Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 18 Apr 2024, 07:11

Proiect de O.M. privind arme si calibre

Totul despre cartusele si munitiile de vanatoare, cu alice sau proiectil unic

Moderator: liviur

Re: Proiect de O.M. privind arme si calibre

Mesajde yoghi pe 23 Dec 2017, 02:40

Eu zic ca autorul ordinului ,pur si simplu nu stie anumite lucruri.
s-a oprit la 10.5 pt ca este "traducerea" lui .416 si nu stie de existenta lui . 460 sau 470 de .444; 44 sau 45_70 nici macar.

s-a oprit la basculanta lisa cu doua tevi pt ca nu stie de cea cu trei( in tara nu cred ca sunt doua).

de basculanta cu 5 tevi din nou nu stie si a trecut doar patru.

Nu exista vreo explicatie logica pt restrictiiile de mai sus.

Sa zicem ca glontul la iepure a fost trecut pt a limita impuscarea la pinda.
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3758
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Proiect de O.M. privind arme si calibre

Mesajde ventura pe 23 Dec 2017, 06:25

kama3 scrie:Mi e greu sa cred ca ar putea cineva trage cu glont la iepure la goana sau la cerc... Astea tin de siguranta si e alta poveste.


teuton scrie:Cea mai frumoasa lovitura a mea si cel mai curat iepure puscat de mine a fost cu glont. Cu noroc i-am tras in gat, in fuga usoara. Singurul iepure dupa care am tras cu carabina.
@pipabh, pana acum ar fi fost legala vanatoarea la -15 grade, in cerc, la iepure; crezi sa s-a produs vre-odata asta? Care este justificarea constrangerii?
!


Tocmai a confirmat Violiv ca se practica la vânători mixte.
Iar glontele nu se înfig asa usor în pământ...
Cu cât distanța la care tragi este mai mare, cu atât riscul de deviere creste.
Si câmpurile sunt pline de oameni. Si vara si iarna. Sunt stufuri, liziere, lanuri pe câmp, iar glontele nu merge doar pana unde vedem noi.
Categoric as pleca acasă daca as fi la o astfel de vânătoare. Dar este fix alegerea mea.
Nu fi victimă. Nu fi nici criminal. Dar mai cu seamă nu fi spectator.
Avatar utilizator
ventura
Veteran
 
Mesaje: 1271
Membru din: 01 Mai 2008, 20:12
Locaţie: Focsani

Re: Proiect de O.M. privind arme si calibre

Mesajde ventura pe 23 Dec 2017, 06:43

Totuși....
Observ ca din spatele armei se vede altfel vânătoarea decât în fața ei....
Va recomand sa intrati intr-o astfel de goana la iepuri, cu 20 de carabine în fața voastră (caci de... e dreptul lor să vină cu glonte la iepure) si ... e posibil sa vi se schimbe viziunea.
Nu fi victimă. Nu fi nici criminal. Dar mai cu seamă nu fi spectator.
Avatar utilizator
ventura
Veteran
 
Mesaje: 1271
Membru din: 01 Mai 2008, 20:12
Locaţie: Focsani

Re: Proiect de O.M. privind arme si calibre

Mesajde kama3 pe 23 Dec 2017, 08:32

@ ventura, de ce incerci sa demonstrezi periculozitatea combinatiei carabina plus goana la iepure cand eu am ridicat problema carabinei si iepure la sarite. Chiar nu inteleg... eu iti spun ca vreau sa merg cu Loganul cu 130 km/h si tu imi spui ca e periculos cu Audi la 300.

@mariusk, daca tie nu iti place o chestie care, inca e legala, nu inseamna ca cei care o practica sau ar vrea sa o practice sunt imbecili sau sustin imbecilitati. Imbecilitate inseamna sa ai putere de decizie si sa emiti un ordin cu niste restrictii fara o justificare corecta si pertinenta, bazata pe ceva concret. Cate accidente mortale au avut loc la goana la mistret unde e permis glontul si cate la sarite la iepure cu lisa sau glont?
Ce-ar fi sa interzica glontul la goana la mistret?

Schimband restrictia, daca armele peste calibrul 10.5 vor fi interzise la vanatoare in Romania, va mai fi posibil dreptul de port si folosinta sau se vor trece doar pe detinere?
Rationamentul pentru care intreb? Vanator roman, afiliat la Ajvps cucuietii din deal, cu arma de calibrul mai mare decat cel permis la vanatoare in Romania si care cu respectiva arma vaneaza salbaticiuni in Africa. Care va fi regimul respectivei arme ?
4, 5mm
9mm
16
12
.270win
Avatar utilizator
kama3
Veteran
 
Mesaje: 367
Membru din: 23 Dec 2008, 13:21

Re: Proiect de O.M. privind arme si calibre

Mesajde AXP pe 23 Dec 2017, 08:50

ventura scrie:Totuși....
Observ ca din spatele armei se vede altfel vânătoarea decât în fața ei....
Va recomand sa intrati intr-o astfel de goana la iepuri, cu 20 de carabine în fața voastră (caci de... e dreptul lor să vină cu glonte la iepure) si ... e posibil sa vi se schimbe viziunea.


