Mesajde ventura pe 21 Dec 2017, 12:52

kama3 scrie:@Ventura, de ce consideri a doua varianta mai periculoasa?



Fiindca nu m-as simti in siguranta cu "tine" pe acelasi camp, cand tu folosesti carabina la vanat mic.
Si nu vorbesc doar din punctul de vedere al unui vanator.
Sunt foarte multi oameni permanent pe camp (cu animale, la lucrari agricole etc..).
Nu-i confortabil sa auda gloantele suierand pe langa ei.
La o panda la rapitor este altceva. Focul este calculat, la fel si directia de tragere.
Nu fi victimă. Nu fi nici criminal. Dar mai cu seamă nu fi spectator.
Avatar utilizator
ventura
Veteran
 
Mesaje: 1271
Membru din: 01 Mai 2008, 20:12
Locaţie: Focsani

Re: Proiect de O.M. privind arme si calibre

Mesajde jon2004 pe 21 Dec 2017, 14:22

Mi-ar fi placut sa vad ca nu mai este interzisa muntia cu percutie pe rama dar cred ca cer prea mult .
Nu am inteles limitarea maxima la 10,5mm .
As considera un abuz interzicerea vanarii capriorului cu proiectil unic din teava lisa . Limiteaza accesul la vanarea acestei specii pentru foarte multi vanatori care nu detin o carabina . Cred ca ar trebui sa schimbe tintele cu caprior de la concursurile de tir vanatoresc :D

La partea cu impuscatul vulpii nu am inteles de ce pot sa o impusc cu glont dar nu am voie sa o impusc cu proiectil unic din teava lisa .
20
16
12
22LR
222RemMag
6,5x57
6,5x65
8x57
9,3x62
jon2004
Veteran
 
Mesaje: 1743
Membru din: 19 Aug 2004, 12:04
Locaţie: BARLAD,VASLUI

Re: Proiect de O.M. privind arme si calibre

Mesajde AXP pe 21 Dec 2017, 14:50

Nu vad de ce se considera riscanta vanatoare cu glont la iepure.
Iepurele este la sol, la o inaltime foarte mica, in general se trage din picioare, si la orice ratare, 99%, glontul va ajunge in pamant la cel mult cativa metri de tinta ratata.
Este exact acelasi lucru ca la vulpe, nu vad nici o diferenta. Asta este parerea mea personala, poate buna poate rea.
22LR; 9x19; 308Win; 9,3x62; 6,5x55; 12;
AXP
Veteran
 
Mesaje: 694
Membru din: 03 Iul 2014, 11:25
Locaţie: Cluj

Re: Proiect de O.M. privind arme si calibre

Mesajde jon2004 pe 21 Dec 2017, 14:56

kama3 scrie:Dar pentru iepure? Sau gasca?


Gasca cu glont ? Banuiesc ca nu vrei sa tragi atunci cand sta pe apa sau pe grau :D

La iepure ar fi mers un 22LR , dar este interzis . In rest la calibre mai mari se distruge iepurele si nu consider a fi corect sa ne batem joc de un animal , fie el si un iepure .
Exista foarte multe persoane care tot intreaba : de ce vanam ? Un bun prieten , la o intrebare de acest gen , a raspuns sec : ca sa mananc . Mi-am dat seama ca este un bun motiv : vanez ca sa mananc , nu ca sa omor un animal dupa care sa-l arunc sau sa-l las pe camp .
20
16
12
22LR
222RemMag
6,5x57
6,5x65
8x57
9,3x62
jon2004
Veteran
 
