Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Mar 2024, 10:07

Semiautomata 22lr din uk

Topic pur informativ, destinat celor care vor sa imbratiseze aceasta nobila arta si nu stiu care sunt etapele de parcurs.

Semiautomata 22lr din uk

Mesajde Marius.drg pe 24 Feb 2018, 22:21

Salut sunt nou pe forum locuiesc in anglia de 3 ani
Sunt membru la un club de tir .momentan fac cursurile pentru permis de port arma si as vrea sa cumpar o pusca s&w mp15 22lr si as vrea sa stiu in ce condiții as putea sa o aduc in Romania .mulțumesc
Marius.drg
 
Mesaje: 5
Membru din: 24 Feb 2018, 21:56

Re: Semiautomata 22lr din uk

Mesajde bogus pe 24 Feb 2018, 22:34

E cu tragaciul pe drepata? :lol:
Bine ai venit printre noi :D
Blaser R93 Professional 8x68S / .223 Remington
Beretta ES 100 12/76/76
Nissan Terrano R20 ZD30
Avatar utilizator
bogus
Veteran
 
Mesaje: 1200
Membru din: 01 Oct 2013, 09:31
Locaţie: Cluj Napoca

Re: Semiautomata 22lr din uk

Mesajde yoghi pe 24 Feb 2018, 23:26

Marius.drg scrie:...

as vrea sa stiu in ce condiții as putea sa o aduc in Romania .mulțumesc


eu zic ca :sa o aduci in bune conditii !


ps cum intrebi asa primesti raspuns.

sau detaliaza explicatiile:
esti sau nu vanator? vii in vizita ?aduci arma definitiv? unde ai domiciliu stabil?
ai permis pt ceva arma in Ro.?
vi cu masia sau avionul?
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Semiautomata 22lr din uk

Mesajde Marius.drg pe 25 Feb 2018, 20:56

In tara nu am permis o sa am permis de port arma englezesc si pasaport european pentru arma .daca imi o sa iau si permis de vanatoare in Romania o pot transcrie pe permisul de Romania de pe permisul de anglia .
Marius.drg
 
Mesaje: 5
Membru din: 24 Feb 2018, 21:56

Re: Semiautomata 22lr din uk

Mesajde Ray pe 25 Feb 2018, 21:23

Marius.drg scrie:In tara nu am permis o sa am permis de port arma englezesc si pasaport european pentru arma .daca imi o sa iau si permis de vanatoare in Romania o pot transcrie pe permisul de Romania de pe permisul de anglia .


nici o problema,
le spui celor de la vama ca ai permis de port arma englezesc, desigur pe dreapta, si pasaport european pentru arma in calibrul .22 lr si ca vrei sa participi la o vanatoare organisata la mistreti.
ur the first, care intra prin vama.
Traieste fiecare zi, ca si cum ar fi ultima. Apoi, intr-o zi, asa se va si intimpla.
Avatar utilizator
Ray
Membru important
 
Mesaje: 199
Membru din: 24 Iun 2008, 13:53
Locaţie: Alzenau

Re: Semiautomata 22lr din uk

Mesajde Marius.drg pe 25 Feb 2018, 22:17

22lr este calibru pentru tir sportiv nu pentru vanatoare .din cate stiu eu este interzisa vanatoare cu arme cu percuție pe rama , eu vorbesc serios nu am chef de glume .multumesc
Marius.drg
 
Mesaje: 5
Membru din: 24 Feb 2018, 21:56

Re: Semiautomata 22lr din uk

Mesajde yoghi pe 26 Feb 2018, 03:02

Nu poti intra cu ea in tara decat dupa ce devii vanator roman si cumperi mai intai o arma de vanatoare.
Cum arma ta e "pe tir" ar trebuii sa prezinti la frontiera o invitatie de la un concurs de tir(club de tir)

Aici ori esti sportiv categoria 1 si o detii ca arma de antrenament ori esti vanator si o detii acasa Fara cartuse, pt cateva iesiri in poligon ,iesiri pentru care ai nevoie de aprobarea politiei.

si daca vii cu avionul mai platesti la aeroport 70 E taxa de manipulare.
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Semiautomata 22lr din uk

Mesajde violiv pe 26 Feb 2018, 18:11

Regimul armelor ce folosesc munitii cu percutie pe rama a devenit atat de cacacios in Ro incat posesorii se chinuie sa scape de ele. Gasesti si sa primesti cadou ...

Sa vii cu asa ceva de peste hotare, ca prima arma a ta in Ro este la limita imposibilului. Nu merita efortul decat daca arma ar fi una din aia de 4-5000 €.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Semiautomata 22lr din uk

Mesajde Marius.drg pe 27 Feb 2018, 01:12

violiv scrie:Regimul armelor ce folosesc munitii cu percutie pe rama a devenit atat de cacacios in Ro incat posesorii se chinuie sa scape de ele. Gasesti si sa primesti cadou ...

Sa vii cu asa ceva de peste hotare, ca prima arma a ta in Ro este la limita imposibilului. Nu merita efortul decat daca arma ar fi una din aia de 4-5000 €.


Este o un ar15 de calibrul 22lr in uk costa 700£ maxim este aproape imposibil pt ca am nevoie si de incarcator cu capacitate de 2 gloante asa este legea
Marius.drg
 
Mesaje: 5
Membru din: 24 Feb 2018, 21:56

Re: Semiautomata 22lr din uk

Mesajde Marius.drg pe 27 Feb 2018, 01:16

yoghi scrie:Nu poti intra cu ea in tara decat dupa ce devii vanator roman si cumperi mai intai o arma de vanatoare.
Cum arma ta e "pe tir" ar trebuii sa prezinti la frontiera o invitatie de la un concurs de tir(club de tir)

Aici ori esti sportiv categoria 1 si o detii ca arma de antrenament ori esti vanator si o detii acasa Fara cartuse, pt cateva iesiri in poligon ,iesiri pentru care ai nevoie de aprobarea politiei.

si daca vii cu avionul mai platesti la aeroport 70 E taxa de manipulare.

Da asa este m am documentat mai mult . Eu speram sa pot echivala cumva permisul de port arma din uk dar nu am nici o sansa si nici nu vream sa apar la stirile de la ora 5 cu pusca in bagaj la vama :)))
Marius.drg
 
Mesaje: 5
Membru din: 24 Feb 2018, 21:56

Re: Semiautomata 22lr din uk

Mesajde yoghi pe 27 Feb 2018, 03:09

AR15 nu am dar cu un M16 in 22lr te descurc eu si doar 700E nu Lire.
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Semiautomata 22lr din uk

Mesajde violiv pe 27 Feb 2018, 19:09

Doar pentru arme semiautomate pentru vanatoare exista restrictia magaziei la capacitate de 2 cartuse.

Pentru arme de tir nu exista in Ro nicio restrictie. Daca ai de unde sa faci rost poti aduce si din aia de 100 cartuse. In Ro nu exista o limita maxima a magaziilor la armele de colectie sau tir.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta


Înapoi la Sunt incepator, am nevoie de sfaturi!

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 13 vizitatori

Publicitate