Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Mar 2024, 16:31

Permis port arma pentru tir sportiv/poligon

Topic pur informativ, destinat celor care vor sa imbratiseze aceasta nobila arta si nu stiu care sunt etapele de parcurs.

Permis port arma pentru tir sportiv/poligon

Mesajde UrsuAke pe 06 Feb 2018, 16:20

Buna ziua,

Este prima mea postare pe forum si ca un "bun" membru incep cu o intrebare.

Doresc sa invat trasul la tinta si consider ca armele disponibile in marea majoritate a poligoanelor de tir de la noi nu sunt intretinute sau nu se afla intr-o stare ce sa permita performanta (mai ales ca rar tragi cu aceiasi arma de 2 ori, fie pistol, fie pusca de talere). Nu intentionez si nu ma intereseaza sa folosesc arma in afara poligonului (daca ar fi o optiune as lasa-o chiar acolo, bineinteles intr-un dulap cu cheie la care doar eu am acces). Nu sunt interesat de folosirea armelor in scop de auto-aparare nici de vanatoare propriu zisa.

Ma intereseaza 2 categorii, pusca de talere si pistol. Ce pot face sau ce tip de permis pot obtine pentru a achizitiona in conditii legale aceste 2 tipuri de arme?

Multumesc si scuze daca am postat in categoria gresita.
UrsuAke
Membru important
 
Mesaje: 141
Membru din: 06 Feb 2018, 16:17
Locaţie: Bucuresti

Re: Permis port arma pentru tir sportiv/poligon

Mesajde laurul pe 06 Feb 2018, 17:37

Bine ai venit, poate treci si pe la prezentari, si rasfoiesti forumul in cautarea raspunsului.
Nu de alta, dar baietii-s cam ursuzi cand incepi cu o intrebare la care probabil ca s-a mai raspuns.....
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3065
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Permis port arma pentru tir sportiv/poligon

Mesajde yoghi pe 07 Feb 2018, 00:44

Salutare!

In primul rand
Unde locuiesti sau la ce poligon poti ajunge.
Cea mai usoara varianta este sa vorbesti cu "poligonul" sa-ti inchirieze de fiecare data acceasi arma.

Si totusi la stadiul tau de"pregatire" nu e nevoie de o arma unica.In primul an sunt atatea de invatat incat arma nu conteaza. performanta....e greu taica. mai vorbim dupa 4 ani de tras cu arma( de care vrei tu)



Ce vrei tu e ff complicat.Nefiind vanator sau sportiv ,cumpararea unei arme va fi numai pt DETINERE in permis A. si pt fiecare iesire in poligon vei avea nevoie de doua drumuri la politie.

Este si varianta sa ai propia arma depozitata la poligon dar.
1.Nu toate poligoanele accepta
2.costuri oricum vor fi datorita costului armei si depozitarii armei.

Deci...locatia si de cate ori pe luna vrei(poti) sa tragi ? dupa asta vorbim.!
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Permis port arma pentru tir sportiv/poligon

Mesajde Clujeanul pe 07 Feb 2018, 07:21

Salut UrsuAke,

Vezi cam cat costa o arma cum vrei tu.
Poti incerca sa te imprietenesti cu un instructor sau persoana suficient de importanta de la un poligon. Vorbesti cu omul sa cumpere ei arma pt. poligon cu banii tai, asa de prietenie si sa ti-o pastreze la ei. Poti apoi sa mergi sa tragi cu cartusele lor si cu ''arma ta''.

Nu stiu daca-i chiar-chiar asa de simplu, dar eu asa as incerca din start. Si m-as orienta catre o arma ieftina, placuta la tras, fara recul puternic si cu munitie ne-scumpa. Adica ceva de 22lr...
Clujeanul
Veteran
 
Mesaje: 807
Membru din: 19 Iul 2009, 07:22
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Permis port arma pentru tir sportiv/poligon

Mesajde Tragaciul pe 07 Feb 2018, 08:36

@clujeanul! baiatul zicea de pusca ptr talere si pistol.!22 din ce stiu eu e bun la talere daca sunt asezate pe o movila de pamant la 100 m :D
Tragaciul
Membru activ
 
Mesaje: 108
Membru din: 27 Noi 2017, 17:36

Re: Permis port arma pentru tir sportiv/poligon

Mesajde Septimiu pe 07 Feb 2018, 09:02

Ai mai putea incerca sa te "lipesti" de un club de tir si poate chiar sa te legitimezi sau sa faci un curs de antrenor.
12/76 | .30-06 Springfield | .223 Remington | 16/70
Septimiu
Veteran
 
Mesaje: 665
Membru din: 05 Ian 2009, 09:51
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Permis port arma pentru tir sportiv/poligon

Mesajde Clujeanul pe 07 Feb 2018, 09:12

Tragaciule,
Am inteles perfect ce zicea baiatul. Nu de alta dar cam stiu sa citesc....
Tu, daca te uiti mai bine la ce-am scris, ai sansa sa vezi ca in fraza aia ma refer la ce as face eu.
:)
Clujeanul
Veteran
 
