Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 06:41

Va salut!Pareri pentru prima mea carabina!

Topic pur informativ, destinat celor care vor sa imbratiseze aceasta nobila arta si nu stiu care sunt etapele de parcurs.

Re: Va salut!Pareri pentru prima mea carabina!

Mesajde Sly_Fox pe 30 Noi 2017, 16:18

:lol: :lol:
Bine ai venit printre țăcăniți.
PS: Întotdeauna mi-au plăcut statisticile colegului yogi și remarcile colegului ovi762 care, după cum se poate observa, este expert în armele utilizate în perioada mezozoică. :D
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Va salut!Pareri pentru prima mea carabina!

Mesajde OVI762 pe 30 Noi 2017, 18:03

:lol: :lol: :lol: Mie imi era frica sa stau langa nenea ala cand incarca pusca,mi se parea ca la orice miscare venerabila flinta se poate descarca accidental,aducea efectiv cu un ciomag cu care se omorau focile acum un veac si ceva.
este in noi
OVI762
Veteran
 
Mesaje: 2523
Membru din: 10 Noi 2009, 09:11

Re: Va salut!Pareri pentru prima mea carabina!

Mesajde violiv pe 30 Noi 2017, 19:02

Baietii aia smecheri si buni care toarna film dupa film in seria cu "febra mistretului" tocmai ce-au fost prin Croatia pentru un nou episod. Sponsor: Aimpoint, ca de obicei. Arme: Blaser si Merkel Helix in prima zi, numai Helix a doua zi. 172 mistreti la total pentru 12 vanatori cu ceva peste suta in prima zi. I-ati vazut, ati vazut cum trag si ce pot. Ei bine, au tras peste 350 cartuse in cele doua zile....aproape 2,5 cartuse de porc impuscat. Cine zice ca la mistret in goana e prea usor ..... n-a trait destul. Dupa mine, in mod particular pentru aceasta vanatoare, e indicat sa te dotezi cu cea mai grozava (pentru tine) combinatie de arma/calibru/optica. Avem o tendinta fireasca de a pastra in amintiri numai frumosul. Daca am fi mai roboti un pic si am contabiliza corect si bunele si relele poate am fi mult mai corecti in recomandari. Recomand tuturor sa-si faca o "condicuta" in care sa treaca frumos si corect rubrici de genul: de cate ori n-am putut trage ca n-am vazut cum trebe/prins in reticul tinta; de cate ori n-am putut dubla cu viteza dorita; de cate ori a fost nevoie de un foc de la vecin ca sa cada; de cate ori s-a intamplat sa nu stiu unde a ajuns glontul; de cate ori am gasit glontul in cu totul alt loc fata de cel in care credeam ca l-am trimis .... si tot asa! Atunci poate s-ar dovedi ca nu toti vanatorii sint Rambo, ca unii mai si rateaza, mai si ranesc.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Va salut!Pareri pentru prima mea carabina!

Mesajde radubichis pe 01 Dec 2017, 12:50

MihaiLTrandafir scrie:Va multumesc foarte mult pentru toate mesajele primite!Se confirma faptul ca formati cel mai bun forum vanatoresc din Romania! Chiar mi-ati facut mult mai usoara alegerea.O sa tin cont de toate parerile si o sa verific toate articolele pe care mi le-ati descris. Ma simt onorat pentru atentia acordata ! O sa va comunic ce am ales si sper sa pot atasa si ceva poze in iarna asta cu vreun mistret. Numai bine tuturor!

Stai unde te grabesti ?Sezonul asta aduna informatii si cumpara sezonul viitor
Eu trg cu Savage 308 W si Helix 3006
Observ mai la toti colegii o inclinare catre calibre mari gen 9,3x62 , 8x68 ,uni chiar 375H&H .
Sa sti ca mistretul moare la fel si cu calibre medii . Trebuie insa sa inveti unde sa-i pui glontul
Avatar utilizator
radubichis
Veteran
 
Mesaje: 1761
Membru din: 31 Aug 2006, 10:23
Locaţie: Hunedoara

Re: Va salut!Pareri pentru prima mea carabina!