Colegule, nu crezi ca pentru asemenea situatii, limitarea trebuie facuta de asociatie cand organizeaza acest tip de vanatoare particularizat, si nu printr-un ordin care restrictioneaza complet carabina la o specie de vanat, ..., si inca o multitudine de restrictii care nu au nici o legatura cu carateristicile minime letale a munitiei in conditii etice pentru vanat.
Iar cazuri cand campurile sunt “pline de oameni”, tine de folosirea armelor in conditii de siguranta de catre oameni responsabili in manuirea armelor, ..., “identifica tinta si ceea ce este in spatele si vecinatatea ei”, si restul regulilor elementare pe care noi toti le-am invatat, ..., exact aceasi problema se poate ridica si la goana la porc, ...
Limitari de acest gen, tipuri de arme permise, interzise la anumite tipuri de vanatoare le poate face asociatia organizatoare, ... , s-a auzit deja de cazul unor asociatii care nu accepta semi la goana, ...
22LR; 9x19; 308Win; 9,3x62; 6,5x55; 12;
AXP
Veteran
 
Mesaje: 694
Membru din: 03 Iul 2014, 11:25
Locaţie: Cluj

Re: Proiect de O.M. privind arme si calibre

Mesajde VPR-GMC pe 23 Dec 2017, 09:16

Sunt impotriva restrictilor fara baze logice......si eu am tras cu glont la iepure.....fara sa pun in pericol viata nimanui....


Dar ce fac daca ma gaseste "organul" (care atat asteapta....restrictii) la vanatoare de iepure cu alice de 3mm cand minim este 3,5mm......sau de ce nu pot sa trag cu alica de 2mm la ciori?
Hunting & fishing.....hobby or madness?
Avatar utilizator
VPR-GMC
Membru important
 
Mesaje: 249
Membru din: 18 Dec 2008, 10:36
Locaţie: Bucuresti

Re: Proiect de O.M. privind arme si calibre

Mesajde VPR-GMC pe 23 Dec 2017, 09:37

Si era sa uit....ca 22 Hornet nu mai e legal la vanatoare.....conform ordinului!
Hunting & fishing.....hobby or madness?
Avatar utilizator
VPR-GMC
Membru important
 
Mesaje: 249
Membru din: 18 Dec 2008, 10:36
Locaţie: Bucuresti

Re: Proiect de O.M. privind arme si calibre

Mesajde kama3 pe 23 Dec 2017, 10:58

Din toata afacerea asta vulpea iese cea mai in castig.
Mai poate fi impuscata doar la actiunile colective la care e permis glontul. Adica doar in combinatie cu mistretul, si doar cu glont.
Pe zonele colinare joase si de ses cati vanatori ies la colectiva la mistret cu glont?
Cat de daunatoare e vulpea la ses si cat de daunatoare si existenta e la munte?
Cati vanatori vor face doar combatere cu glont in fondurile in care chiar e nevoie de combatere? Si doar pentru vulpe ca in cioara nu ai voie - deci in fel de semicombatere...
Daca esti la iepuri si sare vulpea o saluti din mers, daca esti la fazan si sare vulpea iarasi calde salutari daca esti la rate la sarite idem...
Atunci de ce oare e permisa vanatoarea vulpii tot anul?
4, 5mm
9mm
16
12
.270win
Avatar utilizator
kama3
Veteran
 
Mesaje: 367
Membru din: 23 Dec 2008, 13:21

Re: Proiect de O.M. privind arme si calibre

Mesajde kama3 pe 23 Dec 2017, 11:16

Si ca sa continui ideea cu vulpea, pe fondurile pe care nu sunt mistreti se vor face exclusiv actiuni de combatere cu glont? Ca pe alte autorizatii nu se va mai putea trece vulpe. Ca cel putin pe hartie trebuie sa apara cateva vulpi extrase.
Si cand faci actiunea de combatere a vulpii cu glont cum faci?
Goana cu glont?
Dibuit in grup?
Panda cu chematoare in grup?
Cerc cu glont?
Sarite cu glont pe camp cu gloante zburdand?
4, 5mm
9mm
16
12
.270win
Avatar utilizator
kama3
Veteran
 
Mesaje: 367
Membru din: 23 Dec 2008, 13:21

Re: Proiect de O.M. privind arme si calibre

Mesajde Sly_Fox pe 23 Dec 2017, 18:31

Multă pălăvrăgeală la acest topic.

Intervin pentru că observ niște afirmații nefondate. Nu știu de unde le scoateți și de ce vă alarmați de pomană.
Vulpea poate fi vânată ca până acum, singura noutate fiind reglementarea diametrului minim al alicelor folosite la această specie, respectiv 3,5 mm și a caracteristicilor calibrelor pentru acestă specie.
Nu se va mai putea trece vulpe pe autorizații? Vai ce născocire. Fără supărare dar sunteți în stare să citiți un text de lege de la un capăt la celălat și să îl înțelegeți? De unde până unde asemenea gogomănii?
În primul rând speciile se vânează în condițiile Ordinului privind autorizarea și practicarea vânătorii, care este cu totul alt act normativ față de Ordinul privind caracteristicile minime ale munițiilor permise pentru vânarea anumitor specii din Romania.
Dacă vă intereseazpă cum se vânează vulpea abordați Ordinul privind autorizarea și practicarea vânătorii, apoi mai vorbim dacă se eliberează sau nu autorizații la vulpe și în ce condiții.
Chiar și cu acest ordin adoptat vulpea se va putea vâna cu alice mai mari de 3,5 mm dar nu mai mari de 5 mm, cu glonț de calibrul minim 5,6, lungimea minimă a tubului 39 mm, greutatea minimă a proiectilului 3 grame și energia minimă de 800 Jouli la distanța de 100 metri.
Stați liniștiți că veți putea vâna vulpi atât la colective cât și în grup restrâns, la goană sau la pândă, cu alice sau cu glonț, cum poftiți dumneavoastră.
PS Mai multă atenție și postări mai moderate și pe subiect cred că se impun. Nu de alta dar văd un topic plin de postări înverșunate, pline de acuze, chiar înțepături între forumiști.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5665
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Proiect de O.M. privind arme si calibre

