Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 15:33

Schimbare luneta

Sectiune dedicata dipozitivelor de ochire - lunete de panda, lunete de goana , red dot, docter, aimpoint, dar si binocul de vanatoare, toate dispozitivele optice care ajuta vanatorul sa apropie si sa observe mai bine trofeul mult visat, sau sa plaseze un foc sigur si etic.

Moderator: liviur

Schimbare luneta

Mesajde Tragaciul pe 08 Ian 2018, 09:54

Salutare stimați colegi!! În diminenta ăsta am intrat în posesia unei lunete noi ptr una din arme, în cal 30 06. Vreau sa schimb doar luneta,inele,prinderi,rămân pe arma în aceasi configurație ca pana acum. Stau și mă gândesc, daca prind arma foarte bine în cv fix apoi privind pe luneta care este deja pe arma sa marchez la 20 m cu un marcher punctul ochit, am vreo șansă ca după ce o montez pe cea noua și îi aduc crucea în același punct arma sa rămână reglată.!??Ar fii prea convenabil ca sa meargă! !
Tragaciul
Membru activ
 
Mesaje: 108
Membru din: 27 Noi 2017, 17:36

Re: Schimbare luneta

Mesajde kama3 pe 08 Ian 2018, 10:30

Ai vreun "prieten" caruia vrei sa-i faci cadou ansamblul?
4, 5mm
9mm
16
12
.270win
Avatar utilizator
kama3
Veteran
 
Mesaje: 367
Membru din: 23 Dec 2008, 13:21

Re: Schimbare luneta

Mesajde Septimiu pe 08 Ian 2018, 12:55

Daca arma este bolt action, nu cred ca are rost sa te complici deoarece, dupa montarea lunetei, o poti aduce destul de usor intr-o tinta A4. Cauta "easy bore sighting" si o sa dai de o multime de filmulete care iti explica ce si cum.
12/76 | .30-06 Springfield | .223 Remington | 16/70
Septimiu
Veteran
 
Mesaje: 665
Membru din: 05 Ian 2009, 09:51
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Schimbare luneta

Mesajde Tragaciul pe 08 Ian 2018, 13:02

Schimb luneta doar pentru ca am primit una mai buna, nu ptr ca cea veche ar avea un defect.Ma intereseaza, pur teoretic daca aceasta metoda ar da vreun rezultat. Poate cineva a incercat!!!???
Tragaciul
Membru activ
 
Mesaje: 108
Membru din: 27 Noi 2017, 17:36

Re: Schimbare luneta

Mesajde TudorB pe 08 Ian 2018, 13:29

Salut,
Nu te complica. Mergi la un armurier ! Costa cat un lasr bore si macar face treaba buna.
Daca esti din ardeal, iti recomand eu.

Multumesc,
TudorB
Membru important
 
Mesaje: 186
Membru din: 16 Feb 2015, 11:17

Re: Schimbare luneta

Mesajde Septimiu pe 08 Ian 2018, 13:48

Eu zic ca nici teoretic si nici practic nu are cum sa mearga metoda descrisa de tine.
Mai sus nu ziceam de laser bore sight ci de metoda veche de reglare preliminara astfel incat sa aduci proiectilul in A4, apoi reglare in poligon. Oricum trebuie sa mergi sa tragi in poligon dupa ce montezi luneta noua...
12/76 | .30-06 Springfield | .223 Remington | 16/70
Septimiu
Veteran
 
Mesaje: 665
Membru din: 05 Ian 2009, 09:51
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Schimbare luneta

Mesajde AXP pe 08 Ian 2018, 15:08

@Tragaciul
Pur teoretic este posibil ceea ce spui, sa fixezi 100% sigur arma intr-un suport fix (menghina), iti iei un reper prin luneta, pe care il marchezi, schimbi luneta, fara a se misca arma absolut deloc (???) …, ulterior montezi alta luneta si o reglezi sa vina pe marcaj, …, insa nu cred ca a procedat vreodata cineva astfel,… Oricum intodeuna un reglaj la rece se testeza la cald prin tras la tinta.
Reglajul la rece, cum spunea un coleg mai sus, pentru un bolt este relativ simplu, …, se monteaza luneta in pozitia corecta, …, se scoate boltul complet din arma, se fixeaza arma intr-un suport fix, …, se vizeaza un reper privind prin teava armei (10-20m), dupa care fara a se misca arma se regleaza reticolul lunetei sa vina cativa cm peste acel reper, …, pentru arme la care nu se poate vedea prin teava, se foloseste un dispotiv laser care se monteaza in teava (sunt modele care se fixeaza in gura tevii sau care se introduc in camera cartusului), ..., in cazul folosirii laserului se poate ajusta reglajul si pe distanta reala de “zero” …, insa, un astfel de reglaj la rece trebuieste finalizat intotdeuna cu un reglaj la cald, adica tras la tinta si facute ajustarile necesare.
Ultima oară modificat de AXP pe 08 Ian 2018, 15:13, modificat 1 dată în total.
22LR; 9x19; 308Win; 9,3x62; 6,5x55; 12;
AXP
Veteran
 