Mesajde mariusk pe 01 Dec 2017, 13:35

radubichis scrie:
MihaiLTrandafir scrie:Va multumesc foarte mult pentru toate mesajele primite!Se confirma faptul ca formati cel mai bun forum vanatoresc din Romania! Chiar mi-ati facut mult mai usoara alegerea.O sa tin cont de toate parerile si o sa verific toate articolele pe care mi le-ati descris. Ma simt onorat pentru atentia acordata ! O sa va comunic ce am ales si sper sa pot atasa si ceva poze in iarna asta cu vreun mistret. Numai bine tuturor!

Stai unde te grabesti ?Sezonul asta aduna informatii si cumpara sezonul viitor
Eu trg cu Savage 308 W si Helix 3006
Observ mai la toti colegii o inclinare catre calibre mari gen 9,3x62 , 8x68 ,uni chiar 375H&H .
Sa sti ca mistretul moare la fel si cu calibre medii . Trebuie insa sa inveti unde sa-i pui glontul

Ai dreptate Radu.De multe ori moare mai bine dintr-un calibru mediu,care-si descarca toata energia decit dintr-un magnum vitezist care trece ca laserul ,ranind animalul...
mariusk
Membru important
 
Mesaje: 215
Membru din: 29 Ian 2016, 17:29

Re: Va salut!Pareri pentru prima mea carabina!

Mesajde mexx20_ro pe 07 Dec 2017, 20:40

Si totusi care a fost decizia finala? De multe ori ne agitam degeaba fara a avea un feedback din partea initiatorului topicului. Sper sa nu fie cazul si aici. ;)
www.dronaoradea.ro
Avatar utilizator
mexx20_ro
Veteran
 
Mesaje: 311
Membru din: 23 Feb 2010, 19:46
Locaţie: Oradea / Stei

Re: Va salut!Pareri pentru prima mea carabina!

Mesajde MihaiLTrandafir pe 08 Dec 2017, 16:08

mexx20_ro scrie:Si totusi care a fost decizia finala? De multe ori ne agitam degeaba fara a avea un feedback din partea initiatorului topicului. Sper sa nu fie cazul si aici. ;)



Decizia finala o puteti vedea,sper,in maxim o luna cand ajung acasa.Sunt decis pentru blaser r93, dar daca nu gasesc ceva bun o sa merg pe Sauer 404. Calibrul mare 9,3×62 . Nu pot risca cu medii deoarece in zona mea pericolul vine nu numai din partea mistretului....Treaba cu calibru mediu si glont dupa ureche se poate aplica la cei experimentati (parerea mea).
Imi cer scuze daca raspund mai greu mesajelor dar am schimbat locul de munca si este cam solicitant, iar seara sunt ' luat in primire ' de junior.
MihaiLTrandafir
 
Mesaje: 10
Membru din: 26 Noi 2017, 14:31

Re: Va salut!Pareri pentru prima mea carabina!

Mesajde MihaiLTrandafir pe 08 Dec 2017, 23:02

Am uitat sa specific ca pentru optica o sa aleg Aimpoint Micro h-2! As fi preferat o luneta dar nu imi mai permite bugetul. Aceea o las pentru anul viitor.
MihaiLTrandafir
 
Mesaje: 10
Membru din: 26 Noi 2017, 14:31

Re: Va salut!Pareri pentru prima mea carabina!