Mesajde kama3 pe 23 Dec 2017, 19:22

Imi cer scuze pentru eroarea de a nu fi citit corect ordinul (am citit varianta postata si nu cea in format original si cred ca de aici confuzia) ramanand cu impresia ca nu mai este permisa alica la vulpe.
Eroarea a generat doua posturi pe care as ruga un moderator sa le stearga - daca se poate. Daca nu sa ramana pentru gazeta de perete "asa nu".
N-as vrea din partea mea sa se inteleaga ca am ceva cu cineva pentru opinii contrare. PE mine m-au deranjat niste restrictii din Ordin si nu faptul ca cineva nu e de acord cu mine.
Daca n-o sa mai pot legal sa trag in iepure cu glont, asta e pana la urma nu-i un capat de tara.
4, 5mm
9mm
16
12
.270win
Avatar utilizator
kama3
Veteran
 
Mesaje: 367
Membru din: 23 Dec 2008, 13:21

Re: Proiect de O.M. privind arme si calibre

Mesajde ventura pe 23 Dec 2017, 22:00

kama3 scrie:@ ventura, de ce incerci sa demonstrezi periculozitatea combinatiei carabina plus goana la iepure cand eu am ridicat problema carabinei si iepure la sarite. Chiar nu inteleg... eu iti spun ca vreau sa merg cu Loganul cu 130 km/h si tu imi spui ca e periculos cu Audi


Dacă nici tu nu stii ce ai scris, cine sa mai stie?
Citeste mai sus unde ti-am răspuns....
Ai scris ca ti-e greu sa crezi ca cineva ar trage la goana la iepure cu glonte, iar eu ti-am răspuns că tocmai a scris Violiv ca la ei se practica asta....
Din partea mea poți face ce doresti.
Eu am spus că nu m-as simti în siguranță.
Nu fi victimă. Nu fi nici criminal. Dar mai cu seamă nu fi spectator.
Avatar utilizator
ventura
Veteran
 
Mesaje: 1271
Membru din: 01 Mai 2008, 20:12
Locaţie: Focsani

Re: Proiect de O.M. privind arme si calibre

Mesajde ventura pe 23 Dec 2017, 22:10

AXP scrie:
ventura scrie:Totuși....
Observ ca din spatele armei se vede altfel vânătoarea decât în fața ei....
Va recomand sa intrati intr-o astfel de goana la iepuri, cu 20 de carabine în fața voastră (caci de... e dreptul lor să vină cu glonte la iepure) si ... e posibil sa vi se schimbe viziunea.


Colegule, nu crezi ca pentru asemenea situatii, limitarea trebuie facuta de asociatie cand organizeaza acest tip de vanatoare particularizat, si nu printr-un ordin care restrictioneaza complet carabina la o specie de vanat, ..., si inca o multitudine de restrictii care nu au nici o legatura cu carateristicile minime letale a munitiei in conditii etice pentru vanat.
Iar cazuri cand campurile sunt “pline de oameni”, tine de folosirea armelor in conditii de siguranta de catre oameni responsabili in manuirea armelor, ..., “identifica tinta si ceea ce este in spatele si vecinatatea ei”, si restul regulilor elementare pe care noi toti le-am invatat, ..., exact aceasi problema se poate ridica si la goana la porc, ...
Limitari de acest gen, tipuri de arme permise, interzise la anumite tipuri de vanatoare le poate face asociatia organizatoare, ... , s-a auzit deja de cazul unor asociatii care nu accepta semi la goana, ...

Colegule, gestionarul nu-mi poate interzice ceea ce legea imi permite.
În momentul când legea lasa la aprecierea gestionarului acest lucru (cum ar fi si normal), se schimba situația.
Iar apropos de oamenii de pe câmp....
Nu sunt totdeauna la vedere.
Iar glontelui nu-i poți pune frâna.
Pot fi oameni pe care sa nu-i vezi de câteva rânduri de porumb, ori de putin stuf. Dar, cum spuneam mai sus, este doar parerea mea si ma bucur ca acolo unde vâneze eu nu se intampla asa ceva.
Nu fi victimă. Nu fi nici criminal. Dar mai cu seamă nu fi spectator.
Avatar utilizator
ventura
Veteran
 
