Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 18 Apr 2024, 05:46

Probleme reincarcare Savage Axis

Discutii despre armament cu glont , munitii , calibre , etc . Multiple compartii intre arme , munitii pentru arme , tipuri de vanat , balistica , samd .

Moderator: liviur

Probleme reincarcare Savage Axis

Mesajde Tragaciul pe 07 Dec 2017, 19:01

Salutare colegi forumisti! Sunt un vanator la inceput de drum, care citeste de câțiva ani cam (tot ce misca pe acest forum) si am si eu pentru dumneavoastra o mica intrebare. Am achizitionat de la un prieten, care din anumite motive a renuntat la arme ,un Savage Axis in cal.30-06. Toate bune si frumoase numai ca primul cartus intra ca uns pe teava dar la urmatorul boltul armei ,nu il impinge din spate il agata din rama si apoi la intrarea pe teava ingradeste la jumatatea tubului.Munitia folosita este Geco Plus si Teilmantel 11g.Fac apel la maestri forumului la Violiv sau la dn. Radu Bichis poate domniile lor ma pot ajuta!!? Cu gramatica mai greu cer scz anticipat!
Tragaciul
Membru activ
 
Mesaje: 108
Membru din: 27 Noi 2017, 17:36

Re: Probleme reincarcare Savage Axis

Mesajde violiv pe 07 Dec 2017, 21:01

La magazia de Axis au economisit tare mult.
E doar o bucata de tabla indoita si e cam subtire. La manipulari, introducerea in arma, introducerea cartuselor in magazie, scoaterea lor, etc. cele doua buze de tabla isi pot schimba usor inclinarea una fata de alta.
In plus, ceva mizerii ajunse in interior o pot impiedica.
Recomandari:
- fa-o bucatele, curata bine, pune-o la loc
- incearca sa cracanezi discret buzele una fata de alta....incet, cate jumate de mm, pana cand functioneaza toate uns
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Probleme reincarcare Savage Axis

Mesajde Tragaciul pe 07 Dec 2017, 21:41

Maestre multumesc tare mult!!! O sa incerc!! Daca am doar doua cartuse in magazie merge ok , daca am patru am probleme la nr 2 si 3.Zici ca magazia e mai in spate cu un mm sau doi decat poate boltul sa ajunga.Poate un încărcător nou sa rezolve problema!!?
Tragaciul
Membru activ
 
Mesaje: 108
Membru din: 27 Noi 2017, 17:36

Re: Probleme reincarcare Savage Axis

Mesajde radubichis pe 08 Dec 2017, 17:21

Tragaciul scrie:Salutare colegi forumisti! Sunt un vanator la inceput de drum, care citeste de câțiva ani cam (tot ce misca pe acest forum) si am si eu pentru dumneavoastra o mica intrebare. Am achizitionat de la un prieten, care din anumite motive a renuntat la arme ,un Savage Axis in cal.30-06. Toate bune si frumoase numai ca primul cartus intra ca uns pe teava dar la urmatorul boltul armei ,nu il impinge din spate il agata din rama si apoi la intrarea pe teava ingradeste la jumatatea tubului.Munitia folosita este Geco Plus si Teilmantel 11g.Fac apel la maestri forumului la Violiv sau la dn. Radu Bichis poate domniile lor ma pot ajuta!!? Cu gramatica mai greu cer scz anticipat!

Scoate boltul din arma.Are cartre capatul opus manerului o piesa mobila care se roteste
.Roteste acea piesa ci 180 grade si arma va functiona perfect
Avatar utilizator
radubichis
Veteran
 
Mesaje: 1761
Membru din: 31 Aug 2006, 10:23
Locaţie: Hunedoara

Re: Probleme reincarcare Savage Axis

Mesajde Tragaciul pe 09 Dec 2017, 19:37

Multumesc mult dl.Radu!!Momentan nu am acces la arma , sunt plecat de acasa dar cand voi ajunge la rastel voi incerca si voi revenii cu un răspuns!!
Tragaciul
Membru activ
 
Mesaje: 108
Membru din: 27 Noi 2017, 17:36

Re: Probleme reincarcare Savage Axis

Mesajde Tragaciul pe 10 Dec 2017, 10:04

Dl Radu m ati scos din necaz.! Arma functioneaza perfect,proprietarul e un dobitoc.Va multumesc mult ptr sfat!!
Tragaciul
Membru activ
 