Mesajde MihaiLTrandafir pe 03 Ian 2018, 21:55

violiv scrie:Daca te-a multumit Ij-ul la alice inseamna ca-ti place sa faci treaba si poate nu esti dispus sa arunci bani pe o tichie de margaritar.
Bugetul e generos. Iti permite practic sa alegi mai orice arma, de la cele mai ieftine pana la topul tehnic.
Sa tii minte una: toti cei care recomanda altceva decat Blaser nu vor sa recunoasca faptul ca este cea mai buna, de departe.....de foarte departe. Nu sint un fan declarat Blaser in utilizare, am cel putin 3 arme configurate strict de goana si pe care le tot rotesc de-a lungul sezonului. Eu sint fan declarat semi-automate - si cu alice si cu glont. Da' cand ma satur de "imperfectiuni" iau din nou Blaser-ul din dulap......si uneori regret ca nu se pot pune si tevi lise pe ea (tentativa in cal 28 cu un singur foc nu s-a dovedit viabila).
Sint anti R8, mai ales daca nu vrei sa alegi un calibru magnum. Sa zicem ca cele cateva sute de grame in plus si inchizatorul mai tapan ar ajuta unui calibru magnum .... asta desi eu trag cateva cutii de 375 H&H si 300 Weatherby pe sezon din R 93 si nu ma simt rau deloc.
De ce Blaser? Pentru ca face absolut orice face orice alta carabina de pe piata, din orice gama de pret - si inca ceva in plus. Practic nu exista ca o alta carabina sa poata tot ce face Blaser. Nimic din ce face Blaser, luat pe bucatele, nu este unicat in lumea armelor. Dar nicio alta arma nu le are pe toate la un loc.
De ce R 93? Pentru ca eu gandesc un pic altfel decat restul. Pun mare pret pe masa mai mica a armei, pe silueta ceva mai fina, pe manuirea un pic mai facila atat a armei in sine cat si a inchizatorului, in particular. Nu in ultimul rand pentru ca exista o oferta imensa s-h si pretul a coborat semnificativ. In soapta, ca sa nu ne auda posesorii de R8, pentru ca am o vaga senzatie ca firma este efectiv covarsita de solicitari si, unoeri, CTC-ul e un pic mai permisiv decat tipicul "nemtesc". Poate ca e o impresie eronata dar n-am auzit inca de cui percutor rupt la R 93 dar la R 8 sint cateva numa in Ro - poate ca si vestitul scanadal al calitatii diferite livrate in est fata de est de capitalistii astia in putrefactie se manifesta si la arme nu numa la mancare.

In mod normal prefer plasticul la o utilitara. In mod particular la R 93, mai ales avand in vedere scaderea pretului, as recomanda lemnul. Plasticul are o forma "americana", mai prielnica trasului de precizie, la distanta pe cand forma clasic germana a patului de lemn e mai bine adaptata trasului in goana.

Calibrul?! De departe 9,3x62. Nu e puturos daca stii sa-l folosesti, daca stii sa alegi munitia. E peste 30-06 sau 7x64 la absolut orice capitol iar vestitul recul de temut e atat de "rau" incat si persoane de 165 cm si 65 kg il trag fara probleme in goala, chiar in serii care golesc magazia. Nu in ultimul rand tocmai pentru marea facilitate pe care o ofera Blaser-ul, aceea de a cumpara o teava de schimb intr-un calibru mai micut, mai razant, mai potrivit de o eventuala panda....si asta la pretul celei mai ieftine carabine de pe piata.
Cu un pic de noroc si ceva cautare ar trebui sa poti gasi si arma si teava de schimb cam in 12.000 lei asa ca ramane suficient pentru optica decenta.


Pot sa zic ca dupa mesajul asta m-am cam hotarat! Problema este ca de ceva timp 'rup' internetul si tot dau telefoane dar nici o sansa sa mai gasesti vreun R93! Decat cateva modele de lux care imi depasesc cu mult bugetul si atat! Singura sansa este R8 sau niciuna,adica sa mai astept(desi nu vreau) .Daca cineva are de vanzare vreun R93 astept mesaj pe forum . Va salut! La multi ani!
MihaiLTrandafir
 
Mesaje: 10
Membru din: 26 Noi 2017, 14:31

Re: Va salut!Pareri pentru prima mea carabina!

Mesajde MihaiLTrandafir pe 24 Feb 2018, 18:36

Salutari tuturor! Datorez niste scuze pentru intarziere pentru ca am promis ca o sa va comunic ce am ales! Tin sa va multumesc inca o data pentru sfaturi. Am avut de ales intre un Sauer 202 si un Blaser r93. Fara sa ma gandesc prea mult am ales Blaser. Arma a venit la pachet cu o luneta Swarovski Habicht 1.5-4.5×20 , prindere rapida blaser, calibru 9.3×62, pat lemn standard! Spre norocul meu luneta era deja reglata si nu am mai pirerdut timp pe la poligon. Mi-au trebuit decat cateva focuri de verificare sa ma conving. Am folosit munitie de la geco (singura care am gasit-o la filiala) fata de care ma declar extrem de multumit ! Am impuscat un caprior la o distanta de aprox 100m si nu a 'rupt' deloc. Dupa mai multe partide de vanatoare si intamplari mai mult sau mai putin fericite concluzia mea este urmatoarea: nu puteam face o alegere mai buna! Multumiri speciale pt sfaturi domnului Violiv iar domnului yoghi pentru arma! Zi buna tuturor.
MihaiLTrandafir
 
Mesaje: 10
Membru din: 26 Noi 2017, 14:31

Re: Va salut!Pareri pentru prima mea carabina!