Mesaje: 807
Membru din: 19 Iul 2009, 07:22
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Permis port arma pentru tir sportiv/poligon

Mesajde Vrajitoru pe 07 Feb 2018, 10:28

@UrsuAke: ma bag in seama la postarea ta pentru ca exact aceeasi problema am avut-o eu cand am vrut prima arma. Am tras odata la talere si m-am indragostit.
Pe urma am incercat sa evaluez optiunile de achizitionare si de folosire a unei arme lise.
1. Ca sportiv e foarte greu. Trebuie sa te legitimezi, sa mergi la concursuri, sa aduni puncte, sa te antrenezi. Din cate tin minte de atunci trebuie sa fi soprtive de categoria I ca sa poti detine o arma. Si aici intervine acel verb: "a detine". Asa cum spunea cineva mai sus, detinerea implica cerut autorizatie de transport de la politie de fiecare data cand mergi in poligon. Deci nu o scoti din casa fara hartie.
2. Ai un prieten, ruda, .... care e vanator si care are aceeasi pasiune cu tine: iei arma pe numele lui si mergi la poligon impreuna cu el si trageti. Problema apare cand programele voastre nu se sincronizeaza. Trebuie sa mergi de ificare data cu el. Pe urma arma nu e la tine acasa, nu o poti curata cum si cand vrei dupa fiecare iesire... si nici nu poti face antrenamente de epolare la rece decat cand te duci la el. Si astea sunt importante crede-me pe cuvant.
3. Te faci vanator. Na, in RO, asta e solutia. Dupa 1 an de zile poti sa ai drept de "port si folosire" pentru arma ta. Poti sa mergi cand vrei la poligon, poti sa detii 300 de cartuse acasa (oricum mai multe nu poti trage in poligon nici dupa 2 ani de antrenament fara sa tragi ultimele 100 degeaba, fara nici un castig in experienta din cauza oboselii). Poti sa te antrenezi cu arma la rece cat si cand vrei tu. Minusurile acestei optiuni sunt pretul anual pe care trebuie sa il platesti la asociatia de vanatoare la care esti inscris. Nici nu trebuie sa mergi la vanatoare daca ai adeverinta de la poligon ca ai fost odata pe an la o tragere (sau o poza dupa registru), dar ai nevoie de canetul de membru vanator la viza de 5 ani de la permis.
Ca vanator poti sa iti iei si arma dedicata de talere pentru ca "nu o cumperi pentru tir". Ea va fi trecuta ca arma de vanatoare ca are aceleasi caracteristici. Dar zic sa nu te duci in directia aia ca toti tragatorii pe care ii cunosc sunt si vantori. Si odata si-odata tot o sa mergi la o vanatoare de fazan sau prepelita sau potarniche sau rata si o sa vezi ca e fain.
Referitor la arma: aici ai optiun nenumarate. Dar daca iti iei o arma creata pentru tir o sa iti rupa mainile in teren o zi intreaga pentru ca e mai grea.
Exemplul meu: mersul la tir s-a diminuat in timp. De la 5000 de cartuse trase intr-un an am ajuns la 300-500. Trebuie sa ai un venit consistent pentru asta ca nu e ieftin deloc. Nu mai merg ca inainte dar trebuie sa recunosc ca ma duc cu aceeasi placere la tir ca la inceput.

Sanatate si bani la toata lumea!
http://www.prit.ro/vanator
-
Fabarm Axis Oiled 12 Ga
Savage Axis .308W + Delta 1.5-9x45
Avatar utilizator
Vrajitoru
Veteran
 
Mesaje: 680
Membru din: 01 Sep 2010, 07:29
Locaţie: Sibiu

Re: Permis port arma pentru tir sportiv/poligon

Mesajde Tragaciul pe 07 Feb 2018, 14:11

@ Clujeanul.! Nu ma indoiesc de capacitatea dv de a citi, departe de mine acest gand dar Ursache, a pus o intrebare clara la care probabil se astepta la un raspuns la fel de clar,nu la ce ar face fiecare daca ar fii in locul lui.,,In ghilimele daca ar fii dupa mine ar primi acelasi raspuns ca si de la @Vrajitoru. Respecte!!
Tragaciul
Membru activ
 
Mesaje: 108
Membru din: 27 Noi 2017, 17:36

Re: Permis port arma pentru tir sportiv/poligon

Mesajde AXP pe 07 Feb 2018, 16:46

Dupa ploaie chepeneag, ..., dintre putinii care au dat un raspuns, unul frumos si pertinent a fost colegul @Vrajitoru, ..., iar acum ne trezim unii viteji sa spunem ca am fi dat exact acelasi raspuns ca si @Vrajitoru, ..., oare de ce nu s-a dat acel raspuns in postarea anterioara, ... sau numai acum ne-a lovit muza inspiratiei? :D
22LR; 9x19; 308Win; 9,3x62; 6,5x55; 12;
AXP
Veteran
 
Mesaje: 694
Membru din: 03 Iul 2014, 11:25
Locaţie: Cluj

Re: Permis port arma pentru tir sportiv/poligon

Mesajde UrsuAke pe 07 Feb 2018, 18:11

Va multumesc mult pentru raspunsuri. Sunt constient de costuri si de faptul ca "nu este ieftin" dar acesta nu este un impediment. Din ce am inteles am de fapt 2 optiuni, ori fac cursul de instructor de poligon ori imi iau permisul de vanator. Am mai facut putin research si se pare ca avand certificatul de instructor de poligon pot detine si arma de talere si pistol. Deci cred ca o voi lua pe acest drum, dar Yoghi a avut un argument excelent, mai am mult de invatat pana cand va avea sens sa incep pregatirea de instructor deci pana atunci ma voi multumi cu drumuri dese la poligon si costurile aferente.