Mesaje: 108
Membru din: 27 Noi 2017, 17:36

Re: Probleme reincarcare Savage Axis

Mesajde Dacus_Malus pe 09 Ian 2018, 19:07

Si eu am fix aceeasi problema, si mi s-a intamplat la vanatoare, cand trageam dupa cardul de mistreti....
Mi s-a blocat al 3 lea cartus...
(Nu ca primele 2 ar fi nimerit ceva...)
Totusi nu e normal ca sa existe aceasta problema la bolt...practic, daca nu stii, la fiecare montare/demontare a boltului sunt 50% sanse sa-l pui gresit....

PS: @RaduBichis: exista vreun semn sau ceva ca sa stii care e pozitia corecta?
Mersi.
focu' si cartusu'!
MP 153 12/76
Axis II SR 30-06
IJ54 12/70
Avatar utilizator
Dacus_Malus
Membru important
 
Mesaje: 208
Membru din: 09 Dec 2014, 22:03
Locaţie: BRASOV

Re: Probleme reincarcare Savage Axis

Mesajde laurul pe 09 Ian 2018, 19:47

Tragaciul scrie:Dl Radu m ati scos din necaz.! Arma functioneaza perfect,proprietarul e un dobitoc.Va multumesc mult ptr sfat!!

Haios Tragaci!!! Ma intreb daca ai si accelerator!
=)) =)) =))
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3077
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Probleme reincarcare Savage Axis

Mesajde Septimiu pe 09 Ian 2018, 21:36

Dacus_Malus scrie:PS: @RaduBichis: exista vreun semn sau ceva ca sa stii care e pozitia corecta?
Mersi.


Daca mai ai manualul, explica acolo cum trebuie aliniate. Daca nu il mai ai, il gasesti in format digital pe net.
12/76 | .30-06 Springfield | .223 Remington | 16/70
Septimiu
Veteran
 
Mesaje: 667
Membru din: 05 Ian 2009, 09:51
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Probleme reincarcare Savage Axis

Mesajde Septimiu pe 09 Ian 2018, 21:43

Detaliul din stanga sus al imaginii urmatoare:

Screenshot_20180109-214007.png
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
12/76 | .30-06 Springfield | .223 Remington | 16/70
Septimiu
Veteran
 
Mesaje: 667
Membru din: 05 Ian 2009, 09:51
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Probleme reincarcare Savage Axis

Mesajde Dacus_Malus pe 11 Ian 2018, 21:56

Dupa multe incercari, am ajuns la urmatoarele concluzii:
Daca incarc cartusele ca in foto1 - nu le trage pentru a le incarca pe teava, indiferent cum "aliniez" boltul...
Daca le incarc ca in foto2, totul functioneaza ok.
Asadar e o problema cu magazia, care cred ca a fost construita ptr. mai multe calibre.
Practic e cu aproape 1cm mai mare decat lungimea cartuselor 30.06. Cartusele au astfel un "joc" longitudinal de 8-9 mm...
Deci daca incarc cartusele lipite de spatele magaziei, inevitabil se va bloca cel putin 1 cartus.
Daca le incarc cu varful in fata magaziei, totul e ok.
Problema e ca odata incarcate, se pot deplasa in interiorul magaziei in timpul deplasarii, sau daca tin arma cu patul in jos in stand...
In foto 3 vedeti 2 magazii, una e cea originala, si cealalta e cumparata de pe egun...
Cea de pe egun e "imbunatatita"....cu ceva rasina+tabla subtire sunt facute 2 "tampoane"...
Unul in spatele magaziei cam de 3..4 mm grosime, si unul in fata magaziei, cam de 1..2 mm.
Astfel cartusele nu mai au loc asa mare sa se miste, ci de doar 2..3 mm=> totul e ok.
Acum incerc sa modific si magazia originala...cine stie cum se desface fundul magaziei, astfel incat sa nu stric ceva iremediabil, sau sa-mi sara vreun arc si sa-l pierd?
Multumesc.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
focu' si cartusu'!
MP 153 12/76
Axis II SR 30-06
IJ54 12/70
Avatar utilizator
Dacus_Malus
Membru important
 