Mesaje: 1743
Membru din: 19 Aug 2004, 12:04
Locaţie: BARLAD,VASLUI

Re: Proiect de O.M. privind arme si calibre

Mesajde kama3 pe 21 Dec 2017, 14:58

De acord ca poate glontul si iepurele sunt o chestiune care trece neobservata pentru 99.99 %dintre vanatori, dar totusi a fost luata in calcul si ar fi interesant de stiut ce l-a determinat pe legiuitor sa propuna o astfel de restrictie.
Fazanul cu glont il exclud din motivele mai sus mentionate.
Nu cred ca poate fi vorba de gloante care zboara de aiurea pe camp la un iepure la sarite cu glont, distanta nefiind astronomica, iar traiectoria glontului fiind de sus in jos.
Eu glontul si iepurele precum si capriorul si unicul le-am sesizat pentru ca prima combinatie as vrea sa o incerc, iar in ceea ce priveste unicul si capriorul, am facut panda cu lisa si unic intr-un loc in care nu cred ca ar fi fost safe sa trag cu glont.
Probabil ca pentru altii chestiunile astea par minore. Nu am abordat problema calibrelor mari, altii au sesizat-o. De ce? pentru ca pe mine acest aspect nu ma afecteaza, nefiind vanator de urs si nici posesor de are in astfelk de calibre. Cine se considera vizat de restrictie ar trebui sa-si sustina, argumentat, punctul de vedere.
4, 5mm
9mm
16
12
.270win
Avatar utilizator
kama3
Veteran
 
Mesaje: 367
Membru din: 23 Dec 2008, 13:21

Re: Proiect de O.M. privind arme si calibre

Mesajde jon2004 pe 21 Dec 2017, 15:03

AXP scrie:Nu vad de ce se considera riscanta vanatoare cu glont la iepure.
.


Mi-am exprimat mai sus parerea cu impuscatul iepurelui cu glont .
Problema riscului de accidente apare atunci cand se face vanatoare la goana , in camp deschis . Chiar daca se trage in pamant exista riscul ricoseului dintr-o piatra sau din pamant inghetat . Pe de alta parte , asa cum spuneam si in postarea de mai sus , avand in vedere ca 22LR este interzis la vanatoare , un calbru mai mare ar distruge iepurele si atunci imi pun intrebarea de ce sa mai impuscam iepurele ? S-au inmultit atat de mult incat sa-i consideram daunatori s-au rapitori ? :evil:
20
16
12
22LR
222RemMag
6,5x57
6,5x65
8x57
9,3x62
jon2004
Veteran
 
Mesaje: 1743
Membru din: 19 Aug 2004, 12:04
Locaţie: BARLAD,VASLUI

Re: Proiect de O.M. privind arme si calibre

Mesajde AXP pe 21 Dec 2017, 15:20

jon2004 scrie:
AXP scrie:Nu vad de ce se considera riscanta vanatoare cu glont la iepure.
.


Mi-am exprimat mai sus parerea cu impuscatul iepurelui cu glont .
Problema riscului de accidente apare atunci cand se face vanatoare la goana , in camp deschis . Chiar daca se trage in pamant exista riscul ricoseului dintr-o piatra sau din pamant inghetat . Pe de alta parte , asa cum spuneam si in postarea de mai sus , avand in vedere ca 22LR este interzis la vanatoare , un calbru mai mare ar distruge iepurele si atunci imi pun intrebarea de ce sa mai impuscam iepurele ? S-au inmultit atat de mult incat sa-i consideram daunatori s-au rapitori ? :evil:


Ai tras vreodata cu glont la iepure, ca sa stii cat il distruge?
Eu am tras, cu 223 rem, si nu la distrus absolut de loc, si am vazut si iepure impuscat cu 30.06 la 130-150 m si nu a fost distrus de loc, am vazut chiar si iepure impuscat cu 300WM la cca 100m si ai fi surprins ca distrugerile au fost mici, chiar mai mici decat la un snop de alice tras de aproape
Riscul de ricoseu asupra la ce? nu se trage in nimc cand in apropierea sau in spatele tintei sunt oameni, ..., "identifica tinta si ce este in vecinatatea ei"
22LR; 9x19; 308Win; 9,3x62; 6,5x55; 12;
AXP
Veteran
 
Mesaje: 694
Membru din: 03 Iul 2014, 11:25
Locaţie: Cluj

Re: Proiect de O.M. privind arme si calibre

Mesajde jon2004 pe 21 Dec 2017, 15:28

AXP , am tras destule gloante la specii mai mari decat iepurele si pot face o comparatie .

Oricum , pe orice subiect parerile sunt impartite prin prisma experientelor si optiunilor celui care le exprima .
Ce am exprimat este parerea personala, fara argumente stiintifice .
De un lucru sunt sigur : legiuitorul nu va tine cont nici de parerea mea si nici de a ta :D
20
16
12
22LR
222RemMag
6,5x57
6,5x65
8x57
9,3x62
jon2004
Veteran
 
Mesaje: 1743
Membru din: 19 Aug 2004, 12:04
Locaţie: BARLAD,VASLUI

Următorul

Înapoi la Discutii despre munitii, caracteristicile lor, performante

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 18 vizitatori

Publicitate