Mesaje: 1271
Membru din: 01 Mai 2008, 20:12
Locaţie: Focsani

Re: Proiect de O.M. privind arme si calibre

Mesajde ventura pe 23 Dec 2017, 22:23

kama3 scrie:Din toata afacerea asta vulpea iese cea mai in castig.
Mai poate fi impuscata doar la actiunile colective la care e permis glontul. Adica doar in combinatie cu mistretul, si doar cu glont.
Pe zonele colinare joase si de ses cati vanatori ies la colectiva la mistret cu glont?
Cat de daunatoare e vulpea la ses si cat de daunatoare si existenta e la munte?
Cati vanatori vor face doar combatere cu glont in fondurile in care chiar e nevoie de combatere? Si doar pentru vulpe ca in cioara nu ai voie - deci in fel de semicombatere...
Daca esti la iepuri si sare vulpea o saluti din mers, daca esti la fazan si sare vulpea iarasi calde salutari daca esti la rate la sarite idem...
Atunci de ce oare e permisa vanatoarea vulpii tot anul?


Tu te auzi? Esti supărat ca nu poti împușca iepure cu glonte (iepure care se vânează în general la ses), apoi te plângi că nu poti împușca vulpea cu lisa la vanatoare de mistreț la ses, unde majoritatea merg cu lise....
Inteleg ca la șes iepurele ar trebui împușcat cu carabină si mistrețul cu lisa... Halal...
Încă ceva... Vulpea se împușcă cu autorizație. Nu când îți iese tie la alte vânători. Cand iti iei autorizație la fazan, ori iepure NU IMPUSTI decât ce ai pe autorizație.
Oricum, eu zic sa citesti si proiectul. Nu sa comentezi de dragul de a comenta.
Proiectul prevede că vulpea se poate împușcă si cu arme lise cu alica de 3.5 mm
Ultima oară modificat de ventura pe 23 Dec 2017, 22:33, modificat 1 dată în total.
Nu fi victimă. Nu fi nici criminal. Dar mai cu seamă nu fi spectator.
Avatar utilizator
ventura
Veteran
 
Mesaje: 1271
Membru din: 01 Mai 2008, 20:12
Locaţie: Focsani

Re: Proiect de O.M. privind arme si calibre

Mesajde AXP pe 23 Dec 2017, 22:31

ventura scrie:
AXP scrie:
ventura scrie:Totuși....
Observ ca din spatele armei se vede altfel vânătoarea decât în fața ei....
Va recomand sa intrati intr-o astfel de goana la iepuri, cu 20 de carabine în fața voastră (caci de... e dreptul lor să vină cu glonte la iepure) si ... e posibil sa vi se schimbe viziunea.


Colegule, nu crezi ca pentru asemenea situatii, limitarea trebuie facuta de asociatie cand organizeaza acest tip de vanatoare particularizat, si nu printr-un ordin care restrictioneaza complet carabina la o specie de vanat, ..., si inca o multitudine de restrictii care nu au nici o legatura cu carateristicile minime letale a munitiei in conditii etice pentru vanat.
Iar cazuri cand campurile sunt “pline de oameni”, tine de folosirea armelor in conditii de siguranta de catre oameni responsabili in manuirea armelor, ..., “identifica tinta si ceea ce este in spatele si vecinatatea ei”, si restul regulilor elementare pe care noi toti le-am invatat, ..., exact aceasi problema se poate ridica si la goana la porc, ...
Limitari de acest gen, tipuri de arme permise, interzise la anumite tipuri de vanatoare le poate face asociatia organizatoare, ... , s-a auzit deja de cazul unor asociatii care nu accepta semi la goana, ...

Colegule, gestionarul nu-mi poate interzice ceea ce legea imi permite.
În momentul când legea lasa la aprecierea gestionarului acest lucru (cum ar fi si normal), se schimba situația.
Iar apropos de oamenii de pe câmp....
Nu sunt totdeauna la vedere.
Iar glontelui nu-i poți pune frâna.
Pot fi oameni pe care sa nu-i vezi de câteva rânduri de porumb, ori de putin stuf. Dar, cum spuneam mai sus, este doar parerea mea si ma bucur ca acolo unde vâneze eu nu se intampla asa ceva.


Gestionarul, asociatia, poate avea regulament intern, iar daca vrei sa vanezi la acea asociatie, respecti cerintele.
Nu tragi in situatia descrisa de tine, ..., aceasi situatie descrisa de tine, poate fi si la o goana de porc, ... cand zona din imediata vecinatate din spatele tintei este lipsita de vizibilitate, este cu risc, eu in asemenea situatie nu trag, ..., s-au mai vazut situatii de genul cu gonaci impuscati, ..., glontul a ratat porcul sau dupa ce trecut prin porc, ..., repet ce am spus mai sus “identifica tinta si ceea ce este in spatele si vecinatatea ei”, nu poti identifica, nu tragi, ..., stii tu prea bine lucrurile astea ca nu esti de azi de ieri in bransa, si sunt ferm convins ca la fel procedezi, ...
22LR; 9x19; 308Win; 9,3x62; 6,5x55; 12;
AXP
Veteran
 