Mesaje: 208
Membru din: 09 Dec 2014, 22:03
Locaţie: BRASOV

Re: Probleme reincarcare Savage Axis

Mesajde radubichis pe 12 Ian 2018, 08:50

Inainte de a modifica ceva, fa urmatoarea operatie :
Ai o piesa mobila pe inchizator pe capatul cu gheara . Intoarce acea piesa cu 180 grade si vezi daca-ti incarca si descarca cartusele din incarcator.
Avatar utilizator
radubichis
Veteran
 
Mesaje: 1761
Membru din: 31 Aug 2006, 10:23
Locaţie: Hunedoara

Re: Probleme reincarcare Savage Axis

Mesajde Dacus_Malus pe 12 Ian 2018, 17:36

Fraza asta "Daca incarc cartusele ca in foto1 - nu le trage pentru a le incarca pe teava, indiferent cum "aliniez" boltul..." se refera exact la ce spui tu...
Am tot mutat acea piesa mobila, dar degeaba...Daca cartusul este lipit de spatele magaziei, atunci se blocheaza...
focu' si cartusu'!
MP 153 12/76
Axis II SR 30-06
IJ54 12/70
Avatar utilizator
Dacus_Malus
Membru important
 
Mesaje: 208
Membru din: 09 Dec 2014, 22:03
Locaţie: BRASOV

Re: Probleme reincarcare Savage Axis

Mesajde ventura pe 12 Ian 2018, 20:24

Lasa ca-ti ajunge un foc.
Daca iese urs, ii tragi in p... si pica secerat.
Iti explica domnu' Bichis cum se face. :)
Nu fi victimă. Nu fi nici criminal. Dar mai cu seamă nu fi spectator.
Avatar utilizator
ventura
Veteran
 
Mesaje: 1271
Membru din: 01 Mai 2008, 20:12
Locaţie: Focsani

Re: Probleme reincarcare Savage Axis

Mesajde radubichis pe 13 Ian 2018, 11:16

ventura scrie:Lasa ca-ti ajunge un foc.
Daca iese urs, ii tragi in p... si pica secerat.
Iti explica domnu' Bichis cum se face. :)

https://www.facebook.com/sugeoceapa/pho ... =3&theater
Avatar utilizator
radubichis
Veteran
 
Mesaje: 1761
Membru din: 31 Aug 2006, 10:23
Locaţie: Hunedoara

Re: Probleme reincarcare Savage Axis

Mesajde ventura pe 13 Ian 2018, 16:48

:D :-bd
Nu fi victimă. Nu fi nici criminal. Dar mai cu seamă nu fi spectator.
Avatar utilizator
ventura
Veteran
 
Mesaje: 1271
Membru din: 01 Mai 2008, 20:12
Locaţie: Focsani

Re: Probleme reincarcare Savage Axis

Mesajde Tragaciul pe 28 Ian 2018, 15:19

laurul scrie:
Tragaciul scrie:Dl Radu m ati scos din necaz.! Arma functioneaza perfect,proprietarul e un dobitoc.Va multumesc mult ptr sfat!!

Haios Tragaci!!! Ma intreb daca ai si accelerator!
=)) =)) =))

Am si turometru!! :D
Tragaciul
Membru activ
 
Mesaje: 108
Membru din: 27 Noi 2017, 17:36

Re: Probleme reincarcare Savage Axis

Mesajde TheBear pe 01 Noi 2018, 22:55

Probema si la mea, savage axis 2 xp 2018, noua nouta problema reincarcare, dupa doua focuri se suceste magazia in jos ca in video-ul acesta https://www.youtube.com/watch?v=cZX_2rc9RVU. plus ca dupa nici o cutie de cartuse s-a desurubat toata montura de la luneta, in contextul in care a fost data jos, verificata remontata stransa si verificata inca odata. Luneta e Bushnell Banner dusk&down 3-9x40, luneta in sine a functionat excelent pana am reglat inclusiv la tras din picioare a mers foarte bine. :(
TheBear
Nou membru
 
Mesaje: 39
Membru din: 27 Oct 2018, 13:39

Re: Probleme reincarcare Savage Axis

Mesajde TheBear pe 01 Noi 2018, 22:57

Rog colegii detinatori sa imi dea un sfat.Ati patit asa ceva? Maine merg cu ea la magazin, e in garantie arma.
TheBear
Nou membru
 
