Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Mar 2024, 10:19

pai cum vine asta? abuz?

Modificari recente ale legilor legate de vanatoare

Moderatori: biriuck, liviur

Re: pai cum vine asta? abuz?

Mesajde bogus pe 06 Apr 2017, 08:06

@Liviu Mircea-tehărău cred ca pana la urma nu de un profesor de limba romana avem nevoie ci de un avocat, sau judecator, sau un procuror care cunosc jurisprudenta in domeniu, aici va face diferenta cum s-a interpretatat pana acum de alti judecatorii si ce solutii s-au dat in spete asemenatoare. Desi eu cred in continuare ca e vorba de interpretarea corelativa ca cealalta nu are logica asa cum subliniai si tu.
Blaser R93 Professional 8x68S / .223 Remington
Beretta ES 100 12/76/76
Nissan Terrano R20 ZD30
Avatar utilizator
bogus
Veteran
 
Mesaje: 1200
Membru din: 01 Oct 2013, 09:31
Locaţie: Cluj Napoca

Re: pai cum vine asta? abuz?

Mesajde Liviu Mircea-tehărău pe 06 Apr 2017, 08:24

Continuare. Ma streseaza subiectul.

SAU conj. 1. (Cu funcție disjunctivă) Ori, fie: a) (Leagă noțiuni sau propoziții care se exclud ca opuse sau contradictorii) Plânge sau râde? (Al doilea membru al disjuncției este o negație) Sunt sau nu sunt? b) (Leagă noțiuni sau propoziții care se exclud ca alternative) Doriți cafea sau ceai? ♦ (Corelativ, indică necesitatea de a alege între două alternative) Sau luni, sau miercuri. ◊ (În enumerări, precedând fiecare element al enumerării sau numai pe ultimul) Pentru a da la rindea se întrebuințează sau rindeaua sau cioplitorul sau gealăul. 2. (Cu funcție explicativă) Adică, cu alte cuvinte. Adunarea, sau soborul întregii țări. 3. (Cu funcție copulativă) Precum, și. Nisipul se găsește pe fundul râurilor, lacurilor sau mărilor. 4. (În propoziții interogative, cu funcție conclusivă, atenuată de o nuanță de îndoială) Nu cumva? oare? poate? De ce nu scrii? Sau n-ai timp? – Să + au1.
sursa: DEX '98 (1998) adăugată de LauraGellner acțiuni

Daca are functie copulativa (cel mai probabil), eu as schimba exemplul asa:

"Mancarea se face de catre mama sau tata cu ocazia revelionului."

Fara virgula, nici asa nu reiese ca tata gateste doar de revelion.

hunterb scrie:Parerea mea, eu zic ca nu...interpretarea din articol nu este cumulativa, adica doar vanatorii au nevoie de autorizatie pentru a impusca caini hoinari, pentru paznici se coroboreaza cu ordinul 353 din 2008 care nu a fost abrogat:

Ministerul Agriculturii si Dezvoltarii Rurale
Ordinul 353 din 4 iunie 2008
pentru aprobarea Regulamentului privind autorizarea, organizarea si practicarea vanatorii

Art. 17.
(1) Pisicile si cainii salbaticiti sau hoinari se pot impusca fara autorizatie de vanatoare de catre personalul cu atributii de paza si ocrotire a vanatului de pe fondul de vanatoare respectiv ori de personalul tehnic de specialitate imputernicit al gestionarului fondurilor de vanatoare, in baza atributiilor de serviciu.
(2) Pisicile si cainii salbaticiti sau hoinari se pot impusca de catre vanatori cu ocazia actiunilor de vanatoare organizate la diferite specii de fauna de interes cinegetic.

hunterb

astept si juristii sa exprime opinii (cei pe care i-am intrebat eu au zis ca am dreptate, dar eu sunt un simplu vanator :D )


Colegul @hunterb are dreptate cu ordinul 353. Sunt convins ca asa s-a si vrut legiferat. Doar ca a dat fara virgula...

Apoi am intrat aici

http://www.scientia.ro/homo-humanus/44- ... rgula.html

sa ma lamuresc cu virgula.

Cand am ajuns la comentariul ala cu mersul in patru labe, m-am lasat pagubas. Si acolo e ca la noi: fara virgula intelege fiecare ce vrea.