Mesaje: 694
Membru din: 03 Iul 2014, 11:25
Locaţie: Cluj

Re: Proiect de O.M. privind arme si calibre

Mesajde ventura pe 23 Dec 2017, 22:47

Gestionarul, asociatia, poate avea regulament intern, iar daca vrei sa vanezi la acea asociatie, respecti cerintele.
Nu tragi in situatia descrisa de tine, ..., aceasi situatie descrisa de tine, poate fi
Nu este cazul la mine (Eu vanez la munte si e alta treaba după cum probabil stii :ymbilly: ) dar ai dreptate cu accidentele si tocmai de aceea nu agreez ideea.
Referitor la constrângeri, de principiu, nu le agreez.
DAR sunt situatii si situatii...
Stiu ce fac când am armă în mâna, probabil esti in aceeasi situatie si Tu, dar nu stiu ce face cel de langa mine.... Si asta nu-mi da pace.
Imi place sa ajung Ok seara acasa de la vanatoare si sa-i povestesc lu' fii-miu ce frumos a fost. Si peste vreo 2 ani sa-l iau si pe el sa asiste.
Deocamdată il iau doar la lucrări de gospodărire a fondului.
Nu fi victimă. Nu fi nici criminal. Dar mai cu seamă nu fi spectator.
Avatar utilizator
ventura
Veteran
 
Mesaje: 1271
Membru din: 01 Mai 2008, 20:12
Locaţie: Focsani

Re: Proiect de O.M. privind arme si calibre

Mesajde AXP pe 23 Dec 2017, 23:19

Iti inteleg puntul de vedere, @ventura.
Stimati si dragi colegi de forum, as dori sa ma opresc din discutia de pe acest topic, ..., facand o retrospectiva, vad ca m-am cam aprins si am avut si usoare polemici, ...., vad ca fiind printre atipicii care am folosit carabina la iepure am aprins unele spirite, fiind inclusiv trimis la un consult medical, de un mare si experimentat vanator, experienta mea este mica si limitata, imi pare rau ca nu pot sa ma ridic la nivelul unora, poate ca am dat dovada de lipsa de etica vanatoreasca. Imi cer scuze tuturor pe care i-am deranjat sau suparat cu postarile mele si raspunsurile mele, care s-au dorit a fi cel mult usor ironice in unele cazuri, doar ca o simpla reactie la postarile unora din interlocutori.
Va doresc toate cele bune.
Sarbatori fericite.
22LR; 9x19; 308Win; 9,3x62; 6,5x55; 12;
AXP
Veteran
 
Mesaje: 694
Membru din: 03 Iul 2014, 11:25
Locaţie: Cluj

Re: Proiect de O.M. privind arme si calibre

Mesajde teuton pe 24 Dec 2017, 00:29

pipabh scrie:
teuton scrie:Cea mai frumoasa lovitura a mea si cel mai curat iepure puscat de mine a fost cu glont. Cu noroc i-am tras in gat, in fuga usoara. Singurul iepure dupa care am tras cu carabina.
@pipabh, pana acum ar fi fost legala vanatoarea la -15 grade, in cerc, la iepure; crezi sa s-a produs vre-odata asta? Care este justificarea constrangerii?
Daca mergi cu iresponsabili la vanatoare, atunci este periculos si la prepelite, cu alica de 1,5mm!
Crede cineva ca interzicand .22lr-ul la vanatoare, cei care braconau inainte cu acest calibru nu au continuat sa braconeze si apoi ??!!

Justificarea constrangerii??? Pai nu cred ca mai trebuia sa pui intrebarea d-le!!!! Numai faptul ca sunt cativa pe acest forum care sustin sau publica niste imbecilitati vanatoresti ma determina sa spun : "bine ca publica ordinul in forma asta", printre care esti si tu. Frumoasa amintire cu vanarea magicului iepure in gat ar trebui stearsa de moderatori considerand-o "misto" si daca nu e misto tot ar trebui stearsa - VAI DE NOI! Ne meritam soarta.
Oameni buni, daca sunt dintre cei care au scris celebrul de pe acum ordin persoane care citesc forumul acesta si postarile noastre isi pun mainile in cap!
Incerc sa fac in asa fel incat sa ma abtin si sa nu mai scriu pe marginea acestui subiect.
Numai bine, noaptea e bun sfatuitor!

Prietene, sa zicem ca suntem la mistreti; vine mistretul si vanatorul X de langa tine trage cu cea mai mare atentie in mistret cu glont, iar tu te simti in siguranta. Apoi, la acelasi vanator X vine topa-topa iepurasul, iar vanatorul X uita toate regulile de siguranta si trage imprudent in urechiat.
Ce zici? Asa se intampla?
Nu cumva vanatorul care este responsabil trage de fiecare data numai dupa ce se asigura ca nu exista riscuri?
Daca unu e dement si trage aiurea, sa te feresti de el si daca esti la prepelite cu cea mai mica alica!
Daca nu intelesesi nici acum, imi pare rau pentru tine
teuton
Veteran
 