Mesaje: 39
Membru din: 27 Oct 2018, 13:39

Re: Probleme reincarcare Savage Axis

Mesajde Septimiu pe 02 Noi 2018, 08:12

Nu stiu cum este la modelul din 2018 dar la modelul mai vechi am observat ca gheara mobila care se prinde de baza este foarte subtire dar chiar si asa am tras mai bine de o cutie de cartuse si nu am avut probleme. Se vedea pe ea ca este putin indoita de la strangere dar nu s-a desfacut. Daca la modelul 2018 au pastrat aceleasi inele si daca te hotarasti sa pastrezi luneta atunci cred ca cel mai bine ar fi sa pui alte inele. Nu costa foarte mult dar sigur te scapa de probleme.
In ceea ce priveste magazia, eu nu am avut nici o problema dar de la inceput am observat ca prietenii mei cand se uitau la arma si vroiau sa introduca magazia, o introduceau cumva de jos in sus perpendicular pe arma si intra destul de greu. Atunci am studiat putin problema si am ajuns la concluzia ca cel mai bine intra impinsa cumva dinpre fata spre spate si apoi apasat cu degetul doar pe partea din fata a magaziei pana face click. Este greu de explicat dar poti sa intelegi mai bine miscarea daca te uiti atent la miscarea de demontare a magaziei. Apesi pe clema de plastic pana eliberezi partea din fata dar partea din spate este inca la locul ei. Este oarecum miscarea inversa. S-ar putea ca de la introducerea fortata a magaziei de mai multe ori sa se slabeasca sau sa se uzeze umarul din spate care o tine si sa apara problema asta.
12/76 | .30-06 Springfield | .223 Remington | 16/70
Septimiu
Veteran
 
Mesaje: 667
Membru din: 05 Ian 2009, 09:51
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Probleme reincarcare Savage Axis

Mesajde Septimiu pe 02 Noi 2018, 08:31

In imaginea de mai jos ar fi pozitia magaziei inainte de a apasa pe partea din fata sa faca click. Partea din spate este la locul ei si nu se aplica nici o forta asupra clemei din spate deci nu prea are cum sa se uzeze sau sa se slabeasca.
Magazie Axis.jpg
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
12/76 | .30-06 Springfield | .223 Remington | 16/70
Septimiu
Veteran
 
Mesaje: 667
Membru din: 05 Ian 2009, 09:51
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Probleme reincarcare Savage Axis

Mesajde alex_ionut_popa pe 02 Noi 2018, 12:39

Confirm problema cu magazia care dupa ce tragi coboara partea din spate!
La mine s-a intamplat de... ambele dati (ca doar 2 focuri am tras pana acum cu magazia 'pe arma', cele din poligon le-am tras fara magazia pusa) dupa un singur foc.
Nu stiu daca afecteaza/cum afecteaza reincarcarea, urmatorul cartus din magazie dupa foc fiind reincarcat ok, chiar daca am incarcat cartusele 'lipite' de partea din spate.
Nu stiu daca trageam mai multe daca as fi avut probleme... cred ca o sa aflu la prima goana.
Magazia e noua, luata de la domnul Bichis.
Si da, intotdeauna cand o bag in arma, introduc mai intai partea din spate.
Avatar utilizator
alex_ionut_popa
Membru activ
 
Mesaje: 73
Membru din: 06 Mai 2014, 10:31
Locaţie: Bucuresti

Re: Probleme reincarcare Savage Axis

Mesajde TheBear pe 02 Noi 2018, 13:04

Magazia o pun mereu asa cum e in imaginea de mai sus,corect,nimic fortat. Nu stiu sincer ce se intampla. Iarasi cu inelele si prinderile alea...mai încercam odata cu degresare si strans,pe luni cândva la magazin. Luneta in sine e buna, prinderile slăbuțe. Bine ca am pățit asta la poligon si nu la vanatoare. Ps,colegule,părerea mea e sa rezolvi cu magazia inainte sa mergi la goana sa nu ai surprize.
TheBear
Nou membru
 