Mesaje: 694
Membru din: 03 Iul 2014, 11:25
Locaţie: Cluj

Re: Schimbare luneta

Mesajde Tragaciul pe 08 Ian 2018, 15:13

Stimati colegi!! Problema nu consta in reglarea unei lunete.Stiu cum pot regla o luneta,,am si un poligon unde sa merg ptr asta,singura chestie si intrebare era daca pot face asa ceva ptr reglajul de baza.In teorie ar trebui sa mearga,ma gandeam ca a incercat cineva!!!??
Tragaciul
Membru activ
 
Mesaje: 108
Membru din: 27 Noi 2017, 17:36

Re: Schimbare luneta

Mesajde AXP pe 08 Ian 2018, 15:18

Tragaciul scrie:Stimati colegi!! Problema nu consta in reglarea unei lunete.Stiu cum pot regla o luneta,,am si un poligon unde sa merg ptr asta,singura chestie si intrebare era daca pot face asa ceva ptr reglajul de baza.In teorie ar trebui sa mearga,ma gandeam ca a incercat cineva!!!??

Cred ca tocmai ce ti-am dat mai sus un raspuns, ... :)
22LR; 9x19; 308Win; 9,3x62; 6,5x55; 12;
AXP
Veteran
 
Mesaje: 694
Membru din: 03 Iul 2014, 11:25
Locaţie: Cluj

Re: Schimbare luneta

Mesajde mexx20_ro pe 08 Ian 2018, 18:58

Din punctul meu de vedere, DA va merge daca respecti urmatoarele:

- suportul de arma sa fie fix, iar punctele de prindere si fortele de strangere ale armei sa fie aceleasi de fiecare data
- marchezi pe ambele lunete, locul de prindere al inelelor
-folosesti bolobocul (este si mic si precis) atat pt arma cat si pt luneta si tinta/punctul de reper (trebuie aliniata crucea lunetei cu crucea tintei)
- fie folosesti o cheie dinamometrica pt a pastra acelasi cuplu de strangere al suruburilor de la capacele inelelor, fie iti faci un semn care sa fie respectat in fc de luneta....poti avea mici diferente
- foloseste cateva gloante pt "murdarirea" tevii daca treci de la o munitie la alta...de ex o luneta este reglata pt o munitie bonded si una pe un sp clasic

Ce am scris mai sus este valabil si pt cei care au inele fixe si vor sa schimbe lunetele de acelasi diametru in functie de sezon. Cu un pic de atentie si exercitiu, merge bine si la distante mai mari atata timp cat suntem atenti la toate detaliile de mai sus.
Spor la treaba si la tras! ;)
www.dronaoradea.ro
Avatar utilizator
mexx20_ro
Veteran
 
Mesaje: 311
Membru din: 23 Feb 2010, 19:46
Locaţie: Oradea / Stei

Re: Schimbare luneta

Mesajde Tragaciul pe 08 Ian 2018, 22:07

Va multumesc tuturor celor care ati incercat sa ma ajutati cu un raspuns. Voi incerca asa cum am zis cu arma fixa si cu aducerea noii lunete in punctul marcat, apoi ma voi duce in poligon , si voi reveni cu un răspuns!!Sper sa fie pe aproape. :D
Tragaciul
Membru activ
 
Mesaje: 108
Membru din: 27 Noi 2017, 17:36

Re: Schimbare luneta

Mesajde violiv pe 09 Ian 2018, 21:49

Da' de ce trebuie sa te chinui?
O sutime de mm in montura inseamna 1 cm pe tinta la 100 m. Doua sutimi de mm este toleranta la prelucrare acceptata la piese metalice de genul prinderilor de luneta.
Ma intreb oare ce drac de suport atat de stabil, cat sa nu se clinteasca doua sutimi in timp ce tu lucrezi la arma, vei folosi? Laserul in camera sau la gura tevii se balangane singurel mult mai mult de atat. Poate cu un laser de ochire, din cele interzise de lege, sa fie mai exacta vizarea.

Cum indiferent de ce-ai incerca trebe sa ajungi in poligon si aducerea pe tinta te costa 1-2 cartuse si un minut de uitat prin teava, de ce ar trebui sa te chinui cu un montaj atat de alambicat?
Pentru un reglaj preliminar, cat sa fii intr-o A4, cum ziceau colegii mai sus, merge orice. Pentru un reglaj final nu merge decat trasul. Intreb iar: de ce sa te chinui?
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta


Înapoi la Optica de vanatoare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Google [Bot] şi 45 vizitatori

Publicitate