"Daca barbatul ar cunoaste valoarea pe care o are femeia ar merge in patru labe".
Barbatii au pus virgula dupa cuvantul "are", iar femeile dupa cuvantul "femeia".

Apoi am facut un test: am chemat-o pe nevastamea si i-am aratat propozitia. A zis din prima: "Corect, de maine sa mergi in patru labe!" Recunosc, cand am citit eu exemplul, gaseam genul masculin net superior celui feminin.
Concluzie:
Nu ma mai bag sa impusc caini hoinari pana nu vad clar ca societatea isi doreste asta.
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
Liviu Mircea-tehărău
Membru important
 
Mesaje: 154
Membru din: 30 Oct 2016, 12:16

Re: pai cum vine asta? abuz?

Mesajde bogus pe 06 Apr 2017, 11:35

=)) =)) =))
Blaser R93 Professional 8x68S / .223 Remington
Beretta ES 100 12/76/76
Nissan Terrano R20 ZD30
Avatar utilizator
bogus
Veteran
 
Mesaje: 1200
Membru din: 01 Oct 2013, 09:31
Locaţie: Cluj Napoca

Re: pai cum vine asta? abuz?

Mesajde ventura pe 06 Apr 2017, 13:54

=)) =)) =)) =)) =))
Nu fi victimă. Nu fi nici criminal. Dar mai cu seamă nu fi spectator.
Avatar utilizator
ventura
Veteran
 
Mesaje: 1271
Membru din: 01 Mai 2008, 20:12
Locaţie: Focsani

Re: pai cum vine asta? abuz?

Mesajde the_mav pe 06 Apr 2017, 14:02

mda.... asta cu impuscatul e mai delicata.
Viata e complexa si are multe aspecte.
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: pai cum vine asta? abuz?

Mesajde CZ7X64 pe 03 Ian 2018, 20:33

Dragi prieteni.Va salut si va respect pentru ceea ce faceti pe acest forum.Eu nu am avut nici o interventie pe acest forum ,dar acest subiect m-a privit pe mine personal si de aceea am indraznit in sfarsit sa comentez spre cunostinta tuturor colegilor de vanatoare. Vreau pe aceasta cale sa va anunt ca in fata mea se afla ORDONANTA DE CLASARE a dosarului ce priveste acest subiect .
CZ7X64
 
Mesaje: 5
Membru din: 09 Apr 2017, 21:43

Re: pai cum vine asta? abuz?

Mesajde bogus pe 03 Ian 2018, 20:49

Salut stirea care ne-ai adus-o!
Blaser R93 Professional 8x68S / .223 Remington
Beretta ES 100 12/76/76
Nissan Terrano R20 ZD30
Avatar utilizator
bogus
Veteran
 
Mesaje: 1200
Membru din: 01 Oct 2013, 09:31
Locaţie: Cluj Napoca

Re: pai cum vine asta? abuz?

Mesajde yoghi pe 04 Ian 2018, 00:17

CZ7X64 scrie:Dragi prieteni.Va salut si va respect pentru ceea ce faceti pe acest forum.Eu nu am avut nici o interventie pe acest forum ,dar acest subiect m-a privit pe mine personal si de aceea am indraznit in sfarsit sa comentez spre cunostinta tuturor colegilor de vanatoare. Vreau pe aceasta cale sa va anunt ca in fata mea se afla ORDONANTA DE CLASARE a dosarului ce priveste acest subiect .


Salutare si bine ai venit!
Acum daca tot ai zis , poti pune o poza cu ordonanta.(sterge datele personale)
interesant este articolul pt care au inceput urmarirea penala si apoi articolele cu care a clasat procurorul cazul.
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: pai cum vine asta? abuz?

Mesajde Septimiu pe 04 Ian 2018, 07:55

Ma bucur ca s-a terminat cu bine!
Cred ca ar fi interesant si util daca ai putea spune cum s-au desfasurat evenimentele de la inceput pana la sfarsit.
12/76 | .30-06 Springfield | .223 Remington | 16/70
Septimiu
Veteran
 
Mesaje: 665
Membru din: 05 Ian 2009, 09:51
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: pai cum vine asta? abuz?