Mesaje: 359
Membru din: 03 Oct 2009, 08:43
Locaţie: valcea / bucuresti

Re: Proiect de O.M. privind arme si calibre

Mesajde ventura pe 24 Dec 2017, 06:36

Vanatorul responsabil, probabil își ia o lisa la vânătorile astea mixte, ori, daca preferă carabine, nu trage în iepure...
Chiar suntem atât de avizi în a împușca?
O mâna ridicata in sus, schimba traiectoria iepurelui direct catre colegul de stand.
E capăt de tara?
Ceea ce ma frapează mai tare (Si aici nu fac referire la tine) este ca vad discuții pe diferitele topicuri în care vânătorii afirmă că ei trag cam în tot ce misca la vanatoare...
Nu contează că sunt la fazan (spre exemplu).
Dacă iese vulpe, cotofana, iepure, cioară etc, jos cu ele...
În special când fac referire la vanatul considerat dăunător. Considera ca acesta se împușcă oricand, si în orice condiții. Nu-i chiar asa...
Nu fi victimă. Nu fi nici criminal. Dar mai cu seamă nu fi spectator.
Avatar utilizator
ventura
Veteran
 
Mesaje: 1271
Membru din: 01 Mai 2008, 20:12
Locaţie: Focsani

Re: Proiect de O.M. privind arme si calibre

Mesajde bogus pe 24 Dec 2017, 07:46

Bogdane stai ca incep sa nu te intaleg, la goana... adica mistretul vine din fata, tu tragi, corect unghiuri de 45 fata de vecini etc, este bine. Vulpea vine din fata tu tragi corect, unghiuri de 45 fata de vecini etc, este bine. Iepurele vine din fata, tu tragi corect, unghiuri de 45 fata de vecini etc, nu mai e bine. Apai care mama masii e diferenta intre o vulpe mica si un iepure mai mare?! Iar vanatori mixte porc/vulpe se practica la peste 50% din vanatori si se vor practica in continuare.
Blaser R93 Professional 8x68S / .223 Remington
Beretta ES 100 12/76/76
Nissan Terrano R20 ZD30
Avatar utilizator
bogus
Veteran
 
Mesaje: 1201
Membru din: 01 Oct 2013, 09:31
Locaţie: Cluj Napoca

Re: Proiect de O.M. privind arme si calibre

Mesajde tehărău pe 24 Dec 2017, 22:22

Dragi colegi, Craciun fericit!
Dragilor, stiti vreun psihiatru printre noi? Sa-l facem moderator, sa ne zica el ce pastile sa luam.
Rezumand cronologic (si inexact?) treaba e cam asa (memoria nu e punctul meu tare, stiu):
E un ordin in vigoare care e cam anapoda. De fapt si aici e cam dilema, unii considera ca nu mai e aplicabil, altii ca da. Parca s-a formulat o intrebare oficiala si s-a primit raspuns ca e aplicabil.
In ordinul asta e o prevedere care interzice 308 la mistret. Multa vopsea s-a dus de pe taste pe aceasta tema. Suparare mare, vanatorii nu sunt reprezentati, bla bla, fb csf, ncsf...
Care cum a putut, a bagat limba in ureche, ca nu-mi place termenul lobby in Ajun.
Tabere ce nu pot dialoga amiabil au facut demersurile necesare sa avem alt ordin.(Felicitari lor, tot au facut ceva! Sunt colegi care scriu sau au scris pe forumul acesta, s-a implicat fiecare cum a putut. Probabil o sa iau niste fragmente de postari raspandite pe net si o sa pun aici cu explicatii, sa nu se piarda.).
Propunerile astea au ajuns la cei ce trebuie sa le transforme intr-o forma ce va fi oficiala si urmata de noi toti. Dar mai ales de cei ce au calitatea de control.
Fiecare dintre cei ce au fost la sedintele alea in care se decide ce trebuie sa facem noi a sustinut ce a crezut el ca e mai bine. Pentru cine? Unii pentru vanat, altii pentru gestionar, sunt si unii care se streseaza de siguranta nationala si a vietii.
Acum, ca asa zice legea, propunerea e in discutie publica, ca asa e democratic. Colegul Laur, care a fost pe deplin implicat (si de buna credinta fata de ce ati bocit pe aici), a postat propunerea ce a gasit-o. Ca nu e usor sa urmaresti o discutie publica pe un site minesterial, asa de transparenti sunt.
Si ajungem la astea trei pagini, plus o alta zanzanie pe fb. Trei pagini care ma fac iar sa va dau eternul meu exemplu cu filmul ala...
Iese cearta pe glont la iepure. Fix pix. Calibru maxim. Nici mie nu-mi suna bine maximul asta. Explicatia logica nu as accepta-o decar daca e pe undeva vreun tabel in care zice ca vestele antiglont sau blindajele masinilor speciale din dotarea nu stiu cui rezista pana la un maxim pe langa asta al nostru si bla bla. Si am mai retinut treaba cu numarul tevilor. Unicul la caprior.
Eu zic ca e buna si cearta, ca mai trece timpul si intra spritul mai nabadaios. Naspa e ca observ si ambasade retrase, dar asta trece de regula.
Maaaiii (ala celebru, mondial), dar ceva propuneri concrete pune cineva?!? Aici, pe siteul ministerului sau in particular, pe la prietenul prietenului. Acum cat se mai poate...