Mesajde the_mav pe 24 Feb 2018, 19:19

De ce zici ca nu puteai face o alegere mai buna?
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: Va salut!Pareri pentru prima mea carabina!

Mesajde bogus pe 24 Feb 2018, 23:45

MihaiLTrandafir scrie: Am impuscat un caprior la o distanta de aprox 100m si nu a 'rupt' deloc.

/:)
s-a deschis sezonul?
Blaser R93 Professional 8x68S / .223 Remington
Beretta ES 100 12/76/76
Nissan Terrano R20 ZD30
Avatar utilizator
bogus
Veteran
 
Mesaje: 1200
Membru din: 01 Oct 2013, 09:31
Locaţie: Cluj Napoca

Re: Va salut!Pareri pentru prima mea carabina!

Mesajde pipabh pe 25 Feb 2018, 00:23

bogus scrie:
MihaiLTrandafir scrie: Am impuscat un caprior la o distanta de aprox 100m si nu a 'rupt' deloc.

/:)
s-a deschis sezonul?

why not? :D :D sunt cu peruca! deosebite! :D
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1656
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: Va salut!Pareri pentru prima mea carabina!

Mesajde ventura pe 25 Feb 2018, 09:50

Căprior femela probabil...
Nu fi victimă. Nu fi nici criminal. Dar mai cu seamă nu fi spectator.
Avatar utilizator
ventura
Veteran
 
Mesaje: 1271
Membru din: 01 Mai 2008, 20:12
Locaţie: Focsani

Re: Va salut!Pareri pentru prima mea carabina!

Mesajde biriuck pe 26 Feb 2018, 12:02

Felicitari pentru alegere. Chiar ai facut o alegere buna ;)
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2694
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Va salut!Pareri pentru prima mea carabina!

Mesajde MihaiLTrandafir pe 27 Feb 2018, 12:57

Era vorba de caprior ca si rasa! Daca e atat de important am impuscat o femela tineret ( nu stiam ca trebuie sa fac si precizarea asta) !
MihaiLTrandafir
 
Mesaje: 10
Membru din: 26 Noi 2017, 14:31

Re: Va salut!Pareri pentru prima mea carabina!

Mesajde yoghi pe 27 Feb 2018, 20:03

Asa sunt unii invidiosi !
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Va salut!Pareri pentru prima mea carabina!

Mesajde pipabh pe 27 Feb 2018, 20:06

yoghi scrie:Asa sunt unii invidiosi !

Oare chiar e vorba de invidie?!
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1656
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: Va salut!Pareri pentru prima mea carabina!

Mesajde Sly_Fox pe 27 Feb 2018, 23:35

pipabh scrie:
yoghi scrie:Asa sunt unii invidiosi !

Oare chiar e vorba de invidie?!

Da de unde, doar divertisment. :D
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Va salut!Pareri pentru prima mea carabina!

Mesajde pipabh pe 28 Feb 2018, 06:51

Sly_Fox scrie:
pipabh scrie:
yoghi scrie:Asa sunt unii invidiosi !

Oare chiar e vorba de invidie?!

Da de unde, doar divertisment. :D

Ma bucur ca suntem pe aceeasi lungime de unda!
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1656
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: Va salut!Pareri pentru prima mea carabina!

Mesajde Ghinda pe 28 Feb 2018, 09:37

Felicitari! Si eu am impuscat unul, pentru carne, exemplar adica. Tot cu r93! Dar l-am cam rupt, pe exemplar, s-a sucit un pic cand am dat drumul la glont si a prins capatul pieptului.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Va salut!Pareri pentru prima mea carabina!

Mesajde biriuck pe 28 Feb 2018, 12:33

MihaiLTrandafir scrie:Era vorba de caprior ca si rasa!

Specie, nu rasa :)

P.S. Felicitari pentru vanatul dobandit. Si femelele se impusca, nu te lua dupa sentimentalisme. Incearca numai sa iesi cu un paznic/tehnician care chiar e preocupat de selectie
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2694
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Anterior

Înapoi la Sunt incepator, am nevoie de sfaturi!

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 36 vizitatori

Publicitate