Mesaje: 39
Membru din: 27 Oct 2018, 13:39

Re: Probleme reincarcare Savage Axis

Mesajde Septimiu pe 02 Noi 2018, 13:30

Poate ca merita incercat sa departezi putin gheara incercuita din imaginea urmatoare:
868687.jpg
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
12/76 | .30-06 Springfield | .223 Remington | 16/70
Septimiu
Veteran
 
Mesaje: 667
Membru din: 05 Ian 2009, 09:51
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Probleme reincarcare Savage Axis

Mesajde TheBear pe 02 Noi 2018, 17:02

Incerc si treaba asta. Vedem la poligon daca Mai cade. Multumesc pentru îndrumare.
TheBear
Nou membru
 
Mesaje: 39
Membru din: 27 Oct 2018, 13:39

Re: Probleme reincarcare Savage Axis

Mesajde radubichis pe 02 Noi 2018, 21:13

TheBear scrie:Incerc si treaba asta. Vedem la poligon daca Mai cade. Multumesc pentru îndrumare.

Nu-i face nimic la gheara. Este dintr-un otel f ca sant si se rupe la cea mai mică miscare
Avatar utilizator
radubichis
Veteran
 
Mesaje: 1761
Membru din: 31 Aug 2006, 10:23
Locaţie: Hunedoara

Re: Probleme reincarcare Savage Axis

Mesajde TheBear pe 02 Noi 2018, 22:58

Sincer am vrut sa incerc dar am luat magazia si am controlat-o si la aceeași concluzie am ajuns,foarte fragila si nu merita riscat sa tragi de ea. Nu e nici flexibila. Am lasat-o asa. Vedem luni la
Magazin, daca nu, voi face un drum pana la domnul Radu la Deva. Multumesc pentru sfaturi oameni buni.
TheBear
Nou membru
 
Mesaje: 39
Membru din: 27 Oct 2018, 13:39

Re: Probleme reincarcare Savage Axis

Mesajde alex_ionut_popa pe 03 Noi 2018, 08:27

radubichis scrie:
TheBear scrie:Incerc si treaba asta. Vedem la poligon daca Mai cade. Multumesc pentru îndrumare.

Nu-i face nimic la gheara. Este dintr-un otel f ca sant si se rupe la cea mai mică miscare

Ok. Dar vreo sugestie totusi? Vad ca nu e un caz izolat, deci sigur v-ati mai confruntat si in trecut cu asta.
Avatar utilizator
alex_ionut_popa
Membru activ
 
Mesaje: 73
Membru din: 06 Mai 2014, 10:31
Locaţie: Bucuresti

Re: Probleme reincarcare Savage Axis

Mesajde Septimiu pe 03 Noi 2018, 19:33

Eu nu m-am referit la partea care coboara si care pare destul de fragila datorita unghiului de indoire ci la tot ansamblul incercuit cu rosu. Nu cred ca daca se departeaza 1mm o sa aiba ceva. Daca te uiti din lateral o sa vezi ceva gauri care cred ca cedeaza fara sa se rupa. S-ar putea sa fie acel milimetru care face diferenta...
12/76 | .30-06 Springfield | .223 Remington | 16/70
Septimiu
Veteran
 
Mesaje: 667
Membru din: 05 Ian 2009, 09:51
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Probleme reincarcare Savage Axis

Mesajde radubichis pe 05 Noi 2018, 07:50

Septimiu scrie:Eu nu m-am referit la partea care coboara si care pare destul de fragila datorita unghiului de indoire ci la tot ansamblul incercuit cu rosu. Nu cred ca daca se departeaza 1mm o sa aiba ceva. Daca te uiti din lateral o sa vezi ceva gauri care cred ca cedeaza fara sa se rupa. S-ar putea sa fie acel milimetru care face diferenta...

Exact partea incercuita este cea mai casanta . Daca ai incercat sa cracanezi urechiusa din cerc sare bucata la cea mai mica actiune asupra ei . Voi vedea cind ajunge la mine despre ce este vorba . Este posibil sa fie vorba de vreo bavura a patului din compozit care nu permite ca incarcatorul sa se aseze perfect la locul lui
Avatar utilizator
radubichis
Veteran
 
Mesaje: 1761
Membru din: 31 Aug 2006, 10:23
Locaţie: Hunedoara

Următorul

Înapoi la Arme de vinatoare cu glont

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Google [Bot] şi 48 vizitatori

Publicitate