Eu am pus una: un tabel simplu cu calibre minime (sa nu sufere animalul) si propozitia "Gestionarul poate modifica in sensul majorarii calibrul minim folosit la recoltarea vanatului pentru care emite autorizatie".
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Proiect de O.M. privind arme si calibre

Mesajde violiv pe 24 Dec 2017, 22:35

Cam multe confuzii.
Una cred ca e aia cu "vanatoarea mixta", unde eu am participat la mai multe variante:
- organizata la mistreti, cu vulpe, sacal si iepure pe autorizatie - situatia descrisa mai sus, cand riscul de a trage un glont sau unic de lisa e la fel de mare, indiferent de animalul in care tragi. Normal ca se face ca pentru mistret, in teren acoperit, nu in aratura dedicat iepurelui, n-am zis niciodata ca as fi participat la vanatoare organizata la iepuri unde s-a tras numai cu glont.
- organizata la ... ca mai sus dar cu goane dedicate si cand participantii ori au arme mixte ori au arme diferite si iau lisa cand se face goana la camp sau pentru fazan
- la picior la iepure, fazan cu vulpe, sacal pe hartie....unde normal ca se trage cu lisa dar nu te opreste inca nicio lege sa ai si carabina la tine, pentru vulpea de pe dealul celalalt.

Fiecare vanatoare, fie ea cu grupa, intre amici, etc. este precedata prin obligatie legala de o mica sedinta de "protectia muncii". Asta tocmai acest scop il are: sa reaminteasca notiuni obligatorii si sa clarifice particularitati ale vanatorii din ziua respectiva. Orice grup sau grupa de vanatori poate decide si in ziua de azi, legal, ce arme sau munitii sint permise si cum se vor repartiza purtatorii lor in teren, functie de specific.
Legea e obligatorie pentru toti.
Diferite alte seturi de reguli, credinte pot fi individuale sau la nivel de grupa. Nu cred ca s-a facut vreodata misto de vreun vanator care a declarat "eu nu trag niciodata la capra" sau "la caine" sau "n-as impusca un elefant". E vorba de credinta, sufletul, crezul fiecaruia.

De aici insa pana la a incerca sa impui acest crez tuturor e o cale lunga si eu cu asta nu sint deacord. Eu as vrea sa pot merge la vanatoare si cu prastia si cu soimul si cu arcul si cu 50 bmg. Da' nu pot pentru ca exista niste idioti, imbecili, batuti in capul ala al lor cubic, ce cred ca numa ce-i in mintea lor e "adevarul absolut" si asa trebe sa faca absolut toti ceilalti pentru ca asa vrea muschiu lui. Iar cand unul ca asta ajunge si sa scrie o lege rezulta ca nu se poate vana decat la fazan de crescatorie, musai cu basculanta juxtapusa cu maxim doua tevi, musai in cal 24 cu obligatoriu alica de 2,7 mm, numai si numai cu un pontator insular de minim 2 anu si sase luni, cu proba de lucru luata cu medalie de argint in insule si absolut obligatoriu si descalificant daca nu se intampla asta doar in zile de marti 13, cu Luna plina.

Cu ocazia sarbatorilor nu pot sa va urez decat: Aveti grija ce va doriti! S-ar putea sa se intample!....
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Proiect de O.M. privind arme si calibre

Mesajde ventura pe 25 Dec 2017, 01:06

bogus scrie:Bogdane stai ca incep sa nu te intaleg, la goana... adica mistretul vine din fata, tu tragi, corect unghiuri de 45 fata de vecini etc, este bine. Vulpea vine din fata tu tragi corect, unghiuri de 45 fata de vecini etc, este bine. Iepurele vine din fata, tu tragi corect, unghiuri de 45 fata de vecini etc, nu mai e bine. Apai care mama masii e diferenta intre o vulpe mica si un iepure mai mare?! Iar vanatori mixte porc/vulpe se practica la peste 50% din vanatori si se vor practica in continuare.


Este vorba de terenul pe care se vânează preponderent iepure. Sesul. Unde unghiul contează pentru vecinul de stand, nu pentru cel ce face goană ori pentru omul care este "la camp". Dar chiar de iepure cu glonte ne cramponam? Au impuscat 3-4 vanatori iepure cu glonte si deja multi altii (unii n-au impuscat iepure in viata lor) vor iepure cu glonte....
Iar Eu, ca si voi, nu fac decât sa-mi spun parerea.
Am si scris mai sus: eu nu m-as simti confortabil la o astfel de vânătoare și, de-as fi pus intr-o astfel de situație, le-as ura o zi bună si m-as duce acasă. Asa cum nu as accepta echipament alb la vanatoare pe zăpadă. La mine la grupa, daca nu ai portocaliu pe tine, te duci acasă ori muti mașinile.
Nu fi victimă. Nu fi nici criminal. Dar mai cu seamă nu fi spectator.
Avatar utilizator
ventura
Veteran
 
Mesaje: 1271
Membru din: 01 Mai 2008, 20:12
Locaţie: Focsani

Re: Proiect de O.M. privind arme si calibre

Mesajde jon2004 pe 25 Dec 2017, 11:38

ventura scrie:

Colegule, gestionarul nu-mi poate interzice ceea ce legea imi permite.
.