Mesajde adisan77ro pe 04 Ian 2018, 17:44

Si daca vei posta si motivarea, asa incat sa vada tot omul cum a inteles nenea judecator treaba asta cu gramatica limbii romane referitor la conj "sau" cred ca multi dintre vanatori vor fi mult mai linistiti si poate si mai precauti.
RABDAREA incepe atunci cand nu mai ai RABDARE
adisan77ro
Veteran
 
Mesaje: 715
Membru din: 15 Noi 2011, 13:56
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: pai cum vine asta? abuz?

Mesajde CZ7X64 pe 07 Ian 2018, 21:54

ORDONANTA DE CASARE
Prin Ordonanta organelor de cercetare penala din data de 24.032017 s-a dispus inceperea urmaririi penale pentru savarsirea infractiunii de " uzul de arma fara drept",prev. de art.343alin.1C.pen.
In fapt s-a retinut ca, la data de 24.03.2017,numitul MM,paznic de vanatoare la AVPS POPILNICA Dumbravita,a impuscat doi caini ce pareau hoinari si se aflau pe fondul de vanatoare.
Prin referatul intocmit la data de xx ,organele de cercetare penala au propus clasarea cauzei.
Propunerea organelor de cercetare penala este legala si temeinica.
Argumentele folosite in propunere vor fi insusite de procuror,conf. art. 315 alin. 5 C.proc.pen.,fara a fi necesara vreo alta precizare.
Fata de cele expuse anterior, In temeiul art.314alin.1lit.a rap. la art. 315 alin. 1lit. b si art. 16 alin. 1 lit. b C.proc.pen.,
DISPUN:
Clasarea cauzei privind savarsirea infractiunii de " uzul de arma fara drept ",prev. de art.343 alin. 1 C.pen. etc ...
Aceasta este o parte din scrisoarea primita de la Parchet insotita si de referatul Politiei care face referire direct la legea 407/2006 actualizata si la art. 19 alin 3) si 4) si spune "se constata ca este incident cazul de impiedicare a punerii in miscare a actiunii penale prevazut de art. 16 alin.1 lit b C. pr.pen.,respectiv fapta nu este prevazuta de legea penala ori nu a fost savarsita cu vinovatia prevazuta de lege. "
CZ7X64
 
Mesaje: 5
Membru din: 09 Apr 2017, 21:43

Re: pai cum vine asta? abuz?

Mesajde CZ7X64 pe 07 Ian 2018, 21:58

Precizez ca am avut autorizatie de vanatoare la mine iar incidentul a avut loc la aprox. 1,5km in afara localitatii Dumbravita . Raspunsul a venit de la Parchet.
CZ7X64
 
Mesaje: 5
Membru din: 09 Apr 2017, 21:43

Re: pai cum vine asta? abuz?

Mesajde adisan77ro pe 07 Ian 2018, 23:45

Pe bune daca eu inteleg ce-o fi fost in capul politistului aluia? Acum ar trebui solicitat drept la replica si celor care au publicat stirea, prin difuzarea (publicarea) si a rezultatului actiunii in cauza. Altfel imaginea vanatorimii in fata societatii ramane aceeasi cu care din pacate ne-am ales (nu stiu cat ca urmare a actiunii ci cat a neactiunii, a lipsei de atitudine). Asa macar ar mai iesi public la iveala si abuzurile pe care unii abia asteapta sa le faca la adresa vanatorimii, ca doar n-or fi vanatorii "infractorii infractorilor". Dupa o dezmintire pubica ulterioara, probabil ca le va mai veni mintea la cap si unora care ar mai fi tentati sa deschida si ei cu atat usurinta un dosar (sau macar poate se vor gandi de doua ori); si mai ales poate in timpul ramas ar mai rasfoi si ei dosarul cu legi si sa renunte la interpretari personale.
Oricum, speta in sine si cu atat mai mult solutionarea ei este f bine de stiut de catre cati mai multi vanatori (paznici sau nu)
RABDAREA incepe atunci cand nu mai ai RABDARE
adisan77ro
Veteran
 
Mesaje: 715
Membru din: 15 Noi 2011, 13:56
Locaţie: Cluj-Napoca

Anterior

Înapoi la Unde-i lege nu-i tocmeala!

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 35 vizitatori

Publicitate