Multumesc mult si Vrajitorului pentru raspuns, este o varianta mai simpla sa ma fac vanator dar in acest caz nu voi avea pistolul pentru tinta. Acum trebuie sa ma documentez si legat de contextul legal si atributiile/obligatiile unui instructor de poligon.

Va multumesc pentru raspunsuri chiar au fost de mare ajutor.
UrsuAke
Membru important
 
Mesaje: 141
Membru din: 06 Feb 2018, 16:17
Locaţie: Bucuresti

Re: Permis port arma pentru tir sportiv/poligon

Mesajde yoghi pe 07 Feb 2018, 19:23

costurile sunt cam asa
1.varianta instructor.
850 cursul
400 benzina
............astia € in 6 luni
1500 pusca
500 pistolulù76
..........aştia € in 3luni
sedinta de tragere 300_400 lei
benzina 100lei

sau
2 .client fidel poligon
sedinta de tragere 300_400lei
benzina sedinta 100

vezi in noile norme_ instructorul trebuie sa fie angajat si sa desfasoare efectiv munca in poligon.(am zis in prima postare ca e ff complicat.)

ps.nu ai zis nici locatia ta, nici poligonul
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Permis port arma pentru tir sportiv/poligon

Mesajde Vrajitoru pe 13 Feb 2018, 14:23

UrsuAke scrie:Va multumesc mult pentru raspunsuri. Sunt constient de costuri si de faptul ca "nu este ieftin" dar acesta nu este un impediment. Din ce am inteles am de fapt 2 optiuni, ori fac cursul de instructor de poligon ori imi iau permisul de vanator. Am mai facut putin research si se pare ca avand certificatul de instructor de poligon pot detine si arma de talere si pistol. Deci cred ca o voi lua pe acest drum, dar Yoghi a avut un argument excelent, mai am mult de invatat pana cand va avea sens sa incep pregatirea de instructor deci pana atunci ma voi multumi cu drumuri dese la poligon si costurile aferente.

Multumesc mult si Vrajitorului pentru raspuns, este o varianta mai simpla sa ma fac vanator dar in acest caz nu voi avea pistolul pentru tinta. Acum trebuie sa ma documentez si legat de contextul legal si atributiile/obligatiile unui instructor de poligon.

Va multumesc pentru raspunsuri chiar au fost de mare ajutor.


Sa stii ca este un cuvant in postarea ta. L-am evidentiat: detine. Detinerea e una, portul si folosirea alta. Daca ai permis de detinere pentru fiecare iesire din casa mergi la politie si ceri autorizatie de transport.
http://www.prit.ro/vanator
-
Fabarm Axis Oiled 12 Ga
Savage Axis .308W + Delta 1.5-9x45
Avatar utilizator
Vrajitoru
Veteran
 
Mesaje: 680
Membru din: 01 Sep 2010, 07:29
Locaţie: Sibiu

Re: Permis port arma pentru tir sportiv/poligon

Mesajde covidiu77 pe 14 Aug 2018, 13:39

Buna ziua, am si eu o situatie legata de atestatul de instructor in poligon. Sunt vanator activ si acum 5 ani mi-am luat si atestatul de instructor de tir, insa nu am activat niciodata si nici nu mi-am procurat arme de tir lungi/scurte, avand doar trageri frecvente in poligoanele tarii. Acum am depus actele pentru prelungirea valabilitatii si de la politie mi-au spus ca trebuie sa le duc si dovada ca activez intr-un poligon (contract de munca/voluntariat/colaborare), altfel imi suspenda atestatul. Normele mie mi se par clare, trebuie sa duc acea dovada de activare in poligon la prelungirea valabilitatii permisului pt arma de tir, insa nu reusesc sa conving pe cei de la aest.

Ma poate cineva sfatui care sunt urmatorii pasi?
covidiu77
 
Mesaje: 1
Membru din: 14 Aug 2018, 13:23

Re: Permis port arma pentru tir sportiv/poligon

Mesajde yoghi pe 15 Aug 2018, 10:32

"""dovada de activare""" ?
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Permis port arma pentru tir sportiv/poligon

Mesajde alinboboc pe 18 Aug 2018, 13:48

Dovada de activare, banuiesc ca s-a referit la un contract de munca, voluntariat etc.
alinboboc
Veteran
 
Mesaje: 391
Membru din: 05 Apr 2008, 15:26
Locaţie: bucuresti


Înapoi la Sunt incepator, am nevoie de sfaturi!

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 17 vizitatori

Publicitate