In practica , exista asociatii care impun restrictii atat la folosirea unor tipuri de arme cat si a munitiei folosite .
Am fost la vanatoare in Ungaria unde era interzisa folosirea armelor semiautomate la vanatoare de mistret .
Probabil sunt si in tara astfel de exemple . La fel si pentru munitie , pot exista interdictii in functie de specificul zonei . Chiar daca legea iti permite , in cazul in care nu te conformezi regulilor interne ale unei asociatii , poti sa nu mai fii binevenit la vanatoare pe fondurile asociatiei respective .
:D
20
16
12
22LR
222RemMag
6,5x57
6,5x65
8x57
9,3x62
jon2004
Veteran
 
Mesaje: 1743
Membru din: 19 Aug 2004, 12:04
Locaţie: BARLAD,VASLUI

Re: Proiect de O.M. privind arme si calibre

Mesajde jon2004 pe 25 Dec 2017, 11:41

violiv scrie:..... pentru ca exista niste idioti, imbecili, batuti in capul ala al lor cubic, ce cred ca numa ce-i in mintea lor e "adevarul absolut" si asa trebe sa faca absolut toti ceilalti pentru ca asa vrea muschiu lui.....


Crezi ca , folosind astfel de aprecieri la adresa celor care reglementeaza munitia si armele folosite la vanatoare , mai poate exista vreun dialog ? :D :D
20
16
12
22LR
222RemMag
6,5x57
6,5x65
8x57
9,3x62
jon2004
Veteran
 
Mesaje: 1743
Membru din: 19 Aug 2004, 12:04
Locaţie: BARLAD,VASLUI

Re: Proiect de O.M. privind arme si calibre

Mesajde bogus pe 25 Dec 2017, 12:46

Nu e vorba de iepure si glont ci e vorba de principiu si de faptul ca tot mai mult acceptam sa stam capra.
Nu am tras in viata mea la iepure cu glont, dar sti cum e... ieri lupul si ursul, azi iepurele si maine mistretul, acum se restrictioneaza calibrele si in curand se restrictioneaza si specia.
Blaser R93 Professional 8x68S / .223 Remington
Beretta ES 100 12/76/76
Nissan Terrano R20 ZD30
Avatar utilizator
bogus
Veteran
 
Mesaje: 1201
Membru din: 01 Oct 2013, 09:31
Locaţie: Cluj Napoca

Re: Proiect de O.M. privind arme si calibre

Mesajde violiv pe 25 Dec 2017, 18:07

jon2004 scrie:
violiv scrie:..... pentru ca exista niste idioti, imbecili, batuti in capul ala al lor cubic, ce cred ca numa ce-i in mintea lor e "adevarul absolut" si asa trebe sa faca absolut toti ceilalti pentru ca asa vrea muschiu lui.....


Crezi ca , folosind astfel de aprecieri la adresa celor care reglementeaza munitia si armele folosite la vanatoare , mai poate exista vreun dialog ? :D :D



Cand, in ultimii douazeci de ani, a existat dialog? Sincer, eu nu-mi amintesc!
Si apoi, unde in textul citat vezi vreo referire la "legiuitor"? Este doar o apreciere generala la adresa tot mai multor persoane care-si stabilesc ca tel in viata sa schimbe pe cate cineva in sensul dorit de ei ... si daca nu reusesc cu vorba buna atunci incearca si cu parul si cu legea, daca pot. Oricare, de la vegani la cei care propun limitarea cilindreei la masini, interzicerea avortului ... sau a vanatorii. Tuturor celor care, intr-un fel sau altul, s-au facut vinovati de interzicerea sau limitarea unui drept pe care l-am avut candva le urez un sincer: sa le stea in gat!
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Proiect de O.M. privind arme si calibre

Mesajde Ghinda pe 27 Dec 2017, 08:59

Sunu 1000% alaturi de violiv. De ce sa se impuna restrictii? Ziceau mai sus de reguli interne. Este suficient!

@mariusk si @axp, potoliti-va!
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7685
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Proiect de O.M. privind arme si calibre

Mesajde mariusk pe 27 Dec 2017, 17:06

Ghinda scrie:Sunu 1000% alaturi de violiv. De ce sa se impuna restrictii? Ziceau mai sus de reguli interne. Este suficient!

@mariusk si @axp, potoliti-va!

Parerea mea este ca adminul sa interzica sau sa steargatoate postarile din ziua de vineri sears si pina llunidimineata...Si cred ca am rezolvat totul...
mariusk
Membru important
 
Mesaje: 215
Membru din: 29 Ian 2016, 17:29

Re: Proiect de O.M. privind arme si calibre

Mesajde mialxx pe 28 Dec 2017, 19:08

In Elvetia si mai ales in Kantonul care vinez eu nu ai calibre interzise, doar la lisa au o restrictie, sunt acceptate 16,12 si 20. Acum fiecare Gestionar (Organizator) scrie pe invitatie cu ce poti vina, ( in functie de forma de Relief a terenului respectiv). Eu zic ca si la noi ar putea sa se procedeze la fel, atunci nu ar mai exista bataie de cap. Legiuitorul nu are de unde sa stie ce Relief are terenul gestionarului X sau Y.

Un An Nou mai Bun. Cu stima Alin
mialxx
Veteran
 
Mesaje: 951
Membru din: 23 Aug 2010, 20:55
Locaţie: Thurgau Elvetia

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Discutii despre munitii, caracteristicile lor, performante

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 18 vizitatori

Publicitate